• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

غیرت و تعصب

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : غیرت و تعصب

به نقل از اخوی! :
این حرف از ریشه بی منطق است
ترجمه می کنم :
چرا اساسا تعهد امنیت اخلاقی اجتماعی باید وجود داشته باشه که به خاطر آن بین افراد فرق گذاشت
امنیت خق هر انسانی است که احتیاط می کند

مشکل این ترجمه اینجاست. آیا غیرت= امنیت و تعهد اجتماعی؟

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از dark lady behemoth :
مشکل این ترجمه اینجاست. آیا غیرت= امنیت و تعهد اجتماعی؟
خانم محترم
دوازده صفحه داریم صحبت می کنیم همین مطلب رو میگیم. هدف از غیرت تامین امنیت خانواده است از نظر اخلاقی و اجتماعی
دو جنبه دارد، سلبی کارهایی که نباید انجام دهند، ایجابی کارهایی که باید انجام دهند.
و باز دو قسم می شود
اموری که به مرد مربوط می شود.
اموری که به اهل خانه مربوط می شود.
مرد با وضع قوانین در خانواده و مطالبه اجرای آن سعی در ایجاد امنیت می کند.
خود مرد هم متعهد به انجام یک سری امور و پرهیز از اموری دیگر می شود.
مصداق امور ایجابی برای مرد دفاع از خانواده در برابر متجاوز است.
سلبی عدم خیانت زناشویی به همسر
برای اهل خانواده : ایجابی استفاده نوع خاصی از صحبت کردن، پوشاک، خوراک، تزیینات، و امثال آن
سلبی نرفتن به بعضی اماکن، عدم ارتباط یا محدودیت ارتباط با برخی افراد یا محدودیت فعالیت ها

توجه داشته باشید در مقابل هرکدام از این نقش ها که وظیفه ای دارند، یک عملی در مقابل عمل دیگر انجام داده می شود
بر فرض محدودیت رفتاری با تامین امنیت اجتماعی در ارتباط است و ....

خیلی ها در صحبت هایشان تنها یک قسمت یعنی آسایش و آرامش و امنیت و احترام را مطالبه می کردند
یعنی حقوق نقش خود را به عنوان عضو خانواده یا اجتماع مطالبه می کردند
در حالی که از انجام وظایف نقش خود سر باز می زنند ( هر نقشی یکسری وظایف دارد و یکسری حقوق)

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

نه بالعکس من فکرمیکنم تعریف شما ازغیرت خیلی تک بعدی وکلیشه ای هست وبه عهد"قاجار"برمیگرده ،ازنظرمن این دیدکه بیایم باتوجه به عقیدمون یه سری وضایف تایین کنیم واین وضایف بیان معیاربشن که مثلا به این فردکمک کنیم به اون یکی نکنیم نهایت بی انصافیه .
ضمنا مادرموردغیرت درجامعه بحث میکنیم وشما درموردغیرت دردین فکرمیکنم بحث میکنید.

Regulus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
برنز فیریک دوره 25
رشته دانشگاه
برق

به نقل از سیزیف :
نه بالعکس من فکرمیکنم تعریف شما ازغیرت خیلی تک بعدی وکلیشه ای هست وبه عهد"قاجار"برمیگرده ،ازنظرمن این دیدکه بیایم باتوجه به عقیدمون یه سری وضایف تایین کنیم واین وضایف بیان معیاربشن که مثلا به این فردکمک کنیم به اون یکی نکنیم نهایت بی انصافیه .
ضمنا مادرموردغیرت درجامعه بحث میکنیم وشما درموردغیرت دردین فکرمیکنم بحث میکنید.
جدا از این که ما بخوایم تعریف بکنیم یا نه مسئله اینه که این یه نوع سیستمه،وقتی یه قسمت از این سیستم دچار نقص بشه (مثل حجاب یا عفت مردان و زنان و...)تاثیرش روی کل سیستم نمایان میشه!و عملا تو جامعه خواه ناخواه اتفاقاتی میفته که امروزه شاهدشیم!

نکته:این جدا از بحث دینی قضیه ست!

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام
احکام اجتماعی اسلام بیش از احکام فردی آن است.
بعدشم, نقش و وظایف آن یک امر عقلی است, حالا اسلام گفته باشد یا نباشد.
در استدلال کم می آورید لایی نکشید, بحث دینی است, فلان است...
بحث دینی یعنی آیه برات بخونم, روایت بیارم,....
من در آخرین پست هام صحبت از امنیت کردم, مثال از ارتباط ما و پلیس آوردم,
و یاز هم در رد صحبت های من به جای استدلال می گویید قجری است.
کلیشه ای است.
این یعنی حرف برای گفتن ندارید,
اینکه گفتین به یکسری کمک بکنیم به یکسری نکنیم من همچین حرفی نزدم.
شما می تونین به همه کمک کنین.
از همه حمایت کنین.
مشکلی نیست.
پلیس به همه کمک می کند,
و برای امینت ما قانون می گذارد و وظایفی برای ما مشخص می کند
ما به عنوان شهروند باید آنها انجام دهیم, تا امنیت داشته باشیم,
کسی که از چراغ قرمز عبور می کند چگونه انتظار حمایت پلیس را دارد?

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نقل از اخوی! :
خانم محترم
دوازده صفحه داریم صحبت می کنیم همین مطلب رو میگیم. هدف از غیرت تامین امنیت خانواده است از نظر اخلاقی و اجتماعی
دو جنبه دارد، سلبی کارهایی که نباید انجام دهند، ایجابی کارهایی که باید انجام دهند.
و باز دو قسم می شود
اموری که به مرد مربوط می شود.
اموری که به اهل خانه مربوط می شود.
مرد با وضع قوانین در خانواده و مطالبه اجرای آن سعی در ایجاد امنیت می کند.
خود مرد هم متعهد به انجام یک سری امور و پرهیز از اموری دیگر می شود.
مصداق امور ایجابی برای مرد دفاع از خانواده در برابر متجاوز است.
سلبی عدم خیانت زناشویی به همسر
برای اهل خانواده : ایجابی استفاده نوع خاصی از صحبت کردن، پوشاک، خوراک، تزیینات، و امثال آن
سلبی نرفتن به بعضی اماکن، عدم ارتباط یا محدودیت ارتباط با برخی افراد یا محدودیت فعالیت ها

توجه داشته باشید در مقابل هرکدام از این نقش ها که وظیفه ای دارند، یک عملی در مقابل عمل دیگر انجام داده می شود
بر فرض محدودیت رفتاری با تامین امنیت اجتماعی در ارتباط است و ....

خیلی ها در صحبت هایشان تنها یک قسمت یعنی آسایش و آرامش و امنیت و احترام را مطالبه می کردند
یعنی حقوق نقش خود را به عنوان عضو خانواده یا اجتماع مطالبه می کردند
در حالی که از انجام وظایف نقش خود سر باز می زنند ( هر نقشی یکسری وظایف دارد و یکسری حقوق)

مشکل سر اینه که ما از دو اصل متفاوت برای استدلال در رابطه با غیرت استفاده می کنیم. این که مرد وظیفه وضع قانون برای اهالی خانواده رو داره به عنوان یک اصل پذیرفته می شه و سایر استدلال ها بر اساس اون معنی پیدا می کنن.ولی شاید در نظر خیلی این اصل اساسا بی معنی باشه. نه تنها مرد وظیفه ی وضع قانون رو نداره بلکه حق اون رو هم نداره و به نظر من این مفهوم فقط در حیطه ی مردانگی هژمونیک معنی پیدا می کنه. دادن ابزار قانون و قدرت به دست یک جنس عملا سطوح نابرابر سیستم پدر سالار رو ایجاد می کنه. این جاست که این پرسش مطرحه: آیا وضع قانون و مطالبه ی اون امنیت ایجاد می کنه؟ نه. این می تونه باعث ایجاد احساس تحت کنترل بودن به اهالی خانواده بده. به علاوه این وظیفه(و یا حق) بدون داشتن هیچ مشروعیت خاصی صرفا به دلیل بیولوژیک مذکر زاده شدن به مرد داده می شه. به علاوه این می تونه از نظر روانشناختی احساس منفعل بودن رو به اعضای خانواده بده.

دفاع در برابر متجاوزین وظیفه ی مرد نیست. وظیفه همه ی اعضای خانواده است. این تیپ تقسیم وظایف اساس ایجاد جنسیت گرایی است.

شاید شما از نوعی رفتار حرف بزنی که در مورد پشتیبانی انسان در مقابل انسان و حس مسئولیت برای دفاع از حریم شخصی افراد باشه ورای جنسیت و رفتار و صرفا به دلیل انسان بودن، و اسم این رفتار رو غیرت بگذاری. در اون صورت این رو می پذیرم. اما غیرتی که الان وجود داره غیرتی که مرد ها نسبت به زنها نشون می دن غیرت برای این نیست که به ذات اون زن توهین شده بلکه به خاطر اینه که زن رو جزء مایملکات خودشون می دونن و توهین به زن در واقع توهین به دارایی اونهاست. این کسره ی مالکیت پر مفهوم نظام جامعه ی پدر سالاره. نظامی که حق مرد رو بر وضع قانون در خانه و...مجاز می دونه. غیرتی که مشکل داریم با اون این نوع غیرته. نه احترام متقابل انسان به انسان.

ب
به نقل از اخوی! :
خانمی که به احترام و عفت رفتار می کند, محدودیت ها را می پذیرد, حقش, که احترام و حمایت و غیرت است را مطالبه می کند,
حرف من این است
به علاوه رعایت اصول اخلاقی توسط یک زن اصلا کافی نیست. حتی خانم های محجبه با رفتار سنگین و مقبول هم از دست مردها در امان نیستن. و من این رو خودم احساس می کنم. خیلی خانم ها تمامی اصول اخلاقی رو رعایت می کنن ولی نتیجه ای نمی بینن. اگر غیرت رو حق بدونیم(اگر) خیلی ها که واجد شرایطن دریافتش نمی کنن. و مشکل این جا اون خانم نیست. جناب آقای محترم مشکل دارن. مردی که تمام عمر یاد گرفته بیشتر محدودیت ها مال زنهاست. این احساس قدرت مردانه تمامی ارزش های اخلاقی یک خانم رو بدون هیچ توجهی زیر پا می گذاره. مشکل این جاست که ما نه مدرنیم و نه سنتی. تکلیفمون با خودمون مشخص نیست.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از اخوی! :
تو کلاسمون, دانشگاه یک خانمی بود نه حجاب درستی داشت نه نشانی از مذهبی بودن داشت, آرایش غلیظ و افراطی, از این حرفا....
یک روز یک آقایی سرکلاس, به ایشون توهین زشتی کرد, کسی جلوشو نگرفت,
تو صحبت های اون خانوم خطاب به آقایون کلاس جمله ای بود که تعجب مرا برانگیخت....
"مگه شما غیرت ندارین?"
یک همچین عبارتی بود,
از کسی که اصلا اهل این حرفها نبود
پس ببینید, تا وقتی خوشین که خوشین, ولی وقتی به شما هتک حرمت شد می گید پس غیرت مردا کجا رفته
خدا و خرما با هم نمیشه,
غیرت مردان برای خانم ها محدودیت معقول و امنیت مطلوب میاره,
هر دو تاش با هم
من مردم, وقتی یک خانمی می بینم با آقاش راه میره حس حرمت بیشتری نسبت بهش دارم.
وجود مرد در کنار ناموسش حد و حریم بانوان را تقویت می کند
بانوان یک سری موجود زار و نحیف نیستن که برا خودشون بادیگاردایی تحت عنوان شوهر داشته باشن . شما اگر نمیتونید به زن ها به شکل انسان هایی که به اندازه مردها حق دارن نگاه کنی حتما انسان دور از تمدنی هستی ، یک زن نباید به خاطر این که در چشم شما حرمت داشته باشه پشت خودش بادیگارد راه بندازه ... (دوستان همین الان ذکر میکنم که فمنیست نیستم .... :-")

AlirezaRajabi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
دانشگاه
تبریز

چیزایی رو که قبلا گفتم تعریف خودم از غیرت بود...
اما تعریفی که جامعه از غیرت داره:
پسران غیور،دختران دیگر را در جای خواهر خود قرار میدهند و همانطور که اگر نامحرمی از روی هوس قصد تعرض به خواهرشان را داشته باشد،غیرتشان به جوش می آید،همین حالت را نسبت به دختران دیگر دارند و به خودشان اجازه ی بی حرمتی به او را نمیدهند.زیرا در همان لحظه خانواده ی خد را جلوی چشم خود مشاهده میکنند!
تعریف بدی نیس؛ولی همچنان به نظر من پیشکیری بهتر از درمان ـه!
منبع:کتاب دین و زندگی سال سوم-صفحه ی 194

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از اخوی! :
خانم هایی که به غیرت مذهبی اعتقاد دارند, مطابق اون هم رفتار می کنند,
به عفت رفتار می کنند, و انتظار غیرت دارند
هر نقشی یک تکلیف دارد, و یک حق,
خانمی که به احترام و عفت رفتار می کند, محدودیت ها را می پذیرد, حقش, که احترام و حمایت و غیرت است را مطالبه می کند,
حرف من این است
خانمی که چندان به موازین عفت و غیرت متعهد نیست, محدودیت ها را رعایت نمی کند, وظیفه و تکلیفش را ادا نکرده
جالب است که چنین حقی را مطالبه می کند,
غیرت مذهبی در اولویت دوم قرار داره غیرت انسانی پیش از اون مطرح میشه غیرت انسانی یعنی هر انسانی برای بقیه هم نوعانش ارزش اجتماعی و انسانی قائل باشه به عنوان انسان با هر عقیده ای که اون داره . این محدودیت ها چیزی نیست که قابل تعیین برای کل یک جامعه باشه چون بر می گرده به تعریف اون فرد از رفتار محترمانه و به اعتقاد اون . بنابراین اگر اعضای اون جامعه انتظار دارن همه ی افراد محترم طبق تعریف اونا از رفتار محترمانه ، برخورد کنن و در غیر این صورت حق مطالبه غیرت(دفاع در برابر بی احترامی و زیرسوال بردن شخصیت فردی از اجتماع) رو از اون ها سلب می کنن ، انتظار بسیار بی جایی دارن . حتی اگر اکثریت یک اعتقاد واحد داشته باشن باز هم حق ندارن از اقلیت حق عمل به عقیده ی خودشونو بگیرن با ابزاری به اسم تهدید امنیت و اینکه ازتون در برابر متجاوز دفاع نمی کنیم .
آقایونی که به امنیت خانم های به اصطلاح خودشون بدحجاب تعارض می کنن فقط سعی دارن کارشونو توجیه کنن با اینکه اون خانم ما رو تحریک می کنه قرار نیست یک جنس در محدودیت قرار بگیره تا یک جنس کاملا آزاد باشه آقایون هم می تونن کمی خودشون رو در برابر خواسته ها و غرایظشون محدود کنن و به قولی کنترل نفس . این وظیفه ی موجودیه که کنترل و شعور داره که ازش استفاده کنه نه اینکه برای اینکه اون از کنترل خارج نشه به هم نوعش زور بگه.
مثلا در اروپا توی خیابون افراد بدون حجاب اسلامی راه میرن و هیچ کس جز افراد بیمار که در همه ی جوامع وجود داره نگاه عجیب و بد بهشون نمی کنه و از احترامشون کم نمیشه اما اینجا با لباس به مراتب پوشیده تر توجه افراد بیشتری جلب میشه پس مشکل از این افراده چون آدم های دیگه توی جاهای دیگه دنیا دارن همینطور زندگی می کنن و مشکلی ایجاد نمیشه پس اون ها هم می تونن اینطور رفتار نکنن ولی وقتی جامعه هم توجیهشون رو بپذیره و بهشون بهانه بده اونوقت خودشونو اصلاح نمی کنن
بنابراین خانم هایی که محدودیت ها رو نمی پذیرن چیزی از حقشون برای مطالبه ی احترام و دفاع از امنیتشون کم نمیشه .
البته حدود عقلانی برای آزادی فرد هست نه اینکه هرکس هرکاری دلش می خواد انجام بده ولی این حدود نمی تونه مذهبی باشه .

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نظرمن هم غیرت وتعصب خوبه..ولی اگه زیاده روی باشه ..صدرصد مشکل پیش میاد :)

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

متاسفانه تو کشور ما تعصب و غیرت فقط یعنی اینکه کسی به ناموس من اعم از مادر و خواهر و همسر کاری نداشته باشه!در حالیکه این نوع غیرت اصلا جهالت مطلقه که فقط به ناموس من هیچی نشه بقیه به درک!!غیرت شامل تمام دادخواهی های انسان در جامعه هست و ناموس پرستیش فقط به ما رسیده.تو خیلی چیزا از جمله گرفتن حقمون بی غیرت ترین هستیم اما در بحث ناموس کباده ی غیرت میکنیم تا آسمان هشتم.

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از John-Cena :
متاسفانه تو کشور ما تعصب و غیرت فقط یعنی اینکه کسی به ناموس من اعم از مادر و خواهر و همسر کاری نداشته باشه!در حالیکه این نوع غیرت اصلا جهالت مطلقه که فقط به ناموس من هیچی نشه بقیه به درک!!غیرت شامل تمام دادخواهی های انسان در جامعه هست و ناموس پرستیش فقط به ما رسیده.تو خیلی چیزا از جمله گرفتن حقمون بی غیرت ترین هستیم اما در بحث ناموس کباده ی غیرت میکنیم تا آسمان هشتم.
هم اینکه شما میگی توکشورما غیرت روی خانوم هاهستش ..غیرت میتونه برای کشور خودت هم باشه...واینم به نظرم غیرت بیش ازحد ناخوشاینده :)

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

غیرت یه چیز طبیعیه بایدم باشه اما باید درست و به جا باشه و همین طور کنترل شده.

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

غیرت خیلی مهمه اونم تو دورو زمونه ما....اینم که میگین به اندازش خب درسته کلن هر چیزی نباید از حد اعتدالش بگذره....
مخصوصن که الان مد شده به جای غیرت تیریپ روشن فکری بر میدارن...یکی از سخنرانا فامیلشو یادم نمیاد.....اها رائفی پور اگه اشتباه نکنم...یه مثال جالب زد گف همه جا این روشن فکری و اینا به درد نمیخوره .مثلن اگه داری تو خیابون میری یکی میاد ب ناموست فحش میده تو میری تو چشاش نگا میکنی بش میگی نه عزیز من اگر این چیزی که شما میگویید درست باشد ناچار باید پرونده ای در منکرات موجود باشد شما تشریف بیار بریم منکرات بررسی کنیم؟
نه دیگه نمیگی..خیلی خودتو کنترل کنی یکی میزنی تو گوشش...

غیرت هم میتونه در موارد مختلف باشه ناموس گشور و ...مثلن ما ایرانی ها اول از همه رو ناموسمون و دوم روی کشورمون حساس هستیم و من توی یه کتاب به اسمه flagخوندم که همون غیرتی رو که ایرانی ها روی ناموسشون دارن آمریکایی ها روی پرچمشون دارن(اندر احوالات همون اتیش زدن پرچم)

متاسفانه تو کشور ما تعصب و غیرت فقط یعنی اینکه کسی به ناموس من اعم از مادر و خواهر و همسر کاری نداشته باشه

فقط؟فقط این معنی رو میده؟
قبول دارم که اینی که میگی کار درستی نیس اما این که تو جامعه ما غیرت فقط به این معناس مسلمن غلط و اشتباهه.خیلی با دید منفی نگاه میکنی.هرجایی هیتن ادمایی که هنجار شکنن و نمیشه رفتار اونها رو به جمع تعمیم داد.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

دوست عزیز من گفتم کسی برای ناموسش غیرت نداشته باشه؟؟؟؟اون آقایی که اینو به کارشناسان خرده میگیرن برن سوابق و پژوهش های اونارو مطالعه کنن بعد بفهمن چرا این بزرگان با غیرت تعصبانه مخالفن.تا حالا دیدی یه استاد طرفو بگیره به زیر کتک تو خیابون....با این کار طرف فقط شخصیت خودشو داره میبره زیر سوال؟؟؟؟؟.یکی از جامعه شناسان میگفت اونایی که به هر دلیل تو خیابون و کوچه به بهانه غیرت کتک کاری میکنن اول برن بفهمن غیرت چه معنی میده بعد میفهمن در چه مسائل دیگه ی زندگی و جامعه بی غیرت اند. اون وقت اگه عرضه دارن برن غیرتشون رو به بعضیا نشون بدن که عمرا نمیتونن از ترسشون پس نعره کشی تو خیابون غیرت معنا نمیده....از نظر کارشناسان و اساتید این غیرت باید درست بکار گرفته بشه نه فقط با کتک کاری ته خیابون. اونم برای همه مسائل جامعه...نمیخام خودمو مبرا کنم.اتفاقا منم فقط اینجور بودم که کلید این مسائل رو تو کتک کاری میدونستم .اما وقتی بدون تعصب به حرفای بزرگترها گوش میکنم میفهمم این کار فقط جهله نه غیرت......

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

آقا پسرای محترم شما اگه خیلی مردید رو کشورتون غیرت داشته باشید :| اینکه وقتی یکی به کشورتون توهین کرد صوف شما هم توهین رو ادامه ندید ، غیرت رو هموطنتون داشته باشید کلا غیرت واسه هر انسانی لازمه نه این ک فقط ویژگی جنس مذکر باشه ، همین غیرت بی جای شما باعث شده این همه تبعیض جنسیتی به وجود بیاد این همه زنا از پیشرفت عقب بمونند و...

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

اونارو مطالعه کنن بعد بفهمن چرا این بزرگان با غیرت تعصبانه مخالفن.

پیاده شو با هم بریم بابا...
کجای پستم من از غیرت متعصبانه طرفداری کردم؟نقل قولش کن خودمم بفهمم.
نفهمیدی مثه اینکه.
کجای پست من حرفی از کتک کاری ته خیابون زده شد؟؟
اگه قراره بحث مفید باشه توهین نباشه.همه بلدن توهین کنن اما شخصیتشون بهشون این اجازه رو نمیده..
کسی از نعره کشی کتک کاری و این مسایل حرف نزد.بخون پستمو اول.
وقتی میگی منم اینطوری بودم که به کتک کاری فکر میکردم ینی طرف مقابلت رو به اون فرضی که کردی نسبت میدی.این یکی از قواعد بحث کردنه.میدونی ک؟پس ادب رو رعایت کن لدفن.خواهش کردم.

تو اگه اول بش اعتقاد داشتی من از همون اول هم اعتقادی نداشتم.اما مساله ای ک ما دو نفر داریم بحث میکنیم متفاوته.
من نمیدونم اسمشو چی میخای بذاری...اما من اگه تو خیابون و در ملا عام بفهمم کسی برای مثال به مادرم از روی عرضتوهین کنه و بدونم این کارش از روی مرضه ساکت نمیشینم و سرمو بندازم پایین برم سرکار خودم.حالا اگه کس دیگه ای اینطوره به خودش مربوطه.
کسی هم نگفت اگه یکی نگاش به ناموس ما افتاد بریم به قول تو کتک کاریو عربده کشی راه بندازیم.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

آقای عزیز چرا داری بی احترامی میکنی؟؟؟.اگه میخای نظر بدی لازم نیست با بی احترامی نظر خودتو اثبات کنی...من هم نگفتم تو تو خیابون عربده میکشی .منظورم با اونایی بود که این کار رو میکنن.با بی احترامی کردن کاری درست نمیشه.من هم نگفتم برو خیابون کتک کاری بکنید به خودت مربوطه این مسائل.شما اومدی حرف منو نقد کردی منم محترمانه و بدون هیچ توهینی به تو نظرمو گفتم. ولی این تو هستی که داری بی احترامی میکنی.درسته شاید من نفهمم چی بگی و به قول خودت نفهم باشم و با این ادبیات توهین کنم ولی هیچ وقت بی احترامی نمیکنم برای این که نظرمو اثبات کنم.تو عقیده خودتو داری منم فکر خودمو برای عقیده ات هم احترام میزارم ولی تو اومدی نقد کردی منم جوابتو دادم. اگه قراره با بی احترامی نظرا اثبات بشن بحث به جایی نمیرسه....اول ببین من با تو بود منظورم یانه.من درباره اونایی که این کارا رو میکنن حرف میزدم و با تو و بقیه هم کاری نداشتم تو اومدی نقد کردی منم جوابتو دادم..وقتی بی احترامی همراه نقد باشه ادامه دادن بحث اساسا بیخوده.....

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام
ناموس 250 تا معنی داره و ما باید به این 250 ناموس مان غیرت بورزیم. کشور و ملت و همسر سر جای خود، بالاتر از آن باید اندیشید.
این که بعضی ها می گن ولم کن ولش کن به من چه به تو چه این حرفها در قاموس ایرانی و مسلمون نبوده و نیست. این حرف اومانیست هاست.
اومانیسم تفکر غالب بر جهان مدرنه که لیبرالیسم و فاشیسم و نازیسم و کمونیسم زیر مجموعه های آن هستند.
در این تفکر خدا مطرح نیست. بلکه زندگی در مدار و پرگار نفس انسان، خود انسان می گردد و در نهایت به satanism می رسد.
تبلور این اندیشه را در امریکا می توانید ببینید.

شما تسیح را در نظر بگیرید. اگر تسبیح هزار مهره مروارید و جواهر هم داشته باشد، وجودش به نخ تسبیح بسته است. نخ تسبیح امریکا laissez faire است.
تفکر laissez faire یا ولش کن در اقتصاد می شود بازار آزاد در سیاست و فرهنگ می شود سکولاریزم و لیبرالیزم و....اباحه گری تمام معنا نه حلالی نه حرامی. هرکس هر کاری می کنه خودش می دونه خوبه یا بده. همان laissez faire نقطه مقابل امر به معروف و نهی از منکر
نخ تسبیح ایرانی هم حیا است. همان چیزی که از زمان کوروش تا الان به آن افتخار می کنیم و آن را ویژگی ممتار ایران و ایرانی می دانیم. اگر حیا از ایران رخت ببندد نخ تسبیح ما پاره می شود. دیگر چیزی برایمان نمی ماند.
غیرت وسیله حفاظت از همین نخ تسبیح است.

از حیا

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از اخوی! :
سلام
ناموس 250 تا معنی داره و ما باید به این 250 ناموس مان غیرت بورزیم. کشور و ملت و همسر سر جای خود، بالاتر از آن باید اندیشید.
این که بعضی ها می گن ولم کن ولش کن به من چه به تو چه این حرفها در قاموس ایرانی و مسلمون نبوده و نیست. این حرف اومانیست هاست.
اومانیسم تفکر غالب بر جهان مدرنه که لیبرالیسم و فاشیسم و نازیسم و کمونیسم زیر مجموعه های آن هستند.
در این تفکر خدا مطرح نیست. بلکه زندگی در مدار و پرگار نفس انسان، خود انسان می گردد و در نهایت به satanism می رسد.
تبلور این اندیشه را در امریکا می توانید ببینید.

شما تسیح را در نظر بگیرید. اگر تسبیح هزار مهره مروارید و جواهر هم داشته باشد، وجودش به نخ تسبیح بسته است. نخ تسبیح امریکا laissez faire است.
تفکر laissez faire یا ولش کن در اقتصاد می شود بازار آزاد در سیاست و فرهنگ می شود سکولاریزم و لیبرالیزم و....اباحه گری تمام معنا نه حلالی نه حرامی. هرکس هر کاری می کنه خودش می دونه خوبه یا بده. همان laissez faire نقطه مقابل امر به معروف و نهی از منکر
نخ تسبیح ایرانی هم حیا است. همان چیزی که از زمان کوروش تا الان به آن افتخار می کنیم و آن را ویژگی ممتار ایران و ایرانی می دانیم. اگر حیا از ایران رخت ببندد نخ تسبیح ما پاره می شود. دیگر چیزی برایمان نمی ماند.
غیرت وسیله حفاظت از همین نخ تسبیح است.

از حیا

عزیزم از این 250 تا معنی 50 تاشو نام ببر ما هم یاد بگیریم :-? بعدشم ! از دید جامعه شناسی به موضوع نگاه کن چرا بحث رو دینی میکنی یا باز همون قضیه قدیمی توطئه صهیونیست و غرب و اینا ؟!

• لایک
امتیازات: usboy
بالا