• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور یا المپیاد؟

به نظر شما کسی که رشته اش ریاضی است بهتر است کدام راه را انتخاب کند؟

• فقط برای کنکور بخواند

رای‌ها: 1 5.9%
  • فقط برای المپیاد بخواند

رای‌ها: 1 5.9%
  • کنکور را در الویت قرار دهد و کنارش المپیاد بخواند

رای‌ها: 5 29.4%
  • المپیاد را در الویت قرار دهد و کنارش کنکور بخواند

رای‌ها: 6 35.3%
  • اصلا ریاضی به درد نمی خورد

رای‌ها: 4 23.5%

• رای‌دهندگان
    17
  • Poll closed .

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : المپیاد یا کنکور

در مورد روانشناسی نمیدونم ولی در مورد حقوق:
هر سال کانون وکلا 2000 نفر رو به عنوان وکیل فبول می کنه یعنی بقیه ی دوستانی که حقوق خوندن بیکارن :((
به علاوه این 2000 نفر ترکیبی هستش-بعضی لیسانس،بعضی فوق و بعضی هم دکی-
به علاوه کتاباشون خیلی خکری و گرونه :(( :(( :((

Mehrsun

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی مدرسه

سلینگ :D
من خیلی دوست دارم المپیاد ریاضی مدال بیارم و اصلا کنکور شرکت نکنم
(میدونم خیلی خیال پردازانه است :-[ )
عیب نداره 8->ایشالله که میتونم :-[
(دارای اعتماد به اسمان)

sara999

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد

به نقل از Mehrsun :
(دارای اعتماد به اسمان)
خوندن برای المپیاد -صرف نظر از هر نتیجه ی ممکن- دوران خیلی خوبی رو برای آدم رقم میزنه .

Ali.N

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
بيرجند
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
سه سال ناکامی در مرحله دو ریاضی و دو سال ناکامی در مرحله دو کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از sara999 :
المپیاد فقط دل شکستنه :-s
هر چند عاشقه شیمی بودم ولی بعد نتایج حتی میخواستم رشتمو عوض کنم خوش به حال اونایی که از نتیجه ش راضی بودن مال من که فقط اششششک بود و حسرت ولی تلاش کنی همه چی امکان پذیره غیر ممکن وجود نداره فقط روحیه تو حفظ کن
خیلی خوبه آدم هدف داشته باشه ولی اگه بخوای از الان به مدال فک کنی بعدا این فکرا اذیتت خواهد کرد....فعلا فقط باید از ریاضی لذت ببری....

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

وقتی برا المپیاد بخونی تجربه های جدید ب دست میاری و حتی اگه مدال نگیری
یادمیگیری که بتونی برا کنکور حساب شده و با برنامه ریزی بخونی و این اطلاعاتتم تو دانشگاه کمک می کنه

• لایک
امتیازات: h@di

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

المپیاد دل استوار میخواد
غیرقابل پیشبینیه
ممکنه خیلی خفن باشید اما بخاطر ی بی دقتی هرچند کوچیک موفق نشید توش
خیلی صفر و یکه
بعضی روزا واقعا روز آدم نیست ،میتونه روز مرحله دو باشه
خلاصه اینکه اگه خیلی شخصیت ایده آل گرایی دارید ،المپیاد میتونه خطرناک باشه :-"

h@di

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرکرد
شهر
شهرکرد
مدال المپیاد
طلای ادبی (دورهٔ ۲۷)؛ مرحلهٔ ۱ کامپیوتر (دوره‌های ۲۳ و ۲۴)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی نرم‌افزار

به نقل از tigon :
المپیاد دل استوار میخواد
غیرقابل پیشبینیه
ممکنه خیلی خفن باشید اما بخاطر ی بی دقتی هرچند کوچیک موفق نشید توش
خیلی صفر و یکه
بعضی روزا واقعا روز آدم نیست ،میتونه روز مرحله دو باشه
خلاصه اینکه اگه خیلی شخصیت ایده آل گرایی دارید ،المپیاد میتونه خطرناک باشه :-"
البته کنکور هم غیرقابل پیش‌بینی ه، و اون روزایی که روز آدم نیست می‌تونه روز کنکورش هم باشه. :-"
ضمن این که معلوماتی که توی المپیاد خوندن یاد گرفته می‌شه معمولاً توی کنکور هم بی‌تأثیر نیست. نسبت به بقیهٔ کنکوریا توی یک یا چند درس قوی‌تر می‌شید. این جوری نیست که حس کنید کلاً دو-سه سال عمرتون را تلف کردید مثلاً.
ولی به هر حال ریسک ه. این را رد نمی‌کنم.

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نظر من کسی که واقعا میخواد المپیادی بشه و ادامه ش بده باید از سال های پایین تر مثلا سوم راهنمایی شروع به کار جدی بکنه اگه تو ازمون اول دبیرستان که فقط مرحله اولش رو میشه داد قبول شد سال دوم هم المپیاد کار کنه البته اگه کسی مرحله اول رو تو سال دوم قبول شد برای سوم هم می تونه رو المپیاد کار کنه ولی اگه قبول نشد سال سوم بیخیال شه و تمرکزش رو روی امتحانای نهایی و کنکور بذاره.

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از h@di :
البته کنکور هم غیرقابل پیش‌بینی ه، و اون روزایی که روز آدم نیست می‌تونه روز کنکورش هم باشه. :-"
ضمن این که معلوماتی که توی المپیاد خوندن یاد گرفته می‌شه معمولاً توی کنکور هم بی‌تأثیر نیست. نسبت به بقیهٔ کنکوریا توی یک یا چند درس قوی‌تر می‌شید. این جوری نیست که حس کنید کلاً دو-سه سال عمرتون را تلف کردید مثلاً.
ولی به هر حال ریسک ه. این را رد نمی‌کنم.

خب روز کنکور روز آدم نباشه تهش اینه ک رتبه دورقمی آدم میشه سه رقمی خوب ،یا سه رقمی خوبش میشه سه رقمی بد
جای اینکه بره تهران بخونه ،میره شیراز یا اصفهان
اما المپیاد صفرویکه یا مرحله دو قبول میشی یا نمیشی
اگه نشی عملا کل ک هیچی! حالا اگه قبول شدی طلا نشی بازم کل تابستونت رفته با یک روحیه نچندان خوب برای شروع کنکور و 10% سهمیه ک به هیچ وجه جبرانه تابستونو نمیکنه :-"

+ البته من خودم هنوز المپیادیم ها دوستان :-" ولی خب خیلی خیلی اذیت شدم ،مخصوصا ک امکاناتش اینجا نبود

mgn

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

آخه بعضی وقتا آدم وارد یه جریانی که میشه دیگه نمیتونه به راحتی ازش بیرون بیاد ودر کل ریسک المپیاد بهاییه که به خاطر علاقه ات به المپیاد باید بپردازی.

ولی واقعا 10 درصد جبران تابستونو نمی کنه؟؟ درسته که شرایط و ویژگی های آدما باهم فرق می کنه ولی مثلا یکی مث آناهیتا که تابستونو رفت دوره به نظرتون چجوری رتبه دو شد؟

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mgn :
آخه بعضی وقتا آدم وارد یه جریانی که میشه دیگه نمیتونه به راحتی ازش بیرون بیاد ودر کل ریسک المپیاد بهاییه که به خاطر علاقه ات به المپیاد باید بپردازی.

ولی واقعا 10 درصد جبران تابستونو نمی کنه؟؟ درسته که شرایط و ویژگی های آدما باهم فرق می کنه ولی مثلا یکی مث آناهیتا که تابستونو رفت دوره به نظرتون چجوری رتبه دو شد؟
اولا ک آناهیتا بدون سهمیه رتبه شد ،سهمیه تو انتخاب رشته اعمال میشه
ثانیا پایه قوی ای داشت و معدل نهاییشم 19،96 اینا شد و
سوما چرا اقلیت هارو نگاه میکنید ؟
منم نقره برنزای زیادی میشناشم ک رتبشون خوب میشه
ازونطرف کسایی هم میشناسم ک اگه المپ نمیخوندن رتبشون "بهتر" میشد ،مخصوصا تو کسایی ک قبول نشدن
بالاخره آدما ظرفیتای مختلفی چ از لحاظ روحی چ استعدادی دارن
مقایسه کلا درست نیست
چیزی ک مشخصه ،ریسک بودنه المپِ
به رشته المپ آدمم ربط داره ،یه المپیادی مثل شیمی صدبرابر شبیه تره ب کنکور تا زیست یا کامپیوتر یا نجوم!

+واقعا بنظر من ده درصد جبران نمیکنه واقعا مخصوصا ک یسری دانشگاها هنوز با سهمیه اش کنار نیومدن و اذیت میکنن و قبول نمیکنن ،مثل دانشگاه تهران
حالاقرار شد با کم شدن سهمیه ،قبولش کنن اما معلوم نیست!

برای مثال: وضعیت الان ما! مرحله دو دادیم دوماه پیش ،دوهفته دیگه نتایجو میدن ،ما نمیدونیم کنکور بخونیم یا دوره !

چقد حرف زدم :-"

lllllllll

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
xzx
شهر
xasa

مردشي برو سمتش.. مردش بدون هم اين نيست كه نميدونم شايسته ي قبول شدن داري يا نه.. يعني اين كه واقعا ميتوني پاش واسي و تا اخر ادامه بدي ؟ يا فقط حرف كيزني.. دوست داشتنت باعث ميشه پاس وايسي و به جو كنكوري مسخره كه گاها از اول دبيرستان بين بچه ها ميوفته توجه نكني ؟!
المپياد قشنگه! ولي تو ميتوني فقط به فكر قشنگي باشي و لجنزار كنكور رو ناديده بگيىري؟؟، واقعا جواب ها واسه همه متفاوته و هركسي بايد بشينه واس خودش فكر كنه اره يا نه؟؟!

× يه بحثي هس كه كنكور رو گند ميزنن و اينا.. من نظر خودمو ميگم.. خب انسان بي نهايت طلبه.. هر كي از كنكور ميرسه ،يا هر مبحث مهم ديگه، كم و بيش دليل مياره تا به ايده ال خودش(كه همه يكمي باش فاصله دارن) نرسيدن رو موجه كنه.. اره صندليم لق بود،ساعتم خوابيد، ديشب دوا كرده بودم سرم درد گرفت و اينا.. خب المبيادي بودن هم به نظر من يه بهانه اس مثه همه ي اينا.. جون كسي كه بخواد تو ٩ماه هم ميتونه... بيشتر كنكوري ها سال كنكور فقط خوندن.. جدي ميگم يه سري كلاس درسي با بچه هاي متوسط برين.. ميبينين طرف كنكوريه ابان ماه هنوز نميدونه بيوند يوني يعني چي!، خيلي ها هم از مهر شرو ميكنن اصلا بس جيزي از دست نميره...

من الان ميگم من يه المبيادي بودم كه وسط راه جا زدم.. اگه به دلت افتاده كه المبياد بخوني به خوندنش بيشتر فكر كن.. من غبطه ميخورم خيلي زياد.. انگار يه ارام بخش توپ رو ازم كرفته باشن، خيلي وقتا اخلاق خيلي گندي دارم، شايد كمبود اعتماد به نفس و بي ارادگي و اينا رو هم گاهي به اين ول كردنه نسبت ميدم...

فقط بايد با خودتون كنار بياين ;-)

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

وقتی یه درسی رو دوست ندارم نمی‌خونمش، اصلا هم به این فکر نمی‌کنم که نتیجه‌ش چی می‌شه، نمونه‌ش ترم دوم امسال، نخوندم هیچی و شد این. :)) خلاصه که همین کافیه برای انتخاب راه المپیاد. وقتی می‌بینم نمی‌تونم کنکوری خوبی باشم، یه مشت درس عمومی مسخره نمی‌ره توی مخم به این راحتیا، ترجیح می‌دم زیست بخونم، لذت می‌برم از درس خوندم اون وقت، قبول شدم که خیلی هم خوب، اگر نشدم هم چیزی از دست ندادم چون بهرحال نمی‌تونستم یه کنکوری خوب باشم.

Serendipity

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
سبزوار

TL:DR
ببین دوست من، من الان تازه نهایی های سوم رو دادم. خودم هم تا حالا تو مرحله اول هر المپیادی که دادم قبول شدم (کامپیوتر، ریاضی، شیمی).
یه دوستی هم دارم که امسال 41 مرحله 3 کامپیوتر شد.
به نظر من به تجربه من گوش کنی ضرر نمی کنی.
آدم هر کاری رو باید برای هدفی بکنه، وگرنه بی معنیه. شما نگاه کن ببین هدفت پوله، قبولی دانشگاهه، خراج رفتنه، علمه (زبونم لال!)، چیه. این قضیه خیلی مهمه.
المپیاد یه خوبی گنده داره: می تونه درسی رو که دوست داری رو در سطح خوبی خودت با روش و سرعت و منابع خودت بشینی بخونی و حالش رو ببری و بعد کنکور این کارت رو نادیده بگیره (اگه نقره یا برنز بگیری) یا اصلا کنکور رو دور بزنی و به ریشش بخندی. در این صورت، المپیاد بهترین کاره، ولی هنوز هم یه کم ریسکیه (مثلا همون دوست من رو ببین که بعد این همه زحمت قبول نشد. الان هم حسابی ناراحته و حالش گرفته اس.). ولی اگه خوب تلاش کنی و منابعت رو خوب پیدا کنی و درست مطالعه کنی (روش مطالعه هم برای کنکور و هم المپیاد خیلی مهمه. مطمئن باشید که به شیوه حل مسئله کار می کنید و روخونی نمی کنید.)، به احتمال زیاد قبولی.

ولی اگه علاقه ملاقه نداری، از المپیاد بکشی کنار بهتره برات. المپیاد هم ریسکیه، هم تلاش زیاد می خواد و زود مغزت رو خسته می کنه، هم نیاز به تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات بیشتری داره.

ولی خب مدال المپیاد برای رزومه کردن تو application خوبه (هرچند فکر نکنم خیلی هم خوب باشه مگه جهانی بگیرید). بماند که این بیشتر برای مقطع undergrad یا لیسانس هستش.

این هم در نظر داشته باش که المپیاد بری بازم باید درسای مدرسه رو بخونی و اختصاصیا رو (مخصوصا اونایی که به رشته‌ی آینده‌ات مربوطه) رو خوب خوب بخونی. بالاخره باید کنکور رو بدی، مگه طلا بیاری.

این هم مهمه که المپیاد قبول شدن وقتی تو جو المپیادی هستی (مثلا مدارس المپیادی و خوب تهران و مشهد) خیلی خیلی راحت تره.

بعضی از مطالب المپیاد تو کنکور هم به درد می خوره و بعضاً سال های بعد خونده می شن. در این جور موارد توصیه می کنم اول کتابای کنکوری این مباحث رو تموم کنین (مثلا اول همه فیزیک کنکور رو بخونین بعد برین منابع المپیادی بخونین.).

درسای المپیاد کلا شیرین تر از درسای مدرسه ان چون در سطح دانشگاه هستن. من خودم المپیاد زیست و کامپیوتر به نظرم خیلی جذابن!

این رو هم مدنظر داشته باشید که شاید اگه المپیادی کار کنین انگیزه‌تون بره بالاتر و بیشتر درس بخونین (به خصوص تو سال اول و دوم که درسا کمن.).

امتحان نهایی سوم هم آسونه مخصوصا تو درسای اختصاصی. مخصوصا تو ریاضی! ولی خب شما باید کتاب رو یه بار خوب خونده باشید تا بتونید جواب بدید (مثلا هندسه همش از تو کتابه ولی بعضی سوالای کتاب خیلی سخته.).

کلاً به نظر من اگه فقط برای قبولی در دانشگاه می خواید کنکور تنها بهتره. یه کم المپیادی کار کردن تو درسای مرتبط شاید بتونه به شما شیوه خوندن و مسوله حل کردن مفهومی رو نشون بده.

ترنم فوقانی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان دو
شهر
تهران

به نقل از Mehrsun :
(دارای اعتماد به اسمان)
امیدوارم موفق باشی
منم دوست دارم المپیاد زیست یا ادبیات شرکت کنم ولی مهرسان جون ما اصلا کنکور نمیدیم
اگه اطلاع داشته باشین تا سه سال دیگه کنکور رو برمیدارن
اما سوال من اینه:تکلیف بچه هایی که المپیاد رتبه میارن چی میشه
برای ورود به دانشگاه چیکار میکنیم
میگن شرط معدل و سابقه تحصیلیه؟؟؟؟
کسی میتونه برام توضیح بده :-\ :-\ :-\

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

اولا که مطمئن نباش به برداشته شدنه کنکور، قرار بود سال 94 کنکور برداشته بشه، الان ملت دارن برای 95 میخونن! و اینکه، فرضا برداشته بشه، خب مدال هم سابقه تحصیلی محسوب میشه دیگه :-?

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نظرم نمیشه پیش پیش تصمیم گرفت.
مثلا دایی من کلا درس نمی خوند و علاوه بر اون نمره هاشم خوب نبود. مثلا میگفت من ورزش و هنر و قرآنم رو ده شدم،:کارنامه م رو نگه داشتم،گفتم خوب بقیشو بیست شدی،کفت نه تک شدم.
و خب دبیرستانشم که دائما اولیا تو مدرسه بودن که پسرتون درس نمیخونه.
نمی دونم چیشد که کنکور داد و ارشدش رو هم که توی شریف خوند...
بالاترین مدل دبیرستانشم هفده بود...
به تلاش فردی هم میشه متکی بود.
و اینکه یه طوری سرمایه گذاری نکنیم روی المپیاد که بقیه راه ها خراب بشه.... چون از بین این همه داوطلب،بسته به رشته،تعداد کمی بالا میرن و مدال آور میشن

• لایک
امتیازات: ----

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

تجربه ثابت کرده یا المپیاد شرکت نکنید یا اگر میکنید حتما برید شیمی :D
امسال مدرسه ما سه تا مدال شیمی داشت,یکیشون ریاضی بود..دوتا از اونا رتبشون شد 150 :Dیکی ریاضی یکی تجربی...
بخاطر اینکه شیمیشون کلا اکی بود و تا عید اصن لای شیمیم باز نمیکردن و همیشه شیمیاشون 80-90-100بود اما المپیادی های دیگه المپیاد خودشونم بزور میخوندن
تازه سال 93,رتبه هفت منطقه یک از مدرسه ما بود ک المپیاد شیمی نقره داشت..
تو همین سمپادیا هم,خیلی از کسایی ک شیمیشون رو بالا زدن و بیشترشون هم رتبه های شاخ اوردن المپ شیمی بودن

برید شیمی باحالم هست B-)

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

حرفت از پایه غلطه! انتخاب رشته المپیاد کاملا باید متکی به علاقه باشه، فلسفه المپیاد اصلا همینه که تو رشته ای رو که واقعا دوست داری با لذت بخونی.
بیایم شیمی بخونیم حتی اگه دوست نداریم که کنکور شیمی خوب بزنیم؟ :))

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

علامت :Dبرای همینه و حرف اخرمم بخاطر اینه ک من هم زیستو دوس داشتم هم شیمیو..اگر برمیگشتم میرفتم شیمی :)
وگرنه معلومه..کی حاضره سه سال عمرشو زجر بکشه ک شیمیشو بالا بزنه:/
من تجربه هایی ک طی این چند سالو به عینه دیدمو گفتم و صرفا یک مقایسه کردم..استثنا هم هست :)

بالا