• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جهان های موازی

• شروع کننده موضوع

Saeed-s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
رشته دانشگاه
مهتدسی نرم
سلا خسته نباشید.می خواستم تو این تاپیک درباره ی نظریه ی معروف جهان های موازی صحبت کنیم . نظریه ای که میگه ممکنه جهان های بسیار مثل ده به توان ششصد تا در اطراف جهان ما وجود داشته باشه و همیه ی این ها زیر مجموعه ی یک "ابر جهان" باشه؟ حتی ممکنه اتفاقاتی که در جهان ما می افته از اعمال ما انعکاس رفتار جهان دیگر و افرادش باشه.هر چند مثل این نظریه رو ارسطو 2500 سال پیش گفته بود.اما الان با معادلات ریاضی دانشمندان دارن رو اون کار میکنن. می خواستم بگم نظر شما درباره ی این نظریه چیه؟

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
علم و صنعت وArts et Métiers ParisTech
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : وجود حقیقی یا سایه؟

این جهان ها حقیی اند.
همان طور که خدا گفته من هفت آسمان بنا کردم که آسمان اول مثل یک شن در یک بیابانه در مقابل آسمان دوم.
و آسمان دوم نسبت به سوم و.........
و با توجه به این که ما هزاران هزار «نوع و تعداد» سیاهچاله داریم اینا از نظر دینی هم درست از آب در می یاد.
و یه درس هست تو دین و زندگی پیش که می گه اراده ی ما در راستای اراده خداست.
دانشمندان اسلامی بر همین اساس اونو توجیه می کنن.
و اینکه می گن خدا عادله و هر کسو نسبت به خودش مقایسه می کنه بر اساس نوع زندگی همزادهای ماست چون تمامی شرایط ما یکیست و اگه اون آدم خوبی بوده ما هم می تونستیم و اگه همزادا بد باشن خدا اونارو نسبت به بهترینشون می سنجه..........

• شروع کننده موضوع

Saeed-s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
رشته دانشگاه
مهتدسی نرم

شاید بهتر باشه فعلا وارد مسائل دینی نشیم.نظر شما چیه؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

لیدیز & جنتلمن لطفا وارد فرضیه های این چنینی که سالیان است حتی در محافل آماتوری ایران نیز مطرح نمی شوند خودداری کنید.
به نقل از رشید شاملی :
این جهان ها حقیی اند.
همان طور که خدا گفته من هفت آسمان بنا کردم که آسمان اول مثل یک شن در یک بیابانه در مقابل آسمان دوم.
و آسمان دوم نسبت به سوم و.........
و با توجه به این که ما هزاران هزار «نوع و تعداد» سیاهچاله داریم اینا از نظر دینی هم درست از آب در می یاد.
و یه درس هست تو دین و زندگی پیش که می گه اراده ی ما در راستای اراده خداست.
دانشمندان اسلامی بر همین اساس اونو توجیه می کنن.
و اینکه می گن خدا عادله و هر کسو نسبت به خودش مقایسه می کنه بر اساس نوع زندگی همزادهای ماست چون تمامی شرایط ما یکیست و اگه اون آدم خوبی بوده ما هم می تونستیم و اگه همزادا بد باشن خدا اونارو نسبت به بهترینشون می سنجه..........
کاملا اشتباهه. اولا قدما نیز از روی همین هفت آسمان می گفتن زمین مرکزه و خورشید توی آسمان اوله و... ؛ که معلوم شد غلطه.
ثانیا در این باره که ما عینا توی جهان های دیگر هستیم و بهترینمون رفتارش سنجیده می شه، هر چند می شه یه جورایی توجیهش کرد ولی فکر می کنم دین کاملا مخالفه؛ پس منم واردش نمی شم.

• شروع کننده موضوع

Saeed-s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
رشته دانشگاه
مهتدسی نرم

اما این کجاش منافات داره مگه ما تو دین نداریم که ادم ها اعمالشون رو که در دنیا انجام میدن یه جایی میفرستن که روز محشر دوباره عین همون اعمال در مقابل انسان ظاهر میشه.
در مورد هفت اسمان باید بگم که اگر بشر از حقایق دینی درک اشتباه داره و دین و کتاب خدا رو بد تفسیر میکنه دلیل این نمیشه که دین ناقص باشه.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Saeed-s :
اما این کجاش منافات داره مگه ما تو دین نداریم که ادم ها اعمالشون رو که در دنیا انجام میدن یه جایی میفرستن که روز محشر دوباره عین همون اعمال در مقابل انسان ظاهر میشه.
در مورد هفت اسمان باید بگم که اگر بشر از حقایق دینی درک اشتباه داره و دین و کتاب خدا رو بد تفسیر میکنه دلیل این نمیشه که دین ناقص باشه.
من کی گفتم دین ناقصه؟ اصلا این طوری نیست. من میگم در مورد مسایلی که می شه غلط برداشت کرد بحث الکی نشه. بعدش هم اگه اعمال و نحوه حسابرسی رو از لحاظ فقهیش بررسی کنین رابطه ی نزدیکی با این نظریه نداره؛ بلکه برعکس هم هست.

• شروع کننده موضوع

Saeed-s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
رشته دانشگاه
مهتدسی نرم

میشه یکم توضیح بدین؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Saeed-s :
میشه یکم توضیح بدین؟
لطفا سوالاتتون رو واضح بپرسین. چی رو توضیح بدیم؟
موفق باشین

• شروع کننده موضوع

Saeed-s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
رشته دانشگاه
مهتدسی نرم

این که نحوه ی حسابرسی به اعمال چطوری با این نظریه سازگار نیست.
ممنون >:D<

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Saeed-s :
این که نحوه ی حسابرسی به اعمال چطوری با این نظریه سازگار نیست.
ممنون >:D<
یکی از روش های محاسبه ی اعمال خود عمله که تاثیراتش در عالم معنا ظاهر می شه و عینا در آخرت شما رو گرفتار خودش می کنه؛ برای مثال خوردن مال حرام = ریختن آتش در دهان. حال اگر در یک جهان فرد چنین گناهانی کرده باشد ولی در جهانی دیگر نه و این دو یک روح باشند آنگاه چه طور این اصل رو توجیه می کنید؟ البته مثال های دیگری نیز هستند.
موفق باشید

s.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
ادامه جهان هاي موازي(1)

ادامه از قبل:با اين تعريف از جهان شما ممكن است تصور كنيد كه مفهوم جهان چند گانه تا ابد در محدوده قلمرو متا فيزيك باقي خواهد ماند اما بايد توجه كرد كه مرز ميان فيزيك و متا فيزيك را اين مساله كه يك نظريه از لحاظ تجربه قابل ازمون است.يا خير تعيين مي كند نه اين موضوع كه فلان نظريه شامل انديشه هاي غريب و ماهيت هاي غير قابل مشاهده است.
مرز هاي فيزيك به تدريج با گذر زمان فراتر رفته و اكنون مفاهيمي است بسيار انتزاعي تر مانند زمين كروي-ميدان الكترو مغناطيسي نا مرئي-كند شدن گذر زمان در شرايط هاي بالا-بر هم نهي كوانتومي-فضاي خميده و سياهچاله ها را در بر گرفته است.طي چند سال گذشته مفهوم جهان چند گانه نيز به اين فهرست اضافه شده است.
پايه اين انديشه بر نظرياتي است كه امتحان خود را به خوبي پس داده اند.نظرياتي همچون نسبيت و نظريه مكانيك كوانتومي افزون بر ان 2قاعده اساسي علوم تجربي نيز وفا دار است.كه پيش بيني مي كنند و مي توانند ان را دستكاري كنند.

دانشمندان تا حالا4 نوع جهان موازي متفاوت را تشريح كرده اند.هم اكنون پرسش كليدي وجود يا عدم وجود جهان چند گانه نيست بلكه سوال بر سر تعداد سطوحي است كه چنين جهان مي توان داشته باشد.
يكي از نتايج متعدد مشاهدات كيهانشناسي اخير اين بوده است كه جهان هاي موازي ديگر مفهومي خيال پردازانه وانتزاعي ندارند و به نظر مي رسد كه اندازه فضا بي نهايت است اگر اين گونه باشد بلاخره در جايي از اين فضا هر چيزي كه امكان پذير باشد واقعيت خواهد يافت.اصلا مهم نيست كه امكان پذيري ان تا چه حد نامتحمل است.
فراسوي محدوده ي ديد تلسكوپ هاي ما نواحي ديگري از فضا كاملا شبيه ان چه كه پيرامون ماست وجود دارند ان نواحي يكي از انواع جهان هاي موازي هستند دانشمندان حتي مي توانند محاسبه كنند كه اين جهان ها بطور متوسط چقدر با ما فاصله دارند و مهم تر از همه اينكه تمامي اينها فيزيك حقيقي و واقعي است.
زماني كه كيهان شناسان با نظرياتي روبرو مي شوند كه از استحكام لازم بر خوردار نيستند نتيجه مي گيرند كه جهان هاي ديگر مي توانند ويژگي ها وقوانين فيزيكي كاملا متفاوتي داشته باشند وجود اين جهان ها بسياري از پرسش هاي بنيادي در خصوص ماهيت زمان و قابل درك بودن جهان فيزيكي را پسخ داد
ادامه دارد.....

• لایک
امتیازات: nahid

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : ادامه جهان هاي موازي(1)

راستش را بخواین من قبول دارم که جهان های دیگری هم هستند اما نه در بعد ما؛ ولی این که اونا (مردمشون) عینا مثل ما باشند، خیر. و بدونین که ما از اونها برتریم.

s.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج

چرا همچین فکری می کنی؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
  • شروع کننده موضوع

Saeed-s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
رشته دانشگاه
مهتدسی نرم

خب حالا به نظر شما این اعمال که در گذشته انجام شده چه طوری دوباره ظاهر میشن. به نظر من با توجه به این نظریه میشه این طور توجیه کرد که خب این اعمال در این دنیا با ابعاد چهارگانه(؟) در اون دنیا با ابعاد بالاتر طوری رفتار میکنن که ما در اون دنیا میشه اونا رو ببینیم. و خب ....
من باز هم میگم بهتره که وارد مسائل مذهبی نشیم.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Mysterio :
خب حالا به نظر شما این اعمال که در گذشته انجام شده چه طوری دوباره ظاهر میشن. به نظر من با توجه به این نظریه میشه این طور توجیه کرد که خب این اعمال در این دنیا با ابعاد چهارگانه(؟) در اون دنیا با ابعاد بالاتر طوری رفتار میکنن که ما در اون دنیا میشه اونا رو ببینیم. و خب ....
من باز هم میگم بهتره که وارد مسائل مذهبی نشیم.
اتفاقا شما وارد این محدوده شدین. آره از این لحاظ درسته. همونایی که به عالم های مجردات، معنا و.. معروفن.

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

به نقل از Mysterio :
شاید بهتر باشه فعلا وارد مسائل دینی نشیم.نظر شما چیه؟
من در این مورد زیاد اطلاعات ندارم ولی مطمئنم دین ما درس گفته.
همه ی بزرگای دینی ما از قدیم تل امروز همگی منجمای خوفی بودن و هستن.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از IVERSON :
من در این مورد زیاد اطلاعات ندارم ولی مطمئنم دین ما درس گفته.
همه ی بزرگای دینی ما از قدیم تل امروز همگی منجمای خوفی بودن و هستن.
و همچنین فلاسفه خوبی بودن.
منم موافقم دین درست گفته؛ ولی ما هم باید درست بفهمیم.

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman&#39;s Farzanegan high school
شهر
Kerman

جالب بود...
اگه وقت کردین ادامه بدین...
و این که من زیاد در تفسیر ایات قران مهارت ندارم...میشه بگین کدوم ایه ی قران اینو نقض می کنه؟البته این عاقلانه است که اگه انسان اشرف مخلوقات باشه و زمین هم تنها منزلگاهش واین که دیگه زمینی متقارن با این زمین و به معنی همین زمین وجود نداشته باشه پس نمیشه گفت غیر از ما انسانی نیست....البته اگه منظور قران همونی باشه که تفسیر شده...ممکنه بر اساس اطلاعات غلط و نداشتن علم کافی این ایه ی مورد نظر شما بد تفسیر شده باشه و ما رو از واقیت دور کرده باشه...
شاید...

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

مطلب خیلی جالب بود البته من از کسی شنیدم ممکنه چند تا جهان داشته باشیم مثل اینه که ما جهان رو 2 بعدی فرض کینم مثل صفحه کاغذ
حالا فرض کنید 2 تا کاغذ موازی هم باشن.هر 2 هستن اما کاملا جدا از هم

بالا