• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روان‌شناسی و روان‌کاوی در ایران

آیا رفتن نزد مشاور اخلاقی و روان شناسان فقط مختص افراد روانی است؟

• بله کسی که مشکل روانی نداره چه نیازی به روان شناس داره؟

رای‌ها: 4 5.7%
  • خیر رفتن پیش روان شناس دلیل بر روانی بودن نیست بلکه مشورت برای بهتر بودنه!

رای‌ها: 66 94.3%

• رای‌دهندگان
    70
  • شروع کننده موضوع

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران
توی خیلی از کشورای دیگه تو فیلما خیلیامون دیدیم که آدما برای خودشون یه روانکاو/روان شناس دارن!
از زندگیشون براش میگن همیشه یه وقت ِ مشخصی دارن که باهاش صحبت کنن ُ مشکلاتشون ُ رفع کنن و اینا!
یه سوال هست اینجا اول که همچین اتفاقی خوبه یا بد؟
چه مزیت ها و ضررایی داره؟
سوال ِ بعد اینه که چرا تو ایران با همچین مسئله ای بد برخورد میشه؟
یعنی مثلن اکثر مردم فک میکنن اگه یکی میره پیش ِ روانپزشک/روانکاو حتما روانیه یا مشکل ِ حادی داره!

من مشکل ِ حادی ندارم به شخصه اما یه روان شناس دارم که بعضی وقتا میرم پیشش ُ باهاش حرف میزنم
راجع به مشکلاتم و زندگیم!
فکر میکنم اتفاق ِ خیلی خوبیه اما!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : روانشناسی ُ روان کاوی در ایران

منم روان پزشک دارم(تاکید میکنم وقتی پیش کسی میری اون میشه روانپزشک...روانشناس اغلب کارش در تز و تئوری دادن است بیشتر تا درمان...)
به نظر من واقعا عالیه...مخصوصا که خودمم در آینده میخوام روانپزشک بشم به نظرم خیلی عالیه...
اما طبق معمول نظر جامعه :)
فکر کنم الان یک و نیم سالی باشه پیشش میرم :-?
معمولا هم خیلی باهوشن...بعد وا3 همین یه جور چالش فکری شاخ هم هست دیگه :D

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

منم روان شناس ( یا پزشک حالا..) دارم..
به نظرم خیلی خوبه که هر آدمی یه کسی رو برای حل مشکلاتش یا اصن دادن خبر های خوبِ زندگیش داشته باشه.. مث یه تکیه گاه میمونه..
من خودم هر وقت با دکترم حرف میزنم احساس خیلی خوبی دارم و یه وقتایی خیلی راحت تر به مثلا" مشکلی که برام پیش اومده نگاه میکنم..

اما خب تو ایران معمولا" اگه به یکی که یه خورده افسردگی داره یا حتی بیماری های رایج تر مث وسواس بگی به یه روانشناس مراجعه کنه، فک میکنه که خل شده و احتمال اینکه بره پیش دکتر صفره تقریبا"..

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

ولی خیلی ها هم اصلا نیازی به روانپزشک تو زندگیشون ندارن؛ ینی خودشون میتونن مشکلاشونو حل کنن(نمیگم تنها استفاده اش اینه)

خب میشه یه مثال بزنید که مثلا وقتی میرین پیش روانپزشکتون چی کار میکنید و چه کمکی میکنه؟

+ من احساس خوبی ندارم که مشکلاتمو به یکی دیگه بگم. دیگه نمیدونم. :D

pharaoh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
ته

به نقل از گاو عاشق :
منم روان پزشک دارم(تاکید میکنم وقتی پیش کسی میری اون میشه روانپزشک...روانشناس اغلب کارش در تز و تئوری دادن است بیشتر تا درمان...)
به نظر من واقعا عالیه...مخصوصا که خودمم در آینده میخوام روانپزشک بشم به نظرم خیلی عالیه...
اما طبق معمول نظر جامعه :)
فکر کنم الان یک و نیم سالی باشه پیشش میرم :-?
معمولا هم خیلی باهوشن...بعد وا3 همین یه جور چالش فکری شاخ هم هست دیگه :D

روانپزشکی بیشتر به دنبال درمان دارویی هست در حالی که روانشناسی بیشتر به دنبال درمان غیر داروییه.
روانشناسی غیر علمی افتضاحه:-& روانپزشک جماعت کلا خیلی علمی تر و دقیق ترن.

pharaoh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
ته

به نقل از کیــمیا シ :
سوال ِ بعد اینه که چرا تو ایران با همچین مسئله ای بد برخورد میشه؟
یعنی مثلن اکثر مردم فک میکنن اگه یکی میره پیش ِ روانپزشک/روانکاو حتما روانیه یا مشکل ِ حادی داره!

من مشکل ِ حادی ندارم به شخصه اما یه روان شناس دارم که بعضی وقتا میرم پیشش ُ باهاش حرف میزنم
راجع به مشکلاتم و زندگیم!
فکر میکنم اتفاق ِ خیلی خوبیه اما!
اکثریت مردم نادونو احمقن. X-( به لحاظ بیولوژیک و شیمیایی یه بیماری عادی مثل سرماخوردگی هیچ تفاوتی با یه بیماری روانی نداره و همشون یک اشکال شیمیایی در بدن رو نشون می دن که می شه با مثلا قرص درمانشون کرد. تنها چیزی که میمونه همون نادونی و احمقی مردمه(ببخشیدا ;))) البته مشکل دیگه به نظرم هزینه های زیاد مشاوره است. و مساله ی دیگه این که نتیجه بخشن یا نه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از DesolatioN :
روانپزشکی بیشتر به دنبال درمان دارویی هست در حالی که روانشناسی بیشتر به دنبال درمان غیر داروییه.
روانشناسی اکثرا بیخده واقعا. حال به هم زنم هست.:-& چون گاهی واقعا غیرعلمیه. روانپزشک جماعت کلا خیلی علمی تر و دقیق ترن.

شما فک کنم ADHD داری. آخه تو اون تیرید زده بودید ENTP رو این حساب می گم. B-)(من INTP ام) ببخشیدا پرسیدم بیربطه. اگه دوست نداشتید جواب ندید (;
تحلیلت کاملا اشتباهه عزیز من :)...اصلا روانشناسی کمتر برای درمان اقدام میکنه...روانشناسی(که از راه انسانی هم باید واردش شد)بیشتر به دنبال مبانی علم روان است و به دنبال موشکافی کردن آن...و اصلا از جنبه ی پزشکی اطلاعی ندارد...
اما این به طرز مسخره ای توی ایران اشتباه جا افتاده که روانپزشک فقط دارو میده...نمیدونم اولین بار کی اینو گفته...روانپزشک شاید با سواد پزشکیش دارو هم تجویز کنه...اما اصلا بخش اصلی روانپزشکی رو"روان درمانی(از طریق مشاوره و صحبت)"تشکیل میده(ضمنا از طریق تجربی هم باید واردش شد)
البته این حرفت درسته که در درمان روانپزشک برتر از روانشناس است...

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظر شما فرد افرادی که اصطلاحا روانی هستن و اختلالات فکری دارن باید برن پیش روان شناس و مشاورین اخلاقی؟
اگه دقت کنید این مسئله توو ایران رواج داره که فلانی روانیه و دیوونه س چون رفته پیش روان شناس!
اما توو کشور های دیگه رفتن پیش روان شناس خیلی هم مفید تلقی میشه! مثلا خانوم X میگه با روان شناسم مشورت کردم و بهم پیشنهاد کرد فلان کار رو بکنم و کُلی هم پُز میدن :-"
حالا به نظر شما رفتن پیش روان شناس خوبه یا بد؟ اصلا لازمه یا نه؟ آیا همه ی ما از لحاظ رفتار و روان سالم و بی نقص هستیم؟ :-? :rolleyes:
خوشحال میشم نظر شما رو هم بدونم.

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

متاسفانه بد جا افتاده تو ایران(البته الان خیلی بهتر شده) ک حتما مشکلی داشته طرف ک رفته پیش روانشناس.
من روان شناس خانوادگی رو واقعا ب همه پیشنهاد میکنم.خیلی مفیده!!!خصوصیات اخلاقی و رفتاری بد و خوبِ آدمُ ب آدم میفهمونه ؛
لازم نیست از لحاظ رفتار و روان ناسالم باشیم ک در شرایط عادی هم خیلی کمک میکنه ب روند زندگی.
لحن و طرز گفتار روان شناس خیلی روی آدم تاثیر مثبت داره(البته ی روانشناس خیلی خوب و قابل اطمینان منظورمه(اول باید خوب بشناسیمش و بدونیم کارشو بلده))
و از همه بهتر؛ وقتایی ک مشکلی تو زندگی آدم ب وجود میاد ی مشاور خیلی خیلی خوب میتونه باشه....
ب من ک خیلی کمک کرده تو زندگیم....
و ب نظرم اصلا نباید توجه کرد ب حرفای ملت........خود آدم ک میدونه روانی نیست :-""""(!)

من منظورم روانشناس بود نمیدونم چرا نوشتم روانپزشک:-??؟؟؟.....اصلاح شد!!!

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

خب دقیقا نمیدونم فرق بین روان شناس و روان پزشک چیه اما این رو میدونم که روان پزشک برای روانی هاست :D چون دارو میده... :-"
اگه برای مشاوره خانوادگی و... هست که اکثرا به روان شناس مراجعه میکنن مثلا خونواده ما هر ماه یا 2 ماه یه بار میریم پیش روان شناس. ;;)

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

@ بالایی:
روان شناس راهکار های عملی برای مساعد شدن وضعیت روحی به بیمار میده...اما روان پزشک با کمک روان شناس داروهایی مختص وضعیت بیمار تجویز میکنه...

مشاوره برای تمامی افراد لازمه... حتی اگه مشکل کوچیکی داشته باشن...
اما تو کشور ما مشاوره گرفتن از روانشناس تو زندگی اجتماعی = ضعف روانی
یعنی شرایط اجتماعی جامعه ی ما باعث شده که مشاوره نگرفتن برای فرد بهتر باشه تا مشاوره گرفتن...
چون اونی که مشاوره میگیره هدفش رسیدن به وضعیت تعادله ؛ حالا چن تا مشکل جدید هم براش پیش بیاد , حرفای مردم ؛ پنهان کردن روابط با روانشناسو ...پس وضعیتش بهتر که نمیشه هیچ بدتر میشه!!

الناز س

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96

اين كه مي گن هر كي بره پيش روانشناس مشكل داره به نظرم يه تصور غلته :rolleyes:
خوب بالاخره براى بهتر زندگي كردن نياز به مشاوره كردن با يكي هست حالا اون فرد مى خواد يه روانشناس باشه
هيچ أدمى سالم سالم هم نمي شه حتى ممكنه تا يه درصداى كمى مشكل داشته باشه :-"

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

از اینکه موضوع بسیار مهمی رو مطرح کردین خیلی ممنون.
متاسفانه اصلافرهنگ مراجعه به مشاور توجامعه ما جانیفتاده.طبیعیه که هرفردی در زندگی با مسائلی روبرو میشه که ممکنه احساسات وهیجاناتش بهش غلبه کنه ودست به کارایی بزنه که جبرانش مشکل باشه اگه تواین مواقع بامشاور مشورت داشته باشه شاید همچین مشکلاتی پیش نیاد.
مثلا خود من بیشتر اوقات احساس میکنم به یه نفر نیاز دارم که همه ی افکار واحساساتمو باهاش درمیون بذارم و بهم کمک کنه که افکار منفی رو ازخودم دورکنم ولی هیچوقت نشده....اگه این افکارمنفی هرکدوم در زمان خودش حل نشه و روی هم تلنبار بشه ممکنه کار دست آدم بده.

anahita96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
نقره ى شيمى
دانشگاه
علوم پزشكى تهران
رشته دانشگاه
پزشكى

این که بگیم رفتن پیش روانشناس کار غلطیه و مختص روانی هاست خیلی اشتباهه
آدما تو زندگیشون بارها پیش میاد که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشن
مسلما راجب هرکاری کسی که توش تخصص داره و کلی مطالعه و تحقیق کرده خیلی بهتر میتونه عمل کنه!
کسی که روح و روان آدما رو مورد کند و کاو قرار داده و تو این مسائل بیشتر از افراد دیگه سرش میشه خیلی میتونه کمک کننده ی بهتری باشه تا یه آدم معمولی که صرفا فقط تجربه ی شخصی خودش از زندگیش رو درست میدونه و همه چیز رو از همون دریچه ی نگاه خودش میبینه و دیدش بسته تره
درنتیجه مشورت با یه روانشناس خیلی کار مفیدیه :)

× البته تو مشورت با هرکسی در آخر آدم خودش باید تصمیم بگیره نه اینکه دیگران برا آدم تصمیم بگیرن
چه طرف روانشناس باشه چه یه آدم عادی
که تو این مورد هم فک میکنم روانشناس ها سعی میکنن فقط راهُ نشون بدن و روشن کنن ولی خیلی از افراد عادی به طور ناخودآگاه تو حرفاشون سعی میکنن نظر خودشونُ درست نشون بدن

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام

مشاورای مدرسه درموردانتخاب رشته که خیلی کمک میکنن تنهاحرفی که میزنن"هرچی علاقه داری"
خواهرتنهارشته ای که دوست داره روانشناسیه ب نظرمن شغل جالبیه

lady star

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تبریز

من خودم مشاوره دارم...اما خب خانوادم اطلاعی ندارن
به نظر من نمیشه وقتی مثلا با مامان یا باباتون میرید پیش یه مشاوره انتظار داشته باشین که چیزی به اونا نگه...صاف میبره میزاره کف دست اونا...
شاید حرفایی باشه که نتونم به مامان بابام بگم...شاید حرفایی باشه که به دوستام گفتم و اونا نتونستن کمکم کنن باید یه راهی براش پیدا کنم یا نه؟؟نمیشه که تو دلم جمشون کنم بترکم که... :D

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

الان همه جای دنیا هر کسی یه روان شناس برای خودش داره و یه چیز عادیم هستش!ولی تو ایران ملت فکر میکنن هر کی پیش روان شناس میره مشکل روانی داره :|
ریشه شم همین رسانه هاست!مثلن سریال ساختمان پزشکان یادتونه؟نشون میداد هر کی که میرفت پیش اون روان شناسه دیوونه بود :-"در صورتیکه هر کسی رفت پیش روان شناس دیوونه نیست

×البته روان شناس و روان پزشک فرق دارنا...روان شناس مشکلُ از نظر روانی حل میکنه ولی روان پزشک بهشون دارو میده :-"مثلن داروئای ضدافسردگی و اینا :-"

a_mat_1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
اردبیل
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از جنا :
الان همه جای دنیا هر کسی یه روان شناس برای خودش داره و یه چیز عادیم هستش!ولی تو ایران ملت فکر میکنن هر کی پیش روان شناس میره مشکل روانی داره :|
ریشه شم همین رسانه هاست!مثلن سریال ساختمان پزشکان یادتونه؟نشون میداد هر کی که میرفت پیش اون روان شناسه دیوونه بود :-"در صورتیکه هر کسی رفت پیش روان شناس دیوونه نیست
×البته روان شناس و روان پزشک فرق دارنا...روان شناس مشکلُ از نظر روانی حل میکنه ولی روان پزشک بهشون دارو میده :-"مثلن داروئای ضدافسردگی و اینا :-"
منم باهات موافقم بالاخره هر ادمی یه سری مشکلاتی داره که باید حل بشن ولی متاسفانه جو جامعه یجوریه که شاید هر کس نره پیش روان شناس.مثلا ممکنه خیلی از ما هایی که داریم تو این تاپیک پست میدیم جرات اینو نداشته باشیم که پیش روانشناس بریم.
یکیش خود من!

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

خب باور غلط در مورد مشاوره گرفتن از یه روانشناس فقط به دیوونه شدن منتهی نمیشه! جز اون یه سری مسائل دیگه هم هست! مثلا اطراف میگن "یعنی اینقدر مشکل داشته که رفته پیش روانشناس؟ پس حتما مشکلشون خیلی جدیه!"یا "واقعا خودشون از مشکلشون بر نمیان؟! [-("
اصل این باور غلط از اینجا شکل میگیره که افراد همیشه در بد ترین شرایطشون به رفتن پیش روانشناس فکر میکنن اگه شاید زود تر و سریعتر مراجعه میکردن این باور های غلط کمتر به وجود میومد!
همین حالا هم افراد کمی هستن که به روانشناس برای مشاوره رجوع میکنن!

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

ببخشید پست های دوستان رو نخوندم :D
به نظر منم این درست نیست که بگیم کسایی که روانی هستند می رن پیشه روان شناس....
ولی اینم خوب نیست که آدم برا هر کاری به مشاوره مراجعه کنه ، اینجوری آدم اختیاراتش سلب میشه......
من هر کاری برام پیش میاد راهمو خودم انتخاب می کنم ، بعد برای بهتر انجام دادن وظیفم ، به مشاوره مراجعه می کنم......
قرآن و نهج البلاغه می تونن مشاور های خوبی برای مسلمونا باشن..... ولی مثلا برا انتخاب کلاس کنکور وضع فرق می کنه...

بالا