• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی
پاسخ : اثبات یا نقیض وجود خدا

به نقل از parastoo :
ببین، اگه کسی از اولِ زندگیش با این باور بزرگ شده باشه فایده نداره، اما کسی که فکر کرده بهشو رسیده به این تو سنِ من و تو، اگه یه چیزی به نظرش منطقی بیاد، قاتع می شه.
من کاملا با حرفت موافقم به نظرم این اصلا درست نیست که بدون تحقیق یه چیز مث پرستش کردن
به نقل از جوجه سمپادی :
،برای کسی که به خدااعتقادنداره واین براش یه باورشده هرچیم بگی قانع نمیشه دقیقامثه یه بچه است. من فقط وظیفه ام میدونسم که تاحدی بتونم تلنگری بزنم
اما تویی که خدا رو قبول داری باید بتونی کسی که خدا رو قبول نداره با دلایلت متقاعد کنی وگر نه دلایلت خوب نیست و ممکنه خودت متقاعد بشی!

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

خوب دنیا که خود به خودی نیست که...
باس منشأش رو پیدا کرد...
من هم خدای خودم رو همون به وجود آورنده این همه چیز میزارم
یه استدلال دیگه
هر وقت بلایی سرم میاد هر کاری میکنم میبینم به جایی نمیرسه اما وقتی از خدا کمک بخوام اوضاع بهتر میشه :D

loverman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
tehran

به نقل از شهریار :
خوب دنیا که خود به خودی نیست که...
باس منشأش رو پیدا کرد...
من هم خدای خودم رو همون به وجود آورنده این همه چیز میزارم
یه استدلال دیگه
هر وقت بلایی سرم میاد هر کاری میکنم میبینم به جایی نمیرسه اما وقتی از خدا کمک بخوام اوضاع بهتر میشه :D
آهان
اونوقت چرا خدای تو باید خود به خودی باشه ؟ منشا نداره ؟

استدلال دومت رو هم که بیخیال :))

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

باورش دارم چون باور ندارم این"بدبختی با نام عشق"و تمام پروسه هایش اتفاقی باشد...

negin faqih

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگانــِ امـیـنــِ یکـــ
شهر
جَهــانـــ / ٢
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

باورش دارم چون حسش کردم.......

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

ایجاد کننده تاپیک به نظر من خیلی گنگ عمل کرد تو توضیح اصول و بنیاد های Atheism ! من بهتر توضیح میدم :

در کل دلایل رد خدا رو میشه تو 3 گروه دسته بندی کرد : 1.براهین استقرایی 2.بی نیازی از اقامه برهان 3.براهین قیاسی

براهین استقرایی :

براهین خداناباورانه استقرایی یا تجربی یا براهین مبتنی بر شواهد میخوان وجود خدا رو با مشاهده ما از جهان ناهمخوان نشون بدن . مهم ترین این براهین عبارتند از :
برهان شر ( که قدیمی ترین و جدی ترین و خطیر ترین برهان استقرایی رد خداست ! )
برهان اختفای الهی
برهان طراحی ضعیف
برهان وحی های متناقض

بی نیازی از اقامه برهان :

در دوره معاصر، برخی فلاسفه خداناباور چون برتراند راسل ارائه برهان در اثبات عدم وجود خدا را اصولاً ناممکن دانستند، و اشیای موهومی را مثال آوردند که رد کردنشان ممکن نیست، اما این ردناپذیری باعث نمی شود که باور به وجودشان موجه باشد. راسل برای تمثیل گفته اش قوری چای سماوی ( که به قوری چای راسل هم معروف است ) را مطرح کرد . با استقبال از مفهوم قوری آسمانی، اژدها در گاراژ من توسط کارل سیگن ( مشابه قبلی بود لینک ندادم ) و هیولای اسپاگتی پرنده به وسیله بابی هندرسون مطرح شدند.
اما گروهی که از یک سو نظر راسل را مطلوبشان دیدند، و از سوی دیگر بی علاقه به ارائه برهان برای بیخدایی هم نبودند، درصدد جمع این دو خواسته برآمدند؛ و به این ترتیب اسب تک‌شاخ صورتی نامرئی زاده شد. اسبی که هرچند موهومی است، و بی اعتقادی به آن دلیل و برهان نیاز ندارد، اما به دلیل خود-متناقض بودن، قابل رد است. بر این اساس پلی میان تمثیل راسل و براهین منطقی اثبات عدم وجود خدا زده شد.

براهین قیاسی :

براهین قیاسی اثبات عدم وجود خدا ، خدا را موجودی خود-متناقض می خوانند و بنابراین خدا ممتنع الوجود خواهد بود. مهم ترین براهین قیاسی به شرح زیرند :
خدای حفره ها
پارادوکس قدرت های مطلق
برهان اراده ی آزاد
اشکال امتناع قرارگیری خدا در یک رابطه علّی ( پیچیدست ، ولش کنین :D )
و همچنین براهین ناسازگاری صفات الهی

تا اینجا 12 برهان و دلیل برای عدم وجود خدا گفتم ، بیاین شروع کنیم به نقد این برهان ها ! ( چه خوبه که از برهان شر شروع کنید )

( البته من خودم به شرط‌بندی بی‌خدا یا Atheist's Wager معتقدم که میگه حتی اگه دلیلی برای وجود خدا نداشته باشیم عاقلانه تره که به وجود خدا معتقد باشیم )

(صرفا جهت به جریان انداختن دوباره بحث :-" :D )

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

باورش دارم چون کمک هاش رو در سخت ترین شرایط حس کردم...

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

خدا رو باور دارم چون اطرافیانم باور داشتن
اما کاشکی میشد خودم به وجود خدا پی ببرم

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

خدا رو باور دارم چون اعتقاد دارم که یکی خالق ِ من بوده، ولی از اعماق ِ وجودم.
نه فقد ظاهریُ برا خودنمایی.

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

باور دارم چون از هرطرف که نگاه کنی ،هرجوری که فک کنی،هرمنطقی که داشته باشی
آخرش به این نتیجه میرسی که خدا وجود داره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

همشون نوعی قیاسی هستند...
چون میخوام پستای تو سایت هر چ کمتر باشه بیشتر از این پست نمیدم اینجا...ب حرفم بفکرین اگه نگرفتین پ.خ بدین

ali.m

کاربر فعال

به نقل از This is me :
١٠٠٪مخالفم. كى گفته خدا هيچ علاقه يا خواسته اى نداره؟؟
مگه خودش تو قران نگفته فلان كارو بگنيد مستحبه خوشحال ميشم. يا نگفته اون كارو نكنيد(خواستست ديگه)
از ما خواسته، برای خودِ ما؛ گفته فلان کار مستحبه و انجام دادنش برای خودتون در دنیا و آخرت خوبه.

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

بحث سر اینه چرا خواسته
پس اون چیزی که میخواد رو نداره !
پس کامل نیست

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

به نقل از s.l.v.n :
پارادوکس قادر مطلق
مشهورترین تقریر از دستهٔ پارادوکس‌های قدرت مطلق، به نام پارادوکس سنگ این چنین بیان می‌شود: آیا یک وجود قادر مطلق می‌تواند سنگی بسازد آن چنان سنگین که خودش نتواند آن را بلند کند؟
اگر نمی‌تواند؛ قادر مطلق نیست.
اگر می‌تواند؛ چون نمی‌تواند آن را بلند کند؛ قادر مطلق نیست.

این پارادوکس معمولاً جهت تبیین نامحتملی وجود خدای قادر مطلق کاربرد دارد.
دوست عزیز
وجود سنگی که خدا هم نتونه اون رو بلند کنه ممتنعه. و خداوند نسبت به ممتنعات قدرت نداره.
یعنی این گزاره به طور کلی ممتنع الوجوده و عدم آفرینش اون خللی در قدرت مطلق واجب الوجود محسوب نمیشه

به نقل از s.l.v.n :
به تصریح جان سوا:

۱. اگر جهان علت رخداد چیزهاست، علت آن علت چیست؟ هیچ‌کس/هیچ‌چیز. این منطقا پذیرفتنی است.

۲. علت آن علت کی روی داده است؟ تنها پاسخ منطقا پذیرفتنی «هیچ‌وقت» خواهد بود. زیرا اگر علت جهان در یک زمان خاص روی داده باشد، آن جهان بی‌زمان نخواهد بود.

پاسخ این مسئله در علت قرار دادن خدا برای آن علت نهفته است. زیرا در آن صورت ما باید همان پرسش را دربارهٔ خدا بپرسیم. پس ما باید درک کنیم که تنها توضیح منطقی اینست که علت و اثر «نمودهای حواس» هستند که انسان‌ها به عنوان موجودات محدود در زمان و مکان تجربه می‌کنند، اما از نظر یک مرجع بی‌زمان هیچ‌چیز واقعا اتفاق نمی‌افتد، پس آن جهان خالی از علت و در نتیجه اثر است. آن جهان فقط وجود دارد.
به طور مختصر باید بگوئیم که در فلسفه محمول از دو طریق بر موضوع اثبات میشه:بالذات و یا بالغیر
در حالت بالذات ،موضوع احتیاجی به غیر نداره و در حالت بالغیر، موضوع وابسته و محتاج دیگریه تا محمول براش اثبات بشه.
پس این که هر موجودی علتی داره، باطله و باید گفت هر ممکن الوجودی-وابسته به غیر- علت داره ونه هر موجود.
مثال: روشنایی خورشید یک روشنایی ذاتیه و محتاج غیر نیست(هر چند محتاجه! چون در واقع ممکن الوجوده ولی در حالت سطحی بررسی میکنیم صرفا برای فهم بهتر).یعنی کسی نمی پرسه خورشید روشنایی اش رو از چی گرفته(هرچند می پرسه!) حالا این میشه روشنایی بالذات. ولی نور ماه بالغیره چون روشناییش رو از چیز دیگه گرفته.
و در حالت بالذات، موضوع از علت بی نیازه.
در خصوص زمان پیدایش واجب الوجود باید گفت که پذیرش حادث شدن واجب الوجود یعنی پذیرش وابستگی وجودش به رویدادی که موجب آفرینش آن شده است.(همونطور که در صورت سوال به اون اشاره شد) در حالی که واجب الوجود از هرگونه نیازمندی مبراست.هرچند که پذیرش ازلی و ابدی بودن در فهم آدم نگنجه.

~رادیکال : متوالی ، ادغام شد

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

این منطق ها ی به اصطلاح منطقی دارن می گن خدا وجود نداره پس یه جورایی جهان همین طوری الکی شده جهان نه؟؟؟
حتی اگه بخواهیم بگیم از بیگ بنگ جهان به وجود اومده این سوال پیش می یاد:اون ابر که باعث این انفجار شد از کجا اومده و اگه بخوای همین طوری پی اش رو بگیری خودت می فهمی به هر حال باید خدایی می بوده...
بعدش هم این منطق های دارن می گن خدا وجود نداره و تصو خدا غلطه حالا یک سوال پیش می یاد : از کجا معلوم خود این منطق ها غلط نباشن؟؟؟
به هر حال خیلی چیزها وجود داره که منطق نمی تونه توجیه شون کنه و تمام اوقات این منطق ها چون نتونستن مسئله رو توجیه کنن تکذیب کردن...
در نتیجه قرار نیست هر حرفی رو که این منطق ها می زنن قبول کنیم چون خیلی وقتا یک فلسفه دان یک چیز گفته یکی دیگه عکس اونو...
اینا خودشون به حرفای خودشون اعتقاد ندارن چرا ما باید به حرفاشون اعتقاد داشته باشیم؟؟؟ :-/

من موندم این همه قدرت هستی رو می بینین و اون وقت انکارش می کنین خدا رو یا به وجودش شک می کنین؟؟؟
یعنی چی اثبات وجود خدا مثل این می مونه بری به مامان بابات بگی اثبات کنین من بچتونم. :|

رادیکال : پست متوالی ، ادغام شد

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Whisper of Life :
من موندم این همه قدرت هستی رو می بینین و اون وقت انکارش می کنین خدا رو یا به وجودش شک می کنین؟؟؟
یعنی چی اثبات وجود خدا مثل این می مونه بری به مامان بابات بگی اثبات کنین من بچتونم. :|
این چرت و پرتا چیه؟؟ :O :-w
کردن تو مخ شما ک خدا هست...دلیل میشه ما هم رو هوا بپذیریم؟؟؟؟؟ :|

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

;;)
به نقل از حالا من ماندم و من! :
این چرت و پرتا چیه؟؟ :O :-w
کردن تو مخ شما ک خدا هست...دلیل میشه ما هم رو هوا بپذیریم؟؟؟؟؟ :|
خب شما چه دليلى دارين كه خدا وجود نداره ؟!؟!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ♓[email protected]❤ :
;;)خب شما چه دليلى دارين كه خدا وجود نداره ؟!؟!
من 100بار جاهای دیگه هم گفتم دو عدم اثبات دارم بر وجودش(ک استاد فلسفه ام هم تاییدشان کرده)تمام اثبات های وجودش را هم رد کردم...
ولی چون نمیفهمن بیشتر مردم ک همه چیز منطق نیست اینا رو هیچوقت رو نمیکنم...چون مثل احمق ها ایمانشان میریزد
صرفا گفتم وجود خدا آنقدر هم بدیهی نیست

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

پس شما اعتقاد دارين ما چه جوري و توسط کي به وجود اومديم؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dawn :
پس شما اعتقاد دارين ما چه جوري و توسط کي به وجود اومديم؟
من میگم خدا شاید کافی باشه اما لازم نیست(ک البته نقیض های من ثابت میکنن ک کافی هم نیست خدا)...

بالا