• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
خلاصه حرفشون اینه که چون‌تک رقمیا و مدال طلاهای المپیاد انتخاب می کنن ، جو رقابتی بدی داره و کلا خیلی پدرت در میاد توی دانشکده.
گفتم شاید یکی باشه بدونه : ))) آشنایی چیزی داشته باشه.اونجا درس خونده باشه اصن
جوش رو که به دانشجوهای همونجا می‌سپارم

در حالت کلی برق شریف یا تهران هم بری برای اینکه تاپ بشی، اذیت می‌شی. باید مهارت اجتماعیت بالا ببری. کمک بگیری و تلاش زیادی کنی. دانشجوها هم رقابتی نباشند استاد با کسی شوخی نداره :))
یعنی شما بگو فردا همه المپیادی‌ها و رتبه‌های تک رقمی بجای شریف برند تهران. من بعید میدونم که استادهای شریف ذره‌ای کوتاه بیان بایاس ذهنیشون توی حرف زدن‌های عادیشون هم مشخصه. :-"
از حالا تصور اینکه کارشناسی آسون می‌گذره باید بندازید دور به مراتب سخت‌تر از کنکور میگذره. فقط وسطش یک مقدار استراحت می‌کنید. مجبور نیستید استرس یک امتحان بکشید که مسیر زندگیتون رو مشخص کنه. خوبی‌هاش هم اینه مستقل‌تر از گذشته می‌شید. دایره انتخاب دوست‌هاتون بزرگتر میشه و اکیپ خودتون را پیدا می‌کنید. رفته رفته علاقه و مسیر زندگیتون شفاف‌تر می‌شه.

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
+اینو گفتین من لازمه یه پی دی اف که حدودای یک سال پیش خوندم بزارم و حتما پیشنهاد می کنم بخونینش:
https://uupload.ir/view/emkaan_2wh6.pdf/
کتاب امکانو بعد کنکورم خونده بودم و درسته که روی کاغذ ممکنن اما به انتخاب رشته مربوط نمیشه چون الان بحث اینه که کجا بریم؟ نه که «بریم یا نریم؟»

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
کتاب امکانو بعد کنکورم خونده بودم و درسته که روی کاغذ ممکنن اما به انتخاب رشته مربوط نمیشه چون الان بحث اینه که کجا بریم؟ نه که «بریم یا نریم
با توجه به گزاره ی( فکر نکنین کارشناسی اسونه) فکر کنم کنی مرتبط باشه🙄

Mobi_

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
شرایط این رشته‌ها برای مهاجرت چطوره
درست اطلاعی ندارم چون هرکس یه چیزی می‌گه. ولی اینو یکی از دانشجوهاش گفته:
‏‎‎
"کلا کسیو ندیدم که میخواسته اپلای کنه و تلاش کرده باشه و نرفته باشه."

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
با توجه به گزاره ی( فکر نکنین کارشناسی اسونه) فکر کنم کنی مرتبط باشه🙄
شما خوب تحقیق کن انتخاب رشته‌ات به خوبی بگذرون؛ عموم کارهایی که آقای سخاوتی گفته رو می‌تونی طی دوران کارشناسیت انجام بدی :D

Cafune

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
تو پیوست نوشته خوابگاه به شبانه الزهرا تعلق نمیگیره ... واقعا نمیگیره؟ یا راه میان؟ یه مشاوری میگه که چون دختریم میدن احتمال خیلی قوی
@Cafune شما اطلاعی داری؟
خب من از چند نفر از بچه‌های شبانه‌مون پرسیدم گفتن که ظاهراً دانشگاهمون تو این مورد سخت‌گیره و به شبانه‌ها و بچه‌های کرج خوابگاه نمی‌ده.
حتی این ترمم که حضوری شده بود، شرطش زدن سه دوز واکسن بود و به خیلی از بچه‌ها که دوز سوم رو نزده بودن خوابگاه ندادن.
ولی اگه کسی سهمیه داشته باشه بهش می‌دن.

Parham_bk

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1401
دوستان هرکسی نیاز به مشاوره در مورد رشتۀ برق داره من میتونم کمک کنم. هم همینجا، هم دایرکت، هم لینک ناشناس تلگرام.
من برق تهران به احتمال زیاد میارم، میخواستم بدونم برا کسی که ریاضی کنکور فقط ۳۱ درصد زده چطوره؟ میتونم مشروط نشم؟ و اینکه در مورد سختیش سوال داشتم یعنی واقعا در همون حدی هست که مردم میگن و ... و در اخر از کجا بفهمم به برق علاقه دارم یا نه، ی حس میگه دارم ولی میترسم علاقه من حاصل از نداشتن شناخت کافی باشه یا توهم علاقه به قلی

Parham_bk

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1401
دوستان هرکسی نیاز به مشاوره در مورد رشتۀ برق داره من میتونم کمک کنم. هم همینجا، هم دایرکت، هم لینک ناشناس تلگرام.
و یک چیز دیگه: برا منی که دقیقا علاقه نمیدونم برق اوتقدر گسترده هست که با بقیه رشته ها ترکیب بشه؟

Parham_bk

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1401
یک مورد دیگه من بین برق و مکانیک موندم و میدونم رشته ای به اسم رشته خوب نداره و بستگی به خود ادم داره ولی خب بازم واقعا نمیدونم کدوم بزنم همشو دانشگاه های تهران و امیر کبیر و ... در میام ولی خب از کجا تشخیص بدم کدوم برم(تروخدا نگید فیزیک ۲ و ۳ فلان بهمان) و صادقانه بگم در این ۱۸ سال من کار خاصی نکردم پس گذشته جالبی هم ندارم که به انتخاب رشته کمک کنه، ی ذره هم در مورد حوزه های تحقیقاتیشون بگید

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
یک مورد دیگه من بین برق و مکانیک موندم و میدونم رشته ای به اسم رشته خوب نداره و بستگی به خود ادم داره ولی خب بازم واقعا نمیدونم کدوم بزنم همشو دانشگاه های تهران و امیر کبیر و ... در میام ولی خب از کجا تشخیص بدم کدوم برم(تروخدا نگید فیزیک ۲ و ۳ فلان بهمان) و صادقانه بگم در این ۱۸ سال من کار خاصی نکردم پس گذشته جالبی هم ندارم که به انتخاب رشته کمک کنه، ی ذره هم در مورد حوزه های تحقیقاتیشون بگید
نگاه دوست عزیز برق میاد برای پدیده‌های مد نظرش مدلسازی ریاضی می‌کنه و با ابزارهای ریاضی که عموماً حالت جبری دارند کار خودش رو پیش می‌بره. خیلی از مفاهیم ارتباط بیشتری داره. بنظرم این دو رشته تفاوت‌های بنیادی دارند. به شما هم پیشنهاد می‌کنم ایونت انتخاب رشته را گوش بدی. تاپیک معرفی رشته های مهندسی هم بخونی.

من نمی‌دونم از تحقیقتات بگم چقدر برات ملموس هست. در حال حاضر یکی از بحث‌های داغ در مخابرات 6G هست. به نحوی که میخوان سرعت 5G را چیزی نزدیک به 50 برابر کنند. و سرعت انتقال اطلاعات ده‌ها گیگ بر ثانیه میشه. این امر چالش سخت‌افزاری و نرم افزاری دارههمینطور باید پروتکل‌ها تغییر کنند. مهندسین مخابرات روش کار می‌کنند. همچنین رو کدگذاری کانال و امنیت اطلاعات مخابره شده هم کار میکنند. یکی از چالش‌هایی که در آینده باهاش رو به رو هستند این هست که بتونند روش‌هایی ارائه بدند که در مقابل کامپیوترهای کوانتمی مقاوم باشه. این دو مثالی بود که به ذهنم رسید. حالا همه اینا بر اساس ریاضیات بررسی میشه. شما با معادله‌های پیچیده ریاضی سر و کار دارید و تابع‌‌هایی که بنظر میاد ترم‌های اول کارشناسی خوندنشون بی‌مصرف بوده توی ترم‌های آخر کارشناسی، ارشد و دکتری خودشون نشون میدند. در سطح کارشناسی به اون صورت هم ازتون انتظار پژوهش ندارند. نه اینکه نمیشه ولی خب کسی انتظار نداره. برق اینقدر گسترده هست همین که خودت طی کارشناسی بتونی مسیرت خوب طی کرده باشی و علاقه‌ات پیدا کرده باشی خوبه:)) مکانیک البته چون کار آزمایشگاهی انجام میدهند. همون ثبت نتایج آزمایشی میتونه پایه‌گذار یک مقاله باشه و توی کارشناسی راحت‌تر مقاله میدند البته باز هم تصورم این نیست که کار ساده‌ای باشه. برای مکانیک بهتره از خودشون بیشتر بپرسی.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
من برق تهران به احتمال زیاد میارم، میخواستم بدونم برا کسی که ریاضی کنکور فقط ۳۱ درصد زده چطوره؟ میتونم مشروط نشم؟ و اینکه در مورد سختیش سوال داشتم یعنی واقعا در همون حدی هست که مردم میگن و ... و در اخر از کجا بفهمم به برق علاقه دارم یا نه، ی حس میگه دارم ولی میترسم علاقه من حاصل از نداشتن شناخت کافی باشه یا توهم علاقه به قلی
ببین برق انقدر گسترده است که تقریبا توی هر رشتۀ دیگه ای وارد میشه. یه رشته بگو که با ادوات برقی سر و کار نداشته باشه و از ابزارهای الکترونیکی استفاده نکنه. محاله چنین چیزی.
برق واقعا سخته به لحاظ درک ریاضی ای و فیزیکی. در سخت بودنش همین رو بگم که درس ریاضیات مهندسی رو یه سری از رشته های مهندسی پاس که می کنن میگن آخیش تموم شد سختیش. واسه برقیا تازه میاد میشه اول راه الکترومغناطیس، بعدش میشه مخابرات، بعدش سیگنال و سیستم، بعدش مدارهای مخابراتی، تازه تهش میگن شما تو لیسانس هیچی یاد نگرفتید و راست هم میگن. من هم ریاضی اونقدر علاقه نداشتم و اذیت شدم تقریبا. ولی باز به کلیت رشته علاقه داشتم و خودم رو رسوندم بالاخره. می ترسم وسطاش به غلط کردن بیفتی بگی فلانی گفت نفرینم کنی :)) از طرفی هم می ترسم از روی حرف من ول کنی، در صورتی که جزو افرادی باشی که واقعا برق براش خوب بوده.
نکتۀ ناراحت کننده اینه که یک نفر در سن و جایگاه تو که احتمالا خیلی هم درس خونده و زحمت کشیده، چرا بدون هیچ هدفی این کار رو انجام داده و سیستم آموزشی ما چه غلطی می کرده که نتونسته به یه نوجوان در این سن حساس و مهم، یاد بده که به چی علاقه داره و چی براش خوبه.
بیا آزمایشگاههای رشتۀ برق رو با هم یه مرور کنیم، شاید کمکت کنه. البته دانشگاه به دانشگاه فرق داره و محتویات رو گاها دانشگاهها با همدیگه عوض می کنن.
آز مدار و اندازه گیری : کار با ادوات نسبتا سادۀ اندازه گیری مثل مولتی متر و اسیلوسکوپ و نحوۀ اندازه گیری پارامترها توی مدارها
آز الکترونیک : نحوۀ بستن مدارهای ساده و متوسط الکترونیکی، تقویت کننده ها، اندازه گیری یه سری پارامترهایی که توی درسها محاسبه کرده بودید
آز معماری کامپیوتر : یه کامپیوتر ساده با یه پردازندۀ کوچیک می بندید و براش یه برنامۀ ساده می نویسید.
آز مدار منطقی : یه سری مدارهایی هستن بهشون می گن مدار منطقی، که شبیه منطق نظری کار می کنن، گزاره های "و" و "یا" و اینجور چیزها، و پایۀ الکترونیک دیجیتال هستن، اونا رو باهاشون مدار می بندید
آز تکنیک پالس : یه سری مدارهایی هستن که با نوسان کردن یه سری عناصر مداری، کارهایی رو انجام میدن. با اونها سر و کله می زنید و بعضی دانشگاهها توش یه صحبتهایی از مدارهای سوییچینگ می کنن که اساس ساختن مبدل های ولتاژ (مثل شارژرهای موبایل) هستن.
آز ماشین : در مورد موتورها و ژنراتورهای الکتریکی هست. یه موتور هیکلی میذارن جلوت، نحوۀ راه اندازیش، کار کردنش تو بارهای مختلف و اینا.
آز کنترل : توی درسهای کنترل کلا بحث اینه که یه پارامتری که به چیزهای دیگه وابسته است رو چطور پایدار کنیم. مثلا فرض کن یه میخوای یه توپ رو روی یه میله توی یه مکان خاصی نگه داری و میله میتونه بچرخه و حرکت کنه. یا مثلا یه موتوری بچرخه تا برسه به یه نقطۀ ثابت و وایسه. اینا رو روش بحث می کنن و آزمایش می کنن.
کارگاه برق: همونی که همه از برق تو ذهنشونه! :)) بستن مدارهای کلیدهای ساختمونی یک پل و دو پل و مدارهای سادۀ سه فاز و یه کم هم برق ساختمان.

دیگه بعدش میره روی آزمایشگاههای تخصصی هر گرایش.
برق گفتم خیلی گسترده است و حوزه های تحقیقاتیش بینهایته. دوستمون یه سری از حوزه های مخابرات رو گفت، من یه کم الکترونیکیش رو بگم. یه بخش از الکترونیک میشه ساخت ادوات مجتمع. مثلا الان دارن سال به سال پردازنده هایی میسازن که ترانزیستورهاشون کوچیکتره و در نتیجه توی یه حجم مشخص، مدارهای بشتری جا میدن. یا مثلا ترانزیستورهایی میسازن که سریعتر باشن. یه حوزه میشه طراحی مدارها، که مثلا یه تکنیکی استفاده کنی و یه روشی به کار ببری که یه پدیدۀ مخرب توی مدارها اتفاق نیفته، یا مثلا یه کاری کنیم که مدارمون توی شرایط بهتری کار کنه و تلفاتش کم بشه. مثلا شارژرهای موبایل که هر سال دارن کوچیکتر میشن و توانشون هم زیادتر میشه. یا خودروهای برقی، مدارهای شارژ باتریشون، مونیتورینگشون، کنترل سرعت موتورشون. یا انرژی های تجدیدپذیر و مدارهای مربوط به پنل های خورشیدی. یه حوزۀ دیگه میشه ساختن مدار و نوشتن کد برای میکروکنترلرها، که کامپیوترهای کوچیکی هستن که برنامه ای که براشون توی کامپیوتر نوشتیم رو اجرا می کنن و تقریبا همه جا هستن، توی خودروها، مثلا ماشین لباسشوییها، تقریبا هر چیزی که الکترونیکیه و یه کار مشخص کوچیکی انجام میده میکروکنترلر داره و میشه باهاشون محصولات کوچیک کاربردی و گجت تولید کرد.

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
من بین برق خواجه نصیر و برق پردیس امیرکبیر موندم به نظرتون سخت گیری اساتید امیرکبیر زیاده؟و اینکه شرایط انتخاب گرایش تو برق چجوریه با توجه به معدل گرایش انتخاب میکنن یا محدودیتی نداره واین که جو امیرکبیر نسبت به دانشجویان پردیس چجوریه؟

هاینتس

کافرِ مُزلف | فاحشه
نام مرکز سمپاد
شهر
سال فارغ التحصیلی
0000
رشته‌های مهندسی در دوره کارشناسی عمدتا فرق زیادی باهم ندارن، سعی کن دانشگاه بهتر بری، بچه ۱۸ ساله هم عموما نمیشه علاقه‌ش را تعیین کرد.

هاینتس

کافرِ مُزلف | فاحشه
نام مرکز سمپاد
شهر
سال فارغ التحصیلی
0000
یک توصیه دوستانه و نامحبوب؛
یه نکته عجیب و جالبی که دیدم درباره رشته مهندسی مواد بود، شریف تا ۱۵۰۰، تهران و امیرکبیر تا ۲۰۰۰، علم و صنعت تا ۳۰۰۰ قبول میشه.
من اگه جای شما بودم و رتبه‌م مرزی بود به جای اینکه شهرستان برم رشته کامپیوتر بخونم میرفتم مواد می‌خوندم یکی از دانشگاه‌های تهران.
تقریبا صنعتی در کشور نیست که به مواد ارتباط نداشته باشه :)

دانشگاه کلا خیلی خیلی مهم‌تر از رشته‌ست، عموم کورس‌های دانشگاهی علی‌الخصوص کامپیوتر در یوتیوب هست از بهترین دانشگاه‌های دنیا.

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
اگر تکنولوژی جوریه که ذخیره اطلاعات ثانیه به ثانیه رخ می ده و واسه حل کردن خیلی از مسئله هامون از یه سیستم پیچیده تر /باهوش تر استفاده می کنیم
خب تقریبا تمام رشته هارو می تونیم از همون ربات استفاده کنیم
+حتی علوم کامپیوتر که اساسش ساختن یه ربات دیگه ست هم می تونیم بدیم به یه سیستم هوشمند تر تا همون سیستم بتونه یه ربات بسازه در ارتقای سوالات ما
نمی دونم فهمیدین منظورمو یا نه
در کل بحثم‌اینه که اگر جوریه همه چی با رباتا بهتر پیش می ره از کجا معلوم ما فقط وقتمونو تو دانشگاها هدر نمی دیم؟

Iman Page

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1
سلام
چرا توی دفترچه دانشگاه علامه طباطبایی مهندسی نداره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
000

Cafune

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
سلام
چرا توی دفترچه دانشگاه علامه طباطبایی مهندسی نداره؟
توی دو سه سال اخیر فقط مهندسی کامپیوتر رو اضافه کرده بودن که امسال از دفترچه حذف شده و ظاهراً دیگه ارائه نمی‌شه.

Iman Page

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1
مهندسی کامپیوتر علم و صنعت یا شهید بهشتی؟

بالا