• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میزگرد فمینیسم و حقوق زنان - با حضور میهمان

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
برای این که میزگرد از حالت کلیشه ای خودش دربیاد و اطلاعات کامل تری هم رد و بدل شه قرار شد که این میزگرد جامعه شناسی در زمینه "فمینیسم و حقوق زنان" با حضور یک میهمان برگزار بشه . ما از خانم مریم بهرمن ( فعال فمینیسم و حقوق زنان در ایران ) دعوت کردیم تا به پرسش های مطرح شده توسط کاربران پاسخ بدن .

و اما نحوه برگزاری میزگرد :
میزگرد به صورت پرسش و پاسخ / بحث برگزار می شه . به این صورت که شما از تاریخ 1 بهمن ماه سوالات مورد نظر خودتون را در زمینه ی حقوق زنان و فمنیسم در ایران و سایر جوامع مطرح می کنید و من هر روز پاسخ های ایشون را در تاپیک نقل قول می کنم.
بعداز قرار دادن جواب هر پرسش نوبت بحث میرسه.به این ترتیب که هر کس نظر خودش رو راجع به اون سوال و همچنین راجع به جواب خانم بهرمن میگه و در واقع حرف های ایشون رو نقد میکنیم!

تاپیک 1 بهمن باز می شه . سوالات و پیشنهادات خودتون را در رابطه با میزگرد می تونید در پ.خ مطرح کنید .

• شروع کننده موضوع

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
پاسخ : میزگرد فمینیسم و حقوق زنان - با حضور میهمان

تاپیک باز می شه ، می تونید سوالاتتون را بپرسید .
هر سری که پاسخ ها مطرح شد می تونید راجع به پاسخ ها بحث کنید .

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

سوالی که پیش اومده بود واسم و با خیلی ها بحث می کردیم ، راجع به فیلم ستایش بود. بعضی ها حق میدادن بهش بعضی هم نه ، من می خوام نظر ایشون رو راجع به زنی در این شرایط بدونم.
آیا حضانت فرزند با پدر باشه یا پدر بزرگ پدری و هیچ حقی برای مادر در نظر گرفته نشه از نقطه نظر زندگی اجتماعی برای فرزند و مادر قانون درستی هست؟

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

من موافقم که جامعه ما و نه دین ما بین زن و مرد تفاوت بسیار ی قایله ولی با این حال بنظرم فمنیسم یه بحث خیلی لوس و ریاکارانست من چند تا سوال در این مورد داشتم
1-اصلا یعینی چی فمنیسم؟شما از یه همچین موضوع حقوقی به عنوان یه مکتب فکری یاد می کنید که این خیلی بی معناست ما در زندگی در قالب های مختلفی قرار می گیریم مثلا من یک مسلمان می شم یا به عنوان یه نظام اقتصادی سرمایه داری را می پذیرم و الخ ولی من که نمی تونم به عنوان چیزی که از بدو تولد بودم مکتب تشکیل بدم و با بقیه بجنگم انسان ها یا مردند و یا زن پس وقتی ما از فمنیسم به عنوان یک مکتب فکری نگاه می کنیم انتظار داریم که حکما ما مرد ها هم مکتبی تحت عنوان میلیسم تشکیل بدیم و الی الابد با هم بجنگیم
نهایتا میشه گفت این به قولی مکتب فمنیسم باید یک سازمان یا انجیو حمایتی باشه(مثلا ما سسازمان حمایت کار گر داریم نه مکتب فکری وُرکریسم!)
در بحث بعدی من یک سوا دارم که اینکی بحث نیست واقعا چیزی که برام سواله شما فرض کنید در یک کشوری مثل کشور ما مشکل بیکاری وجود داره اونوقت زمانیکه یک فرصت شغلی ایجاد میشه چه باید کرد از نظر من هم این کار ظلمه که یک مردی که توانایی اش مثل یک زن رقیب نیست را ترجیح بدیم ولی خوب اگر اون خانوم بره سر کار و شوهرش هم بره سر کار در عوض اون مرد رقیب نه خودش کار داره و نه زنش پس هم در حق زن اون مرد چی میشه؟نظر شما چیه باید این شغل را به مرد با توانایی کمتر داد یا به زن با توانایی بیشتر؟
ممنون

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

1-فمنیسم در کل مخالفان زیادی داره.اما جدا از اون حتا خیلی ها که با خود فمنیسم مشکلی ندارن معتقدن "فمنیسم ایرانی" هدف و جهت مشخص نداره و ساده بگم بعضی جاهاش چرندیاته! قبول دارید این قضیه رو؟ و چرا همچین تفکری پیش اومده؟دلیلش فرهنگ مردم ایرانه یا مثلن فمنیست های ایرانی باعث شدن فمنیسم ایرانی اینجوری بشه یا چیز دیگه؟
2-شما از فعالیت به عنوان یه فمنیست ایرانی چه هدفی دارید؟

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

با سلام :D
هدف اصلی فمنیسها چیه؟واقعا همین برابری حقوق ؟این بیشتر فک میکنم یه شعار باشه که واسه
حساس نشدن زیاد جامعه داده شده قبول دارید؟ با این وضع شباهت هایی پیدا نمیکنه به مردسالاری؟
و این جریان هنگامیکه که حقوق مساوی مانند مردان برای بانوان در نظر گرفته شد پایان پذیره آیا؟

N¡na

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
گذاشتم كنار
دانشگاه
هنرهاي زيبا دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
طراحي صنعتي

من یه سئول دارم که نیازی به هیچ توضیح اضافه ای نداره ، و از دوستان خواهش می کنم برداشت اشتباه نکنند !
سئوال :
چرا در جامعه ی ما دید همه نسبت به زن یک دید جنسیتی هست ؟ نه شخصیتی ؟
و باید چیکار کنیم ؟

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام

به نظر شما حجاب یه جورای مخل آزادی نیست؟ این که با حجاب می تونیم راحت تر فعالیت اجتماعی داشته باشیم واینا رو همه میگن

ولی قانع کننده نیست!

ببینین فلسفه حجاب اگه این باشه که جنس مذکر تحریک نشه و به ما اسیب نرسونه من نمی تونم قبول کنم به خاطر غریضه یکی دیگه حجاب داشته باشم !

اینم که به خاطر مصونیت خودمون دوبار ه بر میگر ده به همین که مشکل مردان اون وقت ما حجاب داریم!!!!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من زن های زیادی رو دیدم که میگن : مگه ما بی صاحبیم؟ واقعا اینو میگن. آدم های محترمی هستن. اما خب شاید تحصیلات بالایی نداشته باشن. من فکر میکنم از بین بردن این تفکر که خودشونو در حد یک عروسک صاحب دار میبینن خیلی مهمه و خیلی سخت. به نظر شما چطور باید این کار رو انجام داد؟

یه مسئله دیگه اینه که چیزی که ما به عنوان فمینیسم توی ایران میبینیم یه جور تمایل به زن سالاریه. من با این خیلی مخالفم. میخوام بدونم فقط در ایران این مسئله وجود داره یا تفکر فمینیسم در همه جا به این سمت کشیده شده؟

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نظرتون وضعیت فعلی حقوق زنان در ایران چجوریه ؟ آیا در حق زنان ایرانی ظلم نمیشه ؟

نظرتون راجع به حرکت اخیر گلشیفته فراهانی چیه ؟

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

پس جواب چب شد؟!

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

لطفا ازشون بپرسید در مورد خانم هایی که عقایدشون از صدتا مرد دوران جاهلیت راجع به خانوما بدتره و فک میکنن همینی که هست ه و ...لااله الی الله! چیکار باید کرد ؟ ~X(
آها دسته بندی فمنیستا هم بپرسید با عقاید هر کدوم...تو اینترنت خیلی قاطی پاتی نوشته.

• شروع کننده موضوع

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

یکم صبر کنید سوالات را من برای ایشون فرستادم گفتن که در اسرع وقت جواب ها رو می فرستن . چون سوالات یه مقدار پراکندس و بعضی هاش نیاز به توضیح مفصل داره . جواب ها را که برای من فرستادند اینجا نقل قول می کنم.

چند نفر هم سوالاتشون را توی پ.خ پرسیده بودند :

به نقل از paryam :
من سوالی را می خواهم بپرسم از خانم بهرمن:
علت بی تفاوتی بسیاری از زنان ایرانی نسبت به حقوق خود و طرفداری از مردسالاری و ستم به زن چیست؟
و یک سوال دیگه در رابطه با سوال بالا
تعریف فمنیسم ایرانی چیست و چه اهدافی را این گونه فمنیست ها دنبال می کنند؟ عقاید کلی شان چیست و آیا نهاد واحدی وجود دارد؟

با سپاس فراوان از گذاشتن این میزگرد مفید.

به نقل از مع السکوت :
در مورد فمینیسم یک سوالی برای من پیش اومد:
علت ایجاد فمینیسم به علت تبعیض جـنس‍‌‍یتیه طبیعتا و تلاش برای مبارزه با تبعیض جـنس‍‌‍یتی علیه زنان داره از طرفی تا حدی در اون ها عقاید افراطی و رادیکالی به وجود اومده و در حال پیشرفت کردنه
مگر این با آرمان اصلی اون ها در تناقض نیست؟

به نقل از وحـیـــــــــــــــــــد :
سلام
یه سوال سخت
از خانوم بهمن بپرس کلآ هدف فمنیسم یا فمنیسم ایران چیه .
ممنون

• لایک
امتیازات: dorna

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

سوالی که خیلی باش درگیرم اینه ، فیمینیسم باید حامی برابری حقوق مرد و زن باشه ، چی شده که الان هرکس به خودش میگه فیمینیست درواقع ضد ِ مرد میشه نه یک حامی حقوق زنان ...

• شروع کننده موضوع

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

توجه : با هماهنگی هایی که انجام شد قرار شد که خود خانم بهرمن با یوزر مریم بهرمن بیان توی سایت و به سوالات پاسخ بدن که راحت تر هم بشه بحث کرد .

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

من در ابتدا تعریف کلی از فمینیسم می کنم برای این که با این تعریف بتوانیم بستر مشترکی را برای بحث و تبادل نظر به دست آوریم ، البته که صحبت کردن در مورد این واژه و تاریخچه آن و بحث " درون شناسی فمینیسم " بی توجه به بستر تاریخی آن و عوامل بیرونی می تواند به شدت گمراه کننده باشد .
بهر حال در بستر تاریخی دوران متاثر از دوران روشنگری و پس از انقلاب فرانسه و انقلاب صنعتی ، جنبش های مختلفی در راستای حق طلبی شکل گرفت ، از آن جمله جنبش حقوق زنان که بیشتر در راستای حق رآی بود ، پس از آن ، این جنبش در دوره ی تاریخی که به موج دوم تعریف می شود بیشتر به بحث نظریه پردازی پرداختند و در نهایت همراه با مباحث پست مدرنیسم و طرح موضوع " تفاوت " بسیاری از جنبش ها به خصوص فمینیسم به چالش کشده شدند ... نکته ای که می بایست در این جا مورد توجه قرار بگیرد دیدگاه های مختلف مطرح شده در درون جریان کنشگری فمنیستی بود که تفاوت مختلفی در تعریف مساله و مشکل و تعریف اولویت ها داشتند و با طبع در تبیین راه کار حل مشکلات نیز دچاراختلاف نظر ، که از آن جمله می توان به دو گروه فمینیست رادیکال و لیبرال اشاره کرد...
بهر حال در تعریف کلی واژه ی فمینیستم می توان به یک جنبش برای احقاق حقوق زنان و یا نظریه ایی که به برابری زن و مرد از جنبه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و حقوقی معتقدند معنا کرد ...و هدف فمینیسم رفع تبعیض علیه زنان و ایجاد فرصت هایی برای زنان است.

تعاریفی از فمینیسم:
والاس و ابوت: فمینیسم جنبشی است با رویکرد زنانه و با هدف رفع تبعیض وستم نژادی، طبقاتی و جنسیتی علیه زنان.
بوچیر: فمینیسم نوعی از مخالفت با هر گونه تبعیض فردی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است که زن ها به دلیل جنسیت شان از آن رنج می برند.
امانوئل کاستلز: فمینیسم را تعهدی به پایان دادن سلطه ی جنس مذکر تعریف می کند و معتقد است جوهره ی نهضت فمینیسم مبنتی بر بازتعریف هویت زنان است که می تواند برابر باشد با جنسیت زدایی از تفاوت های جنسی و زیستی و
یا تاکید بر ویژگی خاص زنان.

آنچه وجه مشترک تمام اندیشه های فمینیستی است تعریف مجدد هویت زنانه درتقابل با پدرسالاری است.

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از فائزه ساعی :
سوالی که پیش اومده بود واسم و با خیلی ها بحث می کردیم ، راجع به فیلم ستایش بود. بعضی ها حق میدادن بهش بعضی هم نه ، من می خوام نظر ایشون رو راجع به زنی در این شرایط بدونم.
آیا حضانت فرزند با پدر باشه یا پدر بزرگ پدری و هیچ حقی برای مادر در نظر گرفته نشه از نقطه نظر زندگی اجتماعی برای فرزند و مادر قانون درستی هست؟

بحث حضانت فرزند از جمله حقوق تبعیض آمیزی ست که در قوانین ما وجود دارد و در سال های اخیر هم اعتراضات زیادی در این خصوص از سوی فعالین جنبش زنان صورت گرفته است .

به نقل از علی دلاور :
من موافقم که جامعه ما و نه دین ما بین زن و مرد تفاوت بسیار ی قایله ولی با این حال بنظرم فمنیسم یه بحث خیلی لوس و ریاکارانست من چند تا سوال در این مورد داشتم
1-اصلا یعینی چی فمنیسم؟شما از یه همچین موضوع حقوقی به عنوان یه مکتب فکری یاد می کنید که این خیلی بی معناست ما در زندگی در قالب های مختلفی قرار می گیریم مثلا من یک مسلمان می شم یا به عنوان یه نظام اقتصادی سرمایه داری را می پذیرم و الخ ولی من که نمی تونم به عنوان چیزی که از بدو تولد بودم مکتب تشکیل بدم و با بقیه بجنگم انسان ها یا مردند و یا زن پس وقتی ما از فمنیسم به عنوان یک مکتب فکری نگاه می کنیم انتظار داریم که حکما ما مرد ها هم مکتبی تحت عنوان میلیسم تشکیل بدیم و الی الابد با هم بجنگیم
نهایتا میشه گفت این به قولی مکتب فمنیسم باید یک سازمان یا انجیو حمایتی باشه(مثلا ما سسازمان حمایت کار گر داریم نه مکتب فکری وُرکریسم!)
در بحث بعدی من یک سوا دارم که اینکی بحث نیست واقعا چیزی که برام سواله شما فرض کنید در یک کشوری مثل کشور ما مشکل بیکاری وجود داره اونوقت زمانیکه یک فرصت شغلی ایجاد میشه چه باید کرد از نظر من هم این کار ظلمه که یک مردی که توانایی اش مثل یک زن رقیب نیست را ترجیح بدیم ولی خوب اگر اون خانوم بره سر کار و شوهرش هم بره سر کار در عوض اون مرد رقیب نه خودش کار داره و نه زنش پس هم در حق زن اون مرد چی میشه؟نظر شما چیه باید این شغل را به مرد با توانایی کمتر داد یا به زن با توانایی بیشتر؟
ممنون

در مورد قسمت اول در مقدمه و تعریف فمنیست همچنین بحث جامعه شناسی جـنس‍‌‍یت نظرم رو گفته ام اما در مورد مبحث اشتغال : همان طور که می دانید در نظام اجتماعی دموکراتیک و در اصول دموکراسی و اصول اولیه ی حقوق بشر ، شرایط و فرصت ها بایستی در اختیار همه کس قرار بگیرد و مواردی چون جنس و نژاد و مذهب و سن و ... نمی تواند عامل هیچ گونه تبعیض باشد .
اما در شرایط ی که شما به عنوان نمونه جامعه ی خودمان مطرح کردین ، البته که مساله و دلایل آن می تواند در حوزه های مختلف جامعه شناختی ، اقتصادی و سیاسی و غیره مورد بحث و بررسی قرار گیرد و قطعا ابعاد و دلایل بیکاری که امروز با آن مواجه هستیم ، بسیار گسترده و پیچیده ست و راهکارهای آن نیز . من شخصا با این نوع نگاه به حل مشکل بیکاری به قیمت عدم توجه به شایستگی افراد است موافق نیستم و البته یکی از مشکلات را برخاسته از همین نوع نگاه می دانم.

به نقل از Dorna :
1-فمنیسم در کل مخالفان زیادی داره.اما جدا از اون حتا خیلی ها که با خود فمنیسم مشکلی ندارن معتقدن "فمنیسم ایرانی" هدف و جهت مشخص نداره و ساده بگم بعضی جاهاش چرندیاته! قبول دارید این قضیه رو؟ و چرا همچین تفکری پیش اومده؟دلیلش فرهنگ مردم ایرانه یا مثلن فمنیست های ایرانی باعث شدن فمنیسم ایرانی اینجوری بشه یا چیز دیگه؟
2-شما از فعالیت به عنوان یه فمنیست ایرانی چه هدفی دارید؟

من ترجیح می دهم در این راستا خیلی کلی چند موضوع را مطرح کنم ابتدا مطالعه ی تاریخ جنبش حقوق زنان در ایران ، مثلا کتاب خانم ساناساریان و ترجمه ی خانم احمدی است .
و بعد این که بی شک می شود با نگاهی نقادانه و از زوایای مختلف به فعالیت این جنبش و عملکرد کنشگران آن نگریست و آن را مورد بحث و بررسی قرار داد ،همان طور که به دیگر جنبش ها .
به هر حال فضای اجتماعی و فرهنگی که زنان در ایران تجربه می کنند با کشور های دیگر متفاوت هست ، همان طور که در سطح کشور ودر قومیت ها ی مختلف و بافت فرهنگی متفاوت ، این تفاوت ها دیده می شود وقطعا کنشگری آنان هم متفاوت می شود و از طرفی کاستی های زیادی در سطح تولیدات نظری و تعاریف در این حوزه داریم اما با تمام وجود دست آورد های زنان قابل تامل و توجه هستند
در این برهه ی زمانی بحث برابری حقوقی و رفع تبعیض و تلاش برای افزایش آگاهی در بین زنان و مردان از مهم ترین دغدغه های شخصی من هست .

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از reza.d :
با سلام :D
هدف اصلی فمنیسها چیه؟واقعا همین برابری حقوق ؟این بیشتر فک میکنم یه شعار باشه که واسه
حساس نشدن زیاد جامعه داده شده قبول دارید؟ با این وضع شباهت هایی پیدا نمیکنه به مردسالاری؟
و این جریان هنگامیکه که حقوق مساوی مانند مردان برای بانوان در نظر گرفته شد پایان پذیره آیا؟

قسمت اول درمقدمه جواب داده شده است

به نقل از نیکتا :
من یه سئول دارم که نیازی به هیچ توضیح اضافه ای نداره ، و از دوستان خواهش می کنم برداشت اشتباه نکنند !
سئوال :
چرا در جامعه ی ما دید همه نسبت به زن یک دید جـنس‍‌‍یتی هست ؟ نه شخصیتی ؟
و باید چیکار کنیم ؟

اابته من متوجه تعریف تون از دید جـنس‍‌‍یتی و شخصیتی نشدم ولی فکر کنم مباحث جامعه شناسی جـنس‍‌‍یت می تواند مبحث قابل تاملی برایتان باشد که به اختصار عنوان می کنم و تفاوت جنس و جـنس‍‌‍یت
جنس (s e x)، بر اساس تفاوت های بیولوژیکی و آنوتومیکی که دو جنس از بدو تولد دارند، به نرینگی و مادگی تعبیر می شود. ویژگی جنس ذاتی و زیست شناختی است . لذا در بحث جنس تفاوت وجود دارد اما تبعیضی وجود ندارد.
در جـنس‍‌‍یت (gender) تفاوت ها اکتسابی است . بیولوژیکی نیست بلکه فرهنگی_اجتماعی است که بین زنان و مردان تاکید می شود. براساس جـنس‍‌‍یت خصلت های پیچیده زن و مرد تعریف می شود. رفتار اجتماعی و انتظاراتی که از جنس می رود بر اساس جـنس‍‌‍یت می باشد و نکته ی قابل توجه این که در هر فرهنگی جـنس‍‌‍یت به گونه ای خاص تعریف می شود.
و در نهایت این که جامعه پذیری جـنس‍‌‍یتی: فرایند درونی کردن ارزش های جـنس‍‌‍یتی در کودکان از بدوتولد. بر این اساس خانواده، گرو همسالان، مطبوعات، کتب های درسی، محیط شغلی،نگرش های مذهبی، زمینه های فرهنگی-سیاسی-اجتماعی در ایجاد و در تبعیض جـنس‍‌‍یتی و در فرایند جامعه پذیری تاثیر دارند .

به نقل از آناهید :
من زن های زیادی رو دیدم که میگن : مگه ما بی صاحبیم؟ واقعا اینو میگن. آدم های محترمی هستن. اما خب شاید تحصیلات بالایی نداشته باشن. من فکر میکنم از بین بردن این تفکر که خودشونو در حد یک عروسک صاحب دار میبینن خیلی مهمه و خیلی سخت. به نظر شما چطور باید این کار رو انجام داد؟

یه مسئله دیگه اینه که چیزی که ما به عنوان فمینیسم توی ایران میبینیم یه جور تمایل به زن سالاریه. من با این خیلی مخالفم. میخوام بدونم فقط در ایران این مسئله وجود داره یا تفکر فمینیسم در همه جا به این سمت کشیده شده؟
با تلاش در راستای افزایش آگاهی
البته من به این نوع نگاه شما موافق نیستم اما به هر حال گروه های مختلف فمنیسیتی در جهان با تعاریف گونانگون در حال فعالیت هستند ، فمینیست های رادیکال ، لیبرال ، سوسیال ، و مثلا فمینست های مسلمان ، فمنیست های اسلامی ، فمنیست های محیط زیسیتی و ... که هر کدام نگاه و تعریف و منش و شیوه ی عملی خاص ی برای رسیدن به اهداف شون دارند

به نقل از saranaz - Eblis :
سلام

به نظر شما حجاب یه جورای مخل آزادی نیست؟ این که با حجاب می تونیم راحت تر فعالیت اجتماعی داشته باشیم واینا رو همه میگن

ولی قانع کننده نیست!

ببینین فلسفه حجاب اگه این باشه که جنس مذکر تحریک نشه و به ما اسیب نرسونه من نمی تونم قبول کنم به خاطر غریضه یکی دیگه حجاب داشته باشم !

اینم که به خاطر مصونیت خودمون دوبار ه بر میگر ده به همین که مشکل مردان اون وقت ما حجاب داریم!!!!
به نظر من حجاب مساله و انتخابی فردی ست که مخل آزادی هم نیست .

مریم بهرمن

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-

به نقل از JB :
به نظرتون وضعیت فعلی حقوق زنان در ایران چجوریه ؟ آیا در حق زنان ایرانی ظلم نمیشه ؟

نظرتون راجع به حرکت اخیر گلشیفته فراهانی چیه ؟
با توجه به اطلاعات کمی که دارم فعلا نمی توانم قضاوتی در این خصوص داشته باشم

علت بی تفاوتی بسیاری از زنان ایرانی نسبت به حقوق خود و طرفداری از مردسالاری و ستم به زن چیست؟
به نظر من نا اگاهی نقش مهم ی در این خصوص دارد
تعریف فمنیسم ایرانی چیست و چه اهدافی را این گونه فمنیست ها دنبال می کنند؟ عقاید کلی شان چیست و آیا نهاد واحدی وجود دارد؟
رجوع شود به جنبش حقوق زنان در ایران

در مورد فمینیسم یک سوالی برای من پیش اومد:
علت ایجاد فمینیسم به علت تبعیض جـنس‍‌‍یتیه طبیعتا و تلاش برای مبارزه با تبعیض جـنس‍‌‍یتی علیه زنان داره از طرفی تا حدی در اون ها عقاید افراطی و رادیکالی به وجود اومده و در حال پیشرفت کردنه مگر این با آرمان اصلی اون ها در تناقض نیست؟
در مقدمه جواب داده شده است

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

خب حالا چیکار میتونیم انجام بدیم در راستای رفع تبعیض؟

• لایک
امتیازات: JB
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا