• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اینجا کسی هست که به ایرانی بودنش افتخار کنه؟؟

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
پاسخ : اینجا کسی هست که به ایرانی بودنش افتخار کنه؟؟

به نقل از Panah :
من افتخار میکنم ک زاده ی کوروش ام.
با پروفسور دکتر حسابی،دکتر سمیعی(ک کشور ها التماسشون میکنن واسه شهروند افتخاری شدن.حتی برای ی روز...)دکتر رفیعیان،دکتر صفایی،دکتر نادری ،دکتر وثوق و...کلی ادمایی ک ن تنها من و یا ایران بلکه دنیا بهشون افتخار میکنه...اگه کمه بازم بگم...
من نمیدونم این افرادی که ازشون نام بردین چه ربطی به شما دارن که بهشون افتخار میکنین؟؟یعنی اگه شخص موفقی تصادفن توی همون کشوری باشه که شما هستین باید به تبعه اون کشور بودن افتخار کنین؟؟؟؟؟؟؟/تاثیر شما در موفقیت های دکتر حسابی چقدر بوده؟

به نقل از rreezzaa :
من موندم اگه سفسطه وجود نداشت شما حرفی برا گفتن داشتین؟؟؟
بهتون توصیه میکنم اول برین تعریف سفسطه ومغلطه رو بخونین...هر بحثی که ایجاد میشه شما نقل قول پستای طرف مقابل جای جواب دادن به پستش این عبارتهارو به کار میبرین...
بعدش هم حالا که من حرفی برای گفتن ندارم...شما بیا تحلیل کن مساله رو ما هم یاد بگیریم...

اگه کسایی نبودن که بگن جانم فدای ایران،الان اینجا نبودیم. من به مذهب،به قومیت و به هیچ چیز دیگه ای فکر نمی کنم،به این فکر می کنم اونایی که تو جنگ شرکت کردن،فارغ از اعتقاداتشون برای کشورشون جنگیدن. وقتی انقدر قطعی میگین چیزی برای افتخار نیست،تعجب می کنم. من نمیگم به این نتیجه برسید که باید به ایرانی بودنمون افتخار کنیم، خیلی ایرادات هستن،بعضی چیزا تو کشورمون نقض میشن،و خیلی نکات منفی ِ دیگه،ولی هیچ جای دنیا انقدر خوب نیست که ما شرمسار باشیم از ملیتمون!
من میگم به ایرانی بودنم افتخار نمیکنم...معنیش این نیست که ازش خجالت میکشم...خیلی سادست قضیه...چون من نقشی توی این روند نداشتم..نه بهش افتخار میکنم.نه خجالت میکشم..فقط میتونم ناراحت باشم که چرا کشور پیشرفته تری به دنیا نیومدم تا زندگی بهتری داشته باشم...

درسته از نظر شما احمقانه ست،ولی انقدر جدی هست که کشور هایی مثل آذربایجان از غفلت ما نسبت به مشاهیرمون استفاده می کنن و اونا رو به نام خودشون ثبت می کنن. حتما چیزی هست که نمایشگاه هایی برگزار میشه برای نشون دادن آداب و رسوم کشور ها.

اگه سودی نداشته باشه یه کار...خود به خود حذف میشه از چرخه جامعه....جذب توریست وگسترش ملیت پرستی سود بزرگی محسوب میشن برای یه کشور....
مثلن این افرادی که بدون هیچ حقوقی رفتن جبهه یه سرمایه هستن برای اونایی که راس قدرت نشستن...
وضرر این کارشون به زندگی خودشون وخانوادشون رسید..این هم بماند که هدف جنگ عاقلانه بود یا نه...

اندازه ی بینی متناسبه با طبع و نژاد آدما! بینی بزرگ داشتن خاص شرقی ها نیست. ویژگی های دیگه ای هست که مختص زنان ِ شرقی باشه. و این کاااملا بی ربطه به ب اندازه ی بینی و اینکه اولین دانشگاه به دستور کی ساخته شده،باعث میشه شما بگین من به ایرانی بودنم افتخار نمی کنم؟ حث ما!

چرا اتفاقن..کاملن ربط داره...مثل اینکه من یه تاپیک بزنم...عنوانش این باشه:ایا به بزرگ بودن بینیتون افتخار میکنین؟
ومن بینی بزرگ رو برای ملموس کردن موضوع مثال اوردم...بینی خودم هیچ ربطی به پستم نداشت...
ببینین..اصلن اگه من زیباترین دختر دنیا هم بشم....چهره من چیزی نیست که بشه بهش افتخار کرد...چون دخالتی توش نداشتم...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

معنی
(سَ سَ طِ) (اِ.) مغالطه کردن برای وارونه نشان دادن حقایق .
فرهنگ فارسی معین
مترادف و متضاد
۱. مغالطه، مغلطه، گفتار غیرمنطقی
۲. لفاظی، لفظپردازی
فعل
بن گذشته: سفسطه کرد
بن حال: سفسطه کن

برای راحتی ِ کار من اینو پیدا کردم،براتون میذارم که خدای نکرده این کار رو انجام ندین :-"
ملیتت خیلی گسترده تر و مهم تر از سایز بینیه عزیزم،مثال بهتر پیدا کن.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

ملیتت خیلی گسترده تر و مهم تر از سایز بینیه عزیزم،مثال بهتر پیدا کن.
نه واقعا مثال بدی نبود :D چون افتخار یا عدم افتخار دلیلش مهم تر بودن نیست!
ولی خو چون مثال دیگه می خوایید : آیا شما به سفید پوست بودن خود افتخار می کنید؟!
دلایل این افتخار هم می تونه اینا باشه (براساس دلایلی که دوستان در همین تاپیک برای افتخار به ملیت آوردن) :
دانشمندان بزرگ زیادی وجود دارند که سفید پوست هستند
در مناطق با اکثریت سفید پوست امنیت بیشتری نسبت به مناطق سیاه پوست وجود دارد
کشور های سفید پوست فی المجموع ثروتمند تر از کشور های سیاه پوست هستند
و....

عمو ژپتو

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
قبولی در مرحله دوم المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شهید باهنر کرمان / شریف
رشته دانشگاه
ریاضی :x

مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن :-" :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

مصاحبه ای که با آقای زیبا کلام شده بود درباره ی زیرپانذاشتن پرچم آمریکا رو شنیدین؟

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
مصاحبه ای که با آقای زیبا کلام شده بود درباره ی زیرپانذاشتن پرچم آمریکا رو شنیدین؟

بله ولی ربطی به تاپیک نداره!
توهین کردن به یک فرد یا ملیت با این موضوع افتخار کردن دو چیز متفاوته!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
صحبت از تاریخ و فرهنگ و علم و این‌ها شد :-" توصیه این هست که این مصاحبه رو از استاد ملکیان بخونید :

به گزارش پارسینه، مصطفی ملکیان در مصاحبه ای که در سال 84 با وبسایت آفتاب نیوز انجام داده است، به نقد دیدگاه های تجدد ایرانی "سید جواد طباطبایی" پرداخته است. در بخشی از این مصاحبه آمده است:

يكي از بزرگترين دروغهايي كه ما به تاريخ گفته ايم اين است كه ما فرهنگ و تمدن عظيمي داشته ايم ، آخه عزيز من فرهنگ وتمدن مدرك مي خواهد اگر يوناني ها يك كتاب از افلاطون نداشتند، يك كتاب از ارسطو و يا … نداشتند بناي پانتئن رانيز نداشتند، معماري هاي عظيم را نداشتند و بعد مي گفتند كه ما يونانيها فرهنگي داشتيم كه نمي دانيد چه عظمتي داشت و آب از لب و دهان همة ما هم راه مي افتاد، ما انصافاً به آنها نمي گفتيم هر چيزي مدرك مي خواهد؟ انصافاً شما از آن چيزي كه در قلمروي ايران مي بينيد، غير از تعدادي بنا كه آنها را نيز همه مورخان گفته اند كه رومي ها براي ما ساخته اند مانند تخت جمشيد كه مورخان گفته اند هخامنشيان تعدادي مهندسان و معماران رومي را آوردند و براي ما اينها را ساختند- اگر اينها را بگذاريد- كنار شما يك اثر فلسفي به من نشان بدهيد. يك اثر ديني بلند به من نشان بدهيد. يك اثر هنري و يا عرفاني نشان بدهيد، ممكن است عده اي بگويند همه اينها سوخته است ولي اين را بايد نشان بدهد كسي كه مي گويد ما داشته ايم، يك پزشك تراز اول ماقبل از اسلام داشته ايم؟ ما يك فيلسوف تراز اول قبل از اسلام داشته ايم، يك هنرمند تراز اول … ما تمام چيزي كه از قبل از اسلام داشته ايم سه چيز است . يكي تخت جمشيد و معمارهايي كه در آن قسمت وجود دارد كه آن را هم همه مورخان گفته اند كه روميان ساختند كه حالا فرض كنيم ايراني ها ساخته اند. يك ماني نقاش داريم كه آن هم نقاشي هايش باقي نمانده ولي به تواتر رسيده ايم كه نقاش بزرگي بوده و ما او را پيامبر نيز تلقي مي كنيم و يكي هم دانشگاه جُندی‌شاپور (یا به تعبیر درست‌تر جَندی‌شاپور) كه مي گفتند در آنجا رشتهء پزشكي خيلي قوي بوده است، البته اين را هم مي دانيد كه وقتي مسيحيان مورد حمله واقع شدند، به طرف شرق عقب نشيني كردند و آمدند و جندي شاپور را ساختند و … حالا اينها را شما با يونان مقايسه كنيد، ما صد ورق نوشته نداريم كه با فرهنگ يونان قابل مقايسه باشد حتي پنج ورق نيز نداريم ...

و اما مطلب بعدي اينكه اصلاً ايران كجاست؟

شما كه اينقدر مي گوئيد ايران تاريخ فلان داشته، از كجا به بعد را مي گوئيد ايران و از كجا به بعد را مي گوئيد ايران نيست؟ از لحاظ جغرافيايي عرض مي كنم؟ آيا افغانستان جزء ايران به حساب مي آيد؟ ماوراء النهر جزء ايران است؟ در زمان هخامنشيان ايران يك وسعتي داشته زمان ساسانيان يك وسعت ديگر داشته است؟ زمانها مادها و يا اشكانيان يك وسعت ديگر داشته ، زمان آل بويه يك وسعت ديگر داشته… روي هر كدام انگشت بگذاريد و بگوئيد اين وسعتي كه در آن زمان بوده، ما مي گوئيم اين ترجيح بلامرجع است و منطق ندارد، مثلاً فرض كنيد، الان ابن سينا را ما ايراني به حساب مي آوريم ولي جالب اين كه در شوروي سابق نيز براي ابن سينا بزرگداشت مي گرفتند چون معتقد بودند مال آنهاست، چرا؟ مي گفتند كه ابن سينا درست است كه در همدان به دنيا آمده ولي تمام عالم و آدم مي دانند كه تمام تحصيلاتش را در بخارا انجام داده است و بخارا نيز متعلق به ماست (متعلق به اتحاد جماهير شوروي) ، خوب حالا ابن سينا بخارايي است يا ايراني، بخارا كه اكنون جزء ايراني نيست واصلاً اين نزاع را با چه متدولوژي اي مي توان فيصله داد؟ و يا مثلا ابوريحان بيروني، بيرون كجاست؟ متعلق به خوارزم است و خوارزم كجاست؟ خوارزم الان در تركمنستان قرار دارد و حالا سؤال اين است كه ابوريحان بيروني ايراني است يا غير ايراني؟ بله ممكن است شما بگوئيد كه آن زمان جزء ايران بوده است ولي اگر آن زمان پادشاه زور داشته و توانسته آنجا را نگه دارد آيا اين ايران مي شود و بعد كه پادشاهي ضعيف آنها را از دست داد آنها نا ايراني شدند؟ يعني وقتي ما قفقاز را در زمان قاجار از دست داديم قفقازي ها تا آن زمان ايراني بودند ولي بعد از آن ناايراني شدند و از ايراني بودن افتادند؟ … ببينيد متدولوژي تحقيق آكادميك اين نيست ، شما نمي توانيد چيزي كه مرز جغرافيايي، تاريخي، روانشناسي و جامعه شناسي اش مشخص نيست را اين چنين مورد تحقيق قرار دهيد.

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی
افتخار کردن یعنی چی؟؟
واقعا فرقی برا من نمیکنه... ایران رو دوست دارم ولی افتخار به نظرم لغت مناسبی نیست..
این که چون من در ایران متولد شدم و رشد کردم پس از نظر فرهنگی با مردم ایران و محیط ایران راحت ترم و دوست دارم ایران زندگی کنم (البته الان با این شرایط نه ولی در حالت کلی میگم) رو میتونم بفهمم ولی این که افتخار میکنم رو درک نمیکنم...
طبیعتا من به چیزی افتخار میکنم که خودم بتونم به دستش بیارم ... همونقدری که یک نفر به ظاهرش افتخار میکنه و این موضوع برا من اصلا قابل درک نیست ، داستان افتخار به ایران هم به نظرم مثل همینه...

فاطیما

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Esf
سال فارغ التحصیلی
99
افتخار کردن که قطعا بهش افتخار میکنم.....اینکه کشورمه و دوسش دارم و سعی میکنم که برای بهتر شدنش کاری کنم....
طبیعتا من به چیزی افتخار میکنم که خودم بتونم به دستش بیارم
این درسته که شما برای به دست آوردن ایران کاری نکردید ولی یه سریا بودن که جونشون رو گذاشتن تا ایران بمونه....در یه خانواده،وقتی یه نفر موفقیتی رو به دست میاره همه بابت این موفق شدن،خوشحالند و بهش افتخار میکنند؛تو یه جامعه هم وقتی یه موفقیت به دست میاره طبیعتا ماها هم باید خوشحال باشیم و به اون فرد افتخار کنیم..شما برای به دست آوردنش کاری نکردید ولی می تونید برای بهتر شدنش کاری کنید....

Flying_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
هیچ
دانشگاه
تربیت مدرس
رشته دانشگاه
پیشرانش
من بعد از گذشت 12 سال که با تاریخم و قدرت تفکر یه ایرانی و تواناییش تو انجام هر کاری آشنا شدم، و بیشتر از اون وقتی بهش ایمان پیدا کردم، به ایرانی بودنم افتخار میکنم

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
صحبت از تاریخ و فرهنگ و علم و این‌ها شد :-" توصیه این هست که این مصاحبه رو از استاد ملکیان بخونید :

به گزارش پارسینه، مصطفی ملکیان در مصاحبه ای که در سال 84 با وبسایت آفتاب نیوز انجام داده است، به نقد دیدگاه های تجدد ایرانی "سید جواد طباطبایی" پرداخته است. در بخشی از این مصاحبه آمده است:

يكي از بزرگترين دروغهايي كه ما به تاريخ گفته ايم اين است كه ما فرهنگ و تمدن عظيمي داشته ايم ، آخه عزيز من فرهنگ وتمدن مدرك مي خواهد اگر يوناني ها يك كتاب از افلاطون نداشتند، يك كتاب از ارسطو و يا … نداشتند بناي پانتئن رانيز نداشتند، معماري هاي عظيم را نداشتند و بعد مي گفتند كه ما يونانيها فرهنگي داشتيم كه نمي دانيد چه عظمتي داشت و آب از لب و دهان همة ما هم راه مي افتاد، ما انصافاً به آنها نمي گفتيم هر چيزي مدرك مي خواهد؟ انصافاً شما از آن چيزي كه در قلمروي ايران مي بينيد، غير از تعدادي بنا كه آنها را نيز همه مورخان گفته اند كه رومي ها براي ما ساخته اند مانند تخت جمشيد كه مورخان گفته اند هخامنشيان تعدادي مهندسان و معماران رومي را آوردند و براي ما اينها را ساختند- اگر اينها را بگذاريد- كنار شما يك اثر فلسفي به من نشان بدهيد. يك اثر ديني بلند به من نشان بدهيد. يك اثر هنري و يا عرفاني نشان بدهيد، ممكن است عده اي بگويند همه اينها سوخته است ولي اين را بايد نشان بدهد كسي كه مي گويد ما داشته ايم، يك پزشك تراز اول ماقبل از اسلام داشته ايم؟ ما يك فيلسوف تراز اول قبل از اسلام داشته ايم، يك هنرمند تراز اول … ما تمام چيزي كه از قبل از اسلام داشته ايم سه چيز است . يكي تخت جمشيد و معمارهايي كه در آن قسمت وجود دارد كه آن را هم همه مورخان گفته اند كه روميان ساختند كه حالا فرض كنيم ايراني ها ساخته اند. يك ماني نقاش داريم كه آن هم نقاشي هايش باقي نمانده ولي به تواتر رسيده ايم كه نقاش بزرگي بوده و ما او را پيامبر نيز تلقي مي كنيم و يكي هم دانشگاه جُندی‌شاپور (یا به تعبیر درست‌تر جَندی‌شاپور) كه مي گفتند در آنجا رشتهء پزشكي خيلي قوي بوده است، البته اين را هم مي دانيد كه وقتي مسيحيان مورد حمله واقع شدند، به طرف شرق عقب نشيني كردند و آمدند و جندي شاپور را ساختند و … حالا اينها را شما با يونان مقايسه كنيد، ما صد ورق نوشته نداريم كه با فرهنگ يونان قابل مقايسه باشد حتي پنج ورق نيز نداريم ...

و اما مطلب بعدي اينكه اصلاً ايران كجاست؟

شما كه اينقدر مي گوئيد ايران تاريخ فلان داشته، از كجا به بعد را مي گوئيد ايران و از كجا به بعد را مي گوئيد ايران نيست؟ از لحاظ جغرافيايي عرض مي كنم؟ آيا افغانستان جزء ايران به حساب مي آيد؟ ماوراء النهر جزء ايران است؟ در زمان هخامنشيان ايران يك وسعتي داشته زمان ساسانيان يك وسعت ديگر داشته است؟ زمانها مادها و يا اشكانيان يك وسعت ديگر داشته ، زمان آل بويه يك وسعت ديگر داشته… روي هر كدام انگشت بگذاريد و بگوئيد اين وسعتي كه در آن زمان بوده، ما مي گوئيم اين ترجيح بلامرجع است و منطق ندارد، مثلاً فرض كنيد، الان ابن سينا را ما ايراني به حساب مي آوريم ولي جالب اين كه در شوروي سابق نيز براي ابن سينا بزرگداشت مي گرفتند چون معتقد بودند مال آنهاست، چرا؟ مي گفتند كه ابن سينا درست است كه در همدان به دنيا آمده ولي تمام عالم و آدم مي دانند كه تمام تحصيلاتش را در بخارا انجام داده است و بخارا نيز متعلق به ماست (متعلق به اتحاد جماهير شوروي) ، خوب حالا ابن سينا بخارايي است يا ايراني، بخارا كه اكنون جزء ايراني نيست واصلاً اين نزاع را با چه متدولوژي اي مي توان فيصله داد؟ و يا مثلا ابوريحان بيروني، بيرون كجاست؟ متعلق به خوارزم است و خوارزم كجاست؟ خوارزم الان در تركمنستان قرار دارد و حالا سؤال اين است كه ابوريحان بيروني ايراني است يا غير ايراني؟ بله ممكن است شما بگوئيد كه آن زمان جزء ايران بوده است ولي اگر آن زمان پادشاه زور داشته و توانسته آنجا را نگه دارد آيا اين ايران مي شود و بعد كه پادشاهي ضعيف آنها را از دست داد آنها نا ايراني شدند؟ يعني وقتي ما قفقاز را در زمان قاجار از دست داديم قفقازي ها تا آن زمان ايراني بودند ولي بعد از آن ناايراني شدند و از ايراني بودن افتادند؟ … ببينيد متدولوژي تحقيق آكادميك اين نيست ، شما نمي توانيد چيزي كه مرز جغرافيايي، تاريخي، روانشناسي و جامعه شناسي اش مشخص نيست را اين چنين مورد تحقيق قرار دهيد.

خب متاسفانه باز من مجبورم فقط و فقط به خاطر آگاهی دوستان عزیز این سایت که متاسفانه زود گول می‌خورن چند نکته ی کوچک رو بیان کنم(-#

بنده جناب مصطفی ملکیان رو در حد تز دادن نمیبینم، یعنی گرایش به مکاتب خاص فلسفی دلیل نمیشه یک شخص منطقی یا با سواد باشه؛ حداقل ایشون این قاعده رو نقض کردن!
صحبت های ایشون در حد یک شخص زیر سیکله تا یک «استاد»؛ منتها برای شما دوست عزیز هر کس ضد ایران و تمدن ایرانی حرفی بزنه پروفسوره!=))

بخش اولش که بی ربط به تحریفات تاریخیشون بود کاری نداریم.:D

توجه شما رو به بخشی از کتیبه ی داریوش بزرگ هخامنشی در کاخ آپادانای شوش جلب می‌کنم:
منم داریوش شاه، شاه شاهان، شاه این سرزمین پهناور، پسر ویشتاسپ هخامنشی. گوید داریوش شاه: من به یاری اهورامزدا کاخی بس زیبا در شوش بنا نهادم. به دستور من آشوریان چوب سدر را از کوه های لبنان به بابل آوردند و از آنجا یونانی ها به شوش حمل کردند. طلایی که در اینجا بکار رفت از سارد و سنگ های گرانبهای لاجورد و عقیق از خوارزم و بلخ آورده شد. نقره و آبنوس را از مصر و عاج را از حبشه و هند آوردند و سنگ ستون ها را از تپه هایی در پارس. سپس طلاکاران از مصر (۱) و ماد (۲)، نجاران از لودیه (۳)، آجرسازان از بابل (۴) و تزئین کاران از مصر و ماد آمدند و کاخ شوش را چنان زیبا و باشکوه ساختند که خواست و اراده ی من بود. گوید داریوش شاه: اهورامزدا مرا و پدرم ویشتاسپ را و سرزمین پارس را بپایاد.

خب، بررسی کردید که ضمن ایرانی بودن مهندسان، صنعتگران از کجا اومدن: مصر و ماد و لودیه و بابل که همه شون تابعه ی حکومت هخامنشی بودن و این یعنی اون ها در اون زمان جزئی از سرزمین ایران محسوب میشدن، همون‌طور که امروزه ترک ها رو جزیی از سرزمین ایران میدونن (صرفا یه کم مطالعه و تحقیق کنید ضرری نمی‌بینید)؛ جدا از این اینکه این مثلا روشنفکرِ بی سواد شما در این حد نمی‌دونه که زمان هخامنشیان حکومتی به نام روم وجود نداشته!!:))

و خب ضمن اینکه عرض کنم بعد از حمله ی اسکندر و اعراب و هجوم وحشیانه ی اقوام تورک و مغول که همه با نابودی فرهنگ ایران همراه بوده ما الان جز تعدادی اثر (که به گفته ی تاریخ شناسان معتبر یک صدم آثار فاخر ایرانی نمیشه) چیزی نداریم، اما اوستا بس که بکوبونیم تو دهن هر چی یاوه گو مثل آقای ملکیان:
یادگار زریران، زند و پازند٬ اوستا، درخت آسوریک، رساله ی یوشت فریان و اخت، کارنامه اردشیر بابکان، فرهنگ پهلویک، فرهنگ اویم ایوک،دینکرد، زادسپرم، بندهشن، دادستان دینیگ، ویچیتگی ها، زند و هومن یشت، روایات همیت اشوهشتان، شکندگمانیک ویچار، شایست ناشایست، دادستان مینوک خرت، ارتاویراز نامه، ماتیکان هزار داتستان، اینکار جاماسبیک و هزاران روایت و سنگ نوشته و کتیبه ی باستانی که فکر نکنم باز بتونید ایرادی بگیرید.;))
در ضمن، آثار هنری ایرانی رو می‌تونید با یک سرچ ساده در گوگل از موزه های بزرگ جهان ببینید، حتی نقاشی ها و موزاییک کاری های نقاشی شده ی ایرانی تو موزه ایران باستان خودمون هم هست! از مانی اگه اثر نقاشی نمونده (که مشخص نیست٬ شاید ما ندونیم چه بسیار آثاری که داریم از مانیه) آثار مکتوب بسیاره مثلا:
  1. انجیل زنده
  2. گنجینه زندگان
  3. فِرَقماطیا
  4. رازها
  5. غول‌ها
  6. نامه‌ها
  7. زبور
  8. اَرژَنگ
  9. شاپورگان
  10. مجموعه روایات گردآوری شده ی مانی توسط شاگردانش به اسم کفالایان
یک صفحه از همین کتابها برابری می‌کنه با کتابی مثل دده‌قورقود که خود شما در حد شاهنامه بهش افتخار میکنید! و اینکه افراد مشهور و تراز اول ایران باستان بسیارند ولی برای امثال آقای ملکیان که می‌ترسه به کتاب دست بزنه شناخته شده نیستن، اگه کمی مطالعه از منابع معتبر داشته باشن خود به خود میشناسن! دیدید که ایشون حتی از تاریخ ایجاد حکومت روم خبر نداشت چه برسه به این حرفا!=))

اما جندی شاپور؛ ایشون یه اطلاعاتی به دست آوردن ولی اونجوری که به نفع خودشون (حالا نمی‌دونم چه نفعی براش داره:-?) باشه تفسیر کردن؛ جندی شاپور تماما توسط ایرانیان ساخته شد اما در زمان شاپور یکم (اگه اشتباه نکنم)، روم اون رو تسخیر و بخشی از حصارشو خراب کرد، حالا این وسط قیصر روم هم اسیر شاپور شاه شد و شاه بهش دستور داد برای جبران، از سرزمین خودش خاک بیاره و بخش خراب شده رو تعمیر کنه، همچنین به جای درختان خرمای بریده شده زیتون بکاره و چون این ساخت و ساز ها اتفاق افتاد تصور ایشون اینه که رومیان مسیحی ساختن؛ در صورتی که بقیه ی بنا با زیر سازی خشت بوده که در روم ساختمون ها از آجر ساخته میشدن٬ برای همین بخش تعمیر شده از جندی شاپور آجری بود!;;)

و در مورد صد ورق، شما رو نه تنها به منابع بالا تر، بلکه به نوشته های استرابون و پلوتارک و کتزیاس و گزنفون و غیره ارجاع میدم، اونجا در مورد تاریخ ایران و یونان و کشور های اطراف اطلاعات خوبی بدست میارید و می‌بینید نه تنها بیش از صد «ورق»، بلکه بیش از صد «کتاب» در این مورد از همون زمان بجا مونده ولی اونی که خودشو به خواب زده رو نمیشه بیدار کرد!!zzz:

درمورد مطالب پایین تر ضمن اینکه عرض کنم ایشون فقط خواستن «یه چیزی گفته باشن»؛ من جواب شما رو پیشتر دادم٬ همونا رو دوباره بخونید، این چرندیات و عقده جویی ها چیزی از ارزش تاریخ پر افتخار ایران کم نمی‌کنه! 8->

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
من کشورم رو دوست دارم ولی مبحث افتخار
فرق داره

من افتخارم گذشته ی پرشکوه کشورم هست،هخامنشیان، ساسانیان،فردوسی،مقام بالای زن(در این حد که فرمانده ی مقامات کشوری و لشکری باشه)،از نظر علمی(ابن سینا،فارابی،خواجه نظام الملک توسی،تقویم جلالی به عنوان یکی از دقیق ترین تقویم ها...).آزادی مذهب در قرونی که بقیه اقوام متعصب بودن...
اما اما اما از دوران صفویه به بعد که استعمار شکل میگیره ما عملا دیگه کمتر حرفی میتونیم در جهان برای گفتن داشته باشیم.
شاید در زمان رضاخان و شاه پاسپورت و... اعتبار داشت و بروشور وسایل آمریکایی یکی از زبوناش فارسی بوده و فلان...ولی به نظرم اون موقع هم همچین پخی نبودیم چون اینا ظواهری از توسعه بوده که شاید میتونست به عمقش نفوذ کنه
ولی میدونین که...مردم ساده و بی علم و بی فرهنگ آن زمان...

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من صد در صد به کشوری که منو داره پرورش میده افتخار میکنم

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
دوباره به حرف کارلین فقید رجوع می کنم:
من هيچ وقت ملي گرايي و غرور نژادي را درك نكردم! چون براي من غرور و افتخار مخصوص چيزهايي است كه خودتان بدست مي آوريد. ايرلندي بودن يك مهارت نيست، يك حادثه ژنتيكي لعنتي است! شما هيچ وقت نمي گوييد "من به قد ١٦٠ سانتي متري خودم افتخار مي كنم" يا "من به احتمال(ژنتيكي) بالاي دچار شدن به سرطان روده افتخار مي كنم!" پس براي چه دليل احمقانه اي به ايرلندي بودن يا آمريكايي بودن يا ايتاليايي بودن افتخار مي كنيد؟!

ما کاری نکردیم(خودمو میگم) درباره نژاد یا فرهنگ یا کشور محل تولد یا تاریخ کشورمون که مایه ی افتخار باشه

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
درسته که یه چیز اکتسابی نیست..ولی در حد یه تقدر از مام میهنت که تو رو پرورش داده هم نباید بهش افتخار کنی؟به هر حال بنده ملی گرام حالا غلط باشه یا نه

Delusional

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه اي نجف آباد
شهر
نجف آباد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
اين بحث صفحه اول بود يه نگاهي كردم...
من خيلي بحث نميكنم، تاريخ هم چيز زيادي نميدونم ولي يكوقتي بود كه من هم فكر مي كردم ايران اصلا خدا بوده و خيلي متمدن بوده و ما بهترين فرهنگ رو داشتيم و داريم. نقشه ايران دوره هخامنش توي اتاق نصب بود و اوستا ميخوندم و....
ولي همه اين ها در مرور زمان وقتي كه در مستند ها تمدن مصر كه قبل تر از ما در قدرت بودند و تقريبا همزمان با ما تمدن هايي مثل يونان، روم، چين و مايا رو ديدم به اين نتيجه رسيدم كه اينم يكي از ويژگي هاي اخلاقي ما ايراني هاست كه با خاطر سرافكندگي فعلي و بستن چشم و گوشمون به اطلاعات ناخواسته خودمون رو بيخود بالا مي بريم تا هم بتونيم خودمون رو راضي كنيم هم اينكه شايد تونستيم مردم بقيه جهان رو هم معتقد كنيم و به قولي براي خودمون اجر و قربي بدست بياريم.

Ursula

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1و2
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1930
من چند وقت بود که از زادگاهم متنفر بودم قبلن هم بودم اما با یاداوریه گذشته ی پرفروغ و تاریخ ایران بینشمو عوض می کردم اما چند وقتی بود که هیچ چیزی نمی تونست نظرمو عوض کنه. پارسال یه ویدیو از تاریخ ایران دیدم و زار زار براش گریه کردم(: خلاصه حس خیلی خوبی به وطنم نداشتم تا دیشب که ایران،ایران از استاد محمد نوری رو گوش دادم بغض کردمو گفتم من عاشق ایرانم کاری به اوضاعش هم ندارم! من عاشق خاک وطنمم (:

بالا