• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد زیست با اعضا

اول کدوما رو بخونم

• رای‌دهندگان
    44

MaHDiPLuS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز
پاسخ : مشاوره با دیگر اعضا

سلام. یه سوال داشتم. با توجه به حجم بسیار زیاد مطالب زیست شناسی برای المپیاد، و با توجه به حفظی بودنشون، خیلی زود از یاد آدم میرن. واسه این که از یاد نرن چه پیشنهادی دارین؟؟ من دارم کتب درسی دبیرستان رو میخونم الان، یه فصل رو سه بار چن تا فصل رو دو بار خوندم از ترس اینکه یادم نره. واقعا هم بعضی هاشون یادم نیست! مخصوصا اون اسم های عجیب غریب دراز که دیگه هیچی!! میترسم بعدا مشکل بشه برام.

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

نیاز نیست همهی اسمای عجیب قریب رو حفظ کنید!
اونایی هم که مهم اند انقدر تکرار میشن توی فصلا که یادتون میمونه!
یه چیز دیگه هم اینه که درسته تکرار کردن و چند بار خوندن مهمه،ولی با فاصله خونده بشه بهتره به نظرم!دوسه بار پشت سر هم خوندن یه فصل شاید نصف زمانی که یه هفته 10روز فاصله بین خوندن ها باشه تاثیر داره.

pooriya_bsf

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
مدال المپیاد
زیست.

به نقل از MaHDiPLuS :
سلام. یه سوال داشتم. با توجه به حجم بسیار زیاد مطالب زیست شناسی برای المپیاد، و با توجه به حفظی بودنشون، خیلی زود از یاد آدم میرن. واسه این که از یاد نرن چه پیشنهادی دارین؟؟ من دارم کتب درسی دبیرستان رو میخونم الان، یه فصل رو سه بار چن تا فصل رو دو بار خوندم از ترس اینکه یادم نره. واقعا هم بعضی هاشون یادم نیست! مخصوصا اون اسم های عجیب غریب دراز که دیگه هیچی!! میترسم بعدا مشکل بشه برام.
باید یه نگاه کلی به زیست شناسی داشته باشی نه که فقط حفظ کنی.و این مشکلم با تکرار درست میشه .بر اون اسمای عجیبم روشای عجیب استفاده کن!!!(مثلا بر مطلب ساده ای مثل اجزای قشا دار سلول از _کدومه شپل _استفاده کن که حرفای اول=کلروپلاست و... هر کاری میتونی بکن تا کنار بیای باهاش :-[ )

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی

با توجه به کف قبولی هر سال میانگین پاسخ های صحیحمون باید چه قدر باشه؟

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

بین 15تا 25-28 درصدفکرکنم!

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

میشه کف هرسال رو بزارین؟
واسه مر1
مرسی

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

کف رو که اعلام نمیکنه باشگاه،بچه ها خودشون حدودی میگن، کلایعنی چیز قابل اطمینانی نیست!
ولی پارسال فکر کنم 17-18 بوده،سال قبلش ولی بالاتر بود، حدود25-30 اینا..
بازم میگم اینام مطمئن نیستم! چیزیه که شنیدم!! قبلشم نمیدونم ولی کمترین دوره 13 بود ک 13-14 درصد بوده. :-??

sroor

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید محمود محمدی
شهر
مهاباد.بانه

سلام من تازه عضو شدم لطفا یکی هم منو پشتیبانی کنه خیلی کمک می خوام .
باتشکر

MaHDiPLuS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز

سلام. میخواستم بدونم منی که اول دبیرستانم از کی باید با یه معلم کارمو شروع کنم؟؟ یعنی کی برم کلاس؟؟ میخواستم بدونم هر چه زودتر بهتر یا هنوز لازم نیست؟؟ کلا معلم چقدر تاثیر داره؟؟ چن نفری بریم کلاس المپیاد بهتره؟؟ شما خودتون کلاس رفتین یا میرین؟؟ تاثیرش چقدره؟؟
________

در ضمن یه سوال دیگه هم داشتم. گفتم که من اول دبیرستان هستم و تا 1 ماه دیگه مرحله اول المپیاد زیست هست. من زیست شناسی 3 ساله وزارتی رو تموم کردم. حالا تو این یه ماه چه کتابی رو بخونم که بتونم ماه بعد قبول بشم تو المپیاد؟؟ (البته میدونم آزمایشیه، ولی خوب دیگه!) بعضی ها میگن ژنتیک ساسان امینی رو بخون بهتره زیست شناسی گیاهی الهه علوی از انتشارات فاطمی رو هم میگن بخون. به نظر شما تو این 1 ماه چیکار کنم؟؟

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

من هر چیزیو که خودم میخونم سریع یادم میره حتی اگه چند بار بخونم ولی چیزیو که معلممون درس میده و تقریبا همه ی خاطرات هیچوقت یادم نمیره چه کار کنم؟

MaHDiPLuS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز

به نقل از MaHDiPLuS :
سلام. میخواستم بدونم منی که اول دبیرستانم از کی باید با یه معلم کارمو شروع کنم؟؟ یعنی کی برم کلاس؟؟ میخواستم بدونم هر چه زودتر بهتر یا هنوز لازم نیست؟؟ کلا معلم چقدر تاثیر داره؟؟ چن نفری بریم کلاس المپیاد بهتره؟؟ شما خودتون کلاس رفتین یا میرین؟؟ تاثیرش چقدره؟؟
________

در ضمن یه سوال دیگه هم داشتم. گفتم که من اول دبیرستان هستم و تا 1 ماه دیگه مرحله اول المپیاد زیست هست. من زیست شناسی 3 ساله وزارتی رو تموم کردم. حالا تو این یه ماه چه کتابی رو بخونم که بتونم ماه بعد قبول بشم تو المپیاد؟؟ (البته میدونم آزمایشیه، ولی خوب دیگه!) بعضی ها میگن ژنتیک ساسان امینی رو بخون بهتره زیست شناسی گیاهی الهه علوی از انتشارات فاطمی رو هم میگن بخون. به نظر شما تو این 1 ماه چیکار کنم؟؟

بابا این همه راهنمایی نکنین آدم نمیرسه همشو بخونه! :-w

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

خب همین کارایی رو که گفتید خوبه،کتاب امینی و الهه علوی مفیدن! این 21روز هم مدت زیادی ِ.
درباره کلاس هم من ایده ای ندارم، کلاسای مدرسه رو میرم! کلاس رفع اشکال به شرطی که ادم اشکال داشته باشه مفید به نظرم :-"

DMF

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
ISFAHAN
مدال المپیاد
chemistryyyyyyyy!!!!!

سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام به همه به اصطلاح خودتون المپیخی های عزیز.
خوب اول از همه بگم که من یه 6 -7 صفحه ای از این تاپیک رو کامل خوب خودم به طور دقیق جوابم نرسیدم که هیچ یه 2 ساعتی هم رفت!!!!میدونم همه ی صفحات رو بخونم به جواب خودم میرسم ولی خوب انصاف داشته باشید نمیشه که.خیلیه.باید سن حضرت نوح رو داشت تا وقت بشه .حالا من این سوال رو که خیلی هم پایه ای و اولیه است رو میپرسم جون من نگین تکراریه برو تو همین تاپیک هست. :-s :-s
من سوم راهنمایی ام!! میخوام از الان المپیاد زیست شروع کنم!!!!!!!!! آخه یه سری هم تو همین 6-7 صفحه گفته بودن هر چی زود تر بهتر.خوب اینم زود.چون واقعا الانا بیکارم.الان باید با چی و چجوری شروع کنم ؟ یه سری میگن اول زیست دبیرستان رو بخون.بعد کمپبل و سولومون و.....
یه سری هم میگن همزمان زیست دبیرستان چون عناوین و سرفصل هاش با کتابای کمپبل و سولومون یکیه یک کدوم از این دو تا کتاب کمپبل سولومون رو بردار سر فصل های مرتبط با وزارتیش رو پیدا کن بعد مثلا وقتی یه فصل از زیست دوم رو خوندی همون سرفصل رو از کتاب کمپبل یا سولومون بخون چون وقتی همزمان میخونی شاید سرعت جلو رفتنت پایین بیاد ولی بهتره!!
شما چجوریش رو بهتر میدوند.؟ اونایی که مدال اوردن چجوری خوندن؟ اصلا کمپبل بهتره یا سولومون؟اصلا تکست بخونم یا ترجمه؟سطح متن تکستشون چجوریه؟برا یه کسی که زبانش تقریبا خوبه؟

پیشاپیش خیلــــــــــــــــــــــــــــــــی خیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی ممنون.

DMF

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
ISFAHAN
مدال المپیاد
chemistryyyyyyyy!!!!!

واقعا از کمک شما دوست عزیز متشکرم.
ترکوندین با این راهنمایی. خود کوشا پایداری و مسیح فلاحتیان و ... هم نمیتونستن یه همچین چیزایی بگن.برم یادشون بدم

MaHDiPLuS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز

یه ذره صب کنی بد نیست! والا من اگه جای تو بودم اول زیست سوم راهنمایی رو تموم میکردم که تو یه روز تموم میشه عین کتاب قصه هست ( زیاد هم مهم نیست البته ) بعد شرو میکنم کتب زیست دبیرستان. شما این 4 تا رو کامل یاد بگیری تا اول دبیرستان خیلی خوبه. انگلیسی بلدی تکست بلد نیسی ترجمه بخون. اصلا هم عجله نکن تو خوندن زیست 4 ساله. سعی کن همشونو یاد بگیری. زیاد هم نخون که از زیست متنفر بشی! الان وخت خرخونی واسه المپیاد نیست به نظرم. [ این نظر من بود ]

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی

میخاستم بدونم که شما کتاببو که مال نمونه سوالات المپه و جلدشم مشکیه رو اسمشو میدونین؟

به نظرتون خوندن خود کتابای دبیرستان بهتره یا کمک درسیاشون مثل خیلی سبزو اینا؟(کتابای دبیرستانو نتونسم گیر بیارم)

بعد از خوندن درسیا باید برم سراغ تخصصیا یا بشینم کمپلو بخونم یا کمپلو همزمان با درسیا بخونم؟؟؟

ممنون میشم به همه سوالام جواب بدین

Kathy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست

به نقل از mehrnoosh valikhani :
میخاستم بدونم که شما کتاببو که مال نمونه سوالات المپه و جلدشم مشکیه رو اسمشو میدونین؟

به نظرتون خوندن خود کتابای دبیرستان بهتره یا کمک درسیاشون مثل خیلی سبزو اینا؟(کتابای دبیرستانو نتونسم گیر بیارم)

بعد از خوندن درسیا باید برم سراغ تخصصیا یا بشینم کمپلو بخونم یا کمپلو همزمان با درسیا بخونم؟؟؟

ممنون میشم به همه سوالام جواب بدین
اون فک کنم کتاب مرحله یکای دوره 9 تا 16 باشگاه دانش پژوهانو منظورته. اگر نه که هر سال باشگاه دانش پژوهان این مجموعه مرحله یکا رو توی دو جلد با جواب تشریحی چاپ میکنه و همشونم خوبن.

من چون زیست دوم رو وقتی خوندم که تازه المپو شروع کرده بودم و اولای کمپبل بودم، اول دو دور کتاب و خوندم و بار سوم با خیلی سبزش دوره ش کردم و واقعا هم به درد خورد. و هر سه بارش وقتی بود که اول دبیرستان بودم. -از این نظر منظورمه که ببین چقدر فرصت داری و چطور برنامه ریزی کنی- ولی اگه یه دور کتاب درسی رو خوندی و پیش زمینه از مطالبش داری به نظرم بهتره با کمپبل تثبیتش کنی توی ذهنت. (نه با خیلی سبز) یا این که برعکس. ولی برای دفعه ی اول، خیلی سبز خوندن فکر میکنم گمراهترت میکنه.

خوندن همزمان کمپبل با کتاب درسی معمولا خیلی الکی زمان ازت میگیره چون هی معمولا آدم میخواد با هم چکشون کنه و دوره کنه و ... من کمپبلو اول خوندم که کتاب درسی برام تبدیل شد به کتاب داستان! ولی اگه بهتون تدریس میکنن، هر کدوم از چیزایی رو که درس میدن، اول کمپبلشو بخون که پیش زمینه داشته باشیو اصطلاحات کلیشو بدونی؛ بعدش بری سراغ تخصصیش.
نگران وقت هم نباش؛ رو غلتک که بیفتی تخصصی خوندنم برات سخت نخواهد بود. : )

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
پاسخ : ستاد مرکزی المپیخ های زیستی

اونجا بود که فهمیدم المپیاد تو قفسه یا میز یا دیوار سفید نیست...بلکه تو چشمای خودم بود..تو شبکیم حک شده بود...همیشه باهام بود...زیست شناسی حالا شده بود جزوی از وجودم..تازه به اون حرف استاد گشایشی رسیده بودم وقتی سال دوم دبیرستان بهمون میگفت"باید دید المپیادی بدست بیایرین" و ما در حالیکه درکش نمیکردیم ته دلمون میخندیدیم...دید المپیادی تو چشمام مهمون شده بود...مهمون ابدی...مهمونی که واسه قبول دعوتم 3 سال زمان خواسته بود...لا به لای کتابا...قفسه های کمد ازمایشگاه..لا به لای گل و برگا و اندامای ادمیزاد دنبالش گشته بودم اما تمام این مدت تو قلب و چشام بود...با این همه متن ادبی خواستم بهتون بگم...نذارین زرق و برق مدالا و مقاما چشماتونو کور کنه...یه المپیادی فقط و فقط به یه دلیل میخونه...
عشق...عشق به علم...عشق به دونستن...عشق به یافتن پاسخهای ذهنش..چرا ها و چگونه ها...سوالایی که تو مکتبای معمولی که فقط طوطی پرورش میدن جوابش بهتون نمیدن...عشق به یافتن دید المپیادی...فقط این عشقه که بهتون قدرت اینو میده که روز بعد اعتراضات برین کتابخونه و تست احتمال بزنین...چون میدونه به خاطر اون بود که کمپل میخوندین نه مدال رنگی...عشق به زیست شناسی از بامرام ترین عشقاس...

mones mobaraki

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از ستایـش :
سلام . من یه سال اول دبیرستانیم که میخوام واسه المپیاد زیست آماده شم . خواستم از پیشکسوتان این زمینه بپرسم که :
1- بهترین زمان برای آغاز مطالعه چه زمانیه ؟
2- مطالعه چه کتابهایی رو توصیه میکنین ؟!
3- رقابت ها چجوریه ؟!
4- پیش زمینه چه درسایی لازمه ؟ یعنی اگه یکی هیچ رشته خاصی از زیستو دوس نداشته باشه و صرفا واسه رفتن بدون کنکور به داروسازی بخواد بره المپیاد زیست آیا شانسی داره ؟!
5- کلاس خاصی توصیه میشه ؟!
6- و یه سوال شاید مسخره ، گروهی خوندن بهتره یا تکی ؟!!!!
7- و درصد سوالهای زیست گیاهی !!!
ممنون !

از کتاب درسی شروع کنی بهتره منم سال اولیم راستی تکی بخونی بهتره اگه سوال داشتی برو تو جمع دوستان وگرنه نرو.

mones mobaraki

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از صبا.و :
سلام.کسایی که واسه المپیاد می خونن بیان و کمک کنن.از کی باید شروع کرد؟
من که سال اولیم خیلی وقته شروع کردم.

بالا