• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
من متوجه یه نیرویی میشم که هروقت توی یه مشکلی گیر می کنم مثل برق من رو در میاره .تا حالا هم این نیرو نزاشته ه توی مشکلی گیر کنم.
به نظر من این نیرو شایسته حمد و ستایش است،من به این نیروی عظیم خدا می گم. زندگی از نظر مشکلات روحی تا همینجا ش هم برای من عذاب آور و وحشتناکه دقیقا مثل یه کابوس، حالا تصور زندگی بدون این نیرو! عجب.... فک نکنم خوشم بیاد.

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
در زمان حال زندگی کنین و موفق و خوشحال باشین
لطفا :)

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام این پیاماتون خیلی طولانی اند و حالم نشد بخونم و
اگه خدا نیست پس جهان چجوری خلفق شده؟؟؟خودبخود
مثلا شهر زیر رو بخونید
سرو چمان من چرا میل چمن نمی کند همدم گل نمی شود یاد سمن نمی کند
اگه این شعر رو ببینید باور می کنید ی بچه یا ی چیزی که اصن شعور نداره مث طبیهت اونو نوشته باشه؟؟؟

حثلا میگه اگه ی کیبورد با 32 حرف فارسی رو جلو ی بچه بزاریم و قرار باشه اینارو بزنه احتمال اینکه اون بچه شعر بالارو بنویسه ده به توان منفی 31 درصد عملا یعنی احتمالش صفر هست هست یعنی ی شهر دو ختی امکان نداره توسط ی فرد بی سواد نوشته بشه

اون وقت مگه میشه جهان با این عظمت و هماهنگی توسط طبیعت بیشعور به وجود اومده باشه؟؟؟؟

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
مبحث خدا از مهم ترین مباحث تاریخ بشره و حتی انسانهای بزرگ هم نتونستن خدا رو اثبات کنن اما وقتی چیزی رو نتونی اثبات کنی دلیل بر وجود نداشتن اون چیز نیست این بحث خیلی جای فکر کردن داره البته ه فکر کردن درباره خدا خیلی سخته و مخ ادم نمیکشه این چیزارو تحمل کنه ما از خدا انتظار داریم کمکمونکه کنه خب ما شناختی درباره خدا نداذیم پس نمی تونیم حرفی درباره خدا بزنیم حرف زدن درباره خدا بی فایدس و به جایی نمیرسه وجود خدا تا ابد یه راز باقی میمونه
نمی گم اثبات نشده همونطور که خود خدا گفته اگه ب چیستی خدا دقت کنیم دچار کفر می شیم پس زیاد نباید به چیستی اون فکر کرد

بهتره همونطکر که قرآن گفته خدارو توی خلایقش جست کتاب توحید مفضل هم گه سخنان امام صادق هست اومده با استناد به طبیعت و نام بردن ویژگی های طبیعت خدا رو اثبات کرده

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
اگه به چیستی خدا فکر نکنیم چطور خدا بودنشو قبول کنیم؟نمیشه که ذهن انسان کنجکاو و البته ناچیزه

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
یکی از بدبختی های ما در مبحث خداشناسی اینکه خدارو انسان فرض می کنیم و بهش احساس میدیم و وقتی خدارو با انسان مقایسه کنیم فقط دور خودمون میچرخیم خذا انسان نیست که احساس داشته باشه عصبانی بشه خوشحال بشه مهربون باشه عاشق بشه احتمالا منطقی ترین احتمال برای خدا یه نیرو باشه

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
همه اینا طبق نظریه انتخاب طبیعی قابل اثباته
وجود موی روی دست هیچ فایده ای نداره جز ایجاد ترس و وحشت توی حیوونایی که قصد شکار انسان های اولیه رو داشتن چون حجم بدن انسان رو چند برابر نشون میداده و همونطوری که میبینی این روزا هستن انسان هایی که حجم موی روی بدنشون خیلی کمتره و روز به روز هم تعداد این افراد بیشتر میشه ولی چون حداقل زمان برای هر تغییر چشم گیری حداقل چندین میلیون سال هست کسی متوجه این تغییرات نمیشه
خدایی که انقدر آگاه و عالمه و بدون استفاده از قانون احتمال انسان رو خلق کرده چرا باید این همه بیماری های ژنتیکی وجود داشته باشه ؟
شما پرفکت ترین حالت ممکنو در نظر گرفتی در حالی که همین الان با یه سرچ ساده میتونی امار افراد سندرم داون رو متوجه شی
اگه شما ده میلیون سال بعد به دنیا اومده بودی ممکن بود این بیماری جزو دسته بیماری های نادر باشه چون انسان یاد میگیره با افراد دارای ژن بیمار زاد و ولد نکنه و این دقیقا چیزیه که انسان های اولیه و حتی حیوونا برای زاد و ولد رعایت میکنن
همین مکانیسم بلعی که مثال زدین میدونین چقدر خطا داره؟ میدونین اگه یه لحظه حنجره باز شه باعث خفگی میشه؟ خدایی که این مکانیسم رو انقدر دقیق افریده چرا باید یه گپ بذاره که موجب خفگی و مرگ میشه؟ خدایی که انقدر قدرتمنده نمیتونست این گپ رو از بین ببره؟
هر سیستم و مکانیسمی رو که توی بدن بررسی کنی یه اشکال و ایرادی داره ، بعضی ها شایع تر و بعضی ها نادر تر.
و اینکه بله ، امکان ایجاد یه دی ان ای هوشمند توسط انسان وجود داره . اونقدری که انسان میتونه dna ای که به قول شما توسط خدا ساخته شده ولی دچار ایراد و مشکل هست رو ترمیم کنه و دی ان ای جایگزین بسازه براش
شما از علم زیست شناسی مثال میزنی درصورتی که اطلاعات کاملی توی این زمینه نداری
الان بحث سر اینه که خدا چرا اجازه اسیب دیدن بشرو داد: ؟؟ یه سوال اگه بشر هرگز نمیمرذ گرسنه نمیشد اسیب نمیدید زندگی جه ارزشی داشت ؟معنای خیلی از عناصر مثل ترس عشق از بین میرفتن . همون انسانی که شما میگی و امروزه خیلی مدعیه در ساخت و شبیه سازی دی ان ای حتی نمیتونه پیشینه خودشو درک کنه اونقت بخواد از خدا ایراد بگیره؟ ما حتی نمی دونیم اغاز خلقتمون چطور بود ادم و هوا؟ یا شایدم یه نوع میمون جهش یافته ؟

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
اگه به چیستی خدا فکر نکنیم چطور خدا بودنشو قبول کنیم؟نمیشه که ذهن انسان کنجکاو و البته ناچیزه
سلام
نگا به چیستی فکر نکنیم نه به وجودش مثلا برای ما انسان ها همه چیز از ی جایی شدوع میشه ولی خدا همیشه بوده مثلا به اینجور چیزا فکر نکنیم و ا اینکه شکل خدا چجکریه و...

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام
نگا به چیستی فکر نکنیم نه به وجودش مثلا برای ما انسان ها همه چیز از ی جایی شدوع میشه ولی خدا همیشه بوده مثلا به اینجور چیزا فکر نکنیم و ا اینکه شکل خدا چجکریه و...
آفرین آفرین
مثل این هست که بخوای بگی الکترون چجوری بار منفی داره؟ خب نمیشه دیگه

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام
خب بیا فرض کن من اصلا قرآن و دین و اینا رو قبول ندارم بیا بدون اینا برای من ثابت کن که خدا هست
این طبیعت بیشعور که با یه بشکن شکل نگرفته میلیون ها سال طول کشیده تا به این پیچیدگی رسیده در طی این سال ها نقص هایی که بوده، برطرف شده و نقص هایی که هست، در آینده برطرف میشه.

اونوقت بچه نمیتونه یه شعر دوبیتی رو شانسی بنویسه؟؟؟؟!!!
نظر خوبی دادی
خب بیا فرض کن من اصلا قرآن و دین و اینا رو قبول ندارم بیا بدون اینا برای من ثابت کن که خدا هست
این طبیعت بیشعور که با یه بشکن شکل نگرفته میلیون ها سال طول کشیده تا به این پیچیدگی رسیده در طی این سال ها نقص هایی که بوده، برطرف شده و نقص هایی که هست، در آینده برطرف میشه.

اونوقت بچه نمیتونه یه شعر دوبیتی رو شانسی بنویسه؟؟؟؟!!!
سلام
نظر خوبی دادی ولی عملا صورت سوال رو عوض کردی یعنی حالا هرکسی داخل یک قرعه کشی برنده بشه کسی نمی گه نه آقا این مباید برنده شه و اون فقط درسته
منظورم اینه از بین اون همه سلول جنسی که می تونن با هم لقاح کنن فرقی نداره کدوم با کدوم لقاح کنه چون در هر حال ی بچه به دنیا میاد
مثلا اینجوری نبوده که وقتی شما به دنیا اومده باشی پدرت بگه عققق این اشتباه باید اسپرم 5000با تخمک 20 لقاح میکرد (در کل در مثال شما هر کسی و هر اتفاقی بیوفته درست هست وکسی نمی تونه به اون گید بده)

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
ادامه سخنم
سلام

نظر خوبی دادی

سلام
نظر خوبی دادی ولی عملا صورت سوال رو عوض کردی یعنی حالا هرکسی داخل یک قرعه کشی برنده بشه کسی نمی گه نه آقا این مباید برنده شه و اون فقط درسته
منظورم اینه از بین اون همه سلول جنسی که می تونن با هم لقاح کنن فرقی نداره کدوم با کدوم لقاح کنه چون در هر حال ی بچه به دنیا میاد
مثلا اینجوری نبوده که وقتی شما به دنیا اومده باشی پدرت بگه عققق این اشتباه باید اسپرم 5000با تخمک 20 لقاح میکرد (در کل در مثال شما هر کسی و هر اتفاقی بیوفته درست هست وکسی نمی تونه به اون گید بده)

ادامه سخنم
ولی درموردی که من گفتم شما فرض کن اون کودک بیاد فقط یک کلمه رو اشتباه بزنه اونموقع دیگه اون شعر رو ننوشته و همه می تونن بهش ایراد بگیرن

و دقیقا همینو تو جهان هستی ببین مثلا اگه اصطکاک که بظاهر ی چیز بد دیده میشه نبود شما نمی تونستی حرکت کنی و یااگه اصطکاک نبود اگه ی چیزی رک پرتاب می کردی تا ابد حرکت می کردو...
یعنی اگه توی جهان حتی ی قانون اشتباه می بود کل هستی به هم می ریخت

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
خب بیا فرض کن من اصلا قرآن و دین و اینا رو قبول ندارم بیا بدون اینا برای من ثابت کن
این طبیعت بیشعور که با یه بشکن شکل نگرفته میلیون ها سال طول کشیده تا به این پیچیدگی رسیده
خب و باز هم ادامه

میگی این طبیعت تکامل یافته قبول ولی از صفر هم شروع نکرده مثلا اگه ایده های ایجاد جهان یا ایجاد منظومه شمسی رو بخونی میگه بعد بیگ بنگ ی سیاره بزرک یوده بعد از طریق گریز از مر کز ی بخش هایی ازش جدا شدن و شدن بقیه سیاراتو... که داخلش پر از قوانین فیزیکه پس از صفر شروع نشده

پس اولش ی چیزی بوده که حدا خلقش کرده بعد تکامل بهش داده

و اینکه می گی قرآن رو قبول ندای خیلی برام مهم نیست بیام ی بحث هم سر قرآن بکنیم که درست هست یانه ولی در همین حد که 1400 سال پیش گفته جهان در چرخشه خودش برای اثبات اینکه قرآن ی چیز فرا بشریه کافیه و یا اینکه ناسا وقتی یکی از سفینه هاش از آسمون اول رد شد و... اومد گفت قرآن درست میگه و ما 7 آسمون داریم (البته این قضه ناسا رو خودم دقیق تحقیق نکردم)
خودش برای اثبات قرآن کافیه

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
و برای آخرین نکته
واقعا مگه میشه طبیعت بیشعور موجوداتی با شعور رو خلق کنه؟؟؟

و واقعا از اونی که این تاپیکو زده ممنونم که دوباره منو یاد این قضیه انداخت

نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
یه مرحله دو ادبی :)
دانشگاه
UMSHA
رشته دانشگاه
ANS
ی داستان شنیدم که یکی گفت خدا رو نمیبینیم پس وجود نداره
بهلول کلوخی رو به سمتش پرتاب کرد و به سر طرف خورد یارو گفت چرا اینجوری کردی باید بریم پیش قاضی و تو جریمه بشی
بهلول گفت چرا؟
یارو: چون بهم آسیب زدی
بهلول: من چیزی نمیبینم
یارو: ولی سر من درد گرفت
بهلول: من نمیتونم درد تو رو ببینم اگه میتونی اثبات کن
یارو: درد که دیدنی نیست فقط من دارم حسش میکنم
بهلول : خدا هم دیدنی نیست باید حسش کرد

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
بچه ها نتیجه بحث ها به نظرم بیشتر از این که باعث بشه خداناباور ها خدا رو باور کنن باعث میشه خداناباور ها دید تازه ای به خداباور ها بدن :) البته پیشنهاد من اینه که برین آیه های قرآن که در عوض نشدنشون در طول قرن ها بین متخصص ها اتفاق نظر هست اون آیه هایی که درمورد پدیده های علمی که اون زمان نمی تونسته حاصل پژوهش انسان ها باشه رو بررسی کنین. مثلا در مورد علقه جست و جو کنین یا این که خدا تو قرآن گفته مورچه ها می شکنن نگفته له میشن و اینا. خیلی خوبه که این تاپیک ایجاد شده تا به همه دید تازه ای بده. ممنون :)

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام
بچه ها نتیجه بحث ها به نظرم بیشتر از این که باعث بشه خداناباور ها خدا رو باور کنن باعث میشه خداناباور ها دید تازه ای به خداباور ها بدن
چکیده "خدا باوری" در یه جمله! =))

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام
منظور من این بود که وقتی میگیم خدا باید ازش یه تعریفی در ذهنموم داشته باشیم

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
نمیشه خدارو به طبیعت ربط داد شاید طبیعت منشا زندگی باشه اما اسیب پذیره پس با چیزی که دین میگه تناقض داره یه چیز دیگم هست اینکه ما میگیم هرچیزی خالقی داره اما میرسیم به اخرزنجیره که خدا ست پس بازم تناقض با ذهن ما ایجاد میشه و میگیم پس خالق خداکیه برای این سوالات هنوز جوابی داده نشده

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
یه جای جز از کل مارتین دین میگه: نمی تونم به هیچ چیز فراطبیعی باور داشته باشم چون فکر می کنم خودم اون ها رو به خاطر میل مذبوحانه َم به خاص بودن و بقا جعل کردم... منم همیشه همچین ایده ای نسبت به عقاید فراطبیعی داشتم بعد اخیرا یکی میگفت چون تو تجربه ای در این زمینه نداشتی(همون حس کردنی که اکثرا میگن) چنین ذهنیتی داری اما جدی وقتی آدم ها مدام برای انکار مرگ معنا خلق می کنن (همونطور که توی همین تاپیک هم مشهوده) چه طور می تونم بفهمم خودم اون معنا یا هر تجربه ی فراطبیعی رو جعل نکردم؟ نمی تونم مطمئن باشم بنابراین پیش فرضم اینه که خودم جعلشون کردم...
[مرگی که اینجا میگم به معنای پایان تمام و کماله...به این معنی که خداباورا با اعتقاد به دنیاهای پس از مرگ و روح غیرفانی مرگ رو به نوعی انکار میکنن.]

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
یه جای جز از کل مارتین دین میگه: نمی تونم به هیچ چیز فراطبیعی باور داشته باشم چون فکر می کنم خودم اون ها رو به خاطر میل مذبوحانه َم به خاص بودن و بقا جعل کردم... منم همیشه همچین ایده ای نسبت به عقاید فراطبیعی داشتم بعد اخیرا یکی میگفت چون تو تجربه ای در این زمینه نداشتی(همون حس کردنی که اکثرا میگن) چنین ذهنیتی داری اما جدی وقتی آدم ها مدام برای انکار مرگ معنا خلق می کنن (همونطور که توی همین تاپیک هم مشهوده) چه طور می تونم بفهمم خودم اون معنا یا هر تجربه ی فراطبیعی رو جعل نکردم؟ نمی تونم مطمئن باشم بنابراین پیش فرضم اینه که خودم جعلشون کردم...
[مرگی که اینجا میگم به معنای پایان تمام و کماله...به این معنی که خداباورا با اعتقاد به دنیاهای پس از مرگ و روح غیرفانی مرگ رو به نوعی انکار میکنن.]
حالا نکته ی طنزش اینجا بود که کسی داشت به من می گفت تو تجربه ی فراطبیعی نداشتی که خودش اوج تجربه ی فراطبیعیش رو زمان مصرف ماشروم احساس کرده بود... این گروه آدما معتقدن که ماشروم (و کلا دسته ی تحریک کننده های سروتونین) چیزی نیست که تفریحی مصرفش کنی چون اتصالاتت رو به حقیقتا بیشتر میکنه (مخصوصا اینکه مصرف گونه های خاصیش ذهن فلسفی آدم رو به شدت تحت تأثیر قرار میده)، ذهنتو باز میکنه (درصد استفاده از مغز زمان مصرف اینا بالا میره) و همون مبحث چاکراها و چشم سوم و nام و اینا رو مطرح میکنن...آیا همین اثبات نمیکنه که مغزت داره همه ی این چیزا رو جعل میکنه؟((: سر همین بحثا اینقد واسم سوال پیش اومد که الان دوس دارم خودم امتحان کنم ببینم چیه واقعا :))

بالا