• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جو غیر دوستانه ی انجمن

• شروع کننده موضوع Kinay
  • تاریخ شروع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
پاسخ : جو غیر دوستانه ی انجمن

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
این نظر منه
تنها جایی که فکر کنم به درجه و ستاره کاری نداره همینجاست. مثلا همین خانوم NATSU
با اینکه تازه وارد هستن،به خاطر مودب بودنشون و اطلاعات زیادشون تو زمینه هایی که بحث میشه مورد احترام دو طرف هستن.
کم تر مورد اصابت تیر و ترکش ها قرار می گیرن

آقا يه چيزي خارج بحث بعدا حدف میکنم جناب NATSU خانوم نيستن :-" :-"

MTZ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
96

خوبه همشهریم بودن :-" :-" :-"
Mahsa M اینم بعدا پاک کنین :-"

notebook

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

ولی من دیدم مثن طرف قبلش کاربر عادی بوده بعد مدیر انجمن شده ملت زیادتحویلش گرفتن!
یا مثن طرف از رده بالاهای سایت هس میاد مینویسه مثلا اه چقد خسته ام و خب 500تا لایک بهش میدن من برداشتم اینه ب مدیر بودنش لایک میدن و اگه همینو یه کاربر جدید یا عادی بنویسه کسی توجهی نمیکنه

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

حامد نگرفتی حرفمو؟مازیار خودش میاد جواب میده اگه بخواد
من دارم حرف خودمو میزنم.میگم متاسفانه تو این سایت کاربرا خیلی ساده میدونن توهین ب عقاید غیرمذهبی یا بعضا ضد مذهبی رو
شاید دقیقا همین حق نا ب جایی ک یسری خشک مقدس ب خودشون میدن باعث شده حرکاتی از طرف مقابل هم باشه.نمیدونم
ولی این واقعا شرم آوره ک ما تو حرفامون ذکر کنیم فقط دین قابل احترامه و نباید بش توهین بشه
عقیده ی اقلیت و اکثریت هردو قابل احترامن.والسلام(فک نکنم کسی بی احترامی ب عقیده ای از من یادش باشه تو این سایت.مخالفم با این قضیه.اما"دوطرفه"مخالفم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از Mahsa M :
آقا يه چيزي خارج بحث بعدا حدف میکنم جناب NATSU خانوم نيستن :-" :-"
داستان اون کهرباست :-"
پوزش جدی می طلبم.
وقتی از کسی نام برده نمیشه علتای کلی رو داریم میگیم.
مثلا شما تاپیکای مختلف رو سر بزنید می بینید اختلافشون توی انجمن اعتقادی باعث شده بقیه جاها باهم رفتار نامناسبی داشته باشن.البته عده ی بسیار کمی.
بحث شخص خاصی نیست واقعا بیشتر بچه ها نظرشون اینه نباید توهین بشه.
حالا اینکه کی توهین میکنه اینحا اصلا مهم نیست.
+ببینید اینجا نباید از شخص خاصی انتقاد بشه درسته؟
و انتقادمونم نباید زیاد از حد باشه.
اینطوری همون عیبی رو از دیگران می گیریم که خودمونم داریم!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

ببینید، من متوجه هستم که حساسیت خاصی روی پست های من هست و این خوشحال کنندس. حداقلش شاید این باشه که میدونم یک سری ادم خاص شده حتا برای دیس دادن پست های من رو دنبال می کنن. می خونن. هدف هم همینه.

لایک گرفتن یا راضی کردن اشخاص جدا مد نظر من نیست.

ببینید شما ممکنه بیاید و توی یک مراسم که باید لباس رسمی و کت مشکی بپوشید، یک پیرهن زرد و یک کت نارنجی تن کنید. و باید اماده باشید که انتخاب لباستون مورد تمسخر قرار بگیره. در عین حال ممکنه شما مثلا ریاضی دان خیلی برجسته ای باشید.

یعنی به همون حد که مثلا من از وجود شخصی مثل تینا که میاد شعر هارو تغییرم میده و باعث یک حس خوب و خنده میشه یا وقتی بعضی اشعار حافظ رو می نویسه و این خیلی خوبه و من میدونم که به فروغ علاقه داره و از این بابت خیلی خوشحالم در عین حال اگه بحثی در مورد عقاید باشه شاید موافقش نباشم. و بهش میگم که هر دین یا عقیده ای که درش سنگسار، بریدن دست، یا کشتن ادمی مطرح باشه وحشیانس.

و در مقابلش همیشه راهکار های دیگه ای رو مطرح می کنم.

یا وقتی که میگم اسلام مثل طاعونی به جان مردم خاورمیانه افتاده که درست یا غلط طوری ازش برداشت شده که جان انسان ها ارزش دوم رو داره، در ازاش میگم باید طوری اموزش داده بشه که هیچ عقیده جان هیچ انسانی رو به خطر نندازه. مجازات ها باید در راستای پیشرفت فرد باشن نه نابود کردن ایندش.

در عین حال شما می تونید مخالف باشید، می تونید موافق باشید. این میل خودتونه. و راستشو بخواید قصد من این نیست که پستی بدم که ۱۰۰ تا لایک بخوره. چون بیان نظرم و شنیده شدنش برام اهمیت داره، نه موافق یا مخالف بودن افراد.

یعنی همونقدر که انتخاب شما در مورد لباس شایسته ی تمسخر هست که انتخاب هر چیزی دیگه.

مساله اینه که چرا در مورد دین عقیده ی فرد قابل احترام در نظر گرفته میشه، ولی در مورد لباس نه؟ چه فرقی داره ؟ مگه فرد مسوول انتخاب هر دوش نیست ؟

چیزی که من بهش احترام گذاشتم و میذارم این موضوع هست که هر کسی بتونه ازادانه نظر خودش رو بیان کنه.
حتا اگر نظرش به نظر من تمسخر امیز هم بیاد باز هم هر شخصی باید بتونه حرفشو بزنه.

اگه حرفش نژاد پرستانه باشه مورد انتقاد قرار میگیره. اگه تهدید کننده ی زندگی شخصی باشه ممکنه پلیس نظارتش کنه.

حرف من اینه که دین هیچ تقدسی بیشتر از هیچ موضوع بحث دیگه ای نداره.

و خوب اگه شما مخالفتی با نظر من دارید، خیلی هم خوب! فکر نکنم کسی در این سایت بیشتر از من از بحث کردن لذت ببره و برای بحث کردن همیشه نیاز به مخالف هست (;

• شروع کننده موضوع

Kinay

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
87

سلام مجدد خدمت عزیزان و سروران و... :-&

آقا جان! این جا ملت دارن جون می دن می گن که شما خواستی انتقاد کنی انتقاد کن! منتها یه جوری انتقاد کن که فقط انتقاد کرده باشی. قطعا انسان به جایی می رسه که حرف دیگران براش مهم نباشه چون در دروازه رو می شه بست ولی در دهن مردم رو نه! ولی حرف ما که این نیست...

می گیم شما داری این جا فعالیت می کنی... اگه بهداشت روانی :D کاربرهای دیگه برات مهمه، موقع انتقاد کردن لازم نیست با چاقو روی دیوار عقاید ملّت خراش بندازی. بیا قشنگ نقد کن. لازم نیست نقد رو یه جوری بکنی که حتما احساسات برخی جریحه دار بشه.

این که پست مخالف و موافق داره سر جاش... شما به خاطر مخالف ها منفی می گیری... نوش جانت :D ... بحث اینه که به صرف منفی دادن ختم نمی شه... یه عده از صمیم قلب دلخور می شن. شما اگه ناراحت شدن بقیه ی بچه ها برات مهمه، یه کار کن که هم انتقاد کرده باشی و هم دل بقیه رو نرنجانی... ( مردم تا این فعل رو صرف کردم )

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

تا بوده از ابد تا ازل همین مسائل توی سایت وجود داشته و هی تو مقطع های مختلف خودش حل شده (حالا به چه قیمتیش رو کاری ندارم). صرفا خواستم بگم اینم یکی ه مثل بقیه!

• شروع کننده موضوع

Kinay

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
87

سلام
به نقل از Weeping Angel :
تا بوده از ابد تا ازل همین مسائل توی سایت وجود داشته و هی تو مقطع های مختلف خودش حل شده (حالا به چه قیمتیش رو کاری ندارم). صرفا خواستم بگم اینم یکی ه مثل بقیه!
داداشم صرف این که یک چیزی بوده و خود به خود حل شده که دلیل نمی شه الان هم باشه و منتظر باشیم که خود به خود حل بشه :D

بالاخره آدم باید توی جمعی فعالیت می کنه، رعایت سن و سال بقیه، شرایط روحی و... رو هم بکنه دیگه! به جان خودم من هم سوال هایی دارم که دوست دارم مطرح کنم، اما نه این جا... یا حداقل نا با هر ادبیاتی!
توی این سایت بچه ها ناراحت می شن که بحث ها یه ادبیات خاصی داشته باشه... من می گم شما که سر دشمنی با بچه ها نداری! خوب بیا یه مقدار ادبیات رو عوض کن! نگفتم که اصل حرف هات بگذر و مطرح نکن ... مطرح کن اما آروم آروم!

بابا جان آمپول هم که می خوان بزنن یهو تا انتها به ماهیچه فشار نمی آورند که! :D دیگه من از این واضح تر چه جور باید بگم؟ :D

notebook

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

الان یعنی مازیار و پست هاش این مشکل رو بوجدو اوردن یعنی اگه ایشون نباشه همه خیلی صمیمی ان باهم ؟
نچ نچ ببین مازیمون چیکار کردی از نمره انظباطت کم میشه :-"
عاغا علتش اینه بچه ها همو نمیشناسن
بحث کردن ها کم شده خداییش تو تاپیک ها ب جزن چن نفر پایه ثابت بحث ها دیگه هیشکی مشارکت نمیکنه
یعنی واقعا اگه یه عده از سایت برن یا فعالیتشونو کم کنن واقعا انجمنایی که بحث توشون اتفاق میفته تعطیل میشن و صرفا یه حرف بزن میمونه با لایک هاش
بعد یه چیزی که تو بحث ها هست اینه هیچ وقت هیچ خط و مشی تعریف نشده بارها از بحث اصلی فاصله گرفته چون طرفین تقریبا هیچ چیز مشترکی رو قبول ندارن واسه همین استدلال سخت میشه و طرفین سعی دارن بگن ن تو بی منطقی و البته اینکه مازیمون در گفتن عقایدش بدون هیچ سانسوری ازادی داره
که من فک میکنم یه کم دیگه زیاده روی و اغراق میکنن

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

تعصب افراطی هیچ وقت جالب نیست. چه در افراد مذهبی ، و چه در افراد غیر مذهبی !!!
تعصب افراطی.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از daenerys :
من هون اول حرفام گفتم بعضیا اینجورین نه همه. بحث من توهینایی که به من یا کس دیگه ای که یه نظر تو یه تاپیک جدی میده است قصد من توهین نیست سمپادچه ینی کسی که تازه تو سمپادیا اومده.دعوا با کسی ندارم نظرمو دارم میگم فک نکنم اجازه از شما لازم باشه
من اسم از کسی نبردم کسایی که باید متوجه بشن خودشون متوجه میشن که روی سخنم با اوناست
دعوا و گیس و گیس کشی نداریم که دارم چیزایی که میبینم رو میگم ممکنه کلا اشتباه باشه
اگه اینقدر حرفام توهین آمیز بوده دیس بدین پاکشون میکنم همیشه همینه. من قصدم توهین به جمع نبوده یه تلنگر به بعضی حرفای زشت بوده،ولی مثل اینکه اینجا همه توپن و ادما خودشون خودشونو مسخره میکنن
بنظر من نباید یه چیزی که واسه مردم یه کشور تابو ست رو گسترش داد و از اینکه یه مشت بچه زیر هجده سال صرف سست بودن تو باوراشون چنین حرفایی رو قبول میکنن خوشحال بود.

من یه سال جهش داشتم.هجده نیستم پس :D
شما کاربر گرامی(فکر کنم قبلا که از دوست عزیز استفاده کردم انتخابم درست نبوده!!!) حق ندارین به من توهین کنین!!!!!
من یه مشت بچه نیستم.
من شاید سنم از شما کمتر باشه ولی از کجا میدونین مطالعم روی بحثهای مذهبی کمتر از شما بوده؟؟؟
تو سایت هستن کسایی که از من کوچیکترن ولی مطمعنم 2برابر من کتاب مذهبی مطالعه کردن.
من هدفم از گفتن اون حرفای پایینی پستم این نبود که بهتون بی احترامی کرده باشم.
من با حرفای شما تا حدی موافقم.تو سایت بعضیا هستن اخلاقو رعایت نمیکنن.
یا مثلا تفاوت زیادی میذارن بین خاک خورده ها وبه قول شما سمپادچه ها
من خودم هم شاکیم از این موضوع
ولی این دلیل نمیشه که ما با اون لحنی (املا :D)که شما صحبت کردین حرف بزنیم (مثلا نوچه ودرب و داغون و پیداکردن دوست و...)
اصلا کلمات مناسبی نیستن برای حرف زدن.مخصوصا تو محیط فرهنگی ای مثل سمپادیا.
من قبول دارم که هر چیزی ظرفیتی داره وبخاطر رفتار بده بقیه با شما الآن آمپر سوزوندین به اصطلاح.وبه همین دلیل از اون کلمات استفاده کردین...
و
من اگه ناخواسته بی ادبی کردم لطفا منو ببخشین.جتی اگه بخواین میتونم پستمو ویرایش کنم.......

شاید یه سری تجدید نظرها توی مطالبی که تو سایت هستن بشه و یه چیزایی رو با تذکر توضیح بدن
و درباره ی آقای مازیمون..به من ربط نداره اگه حرفی باشه خودشون میزنن.....من این حرفو کلی میگم.
تو بحث های اعتقادی وسیاسی واجتماعی...باید تقدیر شه از اونایی که پست میذارن.

مثلا پریوش -نیلوفر-آقای مازیمون و...یا اگه طرف مقابلو نگاه کنیم آقای ناتسو نورا و...
این افراد برای هر پست کم کم یه ساعت دنبال رفرنس میگردن(من _لغات انگلیسی:D) بعد اینکه پست گذاشتن کلی دیس میخورن وگاها بچه ها هم شدید ناراضی میشن که نمونش هست........

در حالی که میتونن برن ح.ب بنویسن::::
(خستگی که شاخ ودم نداره من خیلی خستم خیلی)(نقل قول از آقای شوهر عمه ی توکلی آرشام سابق)
بعدش 5-6تایی لایک بخورن...

این اشخاص بی کار نیستن که بیان بخاطر عقاید ماها وقت بذارن و بعدش ........
اونایی که میگن اسلام حقه و آقای فلان دارن توهین میکنن.
میتونین بیاین اعتقادی وحق بودن اسلام رو اثبات کنین.حتی میتونین به بی خدایی بگین طاعون.
این توهین نیست یه بحث سازندس
اون پنج نفر بالایی نباشه مطمعن باشین ماهی یه بارم کسی پست نمیذاره مثلا تو اعتقادی

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از daenerys :
با مینا خانم موافق نیستم سوءتفاهم شده مثل اینکه
دقیقا نمیدونم چرا بعضی کاربرا بخصوص شما به سخره گرفتن دین و اعتقادات مذهبی رو روشنفکری میشمرن.بحث خوش اومدن یا نیومدن دیگران نیست بعضی حس میکنن نا متناجس بودن کلاس داره!!
آزادی بیان رو حقتون میدونم ولی درمورد شما حس میکنم یه جور لجبازیه و یه سری رو هم دارین هم سوی خودتون میکنین
جو غیردوستانه نیست این عزیزم انتقاد از یه سری حرفای افراطیه بعضی عزیزانه
شدن یه عده که با حرفای قلمبه سلمبه ادعای خاص بودن میکنن یه عده داغون تر از اونام داریم که نوچه های همونان مثلا و بدون ابنکه بدونن جریان چیه از اون افراد تبعیت میکنن مثلا چون فلانی به این مطلب دیس داد منم میدم یا همینجور الکی میرن از اون فرد طرفداری میکنن
خاک انجمن خورده ها شدن آمریکا سمپادچه ها شدن افغانستان از نظر قدرت!دبستان نیست که با هم رفیق شیش باشیم ولی سایت شده یه مشت بحث قلمبه سلمبه نقل قول شده از bbc,voaیا نظرات برعکس از شبکه های ایران اکثرا از خودشون حرفی ندارن ولی اگه من بیام یه نظر بدم چون مثل اونا قلمبه سلمبه نیست بی احترامی میکنن مطمینا جنبه علمی سایت افتضاح پایینه و مطمینم مدیرای سایت هدفشون از تشکیل سایت دعوا سر مسایل مذهبی و سیاسی و فحش کاری و پیدا کردن دوست پسر دوست دختر واسه دختر پسرا نبوده شدیم دوگروه مخالف که فقط همو میزنیم پایین فوق بحث علمیم شده بارم بندی هدیه های آسمانی هشتما!
همین ح ب هم که ما سمپادچه ها داریم به خاطر اینه که بعضی باسابقه ها در شان خودشون نمیدونن که جایی که حرفای چیپ ما (از نظر خودشون)زده میشه سخنان گهربار کپی پیست شده از اینترنت و ماهوارشونو بگن
یکی از چیزایی که تو مناظره و بحث بی احترامی محسوب میشه قضاوت کردن شخصیت افراده دوسته من
الان شمام همین کارو کردی از کجا می دونی کیا دارن استایل روشن فکری می گیرن و کیا واقعا یه چیزی بارشونه؟ اگر شما موضوعات مورد بحث رو قبول نداری مسئله خودته خوب
ولی فک می کنم کاری که ما تو این تاپیک سعی داریم بکنیم اینه که چگونگیه بحث کردن رو یاد بگیریم و به یه روش و قوانین کلی برسیم که جو غیر دوستانه نشه

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از مازیمون :
یعنی همونقدر که انتخاب شما در مورد لباس شایسته ی تمسخر هست که انتخاب هر چیزی دیگه.
مساله اینه که چرا در مورد دین عقیده ی فرد قابل احترام در نظر گرفته میشه، ولی در مورد لباس نه؟ چه فرقی داره ؟ مگه فرد مسوول انتخاب هر دوش نیست ؟

چیزی که من بهش احترام گذاشتم و میذارم این موضوع هست که هر کسی بتونه ازادانه نظر خودش رو بیان کنه.
حتا اگر نظرش به نظر من تمسخر امیز هم بیاد باز هم هر شخصی باید بتونه حرفشو بزنه.

اگه حرفش نژاد پرستانه باشه مورد انتقاد قرار میگیره. اگه تهدید کننده ی زندگی شخصی باشه ممکنه پلیس نظارتش کنه.

حرف من اینه که دین هیچ تقدسی بیشتر از هیچ موضوع بحث دیگه ای نداره.
تشبیه عقیده به لباس اصلاً صحیح نیست. لباس چیزی‌ست که شما همون‌طور که به راحتی انتخاب‌ش می‌کنید، می‌تونید به راحتی کنارش بذارید. لباس در تمام شئونات زندگی شما دخیل نیست.
شما وقتی صاحب عقیده‌ای می‌شید، تمام زندگی، رفتار، کار، گفتار، لباس، سبک زندگی و تمام چیزهایی که به خودتون مربوط می‌شه رو بر اساس اون انتخاب می‌کنید. و وقتی عقاید انسان مورد حملات وحشیانه قرار بگیره، آرامش روانی‌ش به هم می‌ریزه و شعار خودتون که احترام به انسان‌ه زیر سوال می‌ره.
و این از بدیهی‌ترین اصول آزادی‌ست که انسان‌ها آزادی و امنیت هم رو زیر سوال نبرن.
و من نمی‌گم هر عقیده‌ای محترم هست، هرگز. صرفاً می‌گم نباید بی‌احترامی کرد و این با احترام گذاشتن فرق داره.

چیزهایی هم که در مورد اعدام و غیره می‌گین بارها مورد بحث قرارگرفته و شما بهتره پاسخ‌های سوال‌هایی که بی‌جواب گذاشتین رو در همون انجمن‌ها و در جای خودش بدین.
و من می‌پرسم از شما، از ابتدای تاریخ اسلام تا الان، چند نفر به خاطر ارتداد اعدام شدن و چند نفر به خاطر اعمالی که مجازات‌ش سنگساره سنگسار شدن، چند دزد دست‌هاشون قطع شده؟(با توجه به اصولِ اسلام، به عربستان که بدون توجه به اصول این کار رو انجام می‌ده، کاری ندارم.) شما با قضاوت‌ها و دخیل‌کردن نظرات شخصی‌تون، قسمت بازدارندگی این احکام رو نادیده می‌گیرین و هر طور که دل‌تون می‌خواد قضاوت می‌کنید و وقتی پاسخ می‌گیرید، باز هم در جاهای دیگه همین حرف‌ها رو بی‌توجه به تمام توضیحات تکرار می‌کنید. :) به عنوان مثال در مورد ارتداد ده‌بار خودم توضیح دادم، ولی باز هم تکرار همون حرفا. خنده‌داره واقعاً.
و چند نفر در جنگ جهانی کشته شدن؟ چند نفر در کوره‌های انسان سوزی کشته شدن؟ چند نفر به خاطر بمب اتمی جون خودشون رو از دست دادن؟ چند کودک با گذشت این همه زمان از انفجار بمب اتمی معلول متولد شدن و از طبیعی بودن محروم شدن؟ چند نفر تحت تاثیر سلاح‌های میکروبی و فسفری هر سال جون‌شون رو از دست می‌دن؟ چند معلول به خاطر دیدِ داروینیسم گونه به انسان کشته شدن؟
این‌ه پیامد چیزی که ازش دفاع می‌کنید. :) ممنون‌م اگه تمام این سوال‌ها سرجاش پاسخ داده‌بشه. این‌ها رو علی‌رغم این که جاش این جا نیست، توضیح دادم تا متوجه‌باشید که توجیه‌تون برای توهین خیلی بی‌معنی‌ست. و تمام این رفتارها بر مبنای جهان‌بینی انجام شدن، یعنی بر مبنای اندیشه. امیدوارم متوجه ارزش عقیده و اندیشه شده باشید.

و این که تمسخر به خودی خود رفتار پسندیده ای نیست. چه برسه به این که ما تعیین کنیم چه چیزهایی شایستگی تمسخر دارن!
به نقل از مازیمون :
و خوب اگه شما مخالفتی با نظر من دارید، خیلی هم خوب! فکر نکنم کسی در این سایت بیشتر از من از بحث کردن لذت ببره و برای بحث کردن همیشه نیاز به مخالف هست (;
بحث هم زمانی ایجاد می شه که اخلاق علمی وجودداشته باشه، و گرنه جدل ه و همواره توصیه شده ازش دوری بشه. :)

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از Mysterious Quéèn :
تشبیه عقیده به لباس اصلاً صحیح نیست. لباس چیزی‌ست که شما همون‌طور که به راحتی انتخاب‌ش می‌کنید، می‌تونید به راحتی کنارش بذارید. لباس در تمام شئونات زندگی شما دخیل نیست.
شما وقتی صاحب عقیده‌ای می‌شید، تمام زندگی، رفتار، کار، گفتار، لباس، سبک زندگی و تمام چیزهایی که به خودتون مربوط می‌شه رو بر اساس اون انتخاب می‌کنید. و وقتی عقاید انسان مورد حملات وحشیانه قرار بگیره، آرامش روانی‌ش به هم می‌ریزه و شعار خودتون که احترام به انسان‌ه زیر سوال می‌ره.
و این از بدیهی‌ترین اصول آزادی‌ست که انسان‌ها آزادی و امنیت هم رو زیر سوال نبرن.
و من نمی‌گم هر عقیده‌ای محترم هست، هرگز. صرفاً می‌گم نباید بی‌احترامی کرد و این با احترام گذاشتن فرق داره.

چیزهایی هم که در مورد اعدام و غیره می‌گین بارها مورد بحث قرارگرفته و شما بهتره پاسخ‌های سوال‌هایی که بی‌جواب گذاشتین رو در همون انجمن‌ها و در جای خودش بدین.
و من می‌پرسم از شما، از ابتدای تاریخ اسلام تا الان، چند نفر به خاطر ارتداد اعدام شدن و چند نفر به خاطر اعمالی که مجازات‌ش سنگساره سنگسار شدن، چند دزد دست‌هاشون قطع شده؟(با توجه به اصولِ اسلام، به عربستان که بدون توجه به اصول این کار رو انجام می‌ده، کاری ندارم.) شما با قضاوت‌ها و دخیل‌کردن نظرات شخصی‌تون، قسمت بازدارندگی این احکام رو نادیده می‌گیرین و هر طور که دل‌تون می‌خواد قضاوت می‌کنید و وقتی پاسخ می‌گیرید، باز هم در جاهای دیگه همین حرف‌ها رو بی‌توجه به تمام توضیحات تکرار می‌کنید. :) به عنوان مثال در مورد ارتداد ده‌بار خودم توضیح دادم، ولی باز هم تکرار همون حرفا. خنده‌داره واقعاً.
و چند نفر در جنگ جهانی کشته شدن؟ چند نفر در کوره‌های انسان سوزی کشته شدن؟ چند نفر به خاطر بمب اتمی جون خودشون رو از دست دادن؟ چند کودک با گذشت این همه زمان از انفجار بمب اتمی معلول متولد شدن و از طبیعی بودن محروم شدن؟ چند نفر تحت تاثیر سلاح‌های میکروبی و فسفری هر سال جون‌شون رو از دست می‌دن؟ چند معلول به خاطر دیدِ داروینیسم گونه به انسان کشته شدن؟
این‌ه پیامد چیزی که ازش دفاع می‌کنید. :) ممنون‌م اگه تمام این سوال‌ها سرجاش پاسخ داده‌بشه. این‌ها رو علی‌رغم این که جاش این جا نیست، توضیح دادم تا متوجه‌باشید که توجیه‌تون برای توهین خیلی بی‌معنی‌ست. و تمام این رفتارها بر مبنای جهان‌بینی انجام شدن، یعنی بر مبنای اندیشه. امیدوارم متوجه ارزش عقیده و اندیشه شده باشید.

و این که تمسخر به خودی خود رفتار پسندیده ای نیست. چه برسه به این که ما تعیین کنیم چه چیزهایی شایستگی تمسخر دارن!بحث هم زمانی ایجاد می شه که اخلاق علمی وجودداشته باشه، و گرنه جدل ه و همواره توصیه شده ازش دوری بشه. :)
خوب ممنون که این موضوع رو مطرح کردید و بحثو به جای خوبی رسوندین
در مورد قسمت اول حرفاتون باید بگم به نظرم حق با مازیمون هست واضحه که اعتقاد انسان ها رو عملشون هم تاثیر داره و تمسخره اعمال افراد مثل لباس پوشیدنشون می تونه تمسخر اعتقاداتشون باشه ممکن هم هست نباشه پس این که بگیم فرق وجود داره بین تمسخر اعتقاد و لباس به نظر من هر دو می تونه یک اثر رو داشته باشه
بعد این بحث رو مطرح کردین هر اعتقادی قابل احترام نیست و اعتقاداتی که امنیت افراد رو زیر سوال می بره نباید مطرح بشه باید بگم با اینجام مخالفم اولا که استدلالتون به نظرم مقلطه هست و اصلا باید تعاریف از امنیت و این که ما تا چه حد مسئولیم نسبت به هم بررسی بشه دوما امنیت بهونه خوبی برای تحمل نکردن حرف طرف مقابل نمی تونه باشه بهتر به جای جلوگیری از طرف مقابل تحمل و فرهنگ خودمون رو بالا ببریم و برای مواجهه با اشتباه بودن عقیدمون آماده باشیم به هر حال هممون یه قسمت کوچیکی از دنیارو دیدیم ممکنه چیزایی وجود داشته باشه که ازش بی خبر باشیم :)
حرف هایی هم که تو تاپیک های دیگه هم کردین لطفا اینجا نیارید لطفا و موضوع رو خواهشا شخصی نکنین :)

یچیزیم راجع به کل تاپیک بگم مسئله تمسخر و توهین جزو قوانین سایت هست با توجه به حذف ها و چیزایی که حذف نمیشه واضح هست که خود مدیرای سایت به تعریف دقیقی از این موضوعات نرسیدن و جای بحث زیادی وجود داره بهتر نیست تو این تاپیک دقیقا معلوم کنیم چه جور پست هایی نیاز به حذف شدن دارن که اینقد تو سایت تناقض و معرکه گرفتن بعضی افراد و ایجاد فضای غیر دوستانه نبینیم به هر حال رسیدن به اجماع کلی که اکثرا قبولش دارن می تونه فضای غیر دوستانه رو از بین ببره به نظرم :)

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

rickyGerviasatheistquoges1.jpg

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

چه طوره یه اساسنامه طراحی کنیم
و خواسته های بچه ها رو توش بنویسیم،آزادی بیان،احترام متقابل
و اصلا تعریف آزادی،تعریف احترام و تعریف انتقاد.
خیلی چیزا هستن یه تعریف واحد دارن اما برداشت های متفاوت.
خوبه که بنا به اصلی که مشترکه از بچه ها بخوایم موقع بحث کردن رعایتش کنن.
الان هی بحث کنیم فلانی این کار رو کرده، این حرفش توهینه و کسی بیاد توجیح کنه رفتارشو نمی تونیم به یه نتیجه کلی برسیم.چند وقته ما داریم بحث می کنیم؟
واقعا به نتیجه رسیدیم؟ یکم اوضاع بدتر نشد؟

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
چه طوره یه اساسنامه طراحی کنیم
و خواسته های بچه ها رو توش بنویسیم،آزادی بیان،احترام متقابل
و اصلا تعریف آزادی،تعریف احترام و تعریف انتقاد.
خیلی چیزا هستن یه تعریف واحد دارن اما برداشت های متفاوت.
خوبه که بنا به اصلی که مشترکه از بچه ها بخوایم موقع بحث کردن رعایتش کنن.
الان هی بحث کنیم فلانی این کار رو کرده، این حرفش توهینه و کسی بیاد توجیح کنه رفتارشو نمی تونیم به یه نتیجه کلی برسیم.چند وقته ما داریم بحث می کنیم؟
واقعا به نتیجه رسیدیم؟ یکم اوضاع بدتر نشد؟

اساسنامه ای که میگین تو کشور های پیشرفته هم توش موندن که حدود آزادی بیان و انتقاد چقدره و تازه بعدش اتفاقاتی مثل شارلی ابدو پیش میاد و ... :D
یعنی امکانش کمه که چیزی تصویب بشه که همه راضی باشن. اگر هم با رای گیری باشه که چون سمپادیا به علت کم بودن سن جو مذهبی داره همه رای میدن که به اعتقادات توهین نشه :D
پ ن: الان میای میگین داری توهین می کنی که سن کم مذهبی و فلان ولی من پروفایل همه بچه هایی که تو بحث ها شرکت می کنن رو چک می کنم و تقریبا میشه گفت 60% افرادی که مذهبی هستن سنشون کمتر از 18 ئه.

Regulus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
برنز فیریک دوره 25
رشته دانشگاه
برق

برای اینکه جو انجمن دوستانه باشه خیلی کارا هست که باید انجام بشه ، شاید خیلیش هم مربوط به بحث های اعتقادی نباشه ولی به نظرم شاید اولین کار رعایت اصول همزیستی مسالمت آمیزه!
خب قرار نیست همه ی ما شبیه هم و با اعتقادات یکسان و مثل هم باشیم یا اینکه همه با هم صمیمی باشیم ولی همه مون هرچند مجازا ، ولی کنار هم هستیم ، پس اولا خیلی خوبه که بتونیم و یاد بگیریم کنار هم بمونیم! و این بیشتر از اینکه به قانون نیاز داشته باشه به مسئولیت پذیری نیاز داره

تو بهترین شرایط یه اجتماع ، یه خانواده رو که در نظر میگیریم همشون ضعف و عیوبی دارن ، و خب غیر طبیعی هم نیست . ولی چی میشه اگه هر روز همه ی اعضای خانواده بدون اینکه نیت اصلاحی در کار باشه این عیوب رو به رخ هم بکشن؟ هر روز پدر تو چقدر فلانی ، مادر تو بهمانی ، ... اصلا خانواده ای میمونه؟ حالا که ارتباطات و وابستگی ها تو اینجا خیلی کمتره!

تو مباحث اعتقادی هم بحث اعتقادی سر جای خودش ، اما تعمیم دادن این قضیه به کل سایت اونم نه برای اینکه نتیجه ای گرفته بشه بلکه با تمسخر و توهین ، کاملا جدا از اینکه این تمسخر چقدر درسته و حق ، واقعا این همزیستی رو دچار مشکل میکنه! چون باعث تحریک احساسات میشه و واکنش به دنبال داره و اگر منصف باشیم نمیشه انتظار داشت واکنش نداشته باشه چون از قبل به تمسخر راضی بودیم...

بحث این نیست که ما حق نداریم فکر کنیم یه چیزی مسخره و قابل تمسخره ، این حق برای همه محفوظه که فکر کنن بعضی چیزا درسته و بعضی چیزا نه! تو جای خودش هم میشه در موردش صحبت کرد ولی بیان این تمسخر تو هرجایی از سایت و با هر عنوانی نه تنها نتیجه خوبی نداره و قرار نیست کسی رو به راه راست (!) هدایت کنه بلکه همین همزیستی مسالمت آمیز رو زیر سوال برده و باعث شده افراد احساس کنن بهشون تعدی شده و این یعنی واکنش یه عده دیگه و مشکلات بعدی که دور از انتظار هم نیست.

به نظرم اگر قراره کنار یه عده زندگی کنیم ، همینطور که اینجا تقریبا داریم همینکارو میکنیم باید در برخورد باهاشون مسئولیت پذیرتر باشیم و حداقل بخاطر خودمون حقی رو ضایع نکینم که نتیجه ش ضایع شدن حق خودمون باشه!

+ببخشید که بحث های قبلی رو نخوندم ;;)

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از Agent 47 :

اون Right ئه دوّم متأسفانه داره کار دستمون میده تو سایت! هر چند حرفی که زده مشکلی نداره! :‌دی

بالا