• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش منظم عکاسی

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
سلام دوستان عزیزم
به نظر شما اینکه در بازه های زمانی منظم (مثلا هر 4 روز یک بار) یک مطلب آموزشی به صورت پشت هم و زنجیروار (اول مباحث ساده تر و پایه ای، رفته رفته تکنهیکهای بهتر...) بر روی فروم قرار بگیرد خوب است؟ با شروع تابستان حس می کنم رونق جدیدی به فروم باید بدهیم.
برای شرکت در بحث ها اما باید فعال باشید! تاپیک اگه ببینیم بی حال و بی رمق شده می بندیمش.

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : آموزش منظم عکاسی

کلا بی اعصابی ها زهرا خانوم!
الان یه چیز خیلی بزرگ داره می گه این نظرسنجی و اونم اینه که بچه ها خیلی بی حال تشریف دارن! 13 نفر فقط رای دادن! این یعنی اگه شروع بشه قراره همکاری درست و حسابی و شرکت در مباحث و سر و کله زدنی وجود نداشته باشه دیگه...درست نمیگم؟

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از amparisay :
کلا بی اعصابی ها زهرا خانوم!
الان یه چیز خیلی بزرگ داره می گه این نظرسنجی و اونم اینه که بچه ها خیلی بی حال تشریف دارن! 13 نفر فقط رای دادن! این یعنی اگه شروع بشه قراره همکاری درست و حسابی و شرکت در مباحث و سر و کله زدنی وجود نداشته باشه دیگه...درست نمیگم؟
من کجام بی اعصابه؟؟؟
خب منظورم اینه که شما شروع کنین که بچه هام تشویق شن بیان فعالیت کنن. وقتی میان می بینن اینجا خالیه خب ناامید میشن دیگه الان همون 13 نفری که اعلام همکاری کردن بیان شروع کنن کم کم بقیه هم میان
ببخشید اگه منظورمو بد گفتم اصن قصد بی اعصاب بودن :-" نداشتم :D

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

اصلا امیدوار نباشید به فعالیت همون ۱۳ نفر هم . فوق فوقش٬ اگه معجزه رخ بده (که نمی‌ده) ۵ نفر شرکت می‌کنن . شما رو ۲ یا ۳ نفر حساب کن . اگه ما قراره کارمون رو انجام بدیم ٬ خب می‌دیم . این که دو نفر هم یاد بگیرن از هیچی بهتره ٬ نیست؟ (یه عده هستن که آموزش‌ها رو می‌خونن ولی ممکنه نظری ندن.)

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از z@hra :
من کجام بی اعصابه؟؟؟
خب منظورم اینه که شما شروع کنین که بچه هام تشویق شن بیان فعالیت کنن. وقتی میان می بینن اینجا خالیه خب ناامید میشن دیگه الان همون 13 نفری که اعلام همکاری کردن بیان شروع کنن کم کم بقیه هم میان
ببخشید اگه منظورمو بد گفتم اصن قصد بی اعصاب بودن :-" نداشتم :D
روی حساب همه نظراتی که دادید قبلا ها گفتم...! :)
اصلا امیدوار نباشید به فعالیت همون ۱۳ نفر هم . فوق فوقش٬ اگه معجزه رخ بده (که نمی‌ده) ۵ نفر شرکت می‌کنن . شما رو ۲ یا ۳ نفر حساب کن . اگه ما قراره کارمون رو انجام بدیم ٬ خب می‌دیم . این که دو نفر هم یاد بگیرن از هیچی بهتره ٬ نیست؟ (یه عده هستن که آموزش‌ها رو می‌خونن ولی ممکنه نظری ندن.)
ستاره خانوم شما که از من نا امید تری که!!!!
ایشالا به زودی شروع می کنیم.

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

ستاره درس می‌گه تو زمینه آموزش دادن رو کسی حساب نکن کلا٬ اگه بخوای حساب کنی کلا ناامید می‌شی بعدش ولی این جوری حداقل اگه کسی بعدا بیاد کمک کنه کلیم ذوق می‌کنی بعدش. :D

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

من که رای دادم تا اونجایی هم که بتونم کمک میکنم.فقط قبل از شروع شدن یه هماهنگی بکنیم دیگه... مثل هماهنگی سیستم و روال آموزش و...
فقط یه سوال داشتم:فرق عکاسیmanualباautoچیه؟؟ :-[ :D (; شوخی کردم که روحیتون عوض شِه.

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

منم از اون دسته هستم كه فقط مي‌خونم و چيزي نمي‌گم! (چون چيزي براي گفتن ندارم :D ) گزينه‌هاي نظرسنجيم هيچكدوم براي من مناسب نيست! در كل خوبه بذارين

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

خوب شروع می کنیم. بچه ها قول بدید که توی بحث ها شرکت کنید تا بتونیم با کمک هم این مباحث رو پیش ببریم! این مطالب از جاهای مختلف و کتابهای مختلفی برگزیده شده اند. سعی می کنم تا جایی هم که امکان داشته باشه از عکسهایی که خودم می گیرم در آموزش استفاده کنم.

********** استفاده از این مطالب با ذکر نام سایت سمپادیا (Sampadia.ir) و نام نویسنده (امیرحسین پریسای) بلامانع است. ************

قبل از هر چیز در جلسه اول به بررسی نحوه عملکرد دوربین عکاسی می پردازیم تا بدانیم که وسیله ای که در ادامه قصد استفاده از آن را داریم به چه نحوی کار می کند.

یک دوربین حداقل از 2 بخش تشکیل شده است :
1- راه عبور نور
2- قطعه حساس به نور

در ساده ترین دوربینی که می شود ساخت (PinHole Camera) نور از یک روزنه کوچک عبور کرده و در یک اتاق تاریک به یک فیلم برخورد می کند.

400px_Pinhole_camera_svg.jpg

در نمونه های جدیدتر و پیچیده تر، عبور نور و افتادن تصویر بر روی فیلم حساس به نور یا سنسور الکترونیکی از طریق یک لنز انجام می گردد.
در نمونه های قدیمی دوربینها دو لنز داشتند (Twin Lens Reflex Camera) یا TLR که یکی از آنها برای تشکیل عکس بر روی فیلم استفاده می شد و یکی از آنها برای دیدن عکاس توسط چشمی (Viewfinder) که توسط یک آینه با زاویه 45 درجه این امکان را فراهم می کرد . در برخی از این نوع دوربین ها هر دو لنز توسط یک سیستم مکانیکی فوکوس یکسانی داشتند، و برخی نیز فوکوس ثابت داشتند. اما مشکل این بود که تصویر برعکس بود. یعنی اگر سوژه به چپ می رفت، تصویر به راست می رفت و همچنین در مورد بالا و پایین نیز همینطور بود و این کار عکاسی را بسیار سخت می کرد.

220px_TLR.jpg

برای حل این مشکل از SLR ها (Single Lens Reflex) ها استفاده شد. یعنی دوربینهای بازتابی که یک عدد لنز داشتند. در این نوع دوربینها توسط یک آینه نور عبور کرده از لنز به Viewfinder می رسد. برای معضل برعکس شدن تصویر هم از یک Pentaprism استفاده می شود و در دوربینهای پیشرفته تر از Pentamirror.

Pentaprism

256px_Pentaprism_svg.jpg

Pentamirror نیز عینا همین کار را می کند، با این تفاوت که از آینه در آن استفاده می شود تا اعوجاج منشور را نیز نداشته باشد.

زمانی که می خواهیم نور به فیلم یا سنسور برسد، آینه در زمان بسیار کوتاهی به بالا حرکت می کند، پرده شاتر (Shutter) از روی سنسور یا فیلم کنار می رود، به مقدار مورد نیاز به سنسور با فیلم نور تابانده می شود، سپس شاتر بسته می شود و آینه Viewfinder به جای خود بر می گردد.

یک دوربین SLR با آینه در سر جای اصلی خود

IMG_6470.jpg

زمانی که آینه بالا می رود

IMG_6471.jpg

لنز نیز مجموعه ای از تعدادی عدسی است که برای تشکیل تصویر بر روی فیلم یا سنسور به آن نیاز داریم. در مورد لنز در جلسات بعدی مفصل صحبت خواهیم کرد. اما برای اینکه یدانید چند مدل لنز متفاوت بر اساس نوع عدسی ها می توان ساخت، اینجا را ببینید
http://en.wikipedia.org/wiki/Camera
این را اضافه کنیم که در داخل لنزها افزون بر تعدادی عدسی، روزنه ای نیز وجود دارد که ابعاد آن توسط تیغه های دیافراگم کنترل می شود. تاکید می کنم، نام تیغه ها و سیستم تنگ کردن این روزنه دیافراگم (Diaphragm) است و نام آن روزنه ی لنز (Aperture) است. با تنگ و گشاد شدن این روزنه، میزان نور رسیده به سنسور یا فیلم کنترل می شود و تاثیر آن در عمق میدان نیز دیده می شود.

f/1.8

IMG_6480.jpg

f/16

IMG_6481.jpg

دوربینهای Compact نیز دوربینهایی هستند که ار لحاظ قیمت به صرفه تر هستند، به این دلیل که سیستم شاتر و آینه در آنها حذف شده است، به همین علت ارزان قیمت تر هستند. در این نوع دوربینها عملکرد شاتر به صورت الکترونیکی است، یعنی سنسور همیشه فعال است، و فقط در زمان خاصی برای ثبت عکس فعال می شود.
در مورد سایز سنسور نیز بحث مفصلی خواهیم داشت، اما از جهت آشنایی با انواع دوربین ها، دوربینهای فیلمی، فیلمهایی با عرض 35 میلیمتر داشتند. به همین علت دوربینهایی که سنسورهایی با عرض 35 میلیمتر دارند، دوربینهای Full Frame نامیده می شوند. این دوربینهای SLR معمولا قیمت بالایی دارند.
دوربینهایی با ابعاد سنسور پایین تر، معمولا زاویه دید کوچکتری دارند. همچنین کیفیت عکسهای آنها پایین تر می آید.
همچنین دوربینهای مدیوم فرمت (Medium Format) نیز ساخته می شوند که گرانقیمت هستند و ابعاد سنسورهای آنها بزرگتر از فول فریم ها هستند.

دوربین H4D ساخت کارخانه Hasselblad ، یک دوربین مدیوم فرمت با قیمت حدود 32,000 دلار
h4d_31.jpg

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

یک سوال٬ من پارسال که می‌خواستم دوربین بخرم موقعی تحقیق کردم و اینا از چندین جای معتبر دیدم که گفتن توی دوربین‌های جدید سری آلفا سونی مثل nex-5 (اون موقع جدیدترین بود) آینه حذف شده٬ می‌حواستم ببینم توی سری جدید همه‌ی برندها این اتفاق افتاده یا نه؟ و این که همون‌جور که گفتین این سیستم مال دوربین‌های کامپکته٬ توی یه دوربین اس ال آر چجوری کار می‌کنه؟

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از علی ع. :
یک سوال٬ من پارسال که می‌خواستم دوربین بخرم موقعی تحقیق کردم و اینا از چندین جای معتبر دیدم که گفتن توی دوربین‌های جدید سری آلفا سونی مثل nex-5 (اون موقع جدیدترین بود) آینه حذف شده٬ می‌حواستم ببینم توی سری جدید همه‌ی برندها این اتفاق افتاده یا نه؟ و این که همون‌جور که گفتین این سیستم مال دوربین‌های کامپکته٬ توی یه دوربین اس ال آر چجوری کار می‌کنه؟
نه علی جان.
دوربین بدون آینه چیز جدید یا خفنی نیست، چیز خاصی هم نیست. مثل دوربینهای SLR لنزشون عوض می شه، ولی مثل کامپکت ها شاتر و آینه ندارند. هدفشان هم استفاده از لنز های خوب و قابل تعویض یر روی بدنه ساده و کوچک است. محدودیت ها و خوبی های خاص خودش دارد.

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

درخواست هم می‌شه داد برای آموزش‌ها و توضیحات؟

اگه آره٬ می‌شه درباره عکاسی با لنز معکوس(یا یه همچین چیزی :D) یه توضیح بدی و بگی چجوری می‌شه این کار رو کرد و عکسی که حاصل می‌شه چجوریه.

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از علی ع. :
درخواست هم می‌شه داد برای آموزش‌ها و توضیحات؟

اگه آره٬ می‌شه درباره عکاسی با لنز معکوس(یا یه همچین چیزی :D) یه توضیح بدی و بگی چجوری می‌شه این کار رو کرد و عکسی که حاصل می‌شه چجوریه.
به تکنیکهای عکاسی می رسیم حتما. الان بحثهای پایه ای رو انجام باید بدیم، دست بچه ها که راه افتاد حتما تکنیکهایی مثل پانینگ، HDR، لنز معکوس و ... رو توضیح می دیم.

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

بچه ها مگه قول ندادید فعال باشید؟! سوالی چیزی برای هیچکی پیش نیومده؟!؟!؟!

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

میشه در مورد طرز کار دوربین های دیجیتال هم یه توضیحی بدین؟

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

سوالت توی مایه های لیلی زن بود یا مرد بوداااا!!!! همه جاهایی که نوشتم فیلم یا سنسور، منظور از فیلم، فیلم 35 میلیمتری دورین آنالوگه، و سنسور منظور سنسور دوربین دیحیتاله. دوربینهای دیجیتال یا SLR هستند (که لنزشون عوض می شه، سیستم آینه و شاتر دارند) یا کامپکت هستن (فقط یه لنز و یه سنسور هستن) یا بدون آینه هستند (فقط لنزشون عوض می شه) همه توضیحاتی که دادم در مورد دوربین دیجیتال هم صادف بود.

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

این را اضافه کنیم که در داخل لنزها افزون بر تعدادی عدسی، روزنه ای نیز وجود دارد که ابعاد آن توسط تیغه های دیافراگم کنترل می شود. تاکید می کنم، نام تیغه ها و سیستم تنگ کردن این روزنه دیافراگم (Diaphragm) است و نام آن روزنه ی لنز (Aperture) است. با تنگ و گشاد شدن این روزنه، میزان نور رسیده به سنسور یا فیلم کنترل می شود و تاثیر آن در عمق میدان نیز دیده می شود.
در مورد این یه توضیح میدی؟؟؟برای روشن سازی وکامل شدن بحث.
در مورد apertureاین لینک فکر کنم مفید باشه وهست:http://en.wikipedia.org/wiki/Aperture
اگر هم در همان اول فهرست مطالب آینده رو قرار میدادی دیگه تعداد سوالاتی که مربوط به مباحث آینده میشه کاهش پیدا می کرد.بچه ها هم تکلیف ــشونو می دونستن،کار برای خودت هم راحت تر میشه.(نظر منه حالا)

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از mahdad :
در مورد این یه توضیح میدی؟؟؟برای روشن سازی وکامل شدن بحث.
در مورد apertureاین لینک فکر کنم مفید باشه وهست:http://en.wikipedia.org/wiki/Aperture
اگر هم در همان اول فهرست مطالب آینده رو قرار میدادی دیگه تعداد سوالاتی که مربوط به مباحث آینده میشه کاهش پیدا می کرد.بچه ها هم تکلیف ــشونو می دونستن،کار برای خودت هم راحت تر میشه.(نظر منه حالا)
چشم حتما این کار رو می کنم.
در مورد عمق میدان هم یه بحث مفصل خواهیم داشت! اگه حوصله ندارید تو پ.خ جواب بدم؟

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از amparisay :
سوالت توی مایه های لیلی زن بود یا مرد بوداااا!!!! همه جاهایی که نوشتم فیلم یا سنسور، منظور از فیلم، فیلم 35 میلیمتری دورین آنالوگه، و سنسور منظور سنسور دوربین دیحیتاله. دوربینهای دیجیتال یا SLR هستند (که لنزشون عوض می شه، سیستم آینه و شاتر دارند) یا کامپکت هستن (فقط یه لنز و یه سنسور هستن) یا بدون آینه هستند (فقط لنزشون عوض می شه) همه توضیحاتی که دادم در مورد دوربین دیجیتال هم صادف بود.
خیلی ممنون!
منظورم طرز کار همون سنسورا بود. یعنی چجوری تصویرو به تصویر دیجیتال تبدیل می کنن؟

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

امممم.... سیستمش یکم پیچیده است...
یه موجودی وجود داره به اسم فوتو دیود. دیود خودش یه موجود الکترونیکیه که جریان رو از یه طرف خیلی خوب عبور می ده و از یه طرف خیلی بد. یعنی مقاومتش وقتی که بایاس موافقه خیلی کمه، و مقاومتش وقتی توی بایاس معکوسه زیاده. فوتو دیودها موجوداتی هستن که توی بایاس معکوس (یعنی زمانی که باید مقاومتشون زیاد باشه) وقتی نور با طول موج خاصی بهشون می تابه مقاومتشون کم می شه. توی هر پیکسل سنسور دوربین، معمولا 3تا فوتو دیود هست، یکی حساس به رنگ آبی، یکی قرمز و یکی سبز. این سه تا، خروجی شون به صورت یک ولتاژ متغیر (که تابع مقدار نور تابیده شده بهشون هست) به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال وصل می شه. یعنی این ولتاژ متغیر تبدیل به یه سری عدد صفر و یک می شه. و اینطوری می شه که ما عکس رو می تونیم از سنسور بگیریم به صورت یک فایل.

بالا