• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک زبان

خواستار برخورد با رسانه ملی بخاطر توهین به غیر فارسها(لر-ترک و..)هستین؟

• رای‌دهندگان
    186
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی
پاسخ : توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک ز

به نظرم بالا گرفتن اعتراضات در حدّ ادّعاهای همیشگیِ پان‌تورک‌ها، که مثل هر ادّعای متعصّبانه و مبتنی بر تمایلات شوینیستی دیگه‌ای، هیچ منطقی هم پشتش نیست، انتقاد از این برنامه‌ی تلویزیونی رو به موضع دفاعی روند؛ در واقع ترک‌ها و دیگرانی که متوجّه اثرات مخرّب برنامه‌های این چنینی هستن، از رفتار رادیکال‌های پان‌تورک ضربه خوردن.

به چیزی واضحه؛ از لحاظ فرهنگی، وضعیت درستی حاکم نیست توی ایران. من همه‌جوره طرفدار اینم که تحمّل شوخی آدم‌ها بالا بره، هر چیزی رو سریع «توهین» فرض نکنن، حتّی وقتی پای «مقدّسات» طرفه. با این وجود به نظرم دیدگاه فرهنگیِ شدیداً مبتذلی نسبت به قومیت‌هایی مثل ترک‌ها [یا آذری‌ها] و لُرها و غیره حاکم بوده. خودتون خوب می‌دونین جوک‌های ما با چه کلمه‌ای شروع می‌شه و خیلی وقتا ملّت به جای کلماتی مانند «احمق» رسماً میان می‌گن «ترک»[nb]معذرت می‌خوام بابت گفتن این چیزا؛ خوشایند نیست، ولی واقعیت داره.[/nb]. حالا شما بیا بگو شوخیه؛ بله منم می‌دونم شوخیه، امّا شوخی‌ایه که بهای سنگینی داره. بهاش اینه که به یه بخش بزرگ و پویا از جمعیت کشور، رسماً بر می‌خوره. بهاش اینه که کودکان، کودکانی که شوخی رو از جدّی تشخیص نمی‌دن، ناخودآگاه تحت تأثیر چنین رفتارهای فرهنگی، به راستی یاد می‌گیرن ترک‌ها رو پایین‌تر از خودشون ببینن، و کودکان ترک که شاید تحت چنین فضایی، از قومیت خودشون زده بشن و واقعاً این وسط حس کنن قوم برتری وجود داره و خودشون پستن. این جوّ ضدفرهنگی وجود داره، و در طول سالیان منجر به ایجاد حسّاسیت توی ترک‌ها شده؛ حسّاسیتی که توی موقعیت‌های مختلف مثل این داستان اخیر، محق باشن یا نه، خودش رو نشون می‌ده. اصل داستان این برنامه نیست؛ اصل داستان اینه که من هنوز جوک‌هایی که می‌شنوم، با همون ساختاری هستن که گفتم، و حتّی یه بار یکی از دوستانم که ترک هست از کسی که جوک می‌گفت خواهش کرد این‌طوری نگه، طرف ادّعا کرد که مزّه‌ی جوک به همون کلمه‌ی «ترک» توشه. دلخوری‌ ترک‌ها از جای دیگه‌ای رقم خورده.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نظرم بالا گرفتن اعتراضات در حدّ ادّعاهای همیشگیِ پان‌تورک‌ها، که مثل هر ادّعای متعصّبانه و مبتنی بر تمایلات شوینیستی دیگه‌ای، هیچ منطقی هم پشتش نیست، انتقاد از این برنامه‌ی تلویزیونی رو به موضع دفاعی روند؛ در واقع ترک‌ها و دیگرانی که متوجّه اثرات مخرّب برنامه‌های این چنینی هستن، از رفتار رادیکال‌های پان‌تورک ضربه خوردن.

نمیدونم چه چیزی درباره این اعتراض‌ها شنیدید و بر چه اساسی میگید که این اعتراض‌ها توسط پان‌تورک‌ها انجام میگیره...آیا شعارهایی خاصی از این اعتراضات شنیدید؟آیا کلیپ خاصی از اعتراضات دیروز دانشجویان دانشگاه اورمیه و اعتراضات امروز دانشجویان دانشگاه تبریز دیدید؟

a_mat_1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
اردبیل
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از نیلوفر :
به چیزی واضحه؛ از لحاظ فرهنگی، وضعیت درستی حاکم نیست توی ایران. من همه‌جوره طرفدار اینم که تحمّل شوخی آدم‌ها بالا بره، هر چیزی رو سریع «توهین» فرض نکنن، حتّی وقتی پای «مقدّسات» طرفه. با این وجود به نظرم دیدگاه فرهنگیِ شدیداً مبتذلی نسبت به قومیت‌هایی مثل ترک‌ها [یا آذری‌ها] و لُرها و غیره حاکم بوده. خودتون خوب می‌دونین جوک‌های ما با چه کلمه‌ای شروع می‌شه و خیلی وقتا ملّت به جای کلماتی مانند «احمق» رسماً میان می‌گن «ترک»[nb]معذرت می‌خوام بابت گفتن این چیزا؛ خوشایند نیست، ولی واقعیت داره.[/nb]. حالا شما بیا بگو شوخیه؛ بله منم می‌دونم شوخیه، امّا شوخی‌ایه که بهای سنگینی داره. بهاش اینه که به یه بخش بزرگ و پویا از جمعیت کشور، رسماً بر می‌خوره. بهاش اینه که کودکان، کودکانی که شوخی رو از جدّی تشخیص نمی‌دن، ناخودآگاه تحت تأثیر چنین رفتارهای فرهنگی، به راستی یاد می‌گیرن ترک‌ها رو پایین‌تر از خودشون ببینن، و کودکان ترک که شاید تحت چنین فضایی، از قومیت خودشون زده بشن و واقعاً این وسط حس کنن قوم برتری وجود داره و خودشون پستن. این جوّ ضدفرهنگی وجود داره، و در طول سالیان منجر به ایجاد حسّاسیت توی ترک‌ها شده؛ حسّاسیتی که توی موقعیت‌های مختلف مثل این داستان اخیر، محق باشن یا نه، خودش رو نشون می‌ده. اصل داستان این برنامه نیست؛ اصل داستان اینه که من هنوز جوک‌هایی که می‌شنوم، با همون ساختاری هستن که گفتم، و حتّی یه بار یکی از دوستانم که ترک هست از کسی که جوک می‌گفت خواهش کرد این‌طوری نگه، طرف ادّعا کرد که مزّه‌ی جوک به همون کلمه‌ی «ترک» توشه. دلخوری‌ ترک‌ها از جای دیگه‌ای رقم خورده.
در ادامه پست خودم و تایید این پست بگم که من کسی از دوستام (اردبیل ها!) نمیشناسم که این حس رو نداشته باشن؛ البته کسی خودش قوم پست نمیدونه ولی این که یه سریا دیگه خوب باهاشون برخورد نمیکنن رو همه قبول دارند. نه تنها بچه های دهه 60، 70 این شکلین، حتی آدمای سن بالای دهه 20 به این ور هم هیمن حس و دارن. یعنی همه!
به نقل از farhid :
رضا شاه ترکارو سرکوب نکرد یه مفهومی به اسم اتحاد ملی و میهنی رو تو کشور به وجود آورد و البته اسپانیا هر ایالتش مستقل از دیگریه و این اصلا باعث اتحادشون نشده بلکه اختلافای زیادی هم دارند حتی!
ریشه تاریخی همه این ها برمیگرده به دوره رضا خان، که ترکیب جمعیتی ها رو عوض کرد و مخاطب بدگویی ها نسبت به قاجار ها شد همه ترک ها نه خود قاجار ها.

عده زیادی اعتراض دارند؛ ولی عده خیلی کمی دارند سو استفاده می کنند.

Antares

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
رشته دانشگاه
برق

به نقل از əlireza :
نمیدونم چه چیزی درباره این اعتراض‌ها شنیدید و بر چه اساسی میگید که این اعتراض‌ها توسط پان‌تورک‌ها انجام میگیره...آیا شعارهایی خاصی از این اعتراضات شنیدید؟آیا کلیپ خاصی از اعتراضات دیروز دانشجویان دانشگاه اورمیه و اعتراضات امروز دانشجویان دانشگاه تبریز دیدید؟
من زنده شو دیدم :D
والا شعارشونم این بود "آذربایجان اویاخدی انقلابا دایاخدی "

--------------------------------------------------------
فرهنگ وتمدن به این نمیگن که آذری ها وفارس ها بیفتن به جون هم
قبل ازاینکه از یک قومیت خاص باشیم،ایرانی هستیم
قرار نیست به جون هم بیفتیم
حالا یه اشتباهی شده،اعتراضم شده،قراره رسیدگی هم بشه وچنتاازمدیران خاطی هم اخراجن و...
این وسط فقط بعضیاافتادند به جون هم
همه فارسی زبان ها که به ما توهین نکردند که ما متقابلا به اون ها توهین کنیم
گیریم اونا توهین کردند، اعتراض کافیه،اگه اونا بی فرهنگ هستند که توهین کردند،اگر ماهم به اونا توهین کنیم ماهم بی فرهنگیم

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از əlireza :

من نمی‌گم هر کی اعتراض می‌کنه پان‌تورکه؛ دارم می‌گم رفتار پان‌تورک‌ها توی این داستان داره وجهه‌ی اعتراض بقیه رو به شدّت مخدوش می‌کنه. یه دور توی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اگر بزنی، می‌بینی مواضع پان‌تورک‌ها طبق معمول چطوره. درست مثل پست اوّل همین تاپیک.

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

من به شخصه از بیننده های برنامه ی فیتیله بودم.بار ها شده بود که یه شخصیت خنگ لرُ تو نمایش داشتن .مگه کسی حرفی می زد؟؟برای همینه که میگم اگه بنا توبیخ کردن بود باید نه تنها فیتیله،بلکه خیلی از برنامه هایی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش میشه رو توبیخ کنن.اگه قرار به سخت گیری تو اینجور مسائل هست فیتیله باید خیلی وقت پیش توبیخ میشد.اما با این حرفم نمی خوام از این حرکت برنامه ی فیتیله حمایت کنم .

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از نیلوفر :
من نمی‌گم هر کی اعتراض می‌کنه پان‌تورکه؛ دارم می‌گم رفتار پان‌تورک‌ها توی این داستان داره وجهه‌ی اعتراض بقیه رو به شدّت مخدوش می‌کنه. یه دور توی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اگر بزنی، می‌بینی مواضع پان‌تورک‌ها طبق معمول چطوره. درست مثل پست اوّل همین تاپیک.

قطعا همینطوره،ولی در این قضیه حداقل این افرادی که شما میفرمایی در اقلیت هستند.شما اعتراضات دانشجویان دانشگاه‌‌اورمیه و تبریز رو ببینید.اعتراضات خیابانی رو ببینید.حداقل در این مورد این رفتارهایی که شما فرمودید مشاهده نمیشه.

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

اعضای فیتیله هم مث بقیه اعضای جامعه...
بنظرم باید خودمونو اصلاح کنیم...
فارس و ترک نداره...
ینی اونایی ک از این توهین ناراحت شدن خودشون ب جوکایی ک مثلا راجب به لر های عزیزه نمیخندن...
کسی نمیتونه صددرصد بگه ن...نمیگم حق ندارن ناراحت شن.اما...بحث فقط فیتیله نیس...بحث هممونیم ک یکم همه چیو ب شوخی گرفتیم...
توی همین تاپیکم دیدم کسایی ک برای دفاع از خودشون باز داشتن ب فارسا توهین میکردن...
چ فرقی هست بین ما...هممون ایرانی اییم...

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

اینایی که جوک ها ترک و لر و ... خیلی راحت پخش می کنن و می فرستن و می خندن و فرهنگ خر و احمق بودن ترک ها، ساده لوح بودن لر ها و خیلی چیز های دیگه رو پخش می کنن و آسیب مستقیم به کشور و خیلی از مردم می زنن و بعد میان میگن: شوخیه دیگه کی جدی میگیره.
اینایی که تا یکم تو برنامه کودک مسخره بازی در میارن، شورش می کنن و شیشه ها رو می شکنن.
اینا فرهنگ غنی های کشور که: به نظرم این مشکلات به دلیل فشار های حکومته وگرنه فرهنگ غنی کوروش و پسر عمه داریوش و ... اینطوری نیست.
این نظام خواها که: همه مشکلات زیر سر استکبار و دشمن و توهم توطئه.
این ترکا که بهشون میگی چیک، پا میشن میخوان لهت کنن.
این فارسا که تریپ روشن فکری برداشتن و calm down و relax بابائن و خودشون هم الان نمیدونن که به چه زبونی دارن حرف میزنن. ( پ ن: فارسی فینگیلیش با اصطلاحات انگلیسی و کلمه های عربی)
این شمالی ها که ببین مارو چقدر مسخره می کنن ولی ما خیلی با جنبه ایم و باحالیم و الخ.
این لر ها و کرد ها و بلوچی ها و عرب ها که صداشون هم در نمیاد بیچاره ها. به اینا دیگه چی بگم؟ :D

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

ببینید به نظر من فیتیله(عمو های فیتیله)خودشون که مقصر نیستن.اونا بازیگرن.متن بهشون می دن میگن اجرا کن!!
پس نباید صرفا به خاطر این کار اونا رو توبیخ کنیم و برنامشون رو متوقف کنیم .
اگرم قرار بشه کسی توبیخ بشه باید نویسنده یا ناظر اون کار باشه نه این که کل برنامه توقیف بشه!مثلا فیلم بردار،صدا بردار و .. چ گناهی کردن این وسط!
بعدشم این اعتراضا در اینده باعث می شه کیفیت فیلم ها بیاد پایین یعنی وضعیت سانسور شدید تر میشکه که یه وقت نکنه به قومی توهین بشه و بعد...
بعدشم دم مردم شمال گرم که پایتخت رو می بینن هیچ چی هم نمی گن!حالا شما فک کن پایتخت ترکی بود....!

من نمی گم کار اشتباه نبوده...خیلی هم بوده ...به یک قوم توهین شده ولی میشه به روش های درست تری هم اعتراض کرد و تا این حد بزرگش نکرد.!
همین!

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

عزیزان من، که میگید اگه با فارس ها همچین شوخی یی می شد چیزی نمی گفتن، یا این مسئله رو با کاراکترهای طنز دیگه توی سایر برنامه ها مقایسه می کنید :
اعتراض و ناراحتی ترک ها مشخصاً به خاطر "این" مسئله نبوده. دلخوری های زیادی روی هم انبار شده و این ماجرای فرچه مث کبریتی عمل کرده که باعث شده منفجر شن (هرچند عده ای یا خیلی کورکورانه متعصبن یا به دنبال منافع خودشون از این ماجرا هستن که اعتراضاتُ به سمت و سوی اشتباهی بردن) پس توجیه نمیشه اینکه بگیم : حالا اون عمل از یه فارس سر می زد اونا جنبه داشتن و ناراحت نمی شدن. آیا فارس ها اقلیتی هستن که اسمشون توی جوک ها -ببخشید- به خر گره خورده؟! آیا به لهجه ی فارسی حرف زدنِ یک فارس می خندن؟ و آیا فارسی حرف بزنن میگن اَ این فارسه؟! اگه پیش زمینه ها نبود، ترک ها هم مسلماً ناراحت نمی شدن. یه شوخی بوده دیگه. ولی تصور کنید بی دلیل همیشه براتون جوک می سازن و در اون جوک شما نقش یک احمق رو دارید. بعد یه عمل احمقانه رو به شما نسبت میدن (بازم به شوخی!) ناراحت میشید یا نه؟! حالا اینُ تعمیم بدید به یه عده بزرگ. می بینید ناراحت شدنشون همچین بیراه هم نبوده...

Rezvan.gh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان خرم آباد
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دوبار مرحله اول شیمی و زیست..یک بار ادبی:دی
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از قـاصـدکـــ :
عزیزان من، که میگید اگه با فارس ها همچین شوخی یی می شد چیزی نمی گفتن، یا این مسئله رو با کاراکترهای طنز دیگه توی سایر برنامه ها مقایسه می کنید :
اعتراض و ناراحتی ترک ها مشخصاً به خاطر "این" مسئله نبوده. دلخوری های زیادی روی هم انبار شده و این ماجرای فرچه مث کبریتی عمل کرده که باعث شده منفجر شن (هرچند عده ای یا خیلی کورکورانه متعصبن یا به دنبال منافع خودشون از این ماجرا هستن که اعتراضاتُ به سمت و سوی اشتباهی بردن) پس توجیه نمیشه اینکه بگیم : حالا اون عمل از یه فارس سر می زد اونا جنبه داشتن و ناراحت نمی شدن. آیا فارس ها اقلیتی هستن که اسمشون توی جوک ها -ببخشید- به خر گره خورده؟! آیا به لهجه ی فارسی حرف زدنِ یک فارس می خندن؟ و آیا فارسی حرف بزنن میگن اَ این فارسه؟! اگه پیش زمینه ها نبود، ترک ها هم مسلماً ناراحت نمی شدن. یه شوخی بوده دیگه. ولی تصور کنید بی دلیل همیشه براتون جوک می سازن و در اون جوک شما نقش یک احمق رو دارید. بعد یه عمل احمقانه رو به شما نسبت میدن (بازم به شوخی!) ناراحت میشید یا نه؟! حالا اینُ تعمیم بدید به یه عده بزرگ. می بینید ناراحت شدنشون همچین بیراه هم نبوده...

این جوک های قومیتی فقط راجع به ترک ها نبوده بقیه اقوام هم درگیرن مثل لر ها بعضاهم شمالی ها....قضیه لهجه و شوخی های صدا و سیما هم اولین بار نیست ولی واقعا قضیه در حدی نبوده که اینهمه کش پیدا کنه و اعتراض و راهپیمایی های خیابونی...همه عوامل اون برنامه هم عذر خواهی کردن و گفتن قصد توهین نداشتن!
فیتیله هم برنامه ای بوده که همیشه با قومیت های مختلف شوخی میکرده فک کنم از معدود دفعاتی هم بوده که ترکی حرف زدن...

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از قـاصـدکـــ :

هیشکی اینجا کار این برنامه رو توجیه نمیکنه؛ درمورد بد بودن و خوب بودنشم نظری نداریم؛ لااقل صفحه اول تاپیک اینجوری بود؛ ولی شما اگه یه نگاه به پست اول بندازی متوجه میشی؛ ما فارس ها اصلا تمدن نداریم؛ ماها ظرف نداشتیم توش غذا بخوریم ؛ آذری ها یادمون دادن؛ ما یه مشت بی تمدنیم؛ آذری ها واقعا داره بهشون سخت میگذره؛ زبان فارسی رو دارن به زور یلدشون میدن؛ از زبان فارسی بدشون میاد و با کلی گریه و زاری یادش گرفتن؛ تازه هنوزم دست و پا شکسته حرف میزنن؛ ما فارس ها کلا فلانیم و بهمانیم : -"

ولی این حرف های ایشون اصلا نباید به ما بربخوره که هیچ؛ ما باید بیایم استقبال کنیم که وای چرا بهتون فارسی یاد میدن؟ وای فارسی بده؛ وای ما همه بی تمدنیم؛ وای ما ظرف نداشتیم؛ وای ...

این پست هم در عناد به هیچ آذری زبانی نیست؛ فقط در رابطه با پست اول تاپیکه : -'

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

من خودم ترکم.کاری هم به واکنش هم زبانان عزیز ندارم( ..نه ردش میکنم و نه تاییدش میکنم).صرفا عقیده شخصی خودمو میگم.به نظر من یه عده ای اومدن یه حرفی زدن که با اخلاق و واقعیت و انسانیت سازگار نیس. این کاملا مشکل اوناست که برمیگرده به گرفتاری و بیماری روانی عمیق خودشون..لزومی نداره ما انرژی و وقتمون رو صرف پاسخ دادن به این مسایل بکنیم...

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از فـرشـاد :
من خودم ترکم.کاری هم به واکنش هم زبانان عزیز ندارم( ..نه ردش میکنم و نه تاییدش میکنم).صرفا عقیده شخصی خودمو میگم.به نظر من یه عده ای اومدن یه حرفی زدن که با اخلاق و واقعیت و انسانیت سازگار نیس. این کاملا مشکل اوناست که برمیگرده به گرفتاری و بیماری روانی عمیق خودشون..لزومی نداره ما انرژی و وقتمون رو صرف پاسخ دادن به این مسایل بکنیم...

اگر به بی اخلاقی‌ها در جامعه پاسخ داده نشه،این بی اخلاقی‌ها در بطن جامعه نفوذ میکنه و به یک چیز عادی تبدیل میشه.سکوت اصلاح‌طلبان و روشنفکران مرکز نشین داره این رو نشون میده. :)

A.H.Z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرّم آباد
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

شخصا معتقدم تعصّب داشتن به هر پدیده ای بد و همچنین خطرناکه.کم نیستن از پدیده های منحوس اطراف ما که نتیجه مستقیم همین تعصّب هستن _فاشیسم.خود من زاده خرم آباد لرستانم و تا بحال در زندگی شخصیم، به زبان و فرهنگ هم مملکت و هم زادگاهم علاقه مند بودم.

در مورد اون برنامه تلویزیونی عم که این روزها مجددا اسباب جدل و نثار کردن توهین های فراوان رو برای عده ای فراهم کرده نطر شخصیم بر اینه که، استفاده از لهجه آذری تو اون قسمت صرفا برای سرپوش گذاشتن روی شوخی لوس و بی مزه ای بوده که برای اون اپیزود در نظر گرفته شده بوده و از طرفی نباید به همین سادگی فراموش کنیم برنامه فیتیله و دست اندرکاران اون، از حیث سابقه کاری و محبوبیّت تا همین چند روز پیش چه جایگاهی داشتن و قدر مسلّم اتّفاق رخ داده تو این برنامه سهوی بوده و هیچ هدف عامدانه ای پشتش نبوده.حالا بُگذریم از اینکه صدا و سیما طبق روال معمول برای نشون دادن ژست احترام به قومیّت ها، دستور توقّف ی برنامه تلویزیونی دیگه رو داد _آقاجان! مشکل ریشه دار تر و عمیق تر از این حرفهاست.

ولی خب مسئله مهمتر از دیدگاه من اینه که آیا واقعا بهتر نیست به جای این همه یقه دراندن و دمیدن بی جا در بوق تعصّب و خشونت از جانب هموطنان ترک زبان کشورمون اون هم نسبت به ی توهین سهوی در یک برنامه تلویزیونی کودک و خردسال، شاهد این باشیم که نسبت به وقایع و اتّفاقات اطرافمون واکنش های آگاهانه تری نشون بدیم که این مرتبه تکیه بیشتری بر تعقّل کرده باشیم تا تعصّب _دریاچه ارومیِّه را میگویم، همین بغل گوشمان بود.

×امان از روزی که چنین شاخص هایی رنگ تعصّب به خودشون بگیرن و شاهد این باشیم که ی هموطن ترک طوری بقیّه رو مخاطب خوش قرار بده که در هیچ مرام و مسلکی شایسته نیست.

Hasti.m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
دانشگاه
علوم پزشكي تبريز
رشته دانشگاه
داروسازي

اين جا يه مطلب نادرستي داره خيلي تكرار ميشه و گويا خيلي هم طرفدار داره با توجه به تعداد لايك ها.
خيلي اشتباه و نادرسته كه اين جا دارين بحث جنبه و ظرفيت شوخي رو مطرح مي كنين. اين مطلب و اين انتقاد شايد در مورد سريال "در حاشيه" ي مهران مديري مورد قبول باشه. يعني در اون مورد يه مشكلي كه تو جامعه وجود داشته، با بزرگنمايي طنزگونه باهاش شوخي شده و با اين كار به اوضاع نابه سامان نظام سلامت كشور انتقاد شده.
ولي در اين مورد آيا به نظر شما لودگي طنزه؟ نسبت بلاهت و ناداني به قومي دادن طنزه؟ كه از نداشتن جنبه ي عمومي شكايت دارين؟ نسبت ناروايي كه بار ها جاهاي مختلف به اين قوميت داده شده و گاه و بي گاه مورد سواستفاده افراد ناآگاه قرار گرفته با اين اشاره كه هر وقت فردي با داشتن قوميت ترك يا لر (در سال هاي اخير كه اهانت به اون ها بيشتر شدت گرفته) اشتباه كوچيكي در مقابل فارسي زبان ها مرتكب شه ميگن:"ولش كن بابا.طرف تركه(لره)؛ نميفهمه."*
و صد البته اينكه مطرح شدن همچين "شوخي"ِ نا به جا و نادرستي تو برنامه ي كودكان اوضاع رو وخيم تر ميكنه.
حتي يكي از دلايلي كه چرا شهر هاي ترك زباني مثل زنجان كه به تهران نزديك ترند بيشتر تمايل به فارسي حرف زدن دارن ميتونه به خاطر جلوگيري از شكل گرفتن اين تصورات موهوم و نادرست تو ذهنيت ديگران باشه. كه نميخوان با با همچين زمينه و تصور ذهني باهاشون برخورد بشه كه "به هر حال طرف تركه."
كه مني كه متولد تبريزم و بزرگ شده ي زنجان و والدينم زنجاني الاصل هستن، نميتونم به طور مداوم حتي ١٥ ثانيه تركي صحبت كنم."نميتونم" به معناي واقعي قادر نبودن و نتونستن و نه خجالت كشيدن. چرا؟ چون همچين ذهنيت هاي نادرستي باعث شده همه ي زنجاني ها با فرزنداشون فارسي صحبت كنن و من تو شهر خودم تا به حال نياز به تركي صحبت كردن رو احساس نكردم.

* واقعا متاسفم براي بازگو كردنش.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

به نقل از əlireza :
اگر به بی اخلاقی‌ها در جامعه پاسخ داده نشه،این بی اخلاقی‌ها در بطن جامعه نفوذ میکنه و به یک چیز عادی تبدیل میشه.سکوت اصلاح‌طلبان و روشنفکران مرکز نشین داره این رو نشون میده. :)

به نظرم موضوع فارغ از زبان و لهجه هست.یکی وقتی داره یه حرف نادرستی رو در هر زمینه ای به ما میزنه(چه علنی و چه خصوصی)مشکل خودشه.ما که قرار نیس مشکلات روانی بقیه رو اصلاح کنیم...وضعیت فرهنگی جامعه گرفتارتر از این حرفاس که با اعتراض و سرکوب اصلاح بشه. روزانه هزارتا از این موارد اتفاق میفته و به نظرم اگه ما خودمون این حرفارو چاقو نکنیم و به خودمون نزنیم هیچ اتفاقی برای ما نمیفته

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سلام
ب این کار ندارم که توهین محسوب میشه یا ن،..ب این کار دارم که،این عموهای فیتیله ای،از وقتی ک یادمه،هر جمعه صبح برنامه اجرا میکردن و دل کلی ادما رو شاد میکردن...چقدر برنامه خیریه داشتن...چقدر...
حالا این درست نیست ک بخاطر یک شوخی،برنامشون قطع بشه..این درست نیستش ک کلی زحمت nساله رو،فقط با ی نمایش_ک اونم هدفی جز سرگرم کردن نداشته_زیر سوال ببرن و این قدر بد باهاشون برخورد بشه..

_و ب نظرم،یک نوشته،مبنی بر کنترل بیشتر متن ها،کافی بود...

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از Amirhossein_ZVD :
×امان از روزی که چنین شاخص هایی رنگ تعصّب به خودشون بگیرن و شاهد این باشیم که ی هموطن ترک طوری بقیّه رو مخاطب خوش قرار بده که در هیچ مرام و مسلکی شایسته نیست.

مرام و مسلک ما مشخصه:

photo_2015_11_11_15_01_29.jpg

"در راه و مسلک من ،ملت‌ها همه دوست و برادر هستند."

12241333_10153730181413841_4410658613315004483_n.jpg

"لزوم تصویب قانونی علیه نژادپرستی"

تجمع مدنی و اعتراضی دیروز دانشگاه تبریز.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا