• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : محرومیت زنان در جامعه از گذشته تا کنون (ایران)

به نقل از saye :
پس باید در مورد همون زیرساخت ها هم بحث کنیم.

یکم اسپم نبود؟ :D

خب از این چیزا کم نیست که البته و صد البته و هزار البته اگر زنی خودش بخواد رفع می شه

یکی از مسائل جالبی که دیدم مسئله ی حس مالکیت و غیرته مرداست :D

چیزی که فرشید اشاره کرد یکمش می کشه به همون سمت

مرد به بهانه ی غیرت یا حس مالکیتش زن رو محکوم می کنه:

_بدون اجازش سفر نره

_روابطش رو با دوستاش محدود تر کنه

_کارهای خونه رو کامل به عهده بگیره(حتی اگر شاغل باشه، و حتی وقتی این قانون تو اسلام وجود نداره که بهونه داشته باشه)

_حق نداشته باشه با بعضی مردهایی که شوهرش تشخیص می ده معاشرت داشته باشه

_حق نداشته باشه حقوق شخصیش رو اونطور که میخواد خرج کنه

_حق نداشته باشه ملک و املاک جدای زیادی داشته باشه وگرنه ممکنه احساس استقلال زیادی بهش دست بده (اینیکی کمتر شده البته!)

_.... (این قصه سر دراز دارد)

ولی حالا زن این وسط چیکار می کنه؟

اگر عاقل و با اعتماد به نفس باشه و عرضه داشته باشه حق خودشو بگیره عمرا این بلاها سرش نمیاد

ولی مسئله اینه که زنا ها عادت کردن به تبعیت تهشم غرشو می زنن به بقیه :D

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از Captain. Pisko :
یکم اسپم نبود؟ :D

خب از این چیزا کم نیست که البته و صد البته و هزار البته اگر زنی خودش بخواد رفع می شه

یکی از مسائل جالبی که دیدم مسئله ی حس مالکیت و غیرته مرداست :D

چیزی که فرشید اشاره کرد یکمش می کشه به همون سمت

مرد به بهانه ی غیرت یا حس مالکیتش زن رو محکوم می کنه:

_بدون اجازش سفر نره

_روابطش رو با دوستاش محدود تر کنه

_کارهای خونه رو کامل به عهده بگیره(حتی اگر شاغل باشه، و حتی وقتی این قانون تو اسلام وجود نداره که بهونه داشته باشه)

_حق نداشته باشه با بعضی مردهایی که شوهرش تشخیص می ده معاشرت داشته باشه

_حق نداشته باشه حقوق شخصیش رو اونطور که میخواد خرج کنه

_حق نداشته باشه ملک و املاک جدای زیادی داشته باشه وگرنه ممکنه احساس استقلال زیادی بهش دست بده (اینیکی کمتر شده البته!)

_.... (این قصه سر دراز دارد)

ولی حالا زن این وسط چیکار می کنه؟

اگر عاقل و با اعتماد به نفس باشه و عرضه داشته باشه حق خودشو بگیره عمرا این بلاها سرش نمیاد

ولی مسئله اینه که زنا ها عادت کردن به تبعیت تهشم غرشو می زنن به بقیه :D
چرا فقط یه کم! :D
نشون می ده.
اما به نظرم حس مالکیت واسه زنم هست فقط زورشون به مرداشون نمی رسه. مثلا زنی که ازدواج کرده حتی اگه از شوهرش متنفرم باشه بازم دوست نداره که اون بره یه زن دیگه بگیره چون روش حس مالکیت داره.
ولی این غر زدن سر بقیه گاهی وقتا (من چون یه مورد دیدم می گم) از سیاست زنهاست شاید اونقدرم که اون می گه نیست ولی اون پیش بقیه بزرگتر نشون می ده.
البته یه چیز دیگه هم هست. این تبعیت زن ها مقدار زیادیش ظاهرسازیه.( فکر می کنم) زن ها یه چیزی رو که مرد می گه قبول می کنن حتی اگه خودشون نخوان ولی بعد از مدتی می بینیم که در اصل زنه به حرف خودش رسیده و همه چی مطابق چیزی که اون می خواد پیش می ره. یعنی به نظرم زن ها خیلی در این موارد از مرد ها زرنگ ترن و ترجیح می دن به جای اینکه دعوا کنن( راهی که مرد ها انتخاب می کنند) در اصل شاید لفظ خوبی نباشه و لی مرد ها رو گول می زنن و نرمشون می کنن...

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

يه چيزه جالب
اگه زن نخواد مردش با مردا بپلكه ميگن حسوده اگه مرد نخواد زنش با مردا بپلكه ميگن غيور اين دو يه چيزن ولي با چه عنوانه متفاوتي اين هم تبعيذه

d3c0der2

مهمان

به نقل از آبجي مرضيه :
يه چيزه جالب
اگه زن نخواد مردش با مردا بپلكه ميگن حسوده اگه مرد نخواد زنش با مردا بپلكه ميگن غيور اين دو يه چيزن ولي با چه عنوانه متفاوتي اين هم تبعيذه
چه ربطی داشت ؟!
یعنی اگه یه مرد اجازه بده زنش با مردا بپره ، زنه هم اجازه میده شوهرش با زنا بپره ؟!!!!!!!!

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از آبجي مرضيه :
يه چيزه جالب

ته حرفم این بود :D

به نقل از dark-boy :
چه ربطی داشت ؟!
یعنی اگه یه مرد اجازه بده زنش با مردا بپره ، زنه هم اجازه میده شوهرش با زنا بپره ؟!!!!!!!!

قرار نیست اونجوری بپلکه ^-^

خیلی مرد ها به معاشرت معمولی هم گیر می دن و می خوان محدودیت ایجاد کنن واسه زنشون

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من هرجا محدودیت ـی هست ؛ هر جا ظلمی هست خود مظلوم داره ظالمُ کمک می کنه.
یعنی تا جایی که فکر اون افراد محدود بســته بمونه و آگاه نباشن از حقوقشون و دفاع نکنن ظالم به کارش ادامه میده.
درست مثل زن های عربستان که سال هاست حق رانندگی ، حق رای و به عبارتی حق زندگی ندارن و مثل حیوان خانگین واسه مردا !
اون ها تو اون محیط به دنیا میان و به ذهنشون هم نمی رسه که می تونن رای بدن مثلا !!
تو ایران هم زن ها تا موقع ازدواج اجازه شون دست پدره بعد هم دست شوهر ! و اصلا بچه ی مادرشون محسـوب نمیشن ! :|

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
زنان سرپرست خانوار

تعریف:زنان سرپرست خانوار، شامل زنان بیوه، زنان مطلقه(اعم از زنانی که پس از طلاق به تنهایی زندگی می کنند و یا به خانه پدری بازگشته، ولی خود امرار معاش می کنند)، همسران مردان معتاد، همسران مردان زندانی، همسران مردان بیکار، همسران مردان مهاجر، همسران مردانی که در نظام وظیفه مشغول خدمت هستند، زنان خود سرپرست(زنان سالمند تنها)، دختران خود سرپرست(دختران بی سرپرستی که هرگز ازدواج نکرده اند)، همسران مردان از کار افتاده و سالمند، می شوند.

با توجه به این تعریف شما عمده ترین مشکل این قشر رو چی می دونید و راه حل اون چیه؟در چگونه جوامعی این قشر رشد پیدا می کنند؟

در ادامه ی بحث من سعی می کنم یه سری آمار هم ارائه بدم.

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : زنان سرپرست خانوار

به نظر من عمده ترين مشكل اين زنان پول در اوردنه.
براي مثال تو ايران اگه نتوني از حق خودت دفاع كني بقيه برات دل نمي سوزونن و هر روز پول در اوردن برات سخت تر ميشه
معمولا اينجور افراد هم بيشتر مورد زورگويي واقع ميشن
راه حلشم به نظر من برداشته شدن قانون جنگله(اينكه ضعيف ميميره قوي سر تره)يا اينكه يكي مثل دولت از حقشون دفاع كنه
به نقل از احمدرضا.ج :
در چگونه جوامعی این قشر رشد پیدا می کنند؟
ميشه منظرورتو بيشتر توضيح بدي؟
يعني مثلا تو چه جامعه اي تعداد اين جور افراد بيشتره يا اينكه تو چه جامعه اي موفق ترن يا چيز ديگه؟

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Pedram.fe :
يعني مثلا تو چه جامعه اي تعداد اين جور افراد بيشتره يا اينكه تو چه جامعه اي موفق ترن يا چيز ديگه؟
منظورم اینه که چه اتفاقاتی باعث میشه این زنان زیاد تر بشن.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

باید ابتدا بحث کرد که آیا گسترش تعداد زنان سرپرست خانوار، یک فرایند نیک اجتماعی است، یا یک فرایند بد! یا شاید هم بی اثر.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

زنان خانوار در ایران دچار مشکلاتی از قبیل فقر، پایین بودن سطح رفاه اجتماعی، نداشتن بیمه های اجتماعی، داشتن دغدغه نگرانی و اضطراب نسبت به آینده ی خود و فرزاندان هستند و طبق امارگیری در سال 85 جمعیت اون ها در حال رشد هست و راه حلی که میشه برای جلوگیری از رشد اون ها ارائه کرد چیه؟راه حلی که برای کم کردن مشکلات این قشر هست چیه؟

jahangiri

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم

به نقل از احمدرضا.ج :
زنان خانوار در ایران دچار مشکلاتی از قبیل فقر، پایین بودن سطح رفاه اجتماعی، نداشتن بیمه های اجتماعی، داشتن دغدغه نگرانی و اضطراب نسبت به آینده ی خود و فرزاندان هستند و طبق امارگیری در سال 85 جمعیت اون ها در حال رشد هست و راه حلی که میشه برای جلوگیری از رشد اون ها ارائه کرد چیه؟راه حلی که برای کم کردن مشکلات این قشر هست چیه؟
به نظر من تو ایران برای این بنده خداها هیچ راهی نیست
باید برن استرالیا پناهنده بشن
هم بهشون پول میدی هم هویت جدید هم 1001 جور امکنات دیگه

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من مهم ترین مشـکل این زن ها ، اقتصادیه ! اما عواقب بدش واسه جامعه مثلا فرزندان این زنانِ ؛ که هم ممکنه ضعـف فرهنگی داشته باشن و یا تحصیل نتونن بکنن یا اینکه مشکـلات روحی پیدا کنن !
خب دولـت باید به اینا کمک کنه و تسهیلاتی براشون در نظر بگیره ! اولین قدم واسه این کار اینه که آمار دقیقی از این جور زنا داشته باشن !
در ضمـن در جوامعی که کار کمه ؛ یا طلاق زیاده ( که هرکدوم اینا ریشـه داره خودش :-" ) این زنا هم زیادن.

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نظر ميرسه تو جامعه هايي كه اعتياد زياده امار اين قشر هم بالا تر باشه.يعني در واقع اين ميتونه مهم ترين عامل باشه.
از اون جايي اين حرف رو مي زنم چون وقتي يه مرد معتاده احتمالا بي كار هست و احتمال زنداني شدن اين جور افراد به خاطر دزدي زياده.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه آماری من بدم برای بهتر پیش رفتن بحث:
تعداد خانواده های زن سرپرست بیش از یک میلیون و 641 هزار خانوار است.
رشد خانواده های دارای سرپرست زن 58% بوده.
بر اساس سرشماری سال 1385، میزان سهم زنان در سرپرستی خانواده ها، 4/9 درصد بوده است، که این میزان در سال 1375، 4/8 درصد بوده و طی یک دهه از رشد یک درصدی برخوردار بوده است. بنابراین، سالانه 60 هزار زن در کشور بی سرپرست شده اند.
ارقام مربوط به ساختار سنی این گروه از زنان، حاکی از آن است که حدود 26 درصد از آنها در گروه سنی 25 تا 44 سال، 38 درصد بین 45 تا 64 سال و 32 درصد نیز بین سنین 65 ساله و بالاتر قرار دارند. به بیان دیگر، هر چه سن زنان افزایش می یابد، احتمال قرار گرفتن آنها بدین گروه زنان سرپرست خانوار بیشتر می شود.
حالا شاید بحثمون هدف دار تر بشه.

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اماري نيست كه نشون بده مثلا اون 26 درصدي كه سرپرست خانوار شدن مهم ترين علتش چي بوده؟

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

دلایل عمده این موضوع، بر اثر وقوع دو اتفاق است، نخست فوت همسر که حدود 70% این گروه را به خود اختصاص می دهد و در وهله دوم، عامل طلاق است كه 5 درصد زنان در شهرها و 2 درصد در روستاها را در برمي‌گيرد.
طبق بررسی ها علت این هست.
حالا برای کاهش این ها باید چه کرد؟

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نظرم اول بايد ريشه ي اين آمار بالاي فوت همسر رو پيدا كرد و بعد براي اون يه راه حلي چيد
اين طوري بزرگ ترين دليل به وجود آمدن زنان سرپرست خانوار برطرف ميشه ديگه

mandela_sarah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟

اون چیزی که جناب GCD بهش میگن ورژن ایرانی باید انحراف از فمینیسم در معنای عام عنوان بشه و در صورت ریزبینانه تر نگاه کردن، میشه گفت حتی برتری جویی زن ها یه گرایش خاص هست به نام فمینیسم رادیکال؛ مبتنی بر تفاوت. که عده ای هستن که معتقدن زن ها با مردها فرق دارن و از اون ها برترند. از اسمش معلومه. "رادیکال" که من عمراً نمیتونم تصور کنم ما زنده باشیم و چنین چیزی رو به مفهوم درست و اصلیش توی ایران ببینیم.
و کاملاً مخالفم با حرفی که از بیسوادی زن هاست که الان وضعشون اینجوریه. سواد و آگاهی اصولاً باید کسب بشه و وقتی یه سری آدم حق خودشون میدونن که این حق مسلم رو از یه سری دیگه بگیرن مقصر اصلی اون کنش گره، بعد اون فرد مفعول.
حتی شماهایی که ادعای برابری خواهی میکنید، بهش اعتقاد ندارید. (مثلاً این که من یه پسرم و کار من این نیست که از حق دخترا دفاع کنم.) مردسالاری به ضرر همه ست. هردو جنس این وسط آسیب میبینن. زن ذلیل بودن! هه. حتی استفاده کردن از این الفاظ ذهن قائل به تبعیض گوینده رو لو میده.
شرط اول حل کردن یه مشکل، پذیرفتنشه. این حرف که "هرگونه موضعی که زن و مرد رو از هم جدا کنه قبول ندارم" به نظر من خیلی خامِ. شما فرض کن چهار نفر آگاه و کنشگر زمان تبعیض نژادی، میگفتن به نظر من تبعیض نژادی خیلی احمقانه س و وجود نداره و من حاضر نیستم بپذیرم. این باورشون که در عمل چیزی رو عوض نمیکنه.

به نظر من فمینیسم الان نوپاست. خیلی یعنی. من برداشت خودم اینه که هنوز ما توی موج اولیم. ولی خب، این عقب موندن میتونه کاری کنه که کاهای اشتباهی رو که توی غرب انجام شد این جا تکرار نشه.

پ.ن: _صرفاً چون متناسب با موضوعه،_ خیلی از بچه ها رفتن "ورود آقایان ممنوع" و من قول میدم به نظر هیچکدومشون این فیلم توهینی به فمینیست ها نبوده. در حالی که به نظر فعالین جنبش زنان بوده، اونم چه جور. این فیلم های گیشه ای روی ذهن مخاطب بدجوری اثر میذاره. مخصوصاً که مخاطبشم مردم عادی باشن و نه فعال اجتماعی یا روشنفکر.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟

ما راهنمایی که بودیم یه معلم مرد داشتیم باهامون آزمایشای مختلفو کار میکرد. یادمه یه بار میگفت خانوما یاد نگرفتن پا به پای مردا بیان؛ به خاطر همین حالا که میخوان جبران کنن دلشون میخواد بگن که بهتر از مردا هستن. اما زن و مرد مکمل هم هستن و باید پا به پای هم راه بیان.
فکر میکنم خیلی واضح و ساده بیان کرده.
توی سریال شب دهم (اگه یادتون باشه) یه جایی عمه خانوم به دکتره توی هذیوناش بد و بی راه میگه. بهد خواهر زاده از دکتره معذرت خواهی میکنه. دکتره میگه : « ما از تبار افراطیم دخترم! حتی افراط در هذیان گویی.» توی جامعه ما شما هر موردی ( حالا یه کم هم اغراق داشت) در نظر بگیرید نمودار توزیع مون به جای زنگوله شکل کاسه ـست! کسایی که متعادل هستن خیلی کمن. بیشتر جامعه یا از این ور بوم افتادن یا از اون ور. حالا این قضیه هم مثل همه چیزای دیگه ـست. یا مرد سالاری، یا زن سالاری. برابری بی معناست!

بالا