• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خودکشی !

• شروع کننده موضوع

lonelygirl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان ، فرزانگان اهواز
مدال المپیاد
واسه المپیاد زیست می خونم !
برای چی یک انسان به استانه خودکشی می رسد ؟
اول باید بدانیم که خودکشی دارای عوامل چند جانبی است و تک عاملی نیست و نمی توانیم یک علت را برای بروز آن نام ببریم .اصولا کسانی که اقدام به خودکشی می کنند 3 دسته اند :
دسته اول :آنهایی که قصد خودکشی ندارند این افراد معمولا به دلایل مختلفی از قبیل جلب توجه ،انتقام جویی ،قدرت نمایی ،خود نمایی و در کل برای این که خود را ثابت کنند دست به این عمل می زنند .
دسته دوم :افرادی که در انجام این کار دو دل هستند این افراد معمولا خود را به دست تقدیر می سپارند
دسته سوم :گروهی که واقعا قصد دارند بمیرند به نظر می رسد در این گروه عوامل زیستی اجتماعی فرهنگی اقتصادی بیماری های روانی از جمله افسردگی الکلیسم بی کاری ،نابه سامانی های خانوادگی و عدم توفیقات علمی و اجتماعی از جمله مهم ترین علل خودکسی باشند.
چه عواملی باعث جلوگیری از اقدام به خودکشی می شود ؟
سه عامل عمده در جلوگیری از خودکشی وجود دارد :
اول:ایمان ،ادیان و مذاهب مختلف به ویژه ادبان توحیدی در رابطه با خودکشی موضع گیری صریحی داشته اند .این عمل در ادیان توحیدی رفتاری گناه آمیز ،ممنوع و حرام شناخته شده و همین عامل باعث میشود افراد مذهبی کمتر به خودکشی دست بزنند.
دوم:داشتن فرزند کوچک است .در بسیاری از مواردی که فرد از اقدام به خودکشی دست می کشد دلیل پشیمانی خود را کودک خود می داند .
سوم :حمایت های مختلف خانوادگی ،اجتماعی ،فرهنگی و ... است که باعث به وجود آمدن دلبستگی های اجتماعی و در نتیجه دور شدن از خودکشی می شود .
علایم هشدار دهنده برای این کار (خودکشی )چیست ؟
یکی از مهم ترین علائم گوشه گیری است البته این موضوع زمانی قابل تامل است که فرد که قبلا این حالت را نداشته باشد و به تازگی دچارش شده باشد .افسردگی ،یاس ،وصیت کردن هم می تواند از نشانه های نیت برای خودکشی باشد .
رسانه ها چطور می توانند در این زمینه نقش مخرب داشته باشند ؟
به طور مثال اگر یه هنرمند یا نویسنده یا فرد صاحب نام خودکشی کرده نباید تیتر خودکشی را با نام او ذکر کنیم تا جوانان از آن الگو برداری نکنند و طرز خودکشی را نیز درج نکنند زیرا این به جای خبر رسانی نوعی آموزش است نباید از این عمل قهرمان سازی شود و این که نباید در مورد خودکشی در رسانه ها ساده سازی شود مثلا جواب رد شنیدن یا کنکور یا شکست عاطفی نباید به عنوان دلایل خودکشی نام برده شوند .
شاید این موضوع مورد اتفاق همه همکاران ما باشد که انگ (استیگما)و شرم اجتماعی مهم ترین چاکش در بحث های پیرامون پدیده خودکشی است .
سازمان جهانی بهداشت می گوید مهم ترین مانع در رساندن خدمات روان پزشکی به مردم انگ است .
از دیگر مشکلات ما در کشورمان وجود نداشتن یک مرکز پیشگیری از خودکشی است مخصوصا در تهران .

7 باور غلط درباره خودکشی :

1- کسی که خودکشی می کند بی ایمان است .
2- کسی که حرف میزند عمل نمی کند .
3- هر کس که دست به خودکشی میزند واقعا قصد مرگ دارد .
4- خودکشی بدون اطلاع قبلی رخ میدهد .
5- صحبت درباره ی خودکشی یعنی القای آن .
6- فقط افراد روانی خودکشی میکنند
7- کسی که یک بار اقدام به خودکشی کند دیگر نمی کند
.

سالانه 20 میلیون سال عمر به دلیل خودکشی افراد زیر 25 سال از بین میرود
دکترسید مهدی حسن زاده – هفته نامه سلامت

× عنوان ویرایش شد

broodfather

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دادم ! ;D
دانشگاه
نمیدونم ... اگه خدا بخو�
رشته دانشگاه
اسب سواری با سگ
پاسخ : خودکشی !!!!

من عاششششششششق خود کشیم !!! حیف که حرامه !!! :D

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان علامه حلي 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مطالعه براي المپياد فيزيك ! (هنوزم دارم مطالعه مي كنم !!!)

راست می گی ها تا حالا توجه نکرده بودم ! من چند بار قرار بود خودکشی کنم چون حرام بود نکردم !!!

اگه حرام نبود احتمالا الان منم اینجا نبودم !!!! :))

چه باحال !!

Hiss!!!

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
ریاضی شیمی

آقا جوووووووووون ماماناتون جواب این سوال منو بدید.من میگه چرا اومدن آدم توی این دنیا دست خودش نیست ولی نمی تونه با دستای خودش از این دنیا بره.محمد حسین به دادم برس.آقا این دفعه جون پدراتون جواب کلیشه ای ندین.vihan تو هم همیت طو ر

• شروع کننده موضوع

lonelygirl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
مدال المپیاد

اینو باید از خدا بپرسی نه از ما !!!من هنوز نیازی به خود کشی نمی بینم ولی اگه هم نیازی ببینم خودکشی نمی کنم ... کسی قویه که در برابر مشکلات بایسه ... راحت ترین راه خودکشیه !

Hiss!!!

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
ریاضی شیمی

Goo$ebumps عزیز شاید خنده ات بگیره ولی من با این که این سوال رو پرسیدم خودم مخالف شدید خودکشیم.خنده دار تر از اون این که از این به بعد برای خدا SMS میزنم و سوالامو میفرستمو جوابشو میگیرم :D!!!! آقا این که نشد جواب!!!! X-(.(این که شما بگی اینو باید از خدا بپرسی) . خدا هم وسیله برای انسان قرار داده تا جواباشو بگیره.مثلا این گفت و گو خودش یه وسیله است.ولی از نظرت جدا ممنون. :)بازم منتظر جوابم هااااااا.مرد میدون میخوام.البته اگر زن میدون هم بود اشکال نداره(ببینید طرف دخترا رو هم داشتم!)

پریا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
جهنم فرزانگان
شهر
اهواز,اهواز,اهواز,اهواز... حال میکنم بنویسمش...!
مدال المپیاد
همه چی , زیست ,شیمی ,فیزیک ,ادبی, آزمایشگاه......!
دانشگاه
بهشتی

به نقل از Hiss!!! :
آقا جوووووووووون ماماناتون جواب این سوال منو بدید.من میگه چرا اومدن آدم توی این دنیا دست خودش نیست ولی نمی تونه با دستای خودش از این دنیا بره.

چه حرفی زدیا خوب اومدنش دسته خودش نیست رفتنش دسته خودشم نیست دیگه ........پس چرا ولی گذاشتی ؟!!

اگه اومدن دسته خوده آدم بود من اینجا نبودم ..... اگه رفتن هم دسته من بود خیلی وقت پیشا میرفتم ....

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از برنولی :
.ببخشید خیلی معذرت می‌خوام اما اگه حرام نبود هم جنابعالی خیلی بیجا می‌فرمودید.خیلی کار زشتیه که آدم یه عالمه ملت رو دیوونه کنه از ناراحتی و زجر،چرا؟ چون که توی یه برهه خاص زمانی احساساتی شده و نمی‌خواد زنده بمونه!!! :D

چون من بالاخره یه روزی میمیرم و خانواده ناراحت میشن !!!

فقط ممکنه یه روزی بمیرم که فرداش قرار بوده یه کار خیلی خوب کنم ...

ولی یه موقعی دارم خفه میشم و نمی خوام اونهمه فشار رو تحمل کنم ، خودکشی می کنم !!!

البته میدونم که این علامت ضعف و کمبود در هندل کردن شرایطه (که البته تا حالا خودکشی نکردم !!!)

ولی یه موقعی نه آدم کسی رو دوست داره ، نه کسی آدم رو ، نه آدم کاری برای انجام دادن داره ، نه دلیلی برای انجام کار می بینه ! اگه حرام نبود ، من تو اون شرایط خودکشی می کردم !!! فعلا که حرامه کاریشم نمیشه کرد !!!!

witted

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من اما نمیدونم چرا به این کار علاقه دارم؟
شاید واسه جلب توجه اما وقتی بمیری دیگه مردی توچه بقیه واست مهم نیست
شاید چون از اجبار بدم می یاد عصبانیم که مجبورم زندگی کنم نا خواسته
شایدم چون دلیلی نمیبینم که بخوام زندگی کنم
هیچ چیز عزیزی ندارم

mehdi.me

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
کامپیوتر

بابا بشینید زندگیتون رو بکنید.من که عاشق زندگی کردنم.:D

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از vihan :
ولی یه موقعی نه آدم کسی رو دوست داره ، نه کسی آدم رو ، نه آدم کاری برای انجام دادن داره ، نه دلیلی برای انجام کار می بینه ! اگه حرام نبود ، من تو اون شرایط خودکشی می کردم !!! فعلا که حرامه کاریشم نمیشه کرد !!!!
من بازم تلاش می کردم که شاید بتونم کاری بکنم! اما اگه ببینم واقعا آدمی هستم که هیچ کار مفیدی نمی تونه انجام بده و باعث بدتر شدن داره میشه، خودکشی می کنم، حرام و حلال و مکروه بودنش هم مهم نیست! چون تو اون شرایط بعیده دیگه دین و ایمونی هم بمونه!

اما درباره ی سوال Hiss!!!
به نقل از Hiss!!! :
آقا جوووووووووون ماماناتون جواب این سوال منو بدید.من میگه چرا اومدن آدم توی این دنیا دست خودش نیست ولی نمی تونه با دستای خودش از این دنیا بره.
جالبه که نه اومدنش دست خودمونه، نه رفتن! کلا به نظر من زندگی کردن اجباریه یه جورایی، نمی گم زوره، اما احتمالا به خاطر این تو همه ی ادیان اومده که خودکشی حرامه که همیشه یه انسان می تونه یه راه پیدا بکنه واسه درست کردن یا حداقل بهتر کردن اوضاع، هرچه قدر هم که بد باشه...یعنی امکان نداره یه شرایط خیلی بدی پیش بیاد و من نوعی نتونم بهترش بکنم. همیشه یه راه وجود داره...این رو من واقعا بهش ایمان دارم، چون شاید اگه هرکسی اون شرایطی که من گذروندم رو می گذروند، به مرز خودکشی هم که شده می رفت، اما تونستم یه راه واسش پیدا کنم و باهاش کنار اومدم و تا حد زیادی حل شد مشکلم...

به نقل از mehdi.me :
بابا بشینید زندگیتون رو بکنید.من که عاشق زندگی کردنم.:D
موافقم! میشه عاشق زندگی کردن بود واقعا! :D
یه ضرب المثل میگه while there is life there is hope (به صورت دوشرطی بهتره البته!)، پس تا زنده ایم آرزو هم هست، پس به خاطر آرزوهامون هم که شده زندگی می کنیم!

ashkan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
AlAmE hElLi
شهر
تهران جونم!
مدال المپیاد
physics
دانشگاه
شريف,MIT
رشته دانشگاه
برق

اگه قراره فردافرتي بميرم بايد خنگ باشم دنيارو جدي بگيرم!!

باباحال زندگيو ببرين سختياشو بزارين كنار حال و هولشو بچسبين!والا به خدا!

amirfardanian

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد یک مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
تلگرام
اینستاگرام

آدم مگه چقدر مي تونه بدبخت باشه و از دنيا دست بكشه و خودشو بكشه
مگه مي شه ؟؟؟؟ :D

• شروع کننده موضوع

lonelygirl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
مدال المپیاد

این چیزی که گفتی یعنی چی ؟
خوب حتما ادم بدبخت زیاده که سالانه 20 میلیون سال از بین میره ...
البته به نظرم بیشترشون تو موارد عاطفی میچرخه ... اینا هست میرن تو حموم رگ خودشون رو میزنن ... خیلی مسخره است !

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد

یعنی چی ؟!

خوب بعضی موقع آدم نه امید داره و نه آرزو و نه غیره و ذالک !!!

البته من به شخصه فعلا دارم حال می کنم .... میگه خدا فرستادتمون حال کنیم ! ما چرا نکنیم ؟!

بقول خودم که یه بار به یکی از دوستان گفتم : وقتی بابات رو بر میداری می بری شهر بازی ، تا بابات بزور نیارتت بیرون ، میای بیرون ؟!

جوابشم اینه : در 99% موارد نه ، ولی اگه اونقدر نا امید شده باشم که که حال بازی کردنم نداشته باشم ، آره میام بیرون !!!

broodfather

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دادم ! ;D
دانشگاه
نمیدونم ... اگه خدا بخو�
رشته دانشگاه
اسب سواری با سگ

من فقط میخوام دنیا تموم بشه ببینیم زندگی کردن بدون جسم چه شکلیه !!! :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : خودکشی !

به نقل از محمد حسین :
من فقط میخوام دنیا تموم بشه ببینیم زندگی کردن بدون جسم چه شکلیه !!! :D
دقیقا برای همینه که من میگم خیلیا نه ناامیدن نه به فلسفه ی خودکشی رسیدن.شاید طرف فقط کنجکاو باشه

سیما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان
دانشگاه
ایشالا که شهید بهشتی :)
رشته دانشگاه
داروسازی

من یه مدت خیلی از زندگی نا امید شده بودم :-< میخواستم قرص بخورم :-" ولی یه نفر باهام حرفید حرفش خیلی روم تاثیر گذاشت. گفت اگه از زندگی خسته شدی زندگیو از خودت بگیر ولی نه با خودکشی، برو سومالی تو فجیع ترین شرایط کمک کن به بقیه، برو جنوب شهر واسه بچه های مردم شکلک دربیار، یه کاری بکن که وجودت به درد بخوره، دیگه کمترین کاری که از دستت برمیاد برو یکیو پیدا کن بدنتو در اختیارش قرار بده بزار به یه دردی بخوری!! دیدم راس میگه اگه هستم پس تا هستم یه کاری بکنم به درد بخورم به جای خودکشی خودمو زجر بدم!!!! :|

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

اعتقاد بر اینه که ما 3جور خودکشی داریم
1-خودکشی خودخواهانه:مثلا زندگی سخت باشه و طرف خودکشی کنه
2-خودکشی دگرخواهانه:خودکشی نوع دوستانه.مثلا ملوان یه کشتی وقتی میبینه کشتیش با اون همه مسافر و ادم داره غرق میشه خودکشی میکنه
3-خودکشی اعتقادی:طرف به ته خط رسیده و به پوچی رسیده.دیگه انگیزه ای برای زندگی ندارد(با اولی کاملا متفاوت است)
الان بح3 ما سر کدومشونه؟

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

كسي تا خودش در اون شرايط قرار نگيره نمي تونه اظهار نظر كنه .
وقتي ديگه توي دنيا چيزي نباشه كه به خاطرش زندگي كني و وقتي اين همه دروغ و سرديه مردمو مي بيني وقتي مي بيني مي بينن داري ذره ذره اب مي شي و هيچ كمكي بهت نمي كنن دليل خوبي براي خودكشي كردن پيدا مي كني .
وقتي توي خونه ارامش نداري توي مدرسه هم صحبتي نداري هيچ دوستي نداري و هيچ كس نيست كه دوست داشته باشه دليل خوبي براي خودكشي داري . وقتي بودنت مساوي ميشه با به هدر رفتن منابع ملي و خزانه ي جيب بابات و زحمات مامانت و كينه و دشمنيه دوستات دليل خوبي براي خودكشي داري .
ولي
به خدا اعتماد كنين ! وقتي مي گه حرامه حتما دليل خوبي داره ! (;

بالا