• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زمین را نجات دهیم!

Emad a.z

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1 TO حلی 4
شهر
تهران
پاسخ : زمین را نجات دهیم!

به نقل از Lily Delicated :
جمع بندی:
من با توجه به نظرات همه بچه ها یه برنامه کلی پیشنهاد میدم واسه گروه هرکسی موافقه به این پست لایک بده، هر کسی هم مخالفه علت مخالفت و نظرشو بگه.
اول از همه بیایم فعالیت گروه رو در 3 بخش تقسیم بندی کنیم:
1.آگاه سازی افراد گروه از خطراتی که محیط زیست رو تهدید می کنه، آشنا کردن اونها با راه های مبارزه با این خطرات و ارائه راه حل های پیشنهادی که با به کار بردن اون ها در زندگی روزمره میشه به محیز طیست کمک کرد. هر هفته هم اعضا تصمیم بگیرن که همگی یکی از عاداتشون رو که به طبیعت آسیب میزنه ترک کنن و هرکسی که موفق شد بیاد اعلام کنه و دیگران رو تشویق کنه. به طور خلاصه یعنی از خودمون شروع کنیم.
2.آگاه سازی و تبلیغ در خارج از گروه مثلا طراحی پوستر و نصب اون در مدارس یا طراحی سایت و تشویق افراد خارج از گروه برای کمک به محیط زیست.
3.برگزاری برنامه هایی مثه درخت کاری و جمع آوری زباله در شهرهایی مختلف با همکاری اعضای گروه.

برای این که مطالبی که میذاریم منسجم تر بشه به نظرم بهتره که بعد از هماهنگی با مدیران سایت یه انجمن مخصوص گروه درست بشه و توی انجمن یه تاپیک داشته باشیم مخصوص هماهنگی های گروه و عادات مخربی که قراره هفتگی ترک کنیم. برای هر کدوم از خطراتی که محیط زیست رو تخریب میکنه یه تاپیک جدا داشته باشیم. مثلا یه تاپیک برای زباله، یه تاپیک دیگه برای آلودگی هوا، یه تاپیک دیگه برای لایه ازن و ... برای شروع هر کدوم از این تاپیک ها هم یک نفر داوطلب بشه و بره کامل راجب اون موضوع مثلا آلودگی هوا تحقیق کنه و تاپیک رو با ارائه نتیجه تحقیقاتش به طور مختصر و مفید شروع کنه و بقیه بیان نظرات و پیشنهاداتشون رو درباره اون موضوع(آلودگی هوا) ارائه بدن یا اگه راه جدید و خاصی برای مبارزه با آلودگی هوا سراغ دارن بگن. این جدا از اون عادات مخرب هست که هر هفته قراره در کناره هم یکیشو شناسایی و ترک کنیم.
ببخشید!ولی موافق شروع ضربتی نیستم و بهتره که اول یک سری مقدمات انجام بشه تا بعده ها دچار تکرار و روزمرگی نشیم!
قبل از شروع هرکاری یه قرار آشنایی اولیه برای یک سری تصمیم گیری هارو پیشنهاد میکنم!

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

یه موضوعی باید توجه کنیم بهش اینه که کار هامون رو کاملا واقع گرایانه تنظیم کنیم. یعنی به نظر من اول کار اپتیسیسم زیادی باعث می شه فکرمون خیلی دقیق نباشه. یعنی اول باید ببینیم که چه کاری رو می تونیم انجام بدیم. مثلا مطالعه در مورد محیط زیست کاری که همه بدون استثنا می تونن انجام بدن و یا اینه هرکس خودش رو مدیریت کنه.
یه چیز خیلی مهم دیگه هم اینه که به ذات قضیه ی حفاظت از محیط زیست (conservation biology) یک بحث گستردهع توی علوم زیستیه که از حفاظت از گونه ها تا کنترل مناطق شهری رو در بر می گیره. مثلا مباحثی مثل حفاظت از گونه های وحشی کار تخصصی زیادی داره و توسط کارشناس های خاصی صورت می گیره و یا تنظیم و مدیریت شهری توسط نهادهای دولتی و یا شرکت های بزرگ خصوصی انجام می شه و همه مستلزم دانش بالا و از همه مهم تر پول و قدرته. که خب ما نداریم.
یک قسمت دیگه از علم conservation biology مربوط به محیط زیست و جوامعه. این جا انتظارات دانش حفاظت از محیط زیست از شهروندان بیان می شه. در واقع معمولا انجمن های خرده پا(مثل انجمن های دانش آموزی که ما باشیم) روی این تمرکز می کنن چون عملیه و کاملا واقع بینانست و می شه بازخوردشو دید. مثلا آموزش خانوار ها در سطح کوچک، تبلیغ در سطح محله ها، اطلاع رسانی از طریق سایت ها و روزنامه ها، آموزش مسائل مر بوط به بازیافت و مدریت آب و منابع در سطح واحد ها ی مسکونی....
یعنی هر کاری که بخواهیم انجام بدیم حتما به دو بخش تقسیم می شه. بخش تئوری و عملی. تو تا زمانی که ندونی از چه راه هایی می شه به کاهش حجم زباله ها و فرآوری اشون کمک کرد نمی تونی کاری در موردش انجام بدی.

جمع بندی:
1.آگاه سازی افراد گروه از خطراتی که محیط زیست رو تهدید می کنه، آشنا کردن اونها با راه های مبارزه با این خطرات و ارائه راه حل های پیشنهادی که با به کار بردن اون ها در زندگی روزمره میشه به محیز طیست کمک کرد. هر هفته هم اعضا تصمیم بگیرن که همگی یکی از عاداتشون رو که به طبیعت آسیب میزنه ترک کنن و هرکسی که موفق شد بیاد اعلام کنه و دیگران رو تشویق کنه. به طور خلاصه یعنی از خودمون شروع کنیم.
2.آگاه سازی و تبلیغ در خارج از گروه مثلا طراحی پوستر و نصب اون در مدارس یا طراحی سایت و تشویق افراد خارج از گروه برای کمک به محیط زیست.
3.برگزاری برنامه هایی مثه درخت کاری و جمع آوری زباله در شهرهایی مختلف با همکاری اعضای گروه.

بند یک مهم ترین بنده چون در واقع کار ما رو تنظیم می کنه و به نظر من شامل دو تا قسمت می شه. یکی کلیات در مورد علم حفاظت از محیط زیست. یکی هم تئوری ها در مورد کار هایی که می خوایم انجام بدیم. یعنی چی؟ خب ما می خواهیم یه برنامه داشته باشیم تا مثلا بتونه زباله ها رو در سطح خانواده مدیریت کنه. ما اول می ریم راه هایی که قبلا بوده رو بررسی می کنیم. و راه بهتر رو با تغیرات انتخاب می کنیم و یا اینکه بر اساس تجربه ی قبلی ها راه جدیدی پیشنهاد می کنیم.

یه بند به نظر من این جا باید اضافه بشه. بند عمل کردن به کار ها. چون ما اساسا می خواهیم یه بازخوردی داشته باشیم. همه ی اعضای این انجمن یا جنبش یا هر چیزی که قراره اسمش باشه ملزم به انجام کارهایی می شن که در نتیجه تحقیقات انجام دادنشون توصیه می شه و تا اونجا که ممکنه ما باید افراد دیگه ای رو هم تشویق کنیم به رعایت اصول.

بند بعدی آگاه سازیه که از همه مهم تره. از روی تجربه ی شخصی در مورد انجمن محیط زیست می گم که مردم برای محیط زیست تره هم خرد نمی کنن! چون اون رو در تقابل با صنعت گری می دونن. صنعتگری که برای ما پول میاره و مردم هم به وضوح پول رو به نگه داشتن زمینی برای آیندگان(!) ترجیح می دن. تبلیغات کار خیلی خیلی خیلی مهمه. چون اگه مردم چزی رو باور نکنن اون رو انجام نمی دن یعنی رخ داد بند بالایی تحت تاثیر مستقیم این بنده. تبلیغات رو می شه از طریق مختلف انجام داد. مثلا وبلاگ، پوستر و یا حتی فیلم و انیمیشن.

بند چهار در مورد انجمن و کارگاهه که به نظر من آخر از همه انجام می شه. یعنی ما باید یه سری دستاورد هایی داشته باشیم و یا متحد تر و جا افتاده تر بشیم تا بتونیم این بند رو خیلی خوب اجرا کنیم.

به نظر من برنامه کاملا واضحه ولی اینکه چی کار می خواهیم بکنیم مهمه. یعنی هر کدوم از این بند ها قراره چجوری نمود پیدا کنن. مثلا برای تبلیغات قراره چی کار کنیم؟ وبسایت داشته باشیم؟ از یه انجن مخصوص خودمون شروع کنیم؟ ا مثلا اطلاعات مورد نیاز از کجا تهیه کنیم؟
به نظر من باید همه ی این جور چیز ها همین الان شفاف سازی بشه. یعنی یه برنامه ی معقولی رو قبول کنیم-با توجه به این که هیچ برنامه ای توی جهان ایده آل نیست- و طبق اون کار رو شروع کنیم. وگرنه همین طوری ما ها رو بذارن تا موقعی که نسل بشر منقرض بشه داریم در مورد اینکه چه برنامه ای خوبه اینجا تا صفحه 120 حرف می زنیم. به نظر من سه بخش اطلاعات تئوری, کار عملی و تبلیغات تا حد مقبولی در بر گیرنده ی همه چیز هست.

ghazaleb

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran
مدال المپیاد
فعلا میخونیم

بنظر من یک لیست از وظایف رو بنویسید و هر کس اعلام امادگی کنه واسه هر وظیفه
مثلا:طراحی وب سایت،مسول نظارت بر کار ها ، و خیلی چیزای دیگه
و بعد مدت زمان مشخص هر کس کاری که کرده رو اراءه بده و اگر نتونسته باشه وظیفشو انجام بده از اون کار برکنار یا با یک سری تنبیه ها بکنینش،بنظرم اینجوری اونایی که الکی اعلام امادگی کردن حذف میشن
الان هم زیاد تبلیغ نکنین چون اگه به نتیجه خاصی نرسیم واقعا همه زده میشن
یک ماه فرصت بدیم بعد تمام کار های انجام شده تو اون یک ماه رو کاملا مرتب بنویسیم و بعد شروع به تبلیغات کنیم
(فقط نظرامو گفتم)

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

NOVANDA: مثلا چه اختراعی؟لطفا بیشتر توضیح بده.
ببين بچه ها بيفتن تو كار خيلي ايده بيشتر مياد تو ذهنشون پس الان نميشه دقيق گفت
ولي من هميشه تو فكر انرژي هاي سبز بودم ، مثلا بچه هاي ساحل جنوب ميتونن طرح هاي خيلي خوبي بدن ، بچه هاي يزد هم ميتونن از انرژي خورشيدي استفاده كنن . من خودمم شديدا دوس دارم كاري كنم ك مدارس سمپاد خودكفاشن و از انرژي ـاي سبز استفاده كنن ، كوچيكه ولي مفيده :)

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

خوب بچه ها ، من همه پست هایی که نخونده بودم و جدید بود رو خوندم (تکرار میکنم همه رو ... :) ) و متوجه شدم که همه با محورهایی که نیلوفر مشخص کرده بود موافق بودن . این نشون میده که یه قدم رفتیم جلو و الان میتونیم محورهای کاریمون رو معرفی کنیم . این قابل توجه کسانی که میگن خیلی دارید خاله بازیش میکنید و اینا . الان دیگه همه مون میدونیم که هدف از فعالیت هامون چیه . هدف از فعالیتمون این هاست :
جمع بندی:
من با توجه به نظرات همه بچه ها یه برنامه کلی پیشنهاد میدم واسه گروه هرکسی موافقه به این پست لایک بده، هر کسی هم مخالفه علت مخالفت و نظرشو بگه.

خواهش میکنم همه این بندها رو یک بار بخونن . این ها روند کاری و اهداف ما رو مشخص میکنن . سعی کنید پیرامون این محورها بحث کنید . موفقیت فردای ما مستلزم اجرای نظم و همبستگییه که الان داریم . پس سعی کنیم حول این محورها حرکت کنیم تا هم منسجم تر شیم هم حرکت در راستای اهداف گروه رو یاد بگیریم . از همه ممنونم . ;;)

heaven

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(برهان) شهریار
شهر
شهریار
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

کارتون خیلی عالی میشه ایشالا. من عاشق محیط زیست ام و خیلی وقته که شخصا یه کارایی میکنم.
من از سوسول بازی خوشم نمی آید دستامو تا آرنج میکنم تو گل تا سیب زمینی هامو برداشت کنم.پرورش
کفشدوزک راه انداختم دیگه بابام درخت انارمون رو سم پاشی نمیکنه چون کفشدوزک ها همه ی شته ها را خوردن .
همین دیروز نشستم همه ی کاغذ های باقی ماده از دفتر های مختلف را جدا کردم
به هم چسپوندم چند تا دفتر درست کردم امسال دیگه دفتر نمی خرم و درخت کمتری قطع میشه.حدالامکان نمیذارم
کولرگازی روشن بشه میرم در و پنجره رو باز میکنم تا هوا خنک شه کولر گازی روشن نشه لایه اوزون سوراخ نشه.وقتی میبینم خواهرم رو حموم گرفته میرم پمپ
اب را خاموش میکنم و.....ولی در انجام برخی کار ها درمانده ام.مثلا مامانم میگه شما تا بخوایید درستان را تموم کنید
یه جنگل را تباه کردید انقد کاغذ مصرف میکنید. کاغذ هایی که قابل بازگردانی اند ولی تا شعاع 30 کیلومتری خونه ما
سطل زباله مخصوص وجود نداره.به نظر من ما اول از خودمون بعد از خانواده مون شروع کنیم بعد در سطح های وسیع تر
فعالیت کنیم.ای کاش به جایی برسیم که بتونیم مسئولین رو متقاعد کنیم به جای این که در چیز های بیهوده سرمایه گذاری های کلان
بشه(مثل فوتبال ایران)روی مسائل زیست محیطی سرمایه گذاری بشه مثل کشور های توسعه یافته اروپایی.(من در هپروت به سر میبرم)
من در رادیو شنیدم که ایران با روسیه در مورد جفت گذاری گونه بسیار نادر از یه نوع پرنده مشارکت کردند.از
این نوع پرنده فقط دو تا باقی مانده بود.چیزی به تخم گذاری نمانده بود که پرنده نر توسط شکارچیان ایرانی شکار میشه.

من تا آخرش هستم.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

اول بگم بسی ناراحتم..کلی تایپ کردم ولی نشد L-:
خب دوباره میگم....
اول ممنون از نیلوفر و محمد که جمع بندی نهایی رو انجام دادن و تا اینجا خلاصه نظرات رو نوشتند.
حالا یه چیز مهمی که هست اینه که وقت کمی تا آخر شب و پایان موقت عضوگیری مونده ، بنابراین دوستان عزیز هر کسی از دوستانتون رو که فکر میکنید میتونند عضو فعالی باشند رو خبر کنید تا بیان و عضو بشند.
نکته دیگه اینه که پست ها بسی به هم شبیه هستند...همه تقریبا دارن یه موضوع رو بیان می کنند. درکل ممنون از نظراتتون ولی بهتره که از الان به بعد اگه حرف دیگه ای جز این حرفایی که زده شد وجود داره و به نظرتون جدیده بیان کنید نه اینکه همونا رو دوباره به شیوه دیگه ای بگید

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

خب اینطور که به نظر میرسه همه با اون برنامه کلی و 3 اصل موافق هستن. پس اون 3 اصل رو قبول می کنیم و وارد مرحله بعد میشیم.
مرحله بعدی این هست که راجب اصل 1 صحبت کنیم و جزئیات کار و برنامه مون رو در راستای اصل 1 مشخص کنیم:
اصل1:.آگاه سازی افراد گروه از خطراتی که محیط زیست رو تهدید می کنه، آشنا کردن اونها با راه های مبارزه با این خطرات و ارائه راه حل های پیشنهادی که با به کار بردن اون ها در زندگی روزمره میشه به محیز طیست کمک کرد. هر هفته هم اعضا تصمیم بگیرن که همگی یکی از عاداتشون رو که به طبیعت آسیب میزنه ترک کنن و هرکسی که موفق شد بیاد اعلام کنه و دیگران رو تشویق کنه. به طور خلاصه یعنی از خودمون شروع کنیم.
دقت داشته باشید که الان ما نمی خوایم که موردی بگید که در راستای بند1 چه کارهایی میشه انجام داد. منظورم اینه که نظراتتون مثه این موردی و جزئی نباشه:
پرورش کفشدوزک راه انداختم دیگه بابام درخت انارمون رو سم پاشی نمیکنه چون کفشدوزک ها همه ی شته ها را خوردن .همین دیروز نشستم همه ی کاغذ های باقی ماده از دفتر های مختلف را جدا کردم به هم چسپوندم چند تا دفتر درست کردم امسال دیگه دفتر نمی خرم و درخت کمتری قطع میشه.حدالامکان نمیذارم کولرگازی روشن بشه میرم در و پنجره رو باز میکنم تا هوا خنک شه کولر گازی روشن نشه لایه اوزون سوراخ نشه.وقتی میبینم خواهرم رو حموم گرفته میرم پمپ اب را خاموش میکنم و.....ولی در انجام برخی کار ها درمانده ام.مثلا مامانم میگه شما تا بخوایید درستان را تموم کنید یه جنگل را تباه کردید انقد کاغذ مصرف میکنید. کاغذ هایی که قابل بازگردانی اند ولی تا شعاع 30 کیلومتری خونه ما سطل زباله مخصوص وجود نداره.
بلکه نظراتتون مثه این کلی و اساسی باشه:
ه موضوعی باید توجه کنیم بهش اینه که کار هامون رو کاملا واقع گرایانه تنظیم کنیم. یعنی به نظر من اول کار اپتیسیسم زیادی باعث می شه فکرمون خیلی دقیق نباشه. یعنی اول باید ببینیم که چه کاری رو می تونیم انجام بدیم. مثلا مطالعه در مورد محیط زیست کاری که همه بدون استثنا می تونن انجام بدن و یا اینه هرکس خودش رو مدیریت کنه.
بند یک مهم ترین بنده چون در واقع کار ما رو تنظیم می کنه و به نظر من شامل دو تا قسمت می شه. یکی کلیات در مورد علم حفاظت از محیط زیست. یکی هم تئوری ها در مورد کار هایی که می خوایم انجام بدیم. یعنی چی؟ خب ما می خواهیم یه برنامه داشته باشیم تا مثلا بتونه زباله ها رو در سطح خانواده مدیریت کنه. ما اول می ریم راه هایی که قبلا بوده رو بررسی می کنیم. و راه بهتر رو با تغیرات انتخاب می کنیم و یا اینکه بر اساس تجربه ی قبلی ها راه جدیدی پیشنهاد می کنیم.
با تشکر از Behemoth و نظرش خیلی خوب بود. عمل کردن به کارها در همون بند 1 جا میگیره چون بند 1 در واقع 2 قسمته یکی افزایش اطلاعات گروه و پیشنهاد دادن راه کارهای تئوری و قسمت بعد میشه عمل کردن به اون راه کارها.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

یه نکته جالب راجبه این سه اصل اینه که در طول هم هستند نه در عرض هم . ینی ابتدا باید اصل 1 رو انجام بدیم ،بعد اصل 2 و بعد اصل 3 . هرکسی یک بار این سه اصل رو بخونه فکر کنم با در نظر گرفتن وضعیت انسجام گروه به این نتیجه برسه .

حالا نظر من :
به نظرم اول باید شناخت رو تعریف کنیم . ینی این که ما پدیده هایی که زمین رو تهدید میکنن چقدر میخوایم بشناسیم . کاملا و عمیقا ؟! سطحی و گذرا ... ؟! میانه ... ؟! بعد از اون هم باید روش شناخت و آموزش اون به دیگران رو مشخص کنیم . این که همه نرن دنبال یه چیز که موازی کاری بشه و این که بتونیم کارهای بچه ها رو در طول هم قرار بدیم که بتونیم پیشرفت کنیم .

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

خب مباحث رو می شه از چند نظر بررسی کرد. نکته ی مهم اینه که تحقیقات به دو بخش تقسیم می شن. یکی مربوط به شناخت کره ی زمینه و یک بخش مربوط به شناخت مشکلات مربوط به اون.
توی بخش اول اکوسیستم ها و بیوم ها در شرایط طبیعی بررسی می شن. به نظر من این بخش رو در حد اکوسیستم های شاخص ایران یاد بگیریم کافیه. چون واضحه در سطح جهانی اطلاعات زیادن و شاید تا این مرحله مورد نیاز نباشن. هر چند یه سری مسائل پایه مثل یک سری تعاریف و یا دانش بنیادی در مورد زیست کره و حتی تا حدی زمین شناسی لازمه.

در مورد زمین و مشکلات اون می شه این تقسیم بندی رو انجام داد:
تئوری ها در مورد مشکلات مربوط به محیط زیست:

مشکلات مربوط به منابع:
مشکلات مربوط به سوخت های پایان پذیر مانند سوخت های فسیلی

انرژی های جایگزین و پاک. بحث برروی صرفه جویی انرژی

منابع معدنی، فلزات و کانی ها

منابع آب

منابع کشاورزی، مسئله ی غذای جهانی و زمینداری

مشکلات مربوط به آلودگی و جمعیت:

مبانی کنترل جمعیت

سموم، آفت کش ها و خطر آنها

آلودگی آب

آلودگی هوا

گرم شدن هوا

از دست رفتن مواد جامد بازیافت پذیر و طلای کثیف

مشکلات مربوط به چالش ها اکوسیستم:

تخریب اکوسیستم ها و محیط

از دست رفتن گونه های گیاهی و جانوری

بخش دوم تحقیقات تئوری ها در رابطه با حل مشکلاته:

مبانی تجارت دوستدار محیط زیست

اخلاق زیستی

فرهنگ و محیط زیست

طراحی زیستی

تبلیغات و فرهنگ سازی

این لیست بالا رو معمولا پیشنهاد می دن ولی به نظر من باید یه چیز هایی رو کم کنیم و حتی یک سری چیز ها رو هم اضافه کنیم. ولی یک دید کلی بهمون می ده این لیست.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

جالب بود ، فقط میتونی بگی منبع این لیست کجاست ... ؟! ینی مرکز خاصی این لیست رو تهیه کرده ... ؟!

به نظرم نیاز نیست که تحقیقات رو به دو بخش شناخت کره زمین و تهدیدهای اون تقسیم کنیم . وقتی بریم سراغ تهدیدها خب اونوقت سوال پیش میاد که این چه تاثیری داره رو زمین و خود پدیده شناخت اکوسیستم های کره زمین بعد از شناخت تهدیدهاش پیش میاد که باعث میشه اکوسیستم های زمین رو به اندازه بشناسیم نه در حدی که نیاز نداریم ... ;;)

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نقل از clever child :
جالب بود ، فقط میتونی بگی منبع این لیست کجاست ... ؟! ینی مرکز خاصی این لیست رو تهیه کرده ... ؟!
خب از توی کتاب environmental science:systems and solutions نوشته ی McKinney and schogh انتشارات Jones and Bartlett:boston نوشتم که خودش هم یه سری منابع داده. کلا کتاب خیلی خوبیه.

به نقل از clever child :
به نظرم نیاز نیست که تحقیقات رو به دو بخش شناخت کره زمین و تهدیدهای اون تقسیم کنیم . وقتی بریم سراغ تهدیدها خب اونوقت سوال پیش میاد که این چه تاثیری داره رو زمین و خود پدیده شناخت اکوسیستم های کره زمین بعد از شناخت تهدیدهاش پیش میاد که باعث میشه اکوسیستم های زمین رو به اندازه بشناسیم نه در حدی که نیاز نداریم ... ;;)
ایده ی خوبیه. منطقی تر و معقول تره. :-?

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

من اول ازهمه معذرت میخوام بابت اینکه تاالان کم کاری کردم بسیار پوزش!
تو قسمت تحقیق و شناخت به نظرم خیلی تو بحث تخصصی نریم بهتره یه جوری تحقیق کنیم که اولا خودمون بفهمیم چی گفتیم بعدم بتونیم برای بقیه هم توضیح بدیم منبع موثقم باید برای تمام مطالبی که میذاریم داشته باشیم چون اینترنت پراز مطلبه که هرروز یکیشون تایید یاتکذیب میشه نمیشه همینجوری هرمطلبیوقبول کرد(البته اینو همه درنظرمیگیرن ولی یهو وسط یه بحثی یه نفر استناد میکنه به یه مطلبی که گویندش مشخص نیس کلیم حاشیه ساز میشه اون مطلب)
به نظرم هرکسی مطلبی راجع به یه موضوعی میذاره اولا بچه ها روش بحث کنن و خوب متوجه شیم بعد بریم سراغ بعدی.تعداد مطالب خیلی زیاد بشه احتمالا نمیتونیم همشونو دنبال کنیم بعدمک شاید بعضی از بچه ها به مطلب نرسن که بخونن یا مشکلی باشه نتونن خودشونو به بقیه برسونن مثلا اگه باهمین سرعت الان پیش بریم خب یه نفر یه هفته بره مسافرت از کلی از برنامه ها عقب میفته بعدم بیخیال میشه(البته احتمالا تو بحثای بعدی اینقد سریع نیستیم ولی به هرحال رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود)

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از clever child :
به نظرم اول باید شناخت رو تعریف کنیم . ینی این که ما پدیده هایی که زمین رو تهدید میکنن چقدر میخوایم بشناسیم . کاملا و عمیقا ؟! سطحی و گذرا ... ؟! میانه ... ؟! بعد از اون هم باید روش شناخت و آموزش اون به دیگران رو مشخص کنیم . این که همه نرن دنبال یه چیز که موازی کاری بشه و این که بتونیم کارهای بچه ها رو در طول هم قرار بدیم که بتونیم پیشرفت کنیم .
پیشنهاد شما برای این که فعالیت های بچه ها در طول هم قرار بگیره چیه؟چیزی که مسلمه نمیشه همه مشکلات رو در طول هم بررسی کنیم چون مشکلات زیاد هستن و این باعث پراکندگی و بی نظمی میشه. نظر من اینه که طبق لیستی که Behemoth ارائه داد، برای هر قسمتی که گفته یه تاپیک بزنیم و بحث های مربوط به اون مشکل رو در تاپیک خودش انجام بدیم مثلا:
این ها دو تا موضوع کاملا جدا هستن و نیازه که هر کدوم تاپیک جداگانه ای داشته باشن. اما موضوعی مثه اخلاق زیستی، کلی تر هست و نیازمند همکاری همه بچه ها.تو این تاپیک سعی کنیم رفتارهای روزمره خودمون رو بررسی کنیم و اون هایی که به محیط زیست آسیب میزنه رو ترک کنیم.
برای اینکه فعالیت های بچه ها در عرض هم قرار نگیره و بی نظمی پیش نیاد یه تاپیک برای هماهنگی های بچه ها راجب فعالیت هاشون در انجمن نیاز هست.
باز هم باتشکر از Behemoth با نظر بسیار مفیدش! :)
به نقل از زهرا27 :
تو قسمت تحقیق و شناخت به نظرم خیلی تو بحث تخصصی نریم بهتره یه جوری تحقیق کنیم که اولا خودمون بفهمیم چی گفتیم بعدم بتونیم برای بقیه هم توضیح بدیم منبع موثقم باید برای تمام مطالبی که میذاریم داشته باشیم چون اینترنت پراز مطلبه که هرروز یکیشون تایید یاتکذیب میشه نمیشه همینجوری هرمطلبیوقبول کرد(البته اینو همه درنظرمیگیرن ولی یهو وسط یه بحثی یه نفر استناد میکنه به یه مطلبی که گویندش مشخص نیس کلیم حاشیه ساز میشه اون مطلب)آره به نکته خیلی خوبی اشاره کردی، باید تو قوانین سایت این مورد رو قرار بدیم یعنی بگیم هرکی که مطلبی از جایی میذاره حتما منبع رو هم ذکر کنه.
به نظرم هرکسی مطلبی راجع به یه موضوعی میذاره اولا بچه ها روش بحث کنن و خوب متوجه شیم بعد بریم سراغ بعدی.تعداد مطالب خیلی زیاد بشه احتمالا نمیتونیم همشونو دنبال کنیم بعدمک شاید بعضی از بچه ها به مطلب نرسن که بخونن یا مشکلی باشه نتونن خودشونو به بقیه برسونن مثلا اگه باهمین سرعت الان پیش بریم خب یه نفر یه هفته بره مسافرت از کلی از برنامه ها عقب میفته بعدم بیخیال میشه(البته احتمالا تو بحثای بعدی اینقد سریع نیستیم ولی به هرحال رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود)آره اینم مهمه که سرعتمون متعادل باشه که نه اونایی که دیر به سایت سر میزنن از ماجرا عقب بمونن، نه اونایی که فعالیتشون زیاده از راکد بودن خسته بشن.یه چیزی که هس اگه بخوایم مطالب منسجم باشن به نظرم راهش همون زدن تاپیک های مختلف برای موضوعات مختلف هست چون اگه بخوایم همه رو یه جا بررسی کنیم کار بسیار بسیار سختی هست چون اولا بچه ها حوصله ندارن وقتی وارد یه تاپیک میشن همه بحث هاش رو از اول بخونن تا دستشون بیاد چی مطرح شده و چی نشده و امکان اینکه بیان یه مبحث تکراری رو بیان کنن بسیار زیاده. از طرفی هم کسی که بخواد تازه وارد انجمن بشه به خاطر حجم زیاد مطالب تو یه تاپیک نمی تونه استفاده زیادی ازشون بکنه.
در ضمن انجمن حفظ محیط زیست ایجاد شد، با تشکر از آقای مطهری

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

تو این تاپیک سعی کنیم رفتارهای روزمره خودمون رو بررسی کنیم و اون هایی که به محیط زیست آسیب میزنه رو ترک کنیم.
پس ما العان توی این تاپیک قرار هست که در مورد رفتار های غلط خودمون بحث کنیم؟!

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

اما موضوعی مثه اخلاق زیستی، کلی تر هست و نیازمند همکاری همه بچه ها.تو این تاپیک سعی کنیم رفتارهای روزمره خودمون رو بررسی کنیم و اون هایی که به محیط زیست آسیب میزنه رو ترک کنیم.
منظور از این تاپیک اخلاق زیستی بود.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

پیشنهاد شما برای این که فعالیت های بچه ها در طول هم قرار بگیره چیه؟چیزی که مسلمه نمیشه همه مشکلات رو در طول هم بررسی کنیم چون مشکلات زیاد هستن و این باعث پراکندگی و بی نظمی میشه. نظر من اینه که طبق لیستی که Behemoth ارائه داد، برای هر قسمتی که گفته یه تاپیک بزنیم و بحث های مربوط به اون مشکل رو در تاپیک خودش انجام بدیم مثلا:
این ها دو تا موضوع کاملا جدا هستن و نیازه که هر کدوم تاپیک جداگانه ای داشته باشن. اما موضوعی مثه اخلاق زیستی، کلی تر هست و نیازمند همکاری همه بچه ها.تو این تاپیک سعی کنیم رفتارهای روزمره خودمون رو بررسی کنیم و اون هایی که به محیط زیست آسیب میزنه رو ترک کنیم.

+ نگاه کنید ما کی میتونیم بفهمیم که داریم موازی کاری میکنیم ... ؟! × موقعی که بدونیم همه دارن چیکار میکنن .

+ خوب چطور میتونیم بدونیم این همه آدم دارن چیکار میکنن ... ؟! × این که هر کس فعالیتش از پیش مشخص باشه .

+ خوب چطور میتونیم فعالیت تک تک آدم ها رو مشخص کنیم ... ؟! ×میتونیم افراد رو در یه سری گروه دسته بندی کنیمو بعدبرنامه گروهها . رو مشخص کنیم .

وقتی برنامه کاری همه گروه ها رو یک نفر تنظیم کنه مشخصا تا حد زیادی برنامه ها همپوشانی ندارن و پدیده موازی کاری پیش نمیاد . خلاصه این که اگه یه ساختار منظم داشته باشیم میتونیم از موازی کاری جلوگیری کنیم و برای پیشرفت برنامه بریزیم . زدن تاپیک های مجزا هم کار خوبیه ولی کافی نیست از نظر من

به نقل از L@d¥ ¢hêmî$t :
پس ما العان توی این تاپیک قرار هست که در مورد رفتار های غلط خودمون بحث کنیم؟!

نه ، یکی از کارهای ما بررسی کارهای غلط خودمون هست . پروژه بخش های دیگه ای هم داره .

دوستان ، من به نوبه خودم از همه خواهش میکنم که اگه انتقادی دارن و یا بخشی رو نفهمیدن بیان و بپرسن . سردرگمی فقط باعث میشه شما دیگه به فعالیت ادامه ندید . ;;)

mariiiiii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran

نظر من اینه که طبق لیستی که Behemoth ارائه داد، برای هر قسمتی که گفته یه تاپیک بزنیم و بحث های مربوط به اون مشکل رو در تاپیک خودش انجام بدیم مثلا:
برای اینکه فعالیت های بچه ها در عرض هم قرار نگیره و بی نظمی پیش نیاد یه تاپیک برای هماهنگی های بچه ها راجب فعالیت هاشون در انجمن نیاز هست.

با بحث تاپیک های جداگانه موافقم.

این تاپیک باید تاپیک اخلاق زیستی باشه؟ولی 5 صفحه اولش زیاد ربطی به اخلاق زیستی نداره،نظر من اینه یه تاپیک جدا براش داشته باشیم.

برای اخلاق زیستی هم،بچه ها خیلی راهکار پیشنهاد دادن،میتونیم هر هفته رو یه تعدادیشون کار کنیم،تو این یه هفته هم در مورد این صحبت

کنیم که چه تاثیری دارن این راهکار ها؟چه تغییراتی باعث میشن که این راهکار ها تاثیر بیشتری داشته باشند؟چطوری این راهکار ها رو

گسترش بدیم؟(تو خانواده و مدرسه و ...)،اخر هفته که شد چندتا راهکار دیگه هم انتخاب میکنیم و همزمان با بقیه راهکار ها روشون کار

میکنیم.

+اسم این تاپیکو بذاریم نظرات و پیشنهادات بهتر نیست؟

+یه ایده به نظرم رسید،یه کم که کار گروه پیش رفت میتونیم تعهد نامه زیستی درست کنیم.

+موافقین موضوعات بقیه تاپیک هارو مشخص کنیم؟موضوعاتی که باید روشون بحث کنیم و در راستای اونها راهکار ارائه بدیم.

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از clever child :
+ خوب چطور میتونیم فعالیت تک تک آدم ها رو مشخص کنیم ... ؟! ×میتونیم افراد رو در یه سری گروه دسته بندی کنیمو بعدبرنامه گروهها . رو مشخص کنیم .
وقتی برنامه کاری همه گروه ها رو یک نفر تنظیم کنه مشخصا تا حد زیادی برنامه ها همپوشانی ندارن و پدیده موازی کاری پیش نمیاد . خلاصه این که اگه یه ساختار منظم داشته باشیم میتونیم از موازی کاری جلوگیری کنیم و برای پیشرفت برنامه بریزیم . زدن تاپیک های مجزا هم کار خوبیه ولی کافی نیست از نظر من
خب به نظرت چه گروه هایی داشته باشیم؟یکیش که به نظرم باید گروه تبلیغات باشه، بقیه شو شما نظر بدید.
به نقل از کاغذ سفید :
این تاپیک باید تاپیک اخلاق زیستی باشه؟ولی 5 صفحه اولش زیاد ربطی به اخلاق زیستی نداره،نظر من اینه یه تاپیک جدا براش داشته باشیم.واسه اخلاق زیستی یه تاپیک جدا میزنیم

برای اخلاق زیستی هم،بچه ها خیلی راهکار پیشنهاد دادن،میتونیم هر هفته رو یه تعدادیشون کار کنیم،تو این یه هفته هم در مورد این صحبت
کنیم که چه تاثیری دارن این راهکار ها؟چه تغییراتی باعث میشن که این راهکار ها تاثیر بیشتری داشته باشند؟چطوری این راهکار ها رو
گسترش بدیم؟(تو خانواده و مدرسه و ...)،اخر هفته که شد چندتا راهکار دیگه هم انتخاب میکنیم و همزمان با بقیه راهکار ها روشون کار
میکنیم.بله، کاملا موافقم
+اسم این تاپیکو بذاریم نظرات و پیشنهادات بهتر نیست؟با اینم موافقم
+یه ایده به نظرم رسید،یه کم که کار گروه پیش رفت میتونیم تعهد نامه زیستی درست کنیم.تعهد زیستی شامل چی میشه؟یه کم بیشتر توضیح بده
+موافقین موضوعات بقیه تاپیک هارو مشخص کنیم؟موضوعاتی که باید روشون بحث کنیم و در راستای اونها راهکار ارائه بدیم.
موضوعاتی که Beehmoth گفت خیلی خوبن ولی باید یه تغییرات کوچییک تو همونا بدیم.

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

همه سمورها ب ازای هرمترمکعب از ابهای ساحلی ک اشغال میکنن18/0ک.گرم از کربن دراتمسفر رو حذف میکنن
پس اگه سمورهای آبی تعدادشون ب حد طبیعی برسه میتونیم1010ک.گرم کربن از اتمسفر بگیرن
پس بهتره حیوانات رو هم کمتر شکار کنیم

بالا