• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زمین را نجات دهیم!

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
با سلام :)
علاوه بر هشدارهای دانشمندان از چندین دهه قبل و تلاش های اون ها برای حفظ محیط زیست، عوامل و آسیب های مختلف دارن با سرعتی باورنکردنی محیط زیست رو تخریب میکنن. زمین به مرز بحران رسیده اگر این روند هرچه زودتر متوقف نشه شاید دیگه هیچ راهی برای نجات زمین،تنها زیستگاه انسان و خیلی از گونه های مختلف گیاهی و جانوری، نباشه. شاید بچه های ما دیگه هیچ وقت نتونن یه جنگل رو ببینن؛شاید حیات وحش برای فرزندان ما تبدیل به یه مفهوم گنگ و ناملموس بشه. حتی ممکنه در زمان حیات خود ما هم برخی از این فجایع رخ بدن و ما وقتی به خودمون بیایم که دیگه راه برگشتی نیست. محیط زیست امانتی هست که به نسل ما سپرده شده و تک تک ما در قبال حفظ اون مسئول هستیم.
توی این انجمن و بعضی انجمن های دیگه تاپیک های متعددی راجب خطراتی که در حال حاضر محیط زیست و کره زمین رو تهدید می کنن زده شده و راجب این خطرات بحث کردن. سایت های علمی هر روز اخبار و مقالات مختلفی راجب آسیب هایی که انسان داره به طبیعت وارد میکنه منتشر میکنن. همه این ها در واقع سعی دارن ما رو از خطرات و آسیب هایی که متوجه زیستگاه انسان ها و خیلی از موجودات زنده دیگه هست، آگاه کنن. اما آیا آگاه سازی به تنهایی کافیه؟! مسلما نه!
تو این تاپیک ما میخواییم علاوه بر آگاه سازی خودمون و آشنا شدن با خطرات زیست محیطی، یه گام فراتر بریم و در کنار هم دیگه سعی کنیم در حد توان خودمون اقداماتی برای مبارزه با این خطرات انجام بدیم. شاید این کارها چندان بزرگ نباشن اما میتونن مقدمه حرکت های بزرگ تر باشن. سایت های زیادی هستن راجب محیط زیست هستن اما متاسفانه اکثرا فعالیتشون در زمینه خبررسانی و تحلیل هست[nb]چندتا از اون سایت ها:
طرفداران محیط زیست
زیست بوم
سازمان حفاظت محیط زیست
انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
[/nb]
. ما تو این تاپیک می تونیم ضمن آشنا شدن با این سایت ها و استفاده از اخبار و مقالتشون، با اقداماتی که در راستای حفظ محیط زیست از ما ساخته است آشنا بشیم و به اون ها جامه عمل بپوشونیم.
پس به طور خلاصه میشه گفت که میخوایم در کنار هم دیگه یه پروژه رو آغاز کنیم برای کمک به محیط زیست.
به عنوان مثال ما اول میایم با پدیده ای مثه global warming آشنا میشیم و از منابع مختلف اطلاعاتی در این باره تو این تاپیک قرار می دیم تا بچه ها بخونن و کامل با global warming آشنا بشن، بعد از اون میایم بحث میکنیم و پیشنهادات خودمون رو راجب راهکارهای مقابله با global warming که از دست ما ساخته است ارائه میدیم و در پایان همگی سعی می کنیم به شخصه در حد توان خودمون به اون راهکارها عمل کنیم تا قدمی،هرچند کوچیک، در جهت حفظ محیط زیست برداشته باشیم.

اول از همه لازمه مشخص بشه که چه کسانی قصد دارن در این پروژه همکاری کنن.هرکسی که تمایل داره تو این پروژه با ما همراه بشه از طریق پیغام خصوصی به من اعلام کنه تا من لیست افرادی که میخوان همکاری کنن رو تهیه کنم.
اقدامات و برنامه ریزی های بعدی پس از مشخص شدن افرادی که قصد همکاری دارن، مطرح خواهد شد.

عضوگیری موقتاً متوقف شده و در حال تصمیم گیری درباره فعالیت های گروه هستیم.

03-Zobaleh%5BWwW.KamYab.IR%5D.jpg

19.jpg

300px-Instrumental_Temperature_Record_(NASA).svg.png

چندتا از تاپیک های مرتبط با مسائل زیست محیطی:
محیط زیست
گیاه خواری؟!نجات زمین؟!
با دی اکسید هوا چه کنیم؟!
پیامدهای آب شدن یخ های قطبی

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
پاسخ : زمین را نجات دهیم!

لیست کسانی که تا الان اعلام آمادگی کردند:

1.Ehem_Ehem
2.AGHA ALEX
3.Shalale
4.فائزه.و
5.علیرضا_
6.کاغذ سفید
7.مازیمون
8.This is me
9.NEO
10.~Dr.Shariati~
11.lab0o
12.زهرا27
13.ســایــنـا
14.Noo$hin
15.EMAD A.Z
16.color ful
17.uranuscelona
18.S E V D A
19.sarvenaz_km
20.ghazaleb
21.Pink princess
22.clever child
23.Behemoth
24.fitmal
25.mojtaba rajabi
26.Sεριdεн
27.#Alireza#
28.Galaxy girl
29.Macy
30.ریـحـانـه
31.L@d¥ ¢hêmî$t
32.heaven
33.Aslan
34.!زلزله!
35.....Yasi....
36.e.razi
37.M@HN@Z
38.RANGO
39.سپیده.
40.پ(و)ريا!
41.غَــزالــه
42.MeHdI.H
43.Dant3
44.nikoo1996
45.saba.e
46....m@ry@m...
47.NOVANDA
48.Z@|-|12A
49.Bittern
50.™ÃMïRrêZå

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی عالی شد که این تاپیکو زدی. برای اینکه میخواستم اینکارو بکنم اما فکر کردم کسی نمیاد. هرچند قبلا حرفش رو زدم.
خب من از همین الان آمادگیم رو اعلام میکنم و امیدوارم کسایی که میان و میخوان همکاری کنند ، واقعا عمل کنند.
فقط یه چیزی...قراره بگیم که چی کار کنیم؟ و عمل کنیم؟ میگم بهتر نیست یه گروه رو تشکیل بدیم و اسم هم داشته باشیم؟ نظره ها...
این جوری شاید بچه ها حس عمل کردن بیشتر درشون بوجود بیاد و حس بهتری داشته باشند.

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

میشه بیشتر توضیح بدی؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

یعنی یه حالتی مثل سازمان هایی که از محیط زیست به صورت خصوصی محافظت میکنند...البته نه اونطوری ولی منظورم اینه که یه گروه منسجم باشیم که اسمی داره و همچنین قوانین.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

یه وبسایت بزنیم برا تبلیغ. ساب دامین هاش رو به اعضا بلاگ بدیم بنویسن. گردهمایی و جذب کمک دولتی حتی ؛ تخصص محور باشه خوبه بنظرم.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

بچه ها اینقد شلوغش نکنید ، اول بذارید ببینیم چند نفر میان بعد با توجه به شهرها گروه بندی میکنیم و اگه لازم شد یه سیستم مرکزی تشکیل میدیم که برا خودش قوانینی داره و مسئولینی و ... که بتونیم به طور سازماندهی شده فعالیت کنیم . :)

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

همه پیشنهادهایی که دادید خیلی خوبن و باید اینا رو تو برنامه گروه قرار بدیم اما اول باید از کارهای کوچیک تر و ساده تر شروع کنیم تا مطمئن شیم که بچه ها همکاری می کنن و شرایط لازم برای برداشتن گام های بزرگتر رو داریم.
بعد از اینکه اعضا مشخص شدن راجب یرنامه و اهداف به طور دقیق و جزئی تر بحث و مشورت خواهیم کرد.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

برام خیلی جالبه به پستای حرف بزن سریعتر از پستای این تاپیکی که برای ادامه زندگیشون داره فعالیت میکنه اضافه میشه.
میگم بهتر نیست راه حلی بدیم تا افراد رو جذب کنیم؟

mojtaba rajabi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی قزوین
شهر
قزوین
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مدیریت اجرایی

من هم اعلام آمادگی میکنم
اما چند نکته:
1-هدف از تشکیل این گروه چیست؟ وقتی میگیم زمین را نجات دهیم یعنی یه اتفاق قریب الوقوع قراره بیفته. در حالیکه این گروه شاید میبایست یه کار بلند مدت رو شروع کنه و همین ضرب العجل بودنش آفت میشه واسه ادامه کار
2-اول هر کاری سازماندهی باید کرد یعنی مشخص بشه چه هدفی داریم. چه قدر منابع و امکانات داریم. چقدر زمان میبره تا با این امکانات به اون هدف برسیم
3-تشکیلاتی کار کردن بهترین روشه یعنی مسئولیتها مشخص باشه و این که چه کسی باید به چه کسی گزارش کار بده

در هر صورت من آمادم

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mojtaba rajabi :
من هم اعلام آمادگی میکنم
اما چند نکته:
1-هدف از تشکیل این گروه چیست؟ وقتی میگیم زمین را نجات دهیم یعنی یه اتفاق قریب الوقوع قراره بیفته. در حالیکه این گروه شاید میبایست یه کار بلند مدت رو شروع کنه و همین ضرب العجل بودنش آفت میشه واسه ادامه کار
2-اول هر کاری سازماندهی باید کرد یعنی مشخص بشه چه هدفی داریم. چه قدر منابع و امکانات داریم. چقدر زمان میبره تا با این امکانات به اون هدف برسیم
3-تشکیلاتی کار کردن بهترین روشه یعنی مسئولیتها مشخص باشه و این که چه کسی باید به چه کسی گزارش کار بده

در هر صورت من آمادم
نه این اتفاق قطعا نمیتونه قریب الوقوع باشه چون اولا ما محدودیم و دوما وسعت کار زیاده و همه مسائل رو در بر میگیره.
هدفمون هم مشخصه...نجات زمین ... و منابع و امکانات هم موقعی مشخص میشه که افراد حداقل فعالیتی رو داشته باشن تا ببینیم که چقدر میتونیم.
درمورد گزارش کار هم...بهتره به فرد خاصی داده نشه از نظر من و اینکه همه بیان و در یه موقع مشخص شده بگه که چه کارایی کرده.
البته این فقط نظره دوستان

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از sarvenaz_km :
برام خیلی جالبه به پستای حرف بزن سریعتر از پستای این تاپیکی که برای ادامه زندگیشون داره فعالیت میکنه اضافه میشه.
میگم بهتر نیست راه حلی بدیم تا افراد رو جذب کنیم؟
اگه کسی خودش نیاد اوردنش با برنامه های مختلف میشه آوردن زوری . و نتیجه ای هم نداره . بهترین مشوق تشکیل گروه و فعالیت مستمر و منظم اونه که افراد رو تشویق میکنه تا به یه گروه منظم و سازماندهی شده ملحق شن و کار با اون رو برا خودشون افتخار میدونن ولی الان اگه بیان از روی لطفه ... ;;)

به نقل از sarvenaz_km :
نه این اتفاق قطعا نمیتونه قریب الوقوع باشه چون اولا ما محدودیم و دوما وسعت کار زیاده و همه مسائل رو در بر میگیره.
هدفمون هم مشخصه...نجات زمین ... و منابع و امکانات هم موقعی مشخص میشه که افراد حداقل فعالیتی رو داشته باشن تا ببینیم که چقدر میتونیم.
درمورد گزارش کار هم...بهتره به فرد خاصی داده نشه از نظر من و اینکه همه بیان و در یه موقع مشخص شده بگه که چه کارایی کرده.
البته این فقط نظره دوستان
این که هر شهر مسئولی داشته باشه و همه گزارش ها رو به مسئول تحویل بدن و مسئولین هم به مدیر پروژه تحویل بده باعث منظم تر شدن و هدفمندتر شدن کار میشه که به حیات کمک میکنه ، با کاری که شما میگین بیش تر از چند ماه دووم نمیاریم ... :)

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

خب با توجه به اینکه فقط یه روز گذشته استقبال خوب بوده، با تشکر از همه بچه ها.
برای شروع قدم به قد باید پیش بریم. زدن سایت و برخی کارهای دیگه باید در برنامه گروه باشه اما به نظرم هنوز زوده.
بعضی از کارها احتیاج به روابط فراتر از اینترنت داره و خب بهتره که این ها رو در مراحل بعدی قرار بدیم. در حال حاضر فک کنم بهتر باشه سعی کنیم حوضه فعالیتمون در حد انجمن و اینترنت باشه تا اگر موفقیت آمیز بود فراتر بریم.
اولین چیزی که به ذهن من رسید که میتونیم انجام بدیم اینه که مطالعه کنیم، تو سایت های مختلف بگردیم و اطلاعاتمون رو راجب محیط زیست و خطراتی که اون رو تهدید میکنه زیاد کنیم و اگر جایی مطلبی دیدیم که به درد میخورد اینجا قرار بدیم تا بقیه هم استفاده کنن. واسه این کار میتونید به تاپیک هایی که تو پست اول بهشون اشاره کردم که راجب محیط زیست هستن هم مراجعه کنید. ولی این مطالعه راجب محیط زیست هدف اصلی نیست بلکه وسیله ای برای رسیدن به هدف اصلیه، مهم تر از اون جنبه عملی کار هست یعنی بیایم مطالب و راهکارهایی ارائه بدیم که عملی باشن و بچه ها رو مطلع کنیم که تو زندگی روزمره شون با رعایت چه نکاتی به محیط زیست کمک کنن. به عنوان مثال:
آیا میدونستید که 51% از گاز متان تولیدی جهان از طریق دام ها تولید میشه؟ همین دام هایی که انسان برای استفاده از گوشت و پوست و خیلی چیزای دیگه به طور انبوه و صنعتی پرورش میده. به احتمال زیاد همه با پدیده زمین گرمایی آشنا هستید و می دونید که 2 تا از مهم ترین گازهایی که باعث تشدید این پدیده میشن گازهای کربن دی اکسید و متان هستن. اثر گاز متان در گرم شدن زمین 4 برابره گاز کربن دی اکسید هست یعنی گاز متان 4 برابر مضرتر از کربن دی اکسید هست. خب این یه نمونه از مشکلاتی هس که بشر باعث تشدید اون شده ولی از ما چه کاری ساخته است؟ما چطوری می تونیم از آسیب هاش کم کنیم؟ یه راه ساده اش اینه که سعی کنیم مصرف گوشت قرمز رو کم کنیم، سعی کنیم از پروتئین های گیاهی استفاده کنیم. وقتی تقاضای بازار برای گوشت قرمز کاهش پیدا کنه، تولید اون و پرورش دام هم کاهش پیدا خواهد کرد. این میتونه به کاهش تولید گاز متان کمک کنه.

این یه مثال بود و نظر من. لطفا بقیه هم نظراتشون رو اعلام کنن تا با مشورت هم دیگه اهداف و روش کار گروه رو دقیق تر و جزئی تر مشخص کنیم.

Sh_$IMI

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان گرگان
مدال المپیاد
المپياد شيمي D:
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از mojtaba rajabi :
من هم اعلام آمادگی میکنم
اما چند نکته:

در هر صورت من آمادم

سلام! ايشون راست ميگن!

بنظرم اول بايد هدف رو مشخص كرد... حالا فرضن هدف اينه كه به طبيعتمون كمك كنيم..چطوري ميخواي كمك كني؟!!!

اين روزا همه ميدونن كه زمين در خطره از بچه يك ساله گرفته تااا انسان هايه عاقل و بالغ.. من و شمام ميدونيم متاسفانه!
پس چرا با اينكه ميدونيم به وظيفمون عمل نميكنيم و خيلي ببخشيداا(!) گند داريم ميزنيم به اين طبيعت...!

" بابا يكي نيس بگه انسان(!)! تو داري از اين اكسيژن استفاده ميكني داري، لذت ميبري، ميري تفريح، داري زندگي ميكني، حداقل كاري در جهت بهبود انجام نميدي، خرابش نكننن "

اين بايد فرهنگ سازي بشه... اينكه من و شما همش بگيم هي اطلاع رساني كنيم تا وقتي اين يه ارزش دروني نشه واسه مردم، اوضاع همينطوري ميمونه!!!! اطلاع رساني فايده اي نداره!!!!

اين عكس چند سال پيش از بهترين عكسايه سال شناخته شد،

حيات وحش جنگل گلستان هست... چند سال پيش قبل از اينكه آتش سوزي رخ بده... بعده آتش سوزي اين حيواناي بي گناه مردن، همش واسه بي ددقتي ما انسان ها ( خدا وكيلي اسم مارو بايد گذاش انساننن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )

36697917959729211818.jpg

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Lily Delicated :
برای شروع قدم به قد باید پیش بریم. زدن سایت و برخی کارهای دیگه باید در برنامه گروه باشه اما به نظرم هنوز زوده.
بعضی از کارها احتیاج به روابط فراتر از اینترنت داره و خب بهتره که این ها رو در مراحل بعدی قرار بدیم. در حال حاضر فک کنم بهتر باشه سعی کنیم حوضه فعالیتمون در حد انجمن و اینترنت باشه تا اگر موفقیت آمیز بود فراتر بریم.

خیلی نمیخوام روی حرف خودم تاکید کنم. اما یه تجربه در این زمینه دارم. تو اینجور مسائل، عوام منطق رو درک نمیکنن. باید سر این قضایا داد زد، باید احساسات رو تحریک کرد، باید سر و صدا کرد، حقیقت اینه که - حداقل تو ایران ؛ با توجه به تجربه شخصیم. - تاثیر یک حرف منطقی روی عوام، پنج درصده و تاثیر یک حرف احساساتی نود و پنج درصد.

لذا نظرم اینه که باید به همون اندازه که روی "عمل" تمرکز میکنیم، روی سر و صدا هم تمرکز کنیم. همیشه گفتن، عمل بهتر از سر و صداست، اما جداً چیزی که از گذشته به یاد دارم در مورد دو طرح ، صحّه میذاره روی حرفم.

طرح اول رو از روش قانونی و بی سر و صدا پیش بردیم، در نطفه خفه شد.
طرح دوم رو با سر و صدا و تبلیغات و تحریک احساسات ضد مایکروسافت ( قضیه کامپیوتری و اینا بود. ) پیش بردیم، موفق شد. لذا سر و صدا خیلی مهمه.

به هر حال تابع تفکر جمع هستم شخصاً.
ایده بدید.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

با تشکر از این تاپیک. من هم خیلی میخواستم چنین بحث‌هایی مطرح کنم و یک بار تاپیکش زده شد اما یادم نمیاد به کجا رسید.

به نظرم در قدم اول باید دو کار تو محدوده همین فروم انجام بشه:
اول افزایش آگاهی و جلب توجه دیگران به موضوع. خیلی ها هستند که اصلا اهمیتی به محیط زیست نمیدن و اصلا متوجه عواقب اتفاقات اطراف نیستند. لزومی برای حفظ نسل حیوانات نمیبینن. مفهوم گرم شدن هوای کره زمین رو درک نمیکنن. درک درستی از آلودگی و عواقبش ندارن و ... کلا تو باغ نیستن!
دوم اینکه از خودمون شروع کنیم و شروع کنیم فکر کنیم چجوری به زمین میتونیم کمک کنیم. هرکس در محدوده خودش. مثلا اینکه زباله‌ها رو تفکیک کنیم. از انرژی درست استفاده کنیم و ...

تشکیل گروه و کارهای دسته جمعی و ... رو هم فعلا بیخیال. کار رو بیخودی گنده نکنید.

اگر ببینم میتونید خوب فعالیت بکنید در حوزه سایت دو کمک میتونم بکنم. یک انجمن محیط زیست بسازم و به اعضای علاقه‌مند نشان مخصوص (مثلا زیست‌بان) بدیم تا نظر بقیه کاربران رو جلب کنیم.

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

اینکه بیایم یه حرکت منسجم و برنامه ریزی شده ای طراحی کنیم نیازمند وقت و حوصله و استقبال باثبات و بخصوص مسئولیت پذیری از طرف کسایی که اعلام آمادگی کردن هست
اما ساده ترین و بنظرم موثرترین کاری که تک تک ما میتونیم انجام بدیم اینه که بصورت فردی طرحو عملی کنیم.
بشدت بت برنامه منسجم موافقم اما این درصورت وجود شرایط بالا امکان پذیره.
در رابطه با پست نیلوفر:خب اگه بخوایم از یه جنبه ی دیگه نگاه کنیم استفاده ی زیاد از پروتیین گیاهی ام باعث الودگی محیط و هوا میشه

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

:)
سلام به همه ی دوستان خوبم :)
خیلی خوشحالم که این تاپیک زده شد!
من اعلام آمادگی میکنم!
:)
داستانی خیلی زیبا که به آدم انگیزه میده برای حفظ همین طبیعت باقی مونده و گسترش اون در حد توان x:

مردی در کنار ساحل دریا قدم می زد. در فاصله دور مرد دیگری را دید که مدام خم می شود و
چیزی را از روی زمین برداشته و توی اقیانوس پرت می کند. نزدیک تر می شود ،می بیند مردی
بومی صدفهایی را که به ساحل می افتند در آب می اندازد.
-صبح بخیر رفیق ، خیلی دلم می خواهد بدانم چه کار می کنی؟
-این صدفها را داخل اقیانوس می اندازم ، الان موقع مد دریاست و این صدف ها را به ساحل
آورده است و اگر آنها را توی آب نیندازم از کمبود اکسیژن خواهند مرد .
-دوست من! حرف تو را می فهمم ولی در این ساحل ،هزاران صدف این شکلی وجود دارد ،
تو که نمیتوانی همه آنها را به آب برگردانی چون صدف ها خیلی زیادن و تازه همین یک ساحل
که نیست . نمی بینی کار تو هیچ فرقی در اوضاع ایجاد نمی کند؟
مرد بومی لبخندی میزند و خم می شود و دوباره صدفی را بر می دارد و به داخل دریا
می اندازد و می گوید :

" برای این یکی اوضاع فرق کرد. "

"از کتاب عمر کوتاه نیست ، ما کوتاهی میکنیم،نوشته ی مسعود لعلی"

ما هر سال توی مدرسمون یک روز از سال رو به جمع آوری زباله های کوه اختصاص میدیم و درخت میکاریم که تصاویری از اون رو میذارم

6gW8ZnUZ3JFTzOf9qjzXbC87N1YmI.jpg

(عهدنامه برای این که به محیط زیست آسیبی نزنیم که هر فردی دلش میخواست امضا میکرد)

6gW9cdwEZKlUiaVrbhAov2IQcFSKz.jpg

6gW9mEXinWUwtHucqKMtFfefirTn8.jpg

6gW9nWIJIq26YmL0smdJx9T8aOZdR.jpg

6gW9zBr0OzOAlHIDSwpTfruvySx5A.jpg

به نظر من بهترین کار هم همین هست که به طور گروهی از طرف مدارس باشه این طوری هم فرهنگ سازی میشه هم مقدار قابل توجهی هر بار جمع آوری میشه
فقط اگه به دفعات یعنی مثلا 5 بار در سال تحصیلی باشه یا بیشتر! :)

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از محمّد :
با تشکر از این تاپیک. من هم خیلی میخواستم چنین بحث‌هایی مطرح کنم و یک بار تاپیکش زده شد اما یادم نمیاد به کجا رسید.

به نظرم در قدم اول باید دو کار تو محدوده همین فروم انجام بشه:
اول افزایش آگاهی و جلب توجه دیگران به موضوع. خیلی ها هستند که اصلا اهمیتی به محیط زیست نمیدن و اصلا متوجه عواقب اتفاقات اطراف نیستند. لزومی برای حفظ نسل حیوانات نمیبینن. مفهوم گرم شدن هوای کره زمین رو درک نمیکنن. درک درستی از آلودگی و عواقبش ندارن و ... کلا تو باغ نیستن!
دوم اینکه از خودمون شروع کنیم و شروع کنیم فکر کنیم چجوری به زمین میتونیم کمک کنیم. هرکس در محدوده خودش. مثلا اینکه زباله‌ها رو تفکیک کنیم. از انرژی درست استفاده کنیم و ...

تشکیل گروه و کارهای دسته جمعی و ... رو هم فعلا بیخیال. کار رو بیخودی گنده نکنید.

اگر ببینم میتونید خوب فعالیت بکنید در حوزه سایت دو کمک میتونم بکنم. یک انجمن محیط زیست بسازم و به اعضای علاقه‌مند نشان مخصوص (مثلا زیست‌بان) بدیم تا نظر بقیه کاربران رو جلب کنیم.
همین که در اکثر مواقع آخرین ارسال ها برای این انجمن (در صورت تشکیل) یا تاپیک باشه ، خیلی ها بش جذب میشن ، به این صورت که کنجکاو میشن ببینن این همه آدم دارن راجبه چی بحث میکنن . حالا اگه یه سر و صدایی هم به قول اهم اهم بتونیم تولید کنیم (مثل همون زیست بان یا در نظر گرفتن امتیاز ویژه واسه پست توی این تاپیک یا انجمن) باز کنجکاوی دیگران رو بیش تر بر می انگیزه

به نظر من باید دونه دونه خطراتی که زمین رو تهدید میکنه تو تاپیک مطرح کنیم ، با بچه ها راجبش حرف بزنیم ، نظر همه رو راجبه پیشگیری از این خطر بشنویم و بهترین راه ها رو انتخاب کنیم ، مثلا آب شدن یخ قطب ها ، اگه یخ قطب ها زود آب بشه (در قطب شمال الان منظورمه) خرس ها به سمت انقراض میرن ، اگه دیر آب بشه وال ها و ... به سمت انقراض میرن . پس فعالیتمون باید هوشمندانه باشه ، نیایم از این سر بوم بیافتیم (مثل پیشنهاد نیلوفر) .

به نقل از Lily Delicated :
آیا میدونستید که 51% از گاز متان تولیدی جهان از طریق دام ها تولید میشه؟ همین دام هایی که انسان برای استفاده از گوشت و پوست و خیلی چیزای دیگه به طور انبوه و صنعتی پرورش میده. به احتمال زیاد همه با پدیده زمین گرمایی آشنا هستید و می دونید که 2 تا از مهم ترین گازهایی که باعث تشدید این پدیده میشن گازهای کربن دی اکسید و متان هستن. اثر گاز متان در گرم شدن زمین 4 برابره گاز کربن دی اکسید هست یعنی گاز متان 4 برابر مضرتر از کربن دی اکسید هست. خب این یه نمونه از مشکلاتی هس که بشر باعث تشدید اون شده ولی از ما چه کاری ساخته است؟ما چطوری می تونیم از آسیب هاش کم کنیم؟ یه راه ساده اش اینه که سعی کنیم مصرف گوشت قرمز رو کم کنیم، سعی کنیم از پروتئین های گیاهی استفاده کنیم. وقتی تقاضای بازار برای گوشت قرمز کاهش پیدا کنه، تولید اون و پرورش دام هم کاهش پیدا خواهد کرد. این میتونه به کاهش تولید گاز متان کمک کنه.

این یه مثال بود و نظر من. لطفا بقیه هم نظراتشون رو اعلام کنن تا با مشورت هم دیگه اهداف و روش کار گروه رو دقیق تر و جزئی تر مشخص کنیم.
نظر من اینه که گاز متان منابع عمده تری داره واسه تولید ، نگاه کنید این همه گاز متان از تعداد بسیار زیادی دام تولید میشه ولی یه پالایشگاه یا چاه گاز به تنهایی شاید به اندازه صدها دامداری گاز متان وارد جو کنه و این که از بین بردن منابع عمده تر ساده تر از منابع کوچک تر و زیاده . حالا وقتی کنار این مشکل مشکل تامین پروتئین رو میذاری متوجه میشی که ما برای تامین مقداری پروتئین گیاهی باید حجم زیادتری نسبت به پروتئین حیوانی مصرف کنیم تا به میزان لازم پروتئین دست پیدا کنیم و تامین این همه پروتئین گیاهی هم از طرف دیگه باعث از بین رفتن گیاهان سبز محیط زیست میشه . به نظرم باید بریم سراغ 49 % دیگه ببینیم از کجا تولید میشن .

Nafas 21

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
يه دبيرستاني از فرزانگان
شهر
Najaf abad
مدال المپیاد
المپياد رياضي
دانشگاه
بايد بش فكر كنم

من كه پايم اصاصي
البته من قبلا شخصا شروع كردم اينقدر كه خونواده عصبي شدن البته من دست از كارم بر نمي دارم

بالا