• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
افریدنم ویژگیی انسانیه ؟
چرا ...میگی؟
بله خلقت و آفرینش از صفات انسانه تو داری با حروف کلماتی و جملاتی خلق که روی فرد دیگت تاثیر میزاره این کوچک ترین مثالشه

anaana251223

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
جایی همین حوالی

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
خب من حقیقتا توی جواب دادن به سوال این تاپیک موندم، حداقل برا خودم ولی چیزی که فعلا دارم روش فکر میکنم اینه:
احتمالا شنیدین که یه تئوری هست مبنی بر اینکه ما ممکنه توی یه جهان شبیه سازی شده زندگی کنیم، یه چیزی شبیه یه ماتریکس. مثل بازی هایی که الان داریم تو زمینه ی شبیه سازی زندگی انسان، ممکنه ما هم توی یه چیزی مثل اون باشیم، اما یه ورژن خیلی پیشرفته تر. و همه ی قوانینی که فکر میکنیم این دنیا داره ( یا توی کتاب دینی! طبق سنت های خدا یا یه همچین چیزی اومده ) جزئی از برنامه ریزی ماتریکس باشه. مثلا شنیدیم که میگن اون دنیا زمان وجود نداره، این میتونه یه دلیل باشه برای اینکه بگیم زمان هم احتمالا ساخته ی همین سیستم هست، یا همین که ما بعد یه مدت می میریم و در کل هرچی قاعده و قانون توی این دنیا هست، توی یه فضای شبیه سازی شده داره انجام میشه و میتونه نشون بده که دنیای ما دنیای واقعی نیست. خب توی تاریخ، اگه راست باشه البته! ما خیلی جاها الگوهای تکراری می بینیم. مریضی ها، جنگ ها، حکومت ها، ارتباط ادمها با همدیگه و ... .
حالا دنیای واقعی ما میتونه چی باشه؟ توی قرآن اومده که این زندگی چیزی جز بازیچه و سرگرمی نیس، یا حدیث داریم که میگه مردم خوابند وقتی بمیرن بیدار میشن. شاید اینها رو بشه در راستای چیزی که گفتم هم تعبیر کرد. اونطوری میتونیم فرض کنیم دنیای واقعی ما، همونجاییه که بهشت و جهنم داره و اونجا ما نه میمیریم، نه مریض میشیم و نه بدی ای چیزی توش هست و خلاصه جاودانه و خفن هستیم که اینا ویژگیای روح ماست و توی این ماتریکس، فقط یه جسم به ما داده شده. طبق این میشه تناسخ رو هم توجیه کرد.
یه چیز دیگه که توی یه پیجی خوندم اینه که خب تا حالا کسی واقعا حقیقت جهان رو نفهمیده، یا اگرهم فهمیده نتونسته علنیش کنه یعنی جوری که همه بفهمن و خلاصه فراموش شده. پس درواقع هیچ راهی نیست که بفهمیم حقیقتا چه خبره، مگه اینکه بمیریم که اونم اگه تناسخ درست باشه میریم یه زندگی جدید و کلا همه چی یادمون میره! و یه نکته هم درمورد تناسخ، خب باز هم اگه درست باشه اینم یه جوری اثبات میکنه که ما قبلا حداقل یه بار توی دنیای واقعیمون بودیم. حالا این دنیای واقعی رو توی دین های مختلف به شیوه های مختلف بیان کردن. حالا بگذریم از اینکه خود این دین ها هم میتونن راست باشن یا نباشن، الکی باشن یا واقعی!
درکل این یه تئوریه که خودم یکم روش فکر کردم و بعضی جاهاشو مطابقت دادم با چیزایی که میدونستم، ولی نتیجه نهایی اینه که ما به هرچی اعتقاد داشته باشیم، نهایت یه جایی از خودمون میپرسیم مثلا فلان چیز، " چرا " اینطوری شد؟ و شاید وجود یه قدرت برتر از ما که داریم بهش میگیم خدا، جواب این سوال باشه. درمورد همین تئوری ماتریکس هم، چه بهش اعتقاد داشته باشیم، چه نداشته باشیم فعلا هویت و قصد کسی که اصلا ماتریکس رو بوجود اورده بر ما واضح و مبرهن نیست :)) و نتیجه کلی اینه که ما هیچوقت نخواهیم دونست درواقع چه خبره تو این دنیا، مگه اینکه خوش شانس باشیم و بالاخره یه جا این قضیه تموم شه! نهایت چیزی که میتونیم بهش برسیم، اینه که بیایم انتخاب کنیم که اعتقاد داشته باشیم یا نه. چون به شخصه فکر میکنم هر دلیل و مدرکی رو میشه جور دیگه ای تعبیر کرد :) ولی درکل به نظرم خدا چیزی نیست که فکر میکنیم، ممکنه یه وجود بهتر و هشیارتر باشه، اما فکر نکنم اصلا با ما مستقیم حرف زده باشه! و اینکه اگه اینطور هم نباشه، شاید فقط یه آدم فضاییه!
حالا امیدوارم بین حرفهای فلسفیتون از نیچه و ... از این تئوری ای که گفتم ناراحت نشین :D
این قضیه رو هم اضافه کنم که، خب ممکنه دین ها یه وسیله ای باشن برای اینکه ما به یه نفر دیگه خودمون رو وابسته کنیم، یعنی احتمالا حس کردین دیگه وقتی یه چیزایی رو به خدا میسپارین چقد خیالتون راحت تر میشه و اینا. اما اگه درواقع خدایی نباشه و شما همینطوری این حس راحتی خیال فیک رو برای خودتون به وجود اورده باشین، اونموقع مگه میتونین بفهمین؟ میخوام بگم که امکانش هست. و این کار، ما رو از چی دور میکنه؟ بله، اینکه متکی به خودمون باشیم و توانایی های ذاتی خودمون رو بشناسیم و هوشیاری خودمون رو بیشتر کنیم. اما چیزی که هست، ممکنه همونطور که گفتم خدا باشه، اما به این صورتی که دین ها گفتن و ما برداشت کردیم نباشه. یعنی مثلا بیایم خدا رو یه حس هوشیاری مثبت در نظر بگیریم، که قسمتی از اون توی همه ما هست. پیامبرا ها مثلا کسایی که با خودشناسی با این قدرت ارتباط گرفتن و اومدن ما رو راهنمایی کردن، که البته این خودش قرآن رو نقض میکنه چون حقیقتا فک نکنم اگه خدا رو اونطور که باید، مثبت و عالی و خوب در نظر بگیریم و سرشار از کمالات، بیاد جایی تو قرآن بگه زنان کشتزارند، یا کلی حرف دیگه که داره زنان رو سرکوب میکنه! حقوق نابرابر، احکام و قوانین دست و پاگیر و ... . پس اره فک کنم این درست تر باشه که بگیم خدا شاید باشه، اما اون چیزی نیست که دین ها به ما میگن. و حالا با ماتریکس هم ترکیبش کنم! میشه گفت همین که یه کتاب رو فرضا تحریف نکردن از چندین هزار سال، اینم یه قسمت کوچیکی از یه برنامه ی ماتریکسه. چرا ک نه؟!

آخرین ویرایش:

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
سنگی که روش نشسته
:)):)):))
اتئیستی توهم ؟ :-" :D

خب من حقیقتا توی جواب دادن به سوال این تاپیک موندم، حداقل برا خودم ولی چیزی که فعلا دارم روش فکر میکنم اینه:
احتمالا شنیدین که یه تئوری هست مبنی بر اینکه ما ممکنه توی یه جهان شبیه سازی شده زندگی کنیم، یه چیزی شبیه یه ماتریکس. مثل بازی هایی که الان داریم تو زمینه ی شبیه سازی زندگی انسان، ممکنه ما هم توی یه چیزی مثل اون باشیم، اما یه ورژن خیلی پیشرفته تر. و همه ی قوانینی که فکر میکنیم این دنیا داره ( یا توی کتاب دینی! طبق سنت های خدا یا یه همچین چیزی اومده ) جزئی از برنامه ریزی ماتریکس باشه. مثلا شنیدیم که میگن اون دنیا زمان وجود نداره، این میتونه یه دلیل باشه برای اینکه بگیم زمان هم احتمالا ساخته ی همین سیستم هست، یا همین که ما بعد یه مدت می میریم و در کل هرچی قاعده و قانون توی این دنیا هست، توی یه فضای شبیه سازی شده داره انجام میشه و میتونه نشون بده که دنیای ما دنیای واقعی نیست. خب توی تاریخ، اگه راست باشه البته! ما خیلی جاها الگوهای تکراری می بینیم. مریضی ها، جنگ ها، حکومت ها، ارتباط ادمها با همدیگه و ... .
حالا دنیای واقعی ما میتونه چی باشه؟ توی قرآن اومده که این زندگی چیزی جز بازیچه و سرگرمی نیس، یا حدیث داریم که میگه مردم خوابند وقتی بمیرن بیدار میشن. شاید اینها رو بشه در راستای چیزی که گفتم هم تعبیر کرد. اونطوری میتونیم فرض کنیم دنیای واقعی ما، همونجاییه که بهشت و جهنم داره و اونجا ما نه میمیریم، نه مریض میشیم و نه بدی ای چیزی توش هست و خلاصه جاودانه و خفن هستیم که اینا ویژگیای روح ماست و توی این ماتریکس، فقط یه جسم به ما داده شده. طبق این میشه تناسخ رو هم توجیه کرد.
یه چیز دیگه که توی یه پیجی خوندم اینه که خب تا حالا کسی واقعا حقیقت جهان رو نفهمیده، یا اگرهم فهمیده نتونسته علنیش کنه یعنی جوری که همه بفهمن و خلاصه فراموش شده. پس درواقع هیچ راهی نیست که بفهمیم حقیقتا چه خبره، مگه اینکه بمیریم که اونم اگه تناسخ درست باشه میریم یه زندگی جدید و کلا همه چی یادمون میره! و یه نکته هم درمورد تناسخ، خب باز هم اگه درست باشه اینم یه جوری اثبات میکنه که ما قبلا حداقل یه بار توی دنیای واقعیمون بودیم. حالا این دنیای واقعی رو توی دین های مختلف به شیوه های مختلف بیان کردن. حالا بگذریم از اینکه خود این دین ها هم میتونن راست باشن یا نباشن، الکی باشن یا واقعی!
درکل این یه تئوریه که خودم یکم روش فکر کردم و بعضی جاهاشو مطابقت دادم با چیزایی که میدونستم، ولی نتیجه نهایی اینه که ما به هرچی اعتقاد داشته باشیم، نهایت یه جایی از خودمون میپرسیم مثلا فلان چیز، " چرا " اینطوری شد؟ و شاید وجود یه قدرت برتر از ما که داریم بهش میگیم خدا، جواب این سوال باشه. درمورد همین تئوری ماتریکس هم، چه بهش اعتقاد داشته باشیم، چه نداشته باشیم فعلا هویت و قصد کسی که اصلا ماتریکس رو بوجود اورده بر ما واضح و مبرهن نیست :)) و نتیجه کلی اینه که ما هیچوقت نخواهیم دونست درواقع چه خبره تو این دنیا، مگه اینکه خوش شانس باشیم و بالاخره یه جا این قضیه تموم شه! نهایت چیزی که میتونیم بهش برسیم، اینه که بیایم انتخاب کنیم که اعتقاد داشته باشیم یا نه. چون به شخصه فکر میکنم هر دلیل و مدرکی رو میشه جور دیگه ای تعبیر کرد :) ولی درکل به نظرم خدا چیزی نیست که فکر میکنیم، ممکنه یه وجود بهتر و هشیارتر باشه، اما فکر نکنم اصلا با ما مستقیم حرف زده باشه! و اینکه اگه اینطور هم نباشه، شاید فقط یه آدم فضاییه!
حالا امیدوارم بین حرفهای فلسفیتون از نیچه و ... از این تئوری ای که گفتم ناراحت نشین :D
داداش شبیه داستانای علمی تخیلی شد انگار طرفدار ماتریکسم هستی به شدتی این تعبیر خدا برا ارامش روح خوبه فقط :)) :D

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
اقا یه سوال تکراری ایا خداتون میتونه یه سنگ بیافرینه که خودش نتونه بلندش کنه؟
البته پارادوکسِ قدرت مطلق برای نقض وجودِ خدا استفاده نمیشه و کاربردش فقط برای انکارِ یکی از صفاتِ منتسب به خداست.

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
داداش شبیه داستانای علمی تخیلی شد انگار طرفدار ماتریکسم هستی به شدتی این تعبیر خدا برا ارامش روح خوبه فقط :)) :D
نه حقیقتش من فقط گیج شدم، اونم به خاطر اینه که جدیدا خیلی رو مورد پرسش از چیستی دنیا بودم :D و نه من طرفدار هیچ ایده ای نیستم فعلا، فقط بعضی پایه های اعتقادیم شل شده و دارم تئوری های مختلفو بررسی میکنم. حالا شبیه داستانای علمی تخیلی هم شد شد :)
و در مورد ارامش روح هم حقیقتا راس میگی داداش، دیگه جدیدا نمیدونم دعاهامو به کی بگم :))

Ramzi

خسته از درهای بسته
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
قبرستون
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
هعی زندگی
البته پارادوکسِ قدرت مطلق برای نقض وجودِ خدا استفاده نمیشه و کاربردش فقط برای انکارِ یکی از صفاتِ منتسب به خداست.
خب همون صفت "قدرت مطلق بودن" اگر نقض بشه تمام اصل و ریشه باور هم زیر سوال میره
یعنی اگر خدا قدرت مطلق نیست پس اصلا نمیشه اون رو چیزی تحت عنوان خدا دونست.اونم صرفا یه موجود محدودی خواهد بود مثل سایر موجودات
پس پارادوکس قدرت مطلق میتونه تا حدودی وجود خدا رو نقض هم بکنه . چون خدایی که قدرت مطلق نباشه اصلا خدا نیست و در نتیجه نمیتونه بر هر چیزی توانا باشه یا هر کاری رو انجام بده و ... ! در وهله اول اصلا توحیدش زیر سوال میره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
الان دقیقا دلیل تو برای رد وجود خدا چیه اینکه به بنده هاش کمک نمیکنه ؟ دقیقا دلیل تو برای رد کردنش چیه برای این حرفتم بگم وفتی نمیدونیم خدا چه صفاتی داره نباید انتظاری داشته باشیم

من از این استفاده نمیکنم که وجود خدا رو رد کنم من اینو با توجه به اون حرفت گفتم که گفتی
گند دنیا تقصیر خدا ماست
تا زمانی که کسی به عنوان آفرینده باشه گند مخلوقاتش تقصیر آفرینده یت

آره و خوب باز یکی از صفات مطلقشو انکار میکنه

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب همون صفت "قدرت مطلق بودن" اگر نقض بشه تمام اصل و ریشه باور هم زیر سوال میره
یعنی اگر خدا قدرت مطلق نیست پس اصلا نمیشه اون رو چیزی تحت عنوان خدا دونست.اونم صرفا یه موجود محدودی خواهد بود مثل سایر موجودات
پس پارادوکس قدرت مطلق میتونه تا حدودی وجود خدا رو نقض هم بکنه . چون خدایی که قدرت مطلق نباشه اصلا خدا نیست و در نتیجه نمیتونه بر هر چیزی توانا باشه یا هر کاری رو انجام بده و ... ! در وهله اول اصلا توحیدش زیر سوال میره
هزاران تعریفِ مختلف از مفهومِ خدا تو دنیا وجود داره. اینکه ادیانِ ابراهیمی خدا رو قادرِ مطلق تعریف میکنن، دلیل نمیشه همه‌ی تعریف‌های دیگه هم این صفت رو شامل بشن!
ضمناً، همیشه نمیتونی با رد کردنِ یکی از شاخه‌های ادعا، کلِ اون ادعا رو تکذیب کنی. تو فقط میتونی بگی خدای ادیانِ ابراهیمی، قادرِ مطلق نیست و این صفت رو اشتباهاً بهش نسبت دادن. نه اینکه بگی اصلاً وجود نداره! مثلِ این هستش که معلمت ادعا کنه "یکی از دانش‌آموزام به اسم علی کل امتحانا رو بیست شده" بعد تو با دونستنِ اینکه هیچ‌کس امتحان دینی رو بیست نشده، زارت بگی "علی وجودِ خارجی نداره".

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
درنظر داشته باش که میگن پارادوکس قدرت مطلق سوال اشتباهه و سوال اشتباه جواب نداره
میشه بگید کجای سوال اشتباهه
چون هی نباید یه سری گزاره بیان کرد بی اثبات

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
میشه بگید کجای سوال اشتباهه
چون هی نباید یه سری گزاره بیان کرد بی اثبات
من خودم هم مطمئن نیستم برای همین هم از "میگن" استفاده کردم
تا اونجایی که خوندم یه گزاره داده که خدا قدرت محض هست و چیزی برخلافش وجود نداره. برای دلیل هم گفته که این سوال مثل اینه که بگیم آیا خدا میتونه کاری کنه که 2+2 بشه 8. چون مسلما 2+2، هشت نمیشه پس این سوال اشتباهه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
من خودم هم مطمئن نیستم برای همین هم از "میگن" استفاده کردم
تا اونجایی که خوندم یه گزاره داده که خدا قدرت محض هست و چیزی برخلافش وجود نداره. برای دلیل هم گفته که این سوال مثل اینه که بگیم آیا خدا میتونه کاری کنه که 2+2 بشه 8. چون مسلما 2+2، هشت نمیشه پس این سوال اشتباهه.

حقیقتا ربطی نداره
۲+۲ قراردادی مفهوم هر دو عنصرش (هم مفهوم ۲ و هم مفهوم جمع)
حالا اگه قابل قبوله که خدا و قدرتش یه وهم و قردادیه این خودش باز نقض میکنه موضوع رو

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
حقیقتا ربطی نداره
۲+۲ قراردادی مفهوم هر دو عنصرش (هم مفهوم ۲ و هم مفهوم جمع)
حالا اگه قابل قبوله که خدا و قدرتش یه وهم و قردادیه این خودش باز نقض میکنه موضوع رو
جمع قبل از اینکه قراردادی بشه، جلوه حقیقی داشته و داره.
پس درخواست هم میتونه با اشیا حقیقی/ظاهری باشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
مشکل همینه که همه می خوان خدا رو به عنوان یه موجود تعریف کنن به خاطر همینم با تصوری که از موجود دارن متناقضه و میگن وجود نداره.
خدا رو با ارفاق شاید بتونیم یه ذات تعریف کنیم.
خوبی خالص

و این که اگه جهان خود به خودی به وجود اومده پس دنیا قاعدتا باید از انفجار هیچی به وجود می اومد نه؟چون قبلش چیزی یا کسی نبوده

درسته هیچکسی خدا رو ندیده ولی تعریفت مثل اینه که بخوایم فیزیک کوانتوم رو با چارچوب های فیزیک نیوتنی تعریف کنیم.

اولا اینکه از نظر فیزیکی کاملا ممکنه که از هیچ همه چیز تولید شه (یکم راجب ماده و پادماده به ویژه الکترون و پژویترون تحقیق کنید)
آیا خوبی خالص وجود داره؟
چرا خوبی خالص اینهمه ضعف تو خلقتش داره

جمع قبل از اینکه قراردادی بشه، جلوه حقیقی داشته و داره.
پس درخواست هم میتونه با اشیا حقیقی/ظاهری باشه.

آخه خوب استدلال و نگاه کنید
خدا قدرت محض است پس کسی نباید بپرسه چرا و چطور فقط خدا قدرت محض است
خوب این منطقی نیس دیگه
مگر اینکه بگیم خوب بودن خدا فرض و قرداد ماست
فقط درصورتی که این خوب بودن قراردادی باشه زیر سوال بردنش غیرمنطقی میشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
پس کسی نباید بپرسه چرا و چطور فقط خدا قدرت محض است
خوب این منطقی نیس دیگه
من کلا در این بحث حرفی برای گفتن ندارم و جبهه نمیگیرم.فقط یه چیزی،برخی(چه خدا باور چه ناباور)معتقدن اثبات یا عدم اثبات خدا اصلا نمیشه با منطق و استدلال بهش رسید.
مثلا عُرَفا میگن باید با قلبت به خدا برسی عقل توی این مسیر توانایی نداره..
برای بررسی این (البته بیشتر در جهت اینکه بخوایم به این برسیم که خدا هست)،اول باید پذیرفت که همه ابعاد دنیا در دایره عقل و منطق نمی گُنجه

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
آخه خوب استدلال و نگاه کنید
خدا قدرت محض است پس کسی نباید بپرسه چرا و چطور فقط خدا قدرت محض است
خوب این منطقی نیس دیگه
الان شما حرف منو رد نکردین پس میتونم نتیجه بگیرم که حرفم درست بوده : من گفتم که پاردوکس قدرت مطلق اشتباهه، شما دلیلش رو خواستین من جواب دادم(یکبار هم اصلاحش کردم) و شما بار دوم ردش نکردین.

.
شاید خدا(اگه باشه) قدرت محض باشه اما من جایی ندیدم که بگه "پس کسی نباید بپرسه چرا و چطور".
حتی در احادیث شیعه هم از فعل "بر حذر باشید" استفاده کرده و زیر سوال بردن رو منع نکرده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
من کلا در این بحث حرفی برای گفتن ندارم و جبهه نمیگیرم.فقط یه چیزی،برخی(چه خدا باور چه ناباور)معتقدن اثبات یا عدم اثبات خدا اصلا نمیشه با منطق و استدلال بهش رسید.
مثلا عُرَفا میگن باید با قلبت به خدا برسی عقل توی این مسیر توانایی نداره..
برای بررسی این (البته بیشتر در جهت اینکه بخوایم به این برسیم که خدا هست)،اول باید پذیرفت که همه ابعاد دنیا در دایره عقل و منطق نمی گُنجه

اگه منطق خونده باشید (من شخصا ادعایی تو زمینه علوم انسانی ندارم و خیلی بیسیک مطالعه داشتم) یکی از اصل های منطق اینه که چیزی که در دایره اش نمیگنجه واقیعت نداره
...
منم از اینجور استدلال ها خیلی شنیدم

الان شما حرف منو رد نکردین پس میتونم نتیجه بگیرم که حرفم درست بوده : من گفتم که پاردوکس قدرت مطلق اشتباهه، شما دلیلش رو خواستین من جواب دادم(یکبار هم اصلاحش کردم) و شما بار دوم ردش نکردین.

.
شاید خدا(اگه باشه) قدرت محض باشه اما من جایی ندیدم که بگه "پس کسی نباید بپرسه چرا و چطور".
حتی در احادیث شیعه هم از فعل "بر حذر باشید" استفاده کرده و زیر سوال بردن رو منع نکرده.

خوب این بر حذر بودن به شما چی مرسونه؟
چون به من اینو میرسونه که تنها راه پیدا نشدن اشکالات یک ایده فکر نکردن بهشه

بالا