• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
امم
رشته خب یه چیزیه کاملا میان مهندسی کامپیوتر و ریاضیات، توی شریف بخش ریاضیاتش پررنگ تره، اکثر اساتید هم فیلدشون بین ریاضیات و کامپیوتر و بحث های تئوری تر هست، البته بچه ها معمولا واحدهایی از سی ای برمیدارن هم بخاطر این ک استادای سی ای خیلی بهتر ریکام میدن و هم بخاطر اینکه درسای اونا عملی تره
جو دانشکده نسبتا خوبه،استادا به اندازه سی ای خوب نمره نمیدن ولی خوبن، یه صحبت‌هایی هست با سی ای ها یه دانشکده بشیم و از زیر اسم دانشکده ریاضی بیایم بیرون که فعلا حرفه
نمیدونم رتبت چند شده ولی چون ظرفیت سی ای زیاد شده یحتمل با رتبه های بدتری نسبت به پارسال بشه سی اس آورد، پارسال تا حدود 70 منطقه 1 سی اس اوردن
بچه ها پرتلاشن و به بعدی نیستن، برای هرچیزی میتونی یه پارتنر پیدا کنی حتی روسی خوندن!
با رتبه ۷۰ میرن علوم کامپیوتر؟ بار الها! چقدر همه چیز عوض شده :)))) زمان ما با رتبه‌ي ۲۰۰۰ علوم کامپیوتر شریف قبول میشدن.

پس بچه‌ها ببینین که نباید در مورد رتبه از من بپرسین. کلی کلی کلی پیام گرفتم در مورد اینکه پرسیده بودن با فلان رتبه کامپیوتر تهران قبول میشن یا نه. آخه من چه میدونم. من ۱۱ سال پیش کنکور دادم که هنوز برق رتبه‌ی بالاتر از کامپیوتر میخواست. کلی همه چیز عوض شده تو این سالا.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
دوستان شریف هم مهندسی پزشکی داره؟ کسی می دونه؟
معماری چی؟ من تا جایی که می دونستم نداشت ولی یه جا شنیدم مثل اینکه تازه اورده:؟

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
«معماری شریف» یک تصور ذهنی بیش نیست که منم داشتمش اتفاقا! اگه هم تو دفترچه اومد، پیش‌بینیم اینه که رویکرد فنی بیشتری خواهد داشت مثل بهشتی؛ البته این از دید بازار مطلوبه.

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
سلام
من خیلی فیزیک دوست دارم و از همون موقع انتخاب رشته دبیرستان تو ذهنم بوده

برای همین خیلی حس مثبتی به رشته فیزیک دارم و بعد بررسیش فهمیدم به روحیاتم هم میخوره.
از اونور مکانیکم برام رشته جذابیه
اگه کسی خونده این رشته ها رو میشه بیاد و از نقطه نظر خودش توضیح بده؟
از طرفی من فیلدای مربوط به هوش مصنوعی و تکنولوژی های مرتبط رو دوست دارم
و خب برای اینا باید گویا برق یا کامپیوتر بخونم تا ارشد بتونم تو این حوزه ها تخصصی کار کنم
سوال من اینه الان
اگه فیزیک/مکانیک بخونم تو مقاطع بالاتر میتونم پیوندش بزنم به باقی علایقی که دارم؟
کدنویسی و بحثهای دیگه میدونم برای مدل سازی اینا لازمه تو فیزیک ، ولی بعداً اگه بخوام تخصصی رو اون فیلدا هم کار کنم ، محدودیت برام بوجود میاره ؟
کلا یه توضیحی درباره این چیزا بگید خوشحال میشم:')
یکم گیج شدم و از خودم نامطمئن
مخصوصا برای اینکه مهندسی ای مثل مکانیک رو برم یا فیزیک
شنیدم دیدگاه مهندسی متفاوته باهاش ولی من همچنان نمیتونم انتخاب کنم بینشون
و اینکه لیترلی همه میخوان برای این تمایلم به خوندن فیزیک سرمو بزنن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
سال پیش که نبود تو دفترچه
خالا بزار امسال دفترچه بیاد

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
سال پیش که نبود تو دفترچه
خالا بزار امسال دفترچه بیاد
مهندسی پزشکی به طور مثال گرایش بیوالکتریک تو دانشکده برق شریف ارائه میشه
شما با انتخاب مهندسی برق در سه ترم آخر سال تحصیلی گرایش خودتون رو انتخاب میکنید از بین گرایشات مخابرات، الکترونیک و سیستم های دیجیتال، سیستم های قدرت، کنترل، مهندسی پزشکی ( بیوالکتریک) حتی فکر کنم گرایشات برق از این موارد که گفتم ریز تر و تخصصی تر نسبت به چند سال پیش شده.
همچنین فکر کنم دانشکده مهندسی مکانیک هم گرایش مهندسی پزشکی ( بیومکانیک )داره .

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام

برای همین خیلی حس مثبتی به رشته فیزیک دارم و بعد بررسیش فهمیدم به روحیاتم هم میخوره.
و خب برای اینا باید گویا برق یا کامپیوتر بخونم تا ارشد بتونم تو این حوزه ها تخصصی کار کنم
سوال من اینه الان
اگه فیزیک/مکانیک بخونم تو مقاطع بالاتر میتونم پیوندش بزنم به باقی علایقی که دارم؟
کدنویسی و بحثهای دیگه میدونم برای مدل سازی اینا لازمه تو فیزیک ، ولی بعداً اگه بخوام تخصصی رو اون فیلدا هم کار کنم ، محدودیت برام بوجود میاره ؟
سلام
اولین موضوع اینکه الان فکر کنم توی مکتبخونه و آمارات و اینها، فیلمهای زیادی در مورد معرفی رشته‌ها هست که میتونی دقیقتر بررسی کنی و همچنین چارت درسی هر رشته رو بری نگاه کنی.
من خودم کارشناسی مهندسی مکانیک خوندم و دارم ارشدشو میخونم الان. در مورد فیزیک راستش خیلی اطلاعات زیادی ندارم. ولی حس میکنم تفاوت خیلی زیادی هست بینشون. این درسته که بیس همه مهندسی‌ها فیزیک و قوانینشونه. ولی توی مهندسی خیلی کاری نداری فلان فرمول از کجا اومد؟ اصلا خیلیاشون تجربی و غیر دقیقه‌ ولی کار راه اندازه، یا از شبیه‌سازی درومده. من خودم روحیه‌م اینطوریه که کنجکاو نیستم زیاد در مورد روابط و فرمولها و سوالم اینه که اوکی اینو خوندیم، حالا کاربردش چیه؟
یک سری درسها هم ممکنه اسمشونو ببینی و فکر کنی مشترکن توی دوتا رشته. ولی ما توی مهندسی مکانیک درسهایی مثل مکانیک آماری، ترمودینامیک آماری، اینجور چیزا در سطح کارشناسی که کلا نداریم، توی ارشد و دکتری هم بخوای موضوع خاصی کار کنی ممکنه بری سمتشون یا نری. از اونطرف بعید میدونم تو فیزیک هم خیلی در مورد مکانیک سیالات و اینجور چیزا صحبت کنن. فکر کنم الان بحثهای گرانش و نسبیت و کیهان و اینا داغ باشه؟ خلاصه میخوام بگم خیلی فرق دارن با هم، هر چند بعضی جاها همپوشانی دارن و لازمه که دقیقتر بررسی کنی. در مورد بازار کار داخل ایران شاید با قطعیت بشه گفت مهندسی‌ها خیلی بیشتر پوزیشن هست براشون، برای اپلای هم باز به نظرم پول توی حوزه مهندسی بیشتره و به شخصه خیلی بیشتر دیدم اساتید اونور پوزیشن تحصیلی مهندسی پست کنن.
در مورد برنامه‌نویسی خیالت راحت باشه‌:) هر کاری بخوای بکنی یه سرش میخوره به برنامه‌نویسی. مکانیک اصلا اون تصوری که داشته باشی بشینن چرخدنده طراحی کنن و اینا نیست دیگه سالهاست. اونارو یه برنامه ساده هم میتونه انجام بده الان و تحلیل تنش هم بکنه خیلی قشنگتر از انسان. چه بخوای گرایش سیالات بری، چه طراحی کاربردی، چه کنترل و رباتیک، چه بایومکانیک و چه ساخت و تولید، خیییلی به برنامه‌نویسی احتیاج پیدا میکنی. شاید حتی از ترم اول دوم! (از ترم سوم که برای خیلی از تکالیف و پروژه.ها باید بشینی کد بزنی و شبیه‌سازی اجرا کنی و ران بگیری)
در مورد هوش مصنوعی هم میتونی بهش به چشم یک ابزار نگاه کنی. چه توی فیزیک چه کیهان شناسی چه مهندسی‌ها و حتی علوم زیستی، خیلی بحث داغیه الان استفاده از هوش مصنوعی. یک ابزاره دیگه، مثل آمار و ریاضی که همه استفاده میکنن ازشون.
توی مهندسی مکانیک هم باز چه بخوای سیالات بری چه طراحی کاربردی چه ساخت و تولید، شاید نه خیلی توی صنعت کشوری مثل ایران، ولی به وفور توی دنیای آکادمیک دارن کار میکنن و مقاله میدن. ولی بیشترین استفاده‌ش توی گرایش کنترل و رباتیک هست که درس هوش مصنوعی و شبکه عصبی و یادگیری تقویتی (در کنار بقیه درسهای کنترلی) برمیدارن بچه‌ها.
برای تعیین موقعیت و مسیر ربات، کنترل ربات و حفظ تعادلش، اعمال کردن نیرو و حتی احساس کردن نیرو و فیدبک گرفتن از محیط، و بالاتر از اینها برای اینکه ربات بتونه عملی رو از شما یاد بگیره، باید کد زنی و هوش مصنوعی و کنترل رو خیلی خوب بلد باشید.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
سلام

سوال من اینه الان

من یه مدت دو رشته ی فیزیک و مکانیک بودم.

واقعیت اینه که این دوتا خیلی با هم فرق دارن. این که فیزیک بخونی همه چیزای مکانیک و برقو یاد میگیری یا از اون طرف مکانیک هم چیزی جز فیزیک نیست حرفای درستی نیستن واقعا.

اولویت و هدف چارت رشته ای مثل فیزیک کاملا با مهندسی های حتی خیلی فیزیکی مثل برق و مکانیک کاملا متفاوته.

از نظر تئوری درس ها:
تو فیزیک شما مثلا هزار تا فرمول یاد میگیری از هر کدوم دو بار استفاده میکنی. ولی تو مکانیک پنجاه تا فرمول یاد میگیری و از هر کدوم ۱۰۰ بار استفاده میکنی. بنابراین تو مهندسی جزئیات بیشتر ولی از مباحث محدودتری آموزش داده میشه.

از نظر عملی:
تو فیزیک بیشتر کاری که باید بکنی خوندن کتاب ها و حل تمرینای استاده و این که تهش هم امتحانو نمره خوب بگیری. درس های آزمایشگاهی خیلی تو ایران تعدادشون محدودتره و عمدتا کار عملی خاصی توشون یاد نمیگیری.
تو مهندسی‌ خیلی از درس ها پروژه دارن و قسمت زیادی از نه تنها نمره ، بلکه اون چیزی که تو رو مهندس میکنه وقت گذاشتن روی این پروژه هاست. خیلی از درس های همیشه کنارشون آزمایشگاه یا بخش عملی هم دارن. کلا رویکرد کاملا کاربردیه.

تفاوت سوم توی روحیه ای هست که آدم توی این رشته ها بدست میاره. تو مهندسی روحیه ی کار کردن بیشتر تو آدم ایجاد میشه تا مثلا فیزیک.

اگه آدمی باشی که از فیزیک خوشت میاد معمولا نگاهت به مسائل کل نگر تره و حوصله ات سر درسای مهندسی سر میره، مثلا من اعصابم خورد میشد این درسا رو پاس کنم چون همشون از نظر من قانون دوم نیوتون هستن :)) صرفا تو مسائل مختلف ازش استفاده میکنن :

استاتیک (وقتی شتاب تو معادله نیوتون صفر باشه ولی اجسام تغییر شکل ندن)
دینامیک (وقتی شتاب تو معادله نیوتون صفر نیست و اجسام تغییر شکل نمیدن)
ارتعاشات (وقتی شتاب تو معادله نیوتون تقریبا صفر باشه و نه کاملا)
مقاومت مصالح ( وقتی شتاب تو معادله نیوتون صفره ولی اجسام تغییر شکل هم دارن)
طراحی اجزای ماشین ( با معلومات مقاومت مصالح چیزای واقعی طراحی کنیم)
دینامیک ماشین ( با معلومات درس دینامیک چیزای واقعی طراحی کنیم)

این فقط یه نمونه اش بود :)) کل دروسی که یه دانشجوی فیزیک معادل مطالب بالا پاس میکنه میشه مکانیک تحلیلی ۱ و ۲.

دوباره درس ترمودینامیک ۱ و ۲ مکانیک همینطوریه در مقایسه با فیزیک.

از اون طرف اگه روحیه ات مهندسی باشه، از اینکه درسای فیزیک فقط تئوری هستن حوصله ات سر میره. و خب برای عملی کردن این درسا واقعا باید بری تو جزئیاتشون اونطوری که مکانیکیا میخونن.

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
سلام
اولین موضوع اینکه الان فکر کنم توی مکتبخونه و آمارات و اینها، فیلمهای زیادی در مورد معرفی رشته‌ها هست که میتونی دقیقتر بررسی کنی و همچنین چارت درسی هر رشته رو بری نگاه کنی.
من خودم کارشناسی مهندسی مکانیک خوندم و دارم ارشدشو میخونم الان. در مورد فیزیک راستش خیلی اطلاعات زیادی ندارم. ولی حس میکنم تفاوت خیلی زیادی هست بینشون. این درسته که بیس همه مهندسی‌ها فیزیک و قوانینشونه. ولی توی مهندسی خیلی کاری نداری فلان فرمول از کجا اومد؟ اصلا خیلیاشون تجربی و غیر دقیقه‌ ولی کار راه اندازه، یا از شبیه‌سازی درومده. من خودم روحیه‌م اینطوریه که کنجکاو نیستم زیاد در مورد روابط و فرمولها و سوالم اینه که اوکی اینو خوندیم، حالا کاربردش چیه؟
یک سری درسها هم ممکنه اسمشونو ببینی و فکر کنی مشترکن توی دوتا رشته. ولی ما توی مهندسی مکانیک درسهایی مثل مکانیک آماری، ترمودینامیک آماری، اینجور چیزا در سطح کارشناسی که کلا نداریم، توی ارشد و دکتری هم بخوای موضوع خاصی کار کنی ممکنه بری سمتشون یا نری. از اونطرف بعید میدونم تو فیزیک هم خیلی در مورد مکانیک سیالات و اینجور چیزا صحبت کنن. فکر کنم الان بحثهای گرانش و نسبیت و کیهان و اینا داغ باشه؟ خلاصه میخوام بگم خیلی فرق دارن با هم، هر چند بعضی جاها همپوشانی دارن و لازمه که دقیقتر بررسی کنی. در مورد بازار کار داخل ایران شاید با قطعیت بشه گفت مهندسی‌ها خیلی بیشتر پوزیشن هست براشون، برای اپلای هم باز به نظرم پول توی حوزه مهندسی بیشتره و به شخصه خیلی بیشتر دیدم اساتید اونور پوزیشن تحصیلی مهندسی پست کنن.
در مورد برنامه‌نویسی خیالت راحت باشه‌:) هر کاری بخوای بکنی یه سرش میخوره به برنامه‌نویسی. مکانیک اصلا اون تصوری که داشته باشی بشینن چرخدنده طراحی کنن و اینا نیست دیگه سالهاست. اونارو یه برنامه ساده هم میتونه انجام بده الان و تحلیل تنش هم بکنه خیلی قشنگتر از انسان. چه بخوای گرایش سیالات بری، چه طراحی کاربردی، چه کنترل و رباتیک، چه بایومکانیک و چه ساخت و تولید، خیییلی به برنامه‌نویسی احتیاج پیدا میکنی. شاید حتی از ترم اول دوم! (از ترم سوم که برای خیلی از تکالیف و پروژه.ها باید بشینی کد بزنی و شبیه‌سازی اجرا کنی و ران بگیری)
در مورد هوش مصنوعی هم میتونی بهش به چشم یک ابزار نگاه کنی. چه توی فیزیک چه کیهان شناسی چه مهندسی‌ها و حتی علوم زیستی، خیلی بحث داغیه الان استفاده از هوش مصنوعی. یک ابزاره دیگه، مثل آمار و ریاضی که همه استفاده میکنن ازشون.
توی مهندسی مکانیک هم باز چه بخوای سیالات بری چه طراحی کاربردی چه ساخت و تولید، شاید نه خیلی توی صنعت کشوری مثل ایران، ولی به وفور توی دنیای آکادمیک دارن کار میکنن و مقاله میدن. ولی بیشترین استفاده‌ش توی گرایش کنترل و رباتیک هست که درس هوش مصنوعی و شبکه عصبی و یادگیری تقویتی (در کنار بقیه درسهای کنترلی) برمیدارن بچه‌ها.
برای تعیین موقعیت و مسیر ربات، کنترل ربات و حفظ تعادلش، اعمال کردن نیرو و حتی احساس کردن نیرو و فیدبک گرفتن از محیط، و بالاتر از اینها برای اینکه ربات بتونه عملی رو از شما یاد بگیره، باید کد زنی و هوش مصنوعی و کنترل رو خیلی خوب بلد باشید.
خیلی ممنونم از توضیحاتت :')))

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
حقیقتا خیلی گیجم
مشاور مدرسه مون پارسال بهم گفت که مکانیک واسه اختراع و این چیزاست
منم خوشحال خوشحال که من از بچگی دوست داشتم شبیه جیمی نوترون شم و مخترع کوفت و زهرمار شم
بعد تا ۲-۳ روز پیش به خودم اومدم دیدم کل تصورم از مکانیک یه چیزی مثل اختراع "ماشین زمان" یا در سطح پایین ترین شکل ممکنش اختراع چیزی که اگر کسی میاد تو اتاقم واسه گوشیم نوتیفیکیشن بیاد.
از اون طرف من از اون دسته بچه هام که سر کلاس دهن معلم رو سرویس می کنه هعی سوال می پرسه هعی دنبال اثباته چرا از راه روتین بریم؟؟ چرا از این راه نریم؟؟ و روحیه مکانیک طبق گفته عزیزان اینه که بپذیر. من دلیلشو نمی دونم درست حسابی ولی خب بپذیرش فقط
طی این یک سال از کنکور متنفر شدم
منی که سر کلاس های هندسه دوست داشتم از اثباتا خبردار شم تبدیل شدم به کسی که از معلم فرمول فقط می پرسیدم و حوصله ی حتی فکر کردن به این که این کوفتی از کجا اومد رو نداشتم

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
حقیقتا خیلی گیجم
مشاور مدرسه مون پارسال بهم گفت که مکانیک واسه اختراع و این چیزاست
منم خوشحال خوشحال که من از بچگی دوست داشتم شبیه جیمی نوترون شم و مخترع کوفت و زهرمار شم
بعد تا ۲-۳ روز پیش به خودم اومدم دیدم کل تصورم از مکانیک یه چیزی مثل اختراع "ماشین زمان" یا در سطح پایین ترین شکل ممکنش اختراع چیزی که اگر کسی میاد تو اتاقم واسه گوشیم نوتیفیکیشن بیاد.
از اون طرف من از اون دسته بچه هام که سر کلاس دهن معلم رو سرویس می کنه هعی سوال می پرسه هعی دنبال اثباته چرا از راه روتین بریم؟؟ چرا از این راه نریم؟؟ و روحیه مکانیک طبق گفته عزیزان اینه که بپذیر. من دلیلشو نمی دونم درست حسابی ولی خب بپذیرش فقط
طی این یک سال از کنکور متنفر شدم
منی که سر کلاس های هندسه دوست داشتم از اثباتا خبردار شم تبدیل شدم به کسی که از معلم فرمول فقط می پرسیدم و حوصله ی حتی فکر کردن به این که این کوفتی از کجا اومد رو نداشتم
اینکه گفتن مهندسی مکانیک برای اختراعه، دقیق نیست اصلا😅 درسته که شاید خیلی از مخترعین مهندس مکانیک بودن تو قرنهای گذشته، و تا قبل از پیدایش و به کنترل دراوردن الکتریسیته دیگه اوج دوران شکوفایی وسایل مکانیکی و مکانیزم‌ها بوده، ولی خب دلیل نمیشه که رشته مکانیک برای این کار باشه. رشته مهندسی مکانیک خیلی گستردست، هر گرایشش خیلی فرق داره با اون یکی. تو هر گرایش باز کلی کار میتونید انجام بدید. مثلا تو گرایش سیالات ممکنه یکی بره تو شرکت تهدیه مطبوع کار کنه و برای ساختمون و برج‌ها محاسبات انجام بده که دستگاه‌های تهویه و سرمایش و گرمایش رو چی بذارن و کجا بذارن و چندتا بذارن، ممکنه یکی بره تو کار طراحی و محاسبات سردخونه مواد غذایی، یکی اصلا بره تو کار آیرودینامیک، یکی کارهای شبیه‌سازی کامپیوتری بکنه، یکی توی بحث میکرو نانوسیالات وارد شه، یکی کارش این باشه که با شبکه عصبی معادلات دیفرانسیل حاکم بر فضای سیاله‌هه رو شبیه‌سازی و حل کنه. طیف گسترده فقط توی یکی از گرایش‌ها رو میبینید؟
واقعیت اینه که با دید کلاسیک از مکانیک، شما چون هم طراحی اجزا بلدید هم درمورد مکانیزم‌ها میدونید و کارگاه ماشین‌کاری و جوشکاری و اینا دارید، و حتی ممکنه دستی هم بر سیستم‌های کنترلی و برقی داشته باشید، دید جامعی داشته باشید که بتونه بهتون کمک کنه ایده‌هایی بزنید برلی رفع مشکلات و با دانشتون بدونید باید از کجا شروع کرد و چطوری محصولی ساخت و بهینه‌ش کرد. ولی لین اصلا به این معنی نیست که همه مهندسای مکانیک اینکارو میکنن، یا بقیه مهندسی‌ها نمیتونن راحت اختراعی چیزی بکنن.
در مورد اثبات فرمول و اینا هم شاید یه کم باید بیشتر توضیح میدادم. اینطوری نیست که خیلی رو هوا باشه همه چیز و یه سری فرمول بریزن جلوت. خیلی درسها مثل کنترلی‌ها اثباتهای دقیقی دارن برای فرمولهاشون و ریاضیات سنگین میطلبه اگر کسی بخواد تو ارشد و دکتری بره سراغ حوزه تحقیقی اونا. توی درسهایی مثل لستاتیک و مقاومت مصاله اینا هم از قوانین ساده و نیوتون شروع میکنن و کم کم توسعه میدن، ساده‌سازی‌ها و فرضهایی میکنن و روابط کاربردی‌تری بدست میارن. ولی تو بعضی درسها مثل تبرید و سردخانه، دیگه اینکه مثلا برای جبران بار حرارتی باز و بسته شدن درها که کارگرا میرن و میان چقدر باید توان مصرف کرد، چیزی نیست که بخوای دقیق و فیزیکی حساب کنی. حدودی یه رابطه‌ای میگن دیگه. یا چمیدونم مثلا برای طراحی محور دوار که چقدر عمر میکنه، از روی نمودارهای تجربی میگن. مهندسیه دیگه:)

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
محض احتیاط اینجا هم میپرسم
بچه ها رشته های شیمی کاربردی و شمیمی محض میشه لطفا توضیح بدید؟؟

GHAZALIIH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1401
مهندسی انرژی و شهرسازی و نقشه برداری رو میشه اگه اطلاعاتی دارین یکم توضیح بدید؟ هر چی بیشتر بهتر از خودش رشته اش و بازارکار و اینده اشونو و اپلای و کلا همه چیشون

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
امکان تغییر دانشگاه (بدون تغییر رشته) وجود داره؟ با کارنامه سبز یا از طریق دیگه
مثلا از شریف بری بهشتی؟

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
امکان تغییر دانشگاه (بدون تغییر رشته) وجود داره؟ با کارنامه سبز یا از طریق دیگه
مثلا از شریف بری بهشتی؟
با کارنامه سبز هر دو طرف رو باید راضی کنی، احتمال اینکه راضی نشن هست،
انتقال داخل شهر نمیشه، به یه شهر دیگه اگه خونتون اونجا باشه مثلا با یه شرایطی اجازه میدن

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
نقشه برداری در دانشکده عمران ارایه میشه و دانشگاهای زیادی ندارن اینو. دانشگاه تبریز این رشته رو داشت که دانشجوهاش همیشه توی محوطه دانشگاه با انواع دوربین‌های نقشه برداری پلاس بودن و داشتن متر میکردن.جی پی اس، جی آی اس و این چیزا هم به اینا مربوط میشه و من نمیدونم دقیقا اینا چیه.

اپلای معماری و شهرسازی تا جاییکه من میدونم سخته و بیشتر سعی میکنن بومی بگیرن تا از جای دیگه. برای اپلای رشته‌هایی راحته که زمینه ریسرچ در اون وجود داشته باشه

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,637

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
این فایل رو واسه رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران پیشنهاد میکنم.
https://t.me/saengsci/389

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
دوستان هرکسی نیاز به مشاوره در مورد رشتۀ برق داره من میتونم کمک کنم. هم همینجا، هم دایرکت، هم لینک ناشناس تلگرام.

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
دوستان هرکسی نیاز به مشاوره در مورد رشتۀ برق داره من میتونم کمک کنم. هم همینجا، هم دایرکت، هم لینک ناشناس تلگرام.
می شه بگین نزدیک ترین تجربه ای که ما می تونیم داشته باشیم از رشته ی برق ؛ چیه؟

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
برق به شدت رشتۀ بزرگیه و واقعا هر تیکه ای ازش رو که بگی میشه راجع بهش ساعتها صحبت کرد. 4 تا گرایش عمده داره، پنجمیش رو میگن مهندسی پزشکیه و اخیرا هم فکر کنم چندتا دیگه هم دارن تلاش می کنن بهش اضافه کنن. بخش عمومیش که بین همۀ گرایشهاش هست مدار یک و مدار 2 هست که تا حدی همون KVL و KCL یا قوانین کیرشهف مداره که احتمالا توی دبیرستان داشتید، یه کم پیشرفته تر و ریاضی وار تر. ریاضی خیلی قوی ای لازم داره این رشته کلا. یه گرایشش الکترونیکه، که درسهای عمومیش الکترونیک 1 و 2 هست که باید بگذرونید، توش طراحی مدار با دیود و ترانزیستورهاست و یه بخشی هم فیزیک الکترونیک داره. یه گرایشش مخابراته که درسهای عمومیش تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستمها و مخابرات 1 هست که واقعا ریاضیات قشنگی دارن و در مورد این هستن که سیگنالهای الکتریکی چطوری میتونن با خودشون اطلاعاتی رو حمل کنن. گرایش بعدی کنترله که درسهای عمومیش کنترل خطی و گاها میکروکنترلرها هستن، که در مورد اینه که یک فرایندی رو اگر بخواهیم کنترل کنیم چه باید بکنیم، توی شیمی و مکانیک و یه سری رشته های دیگه هم کاربرد دارن و تا جایی که می دونم درسش رو اصلا دارن اونها هم. میکروکنترلرها هم که وارد برنامه نویسی میشن و تا حدی با درسهای سی اس و ای اس یکی میشن. یه گرایشش هم که قدرته و کلا در مورد سیستمهای انتقال قدرت نیروگاهی و ماشینهای الکتریکی و اینجور چیزهاست. واقعا میشه بگی برق سخت ترین درس کل مهندسی هاست و بدون اینکه علاقه ای باشه اگر کسی بیاد، سخت میگذره بهش. ولی علاقه داشته باشی واقعا شیرینه به نظرم. ولی در مورد سوالی که پرسیدی هم مشکل برق اصلا همینه. یه استادی داشتیم می گفت به یه مکانیکی بگی جرم چیه، دست میزنه به میز، میگه اینه. از یه برقی بپرسی میدان چیه، چی بهت می تونه بگه آخه؟ باید بشینه قصه بگه :))

بالا