• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گشت ارشاد

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
پاسخ : گشت ارشاد : فرهنـگ سازی یا ترسوندن؟

من دقت کردم!به کسایی که خیییییلی افتضاحه سر و وضعشون گیر نمی دن!چون می دونن طرف میشوره میذارشون کنار...
+بی منطقیشون حرص آدمو در میاره!یعنی چی تا یه ساعت مشخصی یه تعداد مشخصی باید تو ون نشسته باشن؟!بعد تازه میگی آقا ولم کن از من صدتا بدترشم هس،میگه یه ذره صب کن یکی بدتر از تو رو گیر بیارم تو رو بذارم بری!
آخه یعنی چی؟!طرف یا سر و وضعشه خوبه یا نه.دو حالت بیشتر نداره!چه معنی داره یکی رو گیر بیارم جای تو؟!

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

من دقت کردم ومیبینم تمام افردای که گشت وارشاد بهشون گیر میده یکم موهاشون بیرونه ..به نظرمن این فرهنگ سازی نمیتونه

+اینکه یه ترس تووجود فردی که بهش تذکر میدن هستش ...واکثر مامور های گشت ارشاد من دیدم خیللی رفتار توهین امیزی با طرف مقابل دارن ;;)

• لایک
امتیازات: usboy

Alone_but_happy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي 1
شهر
اروميه
دانشگاه
تو فكرشم ...
رشته دانشگاه
بي سوادي محض !! ولی پزشکی هم

با زور و توهین که نمیشه فرهنگ سازی کرد !! خب همینه که الان گرفتنشون فرهنگشونو ساختن فرستادن بیرون :)) فردا گشت نباشه که بازم همون آشه و همون کاسه !!

نمیشه اینو اسمشو گذاشت فرهنگ سازی ... فقط میخوان بگن که ما ساکت نیستیم و با فرهنگ غرب مبارزه میکنیم ...

ولی انگاری یادشون رفته دوره ی تیر و تفنگ و زور گذشته ...

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

اول بگم که شهر ما اصن گشت ارشاد نداره :D (اینجا همه راحتن)
لکن به نظر من اصن درست نیس که نیروی انتظامی ک وظیفش مقابله با اشراره رو در مقابل مردم عادی قرار داد چون این هم توهین به مردمه هم شان نیروی انتظامی رو پایین میاره.

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از احـــــــمد :
اول بگم که شهر ما اصن گشت ارشاد نداره :D (اینجا همه راحتن)
لکن به نظر من اصن درست نیس که نیروی انتظامی ک وظیفش مقابله با اشراره رو در مقابل مردم عادی قرار داد چون این هم توهین به مردمه هم شان نیروی انتظامی رو پایین میاره.

اتفاقا بجنورد خوب گشت وارشاد داره اقا احمد سرارم همش گشت ارشاده شايد نواسفراين نباشه

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

دو تا ایراد اساسی هست در مورد گشت ارشاد :
اول اینکه اگر قرار به فرهنگ سازی هست که از راه های فرهنگی باید صورت بگیره نه ضدفرهنگی (نظیر توهین و تحقیر)
دوم اینکه اصلا روی اینکه خود این فرهنگ رو جا انداختن و اجباری کردنش درسته یا نه خیلی بحثه :D اگه فرض کنیم این راهشون جواب بده و فرهنگ بشه اونوقت نوعی اجبار اجتماعی در مورد حجاب بوجود میاد که خودش هیچ تضمینی نیست که درست باشه .
چیزیه که واقعا فقط باعث احساس عدم امنیت میشه توی خیابون ها و هیچ کار مثبتی هم نمی کنه .
هدف : ترویج حجاب در جامعه
ابزار : زور و توهین و تحقیر
نتیجه : ایجاد نفرت و زده شدن از حجاب توسط اکثریت افراد تحت تاثیر (دقیقا نتیجه ای برعکس هدف)
واضحه که اشتباهه .

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

اصلا بحث سر این نیست که می خوان فرهنگ سازی کنن یا زوره و اجبار. گشت ارشاد صرفا یک بهانه ی خوب برای کنترل جامعه است. بی حجابی قطعا ضربه ای به حکومت وارد نمی کنه. نه باعث می شه آمریکا به ایران حمله کنه، نه قحطی بیاد نه بلا آسمانی سرمون نازل بشه. مشکل فرهنگ هم نیست چون رفتار های دیگه ی اونها خلاف این رو ثابت می کنه. پس چرا باید انقدر با چنگ و دندون و زور سعی در فرهنگ سازی داشته باشن؟
با جولان دادن و دندان نشان دادن در خیابان حکومت سعی می که اقتدار و قدرتش رو به مردم نشون بده. این مسئله که "من حتی می تونم در کوچکترین مسائل زندگیتون دخالت کنم."
نه فرهنگ سازیه و نه هیچ چیز دیگه و نه ککشون در مورد حجاب می گزه. صرفا یک نمایش قدرته.

meli_sampad

کاربر فوق‌حرفه‌ای

نظرم درمورد گشتِ ارشاد؟!
وقتی خودمون ی چیزی رو رعایت نمیکنیم حقِ اینکه انتظار داشته باشیم کسِ دیگه ای رعایت کنه نداریم. بارها شده میخوایم از خیابون رد شیم یا حتی وسط خیابون دور بزنیم ولی یِ ماشین حاضر نمیشه وایسه ولی حداقل از ماشینِ نیروی راهنمایی رانندگی انتظار داریم وایسه ولی خیلی وتا اونم اینکارو نمیکنه. بارها دیدیم خودِ افرادی ک مامورِ انجامِ قوانینی اند خودشون اون قوانین رو انجام نمیدن. نمونه ـش همین نیروی گشتِ ارشاد. (بعضی ـاشون حالا)
سفر بودیم یجا وایسادیم چیزی بگیریم ک ی نفر با لباس شخصی اومد کنارِ یکی از اقوام مدارک ـشو گرفت و گفت بیا فلان جا و بلوز آستین دار بپوش. به خاطرِ بلوزِ حلقه آستین میخواستن دادگاهیش کنن و 3روز بیشتر مارو تو اون شهر نگه دارن :|
حالا اینا هیچی، هرجایی آدم متناسب با جاش لباس میپوشه دیگه. مثلا بابای من در شانش نیس ک با شلوار جین و تی شرت بره دانشگاه یا من نمیتونم با همون لباسی که میرم بیرون برم مدرسه. خب به نظرتون در شانِ یِ سروان یا نمیدونم سرهنگ یا هرچی دیگه هست که تو اداره گشت ارشاد با تی شرت باشه؟!
اصن یِ مامورِ گشت ارشاد که باید مامور اخلاق و اینام باشن و اینا باید ی فرد رو تحقیر کنه و اجازه ی حرف زدن نده؟! اینجوری که اگه من باشم بجا اینکه حرفشو گوش بدم انقد حرصم میگیره که از رو لج و لجبازی ـم شده خلاف ـشو انجام میدم.

...............

کاربر فوق‌فعال

به نقل از ∞nilofar banihashem :
اتفاقا بجنورد خوب گشت وارشاد داره اقا احمد سرارم همش گشت ارشاده شايد نواسفراين نباشه

حالا تو سر ارم چیکار داری؟؟؟؟ :-"

+به نظر من گشت ارشاد یه چیز بسیار اصافست!! توهین مستقیمه به طرز فکر افراد! چه بسا گشت ارشاد ها مثل قاتل با آدم رفتار میکنن!!

باور کن!!! همچی میپرن به آدم که انگار با یه قاتل زنجیره ای روبه رو هستن!!! یکی نیست بهشون بگه این کار شما زشت تره!!

سر خیابون ما,خانومه رو جلو چشم شوهرش از ماشین آوردن بیرون و رفتن اداره که ازش تعهد بگیرن!!! [-(

متآسف شدم واسه خودم حتی!!!

برای من فرق نداره گشت باشه یا نباشه! ولی اگه قراره باشه,مثل آدم رفتار کنن! اگه قراره نباشه,مثل آدم رفتار کنیم!

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

مسلما ترسوندنه آخه یعنی چی به ناموس مردم با زور بگی روسری سرت کن نه آخه این درسته آخه درسته با ترس حجاب ایجاد بشه ببینید نمی خوام ذهنیتتون نسبت به من خراب بشه من خودم کاملا با حجاب موافقم ولی این شکلی بابا مردم وقتی نیروی انتظامی رو می بینن باید احساس آرامش کنن نه احساس ترس...

تو چه انتظاری داری از این بشر/خواهر روسری سرت کن که من تحریک نشم

minatj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران

فقط برای ترسوندنه...مثلا فک می کنن اگر یه دختری رو بگیرن و بترسوننش دیگه اون طور که بخواد تو خیابون نمیره ولی کور خوندن!! :D
هر کس با توجه به اعتقادات خودش حجابی رو برای خودش در نظر می گیره زورکی که نمیشه کسی مجبور به این کار کرد کسی که بخواد حجابشو درست به خاطر خودش حفظ می کنه و یه یکی دیگه نه!

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

فرهنگ سازی یه چیزیه که زمان میبره و باید جذاب باشه تا مردم قبول کنن که فرهنگ خودشون رو با اون فرهنگ ادغام کنن :-"

من که این جور چیزی نمی بینم تو کشور ما باشه و اکثرا روش ارعاب و ترس مردم هشستش ^-^

که البته اصلا هیچ تاثیری نداره چون وضع بهتر که نمی شه بد تر هم میشه :D :))

و این که هر کسی چطور لباس بپوشه به خودش مربوط می شه

آخرین ویرایش:

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

اگه قراره فرهنگ سازی از نوع اسلامی انجام بشه و حجاب برای حفظ حرمت زن انجام بگیره اول باید شیشه های دودی ون های گشت ارشاد اصلاح بشه ، بعد ون ها تفکیک جـنس‍‌‍یتی بشه ! چرا نباید یه دختر و پسر تو خیابون کنار هم بگردن و سریعا میگیرنشون ولی چندتا زن و مرد نامحرم پلیس یا بسیجی توی ون ارشاد با هم هستند اونم از نوع شیشه دودی ش ...؟ به هرحال فرشته که نیستن انسان وسوسه میشه ( این چیزی که خودشون میگن ! )

×بنده سیاسی نیستم و هیچ نوع گرایش ضد انقلابی ندارم و چاکر نظامم هستیم ! :D

از نظر فرهنگ سازی اول باید فرهنگ رو تعریف کنیم :

به قانون و نظام حاکم بر زندگی اجتماعی گروهی از انسان ها که در طول زمان ایجاد می شود و فرهنگ می گوییم.

وقتی فرهنگ در طول زمان بوجود میاد تغییر و اصلاحش هم باز در طول زمان بوجود میاد یک شب ه نمیشه جامعه رو اصلاح کرد ، اگر بخوایم با زور و عجله ای یک فرهنگ رو در افراد درونی کنیم افراد از اون فرهنگ بیشتر دوری می کنند ، مردم باید خودشون به این مرحله برسند که چه فرهنگی براشون مناسبه !

usboy

کاربر حرفه‌ای

اول از همه بايد بگم كه فرهنگ يعني طرز فكر،طرز راه رفتن،طرز لباس پوشيدن،طرز حرف زدن و...
فرهنگ هر جامعه مخصوص خوده جامعس
ما نبايد بيايم فرهنگ عربستان و مسلمانان رو در كشورمون پيدا كنيم و مثلا گشت ارشاد بذاريم تا مردم مجبور باشن طبق فرهنگ اسلامي لباس بپوشن
و البته اين مورد در مورد فرهنگ كشورهاي ديگه هم وجود داره
مثلا نبايد افراد باحجاب رو محدود كنيم و بگيم نه شما هم نبايد حجاب داشته باشين
براي اينكه فرهنگ جامعه ساخته بشه بايد تمام فرهنگها ي كشورهاي مسلمون و امريكايي آسيايي اروپايي براي مردم باز بشه و اينكار توسط رسانه براي مردم شرح داده بشه كه آقاجان مثلا تو امريكا زنان و مردان نوع لباس پوشيدنشون چجوريه
وقتي تمام اين فرهنگهاي مختلف براي مردم شرح داده شد حالا بايد مردم را آزاد بذاريم تا انتخاب كنن
مردم خودشون بايد انتخاب كنن كه چگونه زندگي كنن و طرز زندگيشون و همون فرهنگشون چطور باشه
تنها اينگونه است كه مردم يك كشور فرهنگ مخصوص به خودشون رو دارن
چون ما مردم رو سمبل نشان دادن فرهنگ ميدونيم نه چيزي كه حكومت به مردم تحميل ميكنه
اينكه ما با كشت ارشاد محدود كنيم مردم يك كشور رو يعني داريم بهشون ظلم ميكنيم و نميذاريم فرهنگشون رو با انتخاب خودشون بسازن

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

گشت ارشاد فقط برای ترسوندنه.هر کی ماموره گشت ارشاد ببینه سریع روسریشو میکشه جلو که از شر گیرای اونا راحت شه!شاید یکی بخواد بی حجاب باشه و همه ی ضررای بد حجابیم بدونه به اونا چه ربطی داره؟همه ی ما میدونیم چیبس و پفک بدن ولی میخوریم پس از فردا باید به جرم خوردن چیبس و پفک بگیریننمون و ازمون تعهد بگیرن.برن یه نگا به مانتو فروشیا بندازن وقتی آستین همه ی مانتو ها کوتاهه ما از کجا مانتوی آستین بلند بیاریم ه بپوشیم؟

shaqayeq.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
سیستان
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

ترسوندن ولی هیچ فایده ای نداره :D

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نظر منم این کار به اندازه ی منع حجاب اشتباهه .تازه اونی هم که میگیرنش آبروش میره .
اینهمه هزینه ای که برای گشت ارشاد واینجور طرح ها میکنن میشه تو راههای بهتری که خیلی هم بهشون نیازه صرف کرد.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

جدا از بحث ترسوندن،

صرفا پاسخِ بد و از سرِ ناچاریِ عده ای از مسئولان، به درخواست های گاهی به حق! و گاهی هم البت افراطی!! برخی افرادِ دگ ست.

یعنی اگه این فشاری که به نیروی انتظامی میارن تا برا حجاب یکاری کنه، جاش این انرژی و .. رو در بخش فرهنگ عمومی سرمایه گذاری میکردن، قطعا بهتر جواب گرفته بودیم!
_ _

و البته جدای از فرهنگ سازیِ عمومی و پاسخ به سوالاتِ مهمِ جوانان و ..، اگرم قرار بر چنین رفتارهایی هست؛

راه های بهتری هم میشه پیشنهاد کرد ک هم محترمانه تر از گشت ارشاده و هم موثرتر.

مثلا؛ تحت نظارت قرار دادن صنعت پوشاک. یعنی جای اینکه صبر کنن لباسهای ناهنجار قاچاق شه یا تولید و عرضه و خرید و تازه اون آخر به خریدار و استفاده کننده تو خیابون گیر بدن؛

از اول استانداردهایی برای تولیدکننده داخل و واردکننده قرار بدن و با سیستم های مدرن نظارتی + جریمه برای تخطی کنندگان + کنترل واردات قاچاقِ لباس و .. ؛ همون مرحله اول جلوشو بگیرن.
حالا اگرم چیزی رد شد، مرحله بعد روی توزیع کننده ها و فروشنده ها و .. نظارت بذارن و جریمه هایی ک واقعا بازدارنده باشه تا خودِ اونا اصن نیارن چنین چیزایی رو.

وگرن دور از منطق هست به خریدار بگی چرا چنین لباسی ک ناهنجار هست، خریدی و پوشیدی؟! خب وقتی در بازار موجوده و کاری م نمیشه!

.

پ.ن: البته تمام اینها باید با سرمایه گذاری در بخش داخلی پوشاک هم باشه برای محصولات با کیفیت و زیبا و جذاب و البته مطابق هنجار؛ ک وقتی ما میگیم اینا مدلا مثلا ناهنجاره، خب باید جایگزینِ مناسب براش طراحی و تولید و معرفی کنیم وگرن بی فایده ست. :)

.

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

جـامعه ی ما متاسفانه جامعه ای ـه که با محدود کردن و ترسوندن بیشتر سمت اون مسئله گرایش پیدا میکنند

پس درست نیست که الکی خودشون رو خسته کنن

هرکس عقیده و فرهنگ خودش رو داری

اینجوری علاو بر اینکه توی کشور چندگانگی و دعوا واینا راه میندازن باعث میشن در جامعه ناهنجاری های بزرگی به وجود بیاد

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از Fitz William . Darcy :
جدا از بحث ترسوندن،

صرفا پاسخِ بد و از سرِ ناچاریِ عده ای از مسئولان، به درخواست های گاهی به حق! و گاهی هم البت افراطی!! برخی افرادِ دگ ست.

یعنی اگه این فشاری که به نیروی انتظامی میارن تا برا حجاب یکاری کنه، جاش این انرژی و .. رو در بخش فرهنگ عمومی سرمایه گذاری میکردن، قطعا بهتر جواب گرفته بودیم!

یعنی به نظرتون فرهنگ سازی نمیشه؟؟؟؟
تاحالا کی دیدین که تو تلویزیون یه فیلمی سریالی پخش بشه که پوششش مخالف اسلامه؟؟
مثلا همین سریالای کره ای .یه سریالهایی پیدا میکنن که برای لباس هر فرد کم کم 20 متر پارچه صرف شده.چرا نمیان سریالی مثل پسران فراتر از گل یا شکار چی که موضوعش جالب تر وخوش ساخته ترم هست پخش کنن؟؟

یا برنامه های دینی .خیلی زیاد نیستن تو تلویزیون ؟؟؟موضوعش هم بیشتر حجاب ونماز وایناس.
موضوع اینه که افکار وعقاید متفاوته.تو کشور ماهم هیچ کدوممون نمیتونیم طرز فکر طرف مقابلو درک کنیم وبهش احترام بذاریم همش سعی میکنیم طرز فکر خودمونو به کرسی بنشونیم وهی سعی داریم اثبات کنیم طرز فکر ما درسته

بالا