• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
و برای آخرین نکته
واقعا مگه میشه طبیعت بیشعور موجوداتی با شعور رو خلق کنه؟؟؟

و واقعا از اونی که این تاپیکو زده ممنونم که دوباره منو یاد این قضیه انداخت
منظورت از طبیعت بیشعور چیه؟
مثلا اینکه خورشید هر روز طلوع میکنه و هر شب غروب میکنه بیشعوریه؟
اینکه درختی میوه هاش بر اثر جاذبه بیوفتن رو زمین و با قدرت باد و باران و حیوانات پخش بشن تا جایی دیگه درختی دیگه سبز بشه بیشعوریه؟
یا موجودات با شعور چیا هستن؟ انسان منظورته؟؟

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
منظورت از طبیعت بیشعور چیه؟
مثلا اینکه خورشید هر روز طلوع میکنه و هر شب غروب میکنه بیشعوریه؟
اینکه درختی میوه هاش بر اثر جاذبه بیوفتن رو زمین و با قدرت باد و باران و حیوانات پخش بشن تا جایی دیگه درختی دیگه سبز بشه بیشعوریه؟
یا موجودات با شعور چیا هستن؟ انسان منظورته؟؟

اهان دو حالت داره
۱فرق شما خودت با حیوانات مثلا ی گاو چیه؟؟؟ من به اون می گم شعور

۲ بطبع این باد خودش عقل نداشته که بگه اهان من برم اون میوه رو ببرم فلان جا و...
بعضیا مین خدارو اینجوری تعریف می کنن
همون شعوری که اومده باعث ایجاد و هماهنگی اینها شده

من خودم بشخصه اینارو خوندم و با چند نفر حرف زدم و آخرش دیدم نمی تونم عدم وجود خدارو اثبات کنم پس قانع شدن که خدا وجود داره و در پی اثبات وجودش رفتم

Ramzi

خسته از درهای بسته
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
قبرستون
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
هعی زندگی
برای اثبات یا نقیض وجود خدا باید بپرسیم آیا خدا میتونه کاری رو انجام بده که فراتر از قدرت خودش باشه؟
اگر جواب بله هست پس خدا قدرت مطلق نیست چون بالا تر از قدرتش هم جود داره
اگر جواب نه هست هم خدا قدرت مطلق نیست چون کاری هست که نمیتونه انجام بده

این مطلب وجود خدا بعنوان قدرت مطلق رو نقض میکنه(البته این رو من خودم هنوز به درستی و صلاحیتش مطمین نیستم و فقط گفتمش که اگه کسی نظری داره در موردش و یا تخصصی داره بهم بگه)

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
برای اثبات یا نقیض وجود خدا باید بپرسیم آیا خدا میتونه کاری رو انجام بده که فراتر از قدرت خودش باشه؟

این مطلب وجود خدا بعنوان قدرت مطلق رو نقض میکنه(البته این رو من خودم هنوز به درستی و صلاحیتش مطمین نیستم و فقط گفتمش که اگه کسی نظری داره در موردش و یا تخصصی داره بهم بگه)
اینو عرض کنم که فرض اولیه شما اینه که خدا قادر مطلق است
زمانی که " والا ترین قدرت وجود " مطرح میشه فوق اون چیزی وجود نداره که بخاد بهش پرداخته بشه که بپرسیم خدا میتونه انجامش بده یا نه

Mo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
حالا نکته ی طنزش اینجا بود که کسی داشت به من می گفت تو تجربه ی فراطبیعی نداشتی که خودش اوج تجربه ی فراطبیعیش رو زمان مصرف ماشروم احساس کرده بود... این گروه آدما معتقدن که ماشروم (و کلا دسته ی تحریک کننده های سروتونین) چیزی نیست که تفریحی مصرفش کنی چون اتصالاتت رو به حقیقتا بیشتر میکنه (مخصوصا اینکه مصرف گونه های خاصیش ذهن فلسفی آدم رو به شدت تحت تأثیر قرار میده)، ذهنتو باز میکنه (درصد استفاده از مغز زمان مصرف اینا بالا میره) و همون مبحث چاکراها و چشم سوم و nام و اینا رو مطرح میکنن...آیا همین اثبات نمیکنه که مغزت داره همه ی این چیزا رو جعل میکنه؟((: سر همین بحثا اینقد واسم سوال پیش اومد که الان دوس دارم خودم امتحان کنم ببینم چیه واقعا :))
مصرف موادی مثل ماشروم و امثالهم حالات قدرتمندی از توهم رو برای انسان بوجود میاره.
و همینجا راجع به توهم چیزی رو باید بگم :
شوپنهاور یه همچین چیزی میگه راجع به ارتباط بین تفکر و وهم. میگه انسان فیلسوف‌مسلک هرچند وقت یکبار به واقعی بودن و عینیت تمام چیزهای اطرافش شک میکنه و یجورایی میشه نتیجه گرفت که اون آدم به وهمش بها میده و جدی میگیرتش و چه بسا که بتونه اون وهم زمینه ساز حرکتش در مسیر کشف و شهود باشه.
و چیز دیگری هم که هست راجع به وهم اینه که دنیای ناشناخته توهم برای شما الهامات بوجود میاره ، و از جانب یه فرد هنرمند میتونه تبدیل به یه اثر هنری انتزاعی بشه، که تو تاریخ هم نمونه های زیادی از این دست آثار مالیخولیایی بوده که اکثرا بیشتر از آثار مطرح دیگه بر روح شما تاثیر میذارن.
برای مثال فون تریه هم میگه قبلا که مشروب و مواد مخدر مصرف میکردم موضوعات غنی تر و بکر تری به ذهنم میومد و الان که مصرف نمیکنم اصلا نمیتونم به سمت همچین موضوعاتی برم.

_SAEED

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
دکتر شهریاری
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
دو تا نقره

این پارادوکس قدرت مطلقه
فقط در زمان های مختلف اسمش تغییر کرده! و سوال یکم عوض شده
عالم های دینی زیادی هم از کمی بعد از صدر اسلام در جوابش برآمدن
به نقل از یه سایتی :
راجع به قدرت مطلقه الهی چند شبهه مطرح می‌شود که برخی از آنها را مطرح کرده و پاسخ می‌دهیم:
شبهه اول: حال که خداوند دارای قدرت مطلقه است آیا او می‌تواند یک واجب الوجود دیگری خلق کند یا اینکه آیا خداوند می‌تواند سنگ بزرگی خلق کند که خود، نتواند آن را بلند کند یا اینکه آیا خداوند می‌تواند کره زمین را در یک تخم مرغ جا دهد بدون اینکه زمین کوچک شده یا تخم مرغ بزرگ شود؟
پاسخ: در موارد فوق باید توجه داشت که قدرت به این امور تعلق نمی‌گیرد بلکه قدرت تنها به امور ممکن الوجود تعلق می‌گیرد در حالیکه موارد فوق ممتنع الوجود هستند.
مثلا وقتی گفته می‌شود حسن، قدرت بر حل همه مسائل ریاضی را دارد، معنایش این است که هر مساله ریاضی که پاسخ داشته باشد و قابل حل باشد را حسن می‌تواند حل کند و الا اگر از او بپرسیم یک عددی پیدا کن که از عدد چهار بزرگتر و از عدد سه کوچکتر باشد و او چنین عددی را پیدا نکند هرگز به او نمی‌گوئیم او قادر بر حل این مساله نشد بلکه می‌گوئیم این مساله دارای جواب نبود.
[۹]
وقتی گفته می‌شود آیا خدا می‌تواند موجودی، واجب الوجود خلق کند نفس مثال مورد قدرت قرار نمی‌گیرد. زیرا واجب الوجود یعنی غیر مخلوق و غیر مخلوق با مخلوق جمع نمی‌شود. به عبارتی موجب اجتماع نقیضین است. چون لازمه اش این است که آن واجب الوجود، هم غیر مخلوق باشد و هم مخلوق و چنین چیزی محال عقلی است. مضافا بر اینکه با ادله توحید واجب ناسازگار است.
زمانی که گفته می‌شود آیا خدا می‌تواند سنگی را بیافریند که خود، نتواند آن را بردارد باز مورد قدرت خداوند نیست؛ چون لازمه اش نقض واجب الوجود بودن خداست.
به عنوان مثال یکی از اشکال هایش این است که خداوند قادر مطلق است و اگر نتواند سنگی را بلند کند دیگر قادر مطلق نیست و معنایش این است که خدا قادر مطلق نیست.
در مورد عالم و تخم مرغ نیز سخن از همین قبیل است؛ چون لازمه اش اجتماع نقیضین است. زیرا معنای این سخن آن است که عالم بزرگ باشد (به گونه‌ای که تخم مرغ در آن جای گیرد) و در همان حال که بزرگ است کوچک باشد و این صریح اجتماع نقیضین است.
نتیجه اینکه این امور از شمول قدرت (اعم از قدرت الهی و قدرت غیر الهی) خارج‌اند. زیرا مستلزم امور بدیهی البطلان مانند اجتماع نقیضین و... خواهند بود.
بصورت خلاصه از نظر من اصلا این سوال غلطه
همچنین برای نقیض وجود خدا هم معتبر نیست
چون این فعل اصلا از حوزه قدرت خارجه چون غیر قابل وجوده
...
برای من اولین جرقه این پاردوکس توی کلاس قرآن بود.
دبیر قرآنمون پرسید: تو قرآن نوشته خدا بر هر چیزی تواناست
آیا بنظرتون خدا میتونه یه کار غیر ممکن بکنه ؟؟ یعنی مثلاً کل جهان و از سوراخ یه سوزن عبور بده ..
و همه گفتن آره میتونه :)) :)) :))
و آخرش خود دبیر گفت که نه نمیتونه
.. یادش بخیر واقعا

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
مصرف موادی مثل ماشروم و امثالهم حالات قدرتمندی از توهم رو برای انسان بوجود میاره.
و همینجا راجع به توهم چیزی رو باید بگم :
شوپنهاور یه همچین چیزی میگه راجع به ارتباط بین تفکر و وهم. میگه انسان فیلسوف‌مسلک هرچند وقت یکبار به واقعی بودن و عینیت تمام چیزهای اطرافش شک میکنه و یجورایی میشه نتیجه گرفت که اون آدم به وهمش بها میده و جدی میگیرتش و چه بسا که بتونه اون وهم زمینه ساز حرکتش در مسیر کشف و شهود باشه.
و چیز دیگری هم که هست راجع به وهم اینه که دنیای ناشناخته توهم برای شما الهامات بوجود میاره ، و از جانب یه فرد هنرمند میتونه تبدیل به یه اثر هنری انتزاعی بشه، که تو تاریخ هم نمونه های زیادی از این دست آثار مالیخولیایی بوده که اکثرا بیشتر از آثار مطرح دیگه بر روح شما تاثیر میذارن.
برای مثال فون تریه هم میگه قبلا که مشروب و مواد مخدر مصرف میکردم موضوعات غنی تر و بکر تری به ذهنم میومد و الان که مصرف نمیکنم اصلا نمیتونم به سمت همچین موضوعاتی برم.
دقیقا من با افرادی که اینطور موادی رو مصرف کرده بودن صحبت که می کردم همه مدعی بودن که درکشون نسبت به هستی و جهان اطرافشون خیلی بالاتر از حالت عادیشون هست. مخصوصا اینکه مصرف ماشروم تأثیر به نسبت ماندگاری داره و بعضا تأثیراتش تا 14 ماه هم بوده البته منظور از این تأثیر اون تأثیر توهم زای اولیش نیست و میگن که بحث همون کشف و شهوده مطرحه، بعضا حتی میگفتن که دانشی نسبت به خودشون و جهان پیدا میکنن که میتونن ازش واسه بهبود خود و زندگیشون استفاده کنن. اما بحث اینجاست که این افراد همه به ماوراالطبیعه اعتقاد دارن چون میگن که یه چیزایی رو احساس کردن یا دیدن! خب چیزی نیست جز سطح دیگری از فعالیت مغزی و بالابردن درصد استفاده از مغز حالا من دیگه نمیدونم در اون سطح از استفاده از مغز دقیقا چه چیزهایی درک میشه ولی باز هم امکان اینکه جعلی و ساخت خود مغز باشه هست.

Mo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
دقیقا من با افرادی که اینطور موادی رو مصرف کرده بودن صحبت که می کردم همه مدعی بودن که درکشون نسبت به هستی و جهان اطرافشون خیلی بالاتر از حالت عادیشون هست. مخصوصا اینکه مصرف ماشروم تأثیر به نسبت ماندگاری داره و بعضا تأثیراتش تا 14 ماه هم بوده البته منظور از این تأثیر اون تأثیر توهم زای اولیش نیست و میگن که بحث همون کشف و شهوده مطرحه، بعضا حتی میگفتن که دانشی نسبت به خودشون و جهان پیدا میکنن که میتونن ازش واسه بهبود خود و زندگیشون استفاده کنن. اما بحث اینجاست که این افراد همه به ماوراالطبیعه اعتقاد دارن چون میگن که یه چیزایی رو احساس کردن یا دیدن! خب چیزی نیست جز سطح دیگری از فعالیت مغزی و بالابردن درصد استفاده از مغز حالا من دیگه نمیدونم در اون سطح از استفاده از مغز دقیقا چه چیزهایی درک میشه ولی باز هم امکان اینکه جعلی و ساخت خود مغز باشه هست.
حالا ماورالطبیعه و این موضوعات رو که نمیدونم ولی فک نکنم استفاده از مغز تو درصدهای بالا دست کمی ازین به اصطلاح "تجربه های ماوراالطبیعی" داشته باشه.
DMT هم ازون چیزهایی بود که خیلی مطرح شد تو چند سال اخیر

hos-killer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1401
بچه ها من معتقدم که شما به عنوان یک سمپادی که جز اون یک درصد و آینده ساز کشورمون باید برید تحقیق کنید یعنی نظرات هر دو جناح الهی گراها و مترالیست ها رو بررسی کنید و بعد نظر بدید بعدش نظر بدید (میتونید واسه ی شروع هم برید کتاب دنیای سوفی و کتاب های شهید مطهری رو در این باره مطالعه کنید)

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
نمی دونم دفعه قبل چی گفتم ولی به چیزی که الان میگم مطمئنم
به هرچیزی ایمان داشته باشی کمکت میکنه اما با ایمان قلبی

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
میدونم اسپمه اما میخوام یه پست متوالی بزارم لطفا پاکش نکنید
ببینید وجود خدا فقط به دین و مذهب نیست انسان در طول تاریخ چیزی رو به عنوان خدا برای خودش در نطر گرفته فقط در طول تاریخ اون چیز تغییر کرده شاید اول یه تکه سنگ یا چوب بعد یه بت و الانم اصلا معلوم نیست خدا چیه حالا بحث تنقیض یا اثبات خدا به چیستی خدا ربط داره و ما نمیتونیم چیزی از چیستی خدا درک کنیم خود کتب مقدس ادیان مختلف میگن باید به نشانه های خدا در این جهان دقت کنیم و حالا بحث اینه که این نشانه ها چی هستن من به این تفکر اعتقاد دارم که قطعا شگفتی و زیبایی خلقت نمیتونه منظور از نشانه های نام برده باشه برای پی بردن این رمز های عجیب و غریب و آیات باید نگاه عمیقی داشت با نگا و تفسیر دین نمیشه قرآنو درک کرد بنظرم باید به جای تفسیر های عجیب و حفظ قرآن بیان دربارش فکر کنن اگر شما قرآنو یا هر کتاب مقدس ادیان دیگه رو دیده باشید مطمئنا چیز زیادی ازش نمیفهمید چون با لحن عجیب و غریبی منظورشو میرسونه پس ما اونو بی معنی خطاب میکنیم به نظرم ما فعلا به اون درک نرسیدیم که خدارو درک کنیم حتی کتاب گفتگو با خدا اثر نیل دونالدو والش داره به یه نوع وجود خدارو میپیچونه و جواب واضحی به ما نمیده
درکل ذهن ما نمیتونه وجود خدارو درک کنه لااقل با این نشانه ها توضیحات قادر به درکش نیستیم

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
ما همه میدونم که جهان به خاطر یک انفجار بزرگ(بیگ بنگ) به وجود اومده..اون انفجار بیخود که به وجود نیومده...یه دلیلی یه حجمی از انرژی؛یه چیزی باید اونو به وجود آورده باشه..

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
بنظرم بحث سر وجود خدا نباشه درواقع ما میخوایم بدونیم خدا چیه نه اینکه هست یانه ابهام ما چیستی خداست

اومدی تو سر تاپیک وجود خدا میگی بحث وجود خدا نیست؟
الان رسما وجود ما آتئست ها رو زیر سوال بردی؟

آخرین ویرایش:

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000

چون قدرت خدا بینهایته پس فکر نکنم که کاری باشه که در توانش نباشه....(منم از حرفم مطمئن نیستم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
چون قدرت خدا بینهایته پس فکر نکنم که کاری باشه که در توانش نباشه....(منم از حرفم مطمئن نیستم)

خوب این قدرت بی نهایت خدا اگه هست
این وضیعت آشفته ی مخلوقاتش چیه

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
خوب این قدرت بی نهایت خدا اگه هست
این وضیعت آشفته ی مخلوقاتش چیه
ما خودمون انتخاب میکنیم..نظریه اثر پروانه ای اینو میگه..اگه خدا بخواد اوضاعو درست کنه ما اختیاری نداریم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
ما خودمون انتخاب میکنیم..نظریه اثر پروانه ای اینو میگه..اگه خدا بخواد اوضاعو درست کنه ما اختیاری نداریم

اولا اثر پروانه ای برای فیزیک و لطفا ربطش ندید به متا فیزیک یا اگه ربطش میدید کاملا شرح بدید

ثانیا اگه قرار ما کار خودمون رو بکنیم چه نیازی به خدا و قدرت بی نهایتش هست

fati.h

پوچ؛
نام مرکز سمپاد
frz2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
بنظرم بحث سر وجود خدا نباشه درواقع ما میخوایم بدونیم خدا چیه نه اینکه هست یانه ابهام ما چیستی خداست
ببخشید اما عنوان تاپیک نگفته "خدا چیست؟" گفته "اثبات یا نقض وجود خدا" ... بهتره به این نکته دقت کنید...

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
اولا اثر پروانه ای برای فیزیک و لطفا ربطش ندید به متا فیزیک یا اگه ربطش میدید کاملا شرح بدید

حالا اگه میگفتم دنیا دست خداست میگفتی پس ما اختیاری نداریم و اصلا خدا چرا ما رو افرید...

در ضمن ما اوضاعمون خرابه چون به هم رحم نمیکنیم(طمع می کنیم) پس اقتصاد خراب میشه....آلودگی ایجاد می کنیم طبیعت نابود میشه....اون فقط برای فیزیک نیست..برای فلسفه هم میتونه مورد استفاده قرار بگیره.

بالا