• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور یا المپیاد؟

به نظر شما کسی که رشته اش ریاضی است بهتر است کدام راه را انتخاب کند؟

• فقط برای کنکور بخواند

رای‌ها: 1 5.9%
  • فقط برای المپیاد بخواند

رای‌ها: 1 5.9%
  • کنکور را در الویت قرار دهد و کنارش المپیاد بخواند

رای‌ها: 5 29.4%
  • المپیاد را در الویت قرار دهد و کنارش کنکور بخواند

رای‌ها: 6 35.3%
  • اصلا ریاضی به درد نمی خورد

رای‌ها: 4 23.5%

• رای‌دهندگان
    17
  • Poll closed .

Dominant

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان استعداد های درخشان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
ببینیم خدا چی می خواد
ببینید من از لحاظ زمان هیچ مشکلی ندارم.یعنی از کلاس هفتم با المپیاد آشنا بودم.از لحاظ کتاب هم ما شهرمون مشکلی نداره هر کتابی که مربوط به المپیاد میشه و من شنیدم توی کتاب فروشی ها پیدا کردم.فقط فکر میکنم کلاس درست و حسابی نیس تو شهرمون.الان به نظر شما من میتونم با این شرایط و بدون کلاس وارد المپیاد بشم یا نه؟
ببین به طور کلی بحث کلاس نیست بحث سر شروع خوب و به موقع و همین طور خوندن اصولی کتاب که اینا با یه مشاور خوب یا یه مدرس با تجربه حتی دوستان دیگه ای که المپیادی بودن حل میشه، مثلا اگه یکی بود که بهم می گفت مبحث ترمو دینامیکو از منابع کمک درسی بخون شاید یه روزه تمومش میکردم ولی دور بر من همچین ادمایی نبودن یا من اول که کمپبل و می خوندم دور و بر قیدا خط می کشیدم بعدا با زدن سوالای المپیاد متوجه شدم، اگه فقط یه معلم درست و حسابی تو مدرسه داشتم یا حداقل تو مدرسه علاوه بر من آدمایه دیگه هم بودن شاید این اشتباه ها رو نمی کردم.
اینو هم در نظر بگیرین که المپیاد علاوه بر تلاش و استعداد به عوامل دیگه ای هم بستگی داره:
۱- سبک سوالا اینکه حفظی بدن تحلیلی یا مضخرف
۲- منابع که ازش سوال میدن، خیلی اتفاق افتاده نمودار یه کتاب و بدون تغییر تو سوال بدن یا سوالای اخر فصل یه کتابو
۳- اینکه از کدوم مبحث سوال بدنم تأثیر گذار مثلا یکی تو این سایت گفت: تودوره ما با اینکه من خیلی ژنتیک خونده بودم حتی یه سوالم ازش ندادن
و...
همه ی این عوامل می تونه تأثیر گذار باشه نمونه عینیش افرادین که تو سال اول از مرحله ۲ قبول شدن ولی سال بعد نه، خب این افراد استعدادشون تحلیل رفته؟ یا مطالب از یادشون رفته؟ شاید درصدی به خاطر سهل انگاری بوده اما بعضیاشونم مطمئنا تلاششونو دو چندان کردن اما نتونستن قبول بشن، همه ی اینارو گفتم که بدونی ممکن زیاد تلاش کنی و استعدادم داشته باشی ولی به خاطر عوامل دیگه نتونی مدال بیاری.
خوب فکر کن مخصوصا با یه مشاور هم مشورت کن.

MPHARSNA

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ۲
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1402
باسلام
من در مدرسه تیزهوشان زنجان کلاس دهم تحصیل می کنم. یه سوال ازتون داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
من کلاس دهم هستم و سال قبل مدرسه تیزهوشان قبول شدم و تا کلاس دهم برای المپیاد زیست مطالعه ای نداشتم . ولی علاقه دارم سال یازدهم در المپیاد زیست شرکت کنم . از طرفی نگرانم که فرصت کافی برای خوندن درس های مدرسه را نداشته باشم و در صورت نتیجه خوب نگرفتن در المپیاد ، نسبت به بقیه در کنکور عقب تر بمونم .خودم که خیلی علاقه دارم تو المپیاد شرکت کنم ولی از طرفی هم استرس کنکور رو دارم و خونواده هم نمی ذارن المپیاد بخونم . لطفا اگه میشه راهنماییم کنید که به نظر شما من چیکار کنم ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
من در مدرسه تیزهوشان زنجان کلاس دهم تحصیل می کنم. یه سوال ازتون داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
من کلاس دهم هستم و سال قبل مدرسه تیزهوشان قبول شدم و تا کلاس دهم برای المپیاد زیست مطالعه ای نداشتم . ولی علاقه دارم سال یازدهم در المپیاد زیست شرکت کنم . از طرفی نگرانم که فرصت کافی برای خوندن درس های مدرسه را نداشته باشم و در صورت نتیجه خوب نگرفتن در المپیاد ، نسبت به بقیه در کنکور عقب تر بمونم .خودم که خیلی علاقه دارم تو المپیاد شرکت کنم ولی از طرفی هم استرس کنکور رو دارم و خونواده هم نمی ذارن المپیاد بخونم . لطفا اگه میشه راهنماییم کنید که به نظر شما من چیکار کنم ؟
یازدهم برای شروع المپیادی مثل زیست یه مقدار دیره، با توجه به این به نظرم کنکور بهتر باشه برای شما
البته اگر هدف فقط نتیجه باشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
این سواله خیلی مسخره ست
از تظر من
کنکور یه مسیر معمول و معقول برا ورود به دانشگاهه
المپیاد یه بهونه و تایم برای مطالعه تخصصی رشته مورد علاقه ات که توش مستعدی
هیچ ربطی به هم ندارن
کسی که به حد کافی علاقه و گنجایش و تحمل و استعداد یه شاخه رو داره میره المپیاد تا از وقتش جوری که دوس داره استفاده کنه
المپیاد اصلا راه دور زدن کنکور نیس که بخواد باهاش مقایسه شه به این بهونه بیاین المپیاد هم روحیه‌تون خراب میشه هم وقتتون تلف

Ich bin ..

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تنگ خرس
شهر
کالیفرنیا
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام من اامسال میرم نهم
ایا ریسکه کهبخوام المپ شروع کنم زیست /

***Paradise

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
shk
سال فارغ التحصیلی
0000
مدال المپیاد
متاسفانه به مدال نرسید :(
رشته دانشگاه
پزشکی
خب این حرفارو منی میخوام بگم که یکسال و نیم تایم المپیادی بودنم همزمان با کرونا بوده ((: ( در مورد تاثیراتش حرف میزنیم ) و همینطور توی شهری که کل قبولیای زیستشون 2 نفر بوده تو همه این سالا اونام از مدرسه ما نبودن پسرونه بودن (((: علاوه بر اینا مجددا اینو منی میگم که 6 روز دیگه مرحله دو دارم و نمیدونم نتیجم قراره چی بشه !

اول در مورد کرونا و مزایا و معایبش برای المپیاد بگم ، عیباش همین بود که باشگاه واقعا گل کاشت دوره 23 و24 رو با برنامه ریختناش و تایم زیادی از بچه های این دو دوره صرف حواشی چرت شد ! یه سری عواقب روحی روانی و انگیزشی هم داشت که البته منحصر المپیاد نبودن
اما خوبیاش همین مجازی شدن کلاسا و امکان دسترسی به خیلی از اساتید بود ! تو یه مدرسه ای مثل مدرسه ما که کلا مجموع امارش بالای 5 نفر نمیشد چیز تقریبا بعیدیه که معلم بگیرن !و خب الان میتونستیم خیلی کلاسارو شرکت کنیم
با احتمال خوبی میتونم بهتون بگم از دوره های بعد هم با مشکل دسترسی به اساتید و کلاس و کتاب و... مواجه نخواهید بود لذا از نظر امکانات به جز یه سری موارد که روحی هستن چیزی کم ندارد

شاید مهم ترین چیزی که تو المپیاد نیاز دارید استقامت و اعتماد به نفسه (((((: چیزی که من دومیشو همیشه مشکل داشتم و واقعا تاثیر بسزایی روی نتیجتون داره

معلوم نیست خودم قبول شم یا نه اما همین منی که خودش معلوم نیست قبول شه یا نه (((: داره بهتون میگه نذارید حسرتشو بخورید المپیاد یه مسیریه که شاید فقط یه بار اجازه تجربشو داشته باشید اگه واقعا از اینکه بشینید کلی رفرنس گنده تر از سنتون بخونید و مهم تر از خوندنش یادش بگیرید و باهاشون کلنجار برید ، اگه از حل سوالای عجیب غریب و قشنگ المپیاد به وجد میاید ، از خودتون دریغش نکنید !

شاید من هیچ وقت مدال نشم و سالها حسرتشو داشته باشم ! اما اقلا تجربه کردم و حسرت تجربه مسیرش رو ندارم !

امیدوارم مرحله دو نقطه اغازی باشه برای شروع جدیدی از المپیاد ! اما مهم اینه که با پشیمونی بهش نگاه نمیکنم !

+این حرف کلیشه ای که میگن المپیاد رو فقط مدالش تعین نمیکنه حقیقتا یه شعار نیست (:

(10:39 | 20 .2. 1400 )

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
خب این حرفارو منی میخوام بگم که یکسال و نیم تایم المپیادی بودنم همزمان با کرونا بوده ((: ( در مورد تاثیراتش حرف میزنیم ) و همینطور توی شهری که کل قبولیای زیستشون 2 نفر بوده تو همه این سالا اونام از مدرسه ما نبودن پسرونه بودن (((: علاوه بر اینا مجددا اینو منی میگم که 6 روز دیگه مرحله دو دارم و نمیدونم نتیجم قراره چی بشه !

اول در مورد کرونا و مزایا و معایبش برای المپیاد بگم ، عیباش همین بود که باشگاه واقعا گل کاشت دوره 23 و24 رو با برنامه ریختناش و تایم زیادی از بچه های این دو دوره صرف حواشی چرت شد ! یه سری عواقب روحی روانی و انگیزشی هم داشت که البته منحصر المپیاد نبودن
اما خوبیاش همین مجازی شدن کلاسا و امکان دسترسی به خیلی از اساتید بود ! تو یه مدرسه ای مثل مدرسه ما که کلا مجموع امارش بالای 5 نفر نمیشد چیز تقریبا بعیدیه که معلم بگیرن !و خب الان میتونستیم خیلی کلاسارو شرکت کنیم
با احتمال خوبی میتونم بهتون بگم از دوره های بعد هم با مشکل دسترسی به اساتید و کلاس و کتاب و... مواجه نخواهید بود لذا از نظر امکانات به جز یه سری موارد که روحی هستن چیزی کم ندارد

شاید مهم ترین چیزی که تو المپیاد نیاز دارید استقامت و اعتماد به نفسه (((((: چیزی که من دومیشو همیشه مشکل داشتم و واقعا تاثیر بسزایی روی نتیجتون داره

معلوم نیست خودم قبول شم یا نه اما همین منی که خودش معلوم نیست قبول شه یا نه (((: داره بهتون میگه نذارید حسرتشو بخورید المپیاد یه مسیریه که شاید فقط یه بار اجازه تجربشو داشته باشید اگه واقعا از اینکه بشینید کلی رفرنس گنده تر از سنتون بخونید و مهم تر از خوندنش یادش بگیرید و باهاشون کلنجار برید ، اگه از حل سوالای عجیب غریب و قشنگ المپیاد به وجد میاید ، از خودتون دریغش نکنید !

شاید من هیچ وقت مدال نشم و سالها حسرتشو داشته باشم ! اما اقلا تجربه کردم و حسرت تجربه مسیرش رو ندارم !

امیدوارم مرحله دو نقطه اغازی باشه برای شروع جدیدی از المپیاد ! اما مهم اینه که با پشیمونی بهش نگاه نمیکنم !

+این حرف کلیشه که میگن المپیاد رو فقط مدالش تعین نمیکنه حقیقتا یه شعار نیست (:

(10:39 | 20 .2. 1400 )
دقیقا با حرفت خیلی موافقم . همون اول که من شروع کردم حتی مدرسه هم باهام مخالف بود و در کل هم هیچ کلاسی نذاشتن و منم شرکت نکردم...

ولی نمی تونستم از این مسیر بگذرم و خب تا اخرش این تو ذهنم باشه که شاید میرفتم و مدال میشدم و حسرتشو بخورم..!

اما الان علاوه بر این که توی یه رشته خیلی خفن تر از اکثر بچه هام میدونم که چیزی رو از دست ندادم و تلاشمو کردم:D;))

پ.ن : به نظرم بعد از قبول نشدن پشیمونی چرت ترین چیزیه که میشه بهش فکر کرد...

galium

^^
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام آدم های عزیز، امیدوارم حالتون خوب باشه.
من دهم و المپیاد شیمی هستم، رشته تجربی. المپیاد رو از مهر دهم شروع کردم و تا حالا هرگز منسجم و جدی نبودم و الان می‌خوام انتخاب کنم که جدی بمونم یا نه.
از همون ابتدا فقط و فقط با علاقه وارد مسیر المپیاد شدم و دلیل ورودم به این حوزه مدال شدن نبوده. اما الان که هستم، می‌گم تمام تلاشم رو بکنم حداقل که یه مدالی نیز بگیرم.اول سال فکر می‌کردم می‌تونم مدرسه و المپیاد رو با هم برسونم و الان دیدم نمی‌شه که خب من رو دچار شک کرده. خب این از دید من به المپیاد.
اما اخیرا به این فکر می‌کنم که این لذتی که از یادگیری می‌برم رو می‌تونم با مطالعات غیر مدرسه ای یا حتی خوندن عمیق تر درس های مدرسه هم داشته باشم، و در عین حال بودن در مسیر کنکور ((ابهام)) خیلی کمتری داره نسبت به المپیاد.
خیلی عالی می‌شه که چند نفر از افراد با تجربه در این زمینه راهنماییم کنن.^^ فارغ از رشته المپیاد چون این بیشتر مشاوره ایه.

سوال های من به طور واضح تر:

۱. آیا قراره فشار و استرس و جو مشابه کنکور وجود داشته باشه در سال یازدهم؟
۲. من هنوز به این درک نرسیدم که دقیقا تا چه حد از درس های مدرسه دور می‌شم؟ آیا می‌تونم دروس اصلیم رو در سطح متوسط مایل به بالایی نگه دارم؟
۳. من علایق وسیعی دارم. دوست دارم مطالعات آزادم رو در زمینه های مختلف و غیر مرتبط به المپیاد داشته باشم. آیا این ممکنه؟
۴. من تا الآن اونقدر ها جدی نخوندم مرحله یک قبول شدم ولی با درصد نه چندان خوب. آیا این دیر شروع کردنه چقدر خطرناک خواهد بود؟
۵. لطفا نظر و تجربه شخصی یا هرچی فکر می‌کنید دید من رو بازتر می‌کنه بهم بگید.

ممنون از همه شما که وقت گذاشتید و این رو خوندید!

چه جالب :|

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
من به نظرم برای آدمی که پتانسیل داشته باشه المپیاد محشره حتی اگه هیچی نیاره
ولی اگه پتانسیلشو نداشته باشه خیلی بده
و اینکه تو سال اول کاملا میشه فهمید پتانسیل‌ها داره یا که
در ضمن برای تنبل ها هم هیچی به جز افسوس نمیاره (خودم)

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
xy
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
بنظر من
کسی که بخواد برای المپیاد شروع کنه
باید اولا تو یه شهر با امکانات ساکن باشه برای دبیر و ...
دوما باید از هفتم هشتم شروع کنه
بنظر من البته
هرکسی این شرایط رو نداشته باشه ناچاره کنکور بده

من خودم اگه دو سه سال زودتر به تبریز نقل مکان میکردیم قطعا تو المپیاد شیمی شرکت میکردم
و میدونم هم میتونستم مقام خوبی کسب کنم
اما خب نشد که بشه ، و همچنان در حسرتم

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
بنظر من
کسی که بخواد برای المپیاد شروع کنه
باید اولا تو یه شهر با امکانات ساکن باشه برای دبیر و ...
دوما باید از هفتم هشتم شروع کنه
بنظر من البته
هرکسی این شرایط رو نداشته باشه ناچاره کنکور بده

من خودم اگه دو سه سال زودتر به تبریز نقل مکان میکردیم قطعا تو المپیاد شیمی شرکت میکردم
و میدونم هم میتونستم مقام خوبی کسب کنم
اما خب نشد که بشه ، و همچنان در حسرتم
مخالفم با حرفت
هفتم هشتم خیلیا شروع کنن اکثرا خیلی کم میفهمن
از همون نهم جدی شروع بشه کافیه و عالیه
دو حتما لازم نیس توی شهر تاپ باشه. خیلی از معلم های تاپ المپیاد کلاس آنلاین میزارن.
صرفا مدرسه خوب کاتالیزگره. تلاش خود یارو خیلی بیشتر مهمه. خیلی آدم داشتیم که طلا شدن و توی شهرستان یا تهران نبودن

المپیاد خوندن همش برمیگرده به خود اون فرد که اصلا تو خودش تواناییش رو میبینه یا نه و اینکه باید به شدت سگ زن باشه حالا چه رده ب حلی باشه چه یه مدرسه دیگه
و این مهمترین فاکتورشه. البته بعضی استعداد ها و پتانسیل های فردی بی تاثیر نیستن ولی به اندازه تلاش اون آدم تاثیر گذار نیستن

ɐudɐrgnilɐ⋊.∀

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض
من دهم و المپیاد شیمی هستم، رشته تجربی. المپیاد رو از مهر دهم شروع کردم و تا حالا هرگز منسجم و جدی نبودم و الان می‌خوام انتخاب کنم که جدی بمونم یا نه.
از همون ابتدا فقط و فقط با علاقه وارد مسیر المپیاد شدم و دلیل ورودم به این حوزه مدال شدن نبوده. اما الان که هستم، می‌گم تمام تلاشم رو بکنم حداقل که یه مدالی نیز بگیرم.اول سال فکر می‌کردم می‌تونم مدرسه و المپیاد رو با هم برسونم و الان دیدم نمی‌شه که خب من رو دچار شک کرده. خب این از دید من به المپیاد.
اما اخیرا به این فکر می‌کنم که این لذتی که از یادگیری می‌برم رو می‌تونم با مطالعات غیر مدرسه ای یا حتی خوندن عمیق تر درس های مدرسه هم داشته باشم، و در عین حال بودن در مسیر کنکور ((ابهام)) خیلی کمتری داره نسبت به المپیاد.
خیلی عالی می‌شه که چند نفر از افراد با تجربه در این زمینه راهنماییم کنن.^^ فارغ از رشته المپیاد چون این بیشتر مشاوره ایه.

۲. من هنوز به این درک نرسیدم که دقیقا تا چه حد از درس های مدرسه دور می‌شم؟ آیا می‌تونم دروس اصلیم رو در سطح متوسط مایل به بالایی نگه دارم؟
۳. من علایق وسیعی دارم. دوست دارم مطالعات آزادم رو در زمینه های مختلف و غیر مرتبط به المپیاد داشته باشم. آیا این ممکنه؟
۴. من تا الآن اونقدر ها جدی نخوندم مرحله یک قبول شدم ولی با درصد نه چندان خوب. آیا این دیر شروع کردنه چقدر خطرناک خواهد بود؟

این تاپیک خیلی وقت بود که خاک میخورد.
دم رفیق ما گرم که یه چی پرسید نوبت خونه تکونی تاپیک رو رسوند.:D
در رابطه با مسائل دوست خوب ما:
۱.الف)سوال از دم غلطه‌.
پرسیدن اینکه اهمیت کنکور بیشتره یا المپیاد بهتره بگید چقد به خودتون اعتماد دارین طلا بگیرین؟ نهایتا نقره هم بگیرین خیلی خوبه ولی نهایتا ۱۰ درصد از بقیه جلوتر میوفتین.
خودتون بگید کنکور مهم تره یا نه؟

۱.ب)المپیاد داوطلبین خیلی کمی داره که البته همون رقیب های کم خیلی هاشون همون اول کیش و مات میشن میرن کنار. (یعنی نهایتا خوش بینانه ترین حالت بین ۵۰۰ نفر رقابت میکنین که البته ۱۰۰ نفرشون رقیب قدری به حساب میان و حرف برا گفتن دارن،بنابراین استرس شما مربوط به المپیاد نیست بلکه کنکوره و قابل مقایسه نیست. (تجربه شخصی من این بود که تو المپیاد استرس زیاد برا من آزار دهنده نبود)

۲.بازم سوال درست نیست ، ولی بهتره اینطوری جواب بدم که موفقیت و اعتماد به نفس در المپیاد بیشتر مربوط به زیر بنای علمی اول و دوم دبیرستان هست ینی اونایی که خوب مطالعه داشتن در کنکور هم درگیر چالش نمیشن چون نهایتا دو سال برا کنکور وقت دارن.

۳.المپیاد دقیقا منطبق با کتاب های ترم اول و دوم دانشگاهه (البته فقط فیزیک) بنابراین زیاد سخت نیست ولی ۳۰ درصد خلاقیت هم موثره که حالا یه بایاس بذاریم که به باهوش بودن خودتون برمیگرده نه به مطالعه.
مطالعه خارج از حوزه داشته باشین بد نیست ولی یادتون باشه دانشگاه دقیقا بخاطر همینه اونجا کلی وقت دارین ایده بدین و فکر جدید بدین و اساتید هم تشویقتون میکنن جاش تو مدرسه نیست عجله نکنین.

۴.هیچ احتمالی شما رو یاری نخواهد کرد.
جوابتون هم مشخصه این سوال رو از خودتون بپرسید آیا حرفی در مقابل ۱۰۰ رقیب قدر دارین؟
تازه جنگ سر ۳۰ نفر اوله شرایط آسونی نیست حتی اگه حرف برا گفتن داشته باشین.
در ضمن مرحله اول المپیاد اصلا قابل مقایسه با مرحله نهایی نیست. (مرحله دوم رو بدین خودتون تجربه کنین ببینید از پسش بر میاید؟)

۵.تجربه شخصی من این بود که رفیق هایی در دبیرستان داشتم که همون اول وارد رقابت شدیم و باهم کل کل میکردیم و نباس کم میاوردیم.
در کل ورود من به المپیاد خواسته خودم نبود ولی تموم شدنش چرا.
در کل من اول دبیرستان آزمایشی دادم از دو مرحله قبول شدم همراه رقیب های همکلاسیم که جمعا ۳ نفر بودیم سال دوم دبیرستان دوباره از دو مرحله قبول شدم و تجربم کمک زیادی بهم کرد در واقع میدونستم مدال میارم...
دیگه سال سوم زیاد به المپیاد وقت نداشتم شبیه جمع بندی بود و بیشتر کنکور خوندم و تو المپیاد هم مدال برنز آوردم که رفیق هام نتونستن حریفم بشن.:D

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
المپیاد خوندن به آدم عاشق پیشه نیاز داره به نظرم.
ببینید تاثیر معدل‌ها برای سه پایه‌ی دهم و یازدهم و دوازدهم، تاثیر اصلی خودش رو زمانی نشون می‌ده که بچه‌های ۱۴۰۴ کنکور بدن، یعنی اونایی که اولین گروه تاثیر معدل یازدهم و دوازدهم بودن، وقتی نتایج درخشان و تاثیر زیاد معدل تو کارنامه‌ها پدیدار بشه، فکر نکنم جز عده‌ی معدودی واقعا برن المپیاد بخونن.
المپیاد ترکیبی از خلاقیت و هوش و خرخونیه، باید هر دوی این فاکتورها وجود داشته باشن به نظرم.
خوندن المپیاد خیلی سخت‌تر از خوندن کنکوره ولی کنکور مثل یه مسیر کوتاه می‌مونه که تهش تاحدودی مشخصه.المپیاد مثل یه مسیر طولانی پر از زیبایی و سرسبزی می‌مونه، آخرش هم در هاله‌ای از ابهامه، ممکنه به آبشار جادویی تو رو برسونه، ممکنه با سر بری تو دره، که در حالت دوم بچه‌های المپیادی به نسبت راحت‌تر از دره خودشون رو می‌کشونن بالا.
یه نطر که ممکنه مخالف داشته باشه اینه که المپیاد خوندن یا نخوندن رو هیچکی غیر از خودِ آدم نمی‌تونه تشخیص بده که کار درستیه یا نه، واسه شروع یه برگه جلو دستتون بذارین، یه ستون بنویسین المپیاد به چه آدمی احتیاج داره، جلوش بنویسین شما چقدر اون آدمه هستین، دو دوتا چهارتا کنین ببینید با توجه به ارزش‌های شخصی‌تون، آیا قمار کردن سر کنکور می‌ارزه؟

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
xy
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مخالفم با حرفت
هفتم هشتم خیلیا شروع کنن اکثرا خیلی کم میفهمن
منظورم قبل دبیرستان بود
دو حتما لازم نیس توی شهر تاپ باشه. خیلی از علم های تاپ المپیاد کلاس آنلاین میزارن.
صرفا مدرسه خوب کاتالیزگره. تلاش خود یارو خیلی بیشتر مهمه. خیلی آدم داشتیم که طلا شدن و توی شهرستان یا تهران نبودن
مشکل کلاس نیست
مشکل مدرسس
من خودم یکسال تو میاندوآب بودم هفتم رو
منطقه ۳ هم هست
واقعا افتضاحه
ندیدی نمیدونی
خیلیا هستن حتی نمیدونن المپیاد چی هست اصلا
مدرسه امکانات که نداره اصلا
حتی افتضاح ترین و بدنام ترین مدرسه شهر هم از سمپاد امکانات زیادی داشتن (مخصوصا دبیر خوب)
استقبال هم نمیشه از المپیاد
من خودم یکی از رفیقای صمیمیم پارسال م۱ ریاضی رو قبول شد
بعدش برا مرحله ۲ حال نداشت بره ارومیه آزمون یده
من بعد اینکه اومدم تبریز دیدم بچه های اینجا چقدر تو فاز درس و المپیادن

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
به عنوان ی المپیادی میگم کنکور
20 % سهمیه المپه.. 40-60%(دقیق نمیدونم) تاثیر نهایی...
دیگه خودتون مقایسه کنین

Mahsa_j

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
تلگرام
ببین کی پیام داده بالاخره!
سلام سلام
من خودم هنوز وسط راهم
ولی تاهمینجاشم یچیزایی دستگیرم شده
واسه همین همه چیزایی که میگم نظر شخصی خودمه و تاجایی که بتونم دوست دارم کمک کنم
اولین چیز اینکه بله بله، ابهام مسیر کنکور قطعا کمتره
ولی خب بنظرم یکی از مزه های المپیاد هم همین ریسکی بودنشه! (هرچند که با اوضاع نهاییا ریسکش خیلی بیشتر میشه)

منکه خودم سال یازدهمم المپیادی داره میگذره
ولی اکثر کنکوریایی که میشناسم، سال دهم و یازدهمشون اون فشار سال دوازدهم روشون نبوده
(امیدوارم سوالتو درست متوجه شده باشم)
از نظر من بله.
اول اینکه خود المپیاد تورو قوی میکنه!
ما تو المپیاد زیست، ریاضی خوندیم، فیزیک خوندیم، شیمی هم خوندیم
و تو بخوای نخوای، مجبوری پایتو قوی کنی
باید ریاضیت قوی باشه
باید به یه درک خوبی از فیزیک رسیده باشی
باید شیمی رو تا حدخوبی یاد داشته باشی
تا بتونی به سوالای المپیاد مسلط بشی
تو که خودت المپیاد شیمی ای، از شیمی فیزیک و این جریانات حتما خبر داری
پس برای دروس تخصصی ریاضی و فیزیک و شیمی نگران نباش
من خودم نوبت دوم دهم تونستم همرو جمع کنم
همین پاییز امسالم، تو یه شب تونستم یه فصل فیزیکو ببندم و نمره خوبیم گرفتم
پس، جمع بندی دروس تخصصی شدنیه، ولی خب نیاز به تمرکز داره و در حد همون امتحانات نهایی میتونی جمعشون کنی(منظورم اینه انتظار تست زدن از خودت نداشته باش، واسه تسلط به تست زنی، باید روتین منظم داشته باشی و دانش آموز المپیادی متاسفانه یا خوشبختانه تست نمیزنه!)
فقط بین دروس تخصصی برای تویی که المپیاد شیمی هستی، یه زیست میمونه
من خودم بین دوستام با المپیاد شیمیا در ارتباط هستم و خب متاسفانه زیست رو کلا رها کردن
چون رشتت تجربیه و زیست هم واقعا تاثیرگذار و مهمه، پیشنهاد میدم زیست رو نرم نرمک در طی سال جمع بندی کنی که آخرسال یهویی غافلگیر نشی
اینا درخصوص دروس تخصصی
برای دروس عمومی باید بگم که: باید ببوسیشون بذاریشون کنار!
اگر المپیاد رو جدی ادامه بدی، واقعا جایی واسه جمع بندی دروس عمومی نمیمونه
ولی خب مدرستون کلاس جمع بندی واسه عمومیا میذاره، کلا فرزای مشهد واسه بچه‌های المپیادی جمع بندی میکنن دروس عمومی رو و این خیلی خوبه!
بله که ممکنه
اگر ممکن نباشه که زندگی زهرمارمون میشه ؛)
حتما حتما حتما پیگیر علاقه‌هات باش، حالا اگر علاقت در راستای المپیاد هم باشه که چه بهتر!
دراین باره نظر خاصی نمیتونم بدم
چون کااااملااا به خودت بستگی داره
(و البته کلاسایی که میری و اساتیدت)
درکل چون مشهد هستی و سمپادای مشهدهم نسبتا اهمیت خوبی به المپیاد میدن، میتونی به جدی خوندنش فکر کنی
ولی تو الان اینجوری ببین که
تا خرداد نهاییات تموم شدن
و بعد اون، کل تابستون رو فرصت داری واسه اینکه خودتو تو المپیاد خیلی بکشی بالا
اگر تابستونتو ازدست ندی، خیلی خیلی پیشرفت میکنی، پس فکرنکن فرصت زیادی نداری یا اینکه خیلی دیر شروع کردی و جدی نخوندی
تهش مهم اینه که تو یاد بگیری سرجلسه چجوری با سوالا سر و کله بزنی و کسب این مهارت از همون تابستون دهم به یازدهمت میتونه شروع بشه و اگر بانظم و جدی ادامه بدی، متوجه پیشرفت خودت میشی
درکل بنظرم دیر شروع کردن خطرناک نیست
اینکه نظم و جدیتت وسط مسیر بهم بریزه خطرناکه!
خب ببین المپیاد چیزیه که هیچ جا دیگه تجربش نمیکنی
انقد با آدمای خفن آشنا میشی که نه تنها تو زمینه علمی، بلکه تو هر زمینه دیگه ای رشد میکنی
تجربه های خیلی خیلی خیلی قشنگی کسب میکنی که هیچ‌جا دیگه تکرار نمیشن(البته بگم که این مورد برای کلان شهرها بیشتر صدق میکنه متاسفانه، چون من منظورم از تجربه، کلاس های حضوری و آزمایشگاه و ایناست که متاسفانه توی شهرستان های دیگه المپیاد رو اونقدرها جدی نمیگیرن و همچین تجاربی بوجود نمیان)
تو این مسیر کتابایی رو میخونی که با تموم کردنشون اعتماد به نفس میگیری
به ساعت مطالعه بالا عادت میکنی
و تورو خییلیی رشد میده از لحاظ فکری
نمیدونم چجوری ولی واقعا انگار المپیاد میاد مغزتو ازوسط میشکافه، توش یعالمه چیزمیز میریزه، بعد درشو میبنده و درکل باعث میشه دیدت خیلی بازتر بشه
همه چیزایی که تا الان گفتم مزیت محسوب میشن
ولی قطعا بدی های خودش رو هم داره
تو مسیر المپیاد هیچ تضمینی وجود نداره
اینکه "هرکس بیشتر خوند، پس قبوله" وجود نداره
مسیر پر از ریسکیه متاسفانه
با این اوضاع نهاییا وااقعاا خطریه
من خودم چون از دهم المپیادی بودم، سال یازدهمم روهم المپیاد خوندم، وگرنه نمیدونم اگر یک سال دیرتر بدنیا اومده بودم و الان دهمی بودم، آیا بازم المپیاد رو انتخاب میکردم یا نه؟!
هرچند تجربه هایی که کسب کردم برام خیلی ارزشمند و قشنگن و بخاطر همونا هم که شده هیچوقت از این مسیر پشیمون نمیشم
بحث نهایی رو که بذاریم کنار، باید بگم متاسفانه المپیاد ممکنه یجاهایی برات آزاردهنده باشه
بعضی وقتا انگیزت منفی میشه
امیدتو بشدت ازدست میدی
خودتو با کنکوریا مقایسه میکنی و یه دلهره وحشتناکی تو دلت ایجاد میشه
اینکه هیچ تضمینی وجود نداره، آدمو اذیت میکنه
اگر آدم برونگرا و اجتماعی ای باشی، باید بگم که المپیاد تورو از فضای مدرسه و بچه های کلاست، دووور میکنه
اگر خانواده سخت گیری داشته باشی، خب از اونطرف هم اذیتت میکنه

درکل، اینارو گفتم که بگم همش گل و بلبل نیست
من خودم بعنوان یه المپیادی همه اینارو تجربه کردم و میکنم!
ولی خب حداقل برای خودم مزایاش به معایبش چربید
درنهایت تنها کسی که تورو خوب میشناسه، خودتی
حرفای بقیه فقط در حد مشاوره ان، آخرش خودت باید تصمیم بگیری
خودت ببین با خودت چند چندی؟
آیا در خودت میبینی که المپیاد رو ادامه بدی و درسای مدرسه رو ول کنی؟
و بعد بصورت خیلی فشرده همشونو جمع بندی کنی؟
اگه تو خودت این توانایی رو میبینی که حتی اگر مدال هم نیاری، سال دوازدهمت میتونی اون فشار کنکور رو تحمل کنی، پس جدی ادامه بده المپیاد رو!
امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم^^
سوالی بود درخدمتم

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
بستگی ب جوتون داره
ولی رقابت ب نسبت صلح امیز تره
واقعا نمیتونی ب نظر من
نمیشه دو تا چیز زمان بر رو با هم هندل کرد
من از اول سال شاید سر جمع ی هفته هم کتاب مدرسه باز نکردم.. روزی چند ساعت مگه میشه مطالعه کرد؟
اوضاع ایده ال مطالعه دست کم 50 ساعت تو هفته اس
سال دهم هم خیلی از کلاس هارو نمیرفتم
مدال هایی ک من میشناسم هم خیلی پابند درس مدرسه نبودن
البته همه حرفای من بیشتر برای المپیاد های اصلیه.. باقی شاید بشه نمیدونم

بازم ب نظرم ن
المپیاد های اصلی سال یازدهم دست کم روزی 10-11 ساعت مطالعه میخوان برای قبولی
تا قبل نهایی ها یک سال خوب خوندن کفایت میکرد برای مدال
الان ی بخشی از تایم میره برای درس مدرسه
نمیتونم خیلی پیش بینی کنم

اینم در نظر بگیر درصد مرحله یک دهم قرار نیست خیلی بالا باشه
اوضاعتو مشخص کن.. امسال نهایی داری!

بالا