• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سکولاریسم

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
نظر تخصصی ولی نه
بله البته اينطوري بهتره ولي فكر نمي كنم بشه شخصيت و حرف يك فرد رو از شغل و عقايدش جدا كرد و اينكه به خاطر شغلش نتواند اظهار نظر كند به نظر خلاف آزادي است ولي نهايتا يك فرد اخلاقي شايد بايد خودش واضحا بيان كند كه اين يك نظر شخصي و خارج از دين است

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
اصلا همین اگر رو هم بر میدارم!
هر کس حق داره نظر تخصصی یا غیر تخصصیش رو بیان کنه! هر کس!
جناب لئوپارد!
ما اقتصاددانان،حقوقدانان، جامعه شناسان و فلاسفه و...بسیار کارکشته تری در کشور داریم تا حدی که نیازی به دخالت بعضی دیگر در همه ی امور نداشته باشیم

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
جناب لئوپارد!
ما اقتصاددانان،حقوقدانان، جامعه شناسان و فلاسفه و...بسیار کارکشته تری در کشور داریم تا حدی که نیازی به دخالت بعضی دیگر در همه ی امور نداشته باشیم
ببینید دخالت با نقد فرق داره. به نظر من حتی من هم حق دارم دولت رو نقد کنم.
دخالت قضیش جداست. حق دخالت کردن مستقیم نباید به هر کسی داده شه.(مثلا یکی از عقایدی که من دارم و عمدتا طرد میشه اینه که حق رای برای انتخاب رئیس جمهور نباید داده شه.مگه اینکه یه سری صلاحیت های لازم رو داشته باشه)

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
چرا فکرمی‌کنید هرکسی می‌تونه حکومت رو "نقد" کنه؟
من فکرمی‌کنم ما به عنوان مردم [با هرعقیده‌ای] خواسته‌هایی داریم و می‌تونیم مطالبه کنیم. ولی اگه به خواسته‌هامون نرسیدیم می‌تونیم نقد کنیم دولت رو؟ نه خیر. همون‌طور که وقتی یه نفر یه اثر ادبی شاهکار می‌خونه، نمی‌تونه چون صرفن اون داستان و نثر مطابق میلش!! نیست نقدش کنه. اصلا حق اینو نداره! مثل این می‌مونه که من که در حد روانشناسی دبیرستان اطلاعات دارم بیام فروید و یونگ و.. رو نقد کنم.
اون کسی که خواسته های ما رو در نظر نمی‌گیره، وظیفشه با توضیح و استدلال بگه چرا. یا برکنار بشه و کسی که به مردم اهمیت می‌ده مسئولیت به عهده بگیره. ولی کسی که چیزی از جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی و علوم‌سیاسی نمی‌دونه اصلا "چه‌جوری" می‌خواد "نقد" کنه؟ می‌شه همون مثال راننده‌تاکسیا. واقعن وقتی "نقد" کسی که فقط از یه گروه خاص چشم‌وگوش بسته پیروی می‌کنه و حتا بلد نیست فکرکنه رو می‌شنوید، حال‌تون بد نمی‌شه؟

• لایک
امتیازات: fteh

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
چرا فکرمی‌کنید هرکسی می‌تونه حکومت رو "نقد" کنه؟
من فکرمی‌کنم ما به عنوان مردم [با هرعقیده‌ای] خواسته‌هایی داریم و می‌تونیم مطالبه کنیم. ولی اگه به خواسته‌هامون نرسیدیم می‌تونیم نقد کنیم دولت رو؟ نه خیر. همون‌طور که وقتی یه نفر یه اثر ادبی شاهکار می‌خونه، نمی‌تونه چون صرفن اون داستان و نثر مطابق میلش!! نیست نقدش کنه. اصلا حق اینو نداره! مثل این می‌مونه که من که در حد روانشناسی دبیرستان اطلاعات دارم بیام فروید و یونگ و.. رو نقد کنم.
اون کسی که خواسته های ما رو در نظر نمی‌گیره، وظیفشه با توضیح و استدلال بگه چرا. ولی کسی که چیزی از جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی و علوم‌سیاسی نمی‌دونه اصلا "چه‌جوری" می‌خواد "نقد" کنه؟ می‌شه همون مثال راننده‌تاکسیا. واقعن وقتی "نقد" کسی که فقط از یه گروه خاص چشم‌وگوش بسته پیروی می‌کنه و حتا بلد نیست فکرکنه رو می‌شنوید، حال‌تون بد نمی‌شه؟
اين كه درست هست نقد كردن يا نه و اينكه بايد غير قانوني باشد متفاوت است. ساز و كار دموكراسي ازادي است و همين ازادي تك تك افراد و احترام به حقوق آن ها هرچند به نظر ما احمقانه منجر به دموكراسي مي شود

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
برای نقد لزوما نیازی به اطلاعات تخصصی زیاد نیست.من نظرمو در مورد عملکرد دولت میگم.اگه درست باشه بررسی میشه اگه نه هم که هیچ چی!
به قول دو تا بالایی میشه اینجوری میشه قضیه راننده تاکسی.
بابا! میخوایم نقد کنیم! نمیخوایم صرفا یک سری کلمات رو از دهان خارج کنیم!
باید اطلاع کامل داشته باشیم

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
به قول بالایی میشه اینجوری میشه قضیه راننده تاکسی.
بابا! میخوایم نقد کنیم! نمیخوایم صرفا یک سری کلمات رو از دهان خارج کنیم!
باید اطلاع کامل داشته باشیم
ببینید این که نقد ما درسته یا نه به نظر من "اصلا" مهم نیست!
یه کم فکر کنید رو چیزی که میگم.ببینید درسته یا نه.
من نقد میکنم.اگه درسته بررسی میشه.اگه غلطه بررسی نمیشه. مشکلش چیه؟
"فقط سوال آخر"

• لایک
امتیازات: Rrf

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
اين كه درست هست نقد كردن يا نه و اينكه بايد غير قانوني باشد متفاوت است. ساز و كار دموكراسي ازادي است و همين ازادي تك تك افراد و احترام به حقوق آن ها هرچند به نظر ما احمقانه منجر به دموكراسي مي شود

خب مطالبه‌کردن خواسته هامون آزادی نیست؟
خب کسی که بلد نیست استدلال کنه یا مطالعه نداره چه جوری میخواد حکومت رو نقد کنه؟ اگه از نبودن آزادی، یا چیزای دیگه ناراحته خب می‌تونه بگه و بخواد اینا رو. ولی نمیشه هرکسی، هر عملکردی از دولت رو نقد کنه که. میشه؟

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
ببینید این که نقد ما درسته یا نه به نظر من "اصلا" مهم نیست!
یه کم فکر کنید رو چیزی که میگم.ببینید درسته یا نه.
من نقد میکنم.اگه درسته بررسی میشه.اگه غلطه بررسی نمیشه. مشکلش چیه؟
"فقط سوال آخر"
اگر فردی مثل فارابی یا صدر المتالهین نقد کنه بررسی میشه...و نظر کارسازی هم ارائه دادن حتما
ولی کسی که قسمت اعظم مطالعاتش رو تفسیر قرآن تشکیل داده... مطمئن باش اگر هم نظر بده و نقد هم بکنه... قوت نقدش به پای نقد افراد متخصص نمیرسه
کسی جلو هیچکس رو نگرفته... نقد کنن
اعمال نقد های بالهوسی نباید اتفاق بیفته

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب کسی که بلد نیست استدلال کنه یا مطالعه نداره چه جوری میخواد حکومت رو نقد کنه؟ اگه از نبودن آزادی، یا چیزای دیگه ناراحته خب می‌تونه بگه و بخواد اینا رو. ولی نمیشه هرکسی، هر عملکردی از دولت رو نقد کنه که. میشه؟
خودتون یه کم فکر کنید ببینید منطقیه که همه ی حرفای یه بیسواد غلط باشه؟
طرف نقدشو میکنه اگه درست باشه بررسی میشه اگه درست نباشه نمیشه(100 امین بار :-")

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
منم گفتم هیچکس جلوی هیچکس رو نگرفته
دومین بار:-"

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.

اول اینکه لفظ بی سواد رو استفاده نکنید. ناآگاه فکرکنم بهتر باشه.
بعدشم چرا باید نقد "همه" بررسی بشه؟ باشه اگه اینطوره باید همه‌ی راننده‌تاکسیا و اینایی که تو محافل خانوادگی نظرات فاخر!! می‌دن رو جمع کنیم و تک تک بررسی کنیم؟ به نظرم درست نیست. و غیرممکنه.
حکومت وظیفشه خواسته های اولیه مردم رو برآورده کنه (مثل تحصیل رایگان، آزادی و..) و خب اگه اینا رو بخوایم مشکلی نیست. ولی آخه هرکاری دولت کرد ما باید بشینیم نقدش کنیم؟ خب باشه. نقد کنیم ولی چرا فکرمی‌کنید حرف همه قابل بررسیه؟

• لایک

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
البته ديگر وارد حيطه آزادي بيان شديم ولي شما "نقد" رو يك مقدار بيش از حد جدي گرفتيد ميشه گفت بيشتر "اعلام نظر" هست. انتخابات و يا همه پرسي بر مبناي همين ازادي هست و اگر بخواهيم باسواد و باهوش مجاز به نقد و بي سواد غير مجاز داشته باشيم دوباره ازادي از بين مي رود(برابرتري خوك ها) و به شرايط فعلي تنها با عوض شدن عمامه با كلاه فارغ التحصيلي يا مدرك جامعه شناسي مي رسيم
كسي نمي گويد اين نقد جدي گرفته شود، صرفا بايد حق ان وجود داشته باشد

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
البته ديگر وارد حيطه آزادي بيان شديم ولي شما نقد رو يك مقدار بيش از حد جدي گرفتيد ميشه گفت بيشتر اعلام نظر خود هست. انتخابات و يا همه پرستي بر مبناي همين ازادي هست و اگر بخواهيم باسواد و باهوش مجاز به نقد و بي سواد غير مجاز داشته باشيم دوباره ازادي از بين ميره(برابرتري خوك ها)
كسي نمي گويد اين نقد جدي گرفته شود، صرفا بايد حق ان وجود داشتن باشد

خب هرکسی می‌تونه نظرش رو برای خودش یا بین اطرافیانش نگه داره. می‌گم که؛ نقد "هرکسی" قابل "بررسی" نیست! متفکرای بزرگی داریم که عمرشون رو به استدلال و مطالعه گذروندن. نمیشه نقد هرکدوم از مردم رو بررسی کرد.

نقد کردن
فرهنگ فارسی معین
( ~. کَ دَ) [ ع - فا. ] (مص م .) 1 - چک یا جنسی را به پول تبدیل کردن . 2 - مطرح کردن ضعف و قوت یک اثر.

خب هرکسی نمی‌تونه ضعف و قوت یک حکومت یا عملکرد رو تشخیص بده. و اینجوری خیلی سلیقه ای میشه!

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
خب هرکسی می‌تونه نظرش رو برای خودش یا بین اطرافیانش نگه داره. می‌گم که؛ نقد "هرکسی" قابل "بررسی" نیست! متفکرای بزرگی داریم که عمرشون رو به استدلال و مطالعه گذروندن. نمیشه نقد هرکدوم از مردم رو بررسی کرد.

خب هرکسی نمی‌تونه ضعف و قوت یک حکومت یا عملکرد رو تشخیص بده. و اینجوری خیلی سلیقه ای میشه!
١. اشاره كردم كه نه من و شما نه متفكران و نه حتي دولت وظيفه ندارند نظر همه را بشنوند و بررسي كنند بلكه خود فرد مي توان به اقدامات مناسب اگر نظري دارد را إعلام كند و به اجرا بگذارد به كمك راي اكثريت يا...
٢. شايد نتوانند تشخيص دهند ولي سليقه آن ها جزو ازادي هاي ان هاست. اما دليل نمي شود كه نظر آن ها(اگر جزو حقوق آن ها نباشد) به اجرا گذاشته بشود

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
بحث کنیم راجع به:
۱. سکولاریسم در ایران: آیا اسلام از فرهنگ و سیاست کنونی ایران جدایی پذیر است؟ این جدایی چه تخریب هایی به بار میاورد و چه فوایدی دارد
۲. سکولاریسم: ریشه و عمل کرد در کشور های غربی
۳. سکولاریسم: چرا موافق و چرا موافق

k1a

None
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
یه جورایی نظام باید سکولار باشه و نباید باید ها و نباید ها با دین به مردم القا بشه
به نظر من دین باید جدا کارشو بکنه و سیاست به طور کامل ازش جدا باشه.

بالا