• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
اول این نکته رو بگم که من کلا چهار ترم شیمی خوندم.

توی هر دوتا رشته‌های شیمی محض و شیمی کاربردی شما 133 واحد می‌خونید. تفاوت این دو تا توی چند واحده (دقیقشو یادم نیست.) که شما می‌تونید به عنوان دروس اختیاری واحدهای اون یکی رشته رو بردارید. این رو اضافه کنم مثلا دوتا درس معروف کوانتوم و شیمی معدنی 3 برای شیمی محض اجباریه و برای شیمی کاربردی اختیاری ولی بعضی از دانشگاه‌ها این دوتا درس برای شیمی کاربردی اجباریه. به دانشگاه بستگی داره که می‌تونید از چارت اون دانشگاه بررسی کنید. این هم سرفصل‌های شیمی محض و شیمی کاربردی.
توی رشته شیمی شما با ریاضی و فیزیک زیادی سر و کله می‌زنید و خیلی هم مهمه. اکثر کسایی که دیدم این موضوع رو زمان انتخاب رشته نمی‌دونستن. (طبیعتا هم همیشه شیمی می‌خونید.) دوره تحصیل سختی (اگر علاقه داشته باشید زیباست) خواهید داشت. علاوه بر اینکه مطالب زیادی باید بخونید باید وقت خیلی زیادی برای آزمایشگاه و کارهای مربوط به اون بذارید.
در رابطه با آینده شغلی هم شما می‌تونید به عنوان فارغ التحصیل توی کارخانه‌های پتروشیمی ، رنگ و ... و آزمایشگاه‌ها مشغول به کار بشید. متاسفانه شیمی توی ایران، آینده و وجهه اجتماعی خیلی خوبی نداره فقط به لطف بریکینگ بد شناخته می‌شید : )) ولی برای اپلای و مهاجرت کردن رشته خوبیه.
برای کسی که می‌خواد در حد کارشناسی درس بخونه شیمی کاربردی خوندن بهتره. برای ارشد خوندن تفاوتی نداره که شما از کدوم یکی از این دوتا رشته فارغ التحصیل بشید و با هر دوتاشون می‌تونید کنکور ارشد شیمی بدید.( توی خارج از ایران هم چیزی به اسم شیمی محض یا شیمی کاربردی وجود نداره.)

توی ایران علوم پایه خوندن خیلی سخته، قبل از اینکه وارد بشید از افراد زیادی مشورت بگیرید ببینید روحیه‌تون به این راه می‌خوره یا نه. خیلیارو دیدم که بعد از چند ترم انصراف یا تغییر رشته دادن.
ممنون بابت توضیحاتتون

و برای ارشد شیمی دارویی از هردوتا رشته میشه وارد شد یا نه؟؟

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
1945
برای ارشد شیمی دارویی از هردوتا رشته میشه وارد شد یا نه؟؟
آره. در رابطه با شیمی دارویی تا جایی که می‌دونم نمی‌تونید داروخانه بزنید و ظرفیتش هم فکر کنم کمه و ورود بهش سخته.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
1945
از لحاظ سختی دروس یا لحاظ فشار اجتماعی و... این صوبتا؟

الان از خیلیا در مورد سختی دروس علوم پایه شنیدم خب در چه حد سخته؟ من الان میترسم بزنم این رشته رو و قبول شم، بعد نتونم پاس کنم درسا رو، بعد بمونم تو گِل
: (
آره، شیمی بازارکار خوبی نداره و عموم هم تصور می‌کنن شما نهایتا می‌تونید معلم بشید و شاید این وقتی که برای این رشته‌ها می‌ذارید اگر توی موضوع دیگه‌ای بذارید بازده بهتری داشته باشه. توقع درآمد زیاد هم نداشته باشید. برای اپلای کردن رشته‌های خوبین.
در رابطه با سوال دوم هم بالاخره با درس خوندن پاس می‌شی : )) اونقدر عجیب نیست.

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
برای آشنایی با مباحث بیوتک و ژنتیک چه کتاب هایی رو پیشنهاد میدید که نگاه بندازم تا تقریبا دستم بیاد تو این رشته چه چیزهایی باید خونده بشه؟
تو این کانال منابع خوبی می‌تونی پیدا کنی.
https://t.me/scientific_resources
تو پیج @niras.daily هم چندتا هایلایت درمورد انتخاب رشته و بیوتک(البته تو ایتالیا)، وجود داره که فکر می‌کنم خوندنش بهت کمک کنه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
یادم بندازید یه ویس بگیرم امشب یا فردا در باب انتخاب رشته (با تاکید بر پزشکی و ...)

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
سهمیه هیئت علمی سال پیش ک میخواستم استفاده کنم برداشته شده بود امسال هست؟
پارسال یه نفر از کلاس ما با سهمیه‌ی هیات علمی انقالی گرفت بهشتی. (((((((((:

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
پزشکی
پارسال یه نفر از کلاس ما با سهمیه‌ی هیات علمی انقالی گرفت بهشتی. (((((((((:
دقیقا برا ما هم همچین شد، طرف از ترم دوم هم تغییر رشته داد به دندان هم از اردبیل رفت بهشتی :‌)))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
یادم بندازید یه ویس بگیرم امشب یا فردا در باب انتخاب رشته (با تاکید بر پزشکی و ...)
خب اینجا میتونید بشنوید : https://voca.ro/1lHIkqa8EExd

سعی کردم از همه چی تقریبا بگم ولی خب مسلما نمیشه 6 7 سال رو توی چند دقیقه گنجوند
سوالی باز بود هستم همین ورا

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
به نظرتون عاقلانست کسی داروی ایرانو بالاتر از دارو ی بهشتی بزنه چون صرفا دانشگاه ایرانو دوست داره؟

Arminium

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
صارمیه
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
تو دفترچه امسال بیوتک هست؟ هرچی نگاه میکنم انگار نداره

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
خب اینجا میتونید بشنوید : https://voca.ro/1lHIkqa8EExd

سعی کردم از همه چی تقریبا بگم ولی خب مسلما نمیشه 6 7 سال رو توی چند دقیقه گنجوند
سوالی باز بود هستم همین ورا
خیلی عالی خیلی عالی،
منم تکمیل کنم:
بعد این بیمارستان فوق تخصصی درس خوندن اینطوری ه که تو کیس اسکلرودرمی می‌بینی، درحالی که هیچ وقت تشخیص و درمانش با تو نخواهد بود و ارجاع خواهی داد اگه چیز غیرمعمولی دیدی (!)، اما نمی‌تونی نحوه کنترل و درمان چربی خون بالا رو که وظیفه پزشک عمومی ه یاد بگیری! یا مثلاً اینتوباسیون رو که حتماً باید بلد باشی و خیلی مهم ه نمی‌تونی انجام بدی چون رزیدنت‌ها در یادگیری و مهارت آموزی اولویت هستند و تو برای یادگیریش مجبوری در ساعات اضافه‌تر با استادت هماهنگ بشی بری اتاق عمل برای تمرین :‌‌)) این رو هم باید در نظر گرفت که درصد محدودی استریت می‌شن و مستقیم می‌رن دوره‌ی تخصصی، بقیه طرح می‌رن.
و و و تو در طرح در دوره‌ی عمومی مناطق محروم خواهی بود که باید بدون سونو و سی‌تی‌اسکن تشخیص بذاری و ارجاع بدی.. و امکانات بیمارستان فوق تخصصی برای توی دانشجوی پزشکی عمومی خیلی به درد بخور نیست!

این رنکینگ دانشگاه‌ها هم بیشتر بر مبنای تعداد مقالات ه که در دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر با اساتید علوم پایه هست و اساتید بالینی خیلی‌هاشون کلاً ریسرچ بلد نیستند (لااقل تبریز اینطوریه!) و خیلی هم چیزهای روتین و تکراری ه و برای مهاجرت خوبه نه برای جابه‌جایی مرزهای علم. چون امکانات باز کمه و بستگی داره که مثلاً چه کیتی وارد شده به کشور نه نیاز کشور. 😅😅
- حالا معنی این حرف‌ها این نیست که شهرهای بزرگ رو نزنید، ولی معنیش اینه که رنکینگ بالا رفتن الزاماً برای دانشجوی عمومی اهمیت نداره. در دانشگاه‌های تیپ یک اکسترن عملاً ایگنور می‌شه و گاها حتا موجودی دست و پاگیر قلمداد می‌شه و اینترن هم باید کارهای وقت‌گیر پیش‌پا افتاده رو انجام بده. و رزیدنت تخصصی و فلو (دانشجوی دوره‌ی فوق تخصص) اهمیت دارن. پس با شرایط و برنامه‌های خودتون و روحیه‌تون و نزدیکی به شهر و میزان تاب‌آوریتون در تحمل دوری خانواده و وابستگی و .. انتخاب کنید.

نسیـم

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
سابقه مدیریت فروم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرراز
سال فارغ التحصیلی
98

Mobi_

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
دکتری پیوسته بیوتک رو میگما
هرچی دانشگاه تهران رو میبینم چیزی نزده
تو دانشگاه علوم پزشکی نیست چون جزو علوم پایه‌ست. تو رشته‌های خود دانشگاه تهران باید بگردی

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
نیمسال دوم فرقی با نیمسال اول داره از لحاظ امکانات و اساتید و اینجور چیزا؟
و اینکه
برای انتخاب رشته مثلا اول همه نیمسال اولا رو بزنیم بعد نیمسال دوم ها؟؟یا اول مثلا شهید بهشتی نیمسال اول-نیمسال دوم و بعد ایران نیمسال اول-دوم؟
کدومش معقول تره؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
نیمسال دوم فرقی با نیمسال اول داره از لحاظ امکانات و اساتید و اینجور چیزا؟
و اینکه
برای انتخاب رشته مثلا اول همه نیمسال اولا رو بزنیم بعد نیمسال دوم ها؟؟یا اول مثلا شهید بهشتی نیمسال اول-نیمسال دوم و بعد ایران نیمسال اول-دوم؟
کدومش معقول تره؟
نیمسال اول و دوم فرقی ندارن اصلاً. صرفاً زمان شروع به تحصیل متفاوت ه.
دومی.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
سمنان
رشته دانشگاه
دامپزشکی
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

سلولی مولکولی با ژنتیک فرق داره؟ بیوتک ناپیوسته داریم؟ میکروبیولوژی چجوریاست؟ داروسازی کار تحقیقاتی هم داره تو همین رشته؟
من از اول دبیرستان دوست داشتم برم تو کارای تحقیقاتی به نظرتون ژنتیک دانشگاه تهران برم و واقعا براش تلاش کنم میتونم تو ایران و به خصوص خارج از کشور آینده ای متصور بشم؟ منظورم پول نیست...
چقدر دقیق سوال من رو پرسیدید

بالا