• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گشت ارشاد

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »
پاسخ : گشت ارشاد : فرهنـگ سازی یا ترسوندن؟

به نقل از winnie the pooh! :
یعنی به نظرتون فرهنگ سازی نمیشه؟؟؟؟
تاحالا کی دیدین که تو تلویزیون یه فیلمی سریالی پخش بشه که پوششش مخالف اسلامه؟؟
مثلا همین سریالای کره ای .یه سریالهایی پیدا میکنن که برای لباس هر فرد کم کم 20 متر پارچه صرف شده.چرا نمیان سریالی مثل پسران فراتر از گل یا شکار چی که موضوعش جالب تر وخوش ساخته ترم هست پخش کنن؟؟

یا برنامه های دینی .خیلی زیاد نیستن تو تلویزیون ؟؟؟موضوعش هم بیشتر حجاب ونماز وایناس.
موضوع اینه که افکار وعقاید متفاوته.تو کشور ماهم هیچ کدوممون نمیتونیم طرز فکر طرف مقابلو درک کنیم وبهش احترام بذاریم همش سعی میکنیم طرز فکر خودمونو به کرسی بنشونیم وهی سعی داریم اثبات کنیم طرز فکر ما درسته

خب مسئله همینه! تمامِ فیلمهایی ک میسازن، شخصیتِ اولِ خانمِ مثبت = چادری و نامِ مذهبی (با شخصیت پردازیِ مصنوعی)!!

و همین مصنوعی کار کردنها باعثِ موضعگیری و نتیجه عکس شده بارها در بازخوردها! :)

بقولِ یه بنده خدایی « رهبری میفرمایند تولیدِ محتوا براساس سبک زندگی اسلامی ایرانی و قرآنی کنید ؛

وزارت ارشاد 10 فیلم میسازه که شخصِ اولش نماز شب خونه و .. !! بعدم میگن ما به کلام رهبری عمل کردیم و خوشحال! => سحطی نگری! »

_ _

وقتی عده ای که کمم نیستن در جامعهِ ما؛ چادری ک هیچ، همون حجابِ مانتو و .. رو هم خوب رعایت نمیکنن و الخ. + اونوقت ما در فیلمهامون نقش های منفی رو با حجاب و مدلِ این افراد فقط نشون میدیدم اونم بشکلِ کاملا مصنوعی ساخت => نتیجه عکس خواهیم گرفت!
_ _

برنامه های دینی که گاه بدتر ازینا!! .. کاملا یک بعدی، با پیش فرضِ اینکه الان همه، مشکلشون اینه کسی بهشون نگفته حجاب خوبه؛ پس ما میایم با احادیث و .. از حجاب تعریف میکنیم ؛ یدفعه سبکِ زندگی عوض شد! (بماند افراط و تفریطهای گوناگون!)

در صورتی که پیشتر هم نوشتم، باید پاسخ داده بشه بسیاری از سوالاتِ روزِ جوانان. که درین برنامه های اغلب کلیشه ای، دیده نمیشه!
_ _

حالا اگ با توجه به آخر کلامتون، منظور از احترام، واردِ بحثِ اجباری یا اختیاری بودنِ حجاب در جامعه و .. میشه؛ خب این بحث مربوط به این تاپیک نیست و موضوعش جداست.

پ.ن: تمام حرف من اینه اگرم قراره ثابت کنیم طرز فکر ما درست هست، از طریق راههایی مثل گشت ارشاد شدنی نـیست. و بله؛ همونطور ک با تعجب اول پرسیدید! ؛

فرهنگ سازیِ مناسب و نتیجه بخش، نـمیشه.

.

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

به نقل از Fitz William . Darcy :
و البته جدای از فرهنگ سازیِ عمومی و پاسخ به سوالاتِ مهمِ جوانان و ..، اگرم قرار بر چنین رفتارهایی هست؛

راه های بهتری هم میشه پیشنهاد کرد ک هم محترمانه تر از گشت ارشاده و هم موثرتر.

مثلا؛ تحت نظارت قرار دادن صنعت پوشاک. یعنی جای اینکه صبر کنن لباسهای ناهنجار قاچاق شه یا تولید و عرضه و خرید و تازه اون آخر به خریدار و استفاده کننده تو خیابون گیر بدن؛

از اول استانداردهایی برای تولیدکننده داخل و واردکننده قرار بدن و با سیستم های مدرن نظارتی + جریمه برای تخطی کنندگان + کنترل واردات قاچاقِ لباس و .. ؛ همون مرحله اول جلوشو بگیرن.
حالا اگرم چیزی رد شد، مرحله بعد روی توزیع کننده ها و فروشنده ها و .. نظارت بذارن و جریمه هایی ک واقعا بازدارنده باشه تا خودِ اونا اصن نیارن چنین چیزایی رو.

وگرن دور از منطق هست به خریدار بگی چرا چنین لباسی ک ناهنجار هست، خریدی و پوشیدی؟! خب وقتی در بازار موجوده و کاری م نمیشه!

.

پ.ن: البته تمام اینها باید با سرمایه گذاری در بخش داخلی پوشاک هم باشه برای محصولات با کیفیت و زیبا و جذاب و البته مطابق هنجار؛ ک وقتی ما میگیم اینا مدلا مثلا ناهنجاره، خب باید جایگزینِ مناسب براش طراحی و تولید و معرفی کنیم وگرن بی فایده ست. :)

.
من واقعا موافقم.تا وفتی لباسهای توی بازار اینطوری باشه خب مردم هم همینطوری لباس میپوشن.دیروز تو یک مانتو فروشی بودم که نوشته بود اگه گشت ارشاد بهتون گیر داد مشکل خودتونه(جملشو تغییر ندادم)

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى

به نظره من فقط واسه ترسوندنه....کسی که بخواد حجابشو رعایت کنه رعایت میکنه...اونی که نخوادم رعایت نمیکنه.یه نظره من به هیچکسم ربطی نداره...
ینی واقعا کسی به خاطره گشت ارشاد طرزه فکرش عوض میشه؟...خوب نه دیگه...فوقش ی بار که بهش گیر دادن دفعه ی دوم حجابشو رعایت میکنه یک کم ولی بعده ی مدت دوباره میشه مثله همون اولش..واسه فرار کردن از گشتم که خوب هزارو یک راه هستش....
میخوان جامعشونو درس کنن مثلا...ولی خوب مشخصا اینجوری درس نمیشه دیگه...
اصن ی جور توهینه حتی به طرزه فکره افراد...
.
.
اقا اص وقتی حجابتون ناجور بود و احساس کردید که گشت بهتون گیر میده...اون ماشین ونی که دارن هس همیشه نزدیکشون...اونو که دیدید رد شید اون سمته خیابون بعد که منطقه ی حساسو رد کردید برگردید.. :-" :-" ;;) ;;)
بعد خوب خوشم میاد ملت جوابشونو میدن قشنگ...اصن اونروز دیدم ی دختره انقدر با جرئت جوابشونو میداد... /m\

fateme78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F@rz@NeG@N H!gh $ch00l
شهر
eMN@n$

واقعا جای تاسفه که جامعه ما یه همچین ارگانی داره
به نظر من نتیجه به قول معروف گیر دادن گشت ارشاد فقط و فقط اینه که مردم از دولت و حکومت و بعضی وقتا هم حجاب و اسلام بدشون بیاد
کسی که نخواد با حجاب باشه گشت ارشاد نمیتونه مجبورش کنه
بهتره به جای این که گشت ارشاد رو بفرستن تو خیابونا فرهنگ سازی کنن...
دوستان ما مسلمونیم باید شئوناتی رو که دین مون تعیین کرده انجام بدیم
یه مسیحی حتی اگه به نظرش رفتن به کلیسا در یکشنبه ها وقت تلف کردن باشه بازم همه یکشنبه ها میره کلیسا چون قبول کرده که مسیحی باشه و همه اون کارایی رو که دینش گفته انجام میده و این قابل تحسینه

Armator

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Helli II
شهر
Tehran

جامعه ای خوبه که براساس دموکراسی بنا بشه...
من کاری باخوبی یا بدیه حجاب ندارم ولی اینو می دونم وقتی چیزی تو جامعه قابل اجراس که اختیاری باشه...

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای ادبی دوره‌ی بیست‌ونه

گشت ارشاد طبیعتا فرهنگ سازی نیس (کسی می گه هس؟)
خب ترسوندن هم نیس .. اگه ملت می ترسیدن که با بعضی سر و ضع ها نمیومدن تو خیابون!

اما بد است. چرا بد است؟! خب به نظرم 30 و اندی ساله انقلاب شده .. نسل ِ اول انقلاب به استثنای تعداد محدودی همه محجبه بودن! یا اگه تو مجالس ِ خودشون هم نبودن در ظاهر ِ جامعه محجبه بودن!
چی شد رسید به اینجا!؟ هیچی فکر کردن خانواده ها می تونن خودشون این وضعیت رو حفظ کنن. ولی خانواده ها نتونستن
خودم خیلیا رو دیدم که چادرین و دختراشون شالاشون داره میوفته (بحث ِ این نیس که این بده یا خوب) خب پس نشده!
باید فرهنگسازی ازون اول می شده .. که نشده!
حالا بعد ِ 30 سال یادشون افتاده که داره شور ِ بعضی چیزا درمیاد .. یادشون افتاده ظاهر جامعشون اسلامی نیس
اومدن گشت گذاشتن ..
حالا دیره اقایون ِ مسئول .. دیره .. !

حالا تو این 30 سال به نظرتون چی شده که اینجوری شده!؟ به نظرم خیلی چیزا تاثیر گذاشته
ارتباطات بالا با جوامع مختلف و فرهنگ ها و پوشش های مختلف تو جهان
تبلیغات ِ رسانه ای ِ غربی (در ماهواره)
و اینکه (من ِ محجبه هم قبول دارم اینو : ) خب بی حجابی و بدحجابی جدا زیبا تره! (نیس؟) و اینکه ذات ِ بشر زیبایی رو دوست داره!
وقتی کنترل نشه این دوست داشتنه و اینکه طی این شبکه های اجتماعی و رسانه ها دائما زیبایی رو ببینیم .. خب دلمون می خواد، نمی خواد؟ ^-^
وقتی نیان رو ایمانمون و اسلاممون کار کنن و فرهنگسازی نکنن .. خب نمی دونیم این تمایلمون به زیبایی و زیبا بودنو چی کارش کنیم! اینجوری می شه .. :-?

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از apathetical :
اما بد است. چرا بد است؟! خب به نظرم 30 و اندی ساله انقلاب شده .. نسل ِ اول انقلاب به استثنای تعداد محدودی همه محجبه بودن! یا اگه تو مجالس ِ خودشون هم نبودن در ظاهر ِ جامعه محجبه بودن!
دوست عزیز این یه قسمت از حرفتون حقیقتا خیلی مبالغه آمیز بود :D
عکس ها و فیلم هایی که از قبل انقلاب هست اصلا نشون نمیده که اکثر مردم با حجاب بودن و فقط تعداد معدودی بی حجاب بودن :-"
مگر اینکه قبل از رضا شاه منظورتونه که مردم متعصب مجبور می کردن که همه محجب باشن چون اگر کسی بی چادر میومده بیرون اذیت می کردن اما بعد از اون که خیلی کمتر شده بود اونقدر هم در اکثریت نبودن محجبه ها .
بعد اگر در مجالس خودشون محجبه نبودن چه دلیلی داشته در ظاهر جامعه محجبه باشن ؟ :-? زمانی که هیچ اجباری برای حجاب نبوده چه دلیلی داره که یه نفر در باطن بی حجاب باشه ولی محجبه نشون بده خودشو ؟ :-?

نکته ی بعدی اینکه اگر اینطور که شما میگید بوده و مردم در زمان انقلاب اکثرا محجب بودن چرا بیشترین فشار گشت ارشاد بر میگرده به دهه ی اول انقلاب ؟ اگر مردم خودشون محجب بودن که دیگه نیازی نبوده به زور گشت ارشاد با حجابشون کردن ؟

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از Bahar_R :
دوست عزیز این یه قسمت از حرفتون حقیقتا خیلی مبالغه آمیز بود :D
عکس ها و فیلم هایی که از قبل انقلاب هست اصلا نشون نمیده که اکثر مردم با حجاب بودن و فقط تعداد معدودی بی حجاب بودن :-"
مگر اینکه قبل از رضا شاه منظورتونه که مردم متعصب مجبور می کردن که همه محجب باشن چون اگر کسی بی چادر میومده بیرون اذیت می کردن اما بعد از اون که خیلی کمتر شده بود اونقدر هم در اکثریت نبودن محجبه ها .
بعد اگر در مجالس خودشون محجبه نبودن چه دلیلی داشته در ظاهر جامعه محجبه باشن ؟ :-? زمانی که هیچ اجباری برای حجاب نبوده چه دلیلی داره که یه نفر در باطن بی حجاب باشه ولی محجبه نشون بده خودشو ؟ :-?

نکته ی بعدی اینکه اگر اینطور که شما میگید بوده و مردم در زمان انقلاب اکثرا محجب بودن چرا بیشترین فشار گشت ارشاد بر میگرده به دهه ی اول انقلاب ؟ اگر مردم خودشون محجب بودن که دیگه نیازی نبوده به زور گشت ارشاد با حجابشون کردن ؟
خب لابد اون عکس و فیلما رو ندیدم من .. :-? بفرمایین من برم مطالعه کنم!
چرا ؟ خب مشخصه چرا .. عرف ِ جامعه!
مثلا من ِ مججبه برم امریکا! اونجا که نمیام چادر سرم کنم که :)) یه چیزی که هم حجابم کامل باشه، هم عرف ِ جامعه رعایت بشه (لازم نیس قانونی وجود داشته باشه حتما!) خود ادم سعی می کنه عجیب غریب به نظر نیاد
(البته مشخصا تهران ِ خودمون منظورم نیس! چون دیگه این چیزا الان واسه افراد مهم نیس .. حتی دیده شده با لنگ اومدن تو خیابون :-")

البته من گشت در اوایل انقلاب ندیدم .. به پوشش گیر دادن در مدارس و ادارت و .. رو شنیده بودم، ولی گشت نه!
درون صورت بازم منبع بدین من بخونم!

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

اصلااااااااا X-( گشت ارشاد فقط باعث میشه مردم و جوونا و نوجوانایی که غرور درونی زیادی دارن رو به جوش بیاره اونا هم عقده ای میشن یه جورایی از دین و اسلام و حجاب و همه چی زده میشن اگه فیلم های زمان انقلاب رو دیده باشین یا از مامان باباهاتون یا کسایی که اونموقع بودن بپرسین انقلاب فقط به حکومت اسلامی محدود نمیشده بلکه بیشتر افراد فقط انقلاب کردن ، و خواستار حکومت اسلامی نبودن به طوری که وقتی انقلاب شد مردم شعار هایی این چنینی سر میدادن:یـــــا روسری یا توســــری! در حالی که خیلی از همین بی حجابا خواستار انقلاب بودن و اول انقلاب بحث بر سر حجاب اجباری زیاد بود الانم اگه گشت ارشاد نباشه یعنی حجاب هم اجباری نیست! به هر حال کسی به زور برادران گشت ارشاد با حجاب نشده بلکه از هرچی حجاب و اسلام بدش اومده .... خداییش اون اسلامی که قبل انقلاب بود اصن یه چیز دیگه بـــــود........

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از apathetical :
خب لابد اون عکس و فیلما رو ندیدم من .. :-? بفرمایین من برم مطالعه کنم!
چرا ؟ خب مشخصه چرا .. عرف ِ جامعه!
مثلا من ِ مججبه برم امریکا! اونجا که نمیام چادر سرم کنم که :)) یه چیزی که هم حجابم کامل باشه، هم عرف ِ جامعه رعایت بشه (لازم نیس قانونی وجود داشته باشه حتما!) خود ادم سعی می کنه عجیب غریب به نظر نیاد
(البته مشخصا تهران ِ خودمون منظورم نیس! چون دیگه این چیزا الان واسه افراد مهم نیس .. حتی دیده شده با لنگ اومدن تو خیابون :-")

البته من گشت در اوایل انقلاب ندیدم .. به پوشش گیر دادن در مدارس و ادارت و .. رو شنیده بودم، ولی گشت نه!
درون صورت بازم منبع بدین من بخونم!
ببخشیدا شما خودتون یه سری ادعا کردین بدون کوچکترین منبعی بعد به بنده ایراد می گیرید که چرا منبع نمیارم ؟ :-"

شما کار سختی در پیش ندارین برای تحقیق در این زمینه ، به هر منبعی مراجعه کنید به جز صدا و سیما متوجه میشید که لباس مردم قبل از انقلاب چجوری بوده . :-"
برای مثال این تصویری هست از تظاهرات های سال 57 :
300px-Iranian_Revolution_1979_marching_young_people.jpg

اینجا مثلا مشخصه همه جور پوششی هست و محجبه ها در اکثریت نیستن :-"
از این تصاویر بازم هست اگر بگردید .

عرف جامعه ؟ چنین عرفی نبوده اتفاقا چیزی که عرف بوده این بوده که هرکس سرش به کار خودش باشه و بی حجاب و محجبه بدون مشکل زندگی کنن مثلا این عکس گواه این موضوعه :

qom1.gif

قم-سال 1356

گشت ارشادی در کار نبوده در اوایل انقلاب ؟ میتونیم اسمش رو نذاریم گشت ارشاد ولی هرچی که بوده همین نقش گشت ارشاد رو نیروی امنیتی کشور ایفا می کرده یعنی بدون لباس مطلوب این افراد دستگیر میشدن :
و درسال ۱۳۶۳ با تصویب قانون مجازات اسلامی در مجلس شورای اسلامی ایران عدم رعایت حجاب در معابر عمومی موجب حکم حد شرعی ۷۲ ضربه جاری شد.
منبعش ویکی پدیاست و از مطالب دارای مرجع ویکی پدیا هست که قابل قبوله .

ضمنا شما از افرادی که سنشون بالاتره بپرسید که لباس مطلوب که اون زمان حجاب محسوب میشده خواهید دید که به شدت سخت گیرانه بوده به طوری که لباس هایی که الان بلامانع محسوب میشن اون زمان بدحجاب محسوب میشده .

پس اجبار و بالطبع گشت ارشاد خلاف میل عده ی زیادی بوده (اگر نگیم اکثریت) .

Ромина

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانــــ یکـــــ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394

در همه جای دنیا به جز کشورهای مسلمان,انسانها حق زندگی
انتخاب
آزادی
امنیت
آرامش
و احترام دارن
گشت ارشاد در ایران فقط برای اینه که دائم به مردم یادآوری بشه که این حقوق در ایران برای انسانهاوجود نداره
همین وبس
نه برای ترسوندنه
و نه برای فرهنگ سازی

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد

خب من چون تو این مورد اطلاعی ندارم، فعلا میرم تا بخونم!

اما اینو قبول کنین که با 10 تا ، 100 تا عکس نمی شه یه فرهنگ رو فهمید .. احتیاج به امار داره که من باید امارشو بگیرم!

138821_507.jpg

نمونه ـش ! حالا اینو از 10 تا زاویه مختلف می شه گرفت .. نمی شه؟!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از apathetical :
خب من چون تو این مورد اطلاعی ندارم، فعلا میرم تا بخونم!

اما اینو قبول کنین که با 10 تا ، 100 تا عکس نمی شه یه فرهنگ رو فهمید .. احتیاج به امار داره که من باید امارشو بگیرم!

138821_507.jpg

نمونه ـش ! حالا اینو از 10 تا زاویه مختلف می شه گرفت .. نمی شه؟!
بله حتما بخونید و آمار ارائه بدین . در این زمینه توصیه می کنم مطالبی رو بخونید که از افراد با جهت گیری های مختلف باشه .

در مورد این عکستون :
اول اینکه این عکس مال چه زمانیه ؟ مطمئنید مال بعد انقلاب نیست ؟ :-"
ببینید شما داشتید ادعا می کردید اکثریت قاطع جامعه محجب بودن و زمانی که من میام عکس هایی از جمعیت هایی نشون میدم که در اون ها محجبه ها اصلا اکثریت نیستن این مثال نقض روی حرف شماست و ادعاتون رو تا حد زیادی باطل می کنه .
همچنین استدلال های دیگه ای به جز صرفا 1 عکس هم آوردم برای حرفم .

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از Bahar_R :
بله حتما بخونید و آمار ارائه بدین . در این زمینه توصیه می کنم مطالبی رو بخونید که از افراد با جهت گیری های مختلف باشه .

در مورد این عکستون :
اول اینکه این عکس مال چه زمانیه ؟ مطمئنید مال بعد انقلاب نیست ؟ :-"
ببینید شما داشتید ادعا می کردید اکثریت قاطع جامعه محجب بودن و زمانی که من میام عکس هایی از جمعیت هایی نشون میدم که در اون ها محجبه ها اصلا اکثریت نیستن این مثال نقض روی حرف شماست و ادعاتون رو تا حد زیادی باطل می کنه .
همچنین استدلال های دیگه ای به جز صرفا 1 عکس هم آوردم برای حرفم .
حتما!

:D نه واسه قبلشه .. یعنی منبع گفته بود!

خب همین دیگه! منم الان عکس ِ گودبای پارتی می ذارم .. یعنی کل ایران و مهمونی ها اینجوری‌ن؟ خیر!
یه منطقه هس ..
این عکس منم واسه یه صحنه و منطقه هس! نه این مدرکه نه اون مدرک!
مدرک تو اینجور مسائل که خودمون نبودیم .. امار هست و کتاب و کسایی که بودن و دیدن و بی جبهه هم می گن!

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از apathetical :
حتما!

:D نه واسه قبلشه .. یعنی منبع گفته بود!

خب همین دیگه! منم الان عکس ِ گودبای پارتی می ذارم .. یعنی کل ایران و مهمونی ها اینجوری‌ن؟ خیر!
یه منطقه هس ..
این عکس منم واسه یه صحنه و منطقه هس! نه این مدرکه نه اون مدرک!
مدرک تو اینجور مسائل که خودمون نبودیم .. امار هست و کتاب و کسایی که بودن و دیدن و بی جبهه هم می گن!

آمار رو که میشه بررسی کرد مثلاً این آمار نظر سنجی در سایت سمپادیا هست :

6lzyoPMIXfO0fo1ZnJ3ELNCN1Q21i.jpg

همونطور که میبینیم حدود 20% بچه های سمپادیا حجاب اجباری رو میخوان و 80% با وجود حجاب اجباری موافق نیستند

حالا این آمار در جامعه به 40-60 برسه یعنی 60% خواهان آزادی باشن و 40% بخوان که به همین روال ادامه داشته باشه

:)

یک خبر جدید : گشت موتورسوار «انصار» بدون احتیاج به مجوز می‌ آید!

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

با گشت ارشاد و چنین قرشمال گری هایی مخالفم

ولی بچه های سمپادیا 90 درصدشون به سن قانونی نرسیدن که بخواد نظر بدن ، یکم دلیل های جالب تر میزدی بهتر بود (;

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از matin320 :
با گشت ارشاد و چنین قرشمال گری هایی مخالفم

ولی بچه های سمپادیا 90 درصدشون به سن قانونی نرسیدن که بخواد نظر بدن ، یکم دلیل های جالب تر میزدی بهتر بود (;

به جرات میتونم بگم اغلب پایبندی های دین در سنین کودکی بیشتر از بزرگسالی هست بحثش رو میتونیم توی اعتقادی ادامه بدیم

تازه اگر سن 14-18 سال رو کودکی بدونیم باز هم به نظرم این آمار قطعاً در دانشگاه ها تفاوت خیلی خاصی نمیکنه شاید بیشتر هم بشه

به طور کلی حرفتون رو قبول دارم اما خوب آیا شما آماری دارید که خلافش رو ثابت کنه؟

وقتی وارد بازار مرکزی یک شهر میشید چند نفر خودشون رو مجبور به داشتن حجاب کامل میکنن؟

من که فکر میکنم خیلی کم هستند این افراد شاید حتی اقلیت بشه گفت! و اون هایی که حجاب کاملی ندارند اغلب موافق با حجاب اجباری هم نیستند

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از Radikal :
به جرات میتونم بگم اغلب پایبندی های دین در سنین کودکی بیشتر از بزرگسالی هست بحثش رو میتونیم توی اعتقادی ادامه بدیم

تازه اگر سن 14-18 سال رو کودکی بدونیم باز هم به نظرم این آمار قطعاً در دانشگاه ها تفاوت خیلی خاصی نمیکنه شاید بیشتر هم بشه

به طور کلی حرفتون رو قبول دارم اما خوب آیا شما آماری دارید که خلافش رو ثابت کنه؟

وقتی وارد بازار مرکزی یک شهر میشید چند نفر خودشون رو مجبور به داشتن حجاب کامل میکنن؟

من که فکر میکنم خیلی کم هستند این افراد شاید حتی اقلیت بشه گفت! و اون هایی که حجاب کاملی ندارند اغلب موافق با حجاب اجباری هم نیستند

بله. اماری دارم که خلافش رو ثابت کنه.

در تمام فامیل های حداقل تا درجه دو ما همه مقید به حجاب اند...

شاید گاهی به روسری اکتفا کنن( که بیشترشون همین طورند) ولی اگه حجاب اجباری نباشه به هیچ وجه حاضر به ترک همین روسری نصفه و نیمه نیستند....

_____

این نوع پوشش متاسفانه وارد فرهنگ ما شده و حتی خانوم های محجبه ما هم گه گاه در چنگال مد اسیر میشن....

تیپ و ریخت آدمای بازار رو اگه نگاه میکنید؛ با این دید نگاه کنید که شاید بعضی از اون ها حجاب رو قبول دارند ولی به این شکل....

_______

متاسفم.فعلا واسه پست دادن در اعتقادی معذوریت دارم

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از matin320 :
بله. اماری دارم که خلافش رو ثابت کنه.

شاید گاهی به روسری اکتفا کنن( که بیشترشون همین طورند) ولی اگه حجاب اجباری نباشه به هیچ وجه حاضر به ترک همین روسری نصفه و نیمه نیستند....

_____

این نوع پوشش متاسفانه وارد فرهنگ ما شده و حتی خانوم های محجبه ما هم گه گاه در چنگال مد اسیر میشن....

تیپ و ریخت آدمای بازار رو اگه نگاه میکنید؛ با این دید نگاه کنید که شاید بعضی از اون ها حجاب رو قبول دارند ولی به این شکل....

_______

متاسفم.فعلا واسه پست دادن در اعتقادی معذوریت دارم

امار هایی به این شکل دقیق نیستن.

و بستگی خیلی زیادی به افراد و باور های خانواده دارن.

مثلن اگه عکس های خانوادگی قدیمی البوم خانواده مارو ببینید تقریبن هیچ کدوم از دختر ها و زن ها حجاب نداشتن. و این در حالیه که خیلی از این افراد مقید به اسلام هستن!

ولی حجاب به سر نداشتن.

خوب این شکل امار اصلن هیچ موضوعی رو ثابت نمی کنه.

شکل لباس پوشیدن جدا از مد و لباس روز خیلی بستگی به شغل فرد داره. به اب و هوا. اگه الان لباس تو ایران تبدیل به یک مشکل شده دلیلش اینه که لباس معنی و مفهوم اصلی خودش رو از دست داده. لباس باید بر اساس اب و هوا و موقعیت شغلی فرد انتخاب بشه. الان در کنار این موضوعات بحث اسلامی بودن هم بهش اضافه شده. و اجبار در این اسلامی بودن باعث میشه که فرد نتونه لباس مناسبی انتخاب کنه.

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از مازیمون :
شکل لباس پوشیدن جدا از مد و لباس روز خیلی بستگی به شغل فرد داره. به اب و هوا. اگه الان لباس تو ایران تبدیل به یک مشکل شده دلیلش اینه که لباس معنی و مفهوم اصلی خودش رو از دست داده. لباس باید بر اساس اب و هوا و موقعیت شغلی فرد انتخاب بشه. الان در کنار این موضوعات بحث اسلامی بودن هم بهش اضافه شده. و اجبار در این اسلامی بودن باعث میشه که فرد نتونه لباس مناسبی انتخاب کنه.

فشار فرهنگی خیلی بیشتر اجبار بوجود میاره...

دقیقا اگه الآن کسی با چادر و پوشیه بیاد بیرون همه به اون به چشم یک تافته جدا بافته نگاه میکنن...

در صورتی که بابا اونم یه نوع لباس پوشیدنه...

ایرانیا در اوایل دوران پهلوی هم حتی این سبک پوشش رو قبول داشتن و بیشتر این گونه بودند

بالا