• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

طرح صیانت از حقوق کاربران

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
دیکتاتوری به شرطی که دیکتاتورش خوب باشه جای خوبیه
یک نفر که بیشتر از دیگران می فهمه
لابد اين ديكتاتور خوب و فهيم هم آقاى ماست.
حقیقت هنوز معلوم نیست، توی عکس بیمارستانش هم من جای ضرب و شتم ندیدم
حالا به ما ويزيت رايگان نميدى؟ يه نگاه به كله ما هم بنداز ببين اين انحرافات و افكار ملحدانه از چه چيزى ناشى ميشه.

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400
فکر کنم منظورم رو خوب نگفتم
مغلطه
منظورم اینه که یک نفر که بیشتر از دیگران می فهمه بیاد بالا و با دستورات خدا ملّت رو رهبری کنه، نه اینکه فقط حرف خودش. حرف خدا اولویت داره.
دیکتاتوری=فقط حرف خودش
یا نمیفهمی دیکتاتوری چیه، یا نمیفهمی خدا چیه یا اینا چین یا طبق دستورات خدا عمل کردن چیه. کلا نمیفهمی.
به علاوه که گاها و نه همیشه عموم مردم اطلاعات کافی رو ندارن و همه پرسی کار درستی نیست.
دموکراسی خوب نیست دیکتاتوری خوبه.
حرفی ندارم، از فاز تئوری توطئه که دراومدی بعد بیا.
آره چون چارتا خبرگزاری نوشتن "تکذیب" و در جمهوری اسلامی دستورات خدا جریان داره، فیلترشکن پولی هم نداریم حق باتوئه.
فقط یکم فکر کن چرا در کشورت توئیتری که سرانش با اون توییت میزنن فیلتره؟ کسخلی چیزی هستن؟ فقط فکر کن، یکم فکر چیزی بدی نیست.
شوهر عمه مادرم در حالی که سالم بود و راه میرفت، سکته کرد.
آدم سالم الکی سکته نمیکنه. شوهرخاله ی مامانم هیچیش نبود یهویی مرد ازون دست مدارک و اسندلالیه که چارتا بیسواد واسه سبزی پاک کردنشون استفاده میکنن، اگه دراین حد بحث واست شوخیه که دیگه حرفی ندارم.
ربطی به ضرب و شتم نداره، یه سری عوامل زمینه ای مثل گرفتگی عروق و اینا باعثشن.
یعنی میگی ضربه به سر باعث سکته ی مغزی نمیشه و گرفتگی عروق میشه؟ چرا عروق یک فرد سالم باید بگیره؟ شوهرعمه ی مامانت تجربه ای درین مورد نداشته؟

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
یا نمیفهمی دیکتاتوری چیه، یا نمیفهمی خدا چیه یا اینا چین یا طبق دستورات خدا عمل کردن چیه. کلا نمیفهمی.
حرفمو اصلاح می کنم: حکومتی که یک نفر که بیشتر از بقیه حرف خدا رو بفهمه در رأسش باشه، به شرطی که اون شخص آدم خوبی باشه و دستورات خدا رو اجرا کنه، شاید دیکتاتوری کلمه خوبی براش نیست.
یعنی میگی ضربه به سر باعث سکته ی مغزی نمیشه و گرفتگی عروق میشه؟ چرا عروق یک فرد سالم باید بگیره؟ شوهرعمه ی مامانت تجربه ای درین مورد نداشته؟
سکته ممکنه در اثر ضربه به سر پدید بیاد، ولی تنها دلیلش این نیست. دلایل دیگه ای هم میتونه داشته باشه.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
دیکتاتور خوب رو باید @Admin2 نشونت میداد همون روز که یه کاربر تهدید کردی مادام‌العمر تو رو بن می‌کرد خلقی در آسایش می‌رفتند.

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
مخالف طرح صیانتم. مخالف برخورد اجتماعیم. مخالف گشت ارشادم. مخالف کوفت و زهرمارای اعصاب خورد کن حکومتم. مخالف این همه بی‌عرضگی علنی حکومتم. مخالف این همه مسئولم که هیچی بارشون نیست جز پینه بستگی مغزشون و پیشونیشون. سر تک تکشون اعصابم خورده و دارم هی میگم بدم میاد ازشون. امیدوارم برخورد عصبانیتو برای جای درستش نگه داری.

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
تو الان مشکلت اینه؟
الان تعداد پلیرای تی لانچر از کسایی که لایسینس اورجینال دارن بیشتره، تی لانچر هم شناخته شدست و موجنگ میتونه با یه شکایت تعطیلش کنه، ولی چرا این کارو نمی کنه؟
چون با اینکار تعداد خیلی زیادی از پلیراش از دست میرن و محبوبیت بازی افول پیدا می کنه.
اکثر کسایی که تی لانچر دارن هم یه مدّت بعد که دیدن ماینکرافت چه خوبه، برای دسترسی به امکانات بیشتر «سرور های پریمیوم و ماینکرافت ریلیتز و ...» بعد یه مدّت میرن و اکانت پریمیوم می خرن «که دو تا از همکلاسی هام خریدن، منم دارم بهش فکر می کنم»، و تی لانچر حکم یجور free trial رو داره برای ماینکرافت.
پس سیاست خود بازیه برای تبلیغش، دزدی نیست برادر.

منتها مشکل اینه که اکثر محتواهاش همیناست، نمیگم پیج خوب نداره ولی تعدادشون انقدر کمه که در برابر اونا به چشم نمیان.

فعلا میبینی که داریم :)

اگه اونطوری بود، بجای مانیتور، توی دستشویی مدرسه پورن میدیدن :‌| «شنیدم که میگم»

مشکل اینه که پیامد های اختلاط ده برابر اینه، نمیگم جای کار نداره ولی در هر صورت از اختلاط کمتره پیامداش.

بازم مثل مورد اوّل منظور من «همه» نبود، راست هست توش ولی دروغ خیلی بیشتره.

بنده به آزاد بیان اعتقادی ندارم، و اگه قراره بر علیه هنجار ها تو جامعه حرف زده بشه حتما باید بصورت مناظره باشه که بشه جوابشو داد «در غیر این صورت یک سری رو از راه راست منحرف می کنه». اگه بخوایم اینجا بحث کنیم طولانی میشه، تاپیک مربوطی اگه ایجاد شد یا بالا اومد اونجا بحث می کنیم.
من واقعا نمی‌دونم این حجم از خودکامگی و خودشیفتگی و حماقت چطور در یک نوجوان کم سن و سال پدید اومده!
فعلا میبینی که داریم؟؟؟؟؟؟؟ تو کی هستی و چی هستی که به خودت حق میدی برای این همه آدم عاقل که اتفاقا از همه نظر از تو بیشتر می‌فهمن تصمیم بگیری؟

هور

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیاه و سفید
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
دانشکده معماری و شهرسازی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
میدونید یاد چی افتادم؟؟
یکی بود هی میگفت"من میدونم من میدونم":))

_Hani

رویای بی انتها
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد نانو
حرفی ندارم، از فاز تئوری توطئه که دراومدی بعد بیا.

تئوری توطئه؟؟ ببین کی داره از تئوری توطئه حرف میزنه!
اصلا کاری با بحث ندارم ولی میخوام بگم شما خودت از اسطوره های نظریه پرداز توطئه ای!
خودت توی هر بحثی از نقشه های پلید غرب و صهیونیسم جهانی میگی و اونوقت به حرفای بقیه میگی توهم توطئه؟
دیگه چیزی نمیگم ولی بیشتر به عقایدت فکر کن

Cafune

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
حالا که انقدر این دوستمون طرفدار دیکاتوری‌ان، از مدیران محترم تقاضا دارم یک فریم از دیکتاتوری رو بهش نشون بدید و بن کنیدش که ما مخالفینم با وجهه‌ی زیبای دیکتاتوری آشنا شیم و به راه راست هدایت شیم

Aynazi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
_
شهر
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
پلیمر
حقیقت هنوز معلوم نیست، توی عکس بیمارستانش هم من جای ضرب و شتم ندیدم «البته ممکنه صرفا تو عکس نیفتاده باشه، گفتم که معلوم نیست چی شده»
دخترایی که با مهسا گرفته بودن تمام ماجرا و مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفتن رو تعریف کردن اونوقت معلوم نیست چی شده؟ واقعا معلوم نیست؟ چند نفر باید بمیرن آخه؟ تمام رسانه های داخلی و خارجی درباره این خبر حرف میزنن بعد شما نمیخوای قضاوت کنی؟ مرده شور قضاوتتونو مملکتونو توجیهاتتونو اه

باورم نمیشه!

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT
توی مجازی لحظه کوبیده شدن سرش به ون پخش شده
دخترایی که با مهسا گرفته بودن تمام ماجرا و مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفتن رو تعریف کردن اونوقت معلوم نیست چی شده؟ واقعا معلوم نیست؟ چند نفر باید بمیرن آخه؟ تمام رسانه های داخلی و خارجی درباره این خبر حرف میزنن بعد شما نمیخوای قضاوت کنی؟ مرده شور قضاوتتونو مملکتونو توجیهاتتونو اه
توجیه بعدی دارک لایت:
از کجا معلوم که اون ون کلا، مال دشمنای نظام نبوده و اونا با قلب پلیدشون این کار رو نکردن که برای این کشور پاک و نظام مقدس ما مشکل درست نکنن؟
ادیت فیلم و ایجاد فیلم ساختگی که کاری نداره... ای زودباورای ساده لوح.
اصلا توی اون ویدیو که چیزی معلوم نیس...
حرف اون دخترای دیگه؟؟ چجوری اخه میشه اعتماد کرد به حرف یه سری آدم توی دنیای مجازی، مزدوران امریکایی و اسراییلی ممکنه اونا رو تطمیع کرده باشن تا علیه نظام شهادت دروغ بدن
-------------------
و غیره و غیره : ))
تا وقتی یه دشمن فرضی که تمام هدفش نابودی دین مقدس اسلامه رو میشه متصور شد، ایزیلی میشه همه چی رو تا بی نهایت توجیه کرد : )

_Hani_

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
جناب خیلی از وقتا میتونی سکوت کنی و راجب چیزی که نمیدونی نظر ندی ،نمیگم من میدونم منم نمیدونم ولی دفاع تو ته ته بی ارزشیتو ثابت میکنه
تویی که الان داری از این آدمای بیشرف دفاع میکنی ببینم فردا روز خدای نکرده یه همچین بلایی سر اعضای خانواده خودت بیاد همینو میگی یا نه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
دکتر حسابی هم توی این همه زمینه نامرتبط به هم نمیتونست ادعا کنه، خداوکیلی بیاید همگی لفت بدیم

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تویی که الان داری از این آدمای بیشرف دفاع میکنی ببینم فردا روز خدای نکرده یه همچین بلایی سر اعضای خانواده خودت بیاد همینو میگی یا نه؟
چرا همه چیو به همه چی ربط میدی؟
من در این مورد از کسی دفاع نکردم، طرف کسی رو هم نگرفتم
و به نظرم هنوز هم اینکه چی شده معلوم نیست
من از طرح صیانت که این تاپیکشه حمایت کردم
---------------------------------------------------------------------
خطاب به همه ی اعضا که اینجا تاپیک در مورد طرح صیانته، بحث درباره اون مسئله باید تو تاپیک گشت ارشاد انجام بشه، نه اینجا

_Hani_

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
چرا همه چیو به همه چی ربط میدی؟
من در این مورد از کسی دفاع نکردم، طرف کسی رو هم نگرفتم
و به نظرم هنوز هم اینکه چی شده معلوم نیست
من از طرح صیانت که این تاپیکشه حمایت کردم
کاملا از صحبتاتون مشخصه جناب دکتر

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
موافقت یا مخالفت جمعی دلیل درستی و نادرستی نیست.
@DarkLightI امر به معروف و نهی از منکر به نظر من هم واجب فراموش‌شدهٔ جامعه ست و نه تنها خوبه، بلکه لازمه و بدون اون یه چیزی لنگ می‌زنه اما شرایطی داره.
اول اینه که مسئله رو بشناسیم درست و بدونیم که معروفه و اون یکی رو هم درست بشناسیم و بدونیم که منکره. دوم، اینه که روششو بلد باشیم و جایگاهشو. ینی مثلا به کسی که گرسنه ست، از مزایای فلان کار نمیگم. غذا میدم بهش! کسی هم که عصبانیه (حتی اگه به اشتباه و سوء تفاهم عصبانیه) نمیشه به راحتی از چیزی که عصبانیش کرده بهش گفت.
مسئلهٔ سومم احتمال تاثیره. ینی ما اگه عالم بودیم درست و حسابی و فن بیان و روش بحث رو هم در حد لازم می‌دونستیم و باز روبه‌روییمون لجباز بود، نمیشه بهش یاد آوری کرد.
رفع اسپم بسیار مهم دربارهٔ شرط اول امر به معروف و نهی از منکر: رویکرد دین این نیست که راها رو ببنده و خودش آب‌باریکه‌ای باز کنه بلکه اینه که بهت بشناسونه و راه و چاهو به اختیار خودت بذاره (حتی در مسئلهٔ حجاب که بحثش بسیار بسیار طولانی و پیچیده ست به نسبت صیانت) و اگه حکومتی رویکرد ممنوع‌کردن گسترده رو پیش بگیره، این کارش -تا جایی که من فهمیدم- حرامه و اتفاقا به صلاح فردی و جمعی نمی‌رسه حتی از نظر فرهنگی.
ضرورت‌های جامعه هم این نیست. الان دورانیه که جامعه باید فهم عمیق و درک واقعی پیدا کنه (و همه چیز در دسترسش هست و فقط میشه تو دسترسیش تاخیر انداخت و سوخت و سوز نداره) و این جا اگه کسی بفهمه چرا باید چی کار کنه، به نتیجهٔ تمدنی‌ای که توی ذهن جفتمون هست می‌رسه.
این از کلیات بحث.
امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌های دینِ اسلام هستن و به هیچ عنوان معنای «دعوت به کارِ خوب» و «جلوگیری از کارِ بد» نمیدن؛ بلکه به معنای «دستور به عمل به واجباتِ دینی» و «نهی از کارِ حرام/مغایر با قواعد اسلام» هستن. اشتباهت این‌جاست که فکر می‌کنی هرچیزی که اسلام میگه = خوب و هرچی که منع کرده = بد. درحالی که این‌طور نیست واقعاً.

Amin rouhi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1400
امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌های دینِ اسلام هستن و به هیچ عنوان معنای «دعوت به کارِ خوب» و «جلوگیری از کارِ بد» نمیدن؛ بلکه به معنای «دستور به عمل به واجباتِ دینی» و «نهی از کارِ حرام/مغایر با قواعد اسلام» هستن.
اما تا اون‌جایی که من فهمیدم این حرف‌تون خیلی درست هم نیست‌ها؛
۱_‍ امر به «معروف»، اصلا اسم‌اش روشه، امر به «شرع» که نیست. «معروف» از «عرف» میاد و اصلا معنی‌اش میشه «پسندیده» و در عمل هم یعنی دعوت به ضوابط اخلاقی عرف جامعه. اگه جامعه به دلیل ظرفیت ناکافی، یا برداشت نادرست، یا الزامات تحمیلی تاریخ یا هرچیز دیگه، اون جامعه‌ی اخلاقی مورد نظر نشد هم، اصولا در دایره وظایف فرد مسلمان نیست. [نگاه کنید به بخش سوم]
۲_بیاید بعضی از آیه‌های امر به معروف و نهی از منکر رو ببینیم، شاید مشخص‌تر بشه:
آل‌عمران ۱۰۴:...باید برخی از شما مسلمانان، خلق را به خیر و صلاح دعوت کنند و «امر به معروف و نهی از منکر کنند»...
آل‌عمران ۱۱۴:...«امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند» و در نکوکاری می‌شتابند و آنها خود مردمی نیکوکارند...
توبه ۶۷:...[منافقان] ...«امر به منکر و نهی از معروف» و دستهاى خود را از انفاق‌ فرو مى‌بندند....
نسا ۱۱۴:...[مومنان] كسى كه به صدقه و کمک به دیگران يا «معروف» يا سازشى ميان مردم، فرمان دهد...
نحل ۹۰:...خداوند فرمان به عدل و احسان می‌دهد و به بذل و بخشش خویشاوندان امر می‌کند و از افعال زشت و «منکر» و ظلم نهی می‌کند...
۳_من چون به خودم تردید دارم که تونسته باشم منظورم رو برسونم، یه مثالی هم می‌زنم؛ فرض کنید من دارم با یه خانم دانمارکی صحبت می‌کنم. دیگه من بهش نمیگم که آقا یه چیزی هست به اسم نماز، روزی پنج بار باید انجام اش بدی، که یکی‌اش هم درست وسط خواب‌ته، یه چیزی هست به اسم حجاب که باید در هر شرایطی یک‌سری از بخش‌های بدن‌ات رو بپوشونی، یه بدبختی‌ای هست به اسم ماه رمضان که سالی سی روز پیاپی باید بیست و یک ساعت در روز هیچی نخوری و امثالهم. چون اصلا اون جامعه مستعد این قضیه نیست. فلذا منم میام و دست می‌ذارم روی یه سری اخلاقیاتی که برون دینی‌اند، مثلا میگم ساعت کاری رو نپیچون، دروغ نگو، در رابطه‌ات خیانت نکن و اینا [می‌دونیم که محتویات یک دین سه چیزه: عقاید، احکام، اخلاق. احکام مختص معتقدین اون دینه اما اخلاق بین دین‌داران و غیردین‌داران مشترکه، فلذا منم در امر به معروفم همین اخلاقیات رو پررنگ می‌کنم]

@DarkLightI
آقا شما اصلا چرا امر به معروف و نهی از منکر می‌کنی؟
اجبار؟ تحمیل و اجبار هیچ مبنای عقلی و شرعی‌ای نداره.
آموزش؟ در این زمانه و به طور خاص، در این جغرافیایی که ما هستیم واقعاً آموزش بی‌‌معنیه. مثلا کسی که حجاب رو رعایت نمی‌کنه، از این جهت نیست که حکم حجاب در فقه اسلامی رو نمی‌دونه و نیازمند آموزشه. ما همه‌ی توی همین مدارس و زیرنظر همین نهاد آموزش و پرورش بزرگ شدیم و راضی به زحمت شما نیستیم.
شاید هم نه، می‌خوای با تکرار، «یادآوری» کنی. راستش با وجود این همه رسانه و نهاد و موسسه بودجه‌بگیر که شبانه‌روزی مشغول برنامه‌سازی و تبلیغات گسترده‌ هستن چه نیازی به چهارتا پیام شما هست؟
اما اگر مثلا می‌خوای مردم مسلمون بشن یا حداقل چهره‌ی اسلام تلطیف بشه که اصلا شما خودت حجابی و «به عمل کار برآید، به سخن‌دانی نیست!». شما باید نشون بدی که یه مسلمون، برای منافع شخصی اخلاقیات رو زیرپا نمی‌ذاره و مثلا با تهمت و توهین شخصیت مخالف‌اش رو تخریب نمی‌کنه، نشون بدی که راضی نیست خم به ابروی مخالف سیاسی/اعتقادی‌اش بیاد، نشون بدی که اگر از فلسطین و یمن می‌نویسه، نسبت به سلیمانی و بغدادی و بن‌لادن و محمد یوسف و ملاعمر هم موضع داره و امثالهم. و نمی‌تونم این‌رو نگم: من هنوز در حیرتم که اصلا حالیت میشه تهدید کردن دیگران یعنی چی؟ :)
ببین این چیز عجیبی هم نیست‌ها. مثلا همین دو هفته‌ی پیش مردم شیلی به قانون اساسی پیشنهادی‌ دولت جدید رای منفی دادن. بوریچ هم گفت که توی کابینه تغییراتی اعمال می‌کنه و نشون داد که اگر یه چپ‌گرا به قدرت برسه، لزوما ازش جوزف استالین و پول بوت درنمیاد. دم‌اش هم گرم‌ واقعاً :)
یا این خاطره‌ای آقای طالقانی رو خوندی؟ یکی از روحانیان مشهور طالقان به طالقانی گفت که شما چرا مردم رو امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کنی؟ مثلا شما هیچ تلاشی نمی‌کنی که‌ ملت بیان مسجد. سخنرانی‌ای چیزی مثلا. طالقانی هم گفت من هر نیمه‌شب در این هوای سرد زمستون فانوس‌به‌دست تا سرِ چشمه می‌رم و وضو می‌گیرم. بعد هم آهسته و قدم‌زنان میرم مسجد می‌روم که نماز بخونم. اگر این کار من، کسی را به نماز و مسجد دعوت نکنه، از سخنرانی و تبلیغ و داد و فریاد هم کاری برنمیاد.

من یه مورد نسبتا بی‌ربط به این تاپیک اما مرتبط به این موضوع رو هم باید درنسبت این قضیه با «اعمال زور» بگم. ما که اصلا عددی نیستیم، ببینید خدا خطاب به پیامبرش چی میگه:
اگر پروردگارت می‌خواست یقیناً همه کسانی که روی زمین‌اند ایمان می آوردند؛ پس آیا تو مردم را وادار می کنی تا به اجبار مؤمن شوند؟!
همچنان که در غاشیه-۲۱-۲۲ بهش میگه:
پس تذكر ده كه تو تنها تذكردهنده‌اى. تو سلطه‌گر بر آنان نیستی که بر ایمان مجبورشان کنی.
و مشابها در آل عمران-۲۰ اومده:
اگر تسلیم شوند، قطعاً هدایت یافته اند، و اگر روی گرداندند، آنچه بر عهده توست فقط ابلاغ پیام خداست.
این که وظیفه‌ی پیامبر فقط ابلاغه و نه بیشتر، در نور-۵۴ هم اومده:
اگر اطاعتش كنيد راه خواهيد يافت، و بر فرستاده[خدا جز ابلاغ آشكار مأموريتى‌ نيست.
چرا که پیامبر بر مردم وکیل و نگهبان نیست:
قوم تو آن را تکذیب کردند در صورتی که حق محض همان بود. بگو: من نگهبان شما نیستم. (انعام۶۶)
هر كه گمراه گردد به زيان خود گمراه مى‌شود، و من بر شما نگهبان نيستم (یونس ۱۰۸)
و درنهایت، توصیفی که قرآن از خودش داره رو هم در انسان ۲۹ ببینیم:
اين آيات پندنامه‌اى است. تا هر كه خواهد، راهى به سوى پروردگار خود پيش گيرد.

بالا