• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تعارفات و فرهنگ‌های غلط ایرانی‌ها

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
پاسخ : بد ترین فرهنگ ایرانیا...؟

مثلا نمایشگاه کتاب!هرکی می خواد غرفه ها رو ببینه باید بره دوطرف راهرو و از نزدیک ببینه غرفه ها رو.وسط راهرو باید واز باشه برا آدمایی که نمی خوان وایسن و فقط می خوان عبور کنن.ایرانیا همینجوری که دارن راه میرن یهو همون وسط راهرو وایمیسن...یه نیگا اینور...یه نیگا اونور... :-"بعد از همان دور تابلوی فلان انتشارات را به همراهشان نشان می دهند...بعد مشورت می کنند که بروند اینور راهرو یا آنور... :-? ~X(ملت پشت سرشون هم که فقط می خوان رد شن از صمیم قلب آرزو می کنند که ای کاش بوق داشتند! L-: :((

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

بدترين فرهنگ ما ايرانيا دروغ هستش
يني واقعا از اين بدتر فرهنگ ديگه پيدا نميشه كلا همه چي رو خراب ميكنه ~X( ~X(

مونا پ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ف یک تهران.
شهر
تهران

بد ترین فرهنگ ایرانیا تعارفای بیش از حدشونه! آخه ینی چی؟؟

یارو آیفون چار گرفته یکی بش میگه چقد باحاله مبارک باشه! اونم میگه قابل نداره!! اصن ینی چی؟

زنگ مینن مامانمو دوت میکنن خونشون بعد مامان من با اینکه کلی خونش به هم ریختس میگه: نه!! شما بیاین! بعد کلی کار میکنه و خودشو خسته میکنه با اینکه خونه اونا همه چی آماده بوده.

ایرانیا باید بفهمن تعارف اومد نیومد داره!

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از hatter :
مثلا نمایشگاه کتاب!هرکی می خواد غرفه ها رو ببینه باید بره دوطرف راهرو و از نزدیک ببینه غرفه ها رو.وسط راهرو باید واز باشه برا آدمایی که نمی خوان وایسن و فقط می خوان عبور کنن.ایرانیا همینجوری که دارن راه میرن یهو همون وسط راهرو وایمیسن...یه نیگا اینور...یه نیگا اونور... :-"بعد از همان دور تابلوی فلان انتشارات را به همراهشان نشان می دهند...بعد مشورت می کنند که بروند اینور راهرو یا آنور... :-? ~X(ملت پشت سرشون هم که فقط می خوان رد شن از صمیم قلب آرزو می کنند که ای کاش بوق داشتند! L-: :((
در همین راستا!یه چیز وحشتناک دیگه هم هست:مثلا خانومه و دخترش دارن راه می رن یهو چن تا آشنا می بینن !اوه همون وسط می ایستن و رو بوسی و چاق سلامتی این چطوره و اون یکی چی کار می کنه و وای به حال پشت سریا! :D

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

این که خیلی تو حریم خصوصی دیگران دخالت می کنیم :(
مثلا تو فامیل یکی بچه دار نشده چند ساله, صد نفر می پرسن چرا؟ مشکل از کیه؟ حالا چی کار می کنین؟ یا شماره فلان دکتر و بدم؟ :rolleyes:
اخه به ما چه؟ :-w

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

تعارف بی مزه و بیجا!!!
قربون صدقه های مسخره ی الکی!!!
واقعن دچار این حالت میشم گاهی اوقت.. :-& :-&

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

احساس می کنم تاپیک بیشتر جنبه ی اجتماعی داره تا تاریخی ؛
اگر قراره راجع به تاثیر ِ تاریخ روی ِ فرهنگ صحبت شـه ؛ خب من اینجا سوال رو پرسیدم ! امـا اگر قراره فقط راج به عادات و هنجار های غلط ِ ایران بحث شـه فکر نمی کنم جاش اینجا باشـه ؛ نویسنده‌ی تاپیک پاسخگو باشـه !

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

بدترین فرهنگ ایرانیا به نظر من اینه که تا به هم میرسن میپرن همو بغل میکنن و روبوسی های حال به هم زن و ... !

nastaran1r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
East Azerbaidjan
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

تعارف **
دروغ **** :-ss
بی نظمی***** #-o
محدودیت**
حرف درآوردن پشت مردم* :D

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از 'SaYnA' :
احساس می کنم تاپیک بیشتر جنبه ی اجتماعی داره تا تاریخی ؛
اگر قراره راجع به تاثیر ِ تاریخ روی ِ فرهنگ صحبت شـه ؛ خب من اینجا سوال رو پرسیدم ! امـا اگر قراره فقط راج به عادات و هنجار های غلط ِ ایران بحث شـه فکر نمی کنم جاش اینجا باشـه ؛ نویسنده‌ی تاپیک پاسخگو باشـه !
نه همون مورد دومیه!که البته من گفتم هر فرهنگی می تونه باشه حتی مربوط به گذشته :"به نظرم جالب میومد که هر کی بگه از نظرش بد ترین فرهنگ ایرانی چیه و واسش دلیل بیاره.که فک کنم در اکثر موارد این مربوط می شه به زمان حال!همون چیزی که ما داریم ازش ضربه می خوریم!"

خب راجع به فرهنگه دیگه!من فک کردم اینجا باهاس باشه!شما می گی کجا باهاس باشه؟

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

اسم اغلب این ها که شما میگید فرهنگ نیست یه سری عادت نا مطلوبه :(

که توی جامعه رواج پیدا کرده و کمتر کسی پیدا میشه که بگه اونها بدن و خودش اونها رو انجام نده :(
نا خود آگاه در درون ما نهادینه شده و با اینکه ما از خیلی هاشون رنج میبریم یه روزه میرسه که خودمون اون کار رو انجام میدیم :|

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر
پاسخ : فرهنگ های غلط ِ ایرانی‌ها

یکی دیگه از عادت های بد یا فرهنگ های بد ایرانیا ، زود قضاوت کردن و یک کلاغ چهل کلاغ کردنه

طرف بدون اینکه اطلاعاتی در مورد اون موشوع داشته باشه ، قضاوت میکنه و سریع هم بقیه رو با خبر میکنه ، به نوعی خبرکشی میکنه

یا اینکه مثلا یه خبری میشنوه ، صد برابر بد ترشو به بقیه میگه

مثلا یارو یکی رو با یه دختر تو خیابون میبینه ، بعد میره میگه من فلانی رو با دوست دخترش دیدم ، نفر بعدی هم میگه حتما با هم ناکجا آباد هم رفتن :D

در صورتی که اون دختر خواهرش بوده ، خب این حرفا باعث میشه که اون طرف نتونه دیگه سرشو بالا بگیره

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از !Poorya! :
یکی دیگه از عادت های بد یا فرهنگ های بد ایرانیا ، زود قضاوت کردن و یک کلاغ چهل کلاغ کردنه

طرف بدون اینکه اطلاعاتی در مورد اون موشوع داشته باشه ، قضاوت میکنه و سریع هم بقیه رو با خبر میکنه ، به نوعی خبرکشی میکنه

یا اینکه مثلا یه خبری میشنوه ، صد برابر بد ترشو به بقیه میگه

مثلا یارو یکی رو با یه دختر تو خیابون میبینه ، بعد میره میگه من فلانی رو با دوست دخترش دیدم ، نفر بعدی هم میگه حتما با هم ناکجا آباد هم رفتن :D

در صورتی که اون دختر خواهرش بوده ، خب این حرفا باعث میشه که اون طرف نتونه دیگه سرشو بالا بگیره
:D
اي بابا
به مسئله ي خيلي مهمي اشاره كردي پوريا
وقتي مردم براي هم ديگه اينجوري حرف در ميارن ديگه تو جامعه احساس ارامش نميكني و با خودت ميگي كه هر لحظه ممكنه براي كوچك ترين كاري كه انجام دادم حرف هاي بي ربط بزنن

متاسفانه اين مسئله به يكي از عادت هاي مردم ايران تبديل شده و من تو جمع هاي بسياري بودم كه براي بقيه حرف در مياوردن(البته من خودم سعي ميكنم اين كارو نكنم ها :D)

مرسي اقاي فرح نيا :D

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

دقیقا چیزایی که بقیه بچه ها گفتن :

-تعارف های مسخره
-ماچ و بوسه، اونم ســـه بـار!!
-و...
اما خب چه فایده؟ اینجا بیایم اشکالای فرهنگمونو بگیم و بریم؟ همین عادات ما هستند که خیلی وقتا از اینکه ما خودمون باشیم جلو گیری میکنن.
به نظر من بیاین یه حرکتی بزنیم که فرهنگارو کمتر کنیم. مثلا من شخصا تازگیا وقتی یه جایی میریم که تعداد زیادی فک و فامیل هستند،ماچ و بوسه نمیکنم. فقط با همه دست میدم.
بیاین فکر کنیم چطوری میشه این فرهنگارو درست کرد. :-? 8->

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از ROzhiN :
اما خب چه فایده؟ اینجا بیایم اشکالای فرهنگمونو بگیم و بریم؟ همین عادات ما هستند که خیلی وقتا از اینکه ما خودمون باشیم جلو گیری میکنن.
به نظر من بیاین یه حرکتی بزنیم که فرهنگارو کمتر کنیم. مثلا من شخصا تازگیا وقتی یه جایی میریم که تعداد زیادی فک و فامیل هستند،ماچ و بوسه نمیکنم. فقط با همه دست میدم.
بیاین فکر کنیم چطوری میشه این فرهنگارو درست کرد. :-? 8->
خب یه سری هستن که مشکلی با این عادات ندارن حتی میگن خوبه و یه سری دیگه مثل من وشما بدشون میاد و میگیم زشته

ما فقط میتونیم خودمون اینا رو انجام ندیم تا کم کم جا بیفته ، یا اونایی رو هم که با این عادات غلط مشکل دارن به انجان ندادن اونا دعوت کنیم

چون نمیشه اخلاق و رفتار بعضی ها رو تغییر داد

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

تعارف خیلی بده!بدترین نیس ولی بده...

و اون یکی که خیلی بدتره حس تمسخر که تو همه هس!فرهنگ نیس...ولی...
این دومی خیلی ضربه میزنه...

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از !Poorya! :
خب یه سری هستن که مشکلی با این عادات ندارن حتی میگن خوبه و یه سری دیگه مثل من وشما بدشون میاد و میگیم زشته

ما فقط میتونیم خودمون اینا رو انجام ندیم تا کم کم جا بیفته ، یا اونایی رو هم که با این عادات غلط مشکل دارن به انجان ندادن اونا دعوت کنی
چون نمیشه اخلاق و رفتار بعضی ها رو تغییر داد

بله ولی تعدادشون خیلی کمه. من تاجایی که دیدم بیشتریا (خصوصا افرار جوون تر، مثلا زیر 50 سال ) با این فرهنگا مشکل دارن، اما هیچکس جرئت شکستنش رو نداره.
اخلاق و شخصیت رو نمیشه تغییر داد. مثلا بعضیا ذاتا آدمی هستن که به همه چی خیــــلی اصرار میکنن و نمیشه تغییرشون داد. اما فرهنگ جامعه رو میشه یواش یواش تغییر داد.
مثلا همین اینکه خیلیا اصرار دارن پول خرید بقیه رو حساب کنن. من میگم تاجایی که مهمون کردن باشه خوبه. برای مثال من یه اتفاق خوبی برام میفته، همه دوستام رو بستنی مهمون میکنم. اما دلیلی نداره وقتی دو نفر میرن سوپر نفری 10 هزار تومن خرید میکنن، هی اصرار داشته باشن برای همدیگه رو حساب کنن.

دقیقا این اتفاق برای من افتاد :

امروز با دوستم رفتم سوپر مارکت دوستم گفت میدونی که من اهل تعارف نیستم، منم گفتم میدونی که منم نیستم و هر کس بی هیچ دردسری مال خودش رو حساب کرد و اومدیم بیرون.

اینطوری میشه کم کم بعضی فرهنگارو از مد انداخت.

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

غیبت ! حرصم میگیره ! های حرصم میگیره ! اصن نمیشه بهش اعتماد کرد ! الان پیش من بد یکی دیگه رو میگه دو دقه دیگه منو با اسفالت کوچه یکی میکنه ! البت ترجیح میده که من اون جا نباشم ! اگه وقتی یکی داره غیبت میکنه یه جوری بهش حالی کنیم که آقا نکن ! ناراحتی برو به خودش بگو دیگه همه حالیشون میشه که دیگه گذشت ئوران خوش زیراب زنی !!! X-( X-( X-(

کاربر حذف شده 8031

مهمان

اینقدر بدم می یاد وقتی از یه چیزی تعریف می کنی حتما باید بگی ما شا الله و بزنم به تخته و .... :-& :-& :-& :-& :-&
یا وقتی که که داریم از یه چیزی مثل خر (بلا نسبت شما) صحبت می کنیم باید بگیم بلا نسبت شما.. :-& :-& :-& :-& :-&

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

دورویی + غیبت خیلی زیاده تو ایرانی ها، بخصوص در خانوم ها (واقعیته، جبهه گیری نکنید)
پُشت تلفن طرف می گه "ببخشیدا، زحمتت دادم..." این می گه "نه به خدا، شما هروقت مشکلی داشتی ما رو خبر کن، خداحافظت عزیزم" ... بعد که قطع می کنه "زنیکه پر رو، هروقت مشکل داره میاد سراغ ما... با اون عروس فلان فلان شده اش"
غیبت هم همینطور، تو یه گروهی غیبت یکی رو می کنن که وقتی با اون می شینن غیبت یکی دیگه رو می کنن و ...
همچنین تعارفات الکی که خودشون اسمشو می ذارن "احترام" و من اسمشو می ذارم همون دورویی و چاپلوسی
بیشترش به نظرم گفته شد تا حالا

بالا