• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

غیرت و تعصب

G.MM

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
University of Paris-Saclay
رشته دانشگاه
Integrative Biology and Animal Physiology
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : غیرت و تعصب

به نقل از Tiny :
چرا داره/.وقتی میدونه خواهرش در اشتباهه و خواهرش نمیدونه در اشتباهه خب طبیعتا سعی میکنه اون از اشتباه در بیاره.x نسبت به خواهرش مسئوله

به نظرم x نميتونه تعيين كنه خواهرش در اشتباه هست يا نه

تنها كاري كه ميتونه بكنه اينه كه نگرانيشو خيلي منطقي با خواهرش در ميون بذاره

و اگه بازم خواهرش قبول نكرد اصلا حق محدود كردن خواهرش رو نداره

چون شايد x داره اشتباه ميكنه و مشكلي براي خواهرش پيش نمياد

در هر صورت خود خواهرش بايد بفهمه كه اشتباه ميكرده

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
خوب تاپيكى زدى
غيرت تعريف دقيقى نداره.از غيرتى ترين ادما هم بپرسين هيچ تعريف دقيقى براش ندارن.اما غيرت ميشه اون حسى كه مرد تحت هر شرايطى بايد از خونوادش در برابر اجانب دفاع كنه و چيز بدى هم نيست.
اما حالا به اصل مطلب رسيديم.غيرت از لحاظ لغوى و كلى اين معنا رو داره اما اصلا در عمل چنين معنايى رو نمى بينيم.يعنى ميبينيم اما شكلى افراطى از اون.اينكه دختر حق نداره وقتى خونواده مسافرتن تو خونه تنها باشه،با پسر غريبه بگرده،و امثالهم
چند نكته وجود داره:
١.غيرت رو چرا فقط براى زن اعمال مى كنيد؟غيرت براى تمام اعضاى خانوادس اما شما اين كارو با اعمال محدوديت انجام ميديد اون هم براى دختراى بيچاره
٢.غيرت خيلى با مفهوم غلط (زن به عنوان ضعيفه و مرد به عنوان اقا بالا سر) تركيب شده و حاصلش چيز مزخرفى شده
٣.و اين هم از نكات ابتدايى و مهم:افراط هرگز خوب نيست

اره در كل غيرت چيز بدى نيست.اما نه اون چيز افراطى كه الان شاهدش هستيم.
يه نكته رو هم بهتون بگم:مردى كه خيلى افراطى غيرتيه از سر ظلم يا عناد اين كارو نمى كنه بلكه به دليل علاقه شديدش به فرزندش اينكارو مى كنه.البته به شكلى بسيار غلط كه تبعات اجتماعى بدى هم داره.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
میدونی من خیلی از افراد این مدلی رو دیدم و اخرش حرفی که میزنن اینه که مردم چی میگن اگه ناموسم فلان کنه؟یه حالت دهن بینی اینام داره و بیشتر از نوع علاقه نیست اگه هم باشه دوستی خاله خرسه س.
مرد ها متاسفانه در ابراز احساسشون خيلى ضعيفن.درسته كه حرف مردم هم هست اما اصل موضوع اون علاقس و مردا تلاش مى كنن با مطرح كردن يه عامل ضعيف تر عامل اصلى كه علاقشونه رو پنهان كنن.

رعـنـا

منم آن درخت پیری، که نداشت برگ و باری.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
بنظرم چیزی که وجود داره اینه که معنای غیرت بین جامعه و مردم ما اکثرا به اشتباه معنی میشه و به معنای اینه که اگر عضوی از خانواده آزاد باشه و کارهای دلخواهشو بکنه یعنی که خانواده اون و یا اطرافیان نزدیکش بی مسئولیت و بی غیرت تلقی میشن(البته بنظرم نباید از آزادی که در اختیار شخص قرار میگیره سو استفاده کنه و هیچ خط قرمزی برای خودش مشخص نکنه)
از نظر من غیرت یعنی به اطرافیانت حس ارزش و مهم بودن دست بده نه محدودیت
و این اصلا مختص زن و مرد یا بچه و بزرگ نیست
همینکه به کسی بی تفاوت نباشی و برات مهم باشه و براش تلاش کنی یجور غیرته،یعنی در واقع سعی کنی با حفظ حریم ها خوشحالش کنی(نمیدونم تونستم منظورمو واضح برسونم یا نه)
و اینکه چیزی که بیشتر باعث اشتباه میشه اینه که اکثر اطرافیان ما دهن بینن و به کوچک ترین حرف مردم اهمیت میدن و این باعث میشه بدتر بشه همه چی
حرف مردم همیشه هست،مهم اینه کاری که خودت دوست داری رو انجام بدی و به حرف ها اهمیت ندی،البته تا زمانی که کارها و حرفات به کسی آسیب نرسونه

sp.ring

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FRZ
شهر
Y
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو مرحله 1 و دیگر هیچ
دانشگاه
لطفا منتظر بمانید
من دیشب تعریفمو از غیرت گفتم
و خب الان پیاما رفته بالا و واقعا تایپ کردن دوبارش سخته برام
ولی در کل تعریف هر کس از غیرت چیزیه که ازش داره توی جامعه میبینه و خب جامعه ی ما و بعضی از مردا دارن ازش سواستفاده میکنن و
البته این مشکل از فضا دهی بیشتری که به پسرا دادن سرمنشا میگیره
این تفکر که پسرا هر کاری بکنن عیب نداره ولی دخترا نباید ...
وخب غیرتم برای درست کردن این دسترسی و رفتار ها تبعات اون به وجود اومده که خب بازم هم چون
سرپرست اکثر خانواده ها اقایونن و بعضا خانوم ها با اجرای نادرست
و خب دوباره توی اجرای این امر دچار مشکل و افراط شدن باعث بدتر شدن اوضاع و
بیشتر شدن دسترسی و باز تر شدن دست پسرا شده
در اصل حرف من اینه که هدف غیرت اشتباه نیست ولی خب
به واسطه ی افرادی که به خاطرش غیرت ایجاد میشه و افرادی که اونو اجرا میکنن داره تعریفش بد جا میوفته و خب باعث میشه نسبت بهش واکنش شدید از طرف کسایی که
به خاطر این کلمه از خیلی از چیزا منع شدن ایجاد بشه
حرف من این نبود که کیلین چجور خانواده ای داره
بلکه بعضی اوقات ما با گوش دادن به حرفا و خاطرات دوستامون از این مسائل برداشت خودمونو میکنیم حتی با اینکه خودمون تجربه کننده ی اون نبودیم
نسبت به اون چیز ی که برای دوستمون ناخوشایند بود ه گارد میگیریم

آخرین ویرایش:

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
الان غیرتو از منظر دینی دارید بررسی میکنید یا چی؟ :| :-"
چون غیرت یه مفهوم کلیه، از اونجایی که غیرت اعمال شده در کشور ما، از منظر دینیه، احتمالا غیرت رو از منظر دینی بررسی میکنید، نمیشه گفت چیز خوبیه و برای هر دو جنسه.
غيرت رو چرا فقط براى زن اعمال مى كنيد؟غيرت براى تمام اعضاى خانوادس اما شما اين كارو با اعمال محدوديت انجام ميديد اون هم براى دختراى بيچاره
این اصلا مختص زن و مرد یا بچه و بزرگ نیست
وقتی این حرف رو میزنید، یعنی که ایرادی نداره زن هم غیرت داشته باشه، ولی از منظر دینی این طور نیست، غَيْرَةُ الْمَرْأَةِ كُفْرٌ، وَغَيْرَةُ الرَّجُلِ إِيمَانٌ (غیرت زن کفر است و غیرت مرد ایمان) حکمت ۱۲۴ نهج البلاغه.
به نظر من اینه که چیز خوبی نیست، چرا؟
چون عملا زن رو ملک مرد حساب میکنه و تقریبا مرد به اصطلاح اختیار دار زن میشه...
زمینه بسیاری از قتل های ناموسی رو فراهم میکنه، در واقع از نظر قانون ایران و حتی اسلام، قتلی مثل قتل رومینا از روی غیرته و احتمالا ایرادی نداره...
و...

sp.ring

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FRZ
شهر
Y
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو مرحله 1 و دیگر هیچ
دانشگاه
لطفا منتظر بمانید
به شخصه بابام بعضی اوقات تذکر میده و پشت تذکرش میگه من جنس خودمو میشناسم
...با تاسف میگه عزیزم داریم میریم اینجا یه چیز بلند تر بپوشی بابا راحت تره
ولی خب مامانم برعکس بابامه دقیقا
چرا اینو پوشیدی
اینو نگاه کن
محمد ببین چی پوشیده دخترت
اینجوری می خوای به مردم نشونش بدی و
...
از این جور جملات که شنیدنش اصلا خوشایند نیست
به هر حال این روش ابراز نگرانی مامان بابامه
نمیشه بهشون خورده گرفت
.................................
و اینکه غیرتو از دینی داریم بررسی میکنیم یا نه
باید بگم من به بعضی چیزا اعتقاد ندارم و خب یکیش چیز مورد اشاره ی شماست
من داشتم به عنوان یه رفتار و یه صفت غریزی بررسیش میکردم
غیرت مختص مرد و زن نیست به نظرم و خب مختص مسلمون و غیره هم نیست
به نظر م تو همه وجود داره و به جا و اندازه چیز نیکوییست و گاها باعث میشه از دم خور شدن با ادمای مریض جلو گیری بشه
و توی مسائل دینی هیچ دخالتی نمی کنم
چون نه سررشته دارم
نه ذره ای علاقه

..Mehrab..

استــاد بـــزرگ
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
غیرت انواع مختلفی داره..
غیرت ملی ، غیرت دینی ، غیرت بر محارم ، غیرت انسانی و...
اما معنی و مفهوم کلیش ب نقل از مهدی نراقی میشه تلاش در نگهداری انچه حفظ کردنش ضروریه
در مفاهیم اسلامی غیرت یک حس درونیه ک برای محافظت از حریم خانواده درون مرد قرار داده شده...
سید ابولحسن مهدوی میگه :
"در وجود زن احساسی نهفته است، به این صورت که نیاز دارد کسی حامی و دلگرمی او باشد، این نیازِ زن با همان صفت غیرت که در وجود مرد است، پاسخ داده می‌شود"
جان گری هم میگه :
"زن، زمانی احساس آرامش خواهد کرد که احساس کند تسلیم کسی است که می‌تواند به او اعتماد کند و آن‌کس او را حمایت می‌کند و به او اهمیت می‌دهد، این نیاز درونی و واقعی زن است. زمانی که این جنبه زن رشد پیدا کرد، می‌تواند جنبه‌ی عاشقانه و محبت‌آمیز طبیعتش را احساس و بیان کند. "
ب نقل از ویکی پدیا ( این شخصیت هایی هم ک تو متن هس ی سرچ بزنید پیدا میشن )
------------------------------------------------------------------------
اما اون غیرت بر میزان پوشش و این چیزا ک میگین بیشتر بستگی ب اعتقادات هر فردی داره و این نیس ک هرکی غیرتیه اگ خونوادش غیر چادر سرشون کنن بشون گیر میده..

آخرین ویرایش:

sp.ring

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FRZ
شهر
Y
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو مرحله 1 و دیگر هیچ
دانشگاه
لطفا منتظر بمانید
با یه تیکش موافقم یه تیکش مخالف ...
غیرت انواع مختلفی داره..
غیرت ملی ، غیرت دینی ، غیرت بر محارم ، غیرت انسانی و...
اما معنی و مفهوم کلیش ب نقل از مهدی نراقی میشه تلاش در نگهداری انچه حفظ کردنش ضروریه
در مفاهیم اسلامی غیرت یک حس درونیه ک برای محافظت از حریم خانواده درون مرد قرار داده شده...
سید ابولحسن مهدوی میگه :
"در وجود زن احساسی نهفته است، به این صورت که نیاز دارد کسی حامی و دلگرمی او باشد، این نیازِ زن با همان صفت غیرت که در وجود مرد است، پاسخ داده می‌شود"
جان گری هم میگه :
"زن، زمانی احساس آرامش خواهد کرد که احساس کند تسلیم کسی است که می‌تواند به او اعتماد کند و آن‌کس او را حمایت می‌کند و به او اهمیت می‌دهد، این نیاز درونی و واقعی زن است. زمانی که این جنبه زن رشد پیدا کرد، می‌تواند جنبه‌ی عاشقانه و محبت‌آمیز طبیعتش را احساس و بیان کند. "
ب نقل از ویکی پدیا ( این شخصیت هایی هم ک تو متن هس ی سرچ بزنید پیدا میشن )
------------------------------------------------------------------------
اما اون غیرت بر میزان پوشش و این چیزا ک میگین بیشتر بستگی ب اعتقادات هر فردی داره و این نیس ک هرکی غیرتیه اگ خونوادش غیر چادر سرشون کنن بشون گیر میده..

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
الان غیرتو از منظر دینی دارید بررسی میکنید یا چی؟ :| :-"
چون غیرت یه مفهوم کلیه، از اونجایی که غیرت اعمال شده در کشور ما، از منظر دینیه، احتمالا غیرت رو از منظر دینی بررسی میکنید، نمیشه گفت چیز خوبیه و برای هر دو جنسه.

وقتی این حرف رو میزنید، یعنی که ایرادی نداره زن هم غیرت داشته باشه، ولی از منظر دینی این طور نیست، غَيْرَةُ الْمَرْأَةِ كُفْرٌ، وَغَيْرَةُ الرَّجُلِ إِيمَانٌ (غیرت زن کفر است و غیرت مرد ایمان) حکمت ۱۲۴ نهج البلاغه.
به نظر من اینه که چیز خوبی نیست، چرا؟
چون عملا زن رو ملک مرد حساب میکنه و تقریبا مرد به اصطلاح اختیار دار زن میشه...
زمینه بسیاری از قتل های ناموسی رو فراهم میکنه، در واقع از نظر قانون ایران و حتی اسلام، قتلی مثل قتل رومینا از روی غیرته و احتمالا ایرادی نداره...
و...
اين ديگه بازى با كلماته.ببينيد من نگفتم زنان هيچ حسى مثل غيرت ندارن.گفتم فقط اسم اين حس بين مردان غيرته.وگرنه بين زنان هم هست.فقط بين زنها اسم مشخصى نداره وگرنه هست.
من غيرت رو اصلا از نظر دينى بررسى نكردم.فقط به ديد يه حس بهش نگاه كردم.
اينكه مرد مالك زن باشه البته كه خوب نيست و من هم گفتم،غيرت خودش خوبه نه افراط.غيرت درست يعنى مدافع خانوادت باشى،نه اينكه خودتو مالكش بدونى.
افراط در هيچ چيزى خوب نيست.

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
تعریف من از غیرت اینه
حفاظت از شی یا شخصی در برابر خطراتی که خودش توانایی دفعش رو نداره
که این عمل باید در یا در چارچوب قانون باشه یا در چارچوب اخلاق
بند دوم عملا قتل های ناموسی و ... رو نفی میکنه
پس غیرت میتونه شامل توصیه کردن هم باشه (در چارچوب منطق)
احتمالا با جمله بالا مخالف باشید
پس یه مثال میزنم
توی ژاپن توی اتوبوس بهیه دختر تجاوز میکنن دختره از افراد داخل اتئبوس درخواست کمک میکنه اما کسی بهش توجه نمیکنه چون اصلا اینکه بخوان جلوس اون مردا رو بگیرن توی فرهنگشون تعبیه نشده بود
@Cillian لطفا نظراتتون رو بگین ببیینم میشه با هم تعامل کرد یا نه

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
توی ژاپن توی اتوبوس بهیه دختر تجاوز میکنن دختره از افراد داخل اتئبوس درخواست کمک میکنه اما کسی بهش توجه نمیکنه چون اصلا اینکه بخوان جلوس اون مردا رو بگیرن توی فرهنگشون تعبیه نشده بود
این موضوع با غیرت مرتبط نیست،
به انسان دوستی و وظیفه انسانی مربوطه!

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
یسریا به غیرت میگن حسادت.
به باغیرت میگن حسود

دیدم که میگم

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
این موضوع با غیرت مرتبط نیست،
به انسان دوستی و وظیفه انسانی مربوطه!
خب غیرت هم همینه برا من
غیرت طبق تعریف لغت نامه دهخدا به معنی رشک بردن و حسادت کردنه._به نظرم موافقید که دهخدا از چهارتا بچه جغله دبیرستانی سوادش بیشتر بوده دیگه؟_ریشه غیرت در حسادته و ریشه حسادت در دوست داشتن .این حس غیرت هم تو دخترا وجود داره و هم تو پسرا ولی چون پسرا قدرت اعمال زور بیشتری دارن و شرع و عرف بهشون این اجازه رو میده و حتی تشویقش میکنه بنابراین دستشون باز تره در حالی که این حس تو دخترا میشه حسادت زنانه و کلا چیز بدی محسوب میشه.این حس غیرت از نظر من مخلوطی از حسادت نرس حمایت و حس تعلق خاطر به یک فرده.حالا چرا حسادت و ترس؟مثلا همه مون دیدیم که وقتی یه پسر واسه خواهرش خواستگار میاد یا خواهرش ازدواج میکنه ناراحت و پرخاشگر میشه .این دلیلش اینه که شوهر خواهرش رو یه شریک عاطفی برای خودش میبینه و حس خطر میکنه که دیگه خواهرم منو به اندازه قبل دوست نخواهد داشت و به اون توجه میکنه.و این نوعی حس ترس و حسادته که در این موارد خانواده های ایرانی با لبخند میفرمایند که داداشش غیرتی بچم.این موضوع وقتی برادر یه دختر میخواد ازدواج کنه هم میفته و اون دختر همین حس ها رو داره ولی اون موقع میشه حسادت زنانه که امری زشت و ناپسند تلقی میشه.دوم اینکه غیرت حمایت خیلی خود جوش و افراطیه .مثلا اگه یه برادری خواهرش رو با یه پسر تو خیابون ببینه دیگه قیامتی به پا میشه و رگ گردنش باد میکنه خون به مغزش نمیرسه و تشنج میکنه خلاصه.و اسمشو میزاره حمایت ولی اقا کسی از شما نخواست که تو این موضوع دخالت کنی فرزندم بشین سرجات.خیلی مخالفی بشین برای خواهرت توضیح بده که این ادم فلان مشکلو داره و من فلان مخالفتو دارم و خواهرت خودش انتخاب میکنه .قرار نیس تو به جای اون تصمیم بگیری.موضوع دومی که خیلی شاهدش بودم اینه که مثلا یه خانوم متاهل وقتی با پسر خاله /دایی/عمو/عمه خوش وبش میکنه و دست میده شئهر گرام رگ گردنش باد میکنه و دوباره تشنج.که این نشون میده میترسه که خانومش به یکی دیگه علاقه نشون بده و از دستش بده و کلی سناریوسازی میکنه تو ذهنش.ولی همین اتفاق برعکسش بیفته و زن اعتراض کنه میشه حسادت زنانه و حالا خر بیار باقالی بار کن.اون عده عزیزرانی که میفرمانید *وقتی یکی مزاحمت شد دلت نمیخواد بابات واست اسفالتش کنه؟*بنده عرض میکنم اگه خودم توانایی ریدن بهش رو نداشتم از بابام کمک میخوام ولی از مداخله خودجوش و افراطی خوشم نمیاد چون بیشتر عصبی میشم.حالا این بحث غیرت از نوع نسبتا سالمش بود و افراد خیلی زیادی تو روستا ها و شهرهای کوچیک و عده ای تو شهرهای بزرگ هستن که به اسم همین غیرت کارهای فجیعی میکنن.همین قتل رومینا فک کنم مثال خوبی باشه که اخرش باباش رفت تو کوچه و فریاد زد که من غریتمو ثابت کردم.درکل خانواده و جامعه و عرف و شرع اونقد به پسرا ازادی عمل دادن تو این موارد و اسمشو گذاشتن غیرت که واقعا احساس میکنن حق دارن.....
پ.ن:حمایت رو با غیرت اشتباه نگیریم
پ.ن:قرار نبود نظر بدم ولی @Destroyer منشنم کرد و مجبور شدم..
پ.ن:یکم زیادی طولانی شد ببخشید:)
ممنونم که وقت گذاشتید و جواب دادین:)
من با این حرف شما موافقم
من از سه چیز تنفر شدید دارم
نژادپرستی میهن پرستی و غیرت تعصب گرایانه
چون هر چیزی رو که پرستش کنی دیگه نمیتونی ازش انتقاد کنی عقلت دیگه تفکرنقادانه به کار نمیبنده
این مسائلی هم که توی جامعه ی ماست هم مصداقی از این موارده و کاملا باهتون موافقم
ولی این نباید باعث بشه که ما حس انسان دوستی(که توی پست قبلیم با غیرت ترجمش کردم) رو به خاطر این جور آدما کنار بزاریکم کلا وگرنه نتیجه ش میشه
این
به علاوه انسان دوستی یه احساسه و من هرکس بخواد با احساس برامن حرف بزنه بهش گوش نمیدم
امر به معروف و نهی از منکری رو که اسلام هم تعیین کرده رو من از جانب جامعه شناسی میبینم ونه احساسی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
خب اول از همه من آدمی م ک واقعا از یه سری چیز های کلیشه ای مثل ناموس کشی و دهن بینی و بکارت و این چیز ها خسته شدم و واقعا داره منو زجر میده ! غیرت یک حسی ه تو آدمها مثل همه ی آدم ها .فرقی تو دختر و پسر شم نداره وقتی ببینی م یکی به عزیزانمان بخواد آسیب روحی یا جسمی بزنه واکنش نشون میدیم .....مثل اینکه یک دختری روسری از سرش زیر بخوره و پسری بهش متلک بندازه . اگ برادر اون دختر باشه نزدیکش احتمال داره از روی حس غیرت با اون پسر برخورد کنه (( دقت کنین با مزاحم نه خواهر خودش)) و این حس تو دختر هم می تونه باشه. متاسفانه کلیشه ها تمام مفهوم غیرت رو عوض کردن . دهن بینی اسمش غیرت نخواهد بود

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
حس انسان دوستی
این کلمه خیلی کلمه ی عجیبیه
با احساس شروع میشه فرقی نمیکنه که کشور کمونیستی باشه یا اسلامی
باید چیزی که برای جامعه خوبه رو انجام بدی
توجه کنین که اگه ما بخوایم با حس انسان دوستی کارامون رو جلو ببریم همیشه درست رفتار نخواهیم کرد

..Mehrab..

استــاد بـــزرگ
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
غیرت طبق تعریف لغت نامه دهخدا به معنی رشک بردن و حسادت کردنه._به نظرم موافقید که دهخدا از چهارتا بچه جغله دبیرستانی سوادش بیشتر بوده دیگه؟_ریشه غیرت در حسادته و ریشه حسادت در دوست داشتن .این حس غیرت هم تو دخترا وجود داره و هم تو پسرا ولی چون پسرا قدرت اعمال زور بیشتری دارن و شرع و عرف بهشون این اجازه رو میده و حتی تشویقش میکنه بنابراین دستشون باز تره در حالی که این حس تو دخترا میشه حسادت زنانه و کلا چیز بدی محسوب میشه.این حس غیرت از نظر من مخلوطی از حسادت نرس حمایت و حس تعلق خاطر به یک فرده.حالا چرا حسادت و ترس؟مثلا همه مون دیدیم که وقتی یه پسر واسه خواهرش خواستگار میاد یا خواهرش ازدواج میکنه ناراحت و پرخاشگر میشه .این دلیلش اینه که شوهر خواهرش رو یه شریک عاطفی برای خودش میبینه و حس خطر میکنه که دیگه خواهرم منو به اندازه قبل دوست نخواهد داشت و به اون توجه میکنه.و این نوعی حس ترس و حسادته که در این موارد خانواده های ایرانی با لبخند میفرمایند که داداشش غیرتی بچم.این موضوع وقتی برادر یه دختر میخواد ازدواج کنه هم میفته و اون دختر همین حس ها رو داره ولی اون موقع میشه حسادت زنانه که امری زشت و ناپسند تلقی میشه.دوم اینکه غیرت حمایت خیلی خود جوش و افراطیه .مثلا اگه یه برادری خواهرش رو با یه پسر تو خیابون ببینه دیگه قیامتی به پا میشه و رگ گردنش باد میکنه خون به مغزش نمیرسه و تشنج میکنه خلاصه.و اسمشو میزاره حمایت ولی اقا کسی از شما نخواست که تو این موضوع دخالت کنی فرزندم بشین سرجات.خیلی مخالفی بشین برای خواهرت توضیح بده که این ادم فلان مشکلو داره و من فلان مخالفتو دارم و خواهرت خودش انتخاب میکنه .قرار نیس تو به جای اون تصمیم بگیری.موضوع دومی که خیلی شاهدش بودم اینه که مثلا یه خانوم متاهل وقتی با پسر خاله /دایی/عمو/عمه خوش وبش میکنه و دست میده شئهر گرام رگ گردنش باد میکنه و دوباره تشنج.که این نشون میده میترسه که خانومش به یکی دیگه علاقه نشون بده و از دستش بده و کلی سناریوسازی میکنه تو ذهنش.ولی همین اتفاق برعکسش بیفته و زن اعتراض کنه میشه حسادت زنانه و حالا خر بیار باقالی بار کن.اون عده عزیزرانی که میفرمانید *وقتی یکی مزاحمت شد دلت نمیخواد بابات واست اسفالتش کنه؟*بنده عرض میکنم اگه خودم توانایی ریدن بهش رو نداشتم از بابام کمک میخوام ولی از مداخله خودجوش و افراطی خوشم نمیاد چون بیشتر عصبی میشم.حالا این بحث غیرت از نوع نسبتا سالمش بود و افراد خیلی زیادی تو روستا ها و شهرهای کوچیک و عده ای تو شهرهای بزرگ هستن که به اسم همین غیرت کارهای فجیعی میکنن.همین قتل رومینا فک کنم مثال خوبی باشه که اخرش باباش رفت تو کوچه و فریاد زد که من غریتمو ثابت کردم.درکل خانواده و جامعه و عرف و شرع اونقد به پسرا ازادی عمل دادن تو این موارد و اسمشو گذاشتن غیرت که واقعا احساس میکنن حق دارن.....
پ.ن:حمایت رو با غیرت اشتباه نگیریم
پ.ن:قرار نبود نظر بدم ولی @Destroyer منشنم کرد و مجبور شدم..
پ.ن:یکم زیادی طولانی شد ببخشید:)
دهخدا معنی لغوی غیرت رو گفته و مث خیلی از اصطلاحات روزانه ما ک معنیش با کاربردش فرق داره غیرت هم همینطوره..
از لحاظ تعریف اصولی همون دوتا موردی هست ک توی پست بالا گفتم..
اما بیایم سر مثالایی ک شما زدی..
اول بگم ک من معتقدم میزان غیرت هر کسی بستگی ب اعتقاداتش داره ..مثلن خود من اگ یکی برای خواستگاری خواهرم بیاد اصن عصبی نمیشم چون میدونم میخواد ازدواج کنه و هدفی پشتش نداره اما اگ خواهرمو با یکی توی خیابون ببینم چون معتقدم خواهرم داره مورد سو استفاده اون مرد قرار میگیره رگ گردنم میزنه بیرون و عصبانی میشم و علتشم اینه ک خواهر من مورد سو استفاده اون مرد قرار گرفته و من بیشتر از اون مرد ناراحت میشم ن خواهرم و البته ک بعدشم باهاش حرف میزنم (بیشتر خونواده باش حرف میزنه چون شاید من خیلی بهش نزدیک نباشم و با من راحت نباشه) همونطور ک قبلن توی خونواده تلاش برای فهموندن این موضوعا شده.. و اون کسی ک شما میگی برای خواستگاری رگ گردنش باد میکنه ی ادم افراطیه ک کلش داغه همین ،و ی سری استثنا رو نباید ب کل تعمیم بدی..
مثال بعدی شما شوهر گرام بود..بازم ب اعتقادات شوهر گرام ربط داره من وقتی ببینم مامانم یا بابام وقتی میبینه خانومش داره با ی مرد دیگه حرف میزنه رگمون باد نمیکنه
بهر حال ی خانوم حق حضور توی جامعه رو داره و دلیل نمیشه ک هر خوش و بشی ب ی سری چیزایی ختم بشه .اگ من ب زنم شک داشتم و احتمال خیانت رو میدادم و مطمین بودم ی اتفاقی افتاده یا داره میفته از زنم طلاق میگیرم چون وقتی اون منو نخواد چرا الکی بخاطرش خودمو اذیت کنم؟
غیرت از روی علاقه ایجاد میشه و دوزش ب میزان اعتقادات و تفکرات هر کسی بستگی داره
موضوع بعدی اینه ک شما میگی وقتی یکی منو اذیت میکنه دوسدارم خودم جرش بدم..
کسی نگفته شما حق اینکارو نداری شما باید بلد باشی از خودت دفاع کنی و اینکارو بکنی اما وقتی مثلن من کنار خواهرم ایستادم و یکی ب خواهرم تیکه میندازه یا مزاحمش میشه من نباید وایسم خواهرم دهنشو سرویس کنه تا وقتی من کنارش باشم این وظیفه منه ک از خواهرم محافظت کنم و من ازین ک یکی ب خواهرم تیکه بندازه ناراحت میشم چون خواهرمو دوس دارم من ک ب اون یارو حسودی نمیکنم ک اون بش تیکه انداخ من نمتونم بندازم :/
وبازم شما حرف منو تایید میکنی ک میگی بابای رومینا دخترشو بخاطر رابطه کشت و گفت من غیرتمو نشون دادم..اون ی ادم احمق افراطی بیشتر نبود و قطعن ب دوست پسر رومینا حسادت نمیکرد :/ و احتمالن اعتقاد داشت ک این کار خیلی کار بدیه در حدی ک حکمش ب صورت خودجوش مرک باشه
اصن شاید بابای رومینا سلامت روانی نداشته..
اما چیزی ک مسلمه اینه ک غیرت از روی حسادت نیست

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
دهخدا معنی لغوی غیرت رو گفته و مث خیلی از اصطلاحات روزانه ما ک معنیش با کاربردش فرق داره غیرت هم همینطوره..
از لحاظ تعریف اصولی همون دوتا موردی هست ک توی پست بالا گفتم..
اما بیایم سر مثالایی ک شما زدی..
اول بگم ک من معتقدم میزان غیرت هر کسی بستگی ب اعتقاداتش داره ..مثلن خود من اگ یکی برای خواستگاری خواهرم بیاد اصن عصبی نمیشم چون میدونم میخواد ازدواج کنه و هدفی پشتش نداره اما اگ خواهرمو با یکی توی خیابون ببینم چون معتقدم خواهرم داره مورد سو استفاده اون مرد قرار میگیره رگ گردنم میزنه بیرون و عصبانی میشم و علتشم اینه ک خواهر من مورد سو استفاده اون مرد قرار گرفته و من بیشتر از اون مرد ناراحت میشم ن خواهرم و البته ک بعدشم باهاش حرف میزنم (بیشتر خونواده باش حرف میزنه چون شاید من خیلی بهش نزدیک نباشم و با من راحت نباشه) همونطور ک قبلن توی خونواده تلاش برای فهموندن این موضوعا شده.. و اون کسی ک شما میگی برای خواستگاری رگ گردنش باد میکنه ی ادم افراطیه ک کلش داغه همین ،و ی سری استثنا رو نباید ب کل تعمیم بدی..
مثال بعدی شما شوهر گرام بود..بازم ب اعتقادات شوهر گرام ربط داره من وقتی ببینم مامانم یا بابام وقتی میبینه خانومش داره با ی مرد دیگه حرف میزنه رگمون باد نمیکنه
بهر حال ی خانوم حق حضور توی جامعه رو داره و دلیل نمیشه ک هر خوش و بشی ب ی سری چیزایی ختم بشه .اگ من ب زنم شک داشتم و احتمال خیانت رو میدادم و مطمین بودم ی اتفاقی افتاده یا داره میفته از زنم طلاق میگیرم چون وقتی اون منو نخواد چرا الکی بخاطرش خودمو اذیت کنم؟
غیرت از روی علاقه ایجاد میشه و دوزش ب میزان اعتقادات و تفکرات هر کسی بستگی داره
موضوع بعدی اینه ک شما میگی وقتی یکی منو اذیت میکنه دوسدارم خودم جرش بدم..
کسی نگفته شما حق اینکارو نداری شما باید بلد باشی از خودت دفاع کنی و اینکارو بکنی اما وقتی مثلن من کنار خواهرم ایستادم و یکی ب خواهرم تیکه میندازه یا مزاحمش میشه من نباید وایسم خواهرم دهنشو سرویس کنه تا وقتی من کنارش باشم این وظیفه منه ک از خواهرم محافظت کنم و من ازین ک یکی ب خواهرم تیکه بندازه ناراحت میشم چون خواهرمو دوس دارم من ک ب اون یارو حسودی نمیکنم ک اون بش تیکه انداخ من نمتونم بندازم :/
وبازم شما حرف منو تایید میکنی ک میگی بابای رومینا دخترشو بخاطر رابطه کشت و گفت من غیرتمو نشون دادم..اون ی ادم احمق افراطی بیشتر نبود و قطعن ب دوست پسر رومینا حسادت نمیکرد :/ و احتمالن اعتقاد داشت ک این کار خیلی کار بدیه در حدی ک حکمش ب صورت خودجوش مرک باشه
اصن شاید بابای رومینا سلامت روانی نداشته..
اما چیزی ک مسلمه اینه ک غیرت از روی حسادت نیست
ببينيد بازم مسئله همين علاقه اس.مردا از سر علاقه اين تعصبات رو دارن اما به شكلى كه گاها جاهلانه ميشه.ولى بايد اينم در نظر بگيرى كه شايد خواهرت مورد سوءاستفاده قرار نميگيره و فقط در يك گفتگوى كاملا سالمه.بالاخره قبل از خواستگارى ادم طرفو بايد يه جايى ببينه ديگه.
اگه اينها در نظر گرفته بشه و تعصب بيهوده و جاهلانه اى نباشه غيرت خيلى چيز خوبيه.

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
داداش اولن من مثال زدم
دومن من منظورم خواستگاره نبود ک اگ یکیم باشه باش حرف بزنه مشکلی نیس ک منظورم این بود ک مثلن اگ بفهمم خواهرم رابطه ای چیزی داره عصبانی میشم
خب صحبت ما اینه که جنابعالی حق نداری عصبانی شی :/ :|

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
صحبت شما سر جای خودش
اگ حرفای منو خونده بود و تعریف درستی از غیرت داشتی متوجه منظورم میشدی
چندین بار گفتم غیرت از روی علاقه ایجاد میشه و دوزش بستگی ب اعتقادات هر فرد داره
من عصبانی میشم چون ب خواهرم علاقه دارم و معتقدم این کار ب ضررشه و اون پسر فقط داره سو استفاده میکنه
خواهر تو یک انسان مستقله، و خودش سرش میشه چیکار بکنه،
اگر در همین شرایط، بر عکس بود و خواهرت عصبانی میشد بهش حق میدادی؟
اگه اره،
که دیگه نمیشه اسمشو گذاشت غیرت، چون غیرت یک کلمه ایه که فقط برای مردان به کار میره، میشه اسمشو گذاشت علاقه یا هرچیز دیگه ای.
ولی اگر نه، که پس توام حق نداری عصبانی بشی...
هر کسی حق داره از هر چیزی عصبانی بشه.
پ.ن: در واقع عصبانی شدن یک رفتارِ تعاملی نیست که بخوایم الکی ازش جلوگیری کنیم. مثلاً می‌تونید بگید "حق نداری حقِ خواهرت رو برای صحبت کردن با بقیه نادیده بگیری و اذیتش کنی"!
بله، شاید اگر اینجوری میگفتم بهتر بود، من از عبارتی که تو پست استفاده شده استفاده کردم.

بالا