• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تعارفات و فرهنگ‌های غلط ایرانی‌ها

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
پاسخ : ایرانی ها و تعارف

من خودم شغالت میکشم بدون تعارف چیزی بتوب مهمونی بردارم یا ... :-[
ولی دیگه بعضی وقتا اعصاب ادم خورد میشه مثلا من خودم یک عمه دارم وقتی میشینی تو خونش تا از هر مدل شیرینی میوه یا.... یک چیزی بر نداری ولت نمیکنه
سر سفره ی شام که اصلا ادم از گلوش پایین نمیره
اما چه کنیم ما ایرانیا عادت کردیم به تعارف تیکه پاره کردن

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از هيدن زاده :
مثلا يه وقت هست همه چي فراهمه برا اينكه يكيو به عنوان مهمون دعوت كنيم.
خودمونم از بودن با اون مهمون لذت ميبريم.
اينجا تعارف زدن مشكلي نداره.
آره خب طبیعیه.
مثلا شما یه بار رفتین خونشون حالا دعوتشون کنین.یا اصلا میخواین به عنوان مهمون دعوتشون کنین.این خیلی فرق داره با تعارف های الکی.تعارف یعنی مثلا یه آشنارو تو خیابون ببینی حالا هی اصرااااااااار که بیا بریم خونمون ازتون ناهار پذیرایی کنیم! کافیه اونم یهو بگه باشه بریم! حالا باید برگردی خونتون تازه با مهمون! اما اینکه مثلا زنگ بزنی خونه یکی بگی فلان روز بیاین خونه ما مهمونی فرق میکنه.
به نقل از mohammadreza128 :
بابا این حرفا چیه خیلی هم خوبه [-( بابا خب بگید چرا مخالفید به نظرم اصلا برای روابط عمومی خیلی هم عالیه مشکلش چیه؟
مشکلاتشو تو پستای قبلی گفتیم! دردسر و فاصله بین افراد.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از RoZh!n D :
آره خب طبیعیه.
مثلا شما یه بار رفتین خونشون حالا دعوتشون کنین.یا اصلا میخواین به عنوان مهمون دعوتشون کنین.این خیلی فرق داره با تعارف های الکی.تعارف یعنی مثلا یه آشنارو تو خیابون ببینی حالا هی اصرااااااااار که بیا بریم خونمون ازتون ناهار پذیرایی کنیم! کافیه اونم یهو بگه باشه بریم! حالا باید برگردی خونتون تازه با مهمون! اما اینکه مثلا زنگ بزنی خونه یکی بگی فلان روز بیاین خونه ما مهمونی فرق میکنه.مشکلاتشو تو پستای قبلی گفتیم! دردسر و فاصله بین افراد.
كسي تو خيابون كسي رو دعوت نميكنه.
دعوت يني از قبل تدارك ديدي ولي يه وقت كسي رو همين جوري ميگي بياد خونتون.
فوقش يه چاي هم بخوره.

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از هيدن زاده :
كسي تو خيابون كسي رو دعوت نميكنه.
دعوت يني از قبل تدارك ديدي ولي يه وقت كسي رو همين جوري ميگي بياد خونتون.
فوقش يه چاي هم بخوره.
ببین منظورم اینه که یه وقتایی آدم خودش میخواد،یه نفرو دعوت میکنه.حالا فرقی نداره کجا.اما بعضی وقتا آدم تو رو درواسی میمونهو تقریبا "مجبور میشه" بگه بیاد.اینا باهم فرق دارن.حالت اول اسمش تعارف نیست.

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

خوب بعضی از عادات تو بعضی از فرهنگها هست که بعضیا دوست ندارن.
درسته تا یه حدیش خوبه ولی بقیش نه.

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

اگه در تعادل باشه خوبه ... یکم مهربونی و خوشرویی و احساس بد نیست
تعارف همیشه دروغ نیست شاید مبالغه باشه ولی گاهی حس واقعیه... مثلا "فدات بشم" ...ی جور تعارفه در اصل کمتر کسی پیدا میشه ک واقعا جونشو واسه چیزی بذاره ولی اکثرا ب کار میبرن .. (غیر از اونایی ک دروغه) نمیتونی بگی بقیه دروغ میتونه باشه چون ب هر حال احساس داره ( یعنی چون خود فرد مقابل میدونه ک عمرا طرف واسش بمیره معنی" قربونت برم" واسش جا افتاده)

از نظر ادب خیلی خوبه
مثلا داری ی چیپس میخوری و ب دوستت هم میگی بخوره چون دلت نمیاد تنها بخوری (فرض کنیم تعارف نیست و رسما دوست داری ک تنها نخوری ) ... ولی ادب میگه ک اگه نفر سومی اونجا هست ک آشناست بهش تعارف بزنی که اکثرا قبول هم نمیکنه اون فرد ولی اینجوری بهتره...حتی اگه خورد هم بد نیست
تعارف تا حدی یاد میده گاهی ایثار داشته باشیم درسته ک برخلاف میله

اگه نیت ریا نباشه و واسه دل خودمون باشه بد نیست در حد نرمال چیز خوبیه ...
نه شور نه بی نمک ( ی همچین ضرب المثلی)

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از hidden :
اگه در تعادل باشه خوبه ... یکم مهربونی و خوشرویی و احساس بد نیست
تعارف همیشه دروغ نیست شاید مبالغه باشه ولی گاهی حس واقعیه... مثلا "فدات بشم" ...ی جور تعارفه در اصل کمتر کسی پیدا میشه ک واقعا جونشو واسه چیزی بذاره ولی اکثرا ب کار میبرن .. (غیر از اونایی ک دروغه) نمیتونی بگی بقیه دروغ میتونه باشه چون ب هر حال احساس داره ( یعنی چون خود فرد مقابل میدونه ک عمرا طرف واسش بمیره معنی" قربونت برم" واسش جا افتاده)
آره اما وفتی آدم میگه "فدات شم!" که تعارف نیست.ابراز احساسات واقعیه.مثلا یکیو دوس داریم یا یه کاری برامون کردیم.یه جورایی همون دوست دارمه مصطلحه.اما اگه شما تعارف نعریفش میکنین قبول دارم که مشکلی نداره.ابراز احساساته دیگه.

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

خوب بودن خوبه!!!
اما تارف به نظر من بیشتر وقتا دوروغه!!!

85050093

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین اصفهان

تا یه بارش بدک نیست اما بد از اون بیخوده
تعارف بسته به چیزی داره که میخوای تعارف کنی!

راضيه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشكي

من هم از تعارف متنفرم به نظرم اگه از خودمون شروع كنيم واين تعارف بازيا رو برداريم شايد در اينده برداشته شه

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از راضيه :
من هم از تعارف متنفرم به نظرم اگه از خودمون شروع كنيم واي تعارف بازيا رو برداريم شايد در اينده برداشته شه
الان اگه یه گروه کوچکی از آدما (مثلا ما) بخوان اینکارو بکنن فقط اطرافیان طردشون میکنن.متاسفانه مردم ما خیلی فقط به ظاهر نگاه میکنن.

راضيه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از RoZh!n D :
الان اگه یه گروه کوچکی از آدما (مثلا ما) بخوان اینکارو بکنن فقط اطرافیان طردشون میکنن.متاسفانه مردم ما خیلی فقط به ظاهر نگاه میکنن.
اگه ادم بخواد اين جوري فكر كنه كه هيچي درست نميشه

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از راضيه :
اگه ادم بخواد اين جوري فكر كنه كه هيچي درست نميشه
چرا! اما آدم باید واقع گرا باشه! این کار نیاز به یه قدرت یا حداقل تعداد افراد بیشتر داره...

راضيه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از RoZh!n D :
چرا! اما آدم باید واقع گرا باشه! این کار نیاز به یه قدرت یا حداقل تعداد افراد بیشتر داره...
فرد فرد جمع گردد وانگهي افراد شود
ولي بايد كمكم شروع كنيم حالا نه اينكه ييهو عوض شيم ولي اگه كمكم باشه اطرافيان تركمون نميكنن
تازه اگه يكي بدونه طرف ذاتا اهل تعارف نيس ناراحت هم نميشه

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

آره دقیقا!! اگه شما بدونی که یکی اهل تعارف نیست عمرا از کاراش ناراحت نمیشی .. من که شخصا تو بیشتر مواقع تعارف رو میذارم کنار اما واقعا بعضی وقتها نمیشه .. ایکاش میشد راه حلی واسش پیدا کرد حالا فوقش ما هم گذاشتیم کنار ما چند تاییم 10 تا ؟100 تا؟1000تا؟ به نظرتون تاثیری داره؟ من فک میکنم چیزی نیست که انقدر سریع بشه گذاشتش کنار. باید ملت به این واقعیت برسند .. تو هیچ جای دیگه مثل ایران اینطور تعارف بازی نداریم .. ریشه پیدا کرده به این راحتی هم که میگین قابل برداشتن نیست باید ریشه کن شه ..

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

به نقل از شواليه سبز :
آره دقیقا!! اگه شما بدونی که یکی اهل تعارف نیست عمرا از کاراش ناراحت نمیشی .. من که شخصا تو بیشتر مواقع تعارف رو میذارم کنار اما واقعا بعضی وقتها نمیشه .. ایکاش میشد راه حلی واسش پیدا کرد حالا فوقش ما هم گذاشتیم کنار ما چند تاییم 10 تا ؟100 تا؟1000تا؟ به نظرتون تاثیری داره؟ من فک میکنم چیزی نیست که انقدر سریع بشه گذاشتش کنار. باید ملت به این واقعیت برسند .. تو هیچ جای دیگه مثل ایران اینطور تعارف بازی نداریم .. ریشه پیدا کرده به این راحتی هم که میگین قابل برداشتن نیست باید ریشه کن شه ..
این قسمت پستت یه جورایی امضاتو نقض کرده ... همه جریانات از تعداد کم شروع شده
تعارف هم اگه منو شما بخوایم فوقش 3 نسله
اگه هر کودوم از ما ی خانواده رو تربیت کنه اونوقت کم کم این فرهنگ میشه ... فرهنگ ما ک تو چند دهه خیلی سریع غربی داره میشه دیگه تو یه مورد چیزی نیست

من خودم دارم سعی میکنم تعارف نداشته باشم ( قبلش هم خیلی نداشتم ) خیلی حال میده ...جنبه ی افراد رو هم بالا میره ...راحت هر حسیو بگی خیلی خوبه

star72

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

تعارف زماني خوبه كه الكي نباشه يعني وقتي به طرف ميگي بفرماييد و طرف هم فرماييد(!) نخواي بكشيش.
من كه خودم انتي تعارفم البته از نوع الكيش

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از hidden :
تعارف هم اگه منو شما بخوایم فوقش 3 نسله
اگه هر کودوم از ما ی خانواده رو تربیت کنه اونوقت کم کم این فرهنگ میشه ... فرهنگ ما ک تو چند دهه خیلی سریع غربی داره میشه دیگه تو یه مورد چیزی نیست

من خودم دارم سعی میکنم تعارف نداشته باشم ( قبلش هم خیلی نداشتم ) خیلی حال میده ...جنبه ی افراد رو هم بالا میره ...راحت هر حسیو بگی خیلی خوبه
قانع شدم تا حدودی.اما به سرعت امکان پذیر نیست.یعنی خیلی باید روش کار بشه.تبلیغات هم خیلی مهمه.اما مشکل اینه که بعضی افراد که ما دوستشون داریم،جنبه ندارن.تو فامیل و آشنا ها هم کم نیستند.میدونن من اهل تعارف و این حرفا نیستم اما بازم تا یه چی میشه بهشون برمیخوره.به نظر من باید به آدما بفهمونیم اینظوری فقط خودشونو بقیه رو اسیر کردن و علاوه بر اینکه باعث صمیمیت نمیشه، دور هم میکنه آدمارو از هم.
مثلا چند وقت پیش تو یه مهمونی ای کلی آدم وایساده بودن به هم دیگه تعارف میکردن که بفرمایند شام!! همینجوری وایساده بودن،هرکی به بغل دستیش میگفت شما بفرمایید...اما هیچ کدومشونم نمیفرماییدن!
درحالیکه حدس میزنم تعداد زیادیشون (از جمله خود من!) تو دلشون اعصابشون خورد شده بود که این مسخره بازیا چیه.خب به رسم احترام اول یه نفر که بزرگتره بره بعدشم بقیه.
یه مشکل دیگه اینه که خیلی از مردم میدونن اما جرئت عمل کردن ندارن.

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از hidden :
تا حدودی این حرفتو قبول دارم اما امضای من جریانش فرق داره ما کم نیستیم اونایی هم که مقابل ما هستن در اصل با ما هستن اما میترسن .!اما کلیت حرفتو می پذیرم چون اول ماهم کم بودیم (;

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از شواليه سبز :
تا حدودی این حرفتو قبول دارم اما امضای من جریانش فرق داره ما کم نیستیم اونایی هم که مقابل ما هستن در اصل با ما هستن اما میترسن .!اما کلیت حرفتو می پذیرم چون اول ماهم کم بودیم (;
اتفاقا به نظر من خیلی شبیه اند.مردم ایران خیلی حرفو فکرشون عین همه.اما جرئت ندارن.میترسن چیزی از دست بدن بنابراین بروز نمیدن.

بالا