• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک زبان

خواستار برخورد با رسانه ملی بخاطر توهین به غیر فارسها(لر-ترک و..)هستین؟

• رای‌دهندگان
    186
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Mahsa_76_gh

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک ز

در آخر هم متذکر بشم؛ اگه میخواید به یک توهین اعتراض کنید خودتون نباید از لحن توهین آمیز استفاده کنید.
با این حرف ایشون خیلی موافقم ...واقعا زشته ک اعتراض کردنمون هم با توهین باشه [-(

من وقتی این تاپیکو دیدم خیلی ناراحت شدم و گفتم برم برنامه فیتیله رو ببینم ... وقتی داشتم برنامه رو میدیدم همش منتظر توهین بودم ولی دیدم فیلمه تموم شد و من توهینی ندیدم ... :O
آخه واقعا یه چیزی رو اونقدر برا خودمون بزرگ میکنیم ک بشه توهین ...اونقدر بزرگش میکنیم ک کلا جلو دیدمونو میگیره دیگه و هیچی رو نمیبینیم :(

فقط دلم به حال خودمون میسوزه همین ... :-<

+ خیلی دلایل بیشتری وجود داره واسه دوست داشتن هم دیگه ...َ
+فقط متاسف شدم با دیدن این تاپیک ...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از مـیـنـا :
ترکها خیلی متمدن تر از بقیه قومیتها ی ایران بودن وهستن....
تمدن اینه که سر یه چیز خیلی ساده توی برنامه کودک، اینهمه ننه من غریبم بازی در بیارن؟ :|

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

اصلا کلمات رو وارد این بازی نکنید.چون اگه بخوایم وارد بحث وجود کلمه های غیر فارسی تو زبان فارسی بشیم خیلی از زبان های دیگه وسط میاد .بزرگترینشون هم عربی و انگلیسی هست.اما مشکل اصلی اینه که ما باید همه ی قومیت ها رو قبل از اینکه ترک و فارس و .... بدونیم باید ایرانی بدونیم.ما همه تو یه کشور زندگی می کنیم.هر کدوم از این قومیت ها یه سلحشوری در هر برهه ی زمانی از خودشون نشون دادن.حالا چه جنوبی ،چه ترک یا هر چیز دیگه .نباید به چشم تمسخر به هم نگاه کنیم .متاسفانه بعضی از افراد دوست ندارن همبستگی و اتحاد توی کشورشون وجود داشته باشه برای همین با یه سری کارا قومیت های ایرانی رو آزرده می کنن و فکر می کنن که دارن کار خیلی بزرگی انجام میدن اما نمی دونن با این کارشون فقط دارن تیشه به ریشه ی این مملکت می زنن .کشوری که با هزار تا مشکل تونست سرپا بمونه الان باید به خاطر یه عده بی فکر توش به جای دوستی ، نفاق باشه.حالا حتما نباید این نفاق رو با برنامه ی تلویزیونی به وجود بیارن.اونایی که برای قومیت های ایرانی شعر و جک تمسخر آمیز می سازن هم جزو همین دسته هستن.

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
پاسخ : توهین فیتیله به ترکها

به نقل از مـیـنـا :
چی؟
شما به این میگین تقی به توکی میخوره؟ :-\
......
همون ظرفی که هر روزه توش غذا میخورین اسمش روشه.....از فرهنگ ما وارد فرهنگ شما فارسها شده...

ترکها خیلی متمدن تر از بقیه قومیتها ی ایران بودن وهستن....
...
حالا عاقلانست که این مدلی طنز بسازن؟؟؟؟؟؟
لااقل اینقدر اجمقانه نمیساختن ویه چیزی میساختن که به ترکها بچسبه
........
استفاده از بورس دستشویی به جای مسواک :O
..
نظرتون چیه از فردا هم ما ترکها همچین چیزایی رو برای فارسها بسازیم؟

این که هر چند وقت یه بار یه جنجالی درست میکنید و سر یه موضوع واضح و الکی فضای سایت رو متشنج میکنید؛ به جای خود.
اما من باورم نمیشه که بعضیا هنوز مثل شما توی جهلِ خطرناکی به اسم"نژاد پرستی" موندند.

saeedkhorsand

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
داراب
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

واقعا متاسفم واسه این طرز فکر
همه ما ایرانی هستیم و این جیزا معنی نداره
دیگه حالا مد شده هر طنزی ساخته میشه یه قشری بهشون برمیخوره دس به اعتصاب میزنن...
یه بار فساییا،یه بار مازنیا،یه بار پزشکا،یه بار ترکا،یه بار لرا...
بابا بسه دیگه
این چه وضشه
حالا این اتفاقیم که افتاده اچیز خاصی نبوده که بخواین اینفد بزرگش کنین
در ضمن چاکر همه ی ترکای عزیز علی الخصوص رهبر گلمون هسم x: x:

demon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
فیزیک

موافق تظاهرات و انقدر بزرگ کرد قضیه نیستم
ولی اعتراض نکنیم؟! چون مثلا با بقیه قومیت ها هم شوخی _در این حد!؟_ شده و اونا اعتراض نکردن؟!
همینجوری هی هرکی هر غلطی کرد چیزی بهش نگفتیم که وضع مملکت اینه دیگه!
با کودک یا افراد اماتور و بی سواد هم مواجه نیستیم، یک بخش از دولت، رسانه ملی، یک برنامه چندین ساله با نظارت...این یک اشتباه لپیه؟! یا یک شوخی ساده؟! دیگه بیشتر ازین به شعور افراد توهین نکنید!!
...
- اخ! زدن تو سرم!
+ ننه من غریبم بازی در نیار! تو سر همه میزنن!
...

جا داره یه نکته رو هم بگم:
وقتی یه شوخی با زبان فارسی انجام میشه منظورشون این نیست که فارس زبان ها اینجوری هستن، فارسی زبان معیاره که باید تو رسانه ازش استفاده بشه، ینی بای دیفالت همه چیز فارسیه مگر اینکه خلافش لازم بشه، همونطور که تو شبکه های استانی ایالت اذربایجان برنامه هایی با زبان ترکی میسازن و اگرم توش همچین شوخی ای بکنن مشخصا زبان درش یک ابزار هست نه علامت یک گروه، خب ینی لازم بوده اینجا از ترکی استفاده کنن برای اموزش تمایز بین فرچه توالت و مسواک به کودکان؟!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

مسئله این نیست که «به همه توهین می‌کنن پس به ترکا هم توهین کنن.» مسئله اینه که استعمال یه زبان در طنز چه توی صدا و سیما چه جم تی‌وی چه شبکه آذربایجان چه هرجا یا توهین هست یا نیست. اگر توهینه که پس کلا باید بساط طنز رو جمع کرد یا محدود کرد، اگر توهین نیست که پس هیچ جا نیست.
بحث اینه که اینجا مسائل قاطی شده. یه سری جوکا و حرفای قومیتی بین مردم رایجه سال‌هاست و دیگه جوری شده که کسی می‌گه «ت...» ملت فریاد می‌زنن آهاااای به ترکا گفتی فلان؟ منظورت اشاره به جوک رایج فلان بود آره؟
البته حالا سوژه‌ی طنز هم زیاد مناسب برنامه کودک نیس واقعا چون چیز مسخره‌‌ و بی‌معنی ایه ولی اون بحثش جداست.
و خب واقعیت اینه که اگر یه کم واقعی به مسائل نگاه کنید آذربایجانی ها توی ایران اصلا و ابدا قوم مظلوم و دائما مورد ظلمی نیستن که انقدر داره تعمیم پیدا می‌کنه. استان آذربایجان مخصوصا شرقی فکر کنم جزو استانای ثروتمند کشوره، امکانات در حد میانگین کشور داره، مردمش به اندازه سایر قومیت ها مقام های کشوری و مملکتی دارن. من نمی‌دونم این تصورات از کجاس دقیقا که همه دنیا با ترکا بدن و دشمنن.

pouya BT

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
پاسخ : توهین فیتیله به ترکها

به نقل از مـیـنـا :
از فرهنگ ما وارد فرهنگ شما فارسها شده...
من نمیفهمم این تناقضات رو!
از یه طرف مردم ترک زبان میگن که همه مال یه کشورن و با هم متحدن و تفرقه نباید باشه و اینا! بعد اونوخ شما کاملا داری ترک زبان هارو از بقیه جدا میکنی!
چیزی که من خیلی بهش معتقدم اینه که تلاش نکنیم تا از هر موضوعی یه تیکه منفی بکشیم بیرون و مساله درست کنیم!

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

قطعا وجود داره قضیه‌ای که به ترکی نشه خوب و جالب تعریفش کرد و به فارسی خیلی قشنگ تر بشه تعریفش کرد!(و برعکس)
و دقیقا تو این مدل شوخیا هم زبونی که استفاده میشه یه ابزاره و نه علامت یه گروه.
دلِ ترکا از چیزای دیگه پره ... !

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

جا داره بگم حتی اگه اسپم محسوب شه ؛؛)
اگه مردممون به جای اینطور مسائل سر مسائل مهم تر،بسیار مهم تر،
مث گرونیا یا اختلاس و اینجور مسائل انقد بزرگش میکردن و اعتراض میکردن ،
ایران گلستون بود الان ؛؛)

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

فارسی زبان رسمی کشوره . درست . اما لهجه هایی مثل شیرازی و اصفهانی اینا ک رسمی نیستن . اگه اینجوره باید کل شیراز و مشهد و اصفهان و بندر و رشتیا و.. بلند شن ب صدا سیما اعتراض کنن . چون با همه لهجه ای طنز و برنامه و .. داریم .

مثلن پاشیم اعتراض کنیم چرا اقای همساده تو کلاه قرمزی گذاشتن ؟ توهین ب شیرازیاست :د

demon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
فیزیک

جدا تواین مدتی که فیتیله پخش میشد اقای مسلمی با لهجه ای بجز ترکی هم نمایش بازی کرد!؟ و ایا طنز و شوخی توش نبود؟! اذری ها بی جنبه بودن این برنامه چندسال رو انتن میموند؟! واقعا فرق توهینو با شوخی نمیدونید یا خودتونو زدید به اون راه؟!
اقای همساده با فرچه توالت مسواک میکرد؟! یا جواد رضویان تو در حاشیه!؟

# پست اخر

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از lilith :
جدا تواین مدتی که فیتیله پخش میشد اقای مسلمی با لهجه ای بجز ترکی هم نمایش بازی کرد!؟ و ایا طنز و شوخی توش نبود؟! اذری ها بی جنبه بودن این برنامه چندسال رو انتن میموند؟! واقعا فرق توهینو با شوخی نمیدونید یا خودتونو زدید به اون راه؟!

# پست اخر

دقیقا تو همون فیلم درحاشیه جواد رضویان نقش یه انسان تازه به دوران رسیده و بیشعور رو داشت یا تو همین فیتیله کلی نمایش دیگه بوده که ی لر یا شمالی کار اشتباه کرده ولی هیچ کدوم از اینا منجر به اعتراض نشده
یه مدت یکی دو سالس که ملت شروع کردن ب اعتراض ب چیزای ساده و پیش پا افتاده ای مثل این درحالی که تو همین چند سال اخیر خیلی موضوعات بزرگتری بوده که ملت اصلا اهمیتی هم بهش ندادن و صداشون در نیومده

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از lilith :

# پست اخر

اره تو فیتیله بوده . دقیق تر نگاه کنین . اتفاقن فیتیله یکی از معدود برنامه هایی بود ک با لهجه ها و گویشهای مختلف سعی میکرد نشون بده گوشه گوشه ایرانو . از رشت گرفته تا بندر . شخصن هر بار نگاه میکردم این حس بهم دست میداد ک ایران کشوریه از قومهای مختلف اما همه ایرانی هستیم و حس خیلی خوبی بوده برام و زنده میکرد ایرانی بودنمو حس وطن دوستیمو . من خودم هم رشتیشو دیدم هم بندریشو با اینکه خیلی کم دیدم این برنامه رو .

اقای همسایه هم شخصیتیه ک هیچ جا نرفته و خیال پردازی میکنه . و خب یه ویدئو نداره و میتونین سرچ کنین تو هر ویدئو سوژه هایی هست برا گیر دادن .

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه چیزی هست، که هی میبینم مثن کسانی که لهجه گیلکی دارن تو فیلما ادمای کم سوادین و سرایدار و اینان و خب در مورد قوم های دیگه هم چیزای خاصی هست که روش تاکید میشه باعث میشه توهین تلقی کردنش خیلی بی ربط نباشه
بعد این که دقیقن همین آقاهه یادمه ابتدایی که بودم و اینا اومده بودن رشت تو برنامشون خیلی تیکه انداخت به رشتیا، خیلیم آدم پاکی نیست:-"
میخوام بگم درسته زیادی شلوغش کردن ولی به نظرم واقعن بی منظور هم نبوده و اعتراض غلط نیست

a_mat_1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
اردبیل
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه اقلیت خیلی کوچیکی تو ترک ها هست که ادبیاتشون و تفکراتشون خیلی شبیه پست اول همین تاپیک هست؛ که خوب اصولا طرفدار چندانی هم ندارن. جماعتی که این شکلین، خیلی هم ادعای استقلا طلبی دارند، ولی خوب غائله آذربایجان طرفای دهه 20 نشون داد که ملت اصلا طرفدار این حرکت ها نیستند.(فروپاشی حکومت ملی آذربایجان به دست خود ترک ها، البته با حمایت ارتش بود.)

ولی یه چیزی که هست، و توی پست های این تاپیک هم بهش اشاره شد، ترک ها یک سری خواسته هایی دارند که عملی نشده تا حالا، که خیلی هم جدی هستن. عمده ترین این خواسته ها "اجازه تولید محتوای ترکی" هست. نه اینکه الان این اجازه نیست، هست ولی عملا چون از اول دبستان تا آخر تحصیل اجازه آموزش زبان ترکی داده نمیشه، حتی در حد یک درس دو واحدی اختیاری، پس کلا محتوای ترکی تولید بشه هم، مخاطبی نخواهد داشت.
حسی که این پدیده داره به ترک ها القا می کنه این که یه عده ای هستند که با ترک بودن شما مخالف هستند؛ و این اصلا حس جالبی نیست.
البته معمولا یه استدلال ضعیفی که برای عدم وجود این حق میارن که تو این تاپیک هم هست: "مگه یه مملکت چند تا زبون میتونه داشته باشه؟" اینجا یه خلط مبحثه. زبان اداری/رسمی با زبان ملت لزوما نباید یکی باشه؛ هیچ ایرادی نداره فارسی زبان رسمی مملکت باشه ولی زبان ترکی هم به رسمیت شناخته شه، در حد آموزش و استفاده.(مثلا دور صفویه که حکوت دست ترک ها بود، زبان رسمی مملکت فارسی بود.)

خودم وقتی فیتیله رو دیدم، چون از بچگی هم برنامشون رو دیده بودم، خیلی بهم بر نخورد، چون مدل برنامه همین شکلیه و اینکه یکی از خود اون بنده خدا ها ترک، واقعا هم فکر نمی کردم اینقدر قضیه بزرگ بشه؛ ولی احتمالا اونایی که اعتراض داشتند، بخاطر همه این پیش زمینه هایی که هست اعتراض کردند، نه صرفا به خاطر به فرچه دستشویی!

در مورد همزیستی مسالمت آمیز همه ایرانی ها هم بگم، تا دوره قبل رضا خان، ملت خیلی شیک در عین حالی که فرهنگ خودشون رو به عنوان یه قومیت داشتند، به عنوان یه ایرانی هم باهم زندگی میکردند؛ ولی رضا خان یه توهمی داشت که اگه قومیت ها "وجود" داشته باشن، مملکت رو نمیشه اداره کرد. به خاطر همین ترکیب جمعیتی مناطق مختلف رو بهم زد. صرفا همین کار رضا خان رو در نظر بگیرید(استان سین کیانگ چین یا فلسطین) و با تجربه بقیه جاهای دنیا مقایسه کنید، خیلی ساده میشه نتیجه گرفت که چرا تو این سال ها این همه مشکل داریم. این مورد یکی از عمده ترین دلایل اختلاف های کرد ها ن ترک ها هست، مخصوصا طرفای ارومیه.
دلیل بعدی این همه اختلاف ها هم این بود، قبل رضا خان، قاجار ها که ترک هم بودند، حاکمیت دستشون بود؛ رضا خان و "دولت مردان" اون زمان که احتمالا خیلی هم به آریایی بودن و هخامنشی ها اقتخار میکردند، شروع کردند کوبیدن قاجار ها و ترک ها. این هم یکی از عمده ترین دلایلی هست ترک ها و تهرانی ها (نه لزوما همه فارس ها) حس جالبی نسبت به هم ندارند. برای نمونه من خودم اولایی که دانشگاه قبول شده بودم طرفای موزه سینما داشتیم با دوستای دبیرستانی قدم میزدیم، ما ها خیلی عادی و مودبانه داشتیم با هم قدم میزدیم و حرف میزدیم که فرکانس شنیدن این جمله "اا اینا ترکن!" برامون زیاد بود. این فقط یه نمونه خیلی ابتداییشه، که طبیعی آدم حس خوبی نداشته باشه.
یا یه چیز دیگه ای که خیلی ترک ها رو حساس کرده اینه که وقتی توی یه فیلمی یا سریال یکی ترکی حرف میزنه، اولین چیزی که به ذهن میاد خوب یارو عمله، سپوری چیزی هست. ولی از طرفی اگه از کسی ترک و نسبتا هم آدم موفقی هست سریالی، فیلمی بسازن، اصلا لهجه نداره و خیلی سلیس حرف میزنه مثل شهریار که لهجه خودش معلوم بود(خیلی غلیظ نبود) ولی سریالش این شکلی نبود و جبار باغچه بان.

خلاصه: اینکه رو هوا یه حرفی بزنیم، مثل یه سری از پستای تاپیک، بدون اینکه پیش زمینه ها رو در نظر بگیرم؛ و بگیم چقدر اینا بی جنبه ان که بخاطر فرچه دستشویی میان بیرون؛ نه تنها کمکی به قضیه نمیکنه بلکه بدترش هم میکنه!

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از امیـــ ع ـــر :
یه اقلیت خیلی کوچیکی تو ترک ها هست که ادبیاتشون و تفکراتشون خیلی شبیه پست اول همین تاپیک هست؛ که خوب اصولا طرفدار چندانی هم ندارن. جماعتی که این شکلین، خیلی هم ادعای استقلا طلبی دارند، ولی خوب غائله آذربایجان طرفای دهه 20 نشون داد که ملت اصلا طرفدار این حرکت ها نیستند.(فروپاشی حکومت ملی آذربایجان به دست خود ترک ها، البته با حمایت ارتش بود.)

ولی یه چیزی که هست، و توی پست های این تاپیک هم بهش اشاره شد، ترک ها یک سری خواسته هایی دارند که عملی نشده تا حالا، که خیلی هم جدی هستن. عمده ترین این خواسته ها "اجازه تولید محتوای ترکی" هست. نه اینکه الان این اجازه نیست، هست ولی عملا چون از اول دبستان تا آخر تحصیل اجازه آموزش زبان ترکی داده نمیشه، حتی در حد یک درس دو واحدی اختیاری، پس کلا محتوای ترکی تولید بشه هم، مخاطبی نخواهد داشت.
حسی که این پدیده داره به ترک ها القا می کنه این که یه عده ای هستند که با ترک بودن شما مخالف هستند؛ و این اصلا حس جالبی نیست.
البته معمولا یه استدلال ضعیفی که برای عدم وجود این حق میارن که تو این تاپیک هم هست: "مگه یه مملکت چند تا زبون میتونه داشته باشه؟" اینجا یه خلط مبحثه. زبان اداری/رسمی با زبان ملت لزوما نباید یکی باشه؛ هیچ ایرادی نداره فارسی زبان رسمی مملکت باشه ولی زبان ترکی هم به رسمیت شناخته شه، در حد آموزش و استفاده.(مثلا دور صفویه که حکوت دست ترک ها بود، زبان رسمی مملکت فارسی بود.)

خودم وقتی فیتیله رو دیدم، چون از بچگی هم برنامشون رو دیده بودم، خیلی بهم بر نخورد، چون مدل برنامه همین شکلیه و اینکه یکی از خود اون بنده خدا ها ترک، واقعا هم فکر نمی کردم اینقدر قضیه بزرگ بشه؛ ولی احتمالا اونایی که اعتراض داشتند، بخاطر همه این پیش زمینه هایی که هست اعتراض کردند، نه صرفا به خاطر به فرچه دستشویی!

در مورد همزیستی مسالمت آمیز همه ایرانی ها هم بگم، تا دوره قبل رضا خان، ملت خیلی شیک در عین حالی که فرهنگ خودشون رو به عنوان یه قومیت داشتند، به عنوان یه ایرانی هم باهم زندگی میکردند؛ ولی رضا خان یه توهمی داشت که اگه قومیت ها "وجود" داشته باشن، مملکت رو نمیشه اداره کرد. به خاطر همین ترکیب جمعیتی مناطق مختلف رو بهم زد. صرفا همین کار رضا خان رو در نظر بگیرید(استان سین کیانگ چین یا فلسطین) و با تجربه بقیه جاهای دنیا مقایسه کنید، خیلی ساده میشه نتیجه گرفت که چرا تو این سال ها این همه مشکل داریم. این مورد یکی از عمده ترین دلایل اختلاف های کرد ها ن ترک ها هست، مخصوصا طرفای ارومیه.
دلیل بعدی این همه اختلاف ها هم این بود، قبل رضا خان، قاجار ها که ترک هم بودند، حاکمیت دستشون بود؛ رضا خان و "دولت مردان" اون زمان که احتمالا خیلی هم به آریایی بودن و هخامنشی ها اقتخار میکردند، شروع کردند کوبیدن قاجار ها و ترک ها. این هم یکی از عمده ترین دلایلی هست ترک ها و تهرانی ها (نه لزوما همه فارس ها) حس جالبی نسبت به هم ندارند. برای نمونه من خودم اولایی که دانشگاه قبول شده بودم طرفای موزه سینما داشتیم با دوستای دبیرستانی قدم میزدیم، ما ها خیلی عادی و مودبانه داشتیم با هم قدم میزدیم و حرف میزدیم که فرکانس شنیدن این جمله "اا اینا ترکن!" برامون زیاد بود. این فقط یه نمونه خیلی ابتداییشه، که طبیعی آدم حس خوبی نداشته باشه.
یا یه چیز دیگه ای که خیلی ترک ها رو حساس کرده اینه که وقتی توی یه فیلمی یا سریال یکی ترکی حرف میزنه، اولین چیزی که به ذهن میاد خوب یارو عمله، سپوری چیزی هست. ولی از طرفی اگه از کسی ترک و نسبتا هم آدم موفقی هست سریالی، فیلمی بسازن، اصلا لهجه نداره و خیلی سلیس حرف میزنه مثل شهریار که لهجه خودش معلوم بود(خیلی غلیظ نبود) ولی سریالش این شکلی نبود و جبار باغچه بان.

خلاصه: اینکه رو هوا یه حرفی بزنیم، مثل یه سری از پستای تاپیک، بدون اینکه پیش زمینه ها رو در نظر بگیرم؛ و بگیم چقدر اینا بی جنبه ان که بخاطر فرچه دستشویی میان بیرون؛ نه تنها کمکی به قضیه نمیکنه بلکه بدترش هم میکنه!

رضا شاه ترکارو سرکوب نکرد یه مفهومی به اسم اتحاد ملی و میهنی رو تو کشور به وجود آورد و البته اسپانیا هر ایالتش مستقل از دیگریه و این اصلا باعث اتحادشون نشده بلکه اختلافای زیادی هم دارند حتی!

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

بهتر این بود که سوال نظرسنجی میپرسید که آیا اصلن این کار رسانه ی ملی رو توهین میدونین یا نه .

فیتیله یکی از قدیمی ترین برنامه های کودک ایرانه و یکی از حرفه ای ترین ها. در این که همین داستان بچه ای که از فرچه ی دست شویی به جای مسواک استفاده کرده چقدر نکته ی آموزشی ! داره برای بچه های مملکت شکی نیست و جای تاسفه که برنامه ای در این سطح از همچین سوژه ی مبتذلی برای آموزش کودکان و سرگرم کردنشون استفاده کرده.

اما اینکه این برنامه برای اجرای نقش این بچه از لهجه ی ترکی استفاده کرده و برداشت دوست های ترک این بوده که بهشون توهین شده مسخرست! محمد مسلمی خودش آذری عه و اهل اردبیل. طی همه ی این سال های پخش فیتیله از این آذری بودنش استفاده کرده و خیلی سوژه های زیادی با نقش های ترک زبان اجرا شده! این که بیایم این یک برنامه ی مشخص رو بگیریم و بگیم که هدفش توهین رسانه ی ملی به ترک زبان ها بوده واقعن مسخرست :))

اگه هم وطن های ترک به چیز دیگه ای اعتراض دارن توی این مملکت که حقشون خورده شده ، میتونن توی اعتراض ها همون ها رو بیان کنن! لازم نیست یه تیمی از باتجربه ترین اشخاصی که کارشون کار کودک بوده این وسط از کار برکنار شن.

این که شما تمایلات پان تورکیسم دارین و توی هرپستی این مسئله رو به بدترین و وقیحانه ترین طور داد میزنین ، معنیش این نیست که بقیه هم با شما هم نظرن.

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

ببین من اصلا نمیخوام بهت توهین کنم مینا خانم ،فقط بشین یه مدت فکر کن چرا انقدر با عصبانیت داری حرفمیزنی؟ تعصب رو بذار کنار تمام حرفهایی که از پان ترکا میشنوی بذار کنار و به عنوان یک انسان فارغ از نژاد تصمیم بگیر
اگر دوست داری اتئیست باشی میتونی از اینجا شروع کنی

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا