• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گشت ارشاد

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
پاسخ : گشت ارشاد : فرهنـگ سازی یا ترسوندن؟

به نقل از ROzhiN :
دقیقا این چیزیه که باید باشه. یعنی نباید جرم باشه. اما وقتی که جزئی از فرهنگ مردم قاطی قانون بشه، رعایت نکردنش هم جرم محسوب میشه.الان هم داشتن حجاب قانونه. مثل بقیه قانونا و خب کسی که قراره با رعایت نشدن قانون برخورد کنه پلیسه دیگه.

بله اگر شما در یک شهری باشی که همه حجاب داشته باشن میتونی بگی جزئی از فرهنگ مردمه که قاطی قانون شده. ولی توی یه شهری مثل تهران، جزئی از فرهنگ مردم، از یه روزی به بعد جرم حساب شده. این از نظر اجتماعی خیلی بده. همین موضوع چقدر فاصله مردم و پلیس رو زیاد میکنه؟

بعدشم چه قانونی که همه برخورد ها سلیقه ایه؟ کجای قانون این برخورد ها رو نوشتن؟

به نقل از Sara $-H :
آقای سعید.ا الان توی ی کلان شهر م۳ تهران گشت کاری کرد که دیگه مردم سره لج و لجبازی قضیه رو بدتر کردن و الان بد حجابی هم زیاد شده
الان گشت توی تهران نمیتونه دیگه با مردم م3 مجرم رفتار کنه
وقتی چهار پنجم تهران الان دیگه جزوه بی حجاب و بد حجاب حساب میشن
گشت تواناییشو نداره دیگه
شما فک میکنی ۶ ساله دیگه این چهار پنجم چجوری میشن اگه گشت دوباره اعصابشونو خورد کنه؟

خب الان منظورتون چی بود؟ جواب منو دادید؟ خب منم همینو گفتم دیگه. :D

اگر الان هم اینطور نشده باشه، قطعا این رفتارها روز به روز فاصله بین پلیس و مردم رو بیشتر میکنه، شکاف فرهنگی رو افزایش میده، ضریب نارضایتی عمومی رو بالا میبره و هیچ کدوم اینها در یک جامعه خوب نیست.

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Saeed.A :
بله اگر شما در یک شهری باشی که همه حجاب داشته باشن میتونی بگی جزئی از فرهنگ مردمه که قاطی قانون شده. ولی توی یه شهری مثل تهران، جزئی از فرهنگ مردم، از یه روزی به بعد جرم حساب شده. این از نظر اجتماعی خیلی بده. همین موضوع چقدر فاصله مردم و پلیس رو زیاد میکنه؟

بعدشم چه قانونی که همه برخورد ها سلیقه ایه؟ کجای قانون این برخورد ها رو نوشتن؟
بله فاصله پلیس و مردم که خیــــلی زیاد میشه. اما از کجا مطمئنید که الان اکثریت تهران بی حجابن؟

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
پاسخ : ...

آقا سعید گیج شد تو این موقعیت قرارشون ندید:))
ما مطمئنیم اکثریت حجاب کامل ندارن

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
دقیقا این چیزیه که باید باشه. یعنی نباید جرم باشه. اما وقتی که جزئی از فرهنگ مردم قاطی قانون بشه، رعایت نکردنش هم جرم محسوب میشه.الان هم داشتن حجاب قانونه. مثل بقیه قانونا و خب کسی که قراره با رعایت نشدن قانون برخورد کنه پلیسه دیگه.
دوتا بحث هست(شایدم 3 تا!)1_فلسفه ی حجاب و درستیش2_فلسفه ی اجبار حجاب(من اصلا اجبارشو قبول ندارم.اگه هم پای بحث باشین تا ته باتون بحث میکنم)3_فرض کنیم حجاب قانونه و درست هم هست.وقتی اجرا نشد چجوری باید برخورد کنیم؟گشت ارشاد؟فرهنگ سازی(که یه خانم چادری و یه اقای تا ته ریش!!!بیان و همش باسه ما حدیث بگن باسه حجاب.بدون حتی یک مخالف حجاب؟!این که شد محادثه(حدیث بازی!)نه مباحثه!!)
الان کدوم رو باید ببحثیم؟
درباره ی حرف روژین:هنجار باید قانونو بسازه.ایا یقین داری که در مورد حجاب ما نمیخوایم با قانون هنجار رو بسازیم؟

به نقل از ROzhiN :
بله فاصله پلیس و مردم که خیــــلی زیاد میشه. اما از کجا مطمئنید که الان اکثریت تهران بی حجابن؟
یعنی میگی اکثریت با حجابن؟!!بیخیال بابا.یه خورده واقع نگر باشین

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
درباره ی حرف روژین:هنجار باید قانونو بسازه.ایا یقین داری که در مورد حجاب ما نمیخوایم با قانون هنجار رو بسازیم؟
سوالتو نفهمیدم. ببین من خودم با اجبارش مخالفم. اما میگم وقتی که قانونه کشوره، پس با رعایت نکردنش باید برخورد بشه طبیعتا. (گرچه این برخوردی که هم داره میشه اصلا درست نیست) مشکل قانون بودنشه.
به نقل از prabd.chess :
یعنی میگی اکثریت با حجابن؟!!بیخیال بابا.یه خورده واقع نگر باشین
من نه میگم بیشتر موافقن نه میگم بیشتر مخالفن. چون نمیدونم. میگم نمیتونیم با اطمینان بگیم بیشتریا موافق/مخالفن.

+دوتا پست پشت سر هم ممنوعه ها! :-"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
سوالتو نفهمیدم. ببین من خودم با اجبارش مخالفم. اما میگم وقتی که قانونه کشوره، پس با رعایت نکردنش باید برخورد بشه طبیعتا. (گرچه این برخوردی که هم داره میشه اصلا درست نیست) مشکل قانون بودنشه.
من نه میگم بیشتر موافقن نه میگم بیشتر مخالفن. چون نمیدونم. میگم نمیتونیم با اطمینان بگیم بیشتریا موافق/مخالفن.

+دوتا پست پشت سر هم ممنوعه ها! :-"
ببین در حالت عادی حجاب باید هنجار باشه و مردم اجراش کنن تا بعد حکومت اونو قانون کنه.اما ما داریم با قانون کردنش سعی میکنیم اونو هنجار کنیم.خب نمیشه دیگه
یه بار بری تو جایی مثل فدراسیون شطرنج و دختراشونو ببینی میفهمی.قشنگ ماکت جامعس.اونجا حجاب نصفه نیمه دارن اما چه عکسا که ازشون در نرفته و خودشونم تو اف بی شون میذارن!!!!!!!!!!!!!!!!!!

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
ببین در حالت عادی حجاب باید هنجار باشه و مردم اجراش کنن تا بعد حکومت اونو قانون کنه.اما ما داریم با قانون کردنش سعی میکنیم اونو هنجار کنیم.خب نمیشه دیگه
یه بار بری تو جایی مثل فدراسیون شطرنج و دختراشونو ببینی میفهمی.قشنگ ماکت جامعس.اونجا حجاب نصفه نیمه دارن اما چه عکسا که ازشون در نرفته و خودشونم تو اف بی شون میذارن!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من که نگفتم با قانون بودنش موافقم!
بعدشم اون دخترایی که ازشون حرف میزنی، من خیلیاشونو از نزدیک میشناسم! اما برو سمت جنوب شهر ببین اونجا چقدر از مردم حجاب براشون مهمه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
من که نگفتم با قانون بودنش موافقم!
بعدشم اون دخترایی که ازشون حرف میزنی، من خیلیاشونو از نزدیک میشناسم! اما برو سمت جنوب شهر ببین اونجا چقدر از مردم حجاب براشون مهمه.
از نزدیک؟میبخشید ولی مگه شما هم شطرنجبازید؟
اره ولی مگه مردمان معتقد اکثریتن؟ما که از اومدیم سعادت اباد یه خانم چادری هم ندیدیم.تو دولت پر بود اما اینجا.
مردم دیگه به این رسیدن(نمیگم درسته ها)که حجاب براشون افت کلاسه!

• شروع کننده موضوع

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

احسـاس می کنم پلیس در واقع میخواد با یه مشکلی مبارزه کنه ! میـخواد این همه جنـایت و ت - ج - ا - و - ز کمتر شه ، اما کورمال کورمال ! اما اشتباهی دارن به خانوما گیـر میدن ؛ چون چاره ای ندارن ! فقط دارن دست ُ پا می زنن که جامعه سالم شه ! اما ... آستین ِ من ُ تو بالا باشه جامعه فاسد نمیشه ، پایین ـم باشه جامعه سالم نمیشه !
بلـد نیستن از کجـا شروع کنن که به هدف برسن ... !

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از ROzhiN :

خب من دارم زندگی میکنم توی اون جامعه. نمیگم بی حجابن. میگم اونطوری که پلیس انتظار داره، نیستن. هستن؟ حالا ما که روی آمار و تعداد بحث نمیکنیم. یعنی شما شک دارید که با این رویه ای که پلیس پیش گرفته، مجبوره به تعداد خیلی زیادی از مردم گیر بده.

اصلا موضوع اکثریت و اقلیت نیست. به هرحال اون بخشی از جامعه که پلیس این روزا داره به چشم مجرم بهشون نگاه میکنه و گیر میده بهشون کم نیستند.

به نقل از Sara $-H :
آقا سعید گیج شد تو این موقعیت قرارشون ندید:))
ما مطمئنیم اکثریت حجاب کامل ندارن

باور بفرمایید که من هنوزم نفهمیدم شما الان تو بحث کدوم وری هستید. موافقین، مخالفین؟ :D :-"

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نظر من با اين گير دادن ها به هيچ جا نميشه رسيد
آخه شما ببينيد اين گشتاي ارشاد ميان به دختراي بد حجاب(البته از ديد خودشون)گير ميدن و ميگن حجابتو رعايت كن و خيليا رو هم ميبرن پاسگاه.
خوب آخه يكي نيست بهشون بگه بابا شما اگه فكر ميكني كه اين مدل حجاب بده بيا دليلتو توضيح بده نكه يكي رو ببري و واسش سابقه بسازي.
من فكر ميكنم اگر يه فرهنگ اشتباه تو جامعه رواج داره بايد با جايگزين كردن يه فرهنگ درست اونو برطرفش كرد.
با اجبار فرهنگ جامعه درست نميشه.

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

ی مساله:
کلا قدیمیا هرچی گفتن بد نگفتن

قدیمیا گفتن:
تا نباشد چوب تر
فرمان نبرد........حافظا

الان عوامل تخریبی فرهنگ خیلی قوی تر از فرهنگ سازی آقایونه خیلی هم بیشتر براش خرج میشه=>یا هزینه بیشتر یا فرمان نبرد ............... :D

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از پویا م :
در دو جهت می شه گفت :
...
نتیجه کلی اینکه به هیچ وجه این وسط فرهنگی ساخته نمی شه یا تغییر نمی کنه. در بعضی موارد رفتار تو خیابون عوض می شه و اگه دوست گشت یه ذره فکر به خرج داده باشن نتیجه می گیریم که این کارشون به خاطر فرهنگ سازی نبوده و فقط خواستن ملت رو بترسونن
موضوع اینجاست که این "عدل و انصاف" رو کی تعیین می کنه؟ از دید یک فرد مذهبی و معتقد به حجاب اجباری این کار عین عدل و انصافه، اما از دید کسی که معتقد به حجاب نیست، گشت ارشاد بی انصافیه!

به نقل از Saeed.A :
مفهوم مهمی که این وسط هست اینه که بی حجابی یا بدحجابی، یک جرم نیست که بخواد پلیس بیاد وسط. یک فرهنگه. حالا ممکنه یک نفر به خاطر عقایدش بگه فرهنگ غلطی هست یا فرهنگ غلطی نیست. دیگه این بحثش جداست. ولی هر کس هر عقیده ای که داشته باشه، باید اینو بفهمه که این جرم نیست. نباید با این موضوع مثل دزد و قاچاقچی و... برخورد کرد.
دقیقا مشکل اینجاست که مساله حجاب در قانون اومده! یعنی بحث قانونیه و عدم رعایتش جرم محسوب میشه (بخصوص این که قانون ایران خیلی کلی همه چیز رو ذکر کرده و این بده، چون مثلا گشت ارشاد توی قانون نیست ولی میتونن با استناد به قانون رسمیت ببخشن بهش)
یعنی قانون اومده گفته فرهنگ باید این باشه، به همین دلیل میشه با "بدحجاب" (از دید خودشون) مثل دزد و قاچاقچی برخورد کرد

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از GCD :
موضوع اینجاست که این "عدل و انصاف" رو کی تعیین می کنه؟ از دید یک فرد مذهبی و معتقد به حجاب اجباری این کار عین عدل و انصافه، اما از دید کسی که معتقد به حجاب نیست، گشت ارشاد بی انصافیه!

این عدل و انصاف رو البته خواست اکثریت مردم کشور تعیین میکنه. درسته که من شخصا به این چنین قانونی معتقد نیستم و به چنین برخوردی، ولی اگر اکثریت مردم کشور، بخوان که چنین قانونی باشه، عدل و انصاف اینه که باشه.

به نقل از GCD :
دقیقا مشکل اینجاست که مساله حجاب در قانون اومده! یعنی بحث قانونیه و عدم رعایتش جرم محسوب میشه (بخصوص این که قانون ایران خیلی کلی همه چیز رو ذکر کرده و این بده، چون مثلا گشت ارشاد توی قانون نیست ولی میتونن با استناد به قانون رسمیت ببخشن بهش)
یعنی قانون اومده گفته فرهنگ باید این باشه، به همین دلیل میشه با "بدحجاب" (از دید خودشون) مثل دزد و قاچاقچی برخورد کرد

ببینید در قانون مثلا خود رعایت حجاب مطرح شده، ولی نحوه برخورد با عدم رعایتش تعیین نشده. این نحوه برخورد مشکل سازه. خود قانون اگرچه اجبار حجاب در اسلام نیست، ولی چه باشه و چه نباشه، اگر واقعا اکثر مردم کشور بخوان، رسمیت پیدا میکنه و باید باشه. ولو اینکه من شخصا معتقد نیستم به چنین قانونی.

و البته باید به عنوان و موضوع تاپیک توجه کرد. بحث این تاپیک، بودن یا نبودن چنین قانونی نبود. مقصود، تاثیر برخورد هایی مثل گشت ارشاد بر فرهنگ جامعه بود.

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از Saeed.A :
این عدل و انصاف رو البته خواست اکثریت مردم کشور تعیین میکنه. درسته که من شخصا به این چنین قانونی معتقد نیستم و به چنین برخوردی، ولی اگر اکثریت مردم کشور، بخوان که چنین قانونی باشه، عدل و انصاف اینه که باشه.
دقیقا چطور این عدل و انصاف هست اگر اکثریت مردم یک کشور بخوانش؟ :-/
مثلا آیا این عدل و انصاف هست که توی یک کشور قانونی تصویب شه که همه رو مجبور به پوشیدن کفش قرمز بکنه؟(حتی اگر اکثریت مردم موافقش باشن) در حالی که رنگ کفش یه مساله شخصی هست, اگر همه مردم دنیا هم بخوان یه نفرو مجبور به پوشیدن یک رنگ خاص کنند دارن حق اون فردو زیر پا میذارن.(این البته نظر من هست)

parasto jooon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

تنها چيزي كه دارن سعي ميكنن بهمون بفهمونن...اينه كه همين كه اون يه اپسيلون آزاديه قبل از " طرح عفاف و حجاب " رو داشتي...از سرتم زياد بوده.....حالا بترس از بيرون اومدن...تا قدر اون چيزيو كه داشتي -قدرشو نمي دونستي- بدوني...كه بعد كه بي خيال طرح شدن من بگم...آخ...خدا خيرشون بده...چقدر همه چي خوبه.....
اصلا فرهنگ سازي در كار نيست...در مورد همه چير اين اتفاق داره ميفته....سياستي كه هميشه داشتن.... :rolleyes:

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از sjazayeri :
دقیقا چطور این عدل و انصاف هست اگر اکثریت مردم یک کشور بخوانش؟ :-/
مثلا آیا این عدل و انصاف هست که توی یک کشور قانونی تصویب شه که همه رو مجبور به پوشیدن کفش قرمز بکنه؟(حتی اگر اکثریت مردم موافقش باشن) در حالی که رنگ کفش یه مساله شخصی هست, اگر همه مردم دنیا هم بخوان یه نفرو مجبور به پوشیدن یک رنگ خاص کنند دارن حق اون فردو زیر پا میذارن.(این البته نظر من هست)

اساسا مرز بین مسائل شخصی و غیر شخصی رو چه کسی تعیین میکنه؟

آیا یک نفر میتونه شرط بذاره که شما تنها در صورتی میتونید بیاید به خونه اش که کفش قرمز بپوشید؟ قطعا میتونه. اگر شهر رو خونه مردم اون شهر فرض کنید و حریم خودشون، قطعا میتونن اگر خواستن چنین قانونی رو بذارن و شما ملزم به اجراش هستید. میتونید در اون شهر البته زندگی نکنید.

البته این خارج از محدوده این تاپیک هست و هیچ ربطی به موضوع این تاپیک نداره. تاپیکی با عنوان آزادی تو همین انجمن هست. اگر خواستید بحث رو اونجا ادامه میدیم. یا اینکه تاپیک جدید ایجاد کنید.

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نظر من يه سري چيزا مثل همين حجاب بر مي گرده به عقايد افراد و مردم هم بايد در عقايدشون ازاد باشن (البته تا جايي كه به ديگران اسيب نرسونن)
اگه يكي به داشتن حجاب اعتقاد نداره خوب بايد ازاد باشه.به نظر من گشت ارشاد (در واقع گشت اجبار :D) در اين مورد كار اشتباهيه

Mahdiye.Z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

گشت ارشاد كه واقعا درست نيست..
بيشتر ترسوندن ِتا فرهنگ سازي!! كه حتي شيوه ي ترسوندشونم خيلي زشته!!
اما خب يه عده هم بايد يه سري مسائل رو رعايت كنن.. شخصا توي همين خيابونا صحنه هاي "خيلي" فجيع و وحشتناكي رو ديدم!!

sadafi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت

گشت ارشاد از ریشه اشتباه و چرته.اینا با این کاراشون دارن تیشه می زنن به ریشه فرهنگ و حجاب و عفاف.بهتر نمیشه که هیچ مردم غیض می کنن بدترم میشه

بالا