• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تعارفات و فرهنگ‌های غلط ایرانی‌ها

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
پاسخ : فرهنگ های غلط ِ ایرانی‌ها

شاید یه ذره کلی باشه،ولی به نظرم به مفهوم فرهنگ نزدیک تره نسبت به دروغ و...(همون طور که گفتن اینا عادات اجتماعی بده،نه فرهنگ)
یه چیز بد تو جامعه ی ما اینه که خودمونو تو یه سری چارچوبا محدود کردیم.عرف رو بیش از حد برای خودمون مهم کردیم و کسی رو که خودشو ملزم به عمل در این چارچوبا نمی دونه رو غیر طبیعی می دونیم...پشت سرش حرف می زنیم و مثلا میگیم می خواد جلب توجه کنه،می خواد بگه من فرق دارم،می خواد...
چی میشه من با تی شرت و شلوار بَگ برم عروسی؟شما فرض کن اصن قشنگ ترین لباسمه!واقعا بهتر نبود خارج از این قوانین که "این لباس،لباس عروسی نیست"هر کسی لباس مورد علاقه شو می پوشید؟همه تو عروسیا تو یه مایه نبودن؟
من درِ نوشابه های قوطی رو کردم تو یه حلقه جا سوییچی به کیف مدرسه م وصل کردم.چرا معاون بم میگه سال دیگه با این کیف نمیای مدرسه؟با فرم مدرسه مشکلی داره؟
چرا وقتی فامیلامون از شهرستان میگم حال ندارم برم خونه خاله فلانی ببینمشون مامانم میگه پشت سرت حرف در میارن میگن رفتیم تهران فلانی بمون سرم نزد؟
همه ی این حرف در آودن ها و غیبت ها و...اینایی که گفتید از تبعات گیر کردن ما تو این چاچوب عرفی مسخره س.آدمایی که در هر موقعیتی رو نوشیتی از هم دیگه ن...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از MOTAHARE-G :
شمام بگین کدوم فرهنگ بیشتر اعصابتونو به هم می ریزه یا چهره ی ایرانو خراب تر می کنه!
من با غیبت از همه بیشتر مشکل دارم ! از نظر دینیم اگه بیخیال شیم ( که گناه کبیرس ! ) از نظر اخلاقی واقعا بده ...
ینی دیگه از نظر مردم بد نمیاد ! شده عادت ! اصن نمیشه دو نفر صحبتشون طولانی شهُ راجبه یکی دیگه حرف نزنن ... :-<

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

کل مراسم ازدواج از بیخ

8226

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان X
شهر
مشهد

یکی ااز عادتای بد جا افتاده تو کشور ما چشم و هم چشمی و مصرفه زیاده همین یکی از دلایلی یه که ما نمی تونیم خیلی پیشرفت کنیم
((فلانی فلان چیزو داره پس منم باید داشته باشم که از اون کم نیارم )) متاسفانه معمولا خانوما این جوری ان بعدم میرن سر شوهر بدبخت شون رو میخورن و غرغر می کنن........ [-( [-(
یکی از دلایل این عادت ترس از حرف مردمه که اینم عادت بدی یه .... و بر می گرده به همون غیبت که شما هم گفتین متاسفانه توی بیشتر مجالس شده نقل مجلس ( بیشتر خانوما ) شده یه چیزایی تو مایه های نوخودچی خورونه برره ای ها (;

MR.ARSHIA

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
SH.SOLTANI
شهر
كرج
دانشگاه
؟؟

هيچ فرهنگي بد تر از اين نيس كه بعد از انجام يه كاري ميگيم"خسته نباشي".وقتي يه نفر از فرهنگ هاي ديگه اينو بشنوه خندش ميگيره چون به نظر تمامي اونها كهري كه خستگي نداشته باشه كار نيس و به نوعي كوچيك كردن زحمات طرفه
خسته نباشين :)) :)) :D :D

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از MR.ARSHIA :
هيچ فرهنگي بد تر از اين نيس كه بعد از انجام يه كاري ميگيم"خسته نباشي".وقتي يه نفر از فرهنگ هاي ديگه اينو بشنوه خندش ميگيره چون به نظر تمامي اونها كهري كه خستگي نداشته باشه كار نيس و به نوعي كوچيك كردن زحمات طرفه
خسته نباشين :)) :)) :D :D

اتفاقا این یه مورد استثنائا خیلی هم خوبه.
این یه تعارف بیخود نیست. وقتی من به یکی که کار کرده میگم خسته نباشید منظورم این نیست که کاری که کردی کار کوچیکی بوده. منظورم اینه که خستگیش از تنت در بره.
نوعی تشکر و ابراز محبته.

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

یه فرهنگ دیگم هست که میگن بهش تعارف چرت:
چایی که نمیخوای برات بیارم نه؟ اون بنده خدا میمونه تو تعارف چی بگه ؟ نمیخوام ممنون !!!!!!!!!! :-< :-"

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

البته یه سری فرهنگا که دارین میگین فقط مختص به " فرهنگ ایرانیا " نیستا ! :-??

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

فرهنگ های غلط ِ ایرانی‌ها به نظر من:

غيبت مي كنن

تو هر مغازه اي به پاي طرف مي افتن تخفيف بده

زياد به جزعيات هم توجه دارن (ديدي فلاني دندون پنجم شمال غربي شو پر كرده؟؟؟!!!)

دو تا خانوم كه به هم مي افتن مي گن اوا كاش تو مرد بودي من از زن ها خوشم نمياد!!

بعضي زن ها خودشونو تحقير مي كنن (مرد سالاري)

همه ميدونن تو سناي كم بچه ها چه رفتاري نشون ميدن يعني تو راهنمايي جو گيرن و تو دبيرستان خودبزرگ بيني دارن!!!

يه چيزاي خيلي پيش شا افتاده رو بزرگ مي كنن (يه مثال: اگه هاي اسكول ميوزيكال1 رو ديده باشين يه جاش اون دختر سياه پوست از رقصنده هاي تيم مي پرسه:تروي يه ستاره نيست؟؟؟ براي اينكه به گابريلا بفهمونه اون ستارس و همه شون مي گن آره و مي خندن و مي رن! حالا اگه تو ايران بود اونا مي گفتن اين دختره به تروي چشم داره!!!!!!!)

8320

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج

محدودیت هایی که برای یه زن بیوه بوجود میارن و حرف هایی که پشت سرش میزنن خیلی خیلی عذابم میده

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

بدترین اش به نظر من اینه که تویه خیابون بی قانونی شده مهارت واسه زندگی اجتماعی!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اولا به نـظر من این کار ها اسـمش فرهنگ نیست ؛ یه سری مفاهیم هستن که با هم فرق دارن مثل فرهنگ هنجار عادات و ...
این ها یه سـری هنجار های ِ غلط ( نا هنجار ) هایی هستن که رایج شـدن تو جامعه ! فکر کنم همش ُ بقیه گفـتن ؛ فقط نباید یادمون بره اینایی که داریم ازشون ایراد میگیریم خودمونیم و باید اول از همه از خودمون شـروع کـنیم ! با حرکات کوچیک ! مثلا دیدین مردم چه قد تو خیابون زل می زنن به بقیه ؟ خودتونم توجه کـنین می بینین بعضی وقتا اینجوری می شین ؛ این مثلا کوچیک ترین قدمه که می تونیم برداریم ، بیرون که می ریم سرمون تو کار خودمون باشـه .. بعد هم بیشـتر و بیشـتر ...

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

همین زل زدن به بقیه هم که گفتی عادته. اما خب فرهنگ چیه؟ فرهنگ مجموعه ای از عادات اجتماعی و عرف ها و هنجارهای یک جامعس دیگه.
در واقع عادت هامون رو درست کنیم، فرهنگمونم کم کم درست میشه.

sana.sh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
عمران

به نظر من بدترین عادتی که قدیمیا دارن تبعیض هاییه که بین دختر و پسر قائل میشن مثلا دختر خانواده میخواد بره بیرون برای خودش خرید میگن نمیخواد، پولتو بده به مثلا داداشت، اون بره بخره.مگه دختر خانواده حق نداره از خونه بره بیرون؟؟؟؟؟؟
یا کارای دیگه که پسرا میتونن انجام بدن اما به دلیل این تبعیض ها و محدودیت ها دخترا نمی تونن انجام بدن.
مثلا یکی از این خانواده های قدیمی که عشق پسرن بعد چند تا بچه ی دختر، خانومه یه پسر به دنیا میاره ... خدا به حال اون دخترا برسه که از دست این تبعیض ها چیا که نمیکشند.

mahsa_77

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Rafsanjan

بنظرم بدترین فرهنگ ما اینکه فک میکنن اگه دختر وپسر باهم
تو یه کلاس باشن سر یه ساعت نشده باهم دوست میشن بابا ما اینقدر بی جنبه نیستیم ~X( ~X(

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

جدا از عادت بد روبوسی ممنون میشم مشخص شه بالاخره سه بار باید رو بوسی کنیم یا دوبار!من هر دفعه ضایع میشم.وقتی من می خوام دوبار روبوسی کنم یارو می خواد سه بار رو بوسی کنه...وقتی من می خوام سه بار رو بوسی کنم یارو بعد همون بار دوم سرشو برده کنار... ~X( :((

AT.K

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین اصفهان
شهر
اصفهان

دیدین بعضی آقایون با عرض معذرت آب دهنشون رو وسط خیابون پرت میکنند بعدم راحت سرشونو میندازند زیر و میرند...وای من آخر یه بلایی سر یکی از این اقایون میارم!!!به نظر من این یکی از بدترین عادتهاست. :-&

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از hatter :
جدا از عادت بد روبوسی ممنون میشم مشخص شه بالاخره سه بار باید رو بوسی کنیم یا دوبار!من هر دفعه ضایع میشم.وقتی من می خوام دوبار روبوسی کنم یارو می خواد سه بار رو بوسی کنه...وقتی من می خوام سه بار رو بوسی کنم یارو بعد همون بار دوم سرشو برده کنار... ~X( :((
خیلی وحشتناکه!اونم وقتی تو یه مراسمی بخوان بت جایزه اهدا کنن اونوقت جلو همه آدم ضایع می شه! :-[
به نظرم باید یه کمیته ای تشکیل شه به طور رسمی تصویب کنه دو تا بسه دیگه! :D

• لایک
امتیازات: raman

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

به نقل از MOTAHARE-G :
خیلی وحشتناکه!اونم وقتی تو یه مراسمی بخوان بت جایزه اهدا کنن اونوقت جلو همه آدم ضایع می شه! :-[
به نظرم باید یه کمیته ای تشکیل شه به طور رسمی تصویب کنه دو تا بسه دیگه! :D
تازه در این مواقعی که من ضایع میشم فامیلامون هار هار هار هار می خندن که:"تا سه نشه بازی نشه!" ~X(

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از ROzhiN :
همین زل زدن به بقیه هم که گفتی عادته. اما خب فرهنگ چیه؟ فرهنگ مجموعه ای از عادات اجتماعی و عرف ها و هنجارهای یک جامعس دیگه.
در واقع عادت هامون رو درست کنیم، فرهنگمونم کم کم درست میشه.
من فک می کنم فرهنگ مفهوم گسترده تریه ؛ مجموعه ای از نیاز ها و دغدغه یه جامعه که توی ِ قالب ِ یه رفتـار در میاد ؛ یه چیزی تو این مایه ها ؛ به نظرم به اینا نباید گفت فرهنگ :-?? یعنی به نظرم اسم هر رفتاری ُ نباید گذاش فرهنگ :-??
به نقل از mahsa_77 :
بنظرم بدترین فرهنگ ما اینکه فک میکنن اگه دختر وپسر باهم
تو یه کلاس باشن سر یه ساعت نشده باهم دوست میشن بابا ما اینقدر بی جنبه نیستیم ~X( ~X(
مثلا این فرهنگ نیس تفکر غلطه !

بالا