• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
تو ک داری میگی اینا یکین :
من کی گفتم اینا یکین؟؟!!
مینیسم یعنی برابری حقوق زن و مرد.
به معنای جامعه زن سالار نیست.
بلکه به معنی جامعه ای است که زن و مرد از حقوق یکسانی برخوردار باشند.
همین الان تو ایران ناحقی های زیادی هست
مثلا زنان نمیتونن گواهی موتور سیکلت بگیرن یا نمیتونن قاضی بشن! بدون اجازه همسرشون نمیتونن به خارج از کشور برن! ارثیه پسر دوبرابر دختر هست! و ناعدالتی های دیگه ای که نمیشه شمردشون.
به امید اینکه بالاخره به حقوق زنان احترام بیشتری گذاشته شود.
منم موافقم که تبعیض علیه خانوم ها زیاده هنوز
ولی معتقدم با برابری نمیشه تبعیضا رو برداشت
مساوات با عدالت فرق میکنه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
پاسخ : فمنیسم؟!

زن سالاری
یعنی به زن ریاست بدی،زن رو رییس خودت قرار بدی.یعنی فرمان بردار زن باشی.
مخالفشم(اصلا به کسی ربطی نداره چرا و درضمن،توی مشخصاتم هم نوشتم و دلیل نوشتنم هم کسی نبوده والله :D )
چرا مخالفم؟
ببینید.
زن در اسلام،یک مقام بزرگی داره.
یک حرمت به خصوصی داره.
اینکه ما بیاییم یک زن رو به مقام ریاست بیاریم،یک سختی خیلی بزرگ رو بر اون متحمل کردیم.
شما میدونید که اگه قرار باشه حقوق برابر بین مرد و زن باشه،اون وقت باید سربازی هم برید،دیگه از مرد نون شب نگیرید و...
عدالت که ماشین چمن زنی نیست،که هرکسی که از زیرش در میاد،هم قد و مساوی باشه.
از نظر من،که از نظر اسلام تبعیت میکنم، زن باید بشینه خونه،هرچی احتیاج مادی و معنوی و .... داشت،از مرد بگیره.
شرکت زن،در اجتماع،کلی سختی داره
کلی خطرات داره.

نظر من همین بود :D
پاسخ : فمنیسم؟!

من فکر نکنم مرد فمینیسم وجود داشته باشه
نهایتش زن ذلیلیه
وگرنه کسی طرفدار زن سالاری نیست
چقدررررررررررررررررررر احمقانه.چقدرررررررررررر احمقانه.

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
این مثال خوبی نیست چون زن هم توانایی این‌ رو داره که با مهریه همسرش رو ممنوع الخروج کنه اگه توانایی پرداخت نداشته باشه
منظورتون رو فهمیدم ولی زن بدون دلیل در هر مرحله ای از زندگیش حق دریافت مهریه رو داره پس به هر دلیلی ممکنه همسرش توانایی این رو نداشته باشه که پرداخت کنه عدم توانایی پرداخت مهریه همه جا قانون شکنی محسوب نمیشه
فقط منظورم این بود که زن هم حق ممنوع الخروج کردن داره ولی فقط دلیل فرق میکنه
ببین این حق زنه نمیشه تغییرش داد
در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشه زن میتونه در هر شرایطی بدون اینکه خطایی از شوهرش سر بزنه مهریه ش رو به عنوان حقش دریافت کنه و تا زمانی که دریافت نکرده هم میتونه تمکین نکنه مگر اینکه مهریه عندالستطاعه باشه که قضیه فرق میکنه و کمتر پیش میاد همچین مهریه ای شرط بشه.
پس مسائل رو قاطی نکنید لطفا
من هم مخالف اینم که شوهر حق ممنوع الخروج کردن زنش رو داره ولی نمیشه بگیم زن چنین حقی نداره
~موضوع بحث به مسائل دیگه مرتبطتره~
لازمه که اشاره بشه همونطور که مرد حقهایی تو زندگی داره زن هم فقط تا حدودی این حقوق برخورداره

پس دلیلی نمیشه که برای گرفتن حقوقِ نداشته منکر سایر حقوق بشیم

• لایک
امتیازات: uwu

Niaiesh --

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
به برابري حقوق مرد و زن و اينكه حتما مرد نبايد رئيس زنها باشد و از زنها برتر باشد و اينكه زن ها نيز ميتوانند از مردان برتر باشند نه فقط مردان ميگن فمنيسم. :) اين چيزيه كه من شنيدم

ArTeMiS16

Artemis
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1404
چیزی که الان به عنوان فیمینیسم معرفی میشه
عدالت جنسی نیست!
برابریه جنسیه!
یعنی یه زن تا وقتی که مثل مرد نشه ضعیفه
امیدوارم مثال لیگ جزیره ام رو خونده باشید..
من ذهن کسی رو مخدوش نکردم من فقط نظرم رو گفتم
و اینکه در ذهن انسانها از فیمینیسم یه بت بزرگ با حرف های قشنگ ساختن
من هم سعی کردم در حد خودم این بت رو بشکنم
من مخالف عدالت جنسی نیستم!
من معتقدم برابری جنسی عین نا عدالتیه!
اونم هم در حق زن و هم در حق مرد
دوست عزیز مثل اینکه پاسخم رو به صحبتتون کامل نخوندین. زن ها نیاز نیست مثل مرد ها باشن. مرد ها هم نیاز نیست مثل زن ها باشن! در واقع این عدالت به زنان اجازه میده هرجور که میخوان باشن همونطور که مردان چنین اجازه ای دارند. یکبار دیگه صحبتم رو مطالعه کنین و اگه بازم متوجه نشدین این موضوع رو مطرح کنید.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
ببین این حق زنه نمیشه تغییرش داد
در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشه زن میتونه در هر شرایطی بدون اینکه خطایی از شوهرش سر بزنه مهریه ش رو به عنوان حقش دریافت کنه و تا زمانی که دریافت نکرده هم میتونه تمکین نکنه مگر اینکه مهریه عندالستطاعه باشه که قضیه فرق میکنه و کمتر پیش میاد همچین مهریه ای شرط بشه.
پس مسائل رو قاطی نکنید لطفا
من هم مخالف اینم که شوهر حق ممنوع الخروج کردن زنش رو داره ولی نمیشه بگیم زن چنین حقی نداره
~موضوع بحث به مسائل دیگه مرتبطتره~
مهریه یک مقدار پول هست مدر میتونه پرداخت کنه و بره، در صورتی که همسرش تمام پول دنیا رو هم داشته باشه نمیتونه این کارو بکنه.

نباید حفظ شه .
سربازی برا زنها باید باشه مثل اقایون .
مرخصی پس از زایمان نباید باشه .
مثل کنکور سراسری ک رقابت بین دخترا و پسرا یکسانه در حالیکه خیلی روزا دخترا درد دارن رو مود نیستن بخاطر قاعدگی و نمیتونن بخونن حدود ۶۰ روز سال میشه اگه متوسط دوران قاعدگی رو ۵ بگیریم ک برا خیلیام بیشتره و ی عدم کمتر .
باید بعد از طلاق علاوه بر مرد زن هم مخارج بچه ها رو بده و نباید فقط ب عهده مرد باشه .
باید حضانت داشته باشه .
باید حق طلاق داشته باشه .
باید حق خروج از کشور داشته باشه .
باید هر چی دوست داره بپوشه در عرف اون جامعه و مکانی ک میره .
باید هزینه های زندگی رو زن هم بده .
برا شروع زندگی باید با کمک مرد دوتایی وسایل خونه رو بخرن باهم خونه بخرن و..

من با بعضیاش موافقم برخی نه . چون فمنیسم نیستم ‌. ولی برابری یعنی اینا .

سربازی یا باید برای هر دو اجباری باشه، یا در حالت بهتر برای هر دو اختیاری!

مرخصی بعد از زایمان باید برای هر دو باشه، هم پدر و هم مادر! فرزند نیاز داره با هر دوی والدینش وقت بگذرونه!

باقیش توی دنیا اجرا میشه.

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
مهریه یک مقدار پول هست مدر میتونه پرداخت کنه و بره، در صورتی که همسرش تمام پول دنیا رو هم داشته باشه نمیتونه این کارو بکنه.
طبیعیه که همینطوره و همونطور که گفتم این دوتا حق رو مشابه قرار ندادم
فقط ممکنه یه گوشه ای از تقابل حق مرد ادا بشه
هیچ جایی که بیان نکردم که همچین حقی از مرد علیه زن پایه درستی داره
از طرفی بخش زیادی از همین مردها با شرایط الان توانایی پرداخت مهریه رو ندارن و من مطابق با این وضعیت گفتم

• لایک
امتیازات: nokia

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
هیچ بایدی در کار نیست .اگه زنی بخواد بره تو معدن کار کنه و صلاحیتش رو داشته باشه باید بتونه ایکارو انجام بده و از حقوق و مزایایی که مردا ازش برخوردارن برخوردار بشه.این یعنی برابری ...
این برابریه یا عدالت؟
اینا رو ببینید بعدا صحبت میکنیم

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
واقعا حوصله اثبات احمق بودن یه ادم احمق رو ندارم ولی زتسوبو حوصله ش رو داشته و توضیح داده برو بخون
لینکی چیزی نمیدی ؟؟
ولی به هرحال موافق فرصت برابرم من
نه نتیجه برابر

Shahrzad99

شهرزاد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1397
صحیح یا غلط بودن سربازی جای بحثش اینجا نیست . وقتی مقولش هست باید برا هر دو طرف باشه برا چی زنها نباید برن سربازی ؟

ن دیگه فیزیولوژی میزیولوژی نداریم :د بحث سر اینه ک زن و مرد یکسانن هر چی برا مرداست برا زنهام باید باشه و فرقی ندارن :د مگرنه خیلی کمبودا سر همین فیزیولوژیه ک فمنیسمها میگن ن ما برابریم فرقی نداریم :د پس مرخصی بعد از زایمان نباید باشه زن بعد ترخیصش از بیمارستان باید بره سر کار .

Shahrzad99

شهرزاد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1397
ب وقتی ج نداری مجبور نیستی ج بدی ک بخوای گیر بدی ب ی غلط تایپی من :D

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
صحیح یا غلط بودن سربازی جای بحثش اینجا نیست . وقتی مقولش هست باید برا هر دو طرف باشه برا چی زنها نباید برن سربازی ؟

ن دیگه فیزیولوژی میزیولوژی نداریم :د بحث سر اینه ک زن و مرد یکسانن هر چی برا مرداست برا زنهام باید باشه و فرقی ندارن :د مگرنه خیلی کمبودا سر همین فیزیولوژیه ک فمنیسمها میگن ن ما برابریم فرقی نداریم :د پس مرخصی بعد از زایمان نباید باشه زن بعد ترخیصش از بیمارستان باید بره سر کار .
مرخصى بعد از زايمان اصلا نماد تبعيض نيست.خب زنها بعد از زايمان حال و بنيه قوى ندارن كه بيان سر كار.همين!مگه وقتى مرد واسه بيماريش مرخصى ميگيره فرقى با اين داره؟!
سربازى هم بحثش جداست و بعدا ميشه در موردش مفصل بحث كرد.

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
کیلین دخترا هم ختنه میشن. خیلی دردناک و غیر انسانیه و بر خلاف مرد که برای سلامتیش خوبه، ، لذت رو از زن میگیره و براش درد میاره

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
میدونم.واین اتفاق درستی نیس.تازه ختنه شدن پسر ها هم ثابت نشده که واسشون خوبه یا بده.لحن کنایی داشت پستم
ببینم شما به برابری فرصت اعتقاد دارین یا نتیجه؟؟

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
به هردوتاش اعتقاد دارم ولی منظورتون رو شفاف تر بگین ممنون میشم تا نظرم رو توضیح بدم
ببینید برابری نتیجه میگه که ما باید توی تمام زمینه ها چه پذیرش دانشگاه و چه شغل های دولتی و... نصف افراد رو مرد و نصف دیگه رو زن در نظر بگیریم
برابری فرصت ها میگه که نه ما باید بر همهی این افراد اجازه ی شرکت کردن و امتحان فرصت رو بدیم و بر اساس تواناییاشون پذیرشششون کنیم و بهشون حقوق بدیم
مثلا توی رشته های مهندسی معدن بیشتر از اقایون استفاده کنیم به خاطر روحیه جنگاوریشون
و توی مدارس ابتدایی و مهد کودک ها و کلا محل های تربیتی از خانوما استفاده کنیم به خاطر روحیه سازگار پذیریشون

صابا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
ببینید برابری نتیجه میگه که ما باید توی تمام زمینه ها چه پذیرش دانشگاه و چه شغل های دولتی و... نصف افراد رو مرد و نصف دیگه رو زن در نظر بگیریم
برابری فرصت ها میگه که نه ما باید بر همهی این افراد اجازه ی شرکت کردن و امتحان فرصت رو بدیم و بر اساس تواناییاشون پذیرشششون کنیم و بهشون حقوق بدیم
مثلا توی رشته های مهندسی معدن بیشتر از اقایون استفاده کنیم به خاطر روحیه جنگاوریشون
و توی مدارس ابتدایی و مهد کودک ها و کلا محل های تربیتی از خانوما استفاده کنیم به خاطر روحیه سازگار پذیریشون
چرا اینقدر تمایل به برچسب زدن دارید؟ یسری آدم میخوان برن یه جا کار کنن و بر حسب لیاقت و شایستگی به اون کار میرسن.
حرف آخرتون مصداق بارزِ نگاه جنسیت‌زده است! تمام خانوم ها روحیه سازگار پذیری دارن؟ تمام آقایون هم به درد کار توی معدن میخورن؟ خودتون هم میدونید که نه. حالا با یه همچین برچسب زدن ها و تقسیم بندی هایی، خانوم ها و آقایونی که در این دسته بندی قرار نمیگیرن رو چی کار کنیم؟
در ضمن به نظرم اینا مسائل خیلی جزئی تریه که باید با توجه به مصداقش بررسی بشه. هنوز سر کلیات تفاهم نداریم و نمیتونیم بیایم یه موقعیت فرضی بسازیم و راجع بهش حرف بزنیم.

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
ممنون از توضیحتون چون متوجه شدم به هیچکدومشون اعتقاد ندارم و صلاحیت فارغ از جنسیت رو مد نظر داشتم:D
:)) بامزه بود
ببینید این صلاحیت فارغ از جنسیت همون برابری فرصت هاست
شما نمیتونی بعضی چیز ها رو عوض کنی در حالت کلی
مثلا من نمیتونم مثل دخترا مهربون باشم
دخترا هم نمیتونن مثل پسر ها قدرت بدنی و توده عضلانی بالایی داشته باشن
خب الان ما بر اساس توانایی ها میایم بررسی میکنیم میبینیم که آقایان برا مسائل قدرتی بیشتر مناسبن و خانوما تو مسائل تربیتی
خب الان مقصر کیه که اقایان به اندازه خانوما روحیه ی سازگار پذیری ندارن ؟
یسری آدم میخوان برن یه جا کار کنن و بر حسب لیاقت و شایستگی به اون کار میرسن.
منم همینو میگم دیگه
حرف آخرتون مصداق بارزِ نگاه جنسیت‌زده است! تمام خانوم ها روحیه سازگار پذیری دارن؟ تمام آقایون هم به درد کار توی معدن میخورن؟ خودتون هم میدونید که نه. حالا با یه همچین برچسب زدن ها و تقسیم بندی هایی، خانوم ها و آقایونی که در این دسته بندی قرار نمیگیرن رو چی کار کنیم؟
ببینین برابری فرصت ها هم همینو میگه
شما همه ی خانوما رو که نمیتونین یه دسته بدونین میگیم کثرا یه ویژگی های مشترکی دارن
مثلا بعضی وقتا مردا نمیتونن به شغل اگثریت مردونه برسن و خانوما میرن توی اون شغل چرا؟؟؟
چون خانومه تواناییش بیشتر بوده

saman7

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی برق
فمنیسم زن سالاری نیست
فک نمیکردم این تفکر رو از یه دختر یا خانوم اینجا ببینم
تعریفی که توی چند گفت و گوی اول شده مشکل داره
در اصل منشا به وجود اومدن این باور و گروه پیرو اون
از اون جایی شروع میشه که توی جامعه به دلیل زن بودن بین دو جنس از لحاظ های مختلف تبعیض قائل میشن و این تبعیض باعث سرخوردگی و افسردگی و انواع حس های مختلف دیگه توی خانوم ها میشه
من با این گروه در کشور های دیگه کاری ندارم چون جو اونجا رو تا به حال ندیدم
ولی مثالی که میزنم مشاهدات خودم از کارکرد ادارات دولتی یا غیره توی کشور خودمون بوده
بیشتر کارمندان ادارات رو مردها تشکیل میدن و تعداد زن ها بسته به شرایط و کار کرد و خدمات اون شرکت متغییر ه ولی معمولا از هر 250 نفر 25 الی 50 تا از کارمندان رو خانوم ها تشکیل میدن
مشکل از اونجایی شروع میشه که شما قصد دارین بعد از درس خوندن و گرفتن مدرک مورد نظرتون تو یک اداره مشغول به کار بشین
اینجاست که بعد از ازمون حضوری و قبول کردن همه ی شرایط مصاحبه ای از پذیرفته شدگان نهایی گرفته میشه
معمولا در این مصاحبه ها ترتیب قبولی به این صورته
در صورت پارتی داشتن شما اولویت خواهید داشت خارج از دید جنسیتی
در صورت نداشتن پارتی
کفایت در جایگاه سوم قرار میگیره و جنسیت در جایگاه دوم
ادارات ترجیح میدن به یک اقا با کفایت پایین تر شغل رو بدن تا به یک خانوم با کفایت تر
از این مسئله عبور میکنیم
به زمان استخدام شما میرسیم
توی ادارات ، مخصوصا در شهر های کوچیکتر از تهران تعداد مدیران زن در هر مجموعه انگشت شماره
با اینکه ما به خوبی به توانایی بالای مدیریتی خانوم ها واقف هستیم
اقایون داخل ادارات فرا ی از کار کرد به دلیل ارتباطات خوبی که ایجاد کردن به راحتی ترفیع میگیرن و زمان پیشرفتشون خیلی کوتاه تر از خانوم ها میشه
مثلا اقایی با 20 سال سابقه ی کار بر خانومی با کارایی و مدرک بهتر و سابقه ی 20 سال یا بیشتر در کار ارجعیت پیدا میکنه
و تمام اینها به دلیل اینه که گاهی تفکر ادم ها (مرد ها) اونقدری کوتاه و سطحی میشه که نمی تونن به زیر دست فردی مونث فکر کنن و به جای اینکه خود رو از لحاظ فکری و کفایت با فرد مقایسه کنن با مقایسه ی جنسیت حق مدیریت و داشتن پست های بالا رو از خانوم ها میگیرن
در اصل این دیدگاه برای دفاع از همچین حقوقی بنا شد و بعد با پرسیدن سوال های مسخره ای مثل سربازی و مرخصی زایمان ..هدف اصلی این قشر به کل نابود شد

شرمنده اگه طولانی شد
ولی حداقل انتظاری که میره اینه که درباره ی مسائل بهتری تو این زمینه بحث کنید
اینکه خانوم ها به سربازی نمیرن یا باید برن مشکل اصلی این قشر نبود
ما از اجباری بودن سربازی ناراحتیم دلیل نمیشه این موضوع رو با بیان اینکه چرا برای زنان اجبار نیست بپوشونیم
مسلما دوسال زمان کمی نیست و ما این دوسال رو به راحتی با این اجبار از دست میدیم

آخرین ویرایش:

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
این چیزایی که میگین خیلی کلیه.مثلا من رابطه م شاید با یکی بالای ۱۳ سال خوب و اوکی باشه ولی بایه نوزاد مثل یه قورباغه رفتار میکنم چون از نظرم چندش اوره و کلا حس خوبی ندارم.از لحاظ قدرت بدنی هم توصیه میکنم برین امریکن نینجا واریر رو یه نگا بندازین .به نظرتون اون دخترایی که اونجا شرکت میکنن قدرت بدنی شون بشتره یا شما؟کلا یه همچین کلیشه های جنسیتی وجود داره که درست نیس و مثلا نمیتونین بگین همه دخترا از پسرا خوشگل ترن یا همه پسرا از دخترا خشن ترن و غیره
چند درصد دخترا از پسرا قوی ترن؟
چند درصدشون این طورین؟
من اکثریت رو بررسی کردم
ولی استثناهایی هم وجود داره
مثلا همون افرادی که مهندسی ساختمان میگیرن
یا مهندسی معدن
درکل باید اینو مدنظر داشته باشین برابری نتیجه نه در همه شرایط نه تنها عادلانه نیست بلکه گاهی اوقات میتونه ظالمانه هم بشه
من مخالف حضور زن توی مشاغل نیستم ولی هرکس باید طبق تواناییش کار کنه
مثلا توی ازمون کنکور پارسال حدود 70 تا 80 درصد تک رقمی ها از سمپاد بودن
اینجا مدارس‌ عادی باید اعتراض کنن؟
خب فرصت برابر داشتن اما سمپادی ها درسشون بهتر بوده
اینجا برابری فرصت داریم
ولی برابری نتیجه میگه 33 درصد سمپاد تک رقمی بشن
33درصد نمونه دولتی
33درصد مدارس عادی

بالا