• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

المپیاد بدیم یا زندگیمونو کنیم؟

اگه المپیاد نشه..

• رای‌دهندگان
    153
  • شروع کننده موضوع

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ
پاسخ : المپیاد بدیم یا زندگیمونو کنیم؟

به نقل از البرت :
فردی که المپ میره(مثلا فیزیک) باید ریاضیاتش از سطح مدرسه بالا تر باشه و فیزیکش هم مشخصه
چه طور میگید کمک نمیکنه؟ میشه توضیح بدید؟
ببینید! کسی که المپیادیه، یه درس مشخصُ در سطح خیلی بالا -سطح دانشگاه حتی!- میخونه!
خب این سطحِ خیلی بالا، واسه دانشگاه خیلی هم خوبه.. ولی برای کنکور که نه! در واقع چیزای ابتداییُ فقط یاد میگیره که بتونه اون سطح بالا ها رو یاد بگیره.. پس نمیتونه سوالای روز وزارتی رو جواب بده!

+فک کنم از موضوع بحث خیلی دور شدیم..

Samane.M

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران

از خیلی درسای مدرسه حالمون به هم می خوره اما تو المپیاد می تونی بری دنبال علاقت و ازش لذت ببری. درسته خیلی از وقت آدمو می گیره اما به نظرم می ارزه آدم بره دنبال چیزی که ازش لذت می بره.

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

حرف دوست بالایی رو قبول دارم اما فقط یه درصد احتمال بدین به دلایلی نشه...اون موقع خیلی ضرر میکنید.
اگر المپیاد رو با درس های مدرسه با یه برنامه ریزی دقیق بخونین خیلی خوب میشه و لذت بخش در عین حال استرسم ندارین. ;;)

Nadia.Jf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
در حال مطالعه....
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
....

المپیاد با درسای دیگه مشکلی نداره{بابرنامه ریزی}جزعی از زندگیه مشکلاتمو با خوندنش فراموش میکنم
یادم میره کلا :)

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

دقیقن...یک نوع تفریحه!
تفریحی که بهش علاقه داری+وقتتو سر چیزای بی خود تلف نمیکنی x:

sara .s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد

دبير شيميمون ميگه المپياد يه جور درگيري فكري ايجاد ميكنه... اينكه
مثلا 6 ساعت از پشت ميزت جابجا نشي و فقط فكر كني و واسه روياهات ارزش قائل شي،
مسلما خيلي خوبه... ولي مشكل اينجاس وقتي ميري قلم چي ميدي بعد كارنامه تو نيگا ميكني متوجه
ميشي خيلي از كسايي كه هميشه ازت عقب تر بودن ، سبقت گرفتن الان يه پا جلوترن...
نميدونم... يه نظر من واسه المپياد خوندن جرئت ميخواد..اميد ميخواد ... و صد البته ايمان ميخواد...
برا من يكي كه خيلي سخته .. بخدا ديگه دارم رواني ميشم!
يه روز شيمي ميخونم، يه روز فيزيك بعد عربي!!!
ولي فك كنم مهم ترين مساله درس خوندنه اينكه چي بخوني خيلي فرق
نميكنه فقط بايد سعي كني وقت تلف شده نداشته باشي و از تك تك ثانيه هات استفاده كني

skYboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sara .s :
يه روز شيمي ميخونم، يه روز فيزيك بعد عربي!!!ولي فك كنم مهم ترين مساله درس خوندنه اينكه چي بخوني
اینکه پیوسته درس بخونی خوبه چون آدمو تو فاز ه درس و اینا نیگه می داره اما خوبی ک المپ داره اینه ک باعث میشه پراکنده خوانی نکنی،هدف،علاقه و اون رشته تخصصی تو پیدا کنی،اینش خوبه

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

ببین دوست عزیز اول از همه یه نصیحت میکنم بهت :)
اول از همه اگه هدفت رقابته،
باید جایی رقابت کنی که شانس برنده شدن همه (در حالی که در سطح هم هستن) برابر باشه
المپیاد الان دیگه اون المپیاد قدیم نیست
خیلی اتفاقا پشت پرده میوفته که شما ازش بی خبری
خیلیا به حقشون میرسنا...
ولی خیلیا هم این وسط حقشون ضایع میشه.
خیلی ها.
شما اگه هدفت تو المپیاد رقابته، کلاً سمتش نرو!
اگه هدفت اون حالتای کامل تر شدن تو زمینه های فکریه
خب چه عیبی داره اگه یه کتاب تو رشته ی مورد علاقه تُ دستت بگیری
و همگام با درس مدرسه ت
اونم بخونی
یک عالمه هم وقت داری
یه روز 24 ساعته، 6 ساعتم که بخوابی 18 ساعتش باقی میمونه
1 ساعت صبحانه 1 ساعت ناهار 1 ساعت شام هم بخوری
15 ساعت باقی میمونه
10 ساعتم درس مدرسه یخونی
5 ساعت برات میمونه که میتونی بنا به علاقه ی خودت خرجش کنی!
حالا اینو بزار واسه المپیادت
ببین باید از همین الان واقعیت ها رو ببینی!
کنکور چیزیه که واقعاً تلاشت با موفقیتت رابطه ی مستقیم داره
اما تو المپیاد خیلی حاشیه ها هست
بنظر من تا فشار مدرسه روت زیاد نشده
هدف ِ اصلی ِ اصلیتو تو زندگیت مشخص کن
پس فردا زدُ اصن برگه ی تو سوخت اونجا
اونوقت نشینی افسردگی بگیری که ای وای چقد من خنگ ِ بدبختم
فضیه اینه که تو این چند سالُ فرصت داری واسه درس خوندن
حالا دیگه خودتی که تعیین میکنی مهم ترین قدماتُ
تو محکم ترین مسیرا بزاری
یا نه

• شروع کننده موضوع

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

بچه ها کلا" خیلی ممنون ..

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

به نقل از sara .s :
دبير شيميمون ميگه المپياد يه جور درگيري فكري ايجاد ميكنه... اينكه
مثلا 6 ساعت از پشت ميزت جابجا نشي و فقط فكر كني و واسه روياهات ارزش قائل شي،
مسلما خيلي خوبه... ولي مشكل اينجاس وقتي ميري قلم چي ميدي بعد كارنامه تو نيگا ميكني متوجه
ميشي خيلي از كسايي كه هميشه ازت عقب تر بودن ، سبقت گرفتن الان يه پا جلوترن...
نميدونم... يه نظر من واسه المپياد خوندن جرئت ميخواد..اميد ميخواد ... و صد البته ايمان ميخواد...
برا من يكي كه خيلي سخته .. بخدا ديگه دارم رواني ميشم!
يه روز شيمي ميخونم، يه روز فيزيك بعد عربي!!!
ولي فك كنم مهم ترين مساله درس خوندنه اينكه چي بخوني خيلي فرق
نميكنه فقط بايد سعي كني وقت تلف شده نداشته باشي و از تك تك ثانيه هات استفاده كني
ببین اینُ نگو دوست عزیز..بار ها و بار ها گفتم که درس مدرسه شو هم میرسونه خوب....
خیلی از پیش ها که امسال قلم چی رتبه میارن قبلش المپیادی بودن ...نمونه اش خانوم امیر فرهنگی!نقره ی شیمی که رتبه های قلم چی اش هم خوبه!
با دقیق گوش کردن سر کلاس +کمی برنامه ریزی+خودتونم گفتین ایمانُ انگیزه همه چه حله!
:)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

خب من اگه المپ نمیخوندم هم باز درسای مدرسه رو خیلی کار نمیکردم ...

کلا" مدل درس خوندن من این طوریه که اگه حال نکنم با مبحث نمیخونم ... حالا هر چه قدر هم مبحثش مهم باشه بازم نمیخونم ... یعنی اصلا نمی فهمم مطلبو ... مثلا یه وقتی تعیین میکردم میگفتم تو این زمان باید این مباحثو بخونی ولی بازده ی کار خیلی پایین بود ...

ولی مثلا" خیلی وختا همینطوری نگاهم میفته به یه کتابی ... بازش میکنم و میخونم و میفهمم ... خیلی از پروسه ی المپیاد من تا به حال با این روش طی شده...

اگه احساس میکنید در خوندن المپیاد یه حس جبر و به زور خوندن در شما ایجاد شده رهاش کنید به نظر من ...

به نقل از L@d¥ ¢hêmî$t :
ببین اینُ نگو دوست عزیز..بار ها و بار ها گفتم که درس مدرسه شو هم میرسونه خوب....
خیلی از پیش ها که امسال قلم چی رتبه میارن قبلش المپیادی بودن ...نمونه اش خانوم امیر فرهنگی!نقره ی شیمی که رتبه های قلم چی اش هم خوبه!
با دقیق گوش کردن سر کلاس +کمی برنامه ریزی+خودتونم گفتین ایمانُ انگیزه همه چه حله!
:)

به نظر من بهتره یه المپیادی اولویت کارش المپیاد باشه ... دو تا از پیش های امسال ما پارسال المپیاد میخوندن و سعی میکردن درس های مدرسه رو هم نگه دارن و نفرات اول پایه شون بودن ... خیلی هم میخوندن ... ولی من مطمئنم اگه یه مقدار از وقت درس مدرسه رو کم میکردن به المپیاد اضافه میکردن شاید نقره شون طلا بود ...

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

خُب ببینید حرفتون کاملن متین
امّا نکته ای که هست اینه که المپیاد ریسکه...یک ریسک واقعی.
من نمیگم نفر اول پایه مثن.. :D :-"
یک سطح خوب و قابل قبول هم کافیه :D
بیشتر مسعله همون قضیه ی ریسک بودنش هست.

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

خارج از اينا ميشه كه آدم هم مسابقات روباتيكو بده هم خوارزمي رتبه بياره هم المپياد قبول شه هم زندگي كنه و از زندگيش نزنه؟؟؟؟؟؟؟؟ :-??

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

خارج از اينا ميشه كه آدم هم مسابقات روباتيكو بده هم خوارزمي رتبه بياره هم المپياد قبول شه هم زندگي كنه و از زندگيش نزنه؟؟؟؟؟؟؟؟ :-??
بستگی داره! :>
وقتی یه موضوعی (حالا درس، المپیاد، روباتیک یا هر چیز دیگه) رو واقعا دوست داشته باشی دیگه خستگی و از چیزای دیگه زدن و این جور چیزا واقعا بی معنی میشه. چون تمام زندگیت میشه همون راهی که داری میری و با تمام وجود ازش لذت می بری! B-)
من قبل از این که وارد المپیاد بشم یه نفرو دیده بودم که شب و روزش شده بود فیزیک. حتی از درساش هم می گذشت و یه دفعه نمره هاش از بیست نوزده به چهارده و پونزده رسیده بود. فکر می کردم این طرف عقلشو از دست داده که شب و روزش رو برای المپیاد میذاره. اما الان می تونم حسشو درک کنم. من واقعا از فیزیک لذت می برم و حاضر نیستم با هیچ چیز دیگه ای عوضش کنم! [-o< :D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از L@d¥ ¢hêmî$t :
خُب ببینید حرفتون کاملن متین
امّا نکته ای که هست اینه که المپیاد ریسکه...یک ریسک واقعی.
من نمیگم نفر اول پایه مثن.. :D :-"
یک سطح خوب و قابل قبول هم کافیه :D
بیشتر مسعله همون قضیه ی ریسک بودنش هست.

خب اصل المپیاد همین ریسکشه ... این که از ترس قبول نشدن و عقب افتادن از کنکور درسای المپیادو کمتر کار کنید به نظرم یه نوع ریسکه ... همون قضیه ی مدال ها ... الآن من میدونم خیلی از طلاها اهل ریسک بودن ... مثلا" امتحان نهایی رو خفن خفن خفن نخوندن به جاش سوال دوره 40 حل کردن ... نتیجه هم گرفتن ...

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از Madmazel Fairy Tale :
ببین دوست عزیز اول از همه یه نصیحت میکنم بهت :)
اول از همه اگه هدفت رقابته،
باید جایی رقابت کنی که شانس برنده شدن همه (در حالی که در سطح هم هستن) برابر باشه
المپیاد الان دیگه اون المپیاد قدیم نیست
خیلی اتفاقا پشت پرده میوفته که شما ازش بی خبری
خیلیا به حقشون میرسنا...
ولی خیلیا هم این وسط حقشون ضایع میشه.
خیلی ها.
شما اگه هدفت تو المپیاد رقابته، کلاً سمتش نرو!
اگه هدفت اون حالتای کامل تر شدن تو زمینه های فکریه
خب چه عیبی داره اگه یه کتاب تو رشته ی مورد علاقه تُ دستت بگیری
و همگام با درس مدرسه ت
اونم بخونی
یک عالمه هم وقت داری
یه روز 24 ساعته، 6 ساعتم که بخوابی 18 ساعتش باقی میمونه
1 ساعت صبحانه 1 ساعت ناهار 1 ساعت شام هم بخوری
15 ساعت باقی میمونه
10 ساعتم درس مدرسه یخونی
5 ساعت برات میمونه که میتونی بنا به علاقه ی خودت خرجش کنی!
حالا اینو بزار واسه المپیادت
ببین باید از همین الان واقعیت ها رو ببینی!
کنکور چیزیه که واقعاً تلاشت با موفقیتت رابطه ی مستقیم داره
اما تو المپیاد خیلی حاشیه ها هست
بنظر من تا فشار مدرسه روت زیاد نشده
هدف ِ اصلی ِ اصلیتو تو زندگیت مشخص کن
پس فردا زدُ اصن برگه ی تو سوخت اونجا
اونوقت نشینی افسردگی بگیری که ای وای چقد من خنگ ِ بدبختم
فضیه اینه که تو این چند سالُ فرصت داری واسه درس خوندن
حالا دیگه خودتی که تعیین میکنی مهم ترین قدماتُ
تو محکم ترین مسیرا بزاری
یا نه

آقا یه اشتباه بزرگ هست که همه فکر می کنن المپیاد شانسیه،کنکور هم به تلاش بستگی داره و از این حرف ها!
اصولا توی المپیاد چون آمار به تفکیک شهر و منطقه منتشر میشه مشخص میشه کی چقدر قبولی داده!ولی تو کنکور چون نتایج شخصی منتشر میشه کسی نمی فهمه چی شد چی به چی شد!شما کافیه رتبه های دو رقمی مدرسه های خوب تهران رو بشمری دستت بیاد که واقعا چقدر نتایج قطبیه و فقط وفقط وابسته به پول و امکاناته ،خیلیا هستن که تلاش می کنن !گیرم نده که نفر اول کنکور تو چند سال اخیر از شهرستان بود و این حرف ها!فرق اول با 10 12 تای بعدش تو 2 3 تا تسته!چرا به خودمون دروغ بگیم!نفر اول کنکور های همین 2 3 سال اخیر معلم خصوصی داشتن از نوع عالی،50 60 میلیون شاید خرج کرده باشن!پس این حرف هایی که می گی تو کنکور چندین برابره!حالا کل حرفم اینه ،ما باید ناامید بشیم؟باید بیخیال بشیم؟آیا با این همه اختلاف بازهم ندیدی کسایی که از شهرستان چه تو کنکور چه تو المپیاد تونستن به جایی برسن؟اونا از فضا اومده بودن؟نخیر فقط نا امید نشده بودن!
بی خودی با این دست های پشت پرده ام جو ندید لطفا،شده که تو المپیاد اتفاق هایی بیوفته و حرف و حدیث باشه،ولی این طور نیست که این بساط هر سال و هر دفعه باشه،اتفاق بوده ،که همه جا میوفته!
المپیاد هم ریسک نیست ،اصلا اصلا!شما کافیه روزی نیم ساعت صرف عربی کنید،ادبیات و دینی رو هم بهش نگاه بکنید که جمع نشه واسه شب آخر ،شمایی که تا دم مرحله دو دووم آوردید و تا اونجا رفتید جلو من قول میدم که می تونید درساتونو جمع کنید،من اصلا فیزیک فقط یه فصل بلد بودم شب امتحان ،ولی رفتم و شدم 19 ،اشتباهم هم درسی نبود،محاسباتی بود،
شما تو تلویزیون می بینید طرف می گه کنکور یه فرآیند چهار سالس یا 12 ساله حتی!اون که میگه 12 ساله که می خواد پول بگیره ، :D
اونی هم که میگه چهارسالس،راست میگه!ولی این برای شما نیست ،مخاطب یه مشاور تو تلویزیون یه ملتن ،یعنی کل داوطلب های کنکور!کسی که توی یه مدرسه ی متوسط اونم توی یه شهرستان دور داره تحصیل می کنه و هیچ امکاناتی نداره!شما توی یه دبیرستان سمپاد هستی !توانایی هاتون خیلی بیشتره!همون آقای پوردستمالچی که شما برنامشو میبینی احتمالا تو مدرسه یه ما همین حرف ها رو زده!به دلایلی هم که گفتم حرف تلویزیونش با حرف مدرسش فرق داره! پس نترس!

چندین بار هم که گفتم،وقتی توی رقابت بزرگ شرکت می کنی اصلا کار نداری که کی چی خونده ،چقدر خونده ،معلم داره من ندارم،

فکر می کنی که برای قبول شدن کافیه امتحانتو تا یه حدی خوب بدی،کف المپیاد ها هم حدودا ثابته ،اگرم سالی جا به جا شده به خاطره راحتی امتحان بوده یا سختی بیش از حدش نه چیز دیگه ای!

این قضیه ی امکانات و اینا مال یه سال دو سال نیست،انرژی اتمی و علامه طباطبایی شاید نزدیک 10 سال باشه که کلاس دارن،چرا قبلا این طور نبود ؟دلیلش همینه !خیلیا فکر می کنن چون بقیه امکانات دارن پس من شانسی ندارم،نا امید میشن!ولی قبلا اصلا کسی خبردار نمی شد که بعضی ها معلم هم دارن!امکانات هم دارن!
شما هم بی توجه به بقیه بشینید بخونید ! و انشاالله که موفق میشید،نشدید هم اشکال نداره!المپیاد همچین تحفه هم نیست!

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

در مورد کنکور بگم خیلی از رتبه های برتر قبلش المپیادی بودن.
یک ریاضی دو سال پیش بود فک کنم رد شده ی مرحله سه کامپیوتر بوده
ده تجربی امسال برنز شیمی داشت
و...!
پَس المپیاد تا حد زیادی کنکور رُ هم براتون حل میکنه قضیه اش رُ
یک نکته ای هم که هس اینه که نباید نا امید بشید
من خودم امسال مرحله دو ی شیمی رُ با توجه به مشکلاتی که تو روند برگزاری آزمون بود افتضاح دادم.
ولی مهم نبس.
بک چیزی رُ یاد گرفتم که باید برای صد در صد بخونم.به یک درصد کمتر هم راضی نشم.تا واقعن بتونم نتیجه بگیرم.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

کلّا المپیاد جدا ، کنکور جدا :-)
اگه برای کنکور 1 سال خوب وقت بزاری میتونی از پسش بر بیای ، غولی نیست برای خودش :) ، زمان میخواد فقط
المپیاد هم که دیگه بهتر ...

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از پــارسا :
بستگی داره! :>
وقتی یه موضوعی (حالا درس، المپیاد، روباتیک یا هر چیز دیگه) رو واقعا دوست داشته باشی دیگه خستگی و از چیزای دیگه زدن و این جور چیزا واقعا بی معنی میشه. چون تمام زندگیت میشه همون راهی که داری میری و با تمام وجود ازش لذت می بری! B-)
من قبل از این که وارد المپیاد بشم یه نفرو دیده بودم که شب و روزش شده بود فیزیک. حتی از درساش هم می گذشت و یه دفعه نمره هاش از بیست نوزده به چهارده و پونزده رسیده بود. فکر می کردم این طرف عقلشو از دست داده که شب و روزش رو برای المپیاد میذاره. اما الان می تونم حسشو درک کنم. من واقعا از فیزیک لذت می برم و حاضر نیستم با هیچ چیز دیگه ای عوضش کنم! [-o< :D
من نمره هام یکم اومده پایین ولی نه خیلی به نظرم هرچی جای خودش ولی هدف اصلی المپیاد ودرس اصلی درسیه که میخوای قبول شی
این طوری هیچیرو ازدست نمیدی B-)

بالا