• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

غیرت و تعصب

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد
پاسخ : غیرت و تعصب

یعنی چی یعنی اگه خانومی حجاب نداشت بعدبهش توهین شد مردم جامعه بایدسکوت کنند؟ :|
نشانی ازمذهبی بودن رفتاربقیه روتایین میکنه؟
من مردم, وقتی یک خانمی می بینم با آقاش راه میره حس حرمت بیشتری نسبت بهش دارم.
جان؟ :-"،آقاش؟شماشان زن رو بایه مردداشتن اندازه میگیرید؟
غیرت افرادجامعه روی هم به معنای اینه که درمقابل آسیب هایِ جامعه که به یه" انسان "واردمیشه سکوت نکنیم.

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از سیزیف :
یعنی چی یعنی اگه خانومی حجاب نداشت بعدبهش توهین شد مردم جامعه بایدسکوت کنند؟ :|
نشانی ازمذهبی بودن رفتاربقیه روتایین میکنه؟جان؟ :-"،آقاش؟شماشان زن رو بایه مردداشتن اندازه میگیرید؟
غیرت افرادجامعه روی هم به معنای اینه که درمقابل آسیب هایِ جامعه که به یه" انسان "واردمیشه سکوت نکنیم.
شما کلا نگرفتی, حتی یک اپسیلون هم حساب نکنید متوجه منظور من شده اید.
شان مرد و زن با هم برابره,
مرد, مثل پلیس, مثل محافظ, مثل یک نگهبان که از چیز با ارزشی محافظت می کنه, از اهل خانواده اش محافظت می کنه
رییس جمهور با گارد ویژه اش که حرکت می کنه, چیزی از شانش کم نمیشه,
اصلا به خاطره شان بالاشه که ازش حفاظت می کنن, که کسی فکری به سرش نزنه
ظاهر مذهبی یا غیر مذهبی هم ربطی به تضییع حقوق اجتماعی نداره,
حقوق همه برابره,
اتفاقا باید از همدیگه حمایت کنیم, نسبت به هم بی تفاوت نباشیم.
پلیس از ما محافظت می کنه, محدودمون هم می کنه, مجبور می کنه کمربند ببندیم, کلاه ایمنی تو تابستون سرمون بذاریم, کلی اذیت مون می کنه, میگیم اصلا به تو چه, می خوام خودم رو بکشم, جونه خودمه به خودم مربوطه, ...
ولی پلیس مسول امنیت ماست حتی اگر خودمون نخواهیم, چون او صلاح امنیت ما را و مملکت را بهتر می داند,
خدایی که غیرت, حرمت, حجاب رو لازم دونسته صلاح ما رو بهتر می دونه,
هرجا گفتیم خودم بهتر می دونم تکبر کردیم زمین خوردیم

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از اخوی! :
شما کلا نگرفتی, حتی یک اپسیلون هم حساب نکنید متوجه منظور من شده اید.
شان مرد و زن با هم برابره,
مرد, مثل پلیس, مثل محافظ, مثل یک نگهبان که از چیز با ارزشی محافظت می کنه, از اهل خانواده اش محافظت می کنه
رییس جمهور با گارد ویژه اش که حرکت می کنه, چیزی از شانش کم نمیشه,
اصلا به خاطره شان بالاشه که ازش حفاظت می کنن, که کسی فکری به سرش نزنه
ظاهر مذهبی یا غیر مذهبی هم ربطی به تضییع حقوق اجتماعی نداره,
حقوق همه برابره,
عجب این چیزیه ک تو جامعه جا افتاده وگرنه خانم ها هم خیلی وقت هاصمیتونن از خودشون دفال کنن اون خانوم هم بهتر بودخودش یه چی بگه ک از خودش دفاع کته یا شما به عنوان یه انسان ازش دفاع کنید نه غیرت و...

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

شاید خنده دار به نظر برسه اما من رو خواهرم غیرت دارم با اینکه از من بزرگ تره البته اونم رو من همین حسو داره

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

غیرت چیز بد, یا عجیبی نیست, حمایتی است مثل حمایت نیروی انتظامی, از بنیان خانواده, از جان و مال و احساسات و آینده خانواده,
اسلام به هیچ دختر مجردی حق نداده بی اذن پدر ازدواج کند,
یعنی صلاح دختر را پدر بهتر می داند,
این حق را به مادر نداده, به پدر داده,
مطلب زیر را بخوانید

مقام معظم رهبری در جلسه ای که با جوانانی که تازه ازدواج کرده بودند در مورخ 28/6/1379 داشت در مورد تفسیر خود از آیه «الرجال قوامون علی النساء» تفسیر زیبایی را بیان می کنند

به گزارش سرویس اجتماعی جهان ،ایشان اینگونه می فرمایند که:قرآن می فرماید آیه «الرجال قوامون علی النساء». این آیه بدین معناست که سرپرستی امور خانه به دوش مرد است. مرد باید برود کار کند.معیشت خانواده به عهده اوست. زن هر چه ثروت دارد مال خودش است اما معیشت خانواده به دوش او نیست.

این طور هم نیست که بگوییم همه جا باید خانم از آقا تبعیت کند،نخیر. چنین چیزی نه در اسلام داریم و نه در شرع. آیه «الرجال قوامون علی النساء» معنایش این نیست که زن باید در تمام امور تابع شوهر باشد.نه! یا مثل برخی از این اروپا ندیده های بدتر از اروپا و مقلد اروپا ،بگوییم که زن بایستی همه کاره باشدو مرد باید تابع باشد. نه این هم غلط است.

بالاخره دو تا شریک و دو تا رفیق هستند. یک جا مرد کوتاه بیاید و یک جا زن کوتاه بیاید. یکی اینجا از سلیقه و خواست خود بگذرد و دیگری در جای دیگر، تا بتوانید با هم زندگی کنید.

اما خداوند متعال تفاوت طبیعی را در زن و مرد قرار داده است. خدای متعال طبیعت زن را ظریف قرار داده است. بعضی از انگشتها خیلی درشت و گنده هستند و برای کندن یک سنگ از زمین خیلی مناسب است، اما اگر بخواهند یک جواهر خیلی ریز را لمس کنند معلوم نیست بتوانند بردارند.

اما بعضی از انگشتها ظریف و باریکند. آن سنگ را نمی توانند بردارند اما آن خرده جواهر و خرده طلا را می توانند از روی زمین جمع کنند. زن و مرد این طورند. هر کدام یک مسئولیتی دارند. نمی شود هم گفت که مسئولیت کدامیک سنگین تر است. مسئولیت هر دو سنگین است. هر دو لازم است. خدا اینها را اینطور کنار هم قرار داده است.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از اخوی! :
خدا و خرما با هم نمیشه,
در دیزی بازه، حیای گربه کجا رفته؟

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

و کلاسمون, دانشگاه یک خانمی بود نه حجاب درستی داشت نه نشانی از مذهبی بودن داشت, آرایش غلیظ و افراطی, از این حرفا....
یک روز یک آقایی سرکلاس, به ایشون توهین زشتی کرد, کسی جلوشو نگرفت,
جناب اخوی،این
یعنی چی یعنی اگه خانومی حجاب نداشت بعدبهش توهین شد مردم جامعه بایدسکوت کنند؟ :|غیرت افرادجامعه روی هم به معنای اینه که درمقابل آسیب هایِ جامعه که به یه" انسان "واردمیشه سکوت نکنیم.
حرف بنده پاسخ به تفکرنادرست شما درمتنی که نقل قول کردم بود

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

و واقعا هم مسخرس ک برای دخترا اجازه پدر لازمه تو ازدواج اما پسرا... :|

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از Ehem_Ehem :
خدا گربه رو بی حیا آفریده, در دیزیت رو ببند گربه نیاد سراغش
یا نه اگر گربه های شما داش مشتین
در خونه و مغازه و کیف و کمد و گاوصندق باز بذار, پسورد کارت بانکی ایمیلت رو هم پخش کن, آخه گربه های شما با حیان, دیزی نمی خورن

به نقل از fitmal :
و واقعا هم مسخرس ک برای دخترا اجازه پدر لازمه تو ازدواج اما پسرا... :|
آره دیگه, خدا و پیغمبر هم که این دستور رو دادن نعوذبالله توجیه نبودن, با شما مشورت نکردن, ببخشید اگر شما عقل کلی بهتر تشخیص میدی از این به بعد شما را خدا می کنیم.

به نقل از سیزیف :
جناب اخوی،این حرف بنده پاسخ به تفکرنادرست شما درمتنی که نقل قول کردم بود
نه اخوی شما هنوز نگرفتی حرف رو, جوابتم را هم دادم, نگرفتی, راحت باش دوست من...
استقرایی جمله رو می خونی همین میشه که گیر کردی, خبری بخون حل میشه مشکلت

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از اخوی! :
تو کلاسمون, دانشگاه یک خانمی بود نه حجاب درستی داشت نه نشانی از مذهبی بودن داشت, آرایش غلیظ و افراطی, از این حرفا....
یک روز یک آقایی سرکلاس, به ایشون توهین زشتی کرد, کسی جلوشو نگرفت,
[bتو صحبت های اون خانوم خطاب به آقایون کلاس جمله ای بود که تعجب مرا برانگیخت....
"مگه شما غیرت ندارین?"
یک همچین عبارتی بود,
از کسی که اصلا اهل این حرفها نبود][/b]
منظورِ بنده نتیجه گیری شما بود جناب ! شماغیرت روبرای زن باحجاب جایزمیدونید واین غلطه ،بازم میگم غیرت افرادجامعه روی هم به معنای اینه که درمقابل آسیب هایِ جامعه که به یه" انسان "واردمیشه سکوت نکنیم.

وصدالبته بالعکس تفکرشما هم غلطه ،من خودم چادریم مثلا یه اتفاقی برای یک دختر بی حجاب بیفته بعضی ازافرادجامعه هم هستن بیشتربه اون هاکمک میکنن !

AlirezaRajabi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
دانشگاه
تبریز

خب بیاین یه تعریف از غیرت داشته باشیم!
غیرت بین عموم این معنی رو نشون میده که اگه کسی جلوی شما به خانمی بی احترامی کنه؛بزنید و لت و پاره ـش کنین!
هر کسی هم یه تعریفی برا ناموس از خودش داره!
یکی فقط روی خواهر و مادرش تعصب داره!
یکی رو خواهر و مادر دوستاشم تعصب داره!
اون یکی کلا روی همه تعصب داره و...
غیرت اینا نیس برادر من..
غیرت اینا نیس خواهر من..
غیرت ینی این که از هرگونه بی احترامی به ناموست قبل از وقوع جلوگیری کنی و این فقط محدود به مردا نمیشه!
خواهری که به اون یکی خواهرش میگه که این لباست مناسب نیس و این حرفا داره همین کار رو میکنه!
من خودم برام فرقی نداره؛روی داداشم(که با کیا رفیق میشه) و ... و حتی رو دخترای اون مدرسه ای که چهار تا چهار راه اون ور تره تعصب دارم!
هر کسی بخواد اینا رو از راه به در کنه با شخص من طرفه!(اژدها وارد میشود! :D)
راستش جدیدا ناهنجاری های جدیدی رو تو جامعه میبینم که خیلی ناراحتم میکنه؛
یه زمانی تیکه انداختن پسر به دختر رو این جوری توجیه میکردیم که فقط یه شیطنت نوجوونیه!
اما متاسفانه جدیدا میبینم که پسرا هم به هم تیکه میندازن(اونم در حد تیم ملی!)
با اینا اصن نباید در گیر شد و این حرفا!(البته اگه 3/4 نفر بودید؛بزنید فک طرفو بیارید پایینا!)
به اینا محل سگ هم نزارید!(ببخشید :-[)
به امید جامعه ای بدون همه ی این ناهنجاریها.... 8->

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از اخوی! :
خدا گربه رو بی حیا آفریده, در دیزیت رو ببند گربه نیاد سراغش
یا نه اگر گربه های شما داش مشتین
در خونه و مغازه و کیف و کمد و گاوصندق باز بذار, پسورد کارت بانکی ایمیلت رو هم پخش کن, آخه گربه های شما با حیان, دیزی نمی خورن
آخه مسئله اینه که آدم با گربه فرق می کنه خدا گربه رو بی حیا آفرید آیا منظورتون اینه که مرد رو هم بی حیا آفرید ؟؟؟
اینکه با کلمات این ضرب المثل بازی کنید میشه مغالطه
مرد که یه انسانه قراره کنترل داشته باشه روی رفتارش چون فرق آدم با حیوون اینه که روی رفتار و فکرش کنترل داره و فهم و شعور داره حالا شما اگر مرد رو از این نظر میتونید با گربه یکی بدونید خیلی جای تعجب داره ، بنابراین قرار نیست خانمی که چیزی که شما "حجاب" تلقی می کنید رو رعایت نمی کنه اگر بقیه در برابر توهین بهش سکوت می کنن اشکالی نداشته باشه غیرت آدما باید از همه ی افراد جامعه در برابر آسیب اجتماعی دفاع کنه نه فقط کسایی که با شما هم عقیده هستن شان انسان یعنی این

به نقل از اخوی! :
آره دیگه, خدا و پیغمبر هم که این دستور رو دادن نعوذبالله توجیه نبودن, با شما مشورت نکردن, ببخشید اگر شما عقل کلی بهتر تشخیص میدی از این به بعد شما را خدا می کنیم.
مشکل غلط بودن حرف خدا و پیغمبر نیست مسئله اینه که اصلا این قضیه حرف خدا و پیغمبره ؟؟ شما از کجا مطمئن میشید بعد از 1400 سال منتقل شدن این حرف بین آدم های مختلف هرکس تغییرش نداده ؟ و ضمنا دین اسلام تفکر رو یه چیز اساسی میدونه برای انسان ها بنابراین وقتی با تفکر و منطق هیچ منطقی توی این حرف پیدا نمیشه پس امکانش هست یه جای کار ایراد داشته باشه

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

اگر این صحبت ها رو قبول ندارین, برین در دیزی رو باز بذارین, گربه که اومد سراغ تون حرفای روشن فکری به کارتون نخواهد آمد.
شما که نوبرین, خدا و پیغمبرم باید از شما تاییدیه بگیرن, هرچی در ذهنتان نمی گنجد, یا دلخواهتان نیست دروغ و خالی بندی و موهومات است, شما هم عقل کل!
غیرت و از امور طبیعی و مسلمات عقلی است. از خروس کمتریم?
یا مثل خوک بی غیرتیم که قبل از جفتگیری با جفتش هفت خوک دیگر با ماده اش ....
کسی که خط قرمز ها رو رد کنه, نمی تونه انتظار امنیت داشته باشه, چه خودرویی که از چراغ رد بشه, چه خانمی که از حد شرع خارج بشه,
حمایت, در غالب غیرت یعنی حفظ خطوط قرمز, که آسیب نبینی, کسی که از آنها رد شد حق مطالبه امنیت ندارد, چون حجت بر او تمام شده است.
نمی تونی وسط اتوبان وایسی بگی مگر شما عقل و شعور ندارید? چشم ندارید? حیا و ترمز ندارید? یک انسان خجسته روبرویتان نشسته او را زیر نگیرید.همانقدر که ایستادن در مسیر خودروهای تندرو و انتظار امنیت جانی احمقانه است, قرار گرفتن در جریان بی تعهدی نسبت به احتیاط رفتار اجتماعی , قرار گرفتن در معرض نگاه های آلوده و غرایز به هیجان آمده احمقانه است.
نمی توان با هرکس بود, هرگونه پوشید, هرگونه گفت, هر کجا رفت, و بی ملاحظه عقلانیت پیش رفت و سلامت ماند.
هر کس این مسیر را رفت حق صحبت از امنیت, غیرت و سلامت را ندارد.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

ببینید من یه بحث منطقی کردم شما هم هیچ جوابی به سوالات من ندادید فقط وارد حاشیه شدید و بحثو منحرف کردید
شما انسان هارو چرا با حیوانات مقایسه میکنید ؟ رفتار انسانی بر اساس ویژگی های انسان تعریف میشه نه رفتار حیوانات و مقایسه رفتار اون ها و اینکه ما به کدوم شبیهیم !
چرا فکر می کنید همه باید عقاید شما رو بپذیرن در حالی که حتی دلیل منطقی براشون نمیارید و طبق مطالبی که 1400 سال بین افراد مختلف که ممکن الخطا هم بودن ، باید و نباید و خط قرمز تعریف می کنید ؟؟و بدتر از اون اینه که هرکس عقایدتونو قبول نداشته باشه فاقد هر گونه حقی از نظر اجتماعی محسوب میشه به جرم اینکه خط قرمز هارو رد کرده !
توی قرآن که کلام مستقیم خداست پذیرش دین کاملا اختیاریه و هرگونه فشار در مورد اجبار کردن دین خطا به حساب میاد نکنه شما ادعا دارید از خدا بیشتر میدونید و صلاح میدونید که اجبار اجتماعی به کار بره ؟؟؟چون اینکه کسی یا عقاید اکثریت رو باید بپذیره یا عواقب بدی در انتظارش خواهد بود دقیقا تعریف اجبار اجتماعیه
فکر می کنم اعتماد به عقل و منطق خود ،که طبق دین و مذهب هم پیامبر درون تلقی میشه ، خیلی درست تر از اعتماد به هزاران نفر که در طول تاریخ ممکنه هزاران خطا کرده باشن در مورد انتقال کلام پیامبر و ائمه باشه .

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از Ehem_Ehem :
ایشون بحث رو برد تو کلیله دمنه, ما هم با همان ادبیات جوابش رو دادیم, که بعضی ها خودشون رو قاطی کردن
بحث منطقی مطالبه کردید, خب یک سوال کدام جمله زیر منطقی است?
همه گناه کارند مگر اینکه خلافش ثابت شود
یا همه درست کارند مگر اینکه خلافش اثبات شود
من جمله دوم را منطقی می دانم,
شما تا دلیلی اقامه نکنید که روایات متواتر, با سند صحیح که توسط خبرگان دین با وسواس فراوان استخراج شده, محل اشکال است نمی توانید آن را نقض نمایید.
در مورد قرآن نیز همین طور
اگر ما از اسناد هزار و چهارصد ساله با این عظمت راویان و حافظان و محدثان نتوانیم استناد و اعتماد کنیم, کل تاریخ چند هزار ساله بشریت را را هم باید ساقط از اعتبار قلمداد نماییم.
انسان از جهت غرایز با حیوان اشتراک دارد.
حیا و عقل و شعور هم دارد.
صحبت شما ایراد دارد
از آنجایی که با اتکا به جنبه خرد و عقل انسان, می خواهید پوشش خود را تقلیل داده, و بنا را بر این بگذارید چون حیا و عقل و شعور هست, این تقلیل پوشش مشکلی ایجاد نمی کند.
سوالی که پیش می آید این است اگر حیا و خرد انسانی, مانع بروز صفات حیوانی است, دیگر نیازی به پوشش نیست, مگر در سرما و یا اماکنی چون آزمایشگاه و کارخانه و...
در راستای استدلال شما , زین پس باید این تقلیل را افزایش داده به کلی جامه از تن برکنیم.

به نقل از Bahar_R :
ببینید من یه بحث منطقی کردم شما هم هیچ جوابی به سوالات من ندادید فقط وارد حاشیه شدید و بحثو منحرف کردید
شما انسان هارو چرا با حیوانات مقایسه میکنید ؟ رفتار انسانی بر اساس ویژگی های انسان تعریف میشه نه رفتار حیوانات و مقایسه رفتار اون ها و اینکه ما به کدوم شبیهیم !
وقتی غرایز حیوانی بر عقول انسانی غلبه پیدا کند تشبیه جایز است.
مصداقش افرادی که مثل سگ وحشی می شوند, مثل گرگ خون می ریزند, مثل خوک بی غیرتند, مثل گاو با ولع می خورند (بلانسبت گاو), مثل خرس می خوابند, مثل الاغ بد صدا هستند و عر عر می کنند, مثل گوسفند نمی فهمند...
اگر اطرافمان را نگاه کنم بیشتر از انسان هایی که خرد در آنها تجلی کرده باشد انواع و اقسام حیوانات را مشاهده خواهیم کرد... این شوخی و مزاح نیست
والله گاهی آنگونه می کشیم که حیوانی نکشته باشد, و آنگونه می خوریم که حیوانی نخورده باشد,
خدا هم بر این مردمان اعتراض دارد:
9- و لقد ذرانا لجهنم كثيرا من الجن و الانس لهم قلوب لا يفقهون بها و لهم اعين لا يبصرون بها و لهم اذان لا يسمعون بها اولئك كالانعام بل هم اضل اولئك هم الغافلون

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از اخوی! :
ایشون بحث رو برد تو کلیله دمنه, ما هم با همان ادبیات جوابش رو دادیم, که بعضی ها خودشون رو قاطی کردن
بحث منطقی مطالبه کردید, خب یک سوال کدام جمله زیر منطقی است?
همه گناه کارند مگر اینکه خلافش ثابت شود
یا همه درست کارند مگر اینکه خلافش اثبات شود
من جمله دوم را منطقی می دانم,
شما تا دلیلی اقامه نکنید که روایات متواتر, با سند صحیح که توسط خبرگان دین با وسواس فراوان استخراج شده, محل اشکال است نمی توانید آن را نقض نمایید.
در مورد قرآن نیز همین طور
اگر ما از اسناد هزار و چهارصد ساله با این عظمت راویان و حافظان و محدثان نتوانیم استناد و اعتماد کنیم, کل تاریخ چند هزار ساله بشریت را را هم باید ساقط از اعتبار قلمداد نماییم.
انسان از جهت غرایز با حیوان اشتراک دارد.
حیا و عقل و شعور هم دارد.
صحبت شما ایراد دارد
از آنجایی که با اتکا به جنبه خرد و عقل انسان, می خواهید پوشش خود را تقلیل داده, و بنا را بر این بگذارید چون حیا و عقل و شعور هست, این تقلیل پوشش مشکلی ایجاد نمی کند.
سوالی که پیش می آید این است اگر حیا و خرد انسانی, مانع بروز صفات حیوانی است, دیگر نیازی به پوشش نیست, مگر در سرما و یا اماکنی چون آزمایشگاه و کارخانه و...
در راستای استدلال شما , زین پس باید این تقلیل را افزایش داده به کلی جامه از تن برکنیم.
اولا این یه بحث گروهیه بنابراین هرکس مجازه هر جای بحث نظرشو بگه پس لطفا ادبیاتتون رو تصحیح کنید در مورد "بعضی ها خودشونو قاطی کردن " چون در چنین بحثی اصلا معنی نمیده .

مسئله دوم موافقم که جمله ی دومتون منطقی تره اما این سخنانی که شما می گید از افراد بزرگ نقل شده درست و شاید راویان اول هم افراد بزرگ و وارسته ای بودن ولی واسطه هایی وجود داره که از خطا و اشتباه مبرا نیستن بنابراین بهتره چیزی رو ملاک عمل قرار بدیم که شکی توش نباشه مثل قرآن . ٔقرآن کتابیه که با عنوان کتابی کامل ازش یاد شده بنابراین اگر کامل بودن اونو قبول دارید پس نیازی نیست چیز هایی که در درست بودنشون حتی ذره ای شک هست مبنا قرار بدیم چون یه کتاب کامل نیاز انسان هارو برآورده می کنه . تاریخ چند هزار ساله ی بشریت هم ممکنه قسمت های زیادیش تحریف شده باشه اما به اندازه ی دین حساسیت نداره تحریفش که قراره جمعیت زیادی مبنای کار خودشونو بر پایش قرار بدن .
من به هیچ وجه با پوشش مناسب مخالفت ندارم اما لزوما پوشش مناسب برای هر فرد نباید اون چیزی که شما عقیده دارید باشه .
نقش شعور و کنترل نفس انسانی اینجا اینه که در شرایطی مثل مثال شما هر کس خودشو رها نکنه تا شان کس دیگه ای رو زیر پا بزاره و اگر چنین اتفاقی افتاد با برخورد جامعه مواجه بشه نه اینکه افرادی مثل شما معتقد باشن حق با اونی بوده که به یه فرد جامعه با عقاید متفاوت توهین کرده .
ضمنا یه مسئله ای هست که در مورد ذات افراده ، کسایی که رفتار بیمارگونه دارن در این موارد و قادر به کنترل خودشون نیستن با هر لباس و پوششی این مشکل رو خواهند داشت کسانی هم که از این نظر سالمن خودشونو کنترل می کنن

Regulus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
برنز فیریک دوره 25
رشته دانشگاه
برق

به نقل از اخوی! :
اگر این صحبت ها رو قبول ندارین, برین در دیزی رو باز بذارین, گربه که اومد سراغ تون حرفای روشن فکری به کارتون نخواهد آمد.
شما که نوبرین, خدا و پیغمبرم باید از شما تاییدیه بگیرن, هرچی در ذهنتان نمی گنجد, یا دلخواهتان نیست دروغ و خالی بندی و موهومات است, شما هم عقل کل!
غیرت و از امور طبیعی و مسلمات عقلی است. از خروس کمتریم?
یا مثل خوک بی غیرتیم که قبل از جفتگیری با جفتش هفت خوک دیگر با ماده اش ....
کسی که خط قرمز ها رو رد کنه, نمی تونه انتظار امنیت داشته باشه, چه خودرویی که از چراغ رد بشه, چه خانمی که از حد شرع خارج بشه,
حمایت, در غالب غیرت یعنی حفظ خطوط قرمز, که آسیب نبینی, کسی که از آنها رد شد حق مطالبه امنیت ندارد, چون حجت بر او تمام شده است.
نمی تونی وسط اتوبان وایسی بگی مگر شما عقل و شعور ندارید? چشم ندارید? حیا و ترمز ندارید? یک انسان خجسته روبرویتان نشسته او را زیر نگیرید.همانقدر که ایستادن در مسیر خودروهای تندرو و انتظار امنیت جانی احمقانه است, قرار گرفتن در جریان بی تعهدی نسبت به احتیاط رفتار اجتماعی , قرار گرفتن در معرض نگاه های آلوده و غرایز به هیجان آمده احمقانه است.
نمی توان با هرکس بود, هرگونه پوشید, هرگونه گفت, هر کجا رفت, و بی ملاحظه عقلانیت پیش رفت و سلامت ماند.
هر کس این مسیر را رفت حق صحبت از امنیت, غیرت و سلامت را ندارد.
لبخند بزن برادر! :D

در مورد غیرت و حجاب و ارزش افراد و... تعابیر دین واضحه،عقیده من و تو و او نداریم...هرکس که تشیع رو قبول داره همه چیز واضحه و البته به طور منطقی مطلق تلقی میشه،کسی هم که تشیع رو قبول نداره خب طبق ارزشهای خودش رفتار میکنه!

نکته:در قرآن اومده دینداری اجباری نمیشه اما نیومده هرکس مومن نبود ایراد و اشکالی نداره و در فضایل انسانی با مومنین فرقی نمیکنه!

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به من خبر رسیده که مردی از لشکر شام به خانه‌ی زنی مسلمان و زنی غیر مسلمان که در
سایه حکومت اسلام بوده وارد شده و خلخال و دستبند و گردبند و گوشواره‌های آنها را
به غارت برده در حالی‌که هیچ وسیله‌ای برای دفاع جز گریه و التماس کردن
نداشته‌اند.
لشکریان شام با غنیمت فراوان رفتند بدون اینکه حتی یک نفر آنان زخمی بردارد و یا
قطره خونی از او ریخته شود. اگر برای این حادثه تلخ، مسلمانی از روی تاسف بمیرد
ملامت نخواهد شد و از نظر من سزاوار است. به شما حمله می‌کنند و شما حمله
نمی‌کنید؟
با شما می‌جنگند و شما نمی‌جنگید؟ این‌گونه معصیت خدا می‌شود و شما رضایت می‌دهید؟
(نهج البلاغه، خطبه 27)

من هیچ کس را مجاز به تعرض به انسانی نمی دانم.
آن خانم را هم بهش کمک کردم,
شاید بیشتر از بقیه
و به آقایونی هم خودشون رو از قضیه کشیدن بیرون پرخاش کردم چرا می گید به من ربطی نداره? چرا بی تفاوتین?...
بعضی خانم های کلاس هم می گفتن ما نمی خواهیم به خاطر اون خانم ارتباطمون با اون آقا خراب بشه
حالم از همشون به هم می خوره, آدم های اومانیست خودخواه بی غیرت,

اون خانم, حجابش بد بود, درست,
کسی حق تعرض نداشت درست,
همه باید دفاع می کردن, درست,
ولی.....
یک چیز برام جالب بود,
خانم هایی که به غیرت مذهبی اعتقاد دارند, مطابق اون هم رفتار می کنند,
به عفت رفتار می کنند, و انتظار غیرت دارند
هر نقشی یک تکلیف دارد, و یک حق,
خانمی که به احترام و عفت رفتار می کند, محدودیت ها را می پذیرد, حقش, که احترام و حمایت و غیرت است را مطالبه می کند,
حرف من این است
خانمی که چندان به موازین عفت و غیرت متعهد نیست, محدودیت ها را رعایت نمی کند, وظیفه و تکلیفش را ادا نکرده
جالب است که چنین حقی را مطالبه می کند,

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نقل از اخوی! :
خانمی که به احترام و عفت رفتار می کند, محدودیت ها را می پذیرد, حقش, که احترام و حمایت و غیرت است را مطالبه می کند,
حرف من این است
خانمی که چندان به موازین عفت و غیرت متعهد نیست, محدودیت ها را رعایت نمی کند, وظیفه و تکلیفش را ادا نکرده
جالب است که چنین حقی را مطالبه می کند,

پرسش اینجاست که آیا واقعا غیرت یه حق یا امتیازه که باید اعطا بشه؟ اصلا چرا باید اساسا غیرتی وجود داشته باشه که به خاطرش بین افراد فرق گذاشت؟

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از dark lady behemoth :
پرسش اینجاست که آیا واقعا غیرت یه حق یا امتیازه که باید اعطا بشه؟ اصلا چرا باید اساسا غیرتی وجود داشته باشه که به خاطرش بین افراد فرق گذاشت؟
این حرف از ریشه بی منطق است
ترجمه می کنم :
چرا اساسا تعهد امنیت اخلاقی اجتماعی باید وجود داشته باشه که به خاطر آن بین افراد فرق گذاشت
امنیت خق هر انسانی است که احتیاط می کند

بالا