• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سيگار كشيدن

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
اخیرا به شدت تعداد سیگاری هایی که می بینم زیاد شده! جدی می گم!

فک کنم داخل یک نکته توافق داریم. سیگار کشیدن باعث آسیب رسیدن به بدن می شه! خب ممکنه بعضی‌ها بگن نه ما تفننی و فلان. نه آقا جان. از هر کی بپرسی اولش تفننی بوده. نمی گم تفننی نمی شه. می شه ولی خیلی سخته. حالا ما با این کاری نداریم. یه مطلب کلی بود.

به نظر شما چه دلایلی باعث می شه یه فرد به سمت سیگار و سیگار کشیدن بره؟ اون دلایل قانع کننده هستند؟ تاثیرشون چیه؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : عوامل موثر روی سیگار کشیدن

خب به نظر من عوامل زیاده

یه سری افراد هستن که سیگار کشیدن واسشون ارزش محسوب میشه ، خب اون ها فکر می کنن اصلا کلاس داره و واسه همونم می کشن متاسفانه تا چند سال اخیر هم تبلیغات ضد سیگار کم بود ، حتی خیلی وقتا توی خیلی فیلما برای نشون دادن پرستیژ بالای یک کاراکتر از سیگار کمک گرفته میشد ، البته الآن بهتر شده !

یه سری افراد آگاه هستن از مضراتش اما می کشن ، ادعا هم می کنن حالشون رو بهتر می کنه ، خب به نظر من این آدما توی اجتماع ، به دلایلی آسیب دیدن ، آسیب های اجتماعی هم که خیلی زیاده ، بعد برای جبرانش دست به کارای این چنینی می زنن

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

خیلی از افرادی که سیگاری میشن نوجوونن و سن زیادی ندارن پس هنوز اونقد نمیفهمن که ممکنه چقد رو زندگی آیندشون تاثیر داشته باشه
خیلیا چون دسترسی بهش آسونه فقط کافیه وسوسه بشن تا به سمت استفاده از اون برن
یکی از عوامل مهمشم بیکاریه جووناس
خیلیا به دلیل جو خانوادگیشون (مثلا پدر یا مادرشون مصرف میکنه) به این سمت کشیده میشن
یا شاید چون جوونا تفریح مناسب ندارن
البته دلایل زیاد دیگه ایم میتونه داشته باشه

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از SaϔnA.M :
خب به نظر من عوامل زیاده

یه سری افراد هستن که سیگار کشیدن واسشون ارزش محسوب میشه ، خب اون ها فکر می کنن اصلا کلاس داره و واسه همونم می کشن متاسفانه تا چند سال اخیر هم تبلیغات ضد سیگار کم بود ، حتی خیلی وقتا توی خیلی فیلما برای نشون دادن پرستیژ بالای یک کاراکتر از سیگار کمک گرفته میشد ، البته الآن بهتر شده !

یه سری افراد آگاه هستن از مضراتش اما می کشن ، ادعا هم می کنن حالشون رو بهتر می کنه ، خب به نظر من این آدما توی اجتماع ، به دلایلی آسیب دیدن ، آسیب های اجتماعی هم که خیلی زیاده ، بعد برای جبرانش دست به کارای این چنینی می زنن

به نقل از SaϔnA.M :
خب به نظر من عوامل زیاده

آره پرستیژ رو کاملا موافقم.
درباره‌ی مورد دوم هم به نظرم بهونس! اینایی که می گن تو زندگیمون مشکل داریم ناراحتیم هزارتا بدبختی داریم پس میریم سیگار می کشیم به نظرم می خوان فقط خودشون رو آروم کنن که این کارشون دلیل داره و برا همین می گن که به خاطر ایناس. ولی به نظرم از چیزهای دیگه ناشی می شه

خیلی از افرادی که سیگاری میشن نوجوونن و سن زیادی ندارن پس هنوز اونقد نمیفهمن که ممکنه چقد رو زندگی آیندشون تاثیر داشته باشه
خیلیا چون دسترسی بهش آسونه فقط کافیه وسوسه بشن تا به سمت استفاده از اون بشن
یکی از عوامل مهمشم بیکاریه جووناس
خیلیا به دلیل جو خانوادگیشون (مثلا پدر یا مادرشون مصرف میکنه) به این سمت کشیده میشن
یا شاید چون جوونا تفریح مناسب ندارن
البته دلایل زیاد دیگه ایم میتونه داشته باشه
تفریح؟ یعنی کسی تفریح نداره با سیگار برا خودش تفریح می سازه؟!!!

من فکر می کنم مهمترین دلیلش کنکجاوی باشه! واقعا خیلی اوقات آدم کنجکاو می شه برای یکبار هم که شده تست کنه ببینه چطوریه. چه حسی داره

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

اینکه میگم واسه تفریحه رو از خودم نگفتم
یه دف رفتم مرکز معتادا خودشون میگفتن
چون هیچ نشاطی تو زندگیشون ندارن
میخوان با سیگار هیجان کاذب تو زندگیشون ایجاد کنن

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

ببين يه عده اي هستن كه اكثرا هم تو سن و سال ما تا ١٩ ٢٠ سالگين!
اين تيپي ان كه آره.. سيگار استيل داره و اصن سيگار كشيدن كلي استيل شاخ ميده!
ديگه يعني سيگار بگيري دستت تو خيابون راه بري ميگن واو عجب تيكه اي هستي :|

يه عده ديگه هستن كه واسه صداشون سيگار ميكشن!
ميگن مثلا سيگار بكشيم صدامون شبيه امير خلوت و اينا ميشه =))
كلا مارك سيگارا ام از روي اينكه كدوم صدا رو بهتر ميكنه ميشناسن :))
مثلا ميگن سيگار بهمن اصن اوفف صدا رو ميكنه خود مهراد هيدن :)) :))

يه عده ديگه هستن دنبال يه بازيچه ان كه بگيرن دستشون تو خيابون باش راه برن!
ديگه چي از سيگار استيل خفن بهتر؟ :rolleyes:

و يه عده ي ديگه هستن كه شكست عشقي و احساسي و عاطفي خوردن و شريك غمشونو سيگار ميدونن :rolleyes:

حالا مثلا ممكنه يكي بعد يه مدتي از هركدوم از دسته هاي بالا كه بوده از عقيدش برگرده اما به قول معروف ديگه معتاد سيگار شده!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

هرچیزی روی هر کسی یه تاثیر میزاره ،
یه نفر که حس میکنه داغونه و میره سیگار میکشه نه برا کلاس گذاشتنشه نه برا اینکه بگه شاخه نه برا اینکه به بقیه ثابت کنه افسردست و نه به هیچ دلیل دیگه !
فقط حس میکنه با کشیدن سیگار میتونه یکم از درداش کم کنه ، من و شما هم نمیتونیم بگیم اشتباه میکنه !
چون حس ِ اونه ، اونه که داره تاثیرشو میبینه نه من و شما !
(اون بدبخت اونقد غصه داره که حاضر شده بره سراغ کاری که اکثریت جامعه باهاش مخالفن ، فک نمیکنم حتی به کلاس گذاشتن و ... فک کنه ! )

بعد اینم ببینید که آدم تا وقتی از یه کار خوشش نیاد اونو انجام نمیده ،
ینی یه نفر که میره سیگار میکشه اگه ببینه حالش بد شده و احساس بدی بهش میده هیچوقت دوباره نمیره دنبالش !

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

ینی یه نفر که میره سیگار میکشه اگه ببینه حالش بد شده و احساس بدی بهش میده هیچوقت دوباره نمیره دنبالش !
اینطوری که دیگه کسی معتاد نمی شد :D

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از پویا م :
اینطوری که دیگه کسی معتاد نمی شد :D
بحث اینه که این احساسه هیچوقت بهشون دست نمیده!

lovely_mahsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

ببخشید
یه سوال داشتم این حرفا مربوط به قلیون کشیدن هم میشه؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

این که یه نفر سیگار میکشه چند تا دلیل میتونه داشته باشه:
1-قرار گرفتن در جو:نداشتن توانایی"نه گفتن"به همراه دوستانی که اهل سیگار هستند...
2-رسیدن به فلسفه ی سیگار کشیدن(من به شخصه خودم نمیتونم از ادمی که خودش به سیگار کشیدن رسیده ایرادی بگیرم)
3-شونه خالی کردن از زیر بار مسئولیت"انتخاب راه زندگی":این جور ادما راه رو از بقیه میگیرن...غافل از اینکه راهی که من به تو بگم دیگه راه تو نیست
4-احساس باحال بودن:در جامعه تصور و تصویری که از یک مرد دارد جا میافتد به همراه سیگار است...سیگار نماد مردانگی شده است...
5-صرفا تجربه کردن:تجربه ای میکنند که نمیتوان از ان بیرون امد
6-الگو گیری از خواص:مثلا شاهین نجفی که کم محبوب نیست بین نسل جوان از عبارت"پاکت سیگار"خیلی استفادخ میکنه(شاید قصد دیگه ای داره اما این برداشت انجام میشه)
7-افراط تفریط میاورد:نباید بی دلیل عقیده ای را بکوبیم...بی دلیل کوبیدن سیگار یعنی رواجش

arshia

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
یه بار جو گرفتم 2 ماه از وقته با ارزشمو گذاشتم برا المپیاد شیمی بعده 2 ماه تازه فهمیدم چه خریتی کردم :دی
دانشگاه
iauctb
رشته دانشگاه
عمران

هیچ چیز رو فرد سیگاری تاثیر نداره
تا خودش به نتیجه نرسه که تازه اون موقع هم معلوم نیس بتونه ترک کنه یا نه
دیدم که میگم

hossein33

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز زیست دوره 16

سیگار کشیدن دو نوعه یکی واسه دیگرانه یکی واسه خود آدمه اولیش خیلی بده ولی دومیش خیلی خوب نیست ولی بدم نیست کار بد رو بنظر من از روی شناخت و با تصمیم خودت انجام بدی بهتره تا کار خوبو از روی تقلید و نداشتن توانایی و ...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

در کل به نظرم جو کلی جامعه و محیط بیشترین تاثیر رو داره .شخص هم باید یه پیش زمینه های شخصیتی برای این کار داشته باشه البته.مثلن خود من حس میکنم همچین پیش زمینه های شخصیتی دارم :D ولی خب محیط جوری نبوده که سمت همچین چیزی برم(همین که دختر هستم،وضع خانواده و دوستانم و....)
----------------------------------------

حالا فک میکنید در کل چه کار میشه کرد
جدا از این که خودمون سمتش نریم.
چه کار میشه کرد که اطرافیان سیگاریمون دست از این عادت و حتا اعتیاد بکشن؟
یا حتا در مقیاس وسیع تر!برای جامعه چه طرح کلی میشه پیاده کرد که این مسئله کمتر شه؟؟؟؟(هم پیشگیری و هم درمان)

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

دلایل مختلفی میتونه داشته باشه میتونه واسه شرایط باشه یا کنجکاویه خود شخص.گاهی هم صرفا واسه کلاس گذاشتنه!این که تحت شرایط محیطی یا خودش به سمت اینکار بره با اینکه نتایج کار واسش روشنه به این سمت رفته پس عواقب هم گردن خودشه!
خب مسلما تا خود شخص هم نخواد نمیشه از سیگار کشیدن دست بکشه و کارهایی که میکنن تا شخص نخواد روش تاثیر نمیزاره

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Ayatay :
خب مسلما تا خود شخص هم نخواد نمیشه از سیگار کشیدن دست بکشه و کارهایی که میکنن تا شخص نخواد روش تاثیر نمیزاره
نمیشه این رو قطعی گفت.بالاخره یه تفاوتی هست که تو قشر ها و جوامعه و حتا خانواده های مختالف میزان سیگار کسیدن و ترکش متفاوته.
این درسته که خود شخص باید بخواد ولی این که نمیشه روش تاثیر گذاشت به نظر من اشتباهه.

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از Dorna :
نمیشه این رو قطعی گفت.بالاخره یه تفاوتی هست که تو قشر ها و جوامعه و حتا خانواده های مختالف میزان سیگار کسیدن و ترکش متفاوته.
این درسته که خود شخص باید بخواد ولی این که نمیشه روش تاثیر گذاشت به نظر من اشتباهه.
به هرحال اگه شخص احساس بیزاری از سیگار کشیدن نکنه و نخواد که ترک کنه خب نمیشه روش تاثیر گذاشت!من دیدم آدمی رو که شکل شش ناسالم روی جعبه ی سیگار رو میدید بعد میخندید بهش و سیگارشو میکشید!

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

درسته؛خب حالا کلن واسه این که این حس بیزاری تو شخص/جامعه ایجاد بشه چه کار باید کرد؟
برای پیشگیری چی؟

مونا پ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ف یک تهران.
شهر
تهران

سیگارم به نظرم اینهمه که بزرگش میکنین بد نیس . به خود فرد مربوطه. اگه یه نفر به خاطر استایلش میخواد سیگار بکشه تخصیر امثال منو شماس. پس نباید به همین راحتی بازخواست شن به نظرم! کسی هم که خودش میخواد لابد میخواد دیگه. اگه هم حس کنه داره به ضرر خودش کار میکنه ترک میکنه.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Dorna :
درسته؛خب حالا کلن واسه این که این حس بیزاری تو شخص/جامعه ایجاد بشه چه کار باید کرد؟
برای پیشگیری چی؟
برای ایجاد حس بیزاری به نظرم بهترین راه، نشون دادن عواقب اونه! اینکار از طریق توضیحات گسترده‌ی علمی در تلویزیون، مجلات و روزنامه‌ها(در حدی که یک بخش ثابت از روزنامه‌ها و مجلات همین باشه و یک برنامه‌ی تلویزیونی مجزا براش بذارن). با افرادی که معتاد بودن مصاحبه کنن و نظر اونا رو بپرسن!
فکر می کنم برای پیشگیری هم جواب بده!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا