• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
دوستان چنتا سوال داشتم
۱-فرق مکانیک و هوا فضا چیه؟
۲- آیا شغل آینده و رشته باید مرتبط باشن؟؟
۳-آب و هوای ناحیه ای که درس می خونیم یا محیط فرهنگی/درسی؟؟
مثلا شیراز رو با تهران مقایسه کنین
هوافضا میشه گفت یه گرایشی از مکانیکه که به طراحی و بررسی سازه‌های فضایی(پوسته و اجزای یک جسم که تحت تاثیر نیروهای سیال و... هست که این قسمتش خیلی شبیه عمرانه) و همینطور طراحی موتور هواپیما و موشک. مکانیک گسترده‌تره و بستگی به این داره که چه گرایشی بخونی. سیالات و جامدات دو تا گرایش اصلی مکانیکه که در سیالات آخرش میشی مهندسی که در پالایشگاه، نیروگاه، طراحی خطوط انتقال آب و فاضلاب(با عمران مشترکه), دفتر فنی و طراحی سیستم‌هایی گرمایش و سرمایشی و تهویه مطبوع در کل هرچیزی که مربوط به سیالات و انتقال حرارته! و جامداتشم که مشخصه برای همه احتمالا

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
اتفاقا منم همین رو فکر می کردم ولی مثل اینکه تازگی ها رنک تهران بالاتر از امیرکبیر شده و اول تهرانو می زنن بعد امیرکبیر رو
همیشه تهران زودتر از امیرکبیر پر میشه و امیرکبیر زودتر از علم و صنعت. درکل بنظرم تهران و شریف یه لول بهتر از امیرکبیر و علم و صنعت هستن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای 2
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی امیر کبیر
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها
بچه ها کسی میدونه بعد از شریف کدوم دانشگاه دانشکده ریاضی بهتری داره (صرفا تهرانم نه کل ایران )

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
بچه ها کسی که علوم کامپیوتر یا برق شریف خونده باشه از تو سایت یا خارج سایت می شناسید و اگه اره می‌ تونید شماره یا ایدیشو بهم بدید ؟
ترجیحا هم دختر باشه که ببینم جو رشته ها به عنوان دختر و خوابگاه دخترونه کلا چطور بوده
دو اینکه می دونید همایش های شریف و تهران کی شروع میشه ؟ و ایا حضورین؟ و ایا ارزش داره برم تهران حضوری شرکتشون کنم؟
من
بچه ها کسی میدونه بعد از شریف کدوم دانشگاه دانشکده ریاضی بهتری داره (صرفا تهرانم نه کل ایران )
من شنیدم و دیدم که امیرکبیر تو زمینه ریاضی خیلی خوبه

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
من یه تعداد کصشعر میگم که شاید بدرد اوناییکه رتبه‌های بالایی آوردن نخوره و بیشتر توصیه‌های کلی هست.

۱-هر رتبه‌ای که آوردین که مهندسی شهرای بزرگ قبول میشین انتخاب رشته کنید.

۲-هدفتون از تحصیل مهاجرت برای زندگی در شرایط نرمال در کشورهای پیشرفته دنیا باشه. اینجا هیچ ثانیه اضافی‌ای ارزش زندگی کردن نداره.

۳-سعی کنید رشته‌های مهندسی راحت‌تری رو برای تحصیل انتخاب کنید. رشته‌هایی مثل برق و مکانیک نسبت به سایر مهندسی‌ها فشار درسی و روانی بیشتری روی دانشجو میذاره. به فکر علوم‌پایه هم نباشید(اگه المپیادی، درسخون و دیوانه علم نیستید!)

۵-سعی کنید رشته رو نسبت به دانشگاه در اولویت قرار بدید. گذشت اون زمانیکه طرف به صرف شریف خوندن رشته‌های کصشعری مثل سرامیک و اینا میزد. مطمئنم اگه مهندسی موز شریف هم ایجاد میشد این افراد انتخاب میکردن. سعی کنید رشته‌های اصلی رو برای تحصیل انتخاب کنید که برای انتخاب گرایش و اپلای دستتون خیلی باز خواهد بود.

۴-هر ترم تعداد معقولی واحد بردارید تا فشار زیادی روتون نباشه.

۵-از همون ترم اول زبان انگلیسی برای آزمون تافل و آیلتس رو شروع کنید تا وقت تلف نشه. حتمن زبان آلمانی هم بخونید که گزینه‌های زیادتری برای اپلای درسی و شغلی داشته باشید.

۶-درس‌های بیسیک رو خوب بخونید و متوجه بشید و با اصطلاحات فنی رشته‌تون کامل آشنا بشید. حتمن از کورس‌های مکتبخونه و ocw.sharif استفاده کنید برای همه درس‌ها مخصوصن اگه در دانشگاهای تهران درس نمیخونید.

۷-اگه رابطه خوبی با خانواده‌تون دارید و فکر میکنید ساپورتتون میکنن و دانشگاهای تهران قبول نمیشید، نزدیکترین دانشگاه خوب به شهرتون رو انتخاب کنید. اگر رابطه خوبی با خانواده ندارید ترجیحن شهر خودتون نمونید و زندگی در شهر دیگه و مستقل بودن رو یاد بگیرید.

۸-کصشعرای تغییر رشته، دو رشته‌ای و... رو هم بذارید کنار که هرساله یه عده‌ای اینجا میپرسن. هر چه زودتر و راحت‌تر یه چیزی بخونید و ازینجا برید!

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
یه ذره توضیح میدین درباره رشتتون؟جو دانشکدا و اینا؟
من بین علوم کامپیوتر شریف و مهندسی کامپیوتر تهران موندم.
البته علوم کامپیوتر شریف رو احتمال داره نیارم

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
یه ذره توضیح میدین درباره رشتتون؟جو دانشکدا و اینا؟
من بین علوم کامپیوتر شریف و مهندسی کامپیوتر تهران موندم.
البته علوم کامپیوتر شریف رو احتمال داره نیارم
امم
رشته خب یه چیزیه کاملا میان مهندسی کامپیوتر و ریاضیات، توی شریف بخش ریاضیاتش پررنگ تره، اکثر اساتید هم فیلدشون بین ریاضیات و کامپیوتر و بحث های تئوری تر هست، البته بچه ها معمولا واحدهایی از سی ای برمیدارن هم بخاطر این ک استادای سی ای خیلی بهتر ریکام میدن و هم بخاطر اینکه درسای اونا عملی تره
جو دانشکده نسبتا خوبه،استادا به اندازه سی ای خوب نمره نمیدن ولی خوبن، یه صحبت‌هایی هست با سی ای ها یه دانشکده بشیم و از زیر اسم دانشکده ریاضی بیایم بیرون که فعلا حرفه
نمیدونم رتبت چند شده ولی چون ظرفیت سی ای زیاد شده یحتمل با رتبه های بدتری نسبت به پارسال بشه سی اس آورد، پارسال تا حدود 70 منطقه 1 سی اس اوردن
بچه ها پرتلاشن و به بعدی نیستن، برای هرچیزی میتونی یه پارتنر پیدا کنی حتی روسی خوندن!

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
امم
رشته خب یه چیزیه کاملا میان مهندسی کامپیوتر و ریاضیات، توی شریف بخش ریاضیاتش پررنگ تره، اکثر اساتید هم فیلدشون بین ریاضیات و کامپیوتر و بحث های تئوری تر هست، البته بچه ها معمولا واحدهایی از سی ای برمیدارن هم بخاطر این ک استادای سی ای خیلی بهتر ریکام میدن و هم بخاطر اینکه درسای اونا عملی تره
جو دانشکده نسبتا خوبه،استادا به اندازه سی ای خوب نمره نمیدن ولی خوبن، یه صحبت‌هایی هست با سی ای ها یه دانشکده بشیم و از زیر اسم دانشکده ریاضی بیایم بیرون که فعلا حرفه
نمیدونم رتبت چند شده ولی چون ظرفیت سی ای زیاد شده یحتمل با رتبه های بدتری نسبت به پارسال بشه سی اس آورد، پارسال تا حدود 70 منطقه 1 سی اس اوردن
بچه ها پرتلاشن و به بعدی نیستن، برای هرچیزی میتونی یه پارتنر پیدا کنی حتی روسی خوندن!
۹۰ زیرگروه ۱
۹۶ منطقه ۱
البته رتبه های کشوری خیلی بدتریم گرفته نمیدونم چرا انقد آمار منطقه یکش بده
واسه اپلای کدوم دانشکده بهتره؟
خودتون چرا مهندسی کامپیوترو نزدین؟
منظورتون از کار عملی چیه ؟ کد زدن یعنی؟

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
۹۰ زیرگروه ۱
۹۶ منطقه ۱
البته رتبه های کشوری خیلی بدتریم گرفته نمیدونم جرا انقد آمار منطقه یکش بده
واسه اپلای کدوم دانشکده بهتره؟
خودتون چرا مهندسی کامپیوترو نزدین؟
منظورتون از کار عملی چیه ؟ کد زدن یعنی؟
من حدس می‌زنم قبول شی، اگه وفور سهمیه ای ها در سی ای شریف اجازه بدن
ببین برای اپلای در نهایت توانایی خودت و فیلدی که توش کار میکنی مهمه، فیلد هایی ک سی ای ها و سی اس ها کار میکنن خیلی بهم نزدیکه، گاها یکیه، نمیشه بگی کدوم به اپلای نزدیکه تره، گاهی فیلد ها از هم دور میشن، حتی محل کار سی ای و سی اس ها یکیه کاملا
بنظر من معیار انتخابت باید بین ساینتیست بودن و مهندس بودن باشه، با در نظر گرفتن میزان علاقت به ریاضیات
من یکم شرایطم تو انتخاب رشته خاص بود، ولی ترکیبی از سی اس و سی ای رو زدم و دانشگاه برام مهم تر بود
من نگفتم کار عملی گفتم درس عملی یعنی چیزایی که بتونی ببینی و لمسشون کنی و اگه مثلا بری سرکار بهتر ببینیشون

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
توی قبولیای پارسال بچه ها کامپیوتر تهران رو بالاتر از کامپیوتر امیر کبیر زدن.
مگه امیرکبیر توی رنکینگ بالاتر نیست؟اصن واسه انتخاب رشته‌ اون رنکینگه ملاک هست؟
حالا کدوم بهتره رو نمیدونم. ولی کلا از سال ۹۲-۹۳ حداقل یادمه همیشه کامپیوتر تهران رو بالاتر میزدن

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
حالا کدوم بهتره رو نمیدونم. ولی کلا از سال ۹۲-۹۳ حداقل یادمه همیشه کامپیوتر تهران رو بالاتر میزدن
من تا جاییکه میدونم توی‌کارشناسی همیشه(همه رشته‌ها منظورمه) دانشگاه تهران رو بالاتر میزدن و میزنن. یعنی اگه مهندسی موز صد سال در دانشگاه امیرکبیر قدمت داشته و همین فردا تازه مهندسی موز دانشگاه تهران تاسیس بشه بازم مهندسی موز دانشگاه تهران رو بالاتر میزنن

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
@MorteZ آقای عزیز دلیل این همه نفرت نسبت به امیرکبیر رو نمی‌فهمم😔
بگو ما هم بدونیم
حالا اینجا تاپیک جدیه من دانش و تجربه ام کافی نیست : ))) مثلا بخوام مقایسه طوری بگم. ولی در همین حد بگم شما هنوز ۴ تا درس سرویس و عمومی داشتی و یه سال بیشتر تو اون خراب شده نبودی. بذار ۳-۴ سال دیگه رم ببینی : )))
محیط دانشگاه رو قبول دارم امیرکبیر خشک تره. ولی مثلا جو بین دانشجو ها فکر کنم جو بین کامپیوتری ها حداقل صمیمی و خوب بود زمانی که من بودم ولی دانشگاه تهرانو نمیدونم.
در مقام مقایسه جو بین دانشجو ها هم اگه گفتی امیرکبیر cs اش از شریف و تهران بهتره. من فک نمیکنم. چیزای عجیب و غیر جالبی میدیدیم و میشنیددیم ااز دانشکده ریاضی و جو بین بچه هاشون. (بازم میگم تجربه من قدیمی و ناقصه)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
من حدس می‌زنم قبول شی، اگه وفور سهمیه ای ها در سی ای شریف اجازه بدن
ببین برای اپلای در نهایت توانایی خودت و فیلدی که توش کار میکنی مهمه، فیلد هایی ک سی ای ها و سی اس ها کار میکنن خیلی بهم نزدیکه، گاها یکیه، نمیشه بگی کدوم به اپلای نزدیکه تره، گاهی فیلد ها از هم دور میشن، حتی محل کار سی ای و سی اس ها یکیه کاملا
بنظر من معیار انتخابت باید بین ساینتیست بودن و مهندس بودن باشه، با در نظر گرفتن میزان علاقت به ریاضیات
من یکم شرایطم تو انتخاب رشته خاص بود، ولی ترکیبی از سی اس و سی ای رو زدم و دانشگاه برام مهم تر بود
من نگفتم کار عملی گفتم درس عملی یعنی چیزایی که بتونی ببینی و لمسشون کنی و اگه مثلا بری سرکار بهتر ببینیشون
اقا این درس های عملی ای که مهندسی کامپیوتر ها دارن و علوم کامپیوتر ها ندارن رو میشه یه جوری ادم خودش بخونه یا بگذرونه ؟
بعد فکر کنم علوم‌ کامپیوتر مثلا جوش مثل مکانیک نباشه که یذره برای دختر ها ناراحت کننده و اینا باشه درسته ؟
بعد شما خودتون خوابگاهی هستید؟ از خوابگاه های شریف اطلاعی دارید که چطوریه اوضاعشون ؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
اقا این درس های عملی ای که مهندسی کامپیوتر ها دارن و علوم کامپیوتر ها ندارن رو میشه یه جوری ادم خودش بخونه یا بگذرونه ؟
بعد فکر کنم علوم‌ کامپیوتر مثلا جوش مثل مکانیک نباشه که یذره برای دختر ها ناراحت کننده و اینا باشه درسته ؟
بعد شما خودتون خوابگاهی هستید؟ از خوابگاه های شریف اطلاعی دارید که چطوریه اوضاعشون ؟
یه کارگاه جوش هست که برق و مکانیک یه زمانی داشتن، نمیدونم هنوزم هست یا نه که خیلی جالبه برای عمران نبود!(البته در عمران یه درس اختیاری جوش وجود داره ولی این کارگاه برای اونا اجباریه) چیز خاصی هم نیست یه الکترود میدن دستتون که که نهایتن دویست گرم وزنشه و یه ماسک هم میگیری صورتت! اگه از ناراحت کننده بودن منظورت اینه

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
اره میشه ، معمولا واحد اختیاری برمیدارن چه ها، حالا نگذرونی هم زیاد اتفاقی نمیفته :)))
جو سی اس شریف از سی ای بهتره، حداقل تو ورودی ما، تو سی ای رقابت شدید تره و مشکلاتشون بیشتره، تعداد هم بیشتره.
علوم کامپیوتر اصلا رشته خشکی نیست، اصلا مقایسش با مکانیک خیلی جالب نیست، دخترا هم بسیار راحتن، تعدادشونم نسبتا خوبه، جو هم لطیفه
من خوابگاهی نیستم متاسفانه، ولی میدونم خوابگاه ها رو تازه بازسازی کردن و فعلا شرایط خوبی دارن

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
یه کارگاه جوش هست که برق و مکانیک یه زمانی داشتن، نمیدونم هنوزم هست یا نه که خیلی جالبه برای عمران نبود!(البته در عمران یه درس اختیاری جوش وجود داره ولی این کارگاه برای اونا اجباریه) چیز خاصی هم نیست یه الکترود میدن دستتون که که نهایتن دویست گرم وزنشه و یه ماسک هم میگیری صورتت! اگه از ناراحت کننده بودن منظورت اینه
هنوزم هست، بهش میگن کارگاه عمومی، همه رشته ها دارنش، ولی دیگه از جوش کاری خبری نیس زیاد

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
@sepeedar
يه قانوني بود كه رتبه هاي زير 150 كشوري توي شريف مي تونن همون اول به هر رشته اي كه خواستن تغيير رشته بدن .هنوز اجراميشه؟
من شنيده بودم كه دانشكده ي كامپيوتر سخت قبول مي كنه.

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT
من از خوابگاه‌ها اطلاعات دارم ولی مربوط به دو سال پیشه. اما کلیتش تا جایی که میدونم تغییر نکرده . کمتر از یه ماه پیش که رفتم هم یه سری بازسازی‌هایی رو هم دیدم که خب خوشگل تر شده بود: ))
و خب اگه سوالی داری خوشحال میشم بتونم کمک کنم.
فقط مطمئن هم نیستم که مربوط به این تاپیک باشه بحث خوابگاها یا دعوام میکنن اگه اینجا بگم: ))

ولی به طور کلی بخوام بگم و با توجه به این که من یک سال هم خوابگاهای دانشگاه تهران رو تجربه کردم. شریف با اختلاف از نظر خوابگاه‌های دخترونه از تهران بهتره به نظر من (سوییتیه، نوسازتره، غذاهاش بهتره، کوچیک تره که به نظر من مزیته چون مثلا مسیرت تا سلف و سوپر کمتره:)) ، امکانات جانبی عمومیش بهتره، مسیرت تا دانشگاه کمتره و...)

در مورد درسام که پرسیدی، بالاتر که گفتن میشه اختیاری برداشت ولی این نکتم من به ذهنم رسید بگم که شاید خوشحالت کنه (در راستای خودت خوندن)
اینکه هم سایت‌های فارسی زبان مثه مکتب خونه یه سری از درسا رو از شریف و دانشگاه‌های دیگه ریکورد کردن و میتونی ازونا استفاده کنی. میتونی بری حتی سر کلاس هم بشینی و آدیت کنی درسو و توی خیلی از درسا تا جایی که من دیدم حضور و غیاب هم ندارن که حتی گیر بدن بهت. با استادم صحبت کنی و کلاس مشکل جای فیزیکی نداشته باشه غر نمیزنه بهت : )
سایتایی مثل coursera و udemy و اینام هستن که مشکل زبان نداشته باشی، خیلی چیزا رو با استادای حتی بهتر میتونی یاد بگیری و حتی مثلا از کورسرا سرتیفیکیت هم میتونی بگیری توی یه سری از کورساش

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
@sepeedar
يه قانوني بود كه رتبه هاي زير 150 كشوري توي شريف مي تونن همون اول به هر رشته اي كه خواستن تغيير رشته بدن .هنوز اجراميشه؟
من شنيده بودم كه دانشكده ي كامپيوتر سخت قبول مي كنه.
قانون تغییر رشته هست، لزوما مربوط به رتبه 150 کشوری نیست، یا باید کارنامه سبز داشته باشی یا معدلت خوب باشه، در هر دو صورت باید دانشکده مبدا و مقصد رو راضی کنی، (تضمینی برای رضایتشون وجود نداره) و بعد از 4 ترم مهمان بودن تغییر رشتت قبول میشه که این چهارترم هم باید معدلت یه حداقلی رو داشته باشه و سی ای هم در این زمینه سخت گیر هست

بالا