• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گشت ارشاد

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : گشت ارشاد : فرهنـگ سازی یا ترسوندن؟

به نقل از matin320 :
فشار فرهنگی خیلی بیشتر اجبار بوجود میاره...

دقیقا اگه الآن کسی با چادر و پوشیه بیاد بیرون همه به اون به چشم یک تافته جدا بافته نگاه میکنن...

در صورتی که بابا اونم یه نوع لباس پوشیدنه...

ایرانیا در اوایل دوران پهلوی هم حتی این سبک پوشش رو قبول داشتن و بیشتر این گونه بودند

ببین فرق اینجاست که اون موقع این لباس قابل قبول بوده ولی مورد پسند عموم نبوده. خیلی راحت با نزدیک ۱۰ سال غیر قانونی شدن رو بند و چادر چطور به شکل ناگهانی تعداد معقولی از زن ها لباس های امروزی به تن کردن ؟

در صورتی که الان بعد از ۳۰ سال گذشتن از جمهوری اسلامی هنوز مردم همونطوری لباس می پوشن که فکر می کنن درسته ؟

پس صرف زور نبوده، خوده مردم هم راغب به این تغییر بودن.

چون چادر و روبند مناسب کار کردن و مشاغل اداری نبوده و نیست.

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از مازیمون :
ببین فرق اینجاست که اون موقع این لباس قابل قبول بوده ولی مورد پسند عموم نبوده. خیلی راحت با نزدیک ۱۰ سال غیر قانونی شدن رو بند و چادر چطور به شکل ناگهانی تعداد معقولی از زن ها لباس های امروزی به تن کردن ؟

در صورتی که الان بعد از ۳۰ سال گذشتن از جمهوری اسلامی هنوز مردم همونطوری لباس می پوشن که فکر می کنن درسته ؟

پس صرف زور نبوده، خوده مردم هم راغب به این تغییر بودن.

چون چادر و روبند مناسب کار کردن و مشاغل اداری نبوده و نیست.

پس دقیقا لباس های محلی هم همچین حالتی دارن....

مردم همون طوری لباس می پوشن که بهشون تلقین شده؟

همون طور که گفتم حال این موضوع جزو فرهنگ ما شده....

یه زمان یونانی ها به اروپایی ها به ایران حمله کردند و لباس و زبان خودشون رو رایج کردن....

و حال هم با حمله فرهنگی ما رو تحت تاثیر قرار دادند....

لباس های محلی ما هم قربانی این هجمه شد

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از matin320 :
پس دقیقا لباس های محلی هم همچین حالتی دارن....

مردم همون طوری لباس می پوشن که بهشون تلقین شده؟

همون طور که گفتم حال این موضوع جزو فرهنگ ما شده....

یه زمان یونانی ها به اروپایی ها به ایران حمله کردند و لباس و زبان خودشون رو رایج کردن....

و حال هم با حمله فرهنگی ما رو تحت تاثیر قرار دادند....

لباس های محلی ما هم قربانی این هجمه شد

مشکل لباس های محلی اینه که تولیدات قوی ندارن. یعنی صنعتی تولید نمیشن معمولن یا اگه میشن هزینه ی تولید صرف نمی کنه.

لباس باید راحت باز و خنک باشه. در عین حال دست و پا گیر نباشه و هزینش کم باشه و بدیهتن زیبایی هم داشته باشه. لباسی که این خصوصیات رو داشته باشه خود به خود مناسب زندگی روزمره هست. و گفتم مشکل ایران این هست که به زور می خواد لباس خاصی تن مردم کنه به خاطر همین این شکل از استاندارد ها نمی تونن درست اعمال بشن.

به خاطر همین صنعت لباس ایران با مشکل روبه رو میشه.

و خوب قطعن درک می کنی که با لباس گشاد و پف دار کردی نمیشه رفت اداره پشت میز نشست ؟‌

اینجور لباس های محلی هنوز خوشبختانه برای نمایش ها و مراسم های سنتی استفاده میشن

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از مازیمون :
مشکل لباس های محلی اینه که تولیدات قوی ندارن. یعنی صنعتی تولید نمیشن معمولن یا اگه میشن هزینه ی تولید صرف نمی کنه.

لباس باید راحت باز و خنک باشه. در عین حال دست و پا گیر نباشه و هزینش کم باشه و بدیهتن زیبایی هم داشته باشه. لباسی که این خصوصیات رو داشته باشه خود به خود مناسب زندگی روزمره هست. و گفتم مشکل ایران این هست که به زور می خواد لباس خاصی تن مردم کنه به خاطر همین این شکل از استاندارد ها نمی تونن درست اعمال بشن.

به خاطر همین صنعت لباس ایران با مشکل روبه رو میشه.

و خوب قطعن درک می کنی که با لباس گشاد و پف دار کردی نمیشه رفت اداره پشت میز نشست ؟‌

اینجور لباس های محلی هنوز خوشبختانه برای نمایش ها و مراسم های سنتی استفاده میشن

خب چرا این دلایل رو برای لباس اسلامی نمیارید؟

به علاوه....

اون لباس پف دار کردی یا خراسانی خیلی بهتر از شلوار جینیه که فاقش چهار تا انگشته....

از نظر فیزیولوژیکی اون مکان برای مرد ها باید بین 25 تا 34 درجه سانتی گراد باشه...

حالا شما با پوشیدن شلوار جین این دما رو تا 37 و بالا تر از اون بالا میبری....

این کار شما رابطه مستقیمی با بعضی بیماری های جنسی داره....

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از matin320 :

به علاوه....

اون لباس پف دار کردی یا خراسانی خیلی بهتر از شلوار جینیه که فاقش چهار تا انگشته....

از نظر فیزیولوژیکی اون مکان برای مرد ها باید بین 25 تا 34 درجه سانتی گراد باشه...

ببین من شلوار لی می پوشم ولی یک شلوار لی گشاد و راحت. تقریبن تو هر فروشگاهی برای خرید شلوار لی برید متوجه میشید انواع مختلفی از شلوار ها وجود داره. شلوار های راست و کمی تنگ شلوار های گشاد تر شلوار های نازک و شلوار های سنتی (!!!)‌ و کلی مدل دیگه. این به انتخاب فرد هست.

و به خاطر همین هست که امروز ماشین ها دستگاه تهویه مطبوع دارن و تمام مکان ها. شما مگر در خیابون که در سایر مکان ها هوای مطبوعی دارید ( بعضن حتا تو دفتر ها و ادارات لازمه یه چیزی هم بپوشی که یخ نزنی! )

اونی که فاقش چهار انگشت هست عزیزم شلوار زنونست! برو پسش بده یه شلوار مردونه بخر :))

یعنی باید ذکر کنم که لباس اسلامی دست و پا گیره و اذیت می کنه ؟ و ممکنه به چپ و راست گیر کنه ؟ یا مثلن با چادر به سر تو پله برقی ممکنه یهو چادر گیر کنه ؟ یا بگم از هزاران دفعه ای که به چادر یه فرد جلوی من زیر کفش من گیر کرده ؟ یا اون سه دفعه ای که با دوچرخه رد میشدن چادر طرف زیر چرخم مونده ؟

بگو کودمشو می خوای بگم ؟ یا اینکه چادر و روسری باعث خسته شدن فرد میشه تو گرما‌؟

ببین بذار فرقش رو اینجوری بگم.

تو سرما تو مجبوری افرادو زور کنی که لباس سنگین بپوشن ؟ ( نه چون این عقلانی هست! ) ولی تو گرما هیچ کسی لباس سنگین نمی پوشه! مگر اینکه مجبور باشه! لباس اسلامی هم همین هست. برای خیلی از طول سال جواب گو نیست!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از matin320 :

حالا من فیزیولوژیمو افتادم ، ولی بهرحال دلیل نمیشه سکوت کنم جلو این جملت :‌))

ببین آدمه ، قورباغه که نیس دمای بدنش ما محیط بره بالا پایین. کیسه بیضه اساس شکل گیریش واسه این بود که یه مقداری بتونه از دمای بدن پایینتر بیاد . در هر صورت هم میاد . شما بجا شلور کیسه آب گرم هم ببندی به خودت بازم دماش میره رو همون . بدین شکل.

ادامه بدین بحثو استفاده میکنیم . :د

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از matin320 :

به علاوه....

:‌))
بعد اون وقت مثلا ساکنان شهر هایی که دماشون الان حدود ۵۰ باشه که باید نسل ها پیش منقرض می‌شدند :-?
چون وقتی دمای هوا ۵۰ باشه، اطراف اون ناحیه هم هوا باشه، پس دمای اون ناحیه همون دمای هوا میشه که ۵۰ باشه.

aksh90

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
پایتخت دود و آلودگی!

دوست گرام!تو فکر کن من مسیحی!من مسیحی؛توی این مملکت گل و بلبل،مجبورم روی سرم یه لچک بندازم تا اقایون با خیال راحت چشمشون همه جا بگرده،خب؟!و من به عنوان همون دختر مسیحی،که مغرور هم هست؛میخوام ثابت کنم که من؛منم!حرف،حرف منه!اینم میشه بد حجابی!ایا زن های چادری قبل از انقلاب وجود نداشتن؟یا زن های بی حجاب الان وجود ندارن؟که شال هاشون براشون نقش شالگردن داره؟پس انقلاب در این مورد وضع رو بدتر کرد زیرا به این بی حجابی ها اعتراضات مدنی هم اضافه شد و قسمت های بیشتری از بدن زن ها به نمایش گذاشته شد.
یادتون باشه:
مردمو به زور شلاق نمیشه به بهشت برد!بد تر لج میکنن چون احساس میکنن شعورشو ن رو نادیده میگیرین!ینی اونی که اون بالا این دستوراتو میده شعورش برابره با شعوره همه ما!این ینی توهین!منم قبول نمیکنم1تا حالا خیلی هم با ارشادی ها کل کل کردم

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

@مازیمون :
یه سوال الان شما به چه لباسی میگین اسلامی؟؟ که تو طول سال جواب گو نیست؟؟
مثلا این شلوارای خیلی گشاد نخی، (ما بهشون میگیم شلوار کردی :-") اینا چه مشکلی دارن کجاش با پوشش اسلامی مشکل داره؟
قطعا بعضیا میان رو این یه بلوز میپوشن کلی هم ارایش میکنن با یه عشوه ای هم راه میرن و واسه بعضیا کار و شغل ایجاد میکنن.
مثلا فیلیپینیا رو دیدین که بلوز،شلوار میپوشن یه تار موشونم معلوم نیست،اینا اگه بیان ایران صد در صد یا منافق محسوب میشن یا میرن پیش برادران گشت ارشاد.
کار گشت ارشاد فقط اشتغال زایی واسه بعضیاست اگه کسی واقعا دوست داره مردم چپ چپ بهش نگا کنن و توی دید بقیه باشه با حرف و نصیحت درست نمیشه باید ریششو از بین برد.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از yasaman.k :
@مازیمون :
یه سوال الان شما به چه لباسی میگین اسلامی؟؟ که تو طول سال جواب گو نیست؟؟
مثلا این شلوارای خیلی گشاد نخی، (ما بهشون میگیم شلوار کردی :-") اینا چه مشکلی دارن کجاش با پوشش اسلامی مشکل داره؟
قطعا بعضیا میان رو این یه بلوز میپوشن کلی هم ارایش میکنن با یه عشوه ای هم راه میرن و واسه بعضیا کار و شغل ایجاد میکنن.
مثلا فیلیپینیا رو دیدین که بلوز،شلوار میپوشن یه تار موشونم معلوم نیست،اینا اگه بیان ایران صد در صد یا منافق محسوب میشن یا میرن پیش برادران گشت ارشاد.
کار گشت ارشاد فقط اشتغال زایی واسه بعضیاست اگه کسی واقعا دوست داره مردم چپ چپ بهش نگا کنن و توی دید بقیه باشه با حرف و نصیحت درست نمیشه باید ریششو از بین برد.

شما رو نمی دونم ولی من تو فصل گرما شلوارک می پوشم! تو فصل سرما یه زور شلواری و یک شلوار روش با احتمالن یک پیرهن و بافتنی و یک کت مانند یا بارونی. و اگه سرد تر باشه شاید از یک شال هم استفاده کنم.! افتاب باشه کلاه لبه دار سرم میذارم. اگه بخوام افتاب بگیرم لخت میشینم زیر افتاب.

ادم از بیرون رفتن ممکنه خواسته های متفاوتی داشته باشه. و هر کس خواستش به خودش مربوطه. اینکه یه نفر می خواد دیگرون بهش چپ چپ نگاه کنن به خودش و صرفن خودش مربوطه! شما دوست نداری نگاه نکن. ما قرار نیست ریشه کسی رو ببریم. برعکس قراره به مردم با سلایق مختلف اجازه بدیم تا خودشون باشن و استعداد هاشون رو استفاده کنن.اینکه این استعداد مفید باشه یا مضر به ما ربطی نداره. به جا اینکه گشت ارشاد به مردمی که مشکلی ایجاد نمی کنن گیر بده. باید امنیت مردم رو تامین کنه. اگه کسی خواست زور گیری کنه مانع باشه. نه اینکه خودش زور گیر و چماق به دست تو خیابون باشه.

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

@بالایی:چقدر قشنگتر بود اگه این نیم کیلوی قرائتی عزیز اجبار نداشت نه؟ :)

کلا ک فاز گشت ارشاد رو درک نمیکنم.اما جالبتر از اون برام اینه ک یکسری قاطعانه پشتشن و نمیدونن فساد صرفا داره از خیابون ب خونه منتقل میشه..

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

.

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

@مازیمون:
در مورد شلوارک من فقط تو شهرای ساحلی کشورای خارجی دیدم که این شکلی بپوشن مثلا فکر نمیکنم وسط خیابون کسی از این شلوارکا بپوشه یا توی مراکز اداری این شکلی بره ،هر لباسی مخصوص جا و مکان خاص خودشه من فکر میکنم در شرایط یک کشوری که حکومت جمهوری اسلامی هست بازم میشه لباسای خنک پوشید میخوام بگم که هی بهانه نگیریم و نگیم اسلام باعث شده ما در زجر باشیم لباسای خنکم زیاده مثلا عربا چیکار نیکنن تو اون گرما خوب فرهنگا فرق میکنه ، ولی بازم میشه خنک بود!! فقط اون قسمتی که افتاب میگیرن واسه زن ها مقدور نیست که این یه قلمو بزارن کشورای خارجی :-"
امنیت که جای خود داره ولی اگه خیلی دلشون میخواد فرهنگ رو درست کنن با این کارا نمیتونن زمان انقلاب همین بی حجابا رفتن شعار دادن و قیام کردن چون از ستم ستیزی شاه (ساواک)خسته شده بودن الانم چیزی شبیه اون دوباره درست کردن
..تمام

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ismaeel :
منم موافق گشت ارشاد تا این حد نیستم.
اما باید یه حدودی رعایت بشه تو جامعه اسلامی.
میدونم الان بعضیا میان میگن:مسلمون اگه مسلمونه خودش باید گناه نکنه...
اما نمیشه ما سرچشمه گناه رو باز بذاریم بعد بگیم مسلمونا گناه نکنن :)
الان به نظر شما حجاب اجباریه؟
حجاب کامل تو اسلام میدونی تعریفش چیه؟
فقط گردی صورت+از مچ دست به پایین باز باشه...
الان،این حجاب کامل رعایت میشه؟
فقط باید یه سری حدودو رعایت کرد که ماشالله کم تر کسی رعایت میکنه...
به خدا من تا حالا یه بارم ندیدم به کسی گیر بدن
تو در درجه ی اول انسانی یا مسلمون اسماعیل؟
اگه میگی مسلمون ک بحث همین جا پایان میابد و هیچ حرف دیگه ای ندارم
اما اگه بگی انسان بت یادآور میشم همونجور ک شاید کار اخلاقی ای نباشه حیوانی رو بندازیم تو قفس کار درستی نیست آزادی یک انسان رو تا این میزان سلب کنیم تا بقیه راحت باشن تا اونوقت ب قول تو سرچشمه ی گناه بسته بشه
ببین ی اعتقادی هست.اعتقاد اسمش اسلامه.همه بر اون اعتقادن؟نه..اکثریت؟واقعا نه..سر این حرفم هستم ک ملت ایران اسلام رو دوست دارن اما اصراری بر حجاب ندارن..یکم دقیقتر نگاه کنی تایید میکنی این حرفمو..
پس نباید مجبورشون کنیم

حرفام تو این مورد اونقدر سادست ک نمیدونم چطور بیانشون کنم :-<

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

آهان ببین باز تو داری ی سفسفطه ی زیبا میکنی.اصلا تو بگو نود و نه درصد مسلمون.از این نود و نه درصد چند درصدشون اسلام رو"انتخاب"کردن؟..بیشتر از چهل درصد نمیاد اگه کمترش نباشه..مطمئن باش.بیشتر ما فقط حال نداشتیم بریم دینمون رو عوض کنیم وگرنه ذره ای ب اسلام پایبند نیستیم
ببین میدونی لحنت عین چ تیپ آدماییه؟
من شوهر عمم روحانیه تو قم و هر از گاهی چندسال ی بار ک اینا رو میبینیم و حرف میزنیم چیزای عجیبی من میشنوم ازشون..واقعا فکر میکنن درصد بدحجابی توی مملکت خیلی کمه و اونقدر مردم پایبندن ب قوانین اسلام ک اصلا اگه گشت نذاریم مدیون میشیم و..
لطفا واقعیت های جامعه رو ببینیم(هیچ گونه بحثی در مورد صحت یا کذب بودن حجاب ندارم تا اینجا)

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ismaeel :
اصن من نمیگم 99 درصد مسلمون.
اما اینو میگم که 12 فروردین 98 درصد مردم خواستن و "انتخاب کردن"که قوانین کشور بر اساس اسلام باشه.
همین که تو هر انتخابات درصد مشارکت مردم در مقایسه با بعضی کشور رهای به اصطلاح جهان اولی بالاتره،نشانه قبول داشتن نظام و قوانین اونه.
از قوانین نظام هم میتونیم به رعایت همون حداقل ها اشاره کنیم.
وای بازم سیاست.اصلا از سیاست خوشم نمیاد اما اتفاقا اشاره ی خوبی کردی.آیا بعد از اون باز انتخاباتی بود؟..آیا اون میزان رای بالا ب دلیل ب سر اومدن صبر مردم از حکومت شاه نبود؟
الان مطمئن باش شرایط با اون زمان خیلی فرق کرده..برو تو خیابونای شهرت قدم بزن تا ببینی حرفمو

reyhanehfs

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
بم

چن روز پیش تو کرمان تو خیابون یه دختره با مادرش رو دیدم که گشت به دختره گیر داده بود. خواهر محترم گشت ارشاد لطف کرد با تمام توان یکی گذاشت زیر گوش دختره و یه فحش ناجورم داد که جاش نیست بگم.بعد دختره رو بردن.داشتم فک میکردم وقتی این دختر تعهد بده آزاد بشه با یه غرور له شده آیا حاضره اصلا یه زمانی تو کل عمرش فک کنه فقط فکر کنه که حجاب خوبه؟قطعا نه. بعد این دختر ازدواج میکنه آیا بعد ها میاد به بچه اش بگه حجاب خوبه؟

------
چند وقت پیش یه برنامه از شبکه یک گذاشت جریان از این قرار بود که یه خواهر با حجاب کامل میرفت تو خیابون به اون دخترهایی که چادر داشتن گل میداد و اونا رو به یه جلسه دعوت میکرد بعد تو اون جلسه خواهر محترم یه تخته گذاشته بود و مفهوم حجاب رو به اون دختر ها یاد میداد مثلا می گفت ح در حجاب یعنی حیا و ...
و هیچ کس هم نبود به این خواهر فهمیده و محترم بگه خو هوشیار اینی که داری براش مفهوم حجاب رو توضیح میدی اگه بلد نبود که چادر نمی پوشید. این که پوشیده یعنی بلده!چرا به خواهر های گشت نمیگید اینجوری واسه دخترهای بد حجاب توضیح بدن و اونجوری برخورد نکنن؟درسته ممکنه اون دختر تو اون لحظه اعتقادش عوض نشه ولی حداقل به حرفات فکر میکنه.اینجوری دیگه تاثیر سوء رو این نسل و نسل های آینده نداری!

آقا کلا از نظر من اینا یه مشت آدم میخوان که هرچی حرف میزنن بدون اینکه بپرسن چرا به حرفشون گوش بدن.
مملکته ما داریم خدایی؟ :-w

بالا