• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سيگار كشيدن

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : عوامل موثر روی سیگار کشیدن

چه کار میشود کرد؟...1-ارزش دادن به"منیت"ها...به"شخصیت"ها...کمی نیز از"ما"به سمت"من"برویم...هر کسی را خودش بسازد...این یعنی ایده ال...و راه این ایده ال...در ازادی عقاید و گوسفند پرور نبودن جامعه ی ایران است [-(...حالم از اصطلاح کلیشه ای"فرهنگ سازی"به هم میخوره...
هر کس باید خود باشد...جا انداختن با توجه به ابزار اسلام کار سختی نیست... 8->

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نظرم این چیز ها شعاره‏.این ابزار اسلام هم گفتنش هر جایی کاربرد نداره‏!که حتا موضوعی مثل سیگار رو بهش مرتبط میکنین‏!‏
مشکلات اجتماعی یا حتا سیاسی که باز پیامد های اجتماعی دارن رو میشه به قضیه مربوط دید اما این در کل بهترین کلمه ای که مصداق داره همون تبلیغات و فرهنگ سازیه‏!‏

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
به نظرم این چیز ها شعاره‏.این ابزار اسلام هم گفتنش هر جایی کاربرد نداره‏!که حتا موضوعی مثل سیگار رو بهش مرتبط میکنین‏!‏
مشکلات اجتماعی یا حتا سیاسی که باز پیامد های اجتماعی دارن رو میشه به قضیه مربوط دید اما این در کل بهترین کلمه ای که مصداق داره همون تبلیغات و فرهنگ سازیه‏!‏
فرهنگ سازی؟...هه :))...خیلی از این ادما تو جو سیگار میکشن...حالا بیایم به جای اینکه قدرت انتخاب رو بهش یاد بدیم فقط یه راه حل سریع بهش بدیم که 3رفا صورت مسئله پاک کردن است؟؟؟...بگیم سیگار بده...اخه...خب...پس فردا همین اتفاق در مورد رابطه ی ج ن س ی میفته...
نه راهش همونه که گفتم...
به نظرم"فرهنگ سازی"خیلی بیشتر شعاره...
اینجا فلسفه به کار میاید نه جامعه شناسی :-?

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از prabd.chess :
فرهنگ سازی؟...هه :))...خیلی از این ادما تو جو سیگار میکشن...حالا بیایم به جای اینکه قدرت انتخاب رو بهش یاد بدیم فقط یه راه حل سریع بهش بدیم که 3رفا صورت مسئله پاک کردن است؟؟؟...بگیم سیگار بده...اخه...خب...پس فردا همین اتفاق در مورد رابطه ی ج ن س ی میفته...
نه راهش همونه که گفتم...
فرهنگ سازی مبحث وسیعیه!معنیش این نیست که هر کی رو دیدی بگی سیگار بده.
تبلیغات گسترده توی مکان های عمومی،توضیحات علمی از زمان کودکی صرف بودجه برای کاهش این مسئله و... میشه فرهنگ سازی!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

تا حدی با درنا موافقم ، تبلیغات علیه سیگار رو دیدید ؟ حالا توی ِ ایران کمتر هستند اما توی ِ کشور های ِ اروپایی من خیلی دیدم .

ممکنه بگید با 4 تا عکس و پوستر تبلیغاتی فرد نمیاد سیگار رو ترک کنه .

من فکر می کنم یکی از اثرات مثبت این تبلیغات ، دید ِ بدی هست که به سیگار میدَن . خیلی ها توی ِ همین تاپیک هم گفتن . آدما خیلیاشون در اثر جو سیگار می کشن . چرا ؟ چون سیگار اونقدر که باید ، توی ِ جوامع " بد" نشون داده نشده .

حتی ارزش هم نشون داده شده .

خب این تبلیغات میان سیگار رو همونقدری که مضر هست بد نشون میدَن . حداقلش اینه که بچه ی من ِ نوعی که توی ِ خیابون داره عکس ِ یه شُش ِ نا سالم ِ مریض رو میبینه ، از بچگی براش ذهنیت ِ بد به وجود میاد ، نه یه وسیله ای واسه جلب توجه ، واسـه تسکین درد های ِ روحی و ...

• لایک
امتیازات: N.M

ashkan-raessi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد بهشتي اهواز
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
جندی شاپور اهواز
رشته دانشگاه
داروسازی

كسي كه كمبود نداشته باشه،سراغ سيگار نميره
كسي كه تو خانواده بهش بهاي عاطفي بدن سراغ سيگار نميره
كسي كه تعامل اجتماعي اش درست و كامل باشه سراغ سيگار نميره
كسي كه توي جامعه اي زندگي مي كنه كه سيگار ميان جوانان يك امتياز منفي باشه،سراغ سيگار نميره.
كسي كه...

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از ashkan-raessi :
كسي كه كمبود نداشته باشه،سراغ سيگار نميره
كسي كه تو خانواده بهش بهاي عاطفي بدن سراغ سيگار نميره
كسي كه تعامل اجتماعي اش درست و كامل باشه سراغ سيگار نميره
كسي كه توي جامعه اي زندگي مي كنه كه سيگار ميان جوانان يك امتياز منفي باشه،سراغ سيگار نميره.
كسي كه...
والا سیگار لزوما به عاطفه و اینا نداره! همچنین تعامل اجتماعی.
کمبود هم کمبود داریم تا کمبود.
مورد اخر رو موافقم :)

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

جوگیری ُ اینام به نظر ِ من موثره خیلی . [اگه قبلیا گفتن شرمنده :-"] توی یه جوی که سیستم ِ "هرکی سیگار نکشه امّله" ُ اینا حاکمه طرف مجبور میشه یه بارَم که شده بکشه . بعد از اونم به احتمال خیلی زیاد درگیرش میشه !
ولی تبلیغات منفی ُ اینا ، به نظرم اصلا ً تاثیری نداره روی کسی که داره میکشه . اونایی که میکشن میدونن که ضرر داره ُ ریه‌ها رو فیلان میکنه ُ این صوبتا ؛ و با وجود اینا میکشن . دیگه هرچقد تبلیغ بشه که وااای وااای سیگار بده تاثیری نداره که ! [کاری به اونایی که ممکنه وسوسه بشن به کشیدن ندارم چون در اون زمینه هیچ نظری ندارم ُ فک میکنم که برمیگرده به خود ِ شخص که چقد به تبلیغات اهمیت بده.]

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ولی تبلیغات منفی ُ اینا ، به نظرم اصلا ً تاثیری نداره روی کسی که داره میکشه . اونایی که میکشن میدونن که ضرر داره ُ ریه‌ها رو فیلان میکنه ُ این صوبتا ؛ و با وجود اینا میکشن . دیگه هرچقد تبلیغ بشه که وااای وااای سیگار بده تاثیری نداره که !

این قسمت رو قبول دارم ، اما قبول داری تبلیغات ِ منفی دید ِ خوبی که قبلا نسبت به سیگار بود رو کم کم ، کم می کنه ؟ من فکر می کنم اگر تبلیغات درست و حسابی باشه و با توجه به جامعه و رفتار مردم تنظیم شه ، حداقل بچه ی منی که سیگار می کشم ، از سیگار بدش میاد ! نه ؟

الناز س

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96

بعضی ها سیگار کشیدن رو یه نوع کلاس میدونن.... :O(ما که والا کلاسشم نفهمیدیم کجاشه؟ :-?)
بعضی ها شاید مشکلی داشته باشندوبرای رهایی از مشکلشون سیگار میکشن....(حالا بیخی که بعدا خود ترک کردن سیگار خودش یه مشکلگنده خواهد شد [-( )
بعضی ها با دوست ناباب...(وای که این دوست نا باب عجب مارمولکیه! ^#^ )
بعضی ها هم عشقی میکشن....(اصلا به ماچه؟ ^-^ )
بعضی ها برای کلفت تر شدن صدا!!؟؟ :D(خودتون میدونید :P)
و بعضیا برای اینکه از بوی خمیر دندونای این افراد رو دوست دارن.... :-$
و..............زیــــــــــــــاده :-/

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

درباره تبلیغات گفتین، به نظر من هم این تبلیغات ریه و حنجره داغون و... اصلا موثر نیس حتی بدتر هم هست، اما نه بخاطر این که ملت سیگار بکشن که برای جلب توجه مریض شن! به این دلیل:
این عکس رو ببینید مثلا

عکس یک گردن سوراخ شده رو گذاشته و گفته سیگار باعث سرطان گردن میشه
خب موضوع اینجاست که از هر یک میلیون نفری که سیگار میکشه واقعا چند تاشون دقیقا به همچین وضعی دچار میشن؟ بعد از چه مدت سیگار کشیدن؟ با چه دوز مصرفی؟ (5 تا در روز؟ یک پاکت در روز؟ 2 پاکت؟)
این یک تبلیغ غیرواقعی هست، فردی که در جامعه این تبلیغ رو میبینه بز نیست، میدونه که همچین وضعیتی شاید به تعداد 1ppm و بعد از 40 سال سیگار کشیدن اتفاق بیافته
یعنی تبلیغ علیه سیگار رو اینقدر بزرگ کردیم که باورش مشکله، در نتیجه فردی که این رو میبینه ناخودآگاه تصور می کنه که همه چیزایی که درباره سیگار میگن دروغه یا خیلی کم اتفاق میافته

موضوع دیگه اینه که
کسی که سیگار میکشه برای این نیست که فکر می کنه با سیگار کشیدن میتونه بیشتر زندگی کنه، که وقتی ما بهش بگیم 50-60 سالگیت سرطان میگیری از ترس زودتر مردن سیگار نکشه! فرد سیگاری میدونه سیگار ضرر داره و از همه خطراتش هم آگاهه اما فوایدش رو به ضررهاش ترجیح میده
پس با این تبلیغات (تبلیغات منتهی به سیگار = مرگ) نمیشه انتظار داشت مصرف سیگار کاهش چشمگیری داشته باشه

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

فقط این تبلیغا هم نیست . توی همه‌ی رسانه ها هم باید تبلیغ شه . و به نظرم تبلیغات صرفا باید جهت " خوب نبودن سیگار" اجرا شَن . نه "بد بودن و مضر بودنش " چون اعتقاد دارم خیلیا سیگار رو میکشن چون برا اطرافیانشون "ارزش" محسوب میشه . حداقل میشه تبلیغات طوری باشه که "ارزش" بودن سیگار بیاد پائین . البته نه این جوری که روی جلدش بنویسن : سیگار بد است ، سیگار ارزش نیست .
طبیعتا با کمک رسانه ها .

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

یه کار خیلی مفیدی میتونن بکنن پدر مادرا.

بعضی از بچه ها تو خونواده های سیگاری بزرگ میشن ، حالا شاید بعضی ها خیلی کنترل درونی داشته باشنُ بگن سیگار چیه فُلان، ولی خیلیا ها هستن که با دیدن اینکه مثلاً همش پاکتای سیگار رو میزه... همه یه مدت خیلی زیادی رو تو روز صرف سیگار کشیدن میکنن تو خونه و این قبیل مسائل باعث میشه اون بچه بخاطر اینکه تو سن بلوغُ نوجوونی هم هستُ خیلی حساسه به اینکه یه تفاوتی رو تو خودش احساس کنه و بهش ثابت شه که بزرگ شدهُ داره مث آدم بزرگا زندگی میکنه، میره سمت سیگار...

اینکه اگه خودتون هم سیگاری میشینُ اینا جلوی بچه هاتون اینکارو نکنین، یا لا اقل یه جای مخصوص واسه سیگارُ این مسائل داشته باشین که بچه هی انقد براش راحت نباشه دو تا نخ از سیگارتون جیم بزنه ُ شما هم نفهمین.

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

به نقل از Dorna :
به نقل از پوپولیسمتو قربون نهیلیست! :
نه راهش همونه که گفتم...
درسته ک این مساله از راه فلسفه قشنگ تر حل میشه ولی نمیشه گفت فرهنگ سازی شعاره....
باید فرهنگ سازی بشه ولی با مطرح کردن فلسفه ی سیگار...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از raha.pg :
درسته ک این مساله از راه فلسفه قشنگ تر حل میشه ولی نمیشه گفت فرهنگ سازی شعاره....
باید فرهنگ سازی بشه ولی با مطرح کردن فلسفه ی سیگار...
از دید من جامعه شناسی نهایتا میتواند به ما"چگونگی"بدهد...یقینا"چرایی"اهمیت بیشتری دارد...اما چگونگی هم بی اهمیت نیست...

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

به نقل از پوپولیسمتو قربون نهیلیست! :
از دید من جامعه شناسی نهایتا میتواند به ما"چگونگی"بدهد...یقینا"چرایی"اهمیت بیشتری دارد...اما چگونگی هم بی اهمیت نیست...
همه ی حرف من همین بود یعنی چگونگی در قالب چرایی...
این طوری احتمال حل مشکل هست...

Anahine

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ١
شهر
طهران

دوستان خودتون گفتين احتمال بروز انواع سرطان ها خيلي زياد نيس
پس خيلي هم ضرر جسمي نداره
پس اگه يكي بنوته واقعا خودشو كنترل كنه و عشقي مثلا دو هفته يه بار يه نخ بكشه چه اشكالي داره؟؟
حالا به هر دليلي خوشش مياد
به نظرم بايد نه تنها تو اين مورد بلكه تو بقيه موارد هم اين فرهنگ رو جا بندازيم كه يه سري از كارها كاملا شخصيه و ربطي به كسي نداره
ولي خوب به نظرم به طور كاملا جدي بايد مبارزه بشه تو اماكن عمومي سيگار نكشن مردم
اينو بايد جا بندازيم كه سيگار كشيدن ارزش نيس
ولي بايد اينم جا بندازيم كه هر انساني آزاده براي كارهاي شخصي
اگرم بخوايم به يه ضد ارزش تبديل كنيم سيگار كشيدن رو اوني كه مثلا ماهي يه نخ تفنني ميكشه(البته با اين كه بعيده) تو فشار قرار ميگيره
هر چند بايد به طور منطقي هم مردم رو با مضراتش آشنا كنيم ولي نه اينكه بيايم راديكالي عمل كنيم و اوني كه خيلي كم سيگار ميكشه رو تبديل كنيم به آدم بده ماجرا

zeinab.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2 D:
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
روانشناسی

به نظرم بیشتریا میخوان امتحان کنن سیگار چه حسی به آدم میده...
من خیلی دوس دارم یه بار امتحانش کنم ولی میدونم دل کندن ازش سخت میشه... :D

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

عوامل ک خیلی زیاده یکیش میتونه قضیهی کم آوردن لوی دوستا و اینا باشه یکی دیگش میتونه قهرمانای فیلما باشن ک همشون سیگار میکشن بعدشم وقتی تو فیلما و سریالای خودمون طرف سیگار رو با سیگار روشن میکنه ......!!! خیلی جالبه بعضیا فک میکنن اگر سیگار بکشن خوشتیپ تر میشن ! :D ولی خب در کل همه یه باور غلط دارن اونم اینکه سیگار کشیدن باعث میشه درد و غماشون رو فراموش کنن ولی نمیدونن که در ادامه درد های خیلی بدتر و شدیدتری رو باید تحمل کنن هم خودشون هم خانواده هاشون ! :(

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

1- همه عقیده دارن یه نوع با کلاسی محسوب میشه که اینجا صدا و سیما باید یه خرده فرهنگ سازی کنه . ستاره های سینما نباید سیگار

بکشن تو فیلما

2- همین القای این که سیگار یه نوع عامل شاد کننده اس . که اینم توی فیلما به وضوح دیده میشه

3- یه نوع کمبود شاید محسوب بشه برای ارزش یافتن بین دوستان و گروه همسالان و کسب محبوبیت

4- عدم توانایی جوان و نه گفتن در برابر خواسته های اطرافیان

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا