• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تعارفات و فرهنگ‌های غلط ایرانی‌ها

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران
پاسخ : تعارفات و فرهنگ‌های غلط ایرانی‌ها

تعارف زدن اونم الكي ، واقعا زشته.
از اون زشتر هم اينه كه تعارف نزني اما بيان و زود پسر خاله شن :-\ مثلا من ميخواستم چند تا عكس (دو -سه تا ) بهش نشون بدم فقط . بعد دوربينو از دستم گرفت و همه ي عكسارو ديد :| چه رفتاريه آخه؟؟ :| :-<

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

قشنگيش زمانيه كه ته دل راضي نيستي و تعارف مي كني

مثلا خونت به هم ريختس ها . اما ميگي جان من تشريف بياريد منزل. از طرف متنفر هم هستي :-w

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من يكي كه هيچ وقت دلم نمياد به كسي بگم قابل نداره چون بعد يه بار كه طرف جدي گرفت L-: و برداشت ساعت خوشگلمو برد ديگه روم نميشه بگم شوخي كردم :> خاك تو سرم نكنن چقدر خجالتيم :-[

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

تعارفات الکی
شما یاواقعا قصد دارید اون کارو برای فرد انجام بدید یا فقط توی رودربایسی گیر کردید و یه تعارف الکی کردید
اولی که هیچی درباره ی دومی میتونم بگم یکی از بدترین فرهنگ های غلط ماایرانیاست
اینکه کاری رو نمیتونیم انجام بدیم یا نمیخوایم ولی برای خودشیرینی یاهرچیز دیگه ای قبولش میکنیم

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.

× تعارف در فرهنگ ایرانی نمونه‌ای از احترام متقابل و تاکید بر رتبه اجتماعی که شامل طیف وسیعی از رفتارها در جامعه‌است.[nb]ویکی پدیا[/nb]
خیلی از مکـالمات روزمره ما ؛ به تعـارف میگذره؛ اما این تعارف خوب ِ یا بد؟

× چند وقت ِ پیش شبکه 4 یه برنامه گذاشته بود [nb]فکر کنم تا خوشبختی راهی نیست :-?[/nb] بعد روانشناسه میگفت :
تعـارف تا وقتی خوب ِ که مثلا خود فرد ِ میزبان واقعا بخـواد مهمون پیشش بمـــونه؛ یعنی خود فرد تعارف کننده رضایت داشته باشه از تعـارف ـش .

× رُک بودن خوب ِ ؛ میشه متضـاد ِ تعـارف هایی که اشخـاص از روی رضایت انجـام نمیدن؛ امـا نه در اون حدّی باشه که فرد مهمـان ناراحت بشه.

× خیلی ها تعـارف کردن رو نوعی احترام میدونن؛ در حد ّ ِ متعـادل ـش آره اما وقتی بیش از حد بشه؛ دیگه نمیشه نوعی ادب و یا احترام بدونیم.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

من مثل خیلی از سمپادیا مشکل روابط اجتمایی دارم.همش سرم تو کتابه ازاین چیزا سردرنمیارم.مثلا وقتی میری برا روبوسی 2بار باید بوس کنی یا3بار.یا اصلا باید فقط بقل کنی یا اصلا باید شونشه بوس کنی؟من میرم مسجد یه جور روبوسی میکنن!مدرسه یه جور!توفامیل یه جور!راهنماییم کنید خیلی مهمه

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

تااونجا ک من میدونم توحالت عادی معمولا3باره.امابین دوستا یاهمون تومدرسه هرکسی ی روشی داره خب.بعضیام روبئسی رو دوس ندارن ک در این مواقع بغل کفایت میکنه

roya0112

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه1
شهر
کرموووون
مدال المپیاد
....
دانشگاه
پیام نور روستای ده بالا
رشته دانشگاه
ابیاری گل های قالی

اووووووووووووف اینقده بدم میاد ازاینایی میریم خونشون مهمونی همش موقع شام تعارف میکنن..خوب بزار طرف بخوره اخرش تعارف کن...نه دم به دقیقه بگی:بفرمایین..توروخدا بخورین...چراچیزی نمیخورین؟ :-& >:p

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من ب نظرم این یکی از موضوعات خوبیه ک جای بحث بیشتر داره
ی مسئله ای ک تعارف و کلا این تیپ روابط اجتماعی ک من اسم"مبهم"میذارم روشون دارن اینه ک قراردادها در موردشون فرق میکنه..یا اینجوری بگم ک قرادادی وجود نداره و آدما با ذهنیت های مختلفشون میفتن ب جون هم تو این مسائل (:|
ببینید مثلا نمیدونم دیدین تا حالا یا نه ک وقتی یکی بهتون ی خوراکی ای تعارف میکنه بخورین اگه دفعه ی بعد شما تعارف نکنین بهش ممکنه ناراحت بشه
درحالی ک خب شما خیلی منطقیه بش بگین مگه من مجبورت کرده بودم تعارف کنی یا مثلا بت گفتم اگه بم تعارف کنی منم بت تعارف میکنم دفعه بعد؟..
نمیدونم تونستم برسونم منظورم رو یا نه.
منتها این"انتظار داشتن"ه کار رو خراب میکنه..
پس نه تنها تعارف مفید نیست میتونه ب جون هم بندازه آدما رو ب نظرم..

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از پوریا عابدی :
من ب نظرم این یکی از موضوعات خوبیه ک جای بحث بیشتر داره
ی مسئله ای ک تعارف و کلا این تیپ روابط اجتماعی ک من اسم"مبهم"میذارم روشون دارن اینه ک قراردادها در موردشون فرق میکنه..یا اینجوری بگم ک قرادادی وجود نداره و آدما با ذهنیت های مختلفشون میفتن ب جون هم تو این مسائل (:|
ببینید مثلا نمیدونم دیدین تا حالا یا نه ک وقتی یکی بهتون ی خوراکی ای تعارف میکنه بخورین اگه دفعه ی بعد شما تعارف نکنین بهش ممکنه ناراحت بشه
درحالی ک خب شما خیلی منطقیه بش بگین مگه من مجبورت کرده بودم تعارف کنی یا مثلا بت گفتم اگه بم تعارف کنی منم بت تعارف میکنم دفعه بعد؟..
نمیدونم تونستم برسونم منظورم رو یا نه.
منتها این"انتظار داشتن"ه کار رو خراب میکنه..
پس نه تنها تعارف مفید نیست میتونه ب جون هم بندازه آدما رو ب نظرم..

اره ولی خوب این دیگه در مورده نسله فعلی خیلی کمتر دیده میشه. چیزی که تقریبن همیشه استفاده می کنیم اینه : تعارف بگیر نگیر داره!

ما نمی تونیم از مردم انتظار داشته باشیم که چیزیو بخوان یا نخوان پس وقتی قصد نداریم چیزی رو به اشتراک بذاریم بهتره اصلن پیشنهادش نکنیم!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مازیمون :
اره ولی خوب این دیگه در مورده نسله فعلی خیلی کمتر دیده میشه. چیزی که تقریبن همیشه استفاده می کنیم اینه : تعارف بگیر نگیر داره!

ما نمی تونیم از مردم انتظار داشته باشیم که چیزیو بخوان یا نخوان پس وقتی قصد نداریم چیزی رو به اشتراک بذاریم بهتره اصلن پیشنهادش نکنیم!
اصل قضیه با گذر زمان و نسل ها تغییری نمیکنه مازیار
شاید الان شعور مردم رسیده باشه و دیگه انتظار دقیقا همون کارو نداشته باشن.چ میدونم مثلا اگه بردیشون رستوران شام دادی دیگه الان اونقد میفهمن ک دقیقا انتظار اونو نداشته باشن..
مثل سابق نیس ک مردم بگن ی بار اومده خونمون ی بار باید بریم خونشون :D و این از مزایای مدرنیته هست و بسیار هم عالی
منتها اصل قضیه آیا برطرف شده؟..یعنی الان اون انتظار درونی شاید اینقدر نمود خارجی نداشته باشه اما از بین رفته؟...از تعارف بگذریم.تو ی لطفی در حق دوستت میکنی.چ میدونم مثلا چیزایی ک قوانین نانوشته ی دوستین.مثلا وقتی حالش بده میشینی پای درددلش
ولی وقتی تو حالت بده فرض کن اون جواب بده"بازم ک تو دپ زدی"
در حالیکه تو انتظار چیزی مثل رفتار خودت رو داشتی.درحالیکه این اصلا یک انتظار با پیش زمینه ی منطقی نیست.

فکر کنم یکیه حرفمون!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از پوریا عابدی :
اصل قضیه با گذر زمان و نسل ها تغییری نمیکنه مازیار
شاید الان شعور مردم رسیده باشه و دیگه انتظار دقیقا همون کارو نداشته باشن.چ میدونم مثلا اگه بردیشون رستوران شام دادی دیگه الان اونقد میفهمن ک دقیقا انتظار اونو نداشته باشن..
مثل سابق نیس ک مردم بگن ی بار اومده خونمون ی بار باید بریم خونشون :D و این از مزایای مدرنیته هست و بسیار هم عالی
منتها اصل قضیه آیا برطرف شده؟..یعنی الان اون انتظار درونی شاید اینقدر نمود خارجی نداشته باشه اما از بین رفته؟...از تعارف بگذریم.تو ی لطفی در حق دوستت میکنی.چ میدونم مثلا چیزایی ک قوانین نانوشته ی دوستین.مثلا وقتی حالش بده میشینی پای درددلش
ولی وقتی تو حالت بده فرض کن اون جواب بده"بازم ک تو دپ زدی"
در حالیکه تو انتظار چیزی مثل رفتار خودت رو داشتی.درحالیکه این اصلا یک انتظار با پیش زمینه ی منطقی نیست.

فکر کنم یکیه حرفمون!

اره حرفامون یکیه.

ولی خوب ببین من اینطوریم که وقتی به کسی کمکی می کنم هیچ وقت انتظاره برگشت ندارم.

ولی خوب خیلی بعیده کسی رو مهمون کنم!

خوب عزیزم هر دو دانشجوییم. تو می خوای دوست دختره من باش! می خوای دوستم یا هر کسی دیگه! هر جفتمون خرج داریم و خوب اگه قراره بیرون بریم باید پولشو دنگی بدیم!

یا مثلن وقتی بلیطه سینما ۳۰ رینگته من عمرن خودمم نمی رم بیکارم پوله یه نفره دیگه رو هم بدم ؟ =))

باز الان خوب درامدم بیشتر شده ولی دو ساله پیش من خودمم سینما نمی رفتم. یعنی زندگی دانشجویی خود به خود طوریه که کسی هم توقع نداره مهمونش کنی. حتا اگه دوست دخترت یا دوست پسرت باشه.

بالا