• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میزگرد فمینیسم و حقوق زنان - با حضور میهمان

وضعیت
موضوع بسته شده است.

.samin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
پاسخ : میزگرد فمینیسم و حقوق زنان - با حضور میهمان

به نقل از GCD :
بهله عرضم به حضور گرام که:
من به عنوان یک به قول خانم بهرمن "نرینه"! تا جایی که دیدم فمنیست های مرد 3 دسته بودن:
1. کسایی که میخوان کلاس بزارن (حقیقتیه و نمیشه انکارش کرد)
2. کسایی که تاریخچه فمنیسم اروپایی و اهدافش رو خوندن و تو این خیالن که فمنیسم در ایران هم به همون شکله
3. کسایی که با جوانب دیگه فمنیسم ایرانی احساس همسویی می کنن، مثلا طرف با اسلام مخالفه، میبینه قوانینی توی اسلام به تعبیری ضد زن هستن، پس نظرش ضد ضد زن میشه، و از اونجایی که نزدیک ترین مکتب ضد ضد زن فمنیسمه، میگه من با فمنیسم موافقم

خب خودتون هم میگید!!! اینها هیچ کدام واقعا به دنبال دفاع از حقوق زنان نیستن...
اولی که به دنبال کلاس خودشه!
دومی تو توهمه خودشه!
سومی دنبال اهداف خودشه!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از janus :
خب خودتون هم میگید!!! اینها هیچ کدام واقعا به دنبال دفاع از حقوق زنان نیستن...
اولی که به دنبال کلاس خودشه!
دومی تو توهمه خودشه!
سومی دنبال اهداف خودشه!
و خداوند"توهم توطئه"را آفرید...
عزیز من...اولی مسلما نیست...اما دومی و سومی دقیقا داره زمینه های عقیدتی رو آماده میکنه...
به نظرم خودت باید با قضیه کنار بیای...
تا وقتی انسان ها رو به دو دسته ی مرد و زن تقسیم کنی شرایط همینه

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از GCD :
بهله عرضم به حضور گرام که:
من به عنوان یک به قول خانم بهرمن "نرینه"! تا جایی که دیدم فمنیست های مرد 3 دسته بودن:
1. کسایی که میخوان کلاس بزارن (حقیقتیه و نمیشه انکارش کرد)
2. کسایی که تاریخچه فمنیسم اروپایی و اهدافش رو خوندن و تو این خیالن که فمنیسم در ایران هم به همون شکله
3. کسایی که با جوانب دیگه فمنیسم ایرانی احساس همسویی می کنن، مثلا طرف با اسلام مخالفه، میبینه قوانینی توی اسلام به تعبیری ضد زن هستن، پس نظرش ضد ضد زن میشه، و از اونجایی که نزدیک ترین مکتب ضد ضد زن فمنیسمه، میگه من با فمنیسم موافقم
پس با این حساب هر مردی که از فیمینیسم دفاع کنه مشکل داره
شما ها عجب منطقی دارینا درگیر این منطقتونم
به نقل از فائزه ساعی :
سرچ؟ :D اگه منظورت از سرچ [size=18pt] اراجیف یه مشت فمنبسته باید بگم فقط به درد خودشون میخوره![/size]
به نظر من این تبعیض نیست و از نظر عقلی و منطقی قانون کاملا درستیه!
شما تعریفت از "برابری "چیه؟ اگه منظورت اینه ، یه مرد که کارگره میره آجر پرت می کنه ،یه زنم میتونه بره پرت کنه چون باهم برابرن ! بیبین اگه یه زن نمیتونه این کار بکنه به این معنیه که این ویژگی رو نداره!
این یه مثال که فرق تفاوت در ویژگی هارو با تبعیض بفهمی.
خوشم میاد که تلاش های چندین ساله این زنان رو که به خاطرش زندان رفتن زندانی که اگر اسمش جلوت بیاد حاضری 180 درجه تغییر عقیده بدی رو اینگونه نادیده بگیری

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از سالاری :
یک چیزی را خوب توضیح ندادید. اسلام بعنوان یک دین مترقی فمینیست را قبول ندارد. فمنیست ها این را می دانند. این که می گویم حرف آخرشان را بزنند به همین خاطر است.
باید بگویند ارث یا حجاب و... چون نص قرآن است قبول نداریم. نمی توانند. حاشیه را می گویند. مسلمان هم که نمی تواند بگوید قرآن را قبول ندارم! درست نمیشه...

من در کل سعی کردم وارد بحث بی سرانجام و تقابل فمنیسم و اسلام در این فضا نشوم ، چرا که اساسا این جهت گیری نظری ، کنش عملی را در جامعه ی ما به بن بست می کشاند. البته همان طور که پیشتر گفتم بحث های تخصصی در مورد دین ، از حوزه ی توانایی من خارج هست و احتیاج به فردی داریم که بر فقه و علوم اسلامی و نگاه فمنیستی مسلط باشد ، اما این دلیلی نمی شود که به عنوان یک زن ِ فمنیست مسلمان با ایجاد سوال از افراد متخصص و صاحب نظر این حوزه ، اعتراضم را بیان نکنم و پاسخ نطلبم ...

این که مطرح کردین که "اسلام بعنوان یک دین مترقی فمینیست را قبول ندارد" و این که البته " فمنیست ها هم این را می دانند " قبول ندارم ،
دلیل این نوع نگاه اگر بخواهم خیلی ساده بگویم این است که اکثریت مردم ما بیشتر آموزه های دینی شان و برداشت شان از دین ، از طریق محیط های آموزشی رسمی و حکومتی و یا به صورت سنتی صورت می گیرد ( مثلا از طریق باور اطرافیان و یا مدرسه و کتاب های درسی ، مساجد که سخرانان آن باید مورد تایید باشند ) و البته در شرایطی که نظرات دیگر صاحب نظرانی که به هر دلیل مورد پذیرش حاکمیت نیستند حذف می شود و یا عملا تریبونی برای بیان عقایدشان در دست ندارند ، ( مثلا در تلوزیون و یا در میان کتاب های درسی نظراتشان حذف میشود ، هر چند در این سال های اخیر به کمک اینترنت منابع آموزشی گسترده تر شده است )

من یک نمونه بارز را مثال می زنم به عنوان یک فمنیست مسلمان ، خانم توکل کرمان که می توانید در ویکی پدیا بیشتر آشنا بشوید به ایشان ، برنده ی جایزه ی صلح نوبل از کشور یمن در سال 2011 ، پیشنهاد می کنم که متن سخنرانی شان را هم بخوانید ، ایشان نمونه ای از یک فعال ِ فمنیست ، مسلمان هستند که فردی ست محجبه اما به حجاب اجباری عقیده ندارد و حجاب را صرفا پوششی عرفی میداند ...

من بی آنکه بخواهم وارد مباحث اندیشه ای شوم در جامعه یک سری واقعیت هایی را می بینم که امیدواریم بیشتر می شود به آینده ، مثلا پدرم را می بینم که یک مرد سنتی دین دار است اما می خواهد ارثش را برای دختر و پسرش برابر بگذارد و این روزها به دنبال راهکاری قانونی می گردد برای دور زدن همان قانونی که ارث را به تساوی تقسیم نمی کند ، هیچ کس هم نمی تواندبر دین داری و ایمان او تردیدی کند و البته نمونه های این پدر هم کم نیستند ...

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از prabd.chess :
ممنون از توضیح فوق العاده جامعتون...
اما...
شما از دیدگاه اجتماعی بررسی کردید...مسلما چون این تاپیک در جامعه شناسی است این کار شما پسندیده است...
اما بنده همچنان یک سوال در ذهنم نقش بسته(توجه کنید بند ه خود فمنیست دوآتیشه هستم...دلیلش نیز دقیقا همان بود که گفتید...مدافع بشر بودن نه 3رفا مدافع زن بودن)...
"چرایی فمنیسم"...
ببینید...سعی کنید اخلاق را در اینجا کنار بگذارید...
اخلاق به ما میگوید همه باید برابر باشند...
اما یه مثال میزنم تا حرفم و فضای ذهنیم براتون جا بیفته...آیا در اقتصاد همه ی مردم برابرند؟...آیا اصلا میتوان همه برابر باشند؟(مسلما آنارشیسم 3رفا یک رویاست...)خیر...چرا که پتانسیل ها برابر نیست...و دی یک کلام:چرا که فاعل ها برابر نیستند پس مفعول ها(حاصل ها...همان اموال)نیز برابر نخواهند بود...حال آیا اخلاقی خواهد بود ما بگوییم عدل اقتصادی یعنی برابری؟...خیر...عدل اقتصادی یعنی هر کس به اندازه ی مهارت و تلاشش داشته باشد...
حال موضوع را تعمیم میدهیم...بازم میگم...من نمیگم مرد والاتر از زن است...اما نمیتونم از لحاظ فلسفی استدلال هایی مانند استدلال شخص ارسطو را رد کنم...

شما سعی کردید سوال من را جواب دهید...متوجه شدم...اما هنوز یک سوال را نمیفهمم...فمنیسم برابری میخواهد یا عدل؟؟

خوب اگر از جنبه ی فلسفی و مفاهیم جوهرگرایانه بخواهم بحث کنم ، متاسفانه من اشراف کافی بر موضوع ندارم ، به هر حال بحث معرفت شناختی فمنیستی و هستی شناختی از موضوعات قابل تامل هست و فلسفه هم مورد توجه فمنیست ها . البته می توانم اشاره کنم که از دید اکثر فمنیست ها جنسیت معنای جوهری ندارد و جنسیت را برخواسته از اجتماع می دانند ...و نظریه های جنسیتی بر این اساس مطرح می شود .

و بعد این که متوجه زاویه ی دید تان به مساله ی برابری و عدل نمی شوم اگر در حوزه ی حقوقی مطرح می کنید که پاسخ را دادم و می توانیم البته اختلاف در مفهوم ِ برابری را در بین فمنیست ها ی رادیکال و لیبرال بررسی کنیم ... البته دقیقا متوجه سوال اخر نشدم .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مریم بهرمن :
خوب اگر از جنبه ی فلسفی و مفاهیم جوهرگرایانه بخواهم بحث کنم ، متاسفانه من اشراف کافی بر موضوع ندارم ، به هر حال بحث معرفت شناختی فمنیستی و هستی شناختی از موضوعات قابل تامل هست و فلسفه هم مورد توجه فمنیست ها . البته می توانم اشاره کنم که از دید اکثر فمنیست ها جـنس‍‌‍یت معنای جوهری ندارد و جـنس‍‌‍یت را برخواسته از اجتماع می دانند ...و نظریه های جـنس‍‌‍یتی بر این اساس مطرح می شود .

و بعد این که متوجه زاویه ی دید تان به مساله ی برابری و عدل نمی شوم اگر در حوزه ی حقوقی مطرح می کنید که پاسخ را دادم و می توانیم البته اختلاف در مفهوم ِ برابری را در بین فمنیست ها ی رادیکال و لیبرال بررسی کنیم ... البته دقیقا متوجه سوال اخر نشدم .
ببینید...مثالی که زدم رو لحاظ کنید...اگر استعداد ها و تلاش های اقتصادی افراد و اینا برابر باشند بدون در نظر گرفتن اتفاقات اموال مساوی خواهد بود پس اختلاف طبقاتی 0 خواهد بود...حال...بسیاری گویند چون هیچگاه حتی یک انسان دقیقا مانند دیگر انسان نخواهد شد...پس نباید عدل را در برابری در نظر گرفت...
باید عدل را در متناسب بودن و داشتن به نسبت مهارت و تلاش فرد در نظر گرفت...یعنی مثلا من اگه تلاشم بیشتر باشه...بی عدلی خواهد بود که با دیگری که پتانسیل و تلاشش از من کمتر بود برابر باشم در زمینه ی اموال و اقتصاد...
حال همین را تعمیم میخواهم بدم به فمنیسم...
آیا فمنیسم معتقد است توانایی های مرد و زن برابر هستند(و در نتیجه برابری در فرصت ها و نتایج میخواهد)یا یکی از دیگری برتر است(و باید ارزش ها برای هر جنسیت به نسبت تبیین شوند...
اگر اولی رو میگه...یعنی میگه برابری دو جنس آیا استدلال فلسفی نیز دارد؟

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از prabd.chess :
ببینید...مثالی که زدم رو لحاظ کنید...اگر استعداد ها و تلاش های اقتصادی افراد و اینا برابر باشند بدون در نظر گرفتن اتفاقات اموال مساوی خواهد بود پس اختلاف طبقاتی 0 خواهد بود...حال...بسیاری گویند چون هیچگاه حتی یک انسان دقیقا مانند دیگر انسان نخواهد شد...پس نباید عدل را در برابری در نظر گرفت...
باید عدل را در متناسب بودن و داشتن به نسبت مهارت و تلاش فرد در نظر گرفت...یعنی مثلا من اگه تلاشم بیشتر باشه...بی عدلی خواهد بود که با دیگری که پتانسیل و تلاشش از من کمتر بود برابر باشم در زمینه ی اموال و اقتصاد...
حال همین را تعمیم میخواهم بدم به فمنیسم...
آیا فمنیسم معتقد است توانایی های مرد و زن برابر هستند(و در نتیجه برابری در فرصت ها و نتایج میخواهد)یا یکی از دیگری برتر است(و باید ارزش ها برای هر جـنس‍‌‍یت به نسبت تبیین شوند...
اگر اولی رو میگه...یعنی میگه برابری دو جنس آیا استدلال فلسفی نیز دارد؟

اگر این هست من البته قبل تر به نوعی دیگر توضیح دادم ولی الان طبقه بندی ترش می کنم :

در وهله ی اول فمنیست ها خواهان برابری حقوقی زن و مرد هستند.

حالا دو موضوع شکل می گرد " برابری در قانون " یا " برابری در مقابل قانون "

مورد دوم که مورد اجماع هست، اما می ماند بحث " برابری در قانون "
اگر ما " برابری در قانون " را بحث کنیم ،دو نوع رویکرد در خصوص در نظر گرفتن تفاوت های طبیعی بین زن و مرد و تفاوت های بیولوژیکی و تاثیر آن در قانونگذاری وجود دارد :
برخی تفاوت ها را تا حد ممکن انکارمی کنند ، به طور مثال فمنیست های رادیکال ، و خواهان برابری کامل هستند ، این نوع نگاه باعث می شود که در واقع برابری در تمامی عرصه ها ی قانونگذاری برای زن و مرد به صورت برابر اعمال شود

برخی فمنیست ها بر تفاوت طبیعی میان زن و مرد صحه می گذارند ، پس در قانونگذاری مثلا دوران زمان کاری متغیر را برای زنان شیرده در نظر می گیرند با حفظ حقوق ، این خود یک نابرابری ست ، یعنی اگر مردی به خاطر خروج از محل کار خود باید مرخصی بی حقوق بگیرد ، زن به خاطر نقش مادرانه اش ، این فرصت را پیدا کند ( تبعیض مثبت ) که با حقوق از محل کار خارج شود .

اگر اختلافات فیزیولوژیکی را جدا کنیم ، حالا با توجه به مثال شما ، می شود " توانایی ها " ، این "توانایی ها " یعنی چه ؟ این توانایی ها اکتسابی اند پس فمنیست ها بر این باورند که باید فرصتی برابر برای کسب توانایی ها بوجود بیاید، نظریه های جـنس‍‌‍یت ی از همین جامی آیند که قبل تر به ان اشاره کردیم .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مریم بهرمن :
اگر این هست من البته قبل تر به نوعی دیگر توضیح دادم ولی الان طبقه بندی ترش می کنم :

در وهله ی اول فمنیست ها خواهان برابری حقوقی زن و مرد هستند.

حالا دو موضوع شکل می گرد " برابری در قانون " یا " برابری در مقابل قانون "

مورد دوم که مورد اجماع هست، اما می ماند بحث " برابری در قانون "
اگر ما " برابری در قانون " را بحث کنیم ،دو نوع رویکرد در خصوص در نظر گرفتن تفاوت های طبیعی بین زن و مرد و تفاوت های بیولوژیکی و تاثیر آن در قانونگذاری وجود دارد :
برخی تفاوت ها را تا حد ممکن انکارمی کنند ، به طور مثال فمنیست های رادیکال ، و خواهان برابری کامل هستند ، این نوع نگاه باعث می شود که در واقع برابری در تمامی عرصه ها ی قانونگذاری برای زن و مرد به صورت برابر اعمال شود

برخی فمنیست ها بر تفاوت طبیعی میان زن و مرد صحه می گذارند ، پس در قانونگذاری مثلا دوران زمان کاری متغیر را برای زنان شیرده در نظر می گیرند با حفظ حقوق ، این خود یک نابرابری ست ، یعنی اگر مردی به خاطر خروج از محل کار خود باید مرخصی بی حقوق بگیرد ، زن به خاطر نقش مادرانه اش ، این فرصت را پیدا کند ( تبعیض مثبت ) که با حقوق از محل کار خارج شود .

اگر اختلافات فیزیولوژیکی را جدا کنیم ، حالا با توجه به مثال شما ، می شود " توانایی ها " ، این "توانایی ها " یعنی چه ؟ این توانایی ها اکتسابی اند پس فمنیست ها بر این باورند که باید فرصتی برابر برای کسب توانایی ها بوجود بیاید، نظریه های جـنس‍‌‍یت ی از همین جامی آیند که قبل تر به ان اشاره کردیم .
آهان...ببینید...این که میگم از لحاظ فلسفی و نه اجنماعی اینجا مهم میشه...
ببینید...ما یک قانون میگذاریم با عنوان برابری قانونی مرد و زن...سپس"چگونگی"آن را شرح میدهیم(کاری که شما کردید)...
پرسش من بر سر"چرایی"این برابری است...
ببینید...
فلاسفه ی مردسالار میگویند زن"افریده شده"برای پایین تر بودن...برای پایین بودن و در پایین احساس آرامش کردن...مصداق هایی هم که میارن بچه داری و زاییدن و شیردهی و آناتومی و ویژگی های خاص بدن زن است که تماما تداعی"ساکن بودن و بودن"را میکند تا"شدن"که برای مرد تداعی میشود...
من نمیگم حرفشون درسته...اما واقعا از لحاظ فلسفی حرفشون رو رد هم نمیتونم بکنم...
آیا فمنیسم چنین آنتی تزی دارد؟...

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
نقره ی جهانی المپیاد شیمی 2013،طلا ی جهانی المپیاد شیمی سال 2014
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

در مورد فمینیسم یک سوالی برای من پیش اومد:
علت ایجاد فمینیسم به علت تبعیض جـنس‍‌‍یتیه طبیعتا و تلاش برای مبارزه با تبعیض جـنس‍‌‍یتی علیه زنان داره از طرفی تا حدی در اون ها عقاید افراطی و رادیکالی به وجود اومده و در حال پیشرفت کردنه
مگر این با آرمان اصلی اون ها در تناقض نیست؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
در مورد برابری زن و مرد در قانون
حالا جدا از بحث قوانین تصویب شده مگر زن و مرد یکسان هستند که برخورد یکسانی با آن ها صورت بگیره؟
هر کدام بر اساس خلقت و سرشتشون یک سری خصوصیات ویژه ای دارند
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
دلیل اینکه بحث در مورد ایدولوژی می کنم تا شرایط موجود بدلیل یک حرف خیلی تلخی هست که می گه خلایق هر چه لایق
و ما باید اول در مورد بحث های فرهنگیش توجیه بشیم

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از s.l.v.n :
پس با این حساب هر مردی که از فیمینیسم دفاع کنه مشکل داره
شما ها عجب منطقی دارینا درگیر این منطقتونم
دقیقا از چه حرف من این برداشتو کردی؟

• لایک
امتیازات: dorna

N¡na

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
گذاشتم كنار
دانشگاه
هنرهاي زيبا دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
طراحي صنعتي

به نقل از مریم بهرمن :
شما به درستی به نگاه جـنس‍‌‍یتی اشاره کردین و بحث جامعه پذیری جـنس‍‌‍یتی که به آن اشاره ای هم کردم ...
در راستای همین بحث و با این نوع نگاه ، به طور مثال از کودکی به فرزند پسر گفته می شود که " تو مردی نباید گریه کنی " این نگاه سبب می شود که اگر مردی در بزرگسالی در شرایط بحرانی گریه کند در نگاه کلی" مردی ضعیف " تلقی شود . و یا همان که شما گفتین " این که این کار زن ها نیست " و غیره ...که در جوامع مختلف و فرهنگ های مختلف متفاوت است و البته نکته این جاست که در این میان بعضی تعاریفی که از جامعه پذیری جـنس‍‌‍یتی ناشی می شود توسط زنان و مردان به عنوان صفتی ذاتی در نظر گرفته و تبعیض ها را می پذیرند .
حالا یک سئوال مهم :
به نظر شما باید چیکار کنیم تا این دیدها و نگرش ها از بین بره ؟
و چقدر طول می کشه ؟ اصلا ممکنه ؟

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نیکتا :
حالا یک سئوال مهم :
این کار و تمام فرهنگ سازی ها حداقل

یک نسل(حدود 70 سال)

طول میکشه
اینگونه که نیست بلافاصله مردم فرهنگ سازی بشن
و این کار یک همکاری دولت ها ی مختلف رو میخواد یعنی اینگونه نشود که داخل دولت X یک چیزی رو بگن داخل دولت y چیز دیگری گفته شود

البته این نظر مـــــــــــــــــــــــــــــــــن بود و
نظر دیگران را هم نمیدانم

salary

کاربر حرفه‌ای

به نقل از نیکتا :
حالا یک سئوال مهم :
همه زن ها و مردها یکدست شوند. کار دیگری نمی شود کرد...!
این هم من باب مزاح:

اگر خلقت زن به عالم نمي شد
بساطي كه بيني فراهم نمي شد
به فردوس گندم نمي خورد آدم
بدين گونه مشهور عالم نمي شد
به جرات كنون مي توان گفت كآدم
اگر زن نمي بود، آدم نمي شد!

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

با توجه به حرف شما قسمتی از غرب اینگونه است؟ ^-^

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از prabd.chess :
آهان...ببینید...این که میگم از لحاظ فلسفی و نه اجنماعی اینجا مهم میشه...
ببینید...ما یک قانون میگذاریم با عنوان برابری قانونی مرد و زن...سپس"چگونگی"آن را شرح میدهیم(کاری که شما کردید)...
پرسش من بر سر"چرایی"این برابری است...
ببینید...
فلاسفه ی مردسالار میگویند زن"افریده شده"برای پایین تر بودن...برای پایین بودن و در پایین احساس آرامش کردن...مصداق هایی هم که میارن بچه داری و زاییدن و شیردهی و آناتومی و ویژگی های خاص بدن زن است که تماما تداعی"ساکن بودن و بودن"را میکند تا"شدن"که برای مرد تداعی میشود...
من نمیگم حرفشون درسته...اما واقعا از لحاظ فلسفی حرفشون رو رد هم نمیتونم بکنم...
آیا فمنیسم چنین آنتی تزی دارد؟...
خوب چرایی این برابری در این ست که هر دو انسان اند :) ...
خوب همان طور که گفتم فلسفه مورد توجه و انتقاد فمنیست ها بوده و چنین استدلال می شود که فلسفه را مردانی شکل دادند که تجارب ، ارزش ها و دیدگاه هایشان نسبت به جهان به عنوان معیاری برای کل بشریت قلمداد شده ، نمی شود با معیارهای به قول شما فلاسفه ی مردسالار در طوب تاریخ که مورد پذیرش نیستند به استدلال بپردازیم فلاسفه اغلب دیدگاهی مردمدارانه دارند و همین ویژگی آ ن را جانبدارانه کرده ست . بهر حال یکی از مباحث مطرح شده این است که اندیشه ی مردانه وضع کننده منطق دو وجهی ست یعنی در واقع همان مفهوم ما و غیر ما وشایسته و غیر شایسته . تفکر عقلانی تعریف شده ی آنان در مجموعه ای تضادهای دووجهی ست هر آن چه که متفاوت یا "دیگری" ست به قطب منفی می راند و ... در نتیجه آن صفات زنان به عوان دیگری مطرح و منفی قلمداد می شود
مثلا شمن این نکته را با این پرسش مطرح می کند که اصولا "سوژه کیست" می پردازد ، و این که این سوژه سعی کرده است که خود را "مرجع اقتدار معرفت شناختی" مطرح کندو ... سوژه مردان ی هستند که نظریات مردانه خود را نوشته اند ...
پس این که می گویید "اما واقعا از لحاظ فلسفی حرفشون رو رد هم نمیتونم بکنم " به نظر می رسد باید توجه کنید به معیارهای ذهنی همان سوژه والبته این که نیاز مند شناخت و مطالعه ی بیشتر در مباحث معرفت شناسی فمنیستی ...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مریم بهرمن :
خوب چرایی این برابری در این ست که هر دو انسان اند :) ...
خوب همان طور که گفتم فلسفه مورد توجه و انتقاد فمنیست ها بوده و چنین استدلال می شود که فلسفه را مردانی شکل دادند که تجارب ، ارزش ها و دیدگاه هایشان نسبت به جهان به عنوان معیاری برای کل بشریت قلمداد شده ، نمی شود با معیارهای به قول شما فلاسفه ی مردسالار در طوب تاریخ که مورد پذیرش نیستند به استدلال بپردازیم فلاسفه اغلب دیدگاهی مردمدارانه دارند و همین ویژگی آ ن را جانبدارانه کرده ست . بهر حال یکی از مباحث مطرح شده این است که اندیشه ی مردانه وضع کننده منطق دو وجهی ست یعنی در واقع همان مفهوم ما و غیر ما وشایسته و غیر شایسته . تفکر عقلانی تعریف شده ی آنان در مجموعه ای تضادهای دووجهی ست هر آن چه که متفاوت یا "دیگری" ست به قطب منفی می راند و ... در نتیجه آن صفات زنان به عوان دیگری مطرح و منفی قلمداد می شود
مثلا شمن این نکته را با این پرسش مطرح می کند که اصولا "سوژه کیست" می پردازد ، و این که این سوژه سعی کرده است که خود را "مرجع اقتدار معرفت شناختی" مطرح کندو ... سوژه مردان ی هستند که نظریات مردانه خود را نوشته اند ...
پس این که می گویید "اما واقعا از لحاظ فلسفی حرفشون رو رد هم نمیتونم بکنم " به نظر می رسد باید توجه کنید به معیارهای ذهنی همان سوژه والبته این که نیاز مند شناخت و مطالعه ی بیشتر در مباحث معرفت شناسی فمنیستی ...
متوجه حرفتون شدم...اما بازم فکر کنم بخشی از مقصودم براتون خوب جا نیفتاده...
ببینید...مردسالار ها لزوما نمیگن مرد برتره...
اتفاقا اونا هم مثل فمنیست ها از"تفاوت"به عنوان سلاح و پایه ی حرفای بعدیشون استفاده میکنن...میگن زن با استدلال های فلسفی ما مانند چیزهایی در طبیعت میماند که نیاز به تغییر کم خود و محیط و امنیت بالا دارد...یعنی طبیعت زن اصلا همین تغییرناپذیر بودن است...یعنی با این فلسفه مرد رو بالاتر قرار نمیدن...میگن مرد و زن متفاوتند و مرد برای تغییر در محیط بیرون از خانه و زن برای زندگی در خانه(مکانی ساکن و بی تغییر)ساخنه شده است...
تاکید اضافی فکر نکنم نیاز باشه که من اثبات شهودی دارم روی اشتباه بودن این تز اما فلسفه یاریم نمیدهد در این زمینه...
گفتید فلسفه در دست مردان بوده پس یکطرفه میشود حرفای فلسفه؟؟ :O :O...این حرف که واقعا برام غیرقابل پذیرشه...حتی اگه اینجوری باشه خب فمنیست ها بیان فلسفه ی جایگزین خودشون رو بدن...نیاز نیست فلسفه رو با نام مردسالار بودن(که اصلا همچین چیزی هم نیست...مثلا افلاطون معتقد به برابری مرد و زن بود)لکه دار کرد...

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از نیکتا :
حالا یک سئوال مهم :
بله همان طور که دوست مان پاسخ داد و البته با تلاش های فردی تک تک ما ...
وقتی ما آگاهی داشته باشیم و آین آگاهی را بالاتر ببریم ( با خواندن ، مطالعه کردن ) و حساسیت داشته باشیم نسبت به این تبعیض ها و دلایل آن ، قطعا تسلیم آن نمی شویم ، و بی تفاوت از کنار آن رد نمی شویم ،با توانمند کردن خودمان می توانیم اطرافیان را هم تحت تاثیر قرار بدهیم ، می توانیم بر رفتارهای خودمان توجه کنیم ، می توانیم نظرات مان را بگوییم ، بنویسیم ، آن را به بحث بگذاریم ، انجمن هایی شکل دهیم و سعی کنیم برای یک مشکل خاص ی که به نظرمان می رسد مهم یا مهم تر باشد ، به دنبال راه حل باشیم و به هر حال کنش گر باشیم و البته سعی کنیم پاسخ بطلبیم .... بهر حال به نظر من درست هست که از لحاظ حقوقی هنوز موارد تبعیض امیز داریم اما وضعیت اجتماعی و فرهنگی جامعه در برخی موارد تغییرات مثبت زیادی کرده است نسبت به گذشته ،حتی اگر شرایط امروز خودتان را با شرایط مثلا مادر تان مقایسه کنید ... و بی شک این دست آورد ها محصول تلاش افراد بوده است پس می شود هم به فعالیت ها امیدوار بود و هم به آینده ها ...

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از prabd.chess :
متوجه حرفتون شدم...اما بازم فکر کنم بخشی از مقصودم براتون خوب جا نیفتاده...
ببینید...مردسالار ها لزوما نمیگن مرد برتره...
اتفاقا اونا هم مثل فمنیست ها از"تفاوت"به عنوان سلاح و پایه ی حرفای بعدیشون استفاده میکنن...میگن زن با استدلال های فلسفی ما مانند چیزهایی در طبیعت میماند که نیاز به تغییر کم خود و محیط و امنیت بالا دارد...یعنی طبیعت زن اصلا همین تغییرناپذیر بودن است...یعنی با این فلسفه مرد رو بالاتر قرار نمیدن...میگن مرد و زن متفاوتند و مرد برای تغییر در محیط بیرون از خانه و زن برای زندگی در خانه(مکانی ساکن و بی تغییر)ساخنه شده است...
تاکید اضافی فکر نکنم نیاز باشه که من اثبات شهودی دارم روی اشتباه بودن این تز اما فلسفه یاریم نمیدهد در این زمینه...
گفتید فلسفه در دست مردان بوده پس یکطرفه میشود حرفای فلسفه؟؟ :O :O...این حرف که واقعا برام غیرقابل پذیرشه...حتی اگه اینجوری باشه خب فمنیست ها بیان فلسفه ی جایگزین خودشون رو بدن...نیاز نیست فلسفه رو با نام مردسالار بودن(که اصلا همچین چیزی هم نیست...مثلا افلاطون معتقد به برابری مرد و زن بود)لکه دار کرد...

آهان الان متوجه شدم که چرا حرف هام رو متوجه نمی شدین ! بحث همان مطلبی ست که برای شما غیر قابل پذیرش هست :) ... من تنها پیشنهادی که می توانم بکنم مطالعه در این حوزه هست و البته توجه به گفتارهای پست مدرنیستی که فمنیست ها از آن در این حوزه استفاده می کنند .... نظریات فلاسفه ای چون افلاطون ارسطو ، نیچه ، شاپنهاور و ... به همان دلایلی که گفتم مورد انتقاد برخی فمنیست ها بوده و البته گروهی از فمنیست های رادیکال فلسفه را اصولا به خاطر مردانه بودنش رد کردند ! ...

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

خانوم بهرمن یه سوال که برای من خیلی جالب شده شایدم بی ربط به بحث باشه منم تا صفحه 4 پستارو خوندم ...

برداشت من از حرفای شما این بود که بر اساس فمنیسم در مسابقات ورزشی نباید تبعیض جـنس‍‌‍یتی قائل شد یعنی مثلآ فوت بال تیم مردها با تیم خانوم ها بازی کنه یا اصلآ در یه تیم ما هم بازیکن مرد داشته باشیم هم زن ؟!
سوال بی ربط بعدی : به طور عرف مردا در بعضی مکان ها ( ساحل ، استخر ... ) فقط یک قسمت از بدنشونو میپوشونن ولی خانوم ها دو قسمت بر اساس فمنیسم خانوم ها هم باید یک قسمت از بدنوشو بپوشونن ؟ :-/
با تشکر !

به نقل از prabd.chess :
جواب جفت سوالات!(البته من خانوم بهرمن نیستم!):تناسب و نه برابری...فمنیسم از تفاوت غافل نمیشود...
البته من از خانوم بهرمن پرسیدم
جالبه واقعآ همه فمنیست فعال شدن ..........................................ساندیسم میدن ؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از وحـیـــــــــــــــــــد :
خانوم بهرمن یه سوال که برای من خیلی جالب شده شایدم بی ربط به بحث باشه منم تا صفحه 4 پستارو خوندم
برداشت من از حرفای شما : بر اساس فمنیسم در مسابقات ورزشی نباید تبعیض جـنس‍‌‍یتی قائل شد یعنی مثلآ فوت بال تیم مردها با تیم خانوم ها بازی کنه یا اصلآ در یه تیم ما هم تیم مرد داشته باشیم هم زن ؟!
سوال بی ربط بعدی : به طور عرف مردا در بعضی جاها ( کنار ساحل ، استخر ... ) فقط قسمت از بدنشونو میپوشونن ولی خانوم ها دو قسمت بر اساس فمنیسم خانوم ها هم باید یک قسمت از بدنوشو بپوشونن ؟ :-/
با تشکر !
جواب جفت سوالات!(البته من خانوم بهرمن نیستم!):تناسب و نه برابری...فمنیسم از تفاوت غافل نمیشود...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا