• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ پیرامون برنامه‌نویسی

• شروع کننده موضوع max
  • تاریخ شروع

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
دست رو دلم نذار،یک ساعت پیش استادم با any desk اومد دیباگ کرد گفت فیلما رو ببین یاد بگیری دیباگ کنی.
من هی بریک پوینت میذارم f8 میزنم اینتر میزنم هیچی نمیشه. هی میرم تو کنسول باز هیچی نمیشه. بعد هی بعد هر خط پرینت میذارم باز هیچی نمیشه.
برم واحدم رو حذف کنم راحت ترم
من از ابزار های دیباگ ide ها سر درنمیارم جدن
ولی راجب ماژول pdb یه سرچ بزن ، بی دردسر کار میکنه واس من

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
من یه سوال دارم
حس میکنم بلد نیستم چه طوری باید برنامه نویسی رو یاد گرفت و دارم از همون روشی که باقی درسام رو میخونم استفاده میکنم.
مثلا یه دفترچه یادداشت دارم برای ارورهایی که گرفتم،بعضی تابع ها و دستورها رو که یادم میره رو می نویسم و به طور عبث برانگیزی دارم تمرین هایی که بلد نبودم رو توی دفتر می نویسم.
خیلی کارم غلطه؟باید تغییر روش بدم؟ من تمرین های کتاب رو که حل میکنم دیگه بعدش نمیدونم چیکار کنم

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
من یه سوال دارم
حس میکنم بلد نیستم چه طوری باید برنامه نویسی رو یاد گرفت و دارم از همون روشی که باقی درسام رو میخونم استفاده میکنم.
مثلا یه دفترچه یادداشت دارم برای ارورهایی که گرفتم،بعضی تابع ها و دستورها رو که یادم میره رو می نویسم و به طور عبث برانگیزی دارم تمرین هایی که بلد نبودم رو توی دفتر می نویسم.
خیلی کارم غلطه؟باید تغییر روش بدم؟ من تمرین های کتاب رو که حل میکنم دیگه بعدش نمیدونم چیکار کنم
به نظر من روی کاغذ نوشتن کار بیهوده ایه. روی کاغذ نهایتا چند تا نکته اصلی رو بنویس. بعد از اون همینجوری با کد باید بازی کنی. حالت های مختلف رو امتحان کنی و تمرین کنی. مساله جدید پیدا کنی یا تعریف کنی برای خودت و کدش رو بزنی. همین.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
به نظر من روی کاغذ نوشتن کار بیهوده ایه. روی کاغذ نهایتا چند تا نکته اصلی رو بنویس. بعد از اون همینجوری با کد باید بازی کنی. حالت های مختلف رو امتحان کنی و تمرین کنی. مساله جدید پیدا کنی یا تعریف کنی برای خودت و کدش رو بزنی. همین.
یعنی پیش نمیاد که آدم یادش بره چه جوری کد مسئله رو بزنه؟
من خیلی کندم خب

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
یعنی پیش نمیاد که آدم یادش بره چه جوری کد مسئله رو بزنه؟
من خیلی کندم خب
اگر تمرین کنی نه خیلی. ولی خب مثلا ۲ ماه کد نزنی یادت میره. ولی خب در طول ترم اگر همینجوری تمرین کنی فکر نکنم یادت بره.

^__^

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
اگه کسی بخواد برنامه نویسی رو از صفر بصورت خودآموز شروع کنه از چی شروع کنه؟ سخته؟ چقدر طول میکشه؟

^__^

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
زبان های مختلف برنامه ریزی از چه لحاظ باهم تفاوت دارن؟ اسونترینشون چیه؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
در C++ میخوام یه تعداد عدد از کاربر دریافت کنم.
ولی نمیدونم کاربر میخواد چه تعداد عدد وارد کنه.
سوالم اینه که وقتی نمیدونیم چه تعداد عدد قراره بگیریم چی کار باید بکنیم که بتونیم اعداد رادر متغیری ذخیره کنیم؟
چون باید به تعداد اعدای که کاربر وارد می کنه متغیر داشته باشیم که بعدش بتونم از اون اعداد استفاده کنم.
ممنون میشم راهنماییم کنید. : )
ویرایش شد.
کد زیر رو ببین مثلا.

کد:
#include<iostream>
using namespace std;
int main()
{
    int n,sum=0;
    cout<<"How many numbers do you want to add?";
    cin>>n;
    int arr[n];
    cout<<"\n Enter numbers:";

for(int i=0;i<n;i++)
        cin>>arr[i];

for(int i=0;i<n;i++)
        sum+=arr[i];

cout<<"\n sum is:"<<sum;
    return 0;
}

آخرین ویرایش:
  • لایک
امتیازات: nokia

armin_att

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
تقریبا برق
سوالم اینه که وقتی نمیدونیم چه تعداد عدد قراره بگیریم چی کار باید بکنیم که بتونیم اعداد رادر متغیری ذخیره کنیم؟
چون باید به تعداد اعدای که کاربر وارد می کنه متغیر داشته باشیم که بعدش بتونم از اون اعداد استفاده کنم.
با آرایه ها آشنایی داری؟

1r3c__20200516_001949.jpg

تا زمانی که کاربر -1 رو وارد نکنه ، به کمک حلقه for صد تا عدد رو میگیریم و میریزم تو ارایه
( هر زمانی که منفی یک وارد کنه ، دیگه حلقه ادامه پیدا نمیکنه )

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

mahzoun99

Little Moving Creature
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
N/A
دانشگاه
AUT
رشته دانشگاه
Math -> CS
اگه کسی بخواد برنامه نویسی رو از صفر بصورت خودآموز شروع کنه از چی شروع کنه؟ سخته؟ چقدر طول میکشه؟
نمیشه یه نسخه واسه همه پیچید به نظرم.. ولی برای شروع لازمه تفکر برنامه نویسی رو با اون زبان یاد بگیری. پایتون خیلی جاها کار رو راحت میکنه و زبان راحتی به حساب میاد و شخصا ترجیح میدم مفاهیم رو عمیق تر درک کنم تا اینکه زودتر کدهای جذاب تری بزنم.. اگه همچین ترجیحی میدی به نظرم C++/C یاد بگیر چون بهتر میشه نحوه عملکرد کامپیوتر رو دید.. ولی اگه عمق داستان واست اهمیتی نداره که خب پایتون زبان پر کاربردیه.. (اگه یه روز شی گرایی داشتی یاد میگرفتی هم به نظرم جاوا خیلی خوب نشونش میده و قویه)

چون باید به تعداد اعدادی که کاربر وارد می کنه متغیر داشته باشیم که بعدش بتونم از اون اعداد استفاده کنم.
یه جایی باید ورودی گرفتنت تموم شه دیگه...
۱.اگه کاربر خودش میدونه چند تا میخواد وارد کنه که یه n ازش بگیر و یک آرایه nتایی تعریف کن.(که گفته شد)
۲.اگه کاربر خودشم نمیدونه و تو مقداری که دفعه قبل گرفتی رو لازم نداشتی هم که کافیه یه حلقه بزنی تا وقتی که کاربر خارج نشده(مثلا مقدار خاصی رو وارد نکرده = شرط حلقت میشه عملا) مقدار جدید رو جایگزین قبلی کنی. که الکی هم حافظه مصرف نشه.
۳.اگه بازم کاربر خودش نمیدونه چند تا ورودی قراره وارد کنه ولی مقدار های قبلی رو لازم داره, از vector یا ساختمان داده های مشابه میتونی استفاده کنی و بازم یه حلقه میخوای که تا وقتی کاربر خارج نشده مقدار جدید رو push کنی و...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
بچه ها من با این کد نمی تونم مکان اولین و آخرین وقوع k رو چاپ کنم نه؟
k=(input("enter k: "))
x=(input("enter a number: "))
count=0
while x!="0":
if k in x:
count+=1
x = (input("enter a number: "))

print("count: ",count)
تعداد داده ها هم مشخص نیست که از فور استفاده کنم

inventor.amin

دیکتاتور مهربان
نام مرکز سمپاد
اژه ای 2 اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
count=0
while x!="0":
if k in x:
count+=1

میخوای چیکار کنی دقیقا؟ بگو شاید بتویم کمکت کنیم

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام
count=0
while x!="0":
if k in x:
count+=1

این الان داره تعداد وقوع های k رو محاسبه می کنه، اگه میخوای اولین و آخرین وقوع رو چاپ کنه باید یه شمارنده بذاری توش با دو تا متغیر که شماره اولین و آخرین وقوع رو نگه میدارن تو خودشون بعد با دو تا ایف مکان اولین و آخرین رو وقوع رو میتونی بدست بیاری!
i = fi = la = 0
while
if k in x and count == 0:
fi = i
if k in x:
la = i

i+=1

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
این الان داره تعداد وقوع های k رو محاسبه می کنه، اگه میخوای اولین و آخرین وقوع رو چاپ کنه باید یه شمارنده بذاری توش با دو تا متغیر که شماره اولین و آخرین وقوع رو نگه میدارن تو خودشون بعد با دو تا ایف مکان اولین و آخرین رو وقوع رو میتونی بدست بیاری!
i = fi = la = 0
while
if k in x and count == 0:
fi = i
if k in x:
la = i

i+=1
لازم نیست intکنم ایکس و کا رو یعنی؟
نفهمیدم که X_X:-"

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام
لازم نیست intکنم ایکس و کا رو یعنی؟
نفهمیدم که X_X:-"
int کنی ینی چی؟ مگه کاربر خودش عدد وارد نمیکنه؟ :-?
من صرفا براساس کد خودت نوشتم کاری که لازمه بکنی، x و k رو صرفا عدد در نظر گرفتم که کاربر وارد می کنه، نمیدونم دقیقا قصدت از اون k in x جیه! اون شرط قراره چی کار کنه؟

بعدا نوشت:منظورت از int کردن رو الان متوجه شدم، آره اگه عدد وارد میکنه کاربر و میخوای به صورت عددی باهاش کار کنی باید intش کنی ولی خب بازم اون شرط if رو متوجه نمیشم میخواد چی کار کنه!

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
int کنی ینی چی؟ مگه کاربر خودش عدد وارد نمیکنه؟ :-?
من صرفا براساس کد خودت نوشتم کاری که لازمه بکنی، x و k رو صرفا عدد در نظر گرفتم که کاربر وارد می کنه، نمیدونم دقیقا قصدت از اون k in x جیه! اون شرط قراره چی کار کنه؟

بعدا نوشت:منظورت از int کردن رو الان متوجه شدم، آره اگه عدد وارد میکنه کاربر و میخوای به صورت عددی باهاش کار کنی باید intش کنی ولی خب بازم اون شرط if رو متوجه نمیشم میخواد چی کار کنه!
آره چون که فقط با همین الگوریتم بلد بودم اینتیجر نکردمش ولی چون نمی تونستم براش شمارنده بذارم دیدم که نمیشه.
اون شرط ایف برای اینه که اگه کاربر عدد کا رو وارد کرد یکی به کانت اضافه بشه. صورت سوال اینه ان عدد از کاربر بگیره،تعداد تکرار عدد کا رو بشمره و موقعیت اولین و اخرین رو مشخص کنه.
اگه اینتیجر کنم دیگه نمیتونم بگم if k in xولی

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام
آره چون که فقط با همین الگوریتم بلد بودم اینتیجر نکردمش ولی چون نمی تونستم براش شمارنده بذارم دیدم که نمیشه.
اون شرط ایف برای اینه که اگه کاربر عدد کا رو وارد کرد یکی به کانت اضافه بشه. صورت سوال اینه ان عدد از کاربر بگیره،تعداد تکرار عدد کا رو بشمره و موقعیت اولین و اخرین رو مشخص کنه.
اگه اینتیجر کنم دیگه نمیتونم بگم if k in xولی
میتونی شرطت رو عوض کنی، کارتم راحت تر میشه!
if int(x) == int (k):
count+=1
موقعیت اولین و آخرینش هم همونجوری که گفتم بدست میاد راحت، فقط شرط هاش رو باید شبیه همین بکنی!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
میتونی شرطت رو عوض کنی، کارتم راحت تر میشه!
if int(x) == int (k):
count+=1
موقعیت اولین و آخرینش هم همونجوری که گفتم بدست میاد راحت، فقط شرط هاش رو باید شبیه همین بکنی!
آخ مرسیییی
کدتون رو متوجه نشدم برای موقعیت مکانی اما این کارم رو انداخت
بازم خیلی مرسی*__*

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام
آخ مرسیییی
کدتون رو متوجه نشدم برای موقعیت مکانی اما این کارم رو انداخت
بازم خیلی مرسی*__*
خواهش!
اون کارکردش اینجوریه که i داره مکان عددی که داره کد بررسی می کنه رو مشخص می کنه هر لحظه، fi مکان وقوع اولین k و la مکان وقوع آخریش!
if int(x) == int (k) and count == 0:
fi = i
اینجا بررسی میکنه اگه k مشاهده شده بود و اولین k بود، چون شمارنده تعداد kها صفره، موقعیت اولین k رو میذاره i در اون لحظه!
if int(x) == int (k):
la = i
اینم هر بار که k مشاهده میشه، موقعیتش رو میذاره تو la بنابراین وقتی آخرین k مشاهده بشه و تموم شه بعدش موقعیت آخریش توش ذخیره شده! که خب تو همین if میتونی count رو یکی بهش اضافه کنی!
بازم خواهش! :D

بالا