• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science
پاسخ : محرومیت زنان در جامعه از گذشته تا کنون (ایران)

اما دین محفوظ موندن رو صلاح زن میدونه! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
و دین هنوز نگذشته! :|

po0ya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
shahid ejei
شهر
esfahan
مدال المپیاد
سابقه دارم !

به نقل از آبجي مرضيه :
جنسه زن ظلم پذير نيست اينا همه ريشه تو گذشه داره كه به جنس ربط نداره شرايطه محيطي باعثش شدخ
اما الان ديگه اون دوره گذشته اون ذهنيته غلط كمو بيش مونده
اتفاقا اصلا اون دوره نگذشته ، چون هنوز تفکر همونه ، وقتی میشه گفت اون دوران گذشت که این تفکر تغییر پیدا کنه .
به نقل از ..AndromedA.. :
اما دین محفوظ موندن رو صلاح زن میدونه! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
و دین هنوز نگذشته! :|
این بستگی به تعریف از دین داره ، حقیقت دین 1 چیز مطلقه ، یعنی نمیتونه مشکل داشته باشه ، پس اینطور نیست ، اینی که الان میگی دلیلش دقیقا فرهنگه ، هر چند این فرهنگ رو اسم دین روش گذاشتن ، در واقع دلیلش اینه که الان جای عرف و شرع تو جامعه عوض شده .

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از po0ya :
اتفاقا اصلا اون دوره نگذشته ، چون هنوز تفکر همونه ، وقتی میشه گفت اون دوران گذشت که این تفکر تغییر پیدا کنه .
متناسب با عوض شدنه دوره طرزه فكر عوض نشده
تغير كه كرده ولي نه كامل

president

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟

متاسفانه فمنیسم در ایران یعنی زن زلیل بودن مردها!!!
اخه جک میگین ما تو ایران فمنیسم مون کجابود؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

نمی دونم چرا اون پست پاک شد! ولی به نظرم بد نبود درباره ی این موضوع ریاست جمهوری هم بحث بشه

اینم یکی از حقوق زنانه که باید بتونن رئیس جمهور هم بشن

تو کشور ما می شن؟ نه!

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

كنكور دارم حاله بحث نيست سره همين مسائل امروز دو ساعت اعصابم ريخت به هم زياد خودمو قاطي نميكنم حالا نظرم:
اما حالا يك سري سوالاتي دارم كه خيلي مشتاقم جواب هاتونو بدونم :
با فمينيسم موافقيد يا مخالف ؟! ( دلايلتون رو بگين ) موافق حق نبايد پايمال شه
به نظر شما ، با ديدگاه هاي سنتي كه در جامعه ايران وجود داره ، آيا حقوق زنان رو ميشه اصلا مطرح كرد ؟! ( منظورم مرداني هستن كه زن رو صرفا براي خونه داري و بچه داري ميدونن )اره ميشه ولي اگه اول خوده زنا خودشونو اصلاح كنن و بخوان در واقع همون طور كه قبلا گفتم بارها و بارها خودشونو باور داشته باشن ما هنو تو اين بخش مشكل داريم تا بعدش دليله اصليه پايمال شدنه حقه زنا الان عدم خودباوريه خودشونه
به نظر شما با توجه به ديني كه اكثر مردم ايران اون رو قبول دارند و در كتاب آسماني اون ها دو زن رو برابر يك مرد دونسته ، امكان داره عقايد فمينيستي در جامعه رواج پيدا كنه ؟ صد درصد بخشه عمدش بخاطره دين نيست كه عقايد فمنيستي رواج پيدا نميكنه الان
به نظر شما اين جور اتفاقات حالت سياسي داره يا واقعا يه عده از مردم چنين اعتقادي دارن ؟ : خب دينو سياست كه با هم پيوند بخودن طبعا حالته سياسيم پيدا ميكنه

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

قوانین کشور ما بر اساس شرع شیعه هست، بنابراین ریاست جمهوری زن ممکن نیست
اما بهتره اول سر حقوقی از زن بحث شه که در قانون کشور وجود دارن اما در جامعه پایمال میشن، به عبارتی فعلا مسائلی که میتونن باشن و نیستن رو بررسی کنید

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

خب شما که استاد جامعه شناسی ای! B-)

چرا چیزی نمی گی؟

خب یه سری محدودیت هم وجود داره تو بحث ها البته

مثلا در مورد س ن گ سا ر بخوام بگم می تونم بگم با همون قوانین اسلام هم شرایطش با شرایط امروزی نمی خونه

اونجا می گه سنگ ریز بزنید ! می گه فرد پاک و معصوم بزنه! عملا می گه نزنید با اون شرایطش ولی الان با آ جــــــ ر می زنن اونم هرکی دستش اومد

مثال عرض کردما :-"

حالا همین مثالو بیایم باز کنیم می بینیم بحث کردن رو همون رئیس جمهوری هم به نفع ماست هم به نفع منافع سایت ( ف****رینگ! :D )

مرضیه ؟!!! زشته :D

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

من ترجیح میدم در این بحث ها شرکت نکنم، اما نظر من تقریبا با نظر مرضیه یکیه، یعنی خودباوری چیزیه که خانم های ایرانی اول باید بهش برسن
البته از نظر من خانم ها در ایران باید بجای فعالیت های رادیکال و بی منطق باید خودشون سعی کنن در همین چارچوب موجود از همه حقوق قانونی خودشون استفاده کنن، خانم ها در ایران خیلی حقوق قانونی دارن که حتی خودشون هم ازش خبر ندارن، اولین قدم در جهت رفع محدودیت ها فعالیت مثبت در چارچوب قانونه که باعث میشه کم کم این حقوق در جامعه نهادینه بشن، اون موقعه که بسترهای مناسب برای فعالیت های بیشتر وجود خواهد داشت

• لایک
امتیازات: HHH

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

ریاست جمهوری زنان بستگی به تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی داره
که رجل سیاسی رو لغوی معنا کنه یا اصطلاح در نظر بگیره
پس غیر ممکن نیست

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از sk1v :
ریاست جمهوری زنان بستگی به تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی داره
که رجل سیاسی رو لغوی معنا کنه یا اصطلاح در نظر بگیره
پس غیر ممکن نیست
این مساله فقط تفسیری نیست! صریحا در شروط کاندیداتوری ریاست جمهوری "مرد بودن" شرط شده

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب باز هم بر می گـرده به آموزش و فرهنگ غلط تمام ِ ایرانیا که باعث شـده حـتی تو "فیمینیسم" ـی کـه به نفع ِ خودشونه ؛ گـند بزنن !
و من فکر نمی کنم این تقصیره اون زنا باشه ! چون به هر حال زنی کــه اطلاعات زیادی نداره ( نمی خوام بگم بی سواد) تو ایران خیـلیـــه ! و وقتی یه زن از اولش تو زندگیش محدودیت داشـته و مثـن شوهرش اون محدودیتارو نداشـته ؛ بعــد یه چیـزی پیـدا می شه که می خواد از اینا دفاع کـنه ؛ برای مساوی بودنـشون با مـردا ! و برای اون زن دفاع دقیقا مترادف حمله ـس ! همیـنه کـه فیمینیسم ِ ورژن ایرانی درست می شـه ...

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

من یادم هست که نزدیکای ثبت نام برای نامزدی ریاست جمهور که شد
این بحث کاندیداتوری زنا هم مطرح شد و گفتن بستگی به تفسیر شورای نگهبان داره
در هر حال شرایط رییس جمهور طبق قانون اساسی فعلی اینه:
"اصل یکصد و پانزدهم ـ رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی وسیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد:
ایرانی‌الاصل‌، تابع ایران‌، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت وتقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب‌رسمی کشور."

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

یه سری حقوقی که صریحا با آوردن اسم زن تو قانون اساسی دیدم رو جدا کردم

بیشتر پیدا کردم اضافه می کنم به همین پست

فصل 1:
ـ تامین حقوق همه جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت‌قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون‌.
فصل3:
ـ همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون‌قرار دارند و از همه حقوق انسانی‌، سیاسی‌، اقتصادی‌، اجتماعی وفرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.
ـ دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات بارعایت موازین اسلامی تضمین نماید و امور زیر را انجام دهد:
1 ـ ایجاد زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او.
2 ـ حمایت مادران‌، بالخصوص در دوران بارداری و حضانت فرزند،و حمایت از کودکان بی‌سرپرست‌.
3 ـ ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده‌.
4 ـ ایجاد بیمه خاص بیوگان و زنان سالخورده و بی‌سرپرست‌.
5 ـ اعطای قیمومت فرزندان به مادران شایسته در جهت غبطه آنهادر صورت نبودن ولی شرعی‌.

×ویرایش: ببین توی تایید صلاحیت اولیه واسه کاندید شدن اصن زن رو بالا نمی برن !!

president

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

از خیر ریاست جمهوری زن ها بگذریم.من یکی منصرف شدم.به قولGCDخیلی مشکلات دیگه هست که زنان جامعه ما دارن باهاش دست وپنجه نرم می کنن.اینکه زن نتونه رییس جمهور بشه یه مشکل نیست اما اینکه زن حق اظهارنظر ویا ارامش نداشته باشه مشکله وقابل بحث.(این دوتا رو به عنوان مثال عرض کردم.)

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از آبجي مرضيه :
كنكور دارم حاله بحث نيست سره همين مسائل امروز دو ساعت اعصابم ريخت به هم زياد خودمو قاطي نميكنم حالا نظرم:
اما حالا يك سري سوالاتي دارم كه خيلي مشتاقم جواب هاتونو بدونم :
با فمينيسم موافقيد يا مخالف ؟! ( دلايلتون رو بگين ) موافق حق نبايد پايمال شه
به نظر شما ، با ديدگاه هاي سنتي كه در جامعه ايران وجود داره ، آيا حقوق زنان رو ميشه اصلا مطرح كرد ؟! ( منظورم مرداني هستن كه زن رو صرفا براي خونه داري و بچه داري ميدونن )اره ميشه ولي اگه اول خوده زنا خودشونو اصلاح كنن و بخوان در واقع همون طور كه قبلا گفتم بارها و بارها خودشونو باور داشته باشن ما هنو تو اين بخش مشكل داريم تا بعدش دليله اصليه پايمال شدنه حقه زنا الان عدم خودباوريه خودشونه
به نظر شما با توجه به ديني كه اكثر مردم ايران اون رو قبول دارند و در كتاب آسماني اون ها دو زن رو برابر يك مرد دونسته ، امكان داره عقايد فمينيستي در جامعه رواج پيدا كنه ؟ صد درصد بخشه عمدش بخاطره دين نيست كه عقايد فمنيستي رواج پيدا نميكنه الان
به نظر شما اين جور اتفاقات حالت سياسي داره يا واقعا يه عده از مردم چنين اعتقادي دارن ؟ : خب دينو سياست كه با هم پيوند بخودن طبعا حالته سياسيم پيدا ميكنه
خب راست کمی گه دیگه...
تو گذشته عقیده ی زنها (و مردا) این بوده که مرد خدای رو زمینه زنهاست. خب آخه یکی که این عقیده رو داره حالا به هر شکلی که این رو پیدا کرده باشه( تحمیل مثلا) چه شکلی می خوایم واسش توضیح بدیم که بابا تو هم مثل همون مرده. جواب قطعا این خواهد بود: اوا خاک به سرم, چه حرفا.... آدم شاخ در می آره. دخترم دیگه جایی ازین حرفا نزنیا مردم چی می گن؟ شوهر گیرت نمی آد....
تازه این فقط قسمت خانماست. قسمت آقایون که....

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

یا امنیت نداشته باشه.....! من دیگه می ترسم تنها برم بیرون.

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

این که میگم برای رسیدن به حقوق بالا باید اول برای حقوق کم تلاش کرد، مثلا زن در ایران بدون اجازه شوهرش حق نداره بره مسافرت، خوب این تناقض پیش میاره با ریاست جمهوری! چون یک رئیس جمهور ممکنه هر لحظه مجبور باشه بره به سفرهای مختلف، حالا اگه توی یکی از اینا شوهر اجازه نده چی میشه؟ مملکت به فنا میره!
برای همین باید اول زیرساخت های مناسب رو درست کرد بعد به اهداف بالا فکر کرد

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

پس باید در مورد همون زیرساخت ها هم بحث کنیم.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از GCD :
این که میگم برای رسیدن به حقوق بالا باید اول برای حقوق کم تلاش کرد، مثلا زن در ایران بدون اجازه شوهرش حق نداره بره مسافرت، خوب این تناقض پیش میاره با ریاست جمهوری! چون یک رئیس جمهور ممکنه هر لحظه مجبور باشه بره به سفرهای مختلف، حالا اگه توی یکی از اینا شوهر اجازه نده چی میشه؟ مملکت به فنا میره!
برای همین باید اول زیرساخت های مناسب رو درست کرد بعد به اهداف بالا فکر کرد
آره. اتفاقا حقوق کوچکتر مهمتر هستن. حتی اگر زن ها هم بتونن کاندید ریاست جمهوری بشن، بازم همه زنها که نمیتونن رئیس جمهور بشن! اما این چیزا به همه مربوطه و تأثیرش توی جامعه خیلی بیشتره به نظر من. یکی از مهمترینهاش هم دقیقا همین قضیه سفر رفتنه. حالا سفر رفتن از نظر قانونیشه؛ اما از نظر شرعی حتی شامل بیرون از خونه رفتن هم میشه. این علاوه بر این که مشکل سازه، تحقیر آمیز هم هست و همین باعث میشه تفکر توی جامعه درباره زن تغییر نکنه.

بالا