• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

وجود تاپیک‌هایی که نمایش آن‌ها محدود به جنسیت باشند.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
همونطور که تعداد زیادی از کاربرهای سایت اطلاع دارند به تازگی تاپیک‌هایی در سایت با محدودیت نمایش ایجاد شده که محدودیت نمایششون با توجه به جنسیت فرد صورت گرفته.
هدف این کار ایجاد فضایی تفکیک شده برای افرادی هست که برای بیان مطالب خودشون به این فضا نیاز دارند.
شما میتونید توی این تاپیک نظر خودتون رو در مورد این مسئله بیان کنید.
طبیعتا مدیریت می‌تونه پست رو ویرایش کنه و اهداف رو بیان کنه. من به دلیل انتقاد محمدرضا پست اول رو ویرایش کردم و مطالب خودم رو توی پست جدا گونه دوباره بیان میکنم.

آخرین ویرایش:

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
«این تاپیک در واقع متعلق به ملک بوده و بنده هیچ مسئولیتی در قبال آن نداشته و ندارم.»

این نوشته از طرف من، کاربر سابق ملک، اینجا گذاشته میشه. من نیستم که بحث کنم اما از م مثه خورشید پشت ابر بهره مند شین.
با عرض سلام و ادب و وقت بخیر، چند وقتیه که موضوعی پیش اومده (به قولی تفکیک جنسیتی سایت و به قولی دیگر ارائه محیطی امن و راحت برای جنسیت های مختلف) و جای بحثش خالی بود. هرچند بحث بسیار شد اما نه جای درست و نه به شکل درستش. قبلا هم بحث مشابهی تحت عنوان مختلط بودن مدارس خوب یا بد مطرح شده بود که بعید میدونم از اون بحث برای انجام این اقدام تو سایت استفاده شده باشه. نمیخوام تو این بحث به ایرادات مدیریتی این کار بپردازم و صرفا بحث در مورد نفس خود عمله.
قبل از هرچیز بگم اینجا قراره بحث کنیم و نه جدل. پس اگر کسی نظری مخالف داشت با گفتن بی درک و شعور، یا دعا برای کسب درک و شعور بحث رو از حالت منطقی به جدل تبدیل نکنیم، چون بجای هم افزایی الکی اعصاب همو خورد میکنیم. اومدیم استدلال کنیم، تحلیل کنیم، داده کاوی کنیم و حرف بزنیم. اگر استناد به مقالات کنیم هم که چه بهتر.

و اما بریم سر اصل بحث. اول مرغ بود یا تخم مرغ؟
چه چیزی معمولی و چه چیزی غیرمعمولی و عجیبه؟ توی آمار به داده ای که بیشترین تکرار رو در یک جامعه داشته باشه میگیم مد. مد به ما میگه بیشتر داده ها کجا واقع شدن. ما اون جامعه رو میتونیم با مدش بسنجیم. ما یک میانگین و یک واریانس داریم که بهمون میگه داده ها بیشتر در کجا قرار دارن. ما با کمک این شاخص ها میتونیم داده های پرت رو شناسایی کنیم. اون داده های پرت داده های غیر معمولین. دوتا مجموعه رو فرض کنید هر کدوم با بیست داده. 19 تا از داده های یک مجموعه به طور نرمال بین صفر تا پنج توزیع شده و یکی از اون ها منفی پنجه و مجموعه دوم دقیقا عکس این مجموعه س. وقتی این دوتا مجموعه از هم تفکیک شدن، هر کدومشون یه داده پرت دارن. یه داده غیر معمولی دارن. اما وقتی با هم ادغام میشن دیگه داده پرتی نداریم. خب؟
حالا میشه حدس زد سیگار کشیدن بچه های راهنمایی چرا عجیبه. یا سیگار کشیدن دخترا. یا فحش دادن دخترا، یا چند همسری مردا، یا رضایت به همسر چندم بودن زن ها، یا قدای بالای 190، یا وزنای بالای 150 و یا هزار چیز دیگه.
منِ پسر جذابیتی در صحبت درباره پدیکور و مانیکور نمیبینم. وقتی این صحبت رو مسخره میکنم که برام عجیب باشه. چون چیزای عجیب و غیرمعمول خوراک مسخره و خندیدنه. همونطور که اینجا شعار معروف من مسخره میشه و بهش میخندین چون براتون عجیبه.
منِ پسر اگر صدها مورد ازین بحثا ببینم دیگه مسخره نمیکنم. صرفا از کنارش بخاطر جذاب نبودنش میگذرم.
منِ پسر بیشعور نیستم، من معمولی بودن این رفتار غیر معمول رو در جامعه ای تفکیک شده ندیدم که متوجهش باشم.

صحبت درمورد پریود، پی ام اس، احتلام، تاثیرات بلوغ، موی زائد و امثالهم عجیبه. دختری که پریود میشه بیشتر از دردش، استرس اینو داره که وقتی از رو صندلی پا میشه ببینه زیرش خیس شده. پسری که دختر پریود رو میبینه میخنده و مسخره میکنه. اذیت میکنه و متلک میندازه. تو مغازه به نوار بهداشتی جور دیگه ای نگاه میکنه. کاندوم هم همین وضعیتو بین همه داره.
پسرا تو دوره بلوغ وقتی سینه شون بزرگ میشه میترسن، و خجالت میکشن. وقتی صداشون خروسی میشه کمتر حرف میزنن، وقتی جوش میزنن کمتر جایی میرن. چون فکر میکنن طبیعی نیستن. پسری که سر کلاس خوابش میگیره میترسه استاد صداش کنه و از جاش بلند شه و بخاطر نعوظش مسخره بشه. منی که این حرفارو تایپ میکنم میترسم چون صحبت درمورد رفتار های طبیعی بدنمون تو جمع مختلط عجیبه. حتی بدتر از اون، زشته! چون این چیزا برامون طبیعی نیست.

اینجا صحبت از پریود و سربازی شد خیلیا گارد گرفتن. چون عجیب بود. ولی ما حرف زدیم تا بگیم عجیب نیست. تا کسی از فکر کردن و حرف زدن درباره این مساله نترسه و خجالت نکشه. ما اگر تو این فضای سالم این حرف رو نمیزدیم، اگر این تلنگر به اون بت زده نمیشد، به چی کمک کرده بودیم؟ به مسخره شدن و قبیح بودن این مسائل، یا به طبیعی بودن و درک و شعور جمعی؟ منِ پسر یا دختر اگر تو جمع سالمی مثل اینجا با طبیعی و معمولی بودن این مسائل آشنا نشم، کجا باید به اون درک و شعور برسم که این چیزا رو مسخره نکنم از بحث درموردش خجالت نکشم؟
اگر اینجا تفکیک بشه و این مباحث تو جمع خاص تفکیک شده خودش زده بشه، چطور میتونه به رشد شعور اجتماعی ما کمک کنه؟ چرا امکان رشد شعور رو از هم بگیریم که بعد مجبور شیم برای رشدش دعا کنیم خب؟
رفتار های بیشعورانه ما معلول این تفکیک هاست. با تفکیک بیشتر، در کوتاه مدت مارو از بیشعوری هم مصون میکنه، اما به رشد بیشعوری ما کمک میکنه. اگر میخوایم شعور رشد کنه، بجای تفکیک کردن، سعی کنیم بهم نزدیک شیم.

حالا نظر شما چیست؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
اولا یه نکته ای رو ذکر کنم...شما ک تاپیک میزنی برای بحث شدن در مورد یه موضوع بهتره ک نظر شخصیتون رو توی پست اول غالب نکنید ب تاپیک....اگ میخاید نظر هم بدید توی ی پست دیگ بگید ..اینطوری از نظر جوی بهتره برای تاپیک( نظ شخصی راجع ب تاپیک های چند طیفی)

راجع ب موضوع هم من نکاتی میگم ک به نظرم لازمه غیر سحطی بش دیده بشه....بیشتر هم منظورم دیدگاه مبتنی بر مسئولیت اجتماعی ماست ک امیدوارم بجای قضاوت کردن شخصیت من به موضوعی که بیان میشه دقت کنید و اگ نمیتونید این رو از محمدرضا بپذیرید چند دقیقه ای تصور کنید شخص ثالثی از طرف اکانت من این پست رو داده

موضوع اول اینه ک بحث تفکیک جدای از بحث انجمن مخصوص با جنسیت مشخص نیست...این یه موضوع کاملا سادست....وقتی به طیف خاصی دسترسی یک تاپیک داده میشه ب طیف خاصی داده نمیشه اسمش "تفکیک" هست...این بار معنایی لغت تفکیک هست ..و حالا هرچی کسی اصرار کنه ک جدا کردن یک انجمن تفکیک نیست ..نمیتونه بار معنایی تفکیک رو عوض کنه....پس نتیجتا ما تفکیک ایجاد میکنیم به توجه ب جنسیت افراد....حالا این تفکیک بصورت گسترده نیست...ولی ب صورت موضوعی هست...مثلا دانشگاه ایکس در دروس سرویس و عمومی تفکیک جنسیتی ایجاد کرده...درسته در دروس تخصصی نکرده ولی باز هم چیزی از نام تفکیک در جاهای دیگ کم نمیکنه....
موضوع دوم این که در تمام دنیا و در تمام جوامع و در تمام محافل موضوعاتی هست ک آدم ها از مطرح کردنش ابا دارن...حالا یا این موضوعات شحصی هستن یا موجب شرم و حیا(به هر دلیل صحیح یا غلط) میشن...این خیلی ساده و قابل قبوله...حالا میرسیم ب این موضوع ک دلیل این حرمت و شرم چی؟اگر این یک موضوع عادی و دلیل بیان نکردن من یک اشتباه از طرف خودم یا جامعم هست ک چه بهتر که ما بگیم دوستان ابا نداشته باشید..بیاید و بگید....چ ایرادی داره ؟ در مورد این مسئله ب نظرم توضیحات ملک کافی باشه ک توی تاپیک دیگ گفته شد.http://sampadia.com/forum/threads/113144/
اگر هم ی موضوعی هست که واقعا نباید بیان شه خب دیگ کلن نباید بیان شه..چرا جنسیتیش کنیم؟...اینطوری برای راحت بودن همه باید طیف های مختلف جدا بشن....ک راحت باشن ...

حالا بنده اساس مخالفتم رو بیان میکنم:
-اولیش و مهمترین دلیلم :تشویق روحیه انزوا طلبی و تشکیل تیم های حزبی و گروهی و تقابل اونها....سمپادیا همیشه اکیپ های تلگرامی و یاهویی و ... داشته....ک هر زمانی پای دوستی اونها ب انجمن کشیده شد باعث دلخوردی و کدورت هایی شد ک خیلیامون یادمون هست هنوز...ولی ما نمیتونیم جلو تشکیل اونارو بگیریم...ولی اینجارو ک میتونیم...چرا بیایم دستی دستی خودمون توی انجمن خودمون تقابل درست کنیم؟..(تقابل غلط!)(تقابل ضد اجتماع)...
-نکته دیگ موازی کاری هست....ما توی سمپادیا میایم ی انجمن پسرونه/دخترونه میزنیم و توش مثلا حرف بزن جداگونه میزنیم خب با اینکار موازی کاری کردیم...دقیقا عین اینه ک مثلا ی تشکل توی دانشگاه بیاد برا خودش جداگونه کورس درسی ارائه بده و بگه مثلا اونایی ک دوس دارن تو کلاسشون دختر نباشه در کلاسای انجمن علمی پسرونه شرکت کنن و نمیخاد درس اداره اموزش رو بردارن...پس موازی کاری ک تاپیک های اون انجمن بوجود میارن بی دلیل هست و شاید شمارو در گفتن درد و دل هاتون راحت کنه اما در نهایت ب شما هیچ چیزی جز یک دلگرمی کاذب نمیده
-دلیل سومم هم اینکه ک ما در ایران نمیدونم چرا درس نمیگیریم؟..چرا ب محرک-پاسخ ها توجه نمیکنیم....جدا کردن و یک فضای جدا دادن ب خانوم ها مقابله با زن ستیزی و طرفداری از حقوق خانوم ها نیست...اتفاقا عین منزوی کردن و ترحم انگیز نشون دادن موضوعه...میدونید چرا؟..چون برا اینک دهن امثال من بسته بشه میام انجمن پسرونه هم میزنن..اما حقیقت چی بود؟..این انجمن بخاطر راحتی شما زده شد....و این عین توهین ب خودتون و توهین ب ماست...
زدن انجمن دخترونه منو یاد سبد کالا میندازه....و محرک-پاسخی جز انفعال و کدورت در بلند مدت نداره
-و دلیل آخر هم اینک وجود این تفکیک ها خودش راه فرهنگ سازی و راه درست رفتن رو از ما سلب میکنه...اجازه نمیده کم کم موضوعاتی ک ملک بش پرداخت رو عادی سازی کرد..

در نهایت من ی نکته رو همیشه گفتم و اینجا هم میگم سمپادیا یک فروم با محتوای اجتماعی هست که کاملا از نظر امتیازی خصوصی و توسط شخص حقیقی اداره میشه.....و تمام تصمیمات صد در صد به عهده صاحب امتیاز سایت هست و تمام حرف هایی ک ما میزنیم در این حیطه ها فقط و فقط به دلیل تمرین تفکر و منطقی بودن و البته مسوولیت اجتماعی ماست. ک شاید بتونیم ب یک مدیر ب یک تصمیم گیر و حتا یک شهروند معمولی چیزایی ک فکر میکنیم درست و منطقی هست رو منتقل کنیم (از همه بالاتر اینک عمیق ب موضوعات فکر کنیم)و این صحبت ها هیچ توقعی رو ب دوش صاحب امتیاز سایت نمیزاره.

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
فکر میکنم بقیه دوستان بخوبی ایرادات رو نشون دادن، با اینحال منم نظرمو میگم:
1- درباره دفاعیات از این کار که مبتنین بر شرم و راحتی و عدم ترس از قضاوت شدن و...، باید بگم که پاسخِ تفکیک جنسیتی به این موارد، نه تنها مشکلو حل نمیکنه، بلکه در واقع اینه: "پاک کردن صورت مسئله در کوتاه مدت، تشدید مسئله در بلند مدت". تفکیک جنسیتی، در بهترین حالت باعث عدم تفاهم افراد(مثلا اینکه برای یک پسر، ساده ترین چیزها از جمله عادت ماهیانه، عجیب و غیرعادی جلوه میکنه و چه بسا براش مسخره و تابو بشن. همون چیزی که در ابتدا، این تفکیک برای روبرو نشدن باهاش، صورت گرفته بود!)، و در بدترین حالت، توجیه گر ظلم و نابرابری جنسیتی(اینکه مثلا زنان رو به دلیل یکسری ویژگی هایی که به چیزی موهوم به نام "طبیعت" اونها نسبت میدیم، پست میدونیم یا اجازه شرکت در انبوه به اصطلاح "کارهای مردانه" موهوم رو به اونها نمیدیم) هست. و واضحه که این تفکیک همه جا برقرار نیست و با مواجهه در این موقعیت های اجتماعی، چون از قبل تمرینی روی عادی سازی اونها صورت نگرفته، مشکل حتی بدتر از قبل، به وجود میاد. این تفکیک ها نه کمکی به افراد(پسر و دخترِ فرضی)، بلکه در واقع دقیقا برعکسن. اگه هنوز هم متوجه پیامدهای این کارها تو این 40 سال نشدیم، که وای به حالمون و آینده کشور!
2- اگر قرار بر تفکیک و دسته بندیه، خیلی وقته که میدونیم جنسیت محدود به "زن" یا "مرد" نیست و متنوع تر و نسبی تره(جنسیت کوئیر). حالا بیایم برای تمام این موارد، جداسازی و تفکیک به قصد "راحتی"(؟؟!!) انجام بدیم! که البته با افزایش هرچه بیشتر این مدل تفکیک ها، هم به اتمیزه شدن، انزوا، عدم درک متقابل، راه دادن به کلیشه های جنسیتی ای که تابحال حسابی ازشون ضربه خوردیم، و شبیه شدن انجمن به یک کاریکاتور از افرادی که پایین تنه شون تعیین کننده همه هویت و برخوردهای اجتماعیشونه، نزدیک میشیم.
3- این کار، در راستای همون کلیشه های جنسیتی و سنتیه. این که ما یکسری چیزهای "دخترانه"و "پسرانه" داریم که همه باید تحت این قالب ها قرار بگیرن و تخطی از اونها بده. دخترا باید عشق آرایش باشن، پسرا عشق فلان و....حالا هر پسری که از ارایش خوشش بیاد یابالعکس برای دخترا، ناهنجاری و کفر و تابو و...ست.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
متن زیر پست اول تاپیک بود که بنا تذکر بجای محمدرضا من پست اول رو تغییر دادم و مطالب خودم رو در ادامه بازگو کردم که نظم تاپیک رعایت بشه
در خصوص حواشی اخیر ایجاد شده خیلی از دوستان نظرشون رو دادند من چند نکته رو متذکر بشم.
1) اینجا با وجود جو دوستانه‌اش سلسله‌مراتب خاص خودش رو داره و لزومی نداره که مدیریت برای طرح آزمایشی خودش از همه نظر خواهی کنه یا به فردی که حداقل توی فاز آزمایشی بهش مسئله مربوط نیست اطلاع رسانی کنه.
2) از کاه کوه نسازید، اینکه محیط دوستانه باشه به این معنی نیست که افراد راحت باشند همه چیز رو جلوی شما عنوان کنند. حتی نزدیک‌ترین رابطه‌ها هم که شکل میگیره (مثل همسری) معنیش این نیست که دیگه هیچ حد و مرزی برای حریم شخصی وجود نداره دیگه چه برسه به یه سایت با افراد گوناگون. اینکه یه شخصی دوست نداشته باشه مسائل که عنوان میکنه افراد از جنس مخالف بخونند ایرادی نداری لطمه‌ای به دوستی وارد نمیکنه حریم شخصی هست که صلاح دید خودش هست و باید بهش احترام بذارید.
3) من موافق تفکیک جنسیتی توی سایت نیستم چون تو جامعه ما از بچگی تفکیک جنسیتی وجود داشته و باعث شده که تا قبل از دانشگاه و یا حتی بعدش نتونیم شناخت درستی از جنس مخالف پیدا کنیم و محیط‌هایی مثل اینجا می‌تونه کمک کنه که از در خصوص جنس شناخت پیدا کنیم. امّا وجود تاپیک‌های با دسترسی محدود به معنی تفکیک جنسیتی نیستش. یک راهکار به کاربر میده که اگه نمی‌خواد حرفی رو توی جمع مختلط بزنه توی جمع هم‌جنس خودش بیان کنه.
4) شما واقعاً فکر می‌کنید تا قبل از این دخترا/پسرا توی گروه‎های تلگرامی یا توی بخش گفت‌ و گوی سایت گروه‌های اختصاصی خودشون رو تشکیل ندادند؟ من فکر نمی‌کنم مسئله جدیدی رخ داده باشه فقط سایت قابلیت جدیدی رو ارائه میده که بتونه بیشتر رقابت کنه.
5) قبل از جبهه‌گیری در خصوص اتفاقات جدید لطفاً سعی کنید که کمی آروم باشید. من هم در اول از ایده وجود چنین تاپیک‌هایی استقبال نکردم ولی الان فکرش میکنم میبینم مشکلی باهاش ندارم.
پاسخ محمدرضا رو هم پست جداگونه میدم و فکر کنم اگه دو پست متوالی بشه توی این حالت خاص موردی نداشته باشه تا کاربرها مجبور نباشند برای مطالب جدید کل پست رو دوباره بخونند.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
در ابتدا که سر مسئله تفکیک بودن یا نبودن صحبت شد بگم منظور من از اینکه گفتم تفکیک جنسیتی نیست به این منظور بود که اجباری صورت نگرفته این خود کاربرها هستند که طی زمان انتخاب می‌کنند کجا چه چیزهایی رو بیان کنند.
در خصوص مسائل جنسی که صحبت شد من نه مخالف اطلاع رسانی هستم و نه اصراری دارم این مسائل توی قسمت‌های تفکیک شده بیان بشند. خوشحالم میشم که این مسائل آموزش داده بشه تا درک درستی از جنس مخالف بدست بیاد.
تفاوت اینجاست که شما میگید نباید مکان دیگه ای وجود داشته باشه که اگه کسی روش نشد سوالی بپرسه یا صحبتش رو مطرح کنه به اونجا روی بیاره.
و من فکر میکنم این آزادی باید به خود فرد داده بشه تا آرامش بیشتری داشته باشه و بهش فرصت داده بشه که طی زمان ببینه قبح صحبت در خصوص این مسائل وجود خارجی نداشته.
اگه می‌خواهید قبح این مسائل شکسته بشه فعالیت کنید تاپیک بزنید آموزش بدید و اطلاع رسانی کنید وگرنه با ح ب چرخیدن سایت تغییر خاصی ایجاد نمیشه :)
اگه از مسائل جنسی بگذریم فکر میکنم در خصوص مسائل احساسی هم این تفکر وجود داشته باشه که فرد علاقه نداشته باشه همه بخونند یا فقط بخواد نظر همجنس خودش رو در خصوص این مسائل بدونه.
شاید بخوان تجاربی رو انتقال بدند که مایل نباشند جنس مخالفشون اطلاع داشته باشه.
تا یه حدی مسائل به شناخت جنس مخالفه و از یه جایی به بعد تجارب شخصی هست که به شناخت جنس مخالف کم نمیکنه ولی برای دو همجنس میتونه مفید باشه
مسئله اینه که شما آزادی افرادی که همچین شرایطی رو خواهان هستند ازشون می‌گیرید.
اصراری ندارم که این طرح موفقیت‌آمیز خواهد بود فقط می‌گم باید اجازه بدید خود افراد با فعالیتشون انتخاب کنند.
نمیشه کسی رو مجبور به چیزی کرد.

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
چرا انقدر کشش میدید؟!
واقعا متوجه نمیشم اصرار شما پسرا رو روی این موضوع!!!
خیلی براتون خوشاینده دخترا جلو روتون از عادت ماهیانه و مو و ناخن و... بگن؟!
خب برای ما دخترا خوشایند نیست، بس کنید دیگه این بحث رو سعی کنید به تفاوت های جنسیتی احترام بذارید و مهم تر از اون بپذیریدش!
کل جامعه رو تفکیک جنسیت بیان شده حالا همین یکی خار شده رفته تو چشمتون؟!
اقایون با غیرت شما خواهر خودتون بود میرفت ی جا با دخترا حرف میزد راجب مسائل خصوصی‌ش خوشتون میومد پسرا دیگ هی فضولی کنن و سرک بکشن؟!
پس بس کنید این بحث رو، حق دخترا رو همه جا خوردن این دلخوشیا کوچیک رو نگیرید ازشون!
هر وقت یک ی روز تو این جامعه دختر بودید، اون وقت حق دارید بیایید اینجا نظر بدید انجمن جدا برا دخترا باشه یا نه!
در ضمن قصد مدیریت رقابت با هیچ جا نبوده، قصد این بوده دخترا ی جا بتونن حداقل حرفاشون رو بزنن!
از کاه کوه نسازید با اعصاب منم انقدر بازی نکنید!@:

@shnava
@MTHR
لطفا هرچی سریع تر تکلیف انجمن رو مشخص کنید، اگه قراره باشه این تاپیک حذف شه، تمهیدات لازم انجام شه و مطابق قوانین انجمن دخترونه آقایونی که برچسب جنسیت رو تغییر میدن و میان انجمن باید بن شن! اگرم قراره حذف شه خب حدفش کنید، ملت شبا راحت خوابشون بره!

@finn شما اگ میخوای راجب زیبایی بدونی بیا تاپیک سمپادیا بیوتی،ایضا در مورد سایر مسائل میشه تاپیک زد و توضیح خواست!
این ک شما ی بحثی رو دوست دارید، یا فکر میکنید خوبه دلیل نمیشه دیگرانم مفید بدوننش!
در ضمن شما اگ در مورد مسائل جنسی مرتبط با دختران میخوای بدونی به عنوان یه پسر نبایدبیای تو ی سایت از دخترا ۱۴_۱۵ ساله بپرسی، باید از پدر و مادرت، معلم بیولوژی و... بپرسی! به قولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد!

پ.ن: همتون رو در آخر ارجاع میدم به همون حرف بزن عریض و طویلم!

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
درباره اجبار:
اگه از اجبار مستقیم درباره دامن زدن به کلیشه ها و وضعیت عدم درک متقابل بگذریم(که خودِ اینها نوعی اجبارن)، یه اجبار واضح و مستقیم در اینجا وجود داره، و اونم اینکه فرضا فردی که از نظر جنسی و بیولوژیکی پسر هست، اما به برخی از اون چیزهایی که "دخترانه و غیر پسرانه" تعریف شدن، علاقه داره، حق ورود به اون مسائل که در تاپیکی جداگانه مطرح شدن رو نداره(در حالی که شاید چون دختران بنا به همین کلیشه ها، تجربیات بیشتری تو اون موارد داشتن، میتونن بهتر بهش راهنمایی بدن. فرضا پسری که علاقه مند به آرایشه، اما تاپیک آرایش در انحصار بخش دخترانه سایته) و بالعکس. در واقع با اینکار، جنسیت(کلیشه هایی خاص که به پسرها و دخترها نسبت داده میشه) رو به جنس(ویژگی های بیولوژیکی) پیوند زدیم، و با اینکار، کوئیرها و ترنس ها و...به عنوان "عجیب و ناهنجار"، معنا دار کردیم و بعد هم حذف کردیم. فکر کنم موافق باشیم که ادامه دادنِ این منطقِ تفکیک جنسیتی اجتماعی، با لحاظ همه جنسیت ها، بیشتر یجور کاریکاتوره! با مونث و مذکر صرف هم، بی پشتوانه و نادیده گرفتن سایرین.
اصلا چیزی که ما به نام "جنسیت"(و در نتیجه "همجنس" یا "دگرجنس") میشناسیم، بخش عظیمیش اجتماعی، کلیشه ای، هنجاری و برساخته ست. اینکه مثلا ارایش باید مخصوص دخترا باشه و "دخترونه"ست، رانندگی و کارکردن "پسرونه" ست و...که از همین توهمات، ضربه های مختلفی هم به همه وارد شده. ما با این تفکیکها(با این توجیه که "همجنس ها" باهم راحت ترن)، خودِ کلمه "همجنس" یا "جنس مخالف" رو "میسازیم"(کلیشه هایی که به عنوان ویژگی های مشترک همجنس ها شناخته میشن. همون "دخترونه" و "پسرونه" بودن). اینطور نیست که "همجنس ها یاهم راحت تر باشن"، چرا که اصلا خودِ جنسیت، تاحد زیادی، یک برساخته اجتماعیه. درواقع این کلیشه ها(همون تفکیک ها، که با سیاست جدیدِ سایت، تشدید میشن) هستن که "همجنس و جنس مخالف" رو میسازن. نه اینکه این "جنسیتها"، از قبل و بطور ذاتی وجود داشته باشن و حالا هدف تفکیک، راحتی باشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
کاملا با @Iman Rage موافقم.
خواهران و برادران:-" شما وقتی میتونید همچین حرفیو بزنید که حرف بزن اصلی حذف شده و شده دخترونه پسرونه.
اصلا هم بحث شرم و حیا و اینا نیست.من به شخصه اعصابم خورد میشه اگه حرف بزنو وا کنم و ببینم کلی راجع به فوتبال نوشتن.خب قطعا واسه پسرا هم همین قضیس.شما فک کن حرف بزنو وا کردی و همه راجع به موهای فرشون که صاف نمیشه و کراتین مضراتش چیه و.. گفته باشن.انصافا کلافه نمیشین؟
خیلی از موضوعاتی که واقعا لازمه که دخترا راجع بش حرف بزنن برای پسرا هیچ جذابیتی نداره:-"
پس این اصلا چیزی نیست که بخوایم جبهه بگیریم.که چی مثلا؟
جنگ را انداختیم واس چی؟:|
واقعا انقد مهمه؟؟؟

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
درباره اجبار:
اگه از اجبار مستقیم درباره دامن زدن به کلیشه ها و وضعیت عدم درک متقابل بگذریم(که خودِ اینها نوعی اجبارن)، یه اجبار واضح و مستقیم در اینجا وجود داره، و اونم اینکه فرضا فردی که از نظر جنسی و بیولوژیکی پسر هست، اما به برخی از اون چیزهایی که "دخترانه و غیر پسرانه" تعریف شدن، علاقه داره، حق ورود به اون مسائل که در تاپیکی جداگانه مطرح شدن رو نداره(در حالی که شاید چون دختران بنا به همین کلیشه ها، تجربیات بیشتری تو اون موارد داشتن، میتونن بهتر بهش راهنمایی بدن. فرضا پسری که علاقه مند به آرایشه، اما تاپیک آرایش در انحصار بخش دخترانه سایته) و بالعکس. در واقع با اینکار، جنسیت(کلیشه هایی خاص که به پسرها و دخترها نسبت داده میشه) رو به جنس(ویژگی های بیولوژیکی) پیوند زدیم، و با اینکار، کوئیرها و ترنس ها و...به عنوان "عجیب و ناهنجار"، معنا دار کردیم و بعد هم حذف کردیم. فکر کنم موافق باشیم که ادامه دادنِ این منطقِ تفکیک جنسیتی اجتماعی، با لحاظ همه جنسیت ها، بیشتر یجور کاریکاتوره! با مونث و مذکر صرف هم، بی پشتوانه و نادیده گرفتن سایرین.
اصلا چیزی که ما به نام "جنسیت"(و در نتیجه "همجنس" یا "دگرجنس") میشناسیم، بخش عظیمیش اجتماعی، کلیشه ای، هنجاری و برساخته ست. اینکه مثلا ارایش باید مخصوص دخترا باشه و "دخترونه"ست، رانندگی و کارکردن "پسرونه" ست و...که از همین توهمات، ضربه های مختلفی هم به همه وارد شده. ما با این تفکیکها(با این توجیه که "همجنس ها" باهم راحت ترن)، خودِ کلمه "همجنس" یا "جنس مخالف" رو "میسازیم"(کلیشه هایی که به عنوان ویژگی های مشترک همجنس ها شناخته میشن. همون "دخترونه" و "پسرونه" بودن). اینطور نیست که "همجنس ها یاهم راحت تر باشن"، چرا که اصلا خودِ جنسیت، تاحد زیادی، یک برساخته اجتماعیه. درواقع این کلیشه ها(همون تفکیک ها، که با سیاست جدیدِ سایت، تشدید میشن) هستن که "همجنس و جنس مخالف" رو میسازن. نه اینکه این "جنسیتها"، از قبل و بطور ذاتی وجود داشته باشن و حالا هدف تفکیک، راحتی باشه.
straw man fallacy

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
حالا شماها چ موافق باشین چ مخالف . رای گیری ای ک توی ح.ب انجمن دخترانه انجام شد نشون میده 90 درصد دخترا میخوان این انجمن بمونه ((: فقط 10 درصد مخالف بودن :د
نمیتونین ب زور عقایدتونو فرو کنین تو سر یکی . اینو بفهمین . حکومت دیکتاتوری ک نیست . دموکراسی طور ب قضیه نگاه کنیم الان دخترا 90 درصدشون میخوان انجمن بمونه .
پس بحث کردن الکیه .
همون حرف ایمان جواب کافی ای بود نمیدونم چرا باز بحث میکنین و ب انتخاب بقیه احترام نمیذارین..

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
درباره اجبار:
اگه پسری به هر موضوعی علاقه داشته باشه میتونه تاپیک مورد نظرش بده و هر کاربری که مایل باشه میتونه بهش پاسخ بده.
پس کسی رو محدود نکردیم میتونه در خصوص هر موضوعی که قبلا میشد تاپیک زد الان هم تاپیک بزنه.
به کلیشه‌ای خاصی هم دامن نزدم فقط بنظرم باید به افراد آزادی داده بشه.
اگه کسی بگه اینطوری افراد به انزوا می‌زند به عنوان یه درونگرا خیلی بدم میاد شخصی منو بزور از محیط امن خودم بیاره بیرون.
الان مسئله برای من این مدلیه یه عده خواهان یه محیطی هستند که حرفاشون رو اونجا راحت‌تر بزنند شما مخالفی میگید خوش ندارم به انزوا برید؟ یا اینکه بگیم نه عزیزم من این ساختار فکری تفکیک جنسیتیت رو قبول ندارم بیا شبیه ما شو؟
اون شخصیت خود اون فرده و به من و شما آسیبی نمیزنه. چیزی هست که اون‌ها می‌خوان و فکر نمی‌کنم محدود کردن این افراد به محیطی که مطابق میل دیگران باشه کار درستی باشه.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
اگه پسری به هر موضوعی علاقه داشته باشه میتونه تاپیک مورد نظرش بده و هر کاربری که مایل باشه میتونه بهش پاسخ بده.
.
یعنی میتونه به بخشی که به عنوان "فعالیت دخترونه"، ذیل "تاپیک دخترونه" قرار گرفته سر بزنه؟
حتی اگه فرضا سه تا حرف بزن داشته باشیم، با توجه به توجیه آزادی در تفکیک جنسیت، قاعدتا باید این بخش هائم اضافه بشن:
دوجنسی ها-بی جنسیتی ها-دوجنسیتی ها-هیجراها-افراد دارای جنس و جنسیت مبهم-افرادی که خودشونو خارج از زن و مرد نمیدونن، اما معتقدن این الگو توشون عوض میشه و کوییر حساب میشن
به کلیشه‌ای خاصی هم دامن نزدم فقط بنظرم باید به افراد آزادی داده بشه.
فضای تک جنسیتی بخودی خود دامن زدن به کلیشه هاست، چون خودِ جنسیتِ ثابت و دوگانه مطلق(با ویژگی های خاص)، یجور کلیشه ست
و نباید به اسم آزادی، به ساختارهای اجتماعی مضر دامن زد. مثل اینه که کسی خودشو تو مسخره کردن افراد بخاطر نژادشون، آزاد بدونه.
این درباره راه دادن به عدم امکان مفاهمه و عادی سازی بین جنسیت ها، تفکیک جنسیتی، دوگانه کردن جنسیت و....هم صادقه.

@finn شما اگ میخوای راجب زیبایی بدونی بیا تاپیک سمپادیا بیوتی،ایضا در مورد سایر مسائل میشه تاپیک زد و توضیح خواست!
این ک شما ی بحثی رو دوست دارید، یا فکر میکنید خوبه دلیل نمیشه دیگرانم مفید بدوننش!
در ضمن شما اگ در مورد مسائل جنسی مرتبط با دختران میخوای بدونی به عنوان یه پسر نبایدبیای تو ی سایت از دخترا ۱۴_۱۵ ساله بپرسی، باید از پدر و مادرت، معلم بیولوژی و... بپرسی! به قولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد!
بحش اول رو ارجاع میدم به ابتدای همین پست
بخش آخر هم حقیقتا برام بی معنی، سنتی و بی دلیله که "ه عنوان یه پسر نبایدبیای تو ی سایت از دخترا ۱۴_۱۵ ساله بپرسی"، هرچند موضوع حرف من این نبود. درباره ترنس ها بود و ربطی به مسائل بیولوژیک نداره. لزومی نداره خودم اینجوری باشم (((:

آخرین ویرایش:

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
این حرف بزن دخترونه ک خار شده رفته تو چشمتون :)) ی جاییه که میشینیم دور هم حرف میزنیم ن مث حرف بزن سایت!!
جدا انقدر دوست دارید در جریان باشید میتونید تو جمع فک و فامیل برید پیش خانوما گل بگید گل بشنوید ;;)
متاسفانه ما دخترا اینجا تمایلی ب حضورتون تو این بحث هامون نداریم :(

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
جدا انقدر دوست دارید در جریان باشید میتونید تو جمع فک و فامیل برید پیش خانوما گل بگید گل بشنوید ;;)
هیچ علاقه ای ندارم!
دارم درباره پیامدهای این مدل سیاست ها حرف میزنم. اگه قرار بر علاقه صرف باشه(که معیاری نسبی و نامناسبه)، که خیلی چیزها باید حذف بشن!

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
یعنی میتونه به بخشی که به عنوان "فعالیت دخترونه"، ذیل "تاپیک دخترونه" قرار گرفته سر بزنه؟.
نه نمیتونه سر بزنه.
در پاسخ به اینکه گفتید شاید یه پسر دلش بخواد در خصوص آرایش کردن راهنمایی بگیره ولی محدود شده گفتم اگه به موضوعی علاقه داشته باشه مثل نحوه آرایش کردن که احتمالا دخترا بیشتر میتونند کمک کنند تاپیک مورد نظرش رو توی بخش عمومی بزنه و در خصوصش صحبت کنه.

حتی اگه فرضا سه تا حرف بزن داشته باشیم، با توجه به توجیه آزادی در تفکیک جنسیت، قاعدتا باید این بخش هائم اضافه بشن:
دوجنسی ها-بی جنسیتی ها-دوجنسیتی ها-هیجراها-افراد دارای جنس و جنسیت مبهم-افرادی که خودشونو خارج از زن و مرد نمیدونن، اما معتقدن این الگو توشون عوض میشه و کوییر حساب میشن
فکر کنم اگه متقاضی داشته باشه باید درخواستش به مدیریت بده من اشکالی توش نمیبینم و تصمیم گیرنده این موضوع هم نیستم.
در خصوص اینکه گفتم به کلیشه دامن نزدم منظورم به اون بخش از صحبت بود که رانندگی رو مخصوص پسرا دونستند یه کلیشه دونستی که گفتم من اینا رو تایید نمیکنم.

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
هیچ علاقه ای ندارم!
دارم درباره پیامدهای این مدل سیاست ها حرف میزنم. اگه قرار بر علاقه صرف باشه، که خیلی چیزها باید حذف بشن!
شما ک پسری ب من بگو از کجا میفهمی نظر دخترا چیه ک پیامد برا اجتماع تعریف کنی؟
عزیزم فضای جنسیتی دامن زدن به کلیشه ها "میتونه باشه" مثلا وقتی بگن حق استفاده از موتور فقط برای اقایون چیزی ک تو جامعه می‌بینیم
ولی این ک خود دخترا میخوان جایی داشته باشن که راحت باشن توش نه تنها به چیزی دامن زده نشده بلکه ی حق طبیعیه!
بعدم ما اینجا برای کشور ک سیاست گذاری نمیکنیم داریم راجب ی سایت با رنج سنی ۱۲ تا زیر ۳۰ حرف میزنیم!

یعنی میتونه به بخشی که به عنوان "فعالیت دخترونه"، ذیل "تاپیک دخترونه" قرار گرفته سر بزنه؟

فضای تک جنسیتی بخودی خود دامن زدن به کلیشه هاست، چون خودِ جنسیتِ ثابت و دوگانه مطلق(با ویژگی های خاص)، یجور کلیشه ست
و نباید به اسم آزادی، به ساختارهای اجتماعی مضر دامن زد. مثل اینه که کسی خودشو تو مسخره کردن افراد بخاطر نژادشون، آزاد بدونه.
این درباره راه دادن به عدم امکان مفاهمه و عادی سازی بین جنسیت ها، تفکیک جنسیتی، دوگانه کردن جنسیت و....هم صادقه.

بحش اول رو ارجاع میدم به ابتدای همین پست
بخش آخر هم حقیقتا برام بی معنی، سنتی و بی دلیله که "ه عنوان یه پسر نبایدبیای تو ی سایت از دخترا ۱۴_۱۵ ساله بپرسی"، هرچند موضوع حرف من این نبود. درباره ترنس ها بود و ربطی به مسائل بیولوژیک نداره. لزومی نداره خودم اینجوری باشم (((:
اولا شما فرد ترنس تو دست و بالت داشتی بیار معرفی کن من ب همه بگم و توجیه کنم پسر شن :))
دوما لازم نیست ذیل چیزی تاپیکی زده شده، سمپادیا بیوتی ذیل تاپیک خوشگلاسیون دخترونه نیس، بلکه از خیلی قبل تر بدون وجود این انجمن و این تاپیک بوده! کسی اگه خواست موضوعی شروع کنه تو انجمن مربوطه میاد حرف رو میندازه وسط، ببین مشکل شما اینکه اومدید دخترونه رو ی چیز شاخ جدا فرض کردید هی فلسفه میبافید براش، درستش اینکه اصلا ب روی خودتون نیارید چنین انجمنی هست!
دخترا تو جامعه ما مث پسرا نیستن کسی کاری ب کارشون نداشته باشه، شما اگ عصبانی بشه تو خونه کلافه شی میزنی بیرون با رفیقاتون چارتا تو سر هم میزنید، اروم میشید! ی دختر چی؟ باید بشنه کنج خونه دق کنه رسما! لذا برای بار هزارم عرض میکنم این دلخوشیا مجازی رو از دخترا نگیرید!
(من باب مثال عرض میکنم حالا از همین مثال ۵۰۰ تا فلسفه در میارید :| )

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
بچه ها

بیاین دو تا تاپیک بزنیم در مورد روابط و نحوه ی رفتار با جنس مخالف و اینا

توی یکیش پسرا نظر بدن و دخترا نتونن کامنت بدن و بیننده باشن
و توی یکی دیگه ش بر عکس
اینجوری دنیا رو از دریچه ی ذهن هم میبینیم

به نظرم همه ی بحثای الانو هم میشوره میبره...
دیگه در مورد آرایش مو و... هم که پسرا میخوان بدونن که چی؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا