• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جهان های موازی

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : جهان های موازی

خب پس دنبال چی می گشتی ؟ چیز دیگه ای نبود که بخوای بفهمی :D ...

کلا من نمیدونم چرا نمیتونم سفر در زمان را با استفاده از خدا زمان درک کنم
اینو توضیح بده ، نفهمیدم چی میگی
همچنین در مورد بعد چهارم مکانی ...

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

اگر ما بیشتر از سه بعد رو بتونیم درک کنیم و واردش بشیم میتونیم با استفاده از ریسمان های کیهانی سیاهچاله ها و کرم چاله ها در زمان سفر کنیم!
این ها نیاز به بیشتر از سه بعد دارن که فعلا امکان پذیر نیست :D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

آها ، اون که چیز دیگریست ...
اون زمانی تحقق پیدا می کنه که ما به ابعاد تسلط پیدا کنیم ، نه که بشناسیمشون ، اما زمان از این زاویه نیاز به تسلط نداره ، کافیه بفهمیم تا بتونیم بهش مسلط شیم
برای اون کارا ، نزدیک 16-17 بعد کشف شده و اثبات ریاضی و نجومی هم شده ، اما ما فقط به 3-4تاش دست پیدا کردیم ...

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

کشف شدن مهم نیست استفاده ش مهمه :D

خب زمان وجود نداره قرار دادیه چطوری میشه بهش مسلط شد؟ :-?

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

چرا اتفاقا" کشف شدن خیلی مهمه ، خیلی از امکاناتی که امروزه هست به خاطر اینه که ما اطلاعاتی داریم که نمیدونیم چیه و چطوری میشه که اینطوری میشه یا ... اما میدونیم هست و بر اساس اونا کارمونو پیش می بریم که به مشکل نخوریم ... (چون اونا تآثیر میذارن روی زندگی ما ، اگه بر خلاف اونا چیزی بسازیم یا کاری کنیم قطعا" به مشکل میخوریم)

زمان قراردادی نیست ، یه پدیده ایه که هست ، درکش مشکله و شناخت کافی نیست ، واسه همین قراردادی باش برخورد میشه ، و الا تو چیز قراردادی نمیشه رفت و آمد کرد و اصلا" چیزی که قراردادی باشه نباید انقد ابهام داشته باشه ...

اگه میدونستم الان اینجا نبودم :D

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از یَســنا :

همین جواب فکر میکنم کافی باشه! البته قصد اهانت ندارم!
«من شعور شما رو نمیبینم، پس چطور میخواید ثابت کنید که باشعورید؟»
هرچیزی رو که نشه لمس کرد یا با راه های عینی و ساده نشه -به قول شما- برش متسلط شد، دلیل بر انکارش نیست!

به نقل از Amir - Eblis :
نزدیک 16-17 بعد کشف شده و اثبات ریاضی و نجومی هم شده ، اما ما فقط به 3-4تاش دست پیدا کردیم ...

تا به حال برای جهان ما 27 بعد کشف شده... .

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

در حال حاضر برای جهان ما 4 بعد کشف شده. 3 بعد مکانی و 1 بعد مکان-زمان .
مابقی ابعاد در حد تئوری هستن. به خاطر همین هم بعضی میگن 6 تا بعضی میگن 11 تا و بعضی میگن 26 بعد هست. یه فیزیکدانی میگه 3 بعد زمان داریم و چند تا بعد مکان و ...
این ها هیچ کدوم اثبات نشدن.

برای ما هم مهم نیست جهان چند بعد داره. مهم اینه که مدل سازی که انجام میشه میتونه پدیده های جهان رو توضیح بده ؟

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از یَســنا :
چه جوری میشه زمان که یه چیز نسبی ست رو زیگزاگ حرکت داد؟ :O :-/

احتمالا منظور مقاله، همون مبحث مربوط به «مخروط نوری گذشته» بوده! :)

به نقل از H O S E I N :
برای ما هم مهم نیست جهان چند بعد داره. مهم اینه که مدل سازی که انجام میشه میتونه پدیده های جهان رو توضیح بده ؟

اینم حرفیست!
اما من فقط جواب اون دوستمون رو کاملتر کردم... . :)

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از پسر خیابون پشتی :
تا به حال برای جهان ما 27 بعد کشف شده... .
خب چه بهتر :D ، من یکم اطلاعاتم قدیمی بود در این زمینه ، ممنون
به نقل از H O S E I N :
این ها هیچ کدوم اثبات نشدن.
اتفاقا" تمام اون ابعادی که من گفتم ، اثبات ریاضی و نجومی داره ، قاعدتا" وقتی نظریه ای گفته میشه یک اثبات هایی براش میارن ، اونم برای ابعاد این چنینی که به نظرم حتما" باید باشه ، و الا منم میتونم بگم فلان بعد هست و یه چیزایی از خودم سر هم کنم ، باید مطابق اصول باشه (که هست) و باید اثبات شه (که شده) ...

abby

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان

بر طبق نظریه ریسمان 11بعد داریم که اون هم با یه فرمول ثابت میشه.اما مهم این نیست که ما از این بعد ها استفاده کنیم یا از زمان تا بتونیم وارد جهان موازی بشیم مهم اینه که بین چهار نیروی بنیادی که بر اثر شکاف جهان و تقسیم شدن ابعاد به 4 و 7 بعد مثل سابق اتحاد ایجاد کنیم تا بتونیم بین ابغاد اتحاد ایجاد کنیم

یکه هنگ کرده یکی نظریه رو به زبان ساده شرح میده ؟کلا اینا از چی به چی میخوان برسن؟
منظورش از ماشن کوانتومی دقیقا چیه؟
F-Theory رو هم اگه توضیح بدین ممنون میشم

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

ببینم چرا اینجا ابعاد با جهان های موازی قاطی شده؟:))

ostad

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
زمین!
شهر
همه جای ایران سرای من است!

[size=14pt]سلام به بر و بچ!
نظریه جهان های موازی چیزی نیست که بشه به همین راحتی ردش کرد.اما قبولش هم نمی شه کرد چون ما برای قبولش دلایل کافی نداریم
اینکه می گن زمان گاهی متفاوت می گذره و مثالی که دوست عزیز آوردند می تونه به نظریه اتساع زمان آلبرت صحه بذاره اما نظریه جهان های موازی رو تایید نمی کنه.تازه نظریه آینشتاین رو هم ثابت نمی کنه فقط امکان درست بودنش رو افزایش می ده.
اگه نظریه جهان های موازی درست باشه هم باز قبول سفر در زمان یه کم سخته.فرض کنید شما می رید به زمان گذشته و خودتون رو که تازه به دنیا اومدید می کشید. اونوقت بر می گردید به زمان حال.حالا این شمایی که مثلا 17 سالتونه چی میشه؟نابود میشه؟ یا دورانی که تا به حال زندگی کرده بودید چی میشه؟در اون صورت باید یکی از این 2 حالت رو قبول کنید:یا کل آینده بعد از به دنیا اومدنتون نابود می شه و یه آینده جدید به وجودمی آد که این رو خود دانشمندای موافق با این نظریه قبول ندارن.یا اینکه این 2 جهان هیچ ربطی به هم ندارن که خود دانشمندا هم همین حرف رو می زنند اما در این صورت باید قبول کنید شما در هر لحظۀ زندگیتون یه آدم جدا هستید که هیچ ربطی به اون یکی نداره که این با عقل سلیم جور در نمیاد.
نظریه های این مدلی مثل این می مونند که پشت در یه اتاق بسته هستیم و با حدس زدن می خوایم بگیم اون تو چه خبره.
اگه جایی از حرفام اشکالی دیدید خوشحال میشم راهنماییم کنید.در پناه حق!
[/size]

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اصلاً یه اثبات هست که اینجوریه:فرض کتین که شما به گذشته سفر می کنین و پدر بزرگتونو قبل از اینکه با مادر بزرگتون آشنا بشه می کشین،پس شما چه جوری می شه وجود داشته باشیناین یک پارادوکسه،،همین ثابت می کنه که با برگشت به گذشته شما هیچ ربطی به اون آدم قبلی ندارین،یعنی با سفر به گذشته یک جسم مستقل و متفاوت شکل می گیره .

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Hydrus :
اصلاً یه اثبات هست که اینجوریه:فرض کتین که شما به گذشته سفر می کنین و پدر بزرگتونو قبل از اینکه با مادر بزرگتون آشنا بشه می کشین،پس شما چه جوری می شه وجود داشته باشیناین یک پارادوکسه،،همین ثابت می کنه که با برگشت به گذشته شما هیچ ربطی به اون آدم قبلی ندارین،یعنی با سفر به گذشته یک جسم مستقل و متفاوت شکل می گیره .

ببخشین ها...ولی این چه ربطی به جهان موازی داشت؟

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از پسر خیابون پشتی :
ببخشین ها...ولی این چه ربطی به جهان موازی داشت؟

تو اگه مادربزرگت رو بکشی پس متولد نشدی. پس نکشتیش. پس متولد شدی و میکشیش. پس کشتیش. پس متولد نشدی....
این پارادوکسه
یعنی نمیشه به گذشته سفر کنی، مگر این که یک جهان وجود نداشته باشه. تو وارد جهان دیگه ای بشی.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Amir - Eblis :
خب چه بهتر :D ، من یکم اطلاعاتم قدیمی بود در این زمینه ، ممنوناتفاقا" تمام اون ابعادی که من گفتم ، اثبات ریاضی و نجومی داره ، قاعدتا" وقتی نظریه ای گفته میشه یک اثبات هایی براش میارن ، اونم برای ابعاد این چنینی که به نظرم حتما" باید باشه ، و الا منم میتونم بگم فلان بعد هست و یه چیزایی از خودم سر هم کنم ، باید مطابق اصول باشه (که هست) و باید اثبات شه (که شده) ...

نه اینطور نیست. حداقل روش علمی فعلی اینطوری نیست. روش کار به این صورته که نظریه مطابق به یه سری از مشاهدات اولیه ارائه میشه . حالا ممکنه با یه سری مشاهدات دیگه هماهنگ نباشه. در این صورت اصلاح میشه (اگه ارزش و جای اصلاح رو داشته باشه) و در غیر این صورت کنار گذاشته میشه. بعد هم اگه با کشف های جدید هماهنگ باشه بیشتر مورد اعتماد قرار میگیره.

به نقل از paulhenry :
تو اگه مادربزرگت رو بکشی پس متولد نشدی. پس نکشتیش. پس متولد شدی و میکشیش. پس کشتیش. پس متولد نشدی....
این پارادوکسه
یعنی نمیشه به گذشته سفر کنی، مگر این که یک جهان وجود نداشته باشه. تو وارد جهان دیگه ای بشی.
خب این یعنی بی نهایت جهان داریم. بی نهایت خیلی چیز داغونیه. یعنی تعداد جهان های موازی یه کمیته ! و این کمیت پیوسته ست (طبق چیزی که میگی) . چون وقتی میشه به 10 سال قبل برگشت باید بشه به 10 + dT سال قبل هم برگشت. چون وضعیت هر زمانی بر آینده میتونه تغییر متفاوتی بذاره.

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از H O S E I N :
خب این یعنی بی نهایت جهان داریم. بی نهایت خیلی چیز داغونیه. یعنی تعداد جهان های موازی یه کمیته ! و این کمیت پیوسته ست (طبق چیزی که میگی) . چون وقتی میشه به 10 سال قبل برگشت باید بشه به 10 + dT سال قبل هم برگشت. چون وضعیت هر زمانی بر آینده میتونه تغییر متفاوتی بذاره.

اوهوم. دقیقا.

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
پاسخ : دنیای موازی!

×خب، وقتی یک اتفاقی می افته جهان به تعداد فرضیات تقسیم میشه!
مثلا همون مثال معروف که شرودینگر اون گربه رو میذاره تو جعبه و اینا.[nb]اگه لازم بود کاملشو میذارم! :D[/nb]
ممکنه گربه ِ مرده باشه و ممکنه نمرده باشه! یعنی دو حالت و یا دوجهان : در یک جهان گربه ِ هست و در یک جهان گربه ِ نیست!

× سیاهچاله ها دونوع اند:
  • یک نوعشون تهش بسته است
  • یک نوعشون تهش یک چیزی مثل قیف برعکسه که بهش میگنسفید چاله

حالا چون جاذبه سیاهچاله زیاده اگر چیزی درون سیاهچاله نوع دومی بره با سرعتی بیش از نور از سفید چاله پرتاب میشه تو فضا و اگر جسمی بیش از سرعت نور حرکت کنه به گذشته بر میگرده! :D [nb]دیگه نمیدونم چه بلایی سر خود اون جسم میاد :D[/nb]

حالا این جهان های موازی چه جوری ربط پیدا میکنن به سیاهچاله ها.
اگر اون فردی که رفت به گذشته و مثلا باعث قتل جدش شد اون وقت چی میشه؟
در این موقع بحث جهان های موازی پیش میاد که بالا گفتم، در حالی که فرد دیگه نمیتونه به جهانی که بود برگرده، چون یک عامل تغییر کرده! 8-> :D

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

همیشه برام سوال بوده که چرا همیشه این مثالو میزنن؟ :-/
مثلا یه نمونش:
به نقل از Hydrus :
خوب نمیشه فرض کرد اگه شما اجدادتون رو بکشید به شکل یه انسان دیگه درمیاید؟
یا حتی اگه بزنید کل نسل بشر رو قبل از تولدتون نابود کنید به جسمی غیر از انسان تبدیل بشید یا ذراتتون پخش بشه همون موقع
واقعا چرا؟

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از sahere :
کشف شدن مهم نیست استفاده ش مهمه :D

زمان کاملاً وجود داره! قرار دادی هم نیس! یه مثال که میشه زد اینه که شما یه نوزاد رو 20 سال رو کره زمین نگه دار! یه نوزاد با یه سفینه با سرعت نور( هر چند که غیر ممکنه) بفرست به فضا ! وقتی نوزاد اولی یه جوون بیست سالس در همون زمان نوزاد دوم هنوز نوزاده! زمان چیزی نیس که تون دستامون بگیریم، لمسش کنیم یا ببینیمش! اما از رو ی اثراتی که داره می تونیم بفهمیم که وجود داره

بالا