• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران
پاسخ : اثبات یا نقیض وجود خدا

ميشه واضحتر بگين؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dawn :
ميشه واضحتر بگين؟
بچه ها ب خدا همه ی اینا رو تو همین انجمن فلسفه و منطق گفتما :-<(منت نیست اما کاش میخوندین بقیه رو بعد میحرفیدین)
خب...خدا لازم نیست وجودش...چرا؟...
من در فلسفم ی اثبات ساده دارم برای اینک هیچ چیز لازم نیست...میتونیم ب کافی برسیم اما ب لازم و کافی نه...متعاقبا با برعکس کردن فلش ها میتوانیم ب لازم و ناکافی هم برسیم...
اما لازم و کافی نه...
و از طرفی...من در نقیض هایم اثبات میکنم خدا وجودش با خودش در تضاد است...پس نمیتواند وجود داشته باشد...
این ک چگونه ایجاد شده ایم را نمیدانم...اما راه حل چیزی غیر از خدا و یا دور و یا بینهایت هست...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظر من هیچ فلسفه ای تا منطقی نباشه قابل تعمیم نیس پس پوریا تو و استاد فلسفت وختی نقیض خدارم بیارین توسط منطق خیلی ساده نقیضتون رد میشه....

اما تو اصرار داری یه اثبات غیر قابل تعمیم رو درست جلوه بدی و بگی این نقیض هات درسته..اما نمیشه تا منطق نشه ..درست نیس.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از محـــمدرضا :
به نظر من هیچ فلسفه ای تا منطقی نباشه قابل تعمیم نیس پس پوریا تو و استاد فلسفت وختی نقیض خدارم بیارین توسط منطق خیلی ساده نقیضتون رد میشه....

اما تو اصرار داری یه اثبات غیر قابل تعمیم رو درست جلوه بدی و بگی این نقیض هات درسته..اما نمیشه تا منطق نشه ..درست نیس.
باو در مورد خدا اگه بخوایم فلسفی بحرفیم میشه این"برای جامعه ی بشری و برای انسان در خلوت وجود خدا برای رسیدنش ب کمال مفید است یا نامفید...عقیده بدو مفید است یا نه"
ولی منطق میگه"خدا هست یا نه"...
کاری نداره ب فلسفه...
نقیض های من منطقی هستن نه فلسفی...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از محـــمدرضا :
اگر منطقی هستن و مربوط به علم منطق همینجا بنویس تا بت بگم..
باو من ک قبلا هم بحث اینو با تو کرده بودم محمدرضا...
در درجه ی اول نمیذارم چون ب عینه دیدم کسایی ک انقدر دینشون ضعیف بوده ک... :|
بیخیال...
از طرف دیگه جمله ی کانت"اگر ذهن انسان آنقدر ساده بود ک میشد درکش کرد دیگر اصلا نمیشد فکر کرد!"نشون میده ما"باید"بتونیم خدا رو رد کنیم...یعنی توی منطق باید بتونیم بگیم خدا منطقا نیست...وگرنه داریم اشتباه میکنیم...
واضح گفتم؟...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

تا حالا تو حیطه منطق بحث نکردیم..

خب آره حرفت درسته ما باید بتونیم وجود خدا رو رد کنیم یعنی بگیم امکان داره خدا نباشه و اینطور باشه و...

اما مطمئنا در جریانی که این نقیض نیست چون طبق علم منطق نقیض هم نباید نقض شه ولی با یه جمله : امکان داره خدا هم باشه نقیض نقض میشه و این اصلا نقیض نیست...در واقع اثبات وجود نداشتن خداست که رد شده این اثبات میتونه اثبات دیگه ایم بیاد که نقض نشه و در واقع اون دیگه اثبات نیست نقیضه ...
قوانین گردشی بش میگن...

معنای نقیض خیلی گسترده تر از اون حرف کانته و به تبع برداشت تو..

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از محـــمدرضا :
تا حالا تو حیطه منطق بحث نکردیم..

خب آره حرفت درسته ما باید بتونیم وجود خدا رو رد کنیم یعنی بگیم امکان داره خدا نباشه و اینطور باشه و...

اما مطمئنا در جریانی که این نقیض نیست چون طبق علم منطق نقیض هم نباید نقض شه ولی با یه جمله : امکان داره خدا هم باشه نقیض نقض میشه و این اصلا نقیض نیست...در واقع اثبات وجود نداشتن خداست که رد شده این اثبات میتونه اثبات دیگه ایم بیاد که نقض نشه و در واقع اون دیگه اثبات نیست نقیضه ...
قوانین گردشی بش میگن...

معنای نقیض خیلی گسترده تر از اون حرف کانته و به تبع برداشت تو..
آهان یعنی فکر کردی این یکی از نقیض هامه؟...
نه باو...دوتا نقیض و تضاد در صفات خدا ک دارم...اونا رو بت گفتم نمیگم ب دلایلی...
این رو برای این گفتم ک علم انسان"باید"بتونه خدا رو رد کنه وگرنه یجایی اشتباه کرده...
چون نمیتونه درک کنه خدا رو...
واضح گفتم ب خدا باو :-"

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

منم واضحتر جوابتو دادم...وگفتم که حرفت درسته اما این یک منطق چرخشی بش میگن...که خب هم باید رد کرد هم اثبات باید دید کدوم میچربه

و اما نقیض هات که نمیگی....حتما الکی میگی وگرنه میگفتی و قایم نمیکردی :-"

tvchn

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی شهید بهشتی بوشهر
شهر
بوشهر

نظریه تکامل داروین رد شد اینم فیلمش:

فقت عضلات رو میشه از رو استخان و فسیل تشخیص داد رنگ و پوست مو امکان پذیر نیست ولی انیا دوست دارن اینجور باشه یعنی دوست دارن انسان رو از نسل حیوان نشان بدن :

http://www.host10.aparat.com/v/f313ef7a6b6abc2317a9b07b87937f0e284589

کشفی که کمر داروین رو شکست:

http://host10.www.aparat.com/v/fbc919baa8fb6ae2229ce1aedc3ba0be175205

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

استاد فلسفمون وقتی بهش گفتم تو یه چند جمله بگو گفت:
وقتی کسی شما رو میفرسته دریا و میگه برید یه جای ناشناس و شما میرید طوری که گم میشید و کشتی داره غرق میشه اونوقت یه حسی بهتون میگه کسی کمکتون میکنه و تا نامردید ناامید نمیشید
خدا رو ادم باید خودش حسش کنه هرچند گاهی اوقات فکر میکنی نیستش اما این ماییم که حسش نمیکنیم وگرنه اوم همیشه با ماست و ما رو رها نمیکنه

Pouya

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

این استاد عزیز فرمایششون در مورد ادراک وجود خداوند هستش نه دلیل برای وجود خدا
هرچیزی را که ما درک می کنیم وجود که نداره...
استاد گرانقدر شما می خواستن قلبتون رو آروم کنند
اگر قرار باشه با عقل خدا رو اثبات کنید این حرف کافی نیست.

zakariayerazi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری

این بحث ادامه ی بحث شروع راهی برای رسیدن به یقینه که تو بخش مسائل اعتقادی بود. در برهان امکان و وجوب ابن سینا یک مطلب خوب روشن نشده و اونم بحث علیته. منظور از علیت تو این برهان علیت وجودیه، یعنی علت وجودی به چیزی میگن که معلول رو به وجود میاره و همواره وجودش برای وجود معلول لازمه نه این که اونو از چیزی به چیز دیگه ای تبدیل کنه. مثلا نجار که درخت رو به میز تبدیل میکنه علت وجودی میز نیست، علت فاعلیشه. دقت کنین که من ادعا نمی کنم این چیزی که تعریف کردم(علت وجودی) لزوما هست. موجودات از دو حال خارج نیستن، یا علت وجودی دارن یا ندارن. اگه موجودی باشه که علت وجودی نداشته باشه اسمشو میذاریم واجب الوجود چون زمانی نبوده که نباشه. اگه نه همه موجودات علت وجودی بخوان یا به دور میرسیم یا به تسلسل همزمان. یعنی از اونجایی که علت همزمان با معلول هست و علتش هم وعلت اون هم همینطور، باید حداقل به یک موجود بی علت برسیم که علت هستی باشد. چون ما میدونیم یه چیزی هست وچرا اون چیز هست و نیست نشده؟ چون علتش هست و همینطور تا آخر. مثلا اگه یک صف سرباز داشته باشیم و به اولی بگیم کی حمله میکنی بگه هر وقت دومی حمله کنه و دومی هم همینطور تا آخر اگه بالاخره یکی منتظر نفر قبلیش نمونه و حمله کنه حمله شروع میشه وگرنه حمله ای اتفاق نمیفته. پس در هر دو صورت حداقل یک واجب الوجود هست. این واجب الوجود یا بسیطه(تک جزئیه) یا مرکب. اگه مرکب باشه از اجزائی ساخته شده که اگه یکیشون نباشه واجب دیگه واجب قبلی نیست. پس واجب برای وجود خودش به تک تک اجزاش نیازمند میشه وبه عبارتی اجزاش علت وجودیش میشن و البته تک تکشون میتونن واجب باشن. پس اون موجود مرکب علت داره پس واجب نیست. پس واجب الوجود بسیطه. تا اینجای بحث اگه کسی اشکالی داره بگه تا ادامه بدیم.

Pouya

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

خیلی خوب بود... درسته!
بعضی جاها فهمیدی مطلب رو اما عباراتت یه کم دقیق نیست:
به نقل از zakariayerazi :
مثلا نجار که درخت رو به میز تبدیل میکنه علت وجودی میز نیست، علت فاعلیشه.
این حرف مثال مشهوریه... اما مسامحه داره. چون باز هم نجار تنها علت فاعلیش نیست. بخشی از علت فاعلیشه. اما به عنوان یه مثال برای تقریب ذهن کافیه.
به نقل از zakariayerazi :
اگه موجودی باشه که علت وجودی نداشته باشه اسمشو میذاریم واجب الوجود چون زمانی نبوده که نباشه.
بهتر بود از کلمه زمان استفاده نمی کردی چون بحث در باره وجود ورای زمانه چون ما به خلقت و مخلوقات مثل یه سفره پهن شده نگاه می کنیم که تمام خلقت در تمام زمان ها توش دیده میشه( مثل این که یه نمودار 4 بعدی باشه که بعد زمان رو هم ترسیم کرده باشیم)... این هم مسامحه داره اما یه جورایی میشه فهمید منظورت رو. بهتر بود می گفتی: هیچ مرتبه ای نیست که او از وجود خالی باشد.

خلاصه دستت درد نکنه... خیلی خوب بود یه کم پاراگراف بندی هم می کردی بد نبود (;

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

نمی خوام یه جمله کلیشه ای بگم ولی خدا توی ضمیر ناخودآگاه هر انسانی جای داره.
کسایی که به خدا اعتقاد ندارن در واقع می خوان از خدا فرار کنن. :|

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

دوستان من پستای قبلیو نخوندم....
اگه خدا رو طبق تعریفش بپذیریم یعنی خدا علته و ما معلول پس ما هیچوقت نمیتونیم وجود خدا رو اثبات کنیم پس نمیتونیم ب یقین برسیم.....
ولی خیلی از آدما و از جمله خودم ب جود خدا ایمان دارن ک 100٪ حسیه.....
من ب شخصه توی کل زندگیم 2تا چیزو بدون اثبات عقلانی پذیرفتم....
1.خدا و 2.عشق

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

[size=12pt]اگر خدا رو قبول نكنيم ميتونيم دليلي براي وجود پديده هاارائه كنيم؟
كسي هست كه جواب بده؟
[/size]

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

به قول معلم دینی ها با برهان فقط می شه غبار روپاک کرد و تو باید خودت درک کنی و بفهمی .
بعضی ها هم می گن خدا یعنی خود+ا که می شه به خودت بیا!!!! :)
به نقل از first amir :
[size=12pt]اگر خدا رو قبول نكنيم ميتونيم دليلي براي وجود پديده هاارائه كنيم؟
كسي هست كه جواب بده؟
[/size]
راستش در این رابطه هم باید بگم فراماسون ها می گن دنیا و... از تعادل به وجود اومده!

mojtaba07

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد

یه سوال:
میگن که خدا به همه چیز عالمه و انسان دارای قدرت اختیاره پس قبل از اینکه ما بخواهیم کاری بکنیم طبق فرض اول که خدا از همه چیز آگاه است باید بدونه ما میخواهیم چی کار کنیم و اگه اینطوری باشه ما باید همون کاری را انجام بدیم که خدا از قبل میدونسته و در غیر این صورت یعنی آگاهی خدا را نقص کردیه ایم و پس میشه گفت که ما اختیاری بر انجام کار ها نداریم.نظر شما چیه؟؟ :-? :-? :-??

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از mojtaba07 :
یه سوال:
میگن که خدا به همه چیز عالمه و انسان دارای قدرت اختیاره پس قبل از اینکه ما بخواهیم کاری بکنیم طبق فرض اول که خدا از همه چیز آگاه است باید بدونه ما میخواهیم چی کار کنیم و اگه اینطوری باشه ما باید همون کاری را انجام بدیم که خدا از قبل میدونسته و در غیر این صورت یعنی آگاهی خدا را نقص کردیه ایم و پس میشه گفت که ما اختیاری بر انجام کار ها نداریم.نظر شما چیه؟؟ :-? :-? :-??
ا
حرف شما پایش ایراد داره...در واقع بلعکسه....یعنی کاری که ما قراره بکنیم رو خدا میدونه.....نه اینکه چیزی که خدا میدونه رو ما بکنیم...

در واقع علم خداوند جبر نمیاره...صرفا یک علمه.....نه اجبار.

بالا