• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک زبان

خواستار برخورد با رسانه ملی بخاطر توهین به غیر فارسها(لر-ترک و..)هستین؟

• رای‌دهندگان
    186
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
از وقتی چشمامو باز کردم و توی مدارس به زور فارسی یادمون دادن...ومنم با گریه وکلی سختی یادش گرفتم(بماند که حالا هم کامل مسلط نیستم)....
وبه هیچ دردی هم نمیخوره به فول خودشون زبان فارسیشون :)) :)) :)) :))

از اون موقع که فارسی بلد شدم ورسانه ملی(جوک سال :)) ) (منکه اسمشو میذارم رسانه ترک ستیزی) رو نگاه کردم.....متوجه شدم که به هر مناسبت وبهانه ای به ترکها توهین میکنن.......

چرا باید اینطوری باشه؟چرا ترکها؟چرا تا حالا هیچ وقت همچین حرکتی رو در قبال کردها انجام ندادن؟
به این دلیل نیست که این اواخر ما ترکها بی غیرت شدیم؟؟؟؟؟؟اگه این توهین رو به کردها میکردن اونا کل صدا سیما رو با خاک یکسان میکردن.......
واسه همین جرئت ندارن به اونا توهین کنن...واین اواخر کلی هم امتیاز دادن بهشون(تدریس کردی در مدارس کردنشین)

http://www.aparat.com/v/TRM6l
ترجمه حرفایی که میزنن:
ما سربازان بابک هستیم-ما برای مرگ حاضریم
....
اعتراضات خیلی شدید تر بوده گویا...الان دارم دنبال ویدئو های بهتر میگردم...
کلی هم فراخوان دادن تو صفحه های مربوط...
شما هم بیا هموطن ترکم......
به نظر منکه عدم حضور در این اعتراضات نیشخند زدن به زحمات اجدادمون هست اونایی که جونشونو دادن تا استانهامون :( (چرا مجبورم از کلمه استان استفاده کنم؟ :(( )وضعیت بهتری داشته باشه......
پخش برنامه تلویزیونی فیتیله به دلیل بی دقتی عوامل و رنجش خاطر هموطنان ترک متوقف شد.

به گزارش عصرایران به نقل از روابط عمومی صداوسیما، در پی پخش برنامه «فتیله» روز جمعه 15 آبان ماه از شبکه دو سیما که بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز ترک پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.توقف برنامه «فیتیله» به دلیل توهین به هموطنان ترک/ برکناری و توبیخ برخی مدیران شبکه 2

قومیت های مختلف سرمایه سترگ و بی بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تند باد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ نماید. در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و اقشار جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف همواره عزم خود را در جهت تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف داشته است.

لیکن علیرغم این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن، متاسفانه روز جمعه 15 آبان ماه در یکی از بخش های برنامه "فیتیله" که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیمااست، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ‌هایی به زبان ترکی بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز ترک زبان شده و شکایاتی را موجب می گردد.

در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا ترک زبانان عزیز و به دور از هر گونه توجیه رسانه‌ای برای رفع کوچکترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری‌زبان کشورمان نسبت به فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:

1- علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد.

2- با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه «فیتیله» فعلا متوقف می شود.

3-- مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود.

توقف برنامه «فیتیله» به دلیل توهین به هموطنان ترک/ برکناری و توبیخ برخی مدیران شبکه 2

4 - بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

مشکل خیلی عمیقتر از این حرفاست...
باید کل صدا سیما اصلاح شه..........اینا میخوان با این حرکت سرپوش بذارن رو اصل قضیه....

نظر شما درباره این موضوع چیه؟

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار
پاسخ : توهین فیتیله به ترکها

ای بابا بسه دیگه هرکی هرچی میگه فورا یه عده سر و صدا و داد و قال رامیندازن که ب ما توهین شده ینی چی اخه ،خب ایران هم مثل هرجای دیگه از قوم های مختلفی تشکیل شده ک تو برنامه های تلویزیونی مختلف برای ساخت شخصیت ها از این قومها استفاده میشه چرا تا تقی ب توقی میخوره میگین به ترکا توهین شده یکم جنبه داشته باشیم تا بوده این برنامه ها بودن چی شده امسال همه همه چی بهشون برمیخوره

شوخیه دیگه توهین نبوده که!

قوما باهم هیچ فرقی ندارن چه ترک چه لر چه کرد و بلوچ و عرب و...
چرا دوباره دارین بین قومیت ها مرزبندی میکنین این مرزا حدود 90 سال پیش هم بود و چیز جالبی هم نبوده

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

چی؟
شما به این میگین تقی به توکی میخوره؟ :-\
......
همون ظرفی که هر روزه توش غذا میخورین اسمش روشه.....از فرهنگ ما وارد فرهنگ شما فارسها شده...

ترکها خیلی متمدن تر از بقیه قومیتها ی ایران بودن وهستن....
...
حالا عاقلانست که این مدلی طنز بسازن؟؟؟؟؟؟
لااقل اینقدر اجمقانه نمیساختن ویه چیزی میساختن که به ترکها بچسبه
........
استفاده از بورس دستشویی به جای مسواک :O
..
نظرتون چیه از فردا هم ما ترکها همچین چیزایی رو برای فارسها بسازیم؟

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

این اولین بار نیس ک ب ی عده از ترکا برخورده همیشه همینه
مگه چی شده حالا ی شوخی بوده تازه نه با ترکا چ اتفاقی افتاده مگه
کجای برنامه ترک ستیزی داره
واقعا خیلی مسخره س واسه یه همچین چیزی دست ب اعتراض زدن!

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

یکم تعصب بازیه این کارا و کم بودن ظرفیت شوخی و حتی نژاد پرستی !

وسعت جغرافیایی ایران خیلی وسیع تر از اینها بوده تو تاریخ . برین نقشه زمان کوروشو نگاه کنین بالفرض . همه قومیتها کنار هم باید اتحاد داشته باشن . اما همچین حرکتهایی شکستش تا اینقدر کوچیکتر شد . ینی چی چرا استان ؟ همه ما ایرانی هستیم .

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

کاملا با سدلاو موافقم و این یه فاجعه س که جواد رضویان بخواد از قمی ها تشکر کنه ک چون نقشی که بازیکرده اصالتش قمی بوده و لهجه ی قمی داشته بهشون برنخورده و اعتراضی نکردن
چرا باید یه همچین جوی باشه تو ایران

Rezvan.gh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان خرم آباد
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دوبار مرحله اول شیمی و زیست..یک بار ادبی:دی
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مـیـنـا :
چی؟
شما به این میگین تقی به توکی میخوره؟ :-\
......
همون ظرفی که هر روزه توش غذا میخورین اسمش روشه.....از فرهنگ ما وارد فرهنگ شما فارسها شده...

...
حالا عاقلانست که این مدلی طنز بسازن؟؟؟؟؟؟
لااقل اینقدر اجمقانه نمیساختن ویه چیزی میساختن که به ترکها بچسبه
........
استفاده از بورس دستشویی به جای مسواک :O
..
نظرتون چیه از فردا هم ما ترکها همچین چیزایی رو برای فارسها بسازیم؟

من موافق توهین به هیچ قومیتی نیستم....لزومی هم نداشت تو این شوخی حتما از زبون ترکی استفاده کنند ولی شما هم خیلی سخت میگیرید قصد توهین نداشتن و صرفا ی شوخی بوده...نمونه توهین دیالوگ فیلم کمال تبریزی بود که ی قومیت برد زیر سوال!

اگه هم قبول کنید همه ایرانیم!! همه ی قومیت ها هم مال این کشوره نباید اینجوری صحبت کنید و تا این حد خودتون جدا بدونید!!!!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک ز

اولا جا داره بگیم calm down عزیزان.
ثانیا توی صداوسیما و همه جا nهزار بار تابحال همچین شوخی‌هایی شده حالا به فارسی! زمانی که به فارسی شوخی می‌شه نمی‌دونم چجوریه که بحث فارس‌ها فلانن نمیاد وسط وقتی به ترکی باشه فقط؟
ایران یه کشوره که چندین زبان مختلف دارن اقوامش و اینکه توی برنامه‌ها و داستان ها یه بار شخصیتا فارس باشن یه بار ترک یه بار کرد یه بار لر اتفاقا معنی‌ش اینه که همه‌ی اینا اقوام ایرانن و فرقی نداره. همونطور که همه جای دنیا گاهی شخصیت داستان پوستش سفیده گاهی سیاه، گاهی مو‌ سرخه، گاهی قهوه‌ای و غیره.
و خب آدم یه مقدار باید حواسش باشه اعمال و رفتارش مستقل و فکر شده باشه، نه اینکه تا یه عده شلوغ کنن بقیه هم جو بگیردشون دنبال‌شون راه بیافتن. به نظرم سر خیلی موضوعات یه عده یا گروه‌های بخصوصی با هدف های مشخص جو راه می‌ندازن و یه عده بدون فکر دنبالشون راه می‌افتن و این شکل حرکتا خیلی قیافه‌ش شبیه اینه.

+ این حساسیت ها روی زبان هم به نظرم خیلی مسخره و فکر نشده‌س، معلومه که یه کشور نمی‌شه هر شهریش می‌ری یه زبون بلد باشن! کجای دنیا همچین چیزی هست که توی ایران باشه؟! نهایتا یه کشوری ممکنه ۲ تا زبان رسمی داشته باشه ولی زبان رسمی داشتن به شکلی که زبان رسانه‌های اصلی باشه و همه‌ی افراد تحصیل کرده ملزم باشن یاد بگیرن خیلی پدیده منطقی‌ایه. اما توی سریال ها و چیزایی که از حالت فرمال خارجه خب از همه زبونا (به حدی که مخاطبش رو از دست نده) یه چیز عادیه.

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

من خودم شمالی هستم .تو خیلی از فیلمها و سریالها آدمی که از شهرستان های شمالی میاد رو یه آدم دهاتی و فرض می کنن.مگه شمالی ها چیزی میگن؟اما نمی خوام با این حرفم بگم که عوامل این برنامه نباید توبیخ بشن.میخوام بگم به خیلی از قومیت ها توهین میشه اما هیچ کس حرفی نمیزنه.(حالا چه شمالی یا هر چی ).اما متاسفانه بعضی ها دیگه افراطی عمل می کنن.مثلا سر قضیه ی سریال سرزمین کهن.توی فیلم طرف فامیلیش بختیاری بود بعد از پخش اون قسمت فیلم بختیاری ها اعتراض کردن و دیگه فیلم پخش نشد.فیلمی با اون گروه کارگردانی و هزینه ،اما تمام زحمات عوامل از بین رفت.نباید افراطی عمل کرد.مگه همه ی اونایی که الان رشت زندگی می کنن لهجه دارن که تو اکثر فیلما براشون یه لهجه میزارن با کلی فرق.بخدا دیگه الان دویست سال پیش نیست.دیگه فقط تهران یا شهر های بزرگ پیشرفته نیستن.من خودم تو جایی زندگی می کنم که خیلیا گیلکی حرف میزنن خیلیا هم گیلکی حرف نمی زنن.هر کسی یه نوع زبان داره.اما باید خیلی وقت پیش به فیتیله تذکر داده میشد.خیلی جاها با خیلیا شوخی کردن اما کسی چیزی نگفت .به لر ها ،ترک ها و.... .
باید طرز فکر کردن رو تغییر بدیم.نباید فکر کنیم که آدمایی که تو فضاهای کوچیک زندگی می کنن آدم محسوب نمیشن.

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من فقط یه چیزی توجهمو جلب کرد :))
زبان فارسی رو "به زور" یادتون میدن؟ یعنی شما نمیخواین یاد بگیرین و یادتون میدن؟ عجب

پس مثلا شما زیر نظر این کشور هستین؛ از امکانات اینجا استفاده میکنین؛ تو انتخابات های اینجا شرکت میکنین ؛ دولت و مجلس اینجا استانتون رو درنظر دارن ولی مثلا برید زبان کشور ترکیه رو یاد بگیرد . خنده دار نیست؟

و اینکه اگه اینقدر ناراضی هستین و داره بهتون سخت میگذره تو ایران؛ چرا جای تظاهرات برای تخته کردن یه برنامه کودک که هیچ غرضی انصافا توش نبوده و هیچوقت هم نیست؛ تظاهرات نمیکنین که جدا بشین؟ من نمیدونم این کار سهولتش چقدره یا اصلا امکان پذیر هست یا نه؛ فقط چون اینهمه فارس ستیزی توی پستات موج میزنه اینا رو گفتم.

یه چیز دیگه هم اینکه؛ چرا هیچوقت اهوازیا نمیگن با ما زبان عربی یادنمیدین؟ ما که عربیم باید عربی یاد بگیریم؟ یا مثلا بلوچ ها هم برن اردو یاد بگیرن؟ هزار تا شهر دیگه هم بخوان همینو بگن؟ این اصلا امکان پذیر هست بنظرت؟

همه ما میدونیم ترک ها از جمله مناطق مرز نشین هستن که الحق و الانصاف شرایطشون در طول تاریخ همیشه خیلی سخت تر از شهرای دیگه بوده و کارای زیادی هم برای ایران کردن که کسیم منکرش نمیشه و ماهم هیچ ستیره ای دربرابرشون نداریم که هیچ؛ مثل همه قبایل ایران برامون محترمن.صرفا چون شما اینهمه سخته برات تو ایران موندن و زندگی کردن و فارسی یاد گرفتن و این چیزا؛ اینارو عرض کردم.

DaMoN SaLvAtOrE

مهدی صفری
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم - تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
Health IT

داشتم عکسای تظاهرات امروز رو میدیدم رفیق ایتالیاییمون گفت چی شده پسر مردم به چی اعتراض میکنن؟!
خدایی روم نشد بگم واسه فرچه ریختن بیرون؛گفتم مثل اینکه یکی از مسوولین بدقولی کرده مردم عصبانی شدن!!!

Dani1377

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
H2
شهر
tehran

جنبه شوخی هم خوب چیزیه ;;)

sadra.h.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی تبریز
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
هیچچی !
دانشگاه
Tabriz uni
رشته دانشگاه
C.E eng
تلگرام
اینستاگرام

من این وسط به یه چیزی بسیار مشکوک شدم و اون اینکه نمیدونم چرا مجاهدین خلق ایران که کثیف تر از اینها تو جهان هم نداریم خیلی طرفدار اعتراض هستند نمیدونم شما هم شبکه ی اونا رو دیدید یا نه اما من که دیدم فقط دارن به این اعتراضات جولان میدن حتی خیابونو هم تعیین میکنند که کجا بهتره تظاهرات کنید و از این حرفا ، به نظرم دست هایی پنهان داره به این اختلافات چنگ میزنه و میخواد که اتحاد از بین بره ، من خودم یه ترک بسیار متعصب هستم اما به مردمی که دست به تظاهرات زدن و شاید خودشونو به عنوان یه طرفدار ترک معرفی میکنند و نقاب ترکیرو زدند شک میکنم واسه همین مخالف این تظاهرات نابود گر هستم ، اشکالی نداره تظاهرات بکنید اما به روش خاصش با چنگ و دندونو و هزار تا حرف ناجور هیچی درست نمیشه و حرف حق هیچ وقت نمیتونه به کرسی بنشینه ،
[size=36pt]امیدوارم مردم فهیم و با عزتمون اینو درک کنند که استقلال مردم آذربایجان ، قزوین ، اردبیل ، زنجان و هر ولایت ترک زبانی در صورتی تامین و حفظ میشه که استقلال کشور عزیزمون ایران حفظ بشه[/size]
امیدوارم.​

یاشاسین ایرانیم ، یاشاسین گووزل آذربایجانیم !

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

مینای عزیز با همه احترامی که برات قایلم اما با خوندن پستت اشکم دراومد اولندش که واقعا زبان فارسی هیچ فایده ای نداشته برات؟الان مثلا تو همین سایت بچه ها پستاشونو به چه زبانی میدن؟نکنه یکی که کرده میاد کردی پست میده؟دفترچه کنکورو به چه زبانیه؟دوتامثال ساده و دم دستی برا اینکه بفهمی زبان فارسی بی فایده نیس فردوسی سی سال زحمت نکشید که بشه زبان فارسیشون یادمه معلم ادبیاتمون میگفت تو هر دوره زمانی که کشورمون افتاد دست هر بیگانه ای اونا خواستن زبان خودشونو تو کشورمون رواج بدن که از این طریق فرهنگمونو عوض کنن و حکومتشون و قوی کنن
اما نویسنده ها و ادیبای اون زبان با نوشتن اثارو کتابای فارسی تمام سعیشونو کردن که زبانمون از بین نره چون فارسی زبان اکثریت مردم ایرانه
دومندش از قسمت دیگه پستت که جوری حرف زدی که انگار ایران هیچی فقد اذربایجان دوس داشتم کلمو بکوبم دیوار! اکی حله منم چون خراسانیم بگم فقد خراسان گوربابای بقیه جاها تا جایی که میدونم همیشه هرجا جنگ میشه نه تنها تو ایران بلکه هرکشور دیگه مردم نواحی دیگه برای دفاع از کشورشون میرن برای دفاع از اون قسمت چون اونجا بحث ملیه مردم ترک و اذری های بسیار عزیز هم برای ایران خیلی ازخودگذشتگی کردن امادرس نیس بگیم بقیه جاها هیچی مردم شمال قهرمانشون میرزا کوچک خان قهرمان دیگه تو جنوب رییسعلی دلواری و خیلی از قهرمانای عزیز دیگمون که فقد برای ایران اومدن ازخودشون گذشتن نه فقد منطقه خودشون برای ایران!تو همین جنگ هشت ساله جنگ تو ی بخش خاص کشور بود اما مردم همه جاهای ایران رفتن برای دفاع!حتی اقلیتای مذهبی که فقد برای ایرانی بودنشون رفتن جنگ!چون اونجا دیگه بحث یه قوم خاص و منطقه ی خاص نبود بحث دفاع از یک کشور بود یک وطن دفاع از بیگانه متاشی نشدن ایران عزیز دفاع ازناموس اینا همه مفاهیم مقدسین پیشنهاد میکنم به جای صرفن تمرکز براذربایجان به اینا هم فک کن!هرچند تعصبت براذربایجان خیلیم خوبه!
سومندش و گفتی چرا ترکها؟ربطی به منطقه ی خاصی نداره ما ایرانیا کلن یه کوچولو جنبمون کمه صداسیما دروغگو هس هرچی هس ولی دیگه باقوم خاصی مشکل نداره اگه یادت باشه بختیاریا گفتن به ما توهین شده توخیلی سریالا به قول دوستمون به شمالیا توهین شده من خودمم دیدم چن وخ پیش شبکه یک یه سریالیو گذاشته بود که یه چن نفر لر رو خیلی روستایی و خنگ نشون داده بود[nb]به احتمال خیلی زیاد لر بودن[/nb]پس نگو فقد ترکها توهم اینو نداشته باش که همه برعلیه ترکهان!پس اینجوری صداسیما با نصف مردم مشکل داره که :)) :))این فقد یه شوخی بوده و هیچ چیزی پشتش نبوده!بازیگر خود اون نقشم خودش ترک هس!جنبه خیلی خوبه!که یه سریال باکلی هزینه پخش نشه ویه برنامه هرچند مسخره اما بچه های کوچیک دوسش دارن!
در ضمن اینو از کجا دراوردی که ترکها متمدن ترن از بقیه قومان؟اصن تعریف از تمدن؟
خب که چی؟خیلی از کلمه های دیگه م از زبانای دیگه م وارد فارسی شده اصن خاصیت زبان اینه
ودراخر بگم حاظرم برای ایران هرکاری بکنم چون وطنمه و دوسش دارم!همه جای ایران وطنمه!هرگوشش که اسیب ببینه حتا اگه خراسان نباشه بازم وطنمه!شکی ندارم حس ناسیونالیسم یکی از زیباترین حسای دنیاست !ببخشید طولانی شد

nasma

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
مراغه

جنبه داشتن اصل است ولی برای همگان نه فقط معترضین! حس ناسیونالیسم بهترین حس دنیاست( :|) سنگ و خاک همه جای دنیا هست مهم ایده الترین تعاملات
بین انسان هاست که متاسفانه در کشور فلاکت زده ما اصلا نیست!

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

به نقل از k94 :
جنبه داشتن اصل است ولی برای همگان نه فقط معترضین! حس ناسیونالیسم بهترین حس دنیاست( :|) سنگ و خاک همه جای دنیا هست مهم ایده الترین تعاملات
بین انسان هاست که متاسفانه در کشور فلاکت زده ما اصلا نیست!
من گفتم یکی از زیباترین حس های دنیا
نه زیباترین حس دنیا
کلی فرق هس :-s
در مورد بقیشم نظری ندارم :) :)

nasma

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
مراغه

به نقل از h.k :
من گفتم یکی از زیباترین حس های دنیا
نه زیباترین حس دنیا
کلی فرق هس :-s
در مورد بقیشم نظری ندارم :) :)
اگر منظور شما بودی حتما نقل قول می گرفتم :| شما شاید نیازمند جلب توجه باشید اما متاسفانه من حرفم کلی بود!(تنها شما نیستید که احساسات شوونیستی اش گل کرده خصوصا و عجیبا وقتی پای تورکها درمیان است)

بدبینی و این رفتار معلوم با تورکها نه برای این واقعه هست که سابقه طولانی داشته و این جدایی رفته رفته گویی محکوم به عمق گرفتن است.

Antares

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
رشته دانشگاه
برق

چه خبره همش تورک تورک میگین؟!
ما ترک نیستیم
ما "آذری" هستیم
زبان ما آذری هست نه ترک،ترک مال ترکیه س
ترک های ایران ترک نیستن،آذری هستن

توهین به آذری ها بوده نه به ترک ها

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

به نقل از k94 :
اگر منظور شما بودی حتما نقل قول می گرفتم :| شما شاید نیازمند جلب توجه باشید اما متاسفانه من حرفم کلی بود!(تنها شما نیستید که احساسات شوونیستی اش گل کرده خصوصا و عجیبا وقتی پای تورکها درمیان است)

بدبینی و این رفتار معلوم با تورکها نه برای این واقعه هست که سابقه طولانی داشته و این جدایی رفته رفته گویی محکوم به عمق گرفتن است.
اها بله!شوونیستی!اکی!من خیلی افراطی عم!
اره به قول شما فقد من نیستم که میگم همه جای ایران سرای من است!ما همه افراطی عیم!
بعد شما که میگی
تنها شما نیستید که احساسات شوونیستی اش گل کرده خصوصا و عجیبا وقتی پای تورکها درمیان است
افراطی نیستی!

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

[size=10pt]از وقتی چشمامو باز کردم و توی مدارس به زور فارسی یادمون دادن...ومنم با گریه وکلی سختی یادش گرفتم(بماند که حالا هم کامل مسلط نیستم)....[/size][/size]وبه هیچ دردی هم نمیخوره به فول خودشون زبان فارسیشون

[size=10pt]گذشته از لحن توهین آمیزتون ، دو نکته ی مهم رو باید حتما توجه داشت.
اول، در تمام دنیا شما اگر در قسمتی از مرز یک کشور زندگی میکنید لازم هست زبان رسمی اون کشور رو یاد بگیرید. دلیلش هم واضحه. حتی اگر به فرض در شهر شما همه ترکی بلد باشن، شما به عنوان شهروند ایران این امکان رو دارید که به قسمت های دیگه ی ایران سفر کنید یا بخواید در یک دانشگاه در تهران یا یک شهر دیگه تحصیل کنید. حالا فرض کنید زبان فارسی رو بلد نباشید : مسلما مشکلات فراوانی برای جامعه به وجود میاد.
دوم، زبان تعریف داره و فارسی هم طبق اون تعریف زبان حساب میشه. من در موقعیتی نیستم که بررسی کنم فارسی چطور به وجود اومده و چرا. همه ی زبان ها یک روز وجود نداشتن و بعد ها به وجود اومدن. "حتی" اگر زبان فارسی از زبان شما نشئت گرفته باشه بازم زبان حساب میشه.

در آخر هم متذکر بشم؛ اگه میخواید به یک توهین اعتراض کنید خودتون نباید از لحن توهین آمیز استفاده کنید.

پانوشت: من کلا به تلویزیون و این چیزا علاقه ندارم و نمیدونم چه توهینی شده .[
/size]

پانوشت 2: مطمینم بیشتر از اینا درمورد خودمون هم شوخی میکنیم کسی هم بهش بر نمیخوره.

پانوشت 3: کشور های اروپایی اتحادیه دارن که به هم نزدیک تر بشن ؛ اون وقت متاسفانه بعضیا از اینجا دنبال چیزایی هستن که اتحاد رو خراب میکنه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا