• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کار زن در خارج از خانه

نظر شما راجع به کار همسرتان در خارج از خانه چیست ؟ ( لطفا آقا پسرا فقط )

• در هر صورت راضی ام و مشکلی ندارم .

رای‌ها: 55 50.9%
  • در هر صورت مخالف ام .

رای‌ها: 6 5.6%
  • در صورتی که کار وی مانع از حضور او در خانه نشود و وظایف همسری خود را انجام دهد ایرادی ندارد .

رای‌ها: 31 28.7%
  • در صورتی که من توانایی ادراه خانه از نظر مالی را به بهترین نحو دارم کار کردن همسرم در خارج از خانه ه

رای‌ها: 16 14.8%

• رای‌دهندگان
    108

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : کار زن در خارج از خانه

من گزینه ی آخر رو انتخاب کردم .
من تقریبا با همه ی حرفای آقای فرشید موافقم و دلیلم هم اینه که اگه یه دختر ازدواج میکنه به خاطر پول و ابنجور چیزا نیست، برای زندگی کردن و این حرفاست :D و اگه مشکل مالی نیست نیازی به کار کردن خانم ها نیست ؛ منم کار کردن رو دوست دارم ولی وقتی خودمو گذاشتم تو یه همچین شرایطی ، دیدم اصلا دوست ندارم!

من حتی یکی رو میشناختم عاشق کارش بود (تو یه شرکت بازرگانی کار می کرد) بعد از ازدواجش کلی مرخصی گرفت و یه روز در میون رفت و اینا ، بعد از اینکه بچه ـش به دنیا اومد کلا استعفا داد، وقتی ازش پرسیدم چرا گفت چون دیگه نیازی نبود !
گفتم : دوستش داشتی که !
گفت : زندگیم مهمتره !

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

این وسط بگم که این تصور شما از زندگی که شیک و رومانتیک که شوهراتون پا به پای شما ظرف بشورن و اینا ، غیر ممکن نیست اما کم پیش میاد کار خونه نصف نصف باشه . بله منم بدم نمیاد . اما نمیشه آقا . هی نگید این رو . به مامان باباتون نگاه کنید چند در صد کارای خونه رو نصف نصف انجام میدن ؟

× من گفتم اگر کار نکنم دیگه تحصیل نمی کنم ، جمله ـم رو اصلاح می کنم؛ اگر قرار باشه از خوندن رشته تحصیلیم به چیزی که می خوام نرسم ( کار ، لذت ، آرامش ، روابط اجتماعی ) ترجیج می دم جا رو باز کنم واسه کسایی که این رشته براشون فایده داره . و قطعا حاضر نیستم درس بخونم فقط و فقط برای این که یک مادر تحصیل کرده باشم . چون هیچ کس دوست نداره هدف زندگیش بچه بزرگ کردن صرف باشه .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

کاش یه گزینه میذاشتین اون بالا به نام"کسی را زن میمانم که اگر خواست بیرون کار کند" :|
شدیدا معتقدم حق زنان در این زمینه پایمال میشه...بحث مادر بودن و اینا هم حقیقتا یک بهانه است...
در مورد فرصت کاری هم باید بگم باید کاملا مستقل از جنسیت باشه...فرصت باید داده بشه و فارغ از جنسیت تصمیم گیری بشه...

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از SaϔnA.M :
این وسط بگم که این تصور شما از زندگی که شیک و رومانتیک که شوهراتون پا به پای شما ظرف بشورن و اینا ، غیر ممکن نیست اما کم پیش میاد کار خونه نصف نصف باشه . بله منم بدم نمیاد . اما نمیشه آقا . هی نگید این رو . به مامان باباتون نگاه کنید چند در صد کارای خونه رو نصف نصف انجام میدن ؟

× من گفتم اگر کار نکنم دیگه تحصیل نمی کنم ، جمله ـم رو اصلاح می کنم؛ اگر قرار باشه از خوندن رشته تحصیلیم به چیزی که می خوام نرسم ( کار ، لذت ، آرامش ، روابط اجتماعی ) ترجیج می دم جا رو باز کنم واسه کسایی که این رشته براشون فایده داره . و قطعا حاضر نیستم درس بخونم فقط و فقط برای این که یک مادر تحصیل کرده باشم . چون هیچ کس دوست نداره هدف زندگیش بچه بزرگ کردن صرف باشه .
نه که نصف نصف باشه ولی نمیشه که مرد و زن از سرکار بیان،مرد لم بده رو مبل و بگه:چایی. و زن هم فرصت نشستن نداشته باشه بره غذا درست کنه و خونه رو مرتب کنه.
نمیدونم چرا خیلی از مردا چنین دیدی دارن که نباید دست به وسایل آشپزخونه یا وسایل نظافت بزنن(یه چیزی مث همون باور که میگن مرد نباید گریه کنه :rolleyes:).خوشبختانه این دیدگاه داره کم کم از بین میره که بعضیا از نتیجه ش به عنوان "زن سالاری"یا مرد "زن ذلیل" نام میبرن :| :rolleyes:

mm.ss

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان
شهر
ساري

قابله توجه اون اقايي كه گفتن زن اگه بيرون كار كنه كاراي خونرو كي بايد انجام بده؟!؟!

دوسته محترم شما ميدونستيد كه وظيفه ي زن نيس كه خونه كار كنه؟!؟؟ يعني ميتونه اصلا هيچكاري نكنه.. و اگرم زن كاري رو تو خونه انجام ميده از رو لطف و محبتشه و در واقع رو سر شوهرش منت ميزاره حتي ميتونه در قبال كار كردن از شوهرش پول بگيره.

اينيم كه گفتم حرف حضرت محمده از خودم در نيووردم.!

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از fade to black :
@ فرشید & تارا
کار کردن برای اجتماعی شدن تنها راه نیست ولی از بهتریناس .
درضمن آدما دوست ندارن 20 سال درس بخونن که اخرش غذا درست کنن کهنه بچه بشورن . بستگی به این داره که خانوما رشد خودشونو تو چی میبینن .
اگه براشو پیشرفت شغلی یه پیشرفته مطمئنن باید این حق رو داشته باشن .
درضمن فکر میکنم الان اکثر بچه ها پدر مادرشون هر دو شاغلن ولی مشکل تربیتی ندارن و اصلآ فکر نمیکنم تاثیری داشته باشه
مهدکودک ها و این مراکز کلآ برای حل همین مشکلن
تازه اینجوری بچه تو جمع بهتر هم بار میاد
از نظر آموزش هم فکر میکنم ممهد کودک مناسب بهتر عمل کنه

وقتی پای مهد به خانواده ها باز میشه که بچه بره اونجا چون مادر بره سرکار و وقتی برای بزرگ کردن بچه اش نداره چون میخاد بره حتی

برای جامعه مفید باشه نباید هیچ گله ای از خانه سالمندان داشته باشیم ! چون بچه میخاد بره رشد کنه دلیلی نداره اول عمری لله داری

کنه !

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از barOOoOOn! :
مگه خانم ها فقط برای کارهای خونه آفریده شدن؟!!! :-" :-w
سوالت رو دو مدل میشه برداشت کرد... .
1-مگه خانوم ها فقط برای این آفریده شدن که تو خونه کار کنن... .؟
2-مگه فقط خانوما هستن که میتونن کار خونه انجام بدن... .؟

کدوم منظورته؟
به نقل از SaϔnA.M :
.منافاتی با هم ندارن . یک کار سبک ِ نیمه وقت مثلا . بعد هم خانم هایی که تازه مادر شدن می تونن تا یک زمانی که بچه هاشون بزرگ شن و به جایی برسن که نیازشون به مادر کمتره ، نرن سر کار و بعدش برن .
موافقم...اگه واقعا بتونن کار خونه رو کامل انجام بدن... .
و اگه قبول داشته باشن همونطور که درآمد مرد صرف خونه میشه درآمد زن هم باید صرف خونه بشه....(نه فقط خود زن)

به نقل از SARAnaZ :
من بحث رو به مبنای دین می گم نه عرف :

کارهای داخل خونه به هیچ وجه به عهده ی زن نیست و زن می تونه برای هر کاری که انجام میده از همسرش مزد بگیره حتی شیر دادن به بچه اش
این که زنان در جامعه فعلی از همسرشون مزد نمیگیرن به دلیل عاطفه خودشونه
پس کسی نمی تونه بگه خب زن من اگه بیرون کار کنه کی ظرفا رو بشوره و کی به بچه برسه!!!!!!!

این نشد دلیل بر این که زن کار نکنه!

کارای خونه رو هر کسی انحام بده جز زن شاغل!! به اون ربطی نداره !!

از اون گذشته نصف نیروی کار جامعه رو زنان تشکیل می دن و بیشتر تحصیل کرده های ایران زنان هستن

اگه قرار باشه این جمعین زیاد کار نکنه و تخصصش رو فقط قاب بگیره به دیوار بزنه کلی سرمایه که به پای این خانوم تحصیل کرده رفته( دانشگاه و مدرسه و هزینه های دیگه)

هدر میره !

و از اون گذشته الان شاهد هستیم که دختران از پسران تمرکز کار بیشتری دارن و در تحصیلات از اونا سر ترند هم چنین مدیریت بالاتری دارن ( دقت خانوما از آقایون بیشتره )

با این توضیحاتی که دادم فک کنم بشه این برداشت ُ داشت که اگه خانوما کار نکنن خیلی مشکلات پیش خواهد امد! ( کما این که اومده!)

لطفا این ُ عوض کنین من حس توهین بهم دست داد!!! L-:
اول بگم..من نگفتم کار نکنن... .

اتفاقا اصلا خوب نیس بدون فکر هر چی دین گفته رو بگی .... .

خوشحال میشم همین حرفاتو بتونی با منطق هم بگی... .

به نقل از پری ناز :
ببخشیدا ولی مگه مردا چلاقن؟ :|خیلی سخته یا عجیبه که یه مرد ظرف بشوره یا خونه رو جارو بزنه؟این همه میگین زندگی مشترک،خوب میتونه جوری باشه که هم زن و هم مرد هم کار خونه انجام بدن هم کار خارج از خانه
زن اگه مثلا از صبح تا ظهر سر کار باشه چه مشکلی پیش میاد در انجام دادن کارای خونه؟بچه ها مدرسه اند و همسرش هم سر کار باشه...
قبول...دوتاشون باید تو یه سری کارای خوه کمک کنن... .
ولی اگه کار به روحیات بر میگشت چی؟

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

کار برای خیلی زن ها در خارجِ خانه لازمه،مثلا دختری ک همیشه تو دوران دبیرستان و دانشگاش وکلا مجردیش رو بیرونِ خونه سر کرده و اصن از تو خونه کِز کردن خوشش نمیاد نمیتونه همسرِ مردی شه ک تفکرش اینه ک بجای این ک زن گرفته ،خدمتکار استخدام کرده!
زن هم م3 مرده،هیچ فرقی نداره ولی در مقابل این نوع زن ها،دخترایی هم هستن ک با تنها تو خونه بودن و تلوزیونو و کامپیوترو ...خو گرفتن!
این دختر هم نباید با مردی زندگی کنه ک ب زور بخاد زنشو بفرسته سرِکار
بهترین کار اینه ک زن ها با توجه ب خودشون و ویژگی های رفتاریشون،قبلِ ازدواج ب طورِ کاملا جدی در این مورد با اون مرد توافق کنن ، وب ی "بله" از طرفِ مردِ هم اکتفا نکن ؛چرا ک میتونه مرد بعدِ ازدواج زیرش بزنه و طبق قانون اگه تو عقد نامه چیزی در این مورد ذکر نشده باشه مرد میتونه حقِ کار کردنو کاملا از زنش سلب کنه!
البته این کارکردن واسه هر کس تا نفرِ دیگه فرق داره؛
ی نکته ی دیگه هم اینه ک این کار کردن متناسب با روحیاتِ اون زن باشه،مثلا زنی ک منشی دکترِ ترکِ اعتیاد میشه خواه ناخواه،اخلاقش زمخت میشه!
دستِ خودشم نیس،مرد و زن باید هر دو متوجه باشن کار کردن داریم تا کردن!
ولی کلا حقِ زن هس ک کار کنه،چ خوب میشد همونطور ک شرکتایی و موسساتی هستن ک همشون مردن،موسساتی واسه کار کردنِ زنان هم میبود تا اونا هم حداقل بینِ این همه تبعیض ب ی نوع مطالبه حق رسیده باشن!
این آرمان شهرِ سهراب سپهری،عجب شهری بوده ها!

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

كار كردن فقط جنبه مالي نداره,خيلي مزاياي ديگه داره چه براي زن چه براي مرد
كار كردن باعث ميشه آدم حس استقلال پيدا كنه,اعتماد به نفسش بالا بره,روابط اجتماعيش تقويت بشه و باعث ميشه آدم احساس بي مصرف بودن نكنه.همه اينا كمك ميكنه تا آدم بيشتر حس رضايت از زندگي داشته باشه
مادري كه با كار كردن اين ها رو بدست بياره بهتر ميتونه كانون خانوادش رو سامون بده و فرزنداي بهتري تربيت كنه به شرطي كه كار كردن باعث غافل شدن از خانواده نباشه.
البته به نظر من كارهاي تمام وقت, سنگين و پر مشغله اصلا واسه خانوما خوب نيس.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از Limooo torsh :
وقتی پای مهد به خانواده ها باز میشه که بچه بره اونجا چون مادر بره سرکار و وقتی برای بزرگ کردن بچه اش نداره چون میخاد بره حتی

برای جامعه مفید باشه نباید هیچ گله ای از خانه سالمندان داشته باشیم ! چون بچه میخاد بره رشد کنه دلیلی نداره اول عمری لله داری

کنه !
ببین دو تا نکته هست .
۱ اینکه تشبیه شما اشتباه هست .چند تا مثال
مهد کودک یک مکان برای جمع شدن بچه ها و رشدشونه نه صرفآ برای نگه داریشون .
یعنی شما میتونی بهزیستی یعنی مکان کودکایی که سرپرستی ندارن رو با خانه سالمندان مقایسه کنید .
و درضمن مهدکودک ها یک تایم خاص دارن : مثلآ از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ . بعد کودک برمیگرده پیش والدینش .
مطمءنآ توی اون چند ساعت که یک کودک داره پیش دوستاش زبان یاد میگیره یا کار دستی درست میکنه یا بازی میکنه خلاء و کمبود محبت خانواده رو احساس نمیکنه .

نکته ی ۲ اینکه خانه ی سالمندان توی ایران این وجهه ی بد رو داره .
خارج از ایران حکم بهشت رو داره . یک مکان که کسی احساس تنهایی نمیکنه همیشه یکی مراقبته همه ی امکاناتی که میخوای فراهمه .

و در ضمن توی ایرانم معمولآ کسایی که پدر و مادریی دارن که نمیتونن خودشون از خودشون مراقبت کنن برای اون تایمی که میرن سر کار پرستار میگیرن ، کارشون رو که نمیذارن کنار .

کلآ تشبیهت تشبیه درستی نبود .

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من که با کار کردن خانوما در خارج از خانه کاملا موافقم (;
چون کلی انگیزه ایجاد میکنه واسشون...اینکه بری این همه درس بخونی بعد بشینی تو خونه و هیچ کاری نکنی خیلی مسخرس :D
البته محیط اونجا هم خیلی مهمه ها :-"

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از Mr.Mamareza :
ولی اگه کار به روحیات بر میگشت چی؟
در مورد این توی همون پستی که ترکیب شد گفتم

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

قبل از هرچیز یک نکته را عرض می کنم:
چرا باید از شوهر نظرخواهی شود که با کار کردن همسرش خارج از خانه موافق است یا مخالف؟
یک مرد قبل از اینکه با دختر مورد علاقه اش ازدواج کند باید با شرایط او و روحیاتش آشنایی پیدا کند،ممکن است یک خانم به شدت علاقه داشته باشد تا وکیل،پزشک،مهندس باشد اما شوهرش دوست نداشته باشد ایشان کار کنند در این صورت زن را مجبور می کند تا دست از کار بکشد و این یک ظلم بزرگ است.
هرچند در این دوره بیشتر مردان از همسرشان خواهش می کنند تا کار کند که درآمدشان کفاف هزینه ها را بکند.
اما بنده با کار کردن همسرم در صورتی که باعث خستگی بیش از حد و جلوگیری از زندگی روزانه اش نشود راضی هستم و درآمدش هرچه بود از آن خودش است و من هیچ چشم داشتی به آن نخواهم داشت..مگر اینکه بخواهم به من وام بدهد. :D

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی

من کاملا موافقم مادر من هم شاغله
ولی با این شرط که یادش نره بچه داره و باید بهشون برسه و نذاره بی تربیت بار بیان
و
یادش بره که شوهری داره که باید لااقل واسش غذا درست کنه
کلا شاغل بودن زن خیلی خوبه در صورتی که وظایفش یادش نره و مرد هم نباید وظایفش رو فراموش کنه

شیما2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از شیما2 :
یه چیزی ............من نمی دونم شما به چه حقی در مورد چیزااایییی که حق طرف مقابل تصمیم میگیرید؟؟؟؟
تا وقتي كه آدم مجرده كار كردنش فقط به خودش مربوطه چون تمام زندگي و وقتش مال خودشه اما وقتي ازدواج كنه واسه اينا يه شريك پيدا ميكنه,وظيفه داره قسمتي از وقت و زندگيشو صرف شريكش كنه.كار كردن ميتونه بخش زيادي از وقت و زندگي آدمو مشغول خودش كنه

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از پری ناز :
نه که نصف نصف باشه ولی نمیشه که مرد و زن از سرکار بیان،مرد لم بده رو مبل و بگه:چایی. و زن هم فرصت نشستن نداشته باشه بره غذا درست کنه و خونه رو مرتب کنه.
نمیدونم چرا خیلی از مردا چنین دیدی دارن که نباید دست به وسایل آشپزخونه یا وسایل نظافت بزنن(یه چیزی مث همون باور که میگن مرد نباید گریه کنه :rolleyes:).خوشبختانه این دیدگاه داره کم کم از بین میره که بعضیا از نتیجه ش به عنوان "زن سالاری"یا مرد "زن ذلیل" نام میبرن :| :rolleyes:
یعنی چی زن فرصت نشستن نداشته باشه؟
از 5 ساعت بعد از ظهر 2 ساعت کار کرده 3 ساعت استراحت... .
مرده بیرون داشته کار میکرده... .

عادلانه هستش که وقتی اومد اون چایی رو بریزه بیاره؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از robomash :
تا وقتي كه آدم مجرده كار كردنش فقط به خودش مربوطه چون تمام زندگي و وقتش مال خودشه اما وقتي ازدواج كنه واسه اينا يه شريك پيدا ميكنه,وظيفه داره قسمتي از وقت و زندگيشو صرف شريكش كنه.كار كردن ميتونه بخش زيادي از وقت و زندگي آدمو مشغول خودش كنه

کسی که قرار است با زنی شاغل ازدواج کند باید ابتدا با شاغل بودن او کنار بیاید..در هر شرایطی.در صورتی که دوست ندارد همسرش بیرون کار کردن و یا کم کار کند میتواند با یک خانم خانه دار ازدواج کند.

الناز س

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96

خوب چند تا فایده داره:
زن هم در مخارج خانه کمک حاله
وظایف شون در این صورت نصف میشه
این حق زنه که در بیرون از خانه کار کنه
و...

پ.ن:این نظر سنجیه یه جوریه آدم فک میکنه واسه افراد بالای سن ازدواجه :-"

skYboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از DIFFERENT :
زن یک انسان هست.
شاید اون خانوم با کار کردن به آرامش میرسه.اونم انسان هست و به طور قطع میتونه اهداف بزرگتری از صرفن فقد خانه داری و بچه داری داشته باشه.
درسته،كسي با كار كردن زن تو بيرون مخالفتي نداره اما بايد ي حدودي براش مشخص شه.چرا؟
چون ذاتا عموما كار تو خونه و تربيت فرزندان بر پايه زن هست،(مثلا آيا عاقلانه س ك مرد بياد بچه بغلش كنه و ا اون طرف زن بره بيرون با مردم سر و كله بزنه،ا حقوق خوانواده دفاع كنه و. ...؟)پس كار اون نبايد جوري باشه ك ب اينا لطمهه بزنه،همين طور هم براي مرد. :)

بالا