• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

الینا:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1400
واسه دکترای پیوسته ش که ۸ سال هست و فقط ۱۰ نفر می گیرن و تازه از هر دو رشته ی ریاضی و تجربی هم می گیرن
مصاحبه و اینام داره
و خلاصه اگر رتبه زیر ۵۰۰ نیست بهش فکر نکن
میخوام از لیسانسش برم🚶‍♀️

• دابل‌لایک
امتیازات: ili

senator-1

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز - تهران
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
تلگرام
با سلام
مشاوره و انتخاب رشته 1401
کاملا اصولی و تخصصی برای دانش آموزان تجربی در خدمت هستم

Mobi_

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
بچه‌ها یه چیزی راجع به دانشگاه آزاد و پردیس بگم ..
شهریه‌ی آزاد ۶۰ ٪ شهریه‌ی پردیس ه، ولی مثلاً پردیس هم با اینکه هیئت‌امنایی ه ولی شهریه‌ش مشخص و ثابت ه. مثلاً شهریه‌ی ورودی ۹۴ تا آخر اینترنی با شهریه‌ی ورودی ۹۵ متفاوت ه و مطابق دفترچه‌ی اون سال ه. و اینکه اکثر دانشگاه‌ها حقوق اینترنی بچه‌های پردیس رو از شهریه کم می‌کنند. ولی دانشگاه آزاد رِنج قیمت مشخصی نداره و طبق تجربه بخش‌نامه‌هاش خلق‌الساعه هست و شهریه‌ی اینترنی‌ش هم زیاده و عملاً برابر محسوب می‌شه. در کل اگه به خاطر هزینه، دانشگاه آزاد اولویت ه اما پردیس نه، اینا رو بدونید و قبلش هم از دانشگاه‌های مدنظر پیگیر وضعیت شهریه و .. بشید. پردیس بهتر از آزاد و تعهدی ه در کل .. البته باز شهر به شهر مختلف ه..
دوره های شهریه‌پرداز چطور؟ از وضعیت اونا اطلاعی دارین؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
دوره های شهریه‌پرداز چطور؟ از وضعیت اونا اطلاعی دارین؟
تا جایی که من می‌دونم ظرفیت مازاد و پردیس یکی ه کاملاً، فقط پردیس‌ها اسماً/قبلاً دانشکده جدا داشتند و الان ادغام شده‌اند و ظرفیت مازاد یا همون شهریه‌پرداز درواقع همون ظرفیت مازاد بر ظرفیت روزانه هست.

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
بچه ها من نمیدونم اینو باید اینجا بپرسم یا توی انتخاب رشته ریاضی ولی میشه در مورد رشته های شیمی محض یا شیمی کاربردی هم توضیح بدید لطفا؟؟

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
چرا همه فقد لایکم میکنید؟؟

*غم . بغض...

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها من نمیدونم اینو باید اینجا بپرسم یا توی انتخاب رشته ریاضی ولی میشه در مورد رشته های شیمی محض یا شیمی کاربردی هم توضیح بدید لطفا؟؟
شیمی کاربردی رو می‌دونم که از گرایشات دکترایش شیمی دارویی هست که وارد دانشکده داروسازی می‌شی و اگه جذب هیئت علمی بشی برای رشته‌ی داروسازی تدریس خواهی کرد. عموماً قبولی در ارشد و دکترای علوم پزشکی به خاطر ظرفیت کم و رقابت زیادش کمی سخته.
ولی اطلاعات بیشتری ندارم. فقط می‌دونم اوضاع شغلی شیمی مثل سایر رشته‌های علوم پایه در ایران خوب نیست خیلی.

سمائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
4
عزیزان بین پزشکی بهشتی ایران و مشهد کدومش الویت داره؟ خودمم مشهدیم

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,669

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من اطرافیانم خیلی پزشکی خوندند و میخونن. از داداشم گرفته تا دوستای صمیمی. بعضیا سر انتخاب رشته، تصمیم میگیرند که دانشگاه شهر خودشون یا شهر نزدیکشون بخونند و تهران نرن. یک زمانی شاید خودمم موافق این حرکت بودم که پزشکی طولانیه و دوری از خانواده سخته و بهمانه. ولی با صحبت هایی که کردم با دوستام، میتونم بگم از دست دادن تهران (یعنی دانشگاه های بهشتی - تهران - ایران) حرکت معقولی نیست مگر خیلی مشکلات جدی ای داشته باشید سر دوری. واقعیت اینه که شهر تهران تفاوت فاحشی داره با بقیه شهرها. تقریبا همه امکانات تو تهران متمرکز شده. این سر خیلی چیزها خودشو نشون میده. مراکز آموزشی و تحقیقاتی و آزمایشگاه ها و ... که تو تهران هست هیچ جا نیست. جو شهر تهران خیلی بهتر از بقیه جاهاست. فضای پیشرفت خیلی بیشتر فراهمه. اطرافیانتون تلاشگرتر و پرانگیزه تر هستند. حالا شاید یکی هیچ استفاده ای از اینها نکنه ولی خب فراهم بودنشون مهمه. در بدترین حالت اینه که میبینید تهران نمیتونید بمونید، انتقالی میگیرید شهر نزدیک تر. ولی برعکس این تقریبا ممکن نیست.

سمائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
4
اره اره شهر که قطعا تهران ولی چیزای دیگه شم میخواستم بدونم مثلا الان یک نفرگفت امار خودکشی بهشتی از همه بالاتره خوب چرا؟ شانسی بوده یا واقعا یکاری بات میکنن بری خودتو بکشی :"" بعدباز یه نفر مثلا ازش پرسیدم میگفت از نظر خود دانشکده مشهد شرف داره به ایران البته یه نفر بود فقط :)) +خوابگاه هاشم اگه اطلاعی دارین ممنون میشم بگین چطوره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
شیمی
کاربردی یکم قبول شدنش سخت تره ولی رسما هیچ فرقی با محض نداره. بچه ها چون فکر میکنن محض تئوری تره اولویت اولشون با کاربردیه. ولی شما اگر شیمی میخواید بزنید حتما هم محض هم کاربردیش رو بزنید. خیلی تفاوتی ندارن. تنها فرقشون توی یه کار آموزی و در حد 10 واحد شیمی صنعتی ایناس که بچه های محض اون واحدای کاربردی و کارآموزی رو خودشون به عنوان اختیاری برمیدارن.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,672

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
اره اره شهر که قطعا تهران ولی چیزای دیگه شم میخواستم بدونم مثلا الان یک نفرگفت امار خودکشی بهشتی از همه بالاتره خوب چرا؟ شانسی بوده یا واقعا یکاری بات میکنن بری خودتو بکشی :"" بعدباز یه نفر مثلا ازش پرسیدم میگفت از نظر خود دانشکده مشهد شرف داره به ایران البته یه نفر بود فقط :)) +خوابگاه هاشم اگه اطلاعی دارین ممنون میشم بگین چطوره
خودکشی ها مربوط به رزیدنت ها بوده. اونا هم ماجراشون فرق داره. شیفت سنگین حقوق کم و اذیت و ... کو تا شما به رزیدنتی برسید!

یک چیزهایی از جنس تجربه شخصیه. ممکنه یک نفر بره مدرسه عادی و نمراتش بهتر بشند و بگه اینجا صد شرف داره به فرزانگان. چیه فرزانگان همش امتحان سخت و تهش نمره کم میگیری. ولی خب تهش واقعا کدوم مدرسه بهتره؟

در مورد انتخاب رشته به نظرم فرد باید این سوال رو از خودش بپرسه که من تو کدوم دانشگاه و رشته، فرصت های رشد بیشتری دارم؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
خودکشی ها مربوط به رزیدنت ها بوده. اونا هم ماجراشون فرق داره. شیفت سنگین حقوق کم و اذیت و ... کو تا شما به رزیدنتی برسید!

یک چیزهایی از جنس تجربه شخصیه. ممکنه یک نفر بره مدرسه عادی و نمراتش بهتر بشند و بگه اینجا صد شرف داره به فرزانگان. چیه فرزانگان همش امتحان سخت و تهش نمره کم میگیری. ولی خب تهش واقعا کدوم مدرسه بهتره؟

در مورد انتخاب رشته به نظرم فرد باید این سوال رو از خودش بپرسه که من تو کدوم دانشگاه و رشته، فرصت های رشد بیشتری دارم؟
راجع به رشته‌ی پزشکی باید در نظر داشت که برنامه چیه؟
اگه یکی بخواد ریسرچ علوم پایه انجام بده دانشگاه بزرگتر بهتره، اما برای پزشک بامهارت شدن حتا مراکز کوچکتر بهترند، چون کارهایی که رزیدنت‌ها در مراکز بزرگ انجام می‌دن، در فقدان/کمبود رزیدنت به اینترن محول می‌شه. برای استریت شدن و مستقیم تخصص خوندن هم باز دانشگاه‌های بزرگتر.
حتا در رزیدنتی هم تهران هیئت علمی پرور ه، شهرهای کوچکتر پزشک با مهارت پرور!
کلاً باید دید برنامه چیه و اینکه برای تجربی رشته مهم‌تر از دانشگاه ه، با بچه‌های ریاضی سیستمش متفاوت‌تره

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Kmu
رشته دانشگاه
پزشکی
یکی که میدونه بگه از بین دندون دارو پزشکی کدومش برای مهاجرت بهتره (با وجود همه‌ی سختی‌ها) یک در دنیا صد در آخرت نصیبش بشه.
در واقعیت هیچ کدوم
تقریبا همه شون باید از اول خونده بشن حتی دارو که میگن بهتره الان یکی از دوستامون میخوان برن هلند و به هیچ عنوان قبول نکردن

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Kmu
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام☄
برای تجربی
به غیر از تهران و شیراز و اصفهان، دیگه چه شهر هایی امکانات آموزشی خوبی دارن؟ واسه اولویت انتخاب رشته می‌خوام. تو ذهنم تبریز و رشت هست ولی بازم مطمئن نیستم.
به جز اهواز و مشهد.
تبریز
دیروز داشتم نوشته های ی اتند رو میخوندم که بهشتی خونده ولی میگفت ایران بهتره از همه لحاظ
اول بهشتی و ایران حالا با هر اولویتی ک میخوای بعد مشهد قطعا

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
1945
اول این نکته رو بگم که من کلا چهار ترم شیمی خوندم.

توی هر دوتا رشته‌های شیمی محض و شیمی کاربردی شما 133 واحد می‌خونید. تفاوت این دو تا توی چند واحده (دقیقشو یادم نیست.) که شما می‌تونید به عنوان دروس اختیاری واحدهای اون یکی رشته رو بردارید. این رو اضافه کنم مثلا دوتا درس معروف کوانتوم و شیمی معدنی 3 برای شیمی محض اجباریه و برای شیمی کاربردی اختیاری ولی بعضی از دانشگاه‌ها این دوتا درس برای شیمی کاربردی اجباریه. به دانشگاه بستگی داره که می‌تونید از چارت اون دانشگاه بررسی کنید. این هم سرفصل‌های شیمی محض و شیمی کاربردی.
توی رشته شیمی شما با ریاضی و فیزیک زیادی سر و کله می‌زنید و خیلی هم مهمه. اکثر کسایی که دیدم این موضوع رو زمان انتخاب رشته نمی‌دونستن. (طبیعتا هم همیشه شیمی می‌خونید.) دوره تحصیل سختی (اگر علاقه داشته باشید زیباست) خواهید داشت. علاوه بر اینکه مطالب زیادی باید بخونید باید وقت خیلی زیادی برای آزمایشگاه و کارهای مربوط به اون بذارید.
در رابطه با آینده شغلی هم شما می‌تونید به عنوان فارغ التحصیل توی کارخانه‌های پتروشیمی ، رنگ و ... و آزمایشگاه‌ها مشغول به کار بشید. متاسفانه شیمی توی ایران، آینده و وجهه اجتماعی خیلی خوبی نداره فقط به لطف بریکینگ بد شناخته می‌شید : )) ولی برای اپلای و مهاجرت کردن رشته خوبیه.
برای کسی که می‌خواد در حد کارشناسی درس بخونه شیمی کاربردی خوندن بهتره. برای ارشد خوندن تفاوتی نداره که شما از کدوم یکی از این دوتا رشته فارغ التحصیل بشید و با هر دوتاشون می‌تونید کنکور ارشد شیمی بدید.( توی خارج از ایران هم چیزی به اسم شیمی محض یا شیمی کاربردی وجود نداره.)

توی ایران علوم پایه خوندن خیلی سخته، قبل از اینکه وارد بشید از افراد زیادی مشورت بگیرید ببینید روحیه‌تون به این راه می‌خوره یا نه. خیلیارو دیدم که بعد از چند ترم انصراف یا تغییر رشته دادن.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,677

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
اگه یکی بخواد ریسرچ علوم پایه انجام بده دانشگاه بزرگتر بهتره، اما برای پزشک بامهارت شدن حتا مراکز کوچکتر بهترند، چون کارهایی که رزیدنت‌ها در مراکز بزرگ انجام می‌دن، در فقدان/کمبود رزیدنت به اینترن محول می‌شه. برای استریت شدن و مستقیم تخصص خوندن هم باز دانشگاه‌های بزرگتر.
کلاً باید دید برنامه چیه و اینکه برای تجربی رشته مهم‌تر از دانشگاه ه، با بچه‌های ریاضی سیستمش متفاوت‌تره
هر چند کامنت اساسی دارم راجع به این مساله مهارت ولی خب جاش اینجا نیست. الان جمع بندیت از این چی بود راجع به انتخاب رشته؟

دیروز داشتم نوشته های ی اتند رو میخوندم که بهشتی خونده ولی میگفت ایران بهتره از همه لحاظ
زاویه نگاه یک اتند بایاس شده با چیزهای دیگست. مثلا واسش مهمه که پرداخت ها مرتب و منظم باشه. در صورتی که پرداخت ها هیچ تاثیری روی دانشجو نداره. واقعیت اینه که بهشتی رو جلوتر از ایران میزنن اکثریت. تا زمانی که یک دلیل محکم ندارید خلاف خرد جمعی حرکت نکنید!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
من زیرگروه یکم تقریبا ۱۰۰تا بهتر از رتبه منطقه‌مه
توی انتخاب رشته کدومشو در نظر می‌گیرن یا ارتباطی نداره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
پزشکی
و چقدر پارسال این مفهوم رو سعی کردن بهم برسونن و من نفهمیدم و گفتم :"فقط دارین توجیه می‌کنین"، و شما چقدر ساده و قشنگ توضیح دادین و من چقدررر افسوس خوردم که کااش این متن رو پارسال می‌دیدم و اینقدر خودم رو تو یکسالی که گذشت سرزنش نمی‌کردم و دانشگاهم رو به سخره نمی‌گرفتم تا تر زده بشه به وضعیت تحصیلیم :‌))))

بالا