• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سکولاریسم

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
پاسخ : سکولاریسم

همینجا لازمه جلوگیری کنم از رفتن تاپیک به سمت بحث اعتقادی
لطفا اینکارو نکنید تاپیک فرسایش میشه،وقتی تو جامعه شناسیه از جامعه صحبت کنید نه اینکه مثلا برید تو دینو اینا،مقدسات یک حریمین که خب بالاخره اگه وسط کشیده بشه جلوی بحث منطقی و درستو میگیره
بحث درست بحثیه که سکولار باشه یجورایی و الا با دین که نمشه قضاوت کرد این قضیه رو،باید بدون دین و از خارج دین به قضیه با توجه به نتیجه ئو ها آثارش حرف زد

julia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان

فک کن من از اسلام چیزی نمی دونم.ببین،یه اصطلاحی هست به نام پلورالیسم دینی.(یعنی رسیدن به خدا و...بستگی به دین و مسیر منتخب توسط فرد نداره،که خب میگذریم)اماهدفم از معرفی این اصطلاح این بود که تو فقط نباید این مسئله رو از روزنه ی اسلامی و پیامبر و امام علی و... نگاه کنی.من نسبت به اون چیزایی که تو جامعه دیدم حرف می زنم.حالا اگر هم بخوایم جواب سوالتو بدیم،باید بگم که تعریف حکومت اسلامی در اون زمان متفاوت بود و کسی که این رو اولویت قرار داده بود از تعریف دقیق اون آگاهی داشت.اما الآن این طور نیست.اون موقع استفاده از دین بود و الآن سو استفاده.دین شده یه پوشش برا توجیه 1 سری از مسائل.به طور مثال:
مسائل اقتصادی بخشی از سیاست رو تشکیل میدن.وقتی طرف میاد میگه فشار های اقتصادی منو نورانی تر میکنه و عده ی زیادی(باز هم میگم ناآگاه و چشم بسته) این فرد رو قبول داشتن،در برابر این حرف واکنشی نشون میدن که خب این خودش نشون دهنده ی اینه که اشتراک دین و سیاست باید کم باشه.مشت نمونه ی خروار است...

فکر نمی کنم لازم به توضیح بیشتر باشه.

• شروع کننده موضوع

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

اصن موضوع رف یه طرف دیگه :-"
حالا من جهتِ بازگشت به روال نظرِ خودم ـو بگم ...
ببینین ، من قطعا نمیتونم بگم خوبه یا نه ... ولی یه سری مزایا داره این سکولاریسم ...
قطعا این امکان نداره که توی یه کشور ، همه ی مردم ، بلا استثنا با یه دین موافق باشن و دخالت دین توی مسائلِ سیاسی ، باعث میشه که هم به اون دین بی حرمتی بشه (دقیقا مثلِ الانِ ایران، که خیلیا واقعا مخالفِ اسلام ـن) و هم دیدِ مردم نسبت به اون دین عوض بشه یا اشتباه بشه !پس از این جهت سکولاریسم خوبه !

+درضمن این بحث هم سیاسی ـه و هم دینی!راجع به همه ی جهاتش باید بحث بشه اینجا!

julia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان

نباید اسم 1 دین خاص روی کشور باشه.مثلا جمهوری اسلامی...

H.E

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان ۱|فـرزانگان 3
شهر
ـتهران
دانشگاه
دانشـگاه تهــران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایــشی

اول باید ببینیم داریم در مورد چه جامعه ای صحبت می کنیم...چون ممکنه تو یه جامعه ای این موضوع جواب بده..ولی تو یه جامعه دیگه نه
اکثریت مردم ایران و نسل های گذشته یک ریشه دینی داشتن
همچین جامعه ای نمیتونه به طور کامل سکولار بشه
یعنی چی به طور کامل ؟ یعنی اجتماع..دولت...و ... سکولاریزه شن
کشور ما مثله جوامع غرب نیست که برای دین یه مکان کاملا جدا..مثله کلیسا داشته باشه
ما مسجد داریم..مسجدی که در نماز جمعه اش هم یکسری خطبه مطابق مسایل اجتماعی و دینی گفته میشه
همچین جامعه ای دولت سکولار و قبول نمیکنه
پس ما باید اول به جای سکولازیره کردن بخش هایی مثله اقتصاد یا دولت...عقل و وارد قضیه کنیم...
باید اگاهی مردم رو ببریم بالا...
با بالا بردن اگاهی مردم یکسری دلایل دینی که تو سیاست دخالت پیدا کرده رو جدا می کنن
دلایلی که اساس و پایه نداره
یا کسی که در راس قرار داره میتونه تشخیص بده کجا داره سو استفاده میشه
با گذروندن این مرحله که شاید سال ها طول بکشه...میشه دید که مردم امادگی پذیرش سیاستی که همه اش بر اساس مسایل انسانی و مادی هست رو دارن یا نه
وگرنه تو این مراحل زمانی سکولاریسم هم جواب نمیده.چون هنوز جامعه قدرت پذیرش این موضوع رو نداره...

sAr@ rsH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 2
شهر
اصفهان-اصفهان
دانشگاه
شریف انشالله :))

کلّاً دین یه قانونه برای مملکت داری ولی من برای این کشور مخالفم:|
چونکه سران از دین سوء استفاده میکنن...و این اتفاق باعث شده خیلی از جوونا من جمله خود من چهره واقعی اسلام و نبینن و درک نکنن!

sAr@ rsH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 2
شهر
اصفهان-اصفهان
دانشگاه
شریف انشالله :))

به نقل از אוּרִיאֵל :
چهره ی واقعیه اسلام همینه … :]
+ دین هیچ وقت یه قانون برای مملکت نبوده …
قاعدتا دین میتونه قانون یه مملکت باشه مثل بقیه کشورا ولی توی کشور ما از دین سوء استفاده میشه ( همون طور که فرمودم :D)

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از אוּרִיאֵל :
کدوم کشور بزرگی ؟؟؟!!!… حتی اسرائيلشم که ینی صهیونیستن بیشتر از همه سکولاریسمو رعایت میکنن …

+ این که اسلام میگه خونبهای زن مسلمان عمد و غیر عمدش پنجاه شتره [nb]ماده ۳۰۰ قانون اسلامی …[/nb]در حالی که جزای قطع بیضه ی چپ مرد 66 شتره میتونه [nb]ماده ۴۳۵ قانون اسلامی … [/nb] قانون یه مملکت باشه ؟؟؟!!!… این که تو اندازه ی بیضه ی چپه منم ارزش نداری دقیقاً چه تأثیری رو مملکت داره ؟؟؟!!!… این قانونه ؟؟؟!!!… این شما رو به کمال میرسونه ؟؟؟!!!… این باعث میشه برين بهشت که ارزشتون از بیضه ی چپه جنس مخالفم کمتر باشه ؟؟؟!!!…

به نظر منم تصویب قوانین اینجوری باشه خیلی مشکل پیش میاد

البته یه چیزی رو اضافه کنم اکثر اینجور قوانینی که توی قانون اساسی ما هستش رو اسلام حقیقی نگفته امااسلامی که واسه ما تعریف شده......

نمیخوام بحث به حجاب کشیده بشه اما برای مثال میارم: مثلا توی دین اسلام رعایت حجاب برای زنان وهم چنین مردان واجبه... خب حالا این شده یه قانون توی کشورما که هرکی حجاب نداشته باشه مجازات میشه...

قانون یعنی چیزی که اگه رعایتش نکنی مجازات میشی اما اعتقاد چیزیه که قانون و زوری نیست...
پس به نظر من مسائل اسلامی واعتقادی باید به عهده ی افراد گذاشته بشه نه اینکه به صورت قانون باشه که هرکسی که حتی کوچکترین اعتقادی به اونا نداره مجبور بشه رعایتش کنه....

حجاب رو ادامه ندید فقط مثال بود ازاین مثالها زیاده توی قانون جمهوری اسلامی. .....

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از אוּרִיאֵל :
ببین مردم یه چند تا چیز کوچولو میدونن فکر میکنن اسلام حقیقی همونه که اینا میگن و فکر میکنن نمونش خوده شما و …
البته نمی خوام بگم اطلاعاتتون کمه ها ولی الان مثلاً هر کدوم از اینا و قوانین اسلامی به طور کامل اثبات شدست و هزار تا مدرک اسلامی دارند برای خودشون اما اکثراً چون در اطلاع این دلایل نیستن و سطحی نگری ميکنن فکر میکنن نه اینا اشتباهه در حالی که حداقل واسه هرکدومشون یه آیه برای تأئید میشه پیدا کرد … و البته این بیشتر یه روشه برای پوشاندنه کاستی های اسلام …

پ.ن: این دلایل و مدارکی میگم فقط اثبات کننده ی قانون بودنشون و به هیچ عنوان توجیح نمیکنه اونا رو …

حرف شما درسته
اما من خیلی هم به اسلام حقیقی ایمان دارم چیزی که ازحرفام پیدا نیست. اما من میگم این مبحث (قاطی شدن دین وسیاست)چیز درستی نیست ببین اعتقاد من اینه (شایدم غلط باشه)
من میگم همه ادیان یه سری چیزهای خاصی دارن که مثلا به عنوان مسلمان یامسیحی یاحتی یهودی کسی که واقعا اون دین رو پذیرفته باید رعایتشون کنه. دین یه چیز نسبیه یعنی همه به یک اندازه درمورد احکامش بهش اعتقاد ندارن مثلا همه قوانین نیوتن رو توی فیزیک قبول کردن اما متاسفانه همه قوانین خدا رو قبول نکردن. قانون چیزیه که برای نظم جامعه وبرای اینکه جامعه ازهم نپاشه وبه هرج ومرج نرسه تصویب میشه.مملکت ما یه مملکت اسلامیه همه قوانینی که خداوند توی قرآن آورده رو میشه حتی بادلایل منطقی توجیهش کرد البته نیازی به توجیه هم نیست هرانسانی اگه خدارو باعشق بپذیره وازته دل بهش ایمان داشته باشه حرفاشم گوش میده.اما مسئله اینجاست که این احکام واین حرفها اجباری توش وجود نداره .یعنی هرکسی هرچقدر که ایمان داشته باشه میتونه بهشون عمل کنه.اما قانون چیزیه که اجباره وباید رعایت بشه.من میگم خداوند خودش بنده هایی رو که حرفاشو گوش ندن مجازات میکنه پس حکومت حقی برای مجازات کردن اونا نداره.
مشکل بزرگتر اینه : بااین کارها اسلام هم یواش یواش ازبین میره .......
میدونم شاید حرفام پراز اشکال باشه ولی خب این حرفا میتونه تغییر پیدا کنه.

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

دین و سیاست هر کدومشون تنهایی به اندازه ی کافی ب مردم صدمه زدن ! پس بهتره میکس این دو رو باهم نداشته باشیم ! (;

folle

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan G
شهر
gorgan

بقول ی نفر حکومت نباید دینی باشه حاکم باید دیندار باشه ...

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
ببینید یکی از وظایف روحانیت از نظر من نقد دولته. وقتی که خود روحانیت دولته دیگه چه نقدی باقی میمونه؟ دین باید دولت رو نقد کنه.وقتی که دولت خود دینه دیگه کی میتونه دین(و در نتیجه دولت) رو نقد کنه؟ جدای از این، برخی مسائل دینی هستن که در طول زمان و مطابق با شرایط زمان باید عوض شن.و وقتی که نمیشن به مشکل میخوریم.
و یه نکته ی دیگه ای هم که هست وقتی حکومت دینی باشه یه جورایی حق اونایی که دین متفاوت با دین حاکم دارن(یا کلا ندارن) خورده میشه.
باید قبول کرد عقاید دینی یه نفر لزوما عقاید دیگر مردم نیست. بهتره با هم بحث کنن و compromise کنن(واقعا لغت فارسیشو پیدا نکردم :|)
دین قدرت مطلق میاره. قدرت مطلق یه شمشیر دو لبست. وای به حال روزی که قدرت مطلق بیفته دست نااهلش(اَز وی سی تودِی :-")
من با سکولاریسم موافقم.

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
وظیفه روحانی حتی نقد حکومت هم نیست چون اصلا چیزی درباره نحوه اداره کشور نخونده که بخواد نقد کنه

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
  • لایک
امتیازات: CPHM

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
روحانیت اسمش روشه
فقط درباره معنویت و روح و جن و پری و بهشت
و... باید نظر بده نه اقتصاد!
امام خمینی هم گفته روحانیت نباید در مسایل حکومتی دخالت کنه

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
فكر مي كنم بهتر باشه اينطور گفت كه:
روحانيت وظيفه اش حكومت و يا نقد حكومت نيست
ولي يك روحاني مي تواند به عنوان يك فرد، نظر سياسي و اقتصادي داشته باشد

• لایک
امتیازات: fteh

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
فكر مي كنم بهتر باشه اينطور گفت كه:
روحانيت وظيفه اش حكومت و يا نقد حكومت نيست
ولي يك روحاني مي تواند به عنوان يك فرد، نظر سياسي و اقتصادي داشته باشد
نظر تخصصی ولی نه

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
کسی که به دین خودش معتقده احتیاجی به جامعه ی دینی نداره، وقتی جامعه ی ما اسلامی باشه صد در صد زرتشتی و مسیحی و یهودی و... از جامعه ناراضی و در نهایت ضرر برای کشور و مردمه، بنابراین برای کشوری که -تقریبا مثل همه ی کشور ها- از ادیان متفاوت تشکیل شده نظام سکولار خیلی بهتره

بالا